PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT LOYALE SAMENWERKING DER MINDERHEDEN. Geleerden willen een wereldregeering Von Paulus getuigt te Neurenberg. Bonnen, punten en speciale vergunningen. Uit de provincie. Hoof('redactetir O* Balllntljn fmct redactiuneeli; medewerking van dr. W. H. Bcckcnlcamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C., Middelburg. Druk: firma P. van dc Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van l.eeuwen, D». M. L- W. Schoch, Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Woensdag 13 Febr. '46 189e Jaargang Nummer 37 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, t 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm, minimum per advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turtkade 15. telefoon 2475. Terneusen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 3593U0 Pruv- Zeeuwscüe_c^ De toestand in Indië. Binnen 14 dagen republikeinsch antwoord. Extremistische acties duren voort. Te Batavia vergaderden 500 bewoners van de Molukken, meeat Ambonneezen. De verga dering keurde de oprichting van een „Bond van bewoners der Molukken" goed. Er werd ®en motie aangenomen, waar in de bond den wensch uitsprak iom loyaal op basis van gelijlt- gerechtlgheid met de Neder landsche regeering samen te werken en er bij haar op aan te dringen de belangen van dc Ambonneesche minderheid te behartigen. De sprekers betoogden, dat er nu gevaar bestaat, dat de kleine minderheden zooais die van de Molukken., de Minahas- sers en de Indo-Europeanen, in de verdrukking komen. DE VOORSTELLEN NAAR SOEKARNO. De New York Times heeft gemeld, dat de Nederlandsche voorstellen gisteren door mid del van een specialen koerier aan Soelcarno te Djokjakarta zijn overhandigd. SJAHRIR EN DE NEDERLANDSCHE VOORSTELLEN. Sjahrlr heeft geweigerd commentaar te leveren op de Nederlandsche voorstellen met betrekking tot Java. Hij heeft echter medegedeeld, dat het Indonesische antwoord daarop binnen 14 dagen gereed zal zUn. Hij grinnikte toen hem ge- vraagd werd naar zijn oordeel over de besprekingen in de U.N.O. en verklaarde: „Het schijnt, dat het slechts hun be doeling is om een commissie van onderzoek te sturen. Ik zou niet weten wat voor scha de zij zouden kunnen verrich- ten". Gedurende de besprekingen zal het centraal nationaal co mité. dat uit ongeveer 250 plaatselijke leiders bestaat, bij een geroepen worden. REACTIES OP DE VOORSTELLEN. De eerste officieele reacties in Indonesië moeten kleurloos genoemd worden, zelfs al wordt in zekere mate gewaar deerd, dat deze breedere mo gelijkheden openen voor be sprekingen. dan aanvankelijk werd verwacht. De republikein- ache leiders te Batavia hebben een kabinetsvergadering ge houden, waarin besloten werd eerst de reactie uit midden Ja va af te wachten. De adviseur van Sjahrir, Salim, deelde me de, dat de besprekingen voort gezet zullen worden en de re publikeinen hun best doen de onderhandelingen niet te laten mislukken. Salim zinspeelde er op, dat tijdens de besprekingen ingrijpende veranderingen in de plannen zouden kunnen worden voorgesteld, welke practisch tot een ander plan zouden kunnen leiden. Onder de gewone Neder landsche burgers te Batavia zijn er velen, die de voorstel len steunen. De gezaghebbende en onaf hankelijke Londensche „Ti mes" heeft in zijn commentaar op het aanbod van de Neder landsche regeering gezegd: „Het voorstel bevat op zijn minst elementen voor een com promis, dat voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn". Als dat vergelijk bereikt kan worden, zou dat spoedige terugtrekking der Britsche troepen uit Java mogelijk maken en nergens zou zulk een. ontwikkeling met meer vreugde begroet worden dan in Engeland. ARTILLERIE IN ACTIE BIJ SEMARANG. ïntusschen gaan de extre misten voort met hun gevech ten. Britsche artillerie heeft een groep Indonesiërs, die uit gerust waren met machinege weren, aangevallen bij Sema- rang. In de nabijheid der stad woedt een groote brand. Gedu rende het weekeinde is in het gebied van Tjimahi herhaalde lijk uit de' kampongs op Neder landers geschoten. Een pa trouille uit Gendagan, ten Westen van Soerabaja, is aan gevallen. Een 80 mm. mortier. 60 bommen, 6 geweren en 60 granaten zijn buit gemaakt. In de omgéving van Buiten zorg heeft men eear fabriek, waar granaten werden ge maakt, ontdekt. De gietvor men en machines zijn vernield. In een huis te Tjibadak zijn een kleine hoeveelheid muni tie en 50 anti-tankbommen ge vonden, Een groepje Indone siërs werd te Sroeni uiteenge dreven. Te Bandoeng is de watertoe voer afgesneden. Eên Neder lander werd gedood, een an dere gewond toen zij bij het evacueeren van Chineezen be schoten werden. Op het station te Belawar poogden vijf gewapende Indo nesiërs de draden van een transformator te verwijderen. Bij een overval op het. stati onsterrein te Medan werden 22 Japansche geweren, 1500 Brit sche en Japansche patronen en 80 handgranaten in een- remi se aangetroffen. Overstroomingen in binnèn- en buitenland. De overstroomingen in Lim burg en Overijssel gaan nog steeds voort. In Limburg staat het havengebied van Blerick reeds een meter onder water Bij Venlo kunnen de schepen niet meer onder de vaste brug door. Aan den kant van Roer mond liggen reeds over een afstand van 8 km. de schepen te wachten. Tusschen Venlo en Roermond staat het water reeds langs den berm v.an den weg. De Roer is in een woesten stroom veranderd. In Twente staat het centrum van Hengelo onder water. Ook m Almelo staan er straten blank. Te Nijmegen kwam het wa ter van de Waal op sommige plaatsen meer dan 1 m. hoog dp de kade. Ook uit het buitenland wor den hevige overstroomingen gemeld. In het Rijnland is er ,^e .ei'gste overstroomingen se dert 35 jaar. De spoorverbin ding Frankfort—Berlijn BremenFrankfort ziin broken. Tusschen Polen en Tsjecho Slowakije is de eenlge spoor brug weggesleurd, waardoor alle verbindingen tusschen de ze landen zijn verbroken. Ten- slotte worden ook uit België, Engeland en Oostenrijk over- «troommgen gemeld. zijn ver- De Dultsche herstelleveranties. VERWACHTINGEN MOETEN NIET HOOG GESTELD WORDEN. De minister van financiën heeft aan de Kamer overge legd een nota omtrent de re sultaten van de internationale conferentie van Parijs inzake de Duitsche herstelleveranties. Hierin wordt o.m. opgemerkt dat de practijk zal moeten lee- ren, welke waarde het aan Nederland toegekende deel der Duitsche herstelleveranties in werkelijkheid zal blijken te hebben. Elke grond ontbreekt thans nog voor een raming van hetgeen Nederland uit dezen hoofde ten deel zal vallen. Het blijft derhalve raadzaam de verwachtingen niet te hoog te stellen. Niettemin is de re geering van oordeel, dat de percentages, die aan Neder land zyn toegekend, verhou- dingswrjze piet zijn achter gebleven, bij hetgeen redelijker wijze kan worden verwacht. Het Wereldgebeuren De overeenkomst van Yalta gepubliceerd. Frankrijk bezuinigt op militaire begrooting. In een petitie aan president Truman hebben duizend Ame- riiinanQehp nfirsoonlnkhfidei hem gevraagd het initiatief te willen nemen tot de omvor ming van de U.N.O. tot een wereldregeering. De ondertee. kenaars, onder wie Einstein en vele personen uit de weten schappelijke wereld, verklaar den hierin, dat dit het eenij middel is om de wereld redden, nu er geen enkele ver dediging bestaat tegen een oorlog met atoombommen. De geleerden willen dus blijkbaar de wereld beschermen tegen de uitvindingen, die zij zelf Aanvalsplan tegen Rusland bestond reeds in '40 Keitel, JodI en Goering mede verantwoordelijk. Zorya, de Sowjet-aanklager in zake de agressie tegen Rus land, heeft den verdedigers een verrassing bezorgd. Toen deze n.l. bezwaar maakten tefjen een schriftelijke getuigenis van veldmaarschalk Friederich von Paulus, bevelhebber van het zesde leger, dat voor Stalingrad vernietigd werd. deelde Ruden- ko mede, dat von Paulus in Neurenberg was en verhoord kon worden. Dit nieuws was zoo verrassend voor de verde digers. dat zij na het getuigenis van von Paulus niet op een kruisverhoor waren voorbe reid en vroegen dit een dag uit te stellen. Von Paulus verklaarde, dat het ongetwijfeld Duitschlands bedoeling was. de Sowjet- Unie te koloniseeren en dat reeds in September 1940 het plan bestond Rusland aan te Indonesische kwestie in Veiligheidsraad. Noodzaak van een commissie niet aangetoond. De hervatting van de be spreking van de Indonesische kwestie in denWeiligheidsraad, waarbij Manoeilsky zijn eisch tot instelling van een commis sie van onderzoek handhaafde en hierover een resolutie in diende, bracht een langdurige beschouwing of de Oekralnsche gedelegeerde al dan niet 1 het recht had een voorstel aan den raad voor te leggen. Van Klef- fens maakte een eind aan de discussie door £e zeggen, dat de raad bij afwezigheid van vastomschreven regelen „mild" moest zijn in zyn houding. Hy stelde formeel voor, dat den Oekrainschen gedelegeerde zou worden toegestaan zijn resolu tie ter tafel te brengen. Makin nam niet aan, dat de Oekraïne de noodzaak van een commissie in deze kwestie had aangetoond. Indien een com missie zou worden ingesteld, dan zou Australië zich ver plicht gevoelen daarin een plaats te verzoeken. De Amerikaan Stettinius verklaarde, dat van het recht tot onderzoek geen lichtvaar dig gebruik gemaakt moest worden door den ,raad. De Oekraine heeft niet aange toond, dat de noodzaak tot instelling van een commissie aanwezig is. Hij was er niet voor, dat de raad eenige actie zou ondernemen, ofschoon mis schien de hoop uitgesproken zou kunnen worden, dat het mogelijk zou zyn de ontwape ning der Japansche troepen tot uitvoering te brengen. Wel lington Koo, de Chineesche af- ;evaardigde, was van meening, lat de raad de bespreking van het Oekralnsche voorstel be hoorde te verdagen, totdat het resultaat van de huidige on derhandelingen te Batavia be kend zou zijn. -Archangel te veroveren. Von Paulus noemde dit ken merkend voor de nazi-plannen, die er op gericht waren econo- misch-belangryke gebieden in handen te krygen. Dit blijkt o.a uit een opmerking van Hitler die op 1 Juli 1942 ver klaard zou hebben dat hij de ze oorlog zou verliezen als hij de. olie van Maikop en Grosnij niet kreeg. Op een vraag van Rudenko antwoordde von Paulus, dat Keitel. Jodl en Goering actief, deel hebben genomen aan het agressieplan tegen Rusland. Bij dit verhoor was er in de beklaagdenbank groote be roering te bemerken. Vooral Goering was hevig opgewon den en liet bij vele opmerkin gen van von Paulus haastig brieven aan zijn verdedigers overhandigen. DE LES VAN NEURENBERG. Het Duitsche volk geeft noj_ steeds: „Daar wisten wij allen niets van" ten antwoord op hetgeen in het proces van Neurenberg' openbaar wordt gemaakt. Bij een, door het Amerikaansche bestuur inge steld, onderzoek, is gebleken, dat, hoewel 85 der Duit schers toegeeft iets van het proces geleerd te hebben, het Duitsche volk nog steeds van meening is. dat het onjuist is geheele organisaties, zooals S.S. en Generale Staf, aan te klagen, uitgezonderd de Gesta po en de Sicherheitsdienst. Hoewel de meeste Duitschers alle beschuldigden schuldig échten aan plannen tot uit roeien van geheele bevolkin gen, is men over het algemeen van meening, dat toch niet al len de doodstraf zullen krygen. Zoo heeft Schacht in de oogen van vele Duitschers een kans te worden vrijgesproken. De Duitschers zijn nog dermate ingesteld op een propaganda- regeering dat de meening vrij --.Isemeen is dat de geallieer den een aantal lichte gevallen hebben gedagvaard, om het proces een grootere schijn van rechtvaardigheid te geven! gedaan hebben en nog doen. Zoolang er afgevaardigden op de U.N.O., de vredesorgani satie, ter zitting komen, ver vuld van wantrouwen, zoo lang zullen vrede en vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de landen onderling niet tot stand kunnen komen, laat staan, dat men zich zou schikken onder één wereldregeering. In Moskou en Londen is de Yalta-overeenkomst gepubli ceerd. De leiders der drie groote mogendheden waren hierbij overeengekomen, dat binnen twee of drie maanden na de capitulatie van Duitsch- land en nadat de oorlog in Europa zou zijn geëindigd, de Sovjet-Unie aan den oorlog te gen Japan zou deelnemen aan de zijde der geallieerden op voorwaarde, dat de status quo in Buiten Mongolië werd ge handhaafd en de vroegere rech ten van Rusland, door den verraderlijken overval van Japan in 1904 geschonden, zou. den worden hersteld. Hierdoor worden Zuid-Sachalin, zoowel als de eilanden, die daaraan grenzen weer Russisch, de handelshaven van Dairen wordt geïnternationaliseerd, de pacht van Port Arthur als marinebasis van de Sovjet- Unie wordt hersteld, de Chi- neeSche Oosterspoorweg en de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg worden gezamenlijk geëxploi teerd, terwijl China de volle dige souvereiniteit in Mand- sjoerije zal behouden. Voorts zullen de Koerillen-eilanden aan de Sovjet-Unie worden overgedragen. Deze overeen komst werd beschouwd als een militaire overeenkomst, die als zeer geheim gekenmerkt werd en was de basis, waarop Rusland in den oorlog trad. Frankrijk gaat ingrijpend bezuinigen en heeft flink het mes gezet de militaire be grooting, die met 60 milliard francs tot 140 milliard francs zal worden teruggebracht. De begrooting zal als volgt zyn samengesteld: leger 78 mil liard, bewapening 38 milliard en koloniën 24 milliard francs. Het leger zal bestaan uit on. geveer 400.000 man, de lucht macht uit 50.000 man en de vloot uit 45.000 man. In de vergadering van der economischen en socialen raad der U.N.O. heeft Winant, de afgevaardigde der V.S;, het voorstel gedaan in den loop van dit jaar een conferentie over den internationalen han del en de werkloosheid te hou den De drie volgende kwesties zouden daarbij besproken moe ten worden: 1. Internationale overeen komst voor het verkrijgen en handhaven van een hoog stabiel niveau van arbeid en economische activiteit. 2. Een internationale over eenkomst betreffende de be palingen, beperkingen en dis criminaties van den wereld handel. 3. Het stichten van een in. ternationale handelsorganisa tie als speciaal onderdeel van de U.N.O. EEN KIJKJE BIJ DEN DISTRIBUTIEDIENST TE MIDDELBURG. De milde schoenenregen. Zoolang het nog voorkomt, dat op het spreekuur van den Directeur van den Distributie- dienst te Middelburg vier man tegelijk noodig zyn om den ononderbroken stroom van verlangens en speciale proble men aan te hooren, hebben ook de Middelburgers en de negen dorpen die tot den Kring behooren, ook nog niet alles wat hun hartje begeert. Tot wat er nog begeert j wordt behooren dan in de eer ste plaats: SCHOENEN van Januari af weer aan gevraagd konden worden van welke mogelykheid dan ook flink gebruik gemaakt is; S000 nieuwe aanvragen wach ten weer op afwerking. Geluk kig was men met een schoone lei begonnen: alle oude aan vragen voor dames- en heeren schoenen waren tot 1 Januari afgewerkt. Hlerby dient echter te wor den vermeld dat door al het evacueeren en verhuizen de menschen niet meer te vinden z|jn en zoo liggen er ongeveer 1000 toewijzingen voor schoe nen onbestelbaar op het Distrï butlekantoor te wachten tot de aanvrager zijn nieuwe adres bekend maakt. Met de kinderschoenen ver toeft men, wat do aanvragen betreft, in het tijdperk Juni— Juli '45, alleen voor de jongens schoenen in October '45. In deze leemte van alles bij elkaar 10.000 paar schoenen, moet voorzien worden door een toewijzing van 1600 paar over de maand Februari en hetzelf de aantal over Maart. Overi gens is dit reeds het dubbele van wat men tot voor kort per maand aan vergunningen ont ving. By dit alles blijven de groote kindermaten een moei lijkheid Ze zijn voor den fa brikant blijkbaar te onvoor- deelig en worden weinig aan gemaakt. Ook wat de werk- en beroeps schoenen betreft, staat het er een tikje minder rooskleurig voor, althans voor de heereD wier aanvragen van October en November- in behandeling zijn. Over Januari bedroeg de toewijzing hiervoor 150 bonnen, over Februari was nog geen toewijzing voor deze schoenen ontvangen. Voor de dames-beroepsschoe nen komen uitsluitend ver- pleegstex's in aanmerking, met het gevolg dat men met een deel van deze schoenen moet blyven zitten Over het geheel genomen, valt er echter wel iets me#r dan de bekende druppel op de gloeiende plaat van de schoe- nenaanvragen. Als we denken aan de zendingen Amerikaan sche dames- en kinderschoenen (die overigens geheel buiten de distributie vallen) en waarvan de eerste party 2000, de twee de 7200 en de nog te verwach ten zending 12.000 paar schoe nen bevat, zou men by na van een mild schoehenregentje kun nen spréken. Kwamen er nu slechts nog wat heerenschoe nenen kindermaten...... Volgens het laatste bericht is er juist weer een schip met l'/7 millioen paar schoenen ge arriveerd! TEXTIEL. Ook wat de textiel betreft, is van de heropende mogelyk heid tot aanvraag een enthou siast gebruik gemaakt. Op één dag kwamen er 1200 aanvragen binnen; hóe veel er in het ge heel mogen worden afgewerkt is nog niet precies bekend, maar het zal een respectabel aantal zijn. Hoe hierin moet worden voorzien kan aldus duidelijk gemaakt worden De kring Middelburg (30.000 inw.) heeft per maand de beschik king over 45.000 punten: ge middeld 15 punten per persoon kunnen dus worden uitgereikt. Voor de kleedingstukken, die gevraagd worden, is echter heel wat meer noodig. Een costuum vraagt byv. 80 pun ten, zoodat men bij uitreiking van een vergunning wel van noodzakelijkheid overtuigd; moet zijn. Het begrip „oorlogsslachtof fer", waarvan langzamerhand wel een beetje misbruik en door sommige vraaggragen zelfs een apart vak wérd ge maakt, is hierbjj afgeschaft. Van de bevrijding af zyn er al heel wat punten door den Dlstributledienst in Middelburg uitgegeven. Het juiste aantal is niet bekend, maar het moe ten er vele honderdduizenden zijn. waarvan er in Januari, zonder nog de werkkleeding mee te rekenen, alleen al 126.000 werden uitgereikt. Het aantal speciale vergunningen voor geallieerde textlelgoede- ren, verstrekt in October en November van het vorige jaar, bedroeg 62.000, hiervan schij- nen er nog 7000 in omloop te zijn, waarop niet kon worden gekocht. FIETSEN. Hoewel niet iedereen voor een fiets in aanmerking komt, loopen de aanvragen niettemin jin de honderden En de toewij ding voor Januari bedroeg: 4 heerenrijwielen en 1 damesrij- wiel en voor Februari: 8 hee renrijwielen en 2 damesrywie len. BANDEN Nummer vier van het vee! gevraagde distributie-kwartet zijn de fietsbanden, waarbij men eveneens aan een beroe- penlijst gebonden is. Ook hier overtreft de aanvraag voor efenige honderden banden verre de toewyzing. Deze bedroeg voor Januari 462 buiten- er 234 binnenbanden, voor Febru ari 240 buiten- en 210 binnen banden. Met de transportban den staat het er niet zoo erg best voor. Hiervoor kreeg men over Jan. een toewyzing van 10 buiten- en 8 binnenbanden, terwijl voor Februari nog geer. toewyzing werd ontvangen, Een, laat ons zeggen eigen aardige regeling hierbij is, dat de plaatselijke rywielhandela- ren de fietsen niet in hun eigen plaats bij den grossier kunnen betrekken. Ook het distributiekantoor zelf heeft in deze zaken niet; te beslissen. Deze regelingen behooren aan het C.D.K, Maar ook zonder dit, blijft er nog genoeg werk aan den winkel en het Is geen uitzondering dat de ambtenaren 's avonds hun stapeltje werk mee naar huis nemen. En zoo wordt aan el- ken nieuwen stroom van aan vragen weer zoo vlug mogelp voldaan. CONFLICT BIJ DE D.U.W. Een 38-tal arbeiders uit Rot. terdam, werkzaam aan eer object van de D.L.vv'. o<j Zuidbeek onder Koudekerke,. hebben het werk neergelegd en zyn Maandagochtend weer naar huis vertrokken. De arbeiders, die zich vrijwel allen vrjwiliig voor oprui mingswerkzaamheden hadden temeld, moesten niet, zooals zij achten, puin ruimen, doch een sloot leeg baggeren. Op een waarschuwing van één van de uitvoerders dat in de nabijheid een mijnenveld lag, is het werk neergelegd, daar dan ook de mogelijkheid bestond dat er ook mijnen in de slooten lagen Er is geen sprake van onwil bij deze arbeiders. Gevarengela willen zij niet accepteeren. Zij wenschen alleen de garantie dat het werk gevarenvry is, doch geen enkele instantie kan hen die geven, evenmin als de verzekering dat er wel gevaren aan het werk verbonden zijn. Na onderzoek is alleen komen vast te staan dat op eenige honderden meters van het uit te voeren werk mogelijk mijnen liggen. Ter gelegenheid van het be zoek van den hoogen functio naris van het Amerikaansche Roode Kruis zal de muziekver- eeniging „Ons Genoegen" te Vlissingen hedenavond een serenade brengen. Vertrek uur van het Bellamypark. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan ons bureau te Vlissin gen worden regelmatig de op gaven van gevonden voorwer pen aangeplakt. Zij die iets verloren hebben, doen verstandig deze lijsten te raadplegen. Op het politiebu reau ligt nog een groot aan tal als gevonden gedeponeerde voorwerpen, waar.'an de eigenaars niet zijn komen op dagen. Geslaagd voor machinisten- diDloma jv de heer J. Zoetelief, leerling van de De Ruyter- school te Missingen. JVIARJOTTA". De tooneelvereeniging „D.- Reederijckers" uit Goes trad Maandag j.l in het Schutters hof te Middelburg op met „Marjotta", een spëi in drie; bedrijven van Arie van der Lugt, dat hoewel wat traag gespeeld, over het algemeen goed vertolkt werd. Vermel denswaard is de oude poer, Torgeier Tammero van den heer F. v. Veen, hoewel hiel en daar iets te sterk geaccen tueerd, en de titelrol vertolk ster, mevr. C. Kauffmann Bosch, wier Marjottaa, mis schien iets te beheerscht, doch in elk geval zeer aannemelijk was. Als regisseur trad op de heer Borghgraef, en ook aan de ensceneering was zorg besteed. De opvoering had ze ker meer belangstelling ver diend. De Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereeni- gingen, afd. Zeeland, hoopt a.s. Hemelvaartsdag haar con cours te Kapelle te houden. Zondag 24 Febr. a.s. hoopt de commandant van het Leger des Heils in Nederland, Char les üurman, vergezeld van ma joor Ph. van Dalen en briga dier M. Huyg, twee belangrij ke samenkomsten te leiden te Middelburg. Zooals reeds ge meld, zal de commandant Za terdag te Vlissingen spreken De heer A. A. Clement, voorzitter van de konijnenfok- kersvereeniging „Nut er. Sport" te Middelburg behaal de het keurmeestersdiploma C, voor Vlaamsche reuzen en Weeners alle kleurslagen. In een vergadering van vrouwen van de Coöperatie „De Broederband" te Middel burg werd besloten tot op richting van een coöperatieve vrouwenclub met aanvankelijk 36 leden. In het bestuur wer den gekozen de dames Flier- man, voorz., Schuit, 2e voorz., den Hollander, secr., de Ruij- ter, penningm., en Hendrikse, Overweel en Bliek. In Souburg bestaan plannen voor een nieuwe rioleering, daar de oude tengevolge van inundatie en oorlogsgeweld niet meer te herstellen is. Het nieuwe rioleerstelsel zal met een zuiverings-installatie uit gevoerd worden. Indien moge lijk wordt hiermede dit jaar nog begonnen. De bewoners van Souburg worden in verband hiermee aangeraden, om bij herstel van hun woningen een huisriolee- ring te laten aanleggen zoo dat bij de tot standkoming var. het rioleerstelsel closetten e.d. direct kunnen worden aange sloten. De kosten van deze riolee ring komen, volgens een mede deeling van het gemeentebe stuur. voor een groot deel ten laste van den wederopbouw. De Landbouwvereeniging te Vrouwenpolder kwam in jaar- By de „Ensaid" vakexamens te Breda slaagden voor coup.- leerares T. Davidse, S. de Vos, M. Volmer te Middelburg. I. de Kam. Souburg; voor cou peuse; J. v. Biemen, M. de Buck, M. Brugge, M. Leynsetf D. Ripke allen Vlissingen, I. Knuit, Nieuwland; voor costumière: N. Mauer, Sou-» burg. Kerknieuws Geref. gem. Beroepen te Benthuizen A. Verhagen te Lisse. Laatste nieuws vergadering bijeen. Het aftre dende bestuur werd herkozen., evenals de bode. De rekening van den I penningmeester sloot met een batig saldo. De laat ste jaren waren, met het ocg op distributie van kunstmest stoffen en beperkt zaaigoed, erg slap. Nu het water weg is, is er weer kans op grooter omzet. Veiligheidsraad zonder stemming verdaagd. In de zitting van heden van den Veiligheidsraad onder steunden Mexico en Polen het voorstel van de Oekraine een commissie naar Indonesië te zenden. Frankrijk en Brazilië waren tegen de instelling van een commissie. Van Kleffens herhaalde, dat hij geen bezwaar had tegen het zenden van een commissie .li zeide het niet goed te keu ren indien de Britsche en. Oekrainsche regeering beide er voor waren. Manoeilsky .persisteerde bij 'n stemming. Met een verklaring van den voorzitter zonder meer zou zijn delegatie zich niet tevreden stellen. De Veiligheidsraad is zonder te stemmen tot hedenavond 9 uur verdaagd. Besprekingen te Batavia Dr. van Mook heeft Dins dagavond ten huize van sir Archibald Clark Kerr te Bat a" via een bespreking gehad met Sjahrir. Bepaalde punten uit de Nederlandsche verklaring werden toegelicht. Voorts werct de evacuatie van Rapwi-amb« tenaren uit het binnenland besnroken. Meer besprekingen éullen ge voerd worden. GIJSELAARS VRIJGELATEN 4 Zeven Europeanen, waaron" der een vrouw, die in Zuidelijk Bandoeng als gijzelaar warén vastgehouden, zyn vrijgelaten door de T.R.I. (de vroegero T.K.R.) Zij waren over het al gemeen goed behandeld. Men verwacht, dat nog meer gijze laars zullen worden vrij gel a-5 ten. Twee Chineescde boeren, die aan de Europeanen hadden geleverd zijn ontvoerd. De ex tremisten eischen. een losgeld van 50.000. WEER SINAASAPPELEN VOOR DE JEUGD. Personen geboren in 1925 of later krygen wederom 500 gr. sinaasappelen. Men moet hier toe bon B 73, C 73, D 73 of E 73 der bonkaart K 602 uiter lijk op Zaterdag 16 Febr. a.s. bij een detaillist in groente enlol fruit inleveren. Inlevering by andere detaillisten is niet toegestaan. De aflevering dei- sinaasappelen zal zoo spoedig mogelijk gebeuren. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT" De „Johan van Oldenbarne- veldt" wordt vandaag in den namiddag te IJmuiden ver wacht. AANVULLENDE CANADEESCHE LEENING VOOR NEDERLAND. De Canadeesche minister van financiën, Isley, en de heer Sncuck Hurgronje hebben een overeenkomst géteekend, vol gens welke Canada, als aan vulling op de leening van 25 millioen volgens overeenkomst van 1 Mei 1945, aan Neder land een leening van honderd millioen dollar zal toestaan. De leening van Mei 1945 is door de Nedei'landsche rsgee ring reeds aangewend voor- den koop in Canada van tarwe,, bloem, vrachtauto's, runö- vleesch, houtpulp, meststoffen, en landbouw- en industrie* machines. Het nieuwe crediet zal gebruikt worden om deze aankoopen voort te zetten als mede yoor den aankoop van schillende andere producten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is ingetrokken d© benoeming van J. J. Rus, in specteur der belastingen te Oostburg, tot voorzitter van de tweede kamer bij het tribu naal voor het arrondissement Middelburg. D. LJsselstein technisch-ambtenaar bij den rijkswaterstaat te Sas van Gént, tot lid bij gemeld tribu naal en F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke, tot lid, eveneens bij dat tri bunaal; en is benoemd bij het tribunaal voor het arrondis sement Middelburg mr. P. Loeff, te Middelburg, tot voor zitter van de derde kamer; J, J. Rus, inspecteur der belas tingen te Oostburg, tot plaats vervangend voorzitter, en tot leden A. Buys, te Goes, A. N. Kok, te Goes, en A. de Roe, te Goes. Bij beschikking van den mi nister van marine is, op grond van het Zuiveringsbesluit '45. met ingang van 15 Februari 1946, in zijn functie geschorst: A. Wiegman, commissaris bij het loodswezen enzz., te Vlis singen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5