PH0VIHCIA1E ZEEUWSCHE COUDAKT Ontvoogding van Indonesisch bestuur. Het kruisverhoor van von Paulus. Beslissing over Indonesische kwestie vertraagd. Peenverbouwers wenschen schadeloosstelling. Uit de provincie. NIEUWE BONNEN Hoofdredacteur G. BaTHntljo (net redactioneele medewerking van dr W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C-, Middelburg. Druk: firma Vlissingen. W. '1 j. van Leeuwen. M.L. W. Schoch. Vlissingen- Verschijnt dagelijks, bebatve op Zon en feestdagen. F. van de Velde Jr„ Commissie van Bijstand Hooft te Goes, J. f« WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 14 Febr. '46 189e Jaargang Nummer 38 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924- Goes - Turfkade 15. telefoon 2475. Nieuwediepstraat 23 Postrekening 3593U0 Prov- Zeeuwschc Couiani. .Middelburg. Vérstrekkende maatregelen op Borneo officieel afgekondigd. Nederlandsehe en Britsche militairen gesneuveld. Vérstrekkende maatregelen betreffende de ontvoogding van het Indonesische bestuur zijn volgens het Bandjermasinsche blad „Borneopost" door den commandeerenden officier van de NICA, den heer Oberman, officieel afgekondigd voor het Hoeloe-Soengai gebied en ver scheidene streken van Z.W. en Z.O. Borneo. De afdeeding Hoeloe-Soengai wordt bestuurd door een Nederlandschen as sistent-resident. De vijf onder- afdeelingen worden opgeheven en de vroegere controieurspos- ten worden niet meer bezet. De afdecling is thans recht streeks in acht districten ver deeld met een Indonesisch be stuursambtenaar aan het hoofd. De tegenwoordige on- cierdistricten worden gehand haafd. Boven de districtshoof den is 'n nieuwe functionaris ge steld als een centrale Indonesi sche bestuursambtenaar. De assistent-resident is het hoofd van het plaatselijke bestuur voor de geheele afdeeling. De districtshoofden zijn het hoofd van het plaatselijk bestuur in hun ressort, voor zoover de tot deze functie behoorende be voegdheden door den assistent resident op hen overgedragen zijn. Uit deze maatregelen blijkt de nieuwe koers op duidelijke Wijze. SIR ARCHIBALD BIJ SJAHRIR Officieel is medegedeeld, dat sir Archibald Clark Kerr gisteren Sjahrir in diens wo ning bezocht heeft. De Britsche ambassadeur ontving dr. Van Hoogstraten van het Ned.-Indisch departe- ment vcor economische zaken COMMENTAAR OP DE REGEERINGSVOOR STELLEN. „Het Dagblad" te Batavia schrijft, dat de regeeringsvoor- stellen den verjongden geest in het nieuwe Nederland aantoo- nen. Het recht van Indonesië haar eigen lot en toekomst te bepalen wordt erkend. De West-Indische pers vindt de voostellen onbaatzuchtig en wyst. er op, dat zij niet gebo ren zijn uit de huidige moei lijkheden, maar gebaseerd zijn op de rede van H M. de Ko ningin. De „New York Times" vergelijkt .de politiek ten aan zien van Indonesië met die Amerika ten opzichte van de Philippijnen voert. Zeker be- teekent dit het einde van het koloniale tijdperk, aldus het blad en het voorziet in de stichting van het Indonesische gemeenebest als deelgenoot in het Nederlandsehe Koninkrijk. SJARIFOEDIN GEWOND. De republikeinsche „mi nister" van binnenlandsche veiligheid Amir Sjarifoedin is gewond en opgenomen in een ziekenhuis. De oorzaak van zijn verwonding, ontstaan op een autoreis, is nog onbekend Nader wordt gemeld,dat Sjarifoedin een auto-ongeluk heeft gehad. Hij heeft een arm gebroken en een hoofdwond opgeloopen. MIJNENVEGERS OVERGENOMEN. De Kon. Ned. Marine heeft voor den dienst in Indische wa teren van de Engelsche vloot vier groote mijnenvegers van het type Bathurst overgeno men. Zij zullen de namen „Bat jan", „Boeroe", „Ceram" en „Morotai" dragen. Te Batavia is de tweede groep Marva's uit Colombo aangekomen. „NIEUW AMSTERDAM" NAAR JAVA? De „Nieuw Amsterdam" is van Ceylon naar Singapore vertrokken met 3000 Neder landsehe militairen, 50 Mar va's. 200 burgers en eenige Britsche officieren aan boord. Men neemt aan, dat het schip op weg is naar Java. DE TOESTAND OP JAVA. t Een aantal Japanners heeft zich bij d.e Indonesiërs, die het Noordelijk deel van Bandoeng beheerschen, gevoegd. Het op pertoezicht over de verdediging zou aan hen zijn toevertrouwd Van 15 Febr af zal dit deel oer stad voor de bewoners van het Zuidelijke gedeelte herme tisch gesloten zijn. Gedurende het weekeinde zijn ongeveer huizen, meerendeels kam ponghuizen in het centrum van Bandoeng afgebrand. Met drie brandbommen werd deze brand, veroorzaakt. ZUIVERINGSACTIE EISCHT DOODEN. Nederlandsehe en Britsche troepen hebben een zuiverings actie 6 km. ten Z. van Bata via uitgevoerd. Een Nederland sehe officier en een soldaat werden gedood, twee soldaten gewond. Een Britsche officie^ werd gewond en twee soldaten werden gedood- bij Bekassi. Op weg naar Bekassi werden 25 wegversperringen ontmoet. Hier en daar schoten sluip schutters. In Batavia zijn huizen in het gebied van Tanahbang door zocht, waarbij drie personen air- verdacht van moord zijn gear resteerd. Het eerste Nederlandsehe bataljon dat Malakka heeft verlaten is op Banka geland en heeft zonder tefen<and de hoofdstad Muntok bezet. DRIE NEDERLANDSCHE MARINIERS GEDOOD Maandag zjjn bij een aanval van Indonesiërs in de wijk Po- lonia te Meester Cornelis drie Nederlandsehe mariniers ge dood. Nadere bijzonderheden zfln nog niet bekend. Leidende figuren van Unilever gearresteerd. Naar wjj vernemen heeft de economische recherche te Rot- terdag vijftien leidende per soonlijkheden van de naamloo- ze vennootschap Unilever Ver koopcentrale gearresteerd, der wie de geheele directie. In het huidige stadium van hei onderzoek kunnen nog geen nadere mededeelingen worden verstrekt, maar in leder geval schijnt vast te staan, dat er handigheidjes met boterbon nen hebben plaatsgevonden, waarvan er duizenden werden verduisterd en opnieuw in om loop gebracht. Binnen enkele dagen hoopt de politie over de ze aangelegenheid een boekje te kunnen opendoen. NAUWE SAMEN WERKING IN AMSTERDAMSGH SCHEEPSBOUWBEDRIJF. De Nederlandsehe Scheeps bouw Maatschappij en de Ne derlandsehe Dok Maatschappij te Amsterdam, hebben beslo ten in den vervolge ten nauw ste samen te werken. In dit verband wordt een vennoot schap onder firma opgericht, onder den naam „Nederland sehe Dok. en Scheepsbouw- Maatschappij". Hierin zullen de activa der beide N.V.'s worden ondergebracht. Het proces te Neurenberg Duitsche propaganda fantaseerde berichten van aanhankelijkheid. Hongarije had een incident noodig. Veel belangrijks heeft het kruisverhoor van von Paulus niet naar voren gebracht. De meesten van de negen verdedi gers, die aan het verhoor deelnamen, hadden blijkbaar alleen de bedoeling von Pau lus eigen verantwoordelijkheid ast te stellen voor wat hij een „misdadigen overval" noemde. Hij verklaarde zijn be denkingen op militaire en mo- reele gronden te hebben uit gesproken. doch aanvankelijk te meenen dat hij slechts zijn plicht deed tegenover het va derland. Het verhoor deed den indruk ontstaan, dat de Duit sche propaganda zich zelfs niet ontzien heeft, boodschappen van aanhankelijkheid aan den Führer van mannen, die by duizenden stierven, te fanta- seeren. De veldmaarschalk zeide de strijd bij Stalingrad slechts voortgezet te hebben omdat het werd voorgesteld alsof Duitschlands lot afhing van de weken waarin Stalingrad nog gehouden kon worden. In de middagzitting werd verder Erich von Busschenha- ge verhoord, die verklaringen aflegde van zijn zending naar Finland ter voorbereiding van den aanval. In het verloop van den mid dag heeft Zorya zijn betoog over Duitschlands oorlogsvoor bereiding voortgezet. Hij legde een verklaring over van den Hongaarschen inlichtingen- - De overstroomingen in Twente hebben verschillende hoofdstraten van Hengelo in kolkende rivieren herschapen. In de meeste fabrieken moest het werk worden gestaakt. Hier en daar stond tot 30 c.m. water. Men is er toe overge gaan een afvoersloot te gra ven naar het Twente-kanaal. Uit Duitschland komen be richten dat de Rgn nu zakt. dienst, waarin wordt gezegd, dat de nazi-kliek in Hongarije een incident noodig had om den oorlog met Rusland te provoceeren. Duitsche vlieg tuigen met Russische kentee- kenen hebben hierop op 24 Juni 1941 plaatsen in het door Hongarije geannexeerde Kar- pathorus-Rusland gebombar deerd en nog dienzelfden avond verklaarde de Kroonraad on der presidium van Horthy den oorlog aan Rusland. Zorya wees er nogmaals op. dat het Duitschlands bedoeling was de bevolking van Rusland uit te roeien. Gezagstroepen te Den Helder pleegden overval. Te Den Helder heeft de poli tie een 8-tal onderofficieren van de 1ste compagnie gezags troepen gearresteerd daar zij bij een nachtelyken overval op de voormalige weesinrichting opgeslagen meubelen van N.S. B.-ers ontvreemd hadden. De kapitein Jacobson. comman dant en tevens garnizoenscom mandant van den Helder, die van dezen overval later op de hoogte is gesteld, is eveneens gearresteerd daar hij de goe deren in de kazerne had laten opslaan en hg. om zijn man schappen te dekken, de politie by een verhoor volkomen om den tuin heeft geleid. De gezagstroepen hadden in hun cantine een groot gebrek aan meubelen. De onderofficieren wisten daar wel aan te komen en kregen daartoe van den kapitein verlof die zelf ztfn ka piteins jas leende. De arrestan ten zijn ter beschikking van den auditeur-militair gesteld. Met nadruk wordt er op ge wezen dat onderofficieren en manschappen van de 6de com pagnie gezagstroepen niets te maken hebben met deze af faire. Het Wereldgebeuren Argentinië beschuldigd ran collaboratie. De Belgische koningskwestie. Men was in den Veiligheids raad op een haar na aan een beslissing toe over de Oekrain- sche klacht, welke inhield, dat de aanwezigheid van Britschc- troepen in Indonesië een be dreiging voor de veiligheid van dewereld inhouden, toen de Egyptische afgevaardigde Ri- az, een amendement indiende. Dit hield o.m. in, dat de raad zich op een nader te bepalen datum zou verklaren over de volgende feiten: Britsche troe pen zouden onder geen voor waarde tegen de Indonesische beweging worden gebruikt en teruggetrokken 'worden, zoo dra zg zich van hun taak zou den hebben gekweten. Voorts verlangt de raad den uitslag, der onderhandelingen, die naar hij hoopt gunstige resultaten zuilen hebben, te vernemen en behoudt zich het recht voor in de toekomst acties te voeren, welke nocdig geacht, worden. Wisjinski vond dit voorstel het bescudeeren waard. De ge heele situatie is thans inge wikkelder gemaalrt, door dit amendement. In de vergadering van de sociaal-economische commissie van de U.N.O. is het voorstel van de V.S. in den loop van dit jaar een internationale conferentie over de tewerkstel- ling bijeen te roepen met al- gemeene instemming begroet. Voor een verrassing zorgde het ministerie van buitenland sche zaken te Washington door de publicatie van een me morandum, waarin de Argen- tijnsche regeering-Peron er rechtstreeks van beschuldigd wordt „nositieve" hulp te heb ben verleend aan de Asmo- jendheden en het Amerikaan- sche blok te hebben onder mijnd door een camouflage strategie. Een uitgebreid net spionnagediensten lag over Ar gentinië en de naburige repu blieken uitgespreid. terwijl Franco was ingeschakeld om de Zuid-Amerikaansche staten in den ban van de As te lok kend. Al mogen de beschuldi gingen dan ook niet de po-., sitie van' de Argentijnsche de legatie ter U.N.O. beïnvloeden, de komende verkiezingen in Argentinië op 24 Febr." zullen er toch wel den weerslag van ondervinden. De „Journal of Teheran' heeft heden het eerste be richt over Sovjet-Russische voorbereidingen tot ontruiming van Perzië gepubliceerd. Het blad schrijft, dat de Russen in Miyandoeab (Azerbeidsjan) voorbereidingen treffen om weg te trekken. Daarentegen wordt door Reuter melding ge maakt van de aankomst var. een groot aantal Britsche mi litairen in Teheran. De secretaris van koning Leopold III heeft in een pers conferentie een verklaring af gelegd, waarin hij de bewering weerlegde, dat de koning zijn eigen deportatie zou hebben voorbereid. Nooit heeft de ko ning verklaard, dat de oorlog voor België op 28 Mei '40 ge ëindigd was, hij bevestigde in dat jaar nooit te zullen in gaan op onderhandelingen met den bezetter en voorts ver klaarde hij, dat het niet ge oorloofd was vcor den vijand te werken. Het eerste verzoek van Hitier naar Berchtesga- den te komen heeft Koning Leopold van de hand gewezen om er ten slotte op 19 Nov. 1940 op in te gaan. Wat be treft het niet in oorlog treden met Italië bleef den Koning niets andera over dan het standpunt van de regeering te deelen. HUSH DE „JOHAN VAN OLDENARNEVELDT" Woensdagmiddag arriveerde de „Johan van Oldenbarne- veldt" te Amsterdam met 2000 gerepatrieerden, die vandaag worden gedebarkeerd. HET VLIEGDEKSCHEP VOOR DE NED. MARINE. Over enkele weken zal de Nederlandsehe vloot de be schikking krggen over een vliegdekschip (escorte-carrier), welke door de Engelsche ma rine in bruikleen zal worden afgestaan. De Firefly verken- nings-jachtvliegtuigen, welke kort geleden werden aange kocht, zijn hiervoor bestemd. Duurder goederenvervoer per spoor. Met ingang van 1 Maart a.s. worden de tarieven voor goe derenvervoer per spoor ver hoogd. De verhooging zal va- rieeren naar gelang van af- en,aard der zending, van wagonlading net minium bedrag per wa- woj-dt bepaald op 27.50, Sorei vervoer v<m§ levende Mlllioenen kilo's liggen te rotten. Aan de Zeeuwsche dagbladen werd uit 1 /aarde een uitvoerig schrjjven toegezonden over een zeer ernstigen toestand in de winterpeenproductie. Dit stuk bereikte ons op een zoodanig tijdstip, dat wij niet in staat waren om het gelijktijdig met de andere bladen te publicee- ren. Omdat de kwestie inder daad van be teekenis is en de belangen van vele peenverbou wers hier in het geding zijn. laten wij niettemin de hoofd zaken uit het stuk hieronder volgen: In het voorjaar van 1945 werd niet alleen in Waarde, maar ook in Rilland, Krab- bendijke, Kruiningen en talrij ke andere plaatsen in Noörd- en Zuid-Beveland in groote hoeveelheden peen verbouwd, om zooveel mogelijk voedsel te produceeren. In Aug. werd hel rooien van wijnpeen evenwel verboden en toen het in Sep tember weer werd opgeheven, werd vrijwel gelijktijdig de aanvoer op de veilingen verbo den. De voorraden konden dus niet van de hand worden ge daan. Pas in November moch-, ten weer kleine hoeveelheden worden aangevoerd. Later bleek, dat er reeds zooveel peen op de marlet was, dat de consumenten de wortelen beu waren en andere groenten ver langden. In Januari kwam er geen op leving in de vraag naar peen en al dien tijd hadden de boe ren dus aanzienlijke flnanci- eele schade. De veilingen ble ven evenwel krachtens hun in structies weigeren om groote hoeveelheden peen te acceptee ren. Ten slotte gaf na vele klach ten de regeering toestemming om groote hoeveelheden poen te exporteeren, echter tegen een prijs, die export onmogelijk maakte. De regeering stelde den minimum-exportprijs vast op 120.per ton. De telers- prijs is 68,of 71,— per ton, de exporteur mag 10 bruto verdienen de regee ring wilde dus zelf een winst maken van circa 50 van den telersprijs. Bovendien werd bepaald, dat niet naar Frankrijk geëxporteerd mocht worden, terwijl Frankrijk juist een van de voornaamste afne mers had kunnen zijn. Naar andere landen kan men niet exporteeren, omdat in België de peen maar 30,k 40 per ton kost en in Engeland de maximumtelersprgs op 67 a 75 per ton is gesteld. Van export komt dus niets. Intusschen heeft het Bedrijf schap besloten, dat de niet houdbare winterpeen als vee voeder verkocht mag worden, waarbij zij echter slechts 30 per ton opbrengt De boeren zijn van oordeel, dat de regeeringsinstanties. die aan de boeren de vrije be schikking over hun product hebben ontnomen, verantwoor delijk zijn voor dezen gang van zaken en dat de regeering de boeren schadeloos dient te stel len op basis van de officieele prijzen voor consumptiepeen Immers: terwijl er een wereld- hongersnood dreigt, liggen in Zeeland groote hoeveelheden peen te rotten De boeren te Waarde hebben zich telegr:* fisch tot den minister van landbouw gewend en tot het Bedrijfschap en het Hoofdbe drijfschap en daarin aange drongen op versnelden afzet en schadeloosstelling. I DE ZETEL DER U.N.O. Een Nederlandsch voorstel, zooals dat ge amendeerd was door Ca nada, is met 22 tegen 17 stemmen aangenomen. Dit beteeken t, dat eerst in September besloten zal worden waar de per manente zetel van de U.N.O. gevestigd zal worden, al is men het er over eens. dat dit aan de Oostkust van Amen- ka zal zijn. Kath. Volkspartij en Partij van den Arbeid. De Katholieke Volkspartij heeft na kennisneming van het gepubliceerde urgentieprogram van de nieuwe Partij van den Arbeid een ontwerp voor een gezamenlijk urgentieprogram opgemaakt, dat mede ten grondslag zal liggen aan aê besprekingen,, welke ter zake tusschen de daartoe genood ig- de partijen zullen worden ge voerd. In dit ontwerp der Katho lieke Volkspartij is voorzoo ver mogelijk aansluiting gezocht aaii het urgentiepro gram van de Parij van den Arbeid. Verscheidene punten daarvan znn hierin zelfs let terlijk opgenomen. Het bevat echter voorts, naast wijzigih- gen, een niet onbelangrijk aan tal aanvullingen. Amsterdamsche studenten willen staken. Het bestuur van de Alg. Stu- dentenvereeniging Amsterdam heeft, overwegende dat de te rugkeer van prof. Wibaut on aanvaardbaar is, de Amster damsche studenten van alle fa culteiten geadviseerd van heden af geen colléges of practica: me§r te volgen, zoolang prof. Wibaut geen ontslag heeft ge nomen, of zoo lang hem geer. ontslag is verleend. De sta king omvat bijna 4000 studen ten. De rector van de Amster- damsch^ universiteit heeft ir. verband hiermee de hoog leeraren en andere docenten ver zocht Donderdag. Vrijdag en Zaterdag geen colleges en nractica te geven ten einde in een rustige sfeer met de stu denten en andere betrokkenen te kunnen overleggen en te trachten om tot een voor alle partgen bevredigende oplossing PRO EN CONTRA VAN DE DOODSTRAF. Nadat Zondagmiddag in eer. bijzonderen Hervormden kerk dienst te Goes, ds. W. A. M. Odé gesproken had over hei vóór en tegen van de doodstraf, werd Dinsdagavond in de Ger. kerk een bijeenkomst gehou den waar de heer C. van Donk het pro, en ds. J. H. Hanne- man het contra verdedigde. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. I. van Ballegooy- en de Jong. Bij loting was uit gemaakt dat ds. Hanneman het eerst het woord zou voe ren Deze heeft, eveneens als destijds in Middelburg, zoowel t.o.v. de wet zooals deze to' kort geleden geldigwas, als uit humanitaire en Christelijke overwegingen het verwerper, van de doodstraf bepleit. De heer van Donk plaatste zich in zijn betoog bijna uitsluitend op zijn standpunt inzake den uit leg van de Heilige Schrift en meende dat de vergelding in deze moest worden toegepast. Nadat de organist enkele nummers ten gehoore had ge bracht hebben beide spreker? elkaar van repliek gediend. Na een dankwoord van den voor zitter werd met het door al len zingen van 2" coupletten van het Wilhelmus, de druk bezochte bijeenkomst besloten. Er is- in ons land een comité van actie tegen de doodstrai gevormd onder voorzitterschap van dr. P. J. Meertens-en waar in onder anderen zitting heb ben Henr Roland Holst, ds. J. J. Buskens, Jhr. Mr. R Feith en Jef Last. Door dit comité is onlangs een manifest ver strekt, onderteekend door vele honderden vooraanstaande Ne 'erlantevs v fir.g van de doodstraf wordt aangedrongen. Voor Zeeland i: dezer dagen een voorloopig co mité van actie gevormd, da' bestaat uit de volgende per sonen: ds. J. H. Hanneman to Middelburg, da M. de Boer te Vlissingen, J. C. v. d. Hout te Goes en J. Geers, Baanstraa'. 20 te Middelburg. Adhaeslebetuigingen worden gaarne bij de laatstgenoemd ingewacht. Bovendien worden adressen van geestverwanten in alle Zeeuwsche gemeenten gezocht. Te Kruiningen werden in het Zondagsschoolgebouw, door de Bybel-Kioskver. te Amsterdam eenige filmen vertoond betref fende dé bijbelverspreiding en van het vorstelijk huis, waar bij mej. A. van Loon een toe lichting gaf, terwijl de meis- jesvereeniging enkele liederen zong. Ds. Koolstra opende en sloot de bijeenkomst. De storm heeft dezer dagen groote schade toegebracht aan de in aanbouw zijnde nood- school te Nieuwdorp. Voorts is aldaar een groote zeemijn aangespoeld. titelrol in het door de tooneelvereeniging „De Reede- rijekers" uit Goes te Middel burg opgevoerde „Marjatta" werd niet vertolkt door mevr. C. KauffmannBosch, doch door mevr. Telgenkamp. onderwijzer Onder groote belangstelling vierde de oudste inwoner var Yerseke, de heer Pieter Ever se. Dinsdag zijn lOOsten ver jaardag. Alle bewoners van dt Damstraat hadden ter eere van den jubilaris de vlag uit ieh&nf van om den ouden baas te felici teeren. Ook werden hem veel bloemen aangeboden. Tot onderwijzer aan de bijzondere lagere school te Arnemuiden is benoemd de heer Smit te «luiskil. Het laatste oorlogsobstakel in het havenkanaal te Goes, een uitgebrande boot waarop een electrische centrale was gepionteerd, zal thans worden opgeruimd. Een groote drij vende kraan en een lichter zijn gearriveerd. Toch zal de ber ging nog wel op moeilijkheden stuiten, daar het gevaarte steeds dieper is weggezakt. De heer F. Schets te Vlissin gen is candidaat gesteld voor de Prov. Staten in de afdeelin- gen Vlissingen, Lewedorp, 's- Heerenhoek, Heinkenszand, Ovezande en Kwadendammc, SPOOKHALTE SOUBURG VERDWIJNT NIET. Voor de inwoners van Sou burg is het ongetwijfeld ver heugend nieuws te vernemen, dat bij het gemeentebestuur bericht is ontvangen, dat de spoorhalte Souburg niet zal worden opgeheven. Het ligt ook in de bedoeling het perron te verbeteren. Laatste nieuws De Zeeland naar Hoek van Holland. De Stoomvaartmaatschappij ..Zeeland" zal in verband met het feit, dat Vlissingen voors hands niet gebruikt worden kan door de vernielingen aan de haven aldaar, volgens de N.R, Crt., den dienst tusschen Ne derland en Engeland onderhou den van Hoek van Holland uit. Geen enkele actie ta.v. Indonesië. Het Oekralnsche voorstel in zake de Indonesische kwestie voor den Veiligheidsraad kon slechts twee stemmen op zich vereenigen en is verworpen verklaard. Een amendement op het Egyptische voorstel, door Sow jet-Rusland. ingediend, strek kende tot het instellen van een commissie inzake de Indonesi sche kwestie, en het oorspron kelyke Egyptische voorstel, zjjn eveneens verworpen. De raad is hierna lot het vol gende punt van de agenda overgegaan, zonder tot het on dernemen van eenige actie in zake Indonesië te besluiten. Soekarno teleurgesteld. Ir. Soekarno, „president" van de Indonesische republiek, en de Indonesische leiders bg zijn. hoofdkwartier in Midden-Java, zijn teleurgesteld door de Ne derlandsehe voorstellen inzake de toekomst van Indonesië. Soekarno's eerste opmerking was? „Dit beteekent geen ver betering.'. Het algemeene ge voel was, dat de Nederlanders de kracht van de nationalisti sche elschen van onafhanke- lijkheid, onderschat hadden, zoo luidde een bericht. Watersnood In Almelo. Van 17 Febr. t.m. 2 Maart. BONKAARTEN KA, KB, KC 603. Brood: 040 t.m. 046 Alg. S00 gr.; B13: 800 gr. Bloem: 038, 039 Alg. 200 gr. Suiker: 037 Alg. 400 gr. Margarine: 035, 036 Alg. 250 gr. Kaas: 034 Alg. 100 gr.; 033 Alg. 100 gr. (extra rants.) Aardappelen: B14 Res. 1 kg. BONKAARTEN LA, LB, LC 602. Vleesch: 021, 022, 023 Vleesch 100 gr. vleesch. Aardappelen: 017 Aard. 2 kg. Melk: A07 Melk 1% 1.; B07. .C07 Medk 3 1. BONKAARTEN KD, KE 603. Brood: 540, 541 Alg. 800 gr.; D13, D14 Res., 400 gr. Bloem: 538, 539 Alg. 200 gr. Suiker: 537 Alg. 500 gr. Boter: 536 Alg. 250 gr. Margarine: 535 Alg. 125 gr. Kaas: 534 Alg. 100 gr.; 533 Alg. 100 gr. (extra rants.) Ryst of Kindermeel: E 13 Res. 500 gr. BONKAARTEN LD, LE 602. Vleesch: 521, 522, 523 Vleesch 100 gr. Aardappelen: 517 Aard. 1 kg. Melk: D07, E07 Melk 5 1. TABAKSKAAKTEN ENZ. T1S 2 rants, rook- of shagta- bak (geen sigaretten of si garen). V13 100 gr. choc, of suikerw. X13 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten). De bonnen voor melk en aardappelen zjjn geldig tjn. Tengevolge van het doorbre ken van verschillende dijken in Duitschland en Nederland is Almelo voor driekwart over stroomd. Hier en daar staat iy7 m. water in de straten. 30.000 personen hebben water last; 20.000 zjjn geïsoleerd en - huizen op bovenverdiepingen, igen. Zeer velen maakte i pwee ziekenhuizen zijn door hot «a;.T algeslote^ De 2ir ken worden naar andere zie kenhuizen overgebracht Ook de gas- en electriciteïtsvoor- ziemng stuit op groote moei lijkheden. De Commissaris der Koningin leidt persdonljjk do hulpverleening. Met vracht - auto's en rubberbooten krijgen de bewoners eten uit centrale keukens. Het gebied van het water schap ,,De Regge" Is nu in verbindi^f gebracht met het Overyssetsche kanaal om Al melo van water te ontlasten. Van alle kanten snelt hulp toe. Zaterdag 23 Febr. a.s. Voor de week van 24 Febr. Lm. 2 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, koffie, cacao, tabak, versna peringen, huishoudzeep en lu cifers. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 15 Febr. a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch, melk en aard- appelen, waarop eerst met in gang van Maandag 18 Febr mag worden afgeleverd. Op bon 033 Algemeen wordt een extra-rantsoen van 100 gr. kaas verstrekt. Op dezen bon en op bon 034 Alg. zal voor de helft volvette of 40-f- kaas (w.o. event, begrepen buiten- landfichc kaas) en voor de helft magere of 20+ kaas worden geleverd. Bij deelneming aan maaltU den van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 021 of 521 Vleesch voor vleesch en 017 Aardappelen vcor aardap pelen worden ingeleverd. In de week van 24 Febr. Lm. 2 Maart moeten bij de centrale keukens worden Inge leverd bon 022 of 522 Vleesch voor vleesch, alsmede de voor die week aan tb wijzen aard- appel bonnen. BON 05 VOOR SCHOENREPAKATIE. Bon „05 Leder" der leder- kaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder enjoï rubber zolen en hakken materiaal. Rubber voor hakken is zooals gemeld bonvrQ Bon „05 Leder" blijft geldig. Overeenkomst tusschen N.V.V. en E.V.C. Tijdens de fusie-besprekingen tusschen het N.V.V. en de E.V.C. werd op bgna alle pun ten overeenstemming bereikt over de fusie. Hongersnood dreigt! Bevin dient een plan in om het ergste te voorkomen. Ernest Bevin heeft in de vergadering van de Vereen. Volkeren medegedeeld, dat er over de geheele wereld een te kort is van 5 mlllioen ton tar we en 2 mil 11 oen ton rijst. Hij diende een plan in om het erg ste van de bedreiging van hon gersnood op groote schaal over de geheele wereld te voorkomen. Volgende maand zal te Lon den een conferentie over de Europeesche voedselsituatie gehouden worden. DE VESUVIUS WERKT WEER. De Vesuvius spuwt weer krachtige rookwolken uit, ter wijl in de naaste omgeving on- deraardsche explosies merk baar zgn. Italiaansche seismo- grafen hebben sterke aardbe vingen genSHstreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3