PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT LOYALE SAMENWERKING DER MINDERHEDEN. Binnen 14 dagen republikeinsch antwoord. Von Paulus getuigt te Neurenberg. Aanvalsplan tegen Rusland bestond reeds in '40 Geleerden willen een wereldregeering De overeenkomst van Yalta gepubliceerd. Indonesische kwestie in Veiligheidsraad. Uit de provincie. Bonnen, punten en speciale vergunningen. Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma P. van de Velde Jr., Vlissingcn. Hooft te Goes, J. Ds. M. L. W. Schoch, Vlisslngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Woensdag 13 Febr. '46 189e Jaargang Nummer 37 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weck. 3-20 per kwartaal, franco per post. tï- 45 per kwarttal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum ner advertentie t 2 Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924- Goes Turlkade 15, telefoon, 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 3593U0 P^ov^^eeuwsche^Cou^ De toestand in Indië. Extremistische acties duren voort. Te Batavia vergaderden 500 bewoners van de Molukken, meest Ambonneezen. De verga dering keurde do oprichting van een ,,Bond van bewoners der Molukken" goedi Er werd oen motie aangenomen, waar- In de bond den wensch uitsprak om loyaal op basts vau gelijk- gerechtigheid met de Neder- landsche regeering samen t** werken en 'er by haar op aan te dringen de belangen van de Ambonneesche minderheid te behartigen. De sprekers betoogden, dat ©r nu gevaar bestaat, dat de kleine minderheden zooals die van de Molukken, de Minahas- sers en de Indo-Europeanen, in de verdrukking komen. DE VOORSTELLEN NAAR SOEKAKNO. De New York Times heeft gemeld, dat de Nederlandsche voorstellen gisteren door mid del van een specialen koerier aan Soekarno te Djokjakarta zijn overhandigd. SJAHRIR EN DE NEDERLANDSCHE VOORSTELLEN. Sjahrir heeft geweigerd commentaar te leveren op de .Nederlandsche voorstellen met betrekking tot Java. Hü heeft echter medegedeeld, dat het Indonesische antwoord daarop binnen 14 dagen gereed zal zyn. Hjj grinnikte toen hem ge. vraagd werd naar zijn oordeel •over de besprekingen in de U.N.O. en verklaarde: „Het schijnt, dat het slechts hun be doeling is om een commissie van onderzoek te sturen. Ik zou niet weten wat voor scha de zy zouden kunnen verrich ten". Gedurende de besprekingen zal het centraal nationaal co mité, dat uit ongeveer 250 plaatselijke leideirs bestaat, by. een geroepen worden, REACTIES OP DE VOORSTELLEN. De eerste officieele reacties in Indonesië moeten kleurloos genoemd worden, zelfs al wordt in zekere mate gewaar deerd, dat deze breedere mo gelijkheden openen voor be sprekingen, dan aanvankelyk werd verwacht. De republikein- sche leiders te Batavia hebben een kabinetsvergadering ge houden, waarin besloten werd eerst de reactie uit midden Ja va af te wachten. De adviseur van Sjahrir, Salim, deelde me de, dat de besprekingen voort gezet zullen worden en de re publikeinen hun best doen de onderhandelingen niet te laten mislukken. Salim zinspeelde er op, dat tijdens de besprekingen ingrijpende veranderingen in de plannen zouden kunnen worden voorgesteld, welke practisch tot een ander plan zouden kunnen leiden. Onder de gewone Neder landsche burgers te Batavia zijn er velen, die de voorstel len steunen. De gezaghebbende en onaf hankelijke Londensche „Ti mes" heeft in zijn commentaar op het aanbod van de. Neder landsche regeering gezegd: ,,Het voorstel bevat op zijn minst elementen voor een com promis. dat voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn". Als dat vergelijk bereikt kan worden, zou dat spoedige terugtrekking der Britsche troepen uit Java mogelyk maken en nergens zou zulk een ontwikkeling met meer vreugde begroet worden dan in Engeland. ARTILLERIE IN ACTIE BLJ SEMARANG. Intusschen gaan de extre misten voort met hun gevech ten. Britsche artillerie heeft een groep Indonesiërs, die uit gerust waren met machinege weren, aangevallen by Sema- rang. In de nabyheid der stad woedt een groote brand. Gedu rende het weekeinde is in het gebied van Tjimahi herhaalde lijk uit de kampongs op Neder landers geschoten. F -• pa trouille uit Genda? ten Westen van Soerabaj aan gevallen. Een 80 mm. tier. 60 bommen, 6 geweren en 60 granaten zijn buit gemaakt. In de omgeving van Buiten zorg heeft men een fabriek, waar granaten werden ge maakt, ontdekt. De gietvor men en machines zijn vernield. In een huis te Tjibadak zyn een kleine hoeveelheid muni tie en 50 anti-tankbommen ge vonden. Een groepje Indone siërs werd te Sroeni uiteenge dreven. Te Bandoeng is de watertoe voer afgesneden. Een Neder lander werd gedood, een an dere gewond toen zy by het evacueeren van Chineezen be schoten werden. Op het station te Belawan poogden vyf gewapende Indo nesiërs de draden van een transformator te verwijderen. Bij een overval op het stati onsterrein te Medan werden 22 Japansche geweren, 1500 Brit sche en Japar-che patronen en 80 handgranaten in een remi se aangetroffen. Overstroomingen in binnen en buiT-nland. De overstroomingen in Lim burg en Overijssel gaan nog steeds voort. In Limburg staat het havengebied van Blerick reeds een meter onder water Bij Venlo kunnen de schepen niet meer onder de vaste brug door. Aan den kant van Roer- mond liggen reeds over een De Dultsche herstelleveranties. VERWACHTINGEN MOETEN NIET HOOG GESTELD WORDEN. De minister van financiën heeft aan de Kamer overge legd een nota omtrent de re sultaten van de internationale conferentie van Parijs inzake de Duitsche herstelleveranties. Hierin wordt o.m. opgemerkt dat de practijk zal moeten lee- ren, welke waarde het aan Nederland toegekende deel der Duitsche herstelleveranties in werkelykheid zal blyken te hebben. Elke grond ontbreekt thans nog voor een raming van hetgeen Nederland uit dezen hoofde ten deel zal vallen. Het blijft derhalve raadzaam de verwachtingen niet te hoog te stellen. Niettemin is de re geering van oordeel, dat de percentages, die aan Neder land zyn toegekend, verhou- dingswijze niet zijn achter gebleven by hetgeen redelijker wijze kan worden verwacht. Het Wereldgebeuren Keitel, JodI en Goering mede verantwoordelijk. Zorya, de Sowjet-aanklager in zake de agressie tegen Rus land, heeft den verdedigers een verrassing bezorgd. Toen deze n.l. bezwaar maakten te;j_n een schriftelyke getuigenis van veldmaarschalk Friederich von Paulus, bevelhebber van het zesde leger, dat vpor Stalingrad vernietigd werd," deelde Ruden- ko mede, dat von Paulus in Neurenberg was en verhoord kon worden. Dit nieuws was zoo verrassend voor de verde digers, dat zg 'na het getuigenis van von Paulus niet op een kruisverhoor waren voorbe reid en vroegen dit een dag uit te stellen. Von Paulus verklaarde, dat. het ongetwyfeld Duitschlands bedoeling was, de Sowjet- Unie te koloniseeren en dat reeds in September 1940 het plan bestond Rusland aan te Frankrijk bezuinigt op op de U.N.O., de vredesorgani satie, ter zitting komen, ver vuld van wantrouwen, zoo lang zullen vrede en vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de landen onderling niet tot stand kunnen komen, laat staan, dat men zich zou schikken onder éém wereldregeering. In Moskou en Londen is de Yalta-overeenlcomst gepubli ceerd. De leiders der drie groote mogendheden waren hierbij overeengekomen, dat binnen twee of drie maanden na de capitulatie van Duitsch- land en nadat de oorlog in Europa zou zijn geëindigd, de Sovjet-Unie aan den oorlog te gen Japan zcu deelnemen aan de zyde der geallieerden op voorwaarde, dat de status quo in Buiten Mongolië werd ge handhaafd en de vroegere rech ten van Rusland, door den verraderlyken overval van Japan in 1904 geschonden, zou den worden hersteld. Hierdoor worden Zuid-Sachalin, zoowel als de eilanden, die daaraan grenzen weer Russisch, de handelshaven van DaireD wordt geïnternationaliseerd, de pacht van Port Arthur als marinebasis van de Sovjet- Unie wordt hersteld, de Chi- neesche Oosterspoorweg en de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg worden gevp.menlyk geëxploi teerd, ten. 1 China de volle dige souveiriniteit in Manö- sjoerye zal behouden. Voorts militaire begrooting. In een petitie aan president Truman hebben duizend Ame- rikaansche persoonlijkheden hem gevraagd het initiatief ie willen nemen tot de omvor ming van de U.N.O. tot een wereldregeering. De ondertee kenaars, onder wie Einstein en vele personen uit de weten- schappeiyke wereld, verklaar den hierin, dat dit het eenige middel is om de wereld tf redden, nu er geen enkele ver dediging bestaat tegen een oorlog met atoombommen. De geleerden willen dus blykbaar de wereld beschermen tegen de uitvindingen, die zy zelf Noodzaak van een commissie niet aangetoond. De hervatting van de be spreking van de Indonesische kwestie in den Veiligheidsraad, waarby Manoeilsky zijn eisch tot instelling van een commis sie van onderzoek handhaafde en hierover een resolutie diende, bracht een langdurige beschouwing of de Oekrainsche gedelegeerde al dan niet het' recht had een voorstel aan den raad voor te leggen. Van Klef- fens maakte een eind aan de discussie door te zeggen, dat de raad by afwezigheid van vastomschreven regelen „mild" moest zijn in zijn houding. Hg stelde formeel voor, dat den Oekrainschen gedelegeerde zou worden toegestaan zyn resolu tie ter tafel te brengen. Makin nam niet aan, dat de Oekraine de noodzaak van een commissie in deze kwestie had aangetoond. Indien een com missie zou worden ingesteld, dan zou Australië zich ver plicht gevoelen daarin een plaats te verzoeken. De Amerikaan Stettinius verklaarde, dat van het recht tot onderzoek geen lichtvaar dig gebruik gemaakt moest worden door den raad. De Oekraine heeft niet aange toond, dat de noodzaak tot instelling van een commissie aanwezig is. Hy was er niet voor, dat de raad eenige actie zou ondernemen, ofschoon mis schien de hoop uitgesproken zou kunnen worden, dat het mogelyk zou zyn de ontwape ning der Japansche troepen tot uitvoering te brengen. Wel lington Koo, de Chineesche af- gevaardigae, was van meening, aat de raad de bespreking van het Oekrainsche voorstel be hoorde te verdagen, totdat het resultaat van de huidige on derhandelingen te Batavia be kend zou zyn. gaArchangel te veroveren. Von Paulus noemde dit ken merkend voor de nazi-plannen, die «r. op gerios»t waren econo- misch'-belangrijke gebieden in handen te krijgen. Dit blykt o.a uit een opmerking van Hitler die op 1 Juli 1942 ver klaard zou hebben dat hij de ze oorlog zou verliezen als hij de olie van Maikop en Grosnij niet kreeg. Op een vraag van Rudenko antwoordde von Paulus, dat Keitel. Jodl en Goering actief deel hebben genomen aan het agressieplan tegen Rusland. Bij dit verhoor was er in de beklaagdenbank groote be roering te bemerken. Vooral Goering was hevig opgewon den en. liet bij veie opmerkin gen van von Paulus haastig- brieven aan zyn verdedigers overhandigen. DE LES VAN NEURENBERG. Het Duitsche volk geeft nog steeds: „Daar wisten wij allen niets van" ten antwoord op hetgeen in het proces van Neurenberg openbaar wordt gemaakt. Bij een, door het Amerikaansche bestuur inge steld. onderzoek is gebleken, dat. hoewel 85 der Duit schers toegeeft iets van het proces geleerd te hebben, het Duitsche volk nog steeds van meening is. dat het onjuist is geheele organisaties, zooals S.S. en Generale Staf, aan te klagen, uitgezonderd de Gesta po en de Sicherheitsdienst. Hoewel de meeste Duitschers alle beschuldigden schuldig achten aan plannen tot uit roeien van gëheele bevolkin gen, is men over het algemeen van meening, dat toch niet al len de doodstraf zullen krijgen. Zoo heeft Schacht in de oogen van vele Duitschers een kans worden vrijgesproken. De Duitschers zyn nog dermate ingesteld op $en propaganda- regeering dat <it meen mg vrij -'gemeen is dat de geallleer den een aantal lichte gevallen hebben gedagvaard, om hst proces een grootere schijn van rechtvaardigheid te geven! PARTICULIERE TOERISTEN- COMPENSATIES MET HET BUITENLAND. Van vele zyden werden vra gen gesteld aan de instanties van net Vreemdelingenverkeer, met betrekking tot wederzyd- sche uitwisseling van groepen toeristen, tusschen ons land en andere landen. Do A.N.V.V. heeft zich in verbinding gesteld met het kantoor Deviezenvergunningen van de Ned. Bank met het ge volg, dat aanvragen tot ver gunning voor particuliere toe ristencompensaties met andere landen door bovenbedoeld kac- oor in welwillende overweging zullen worden genomen. Verdere inlichtingen ver strekt het Prov. Bestuur V.V. V., Patynweg 78, Goes. „MARJOTTA". De tooneelvereeniging „De Reederyckers" uit Goes trad Maandag j.l in het Schuttert hof te .Middelburg op met „Marjotta", een spéi in drie bedry ven van Arie van der Lugt, dat hoewel wat traag gespeeld, over het algemeen goed vertolkt werd. vermei denswaard is de oude boer. Torgeier Tammero van dert heer F. v. Veen, hoewel biet en daar iets te sterk geaccen tueerd. en de titelrol vertolk ster, mevr. C. Kauffmann— Bosch, wier Marjotlaa, mis schien iets te beheerscht, doch in elk geval zeer aannemelijk was. Als regisseur trad op ae heer Borghgraef, en ook aan de ensceneering was zprg besteed. De opvoering had ze ker meer belangstelling ver diend. De Kon. Bond van Chr. j T- en Oratoriumvereeni- zulleri de Koerillen-eilander de Sovjet-Unie worde: 1 -n, afd. Zeeland, hoopt overgedragen. Deze overeen Hemelvaartsdag haar con- komst werd beschouwd als een ,^ars te Kapelle te houden, militaire overeenkomst, diel als zeer geheim gekenmerkt I In de vacature ontstaan door werd en was de basis, waarop, het overlijden van den heer S. Rusland in den oorlog trad. i Almekinders. is tot lid van den I tjjdelyken raad van Borssele Frankryk gaat ingrijpend bezuinigen en heeft flink het mes gezet in de militaire be- grooting, die met 60 milliard francs tot 140 milliard francs zal wordenteruggebracht- De begrooting zal als volgt zijn samengesteld: leger 78 mil liard, bewapening 38 milliard en koloniën 24 milliard francs. Het leger zal bestaan uit on geveer 400.000 man, de lucht macht uit 50.000 man en de vloot uit 45.000 man. In de vergadering van den economischen en socialen raad der U.N.O. heeft Winant, de afgevaardigde der V.S., het voorstel gedaan in den loop van dit jaar een conferentie over den internationalen han del en de werkloosheid té hou. den. De drie volgende kwesties zouden daarby besproken moe ten worden: 1. Internationale overeen, komst voor het verkrygen en handhaven van een hoog en stabiel niveau van arbeid en economische activiteit. 2. Een internationale over eenkomst betreffende de be- benoemd de heer J. Dekker. Tijdens het speelkwartier van de O. L. school te Hoede- kenskerke kwam het zoontje van den lichtwachter Jonge- pier zóó ongelukkig te vallen, dat het zijn been brak. Nadat dr. Kole de eerste hulp had verleend, werd de jongen per auto naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Te Kapelle vergaderde de plaatselyke afdeeling van der Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw en Zui velbedryf onder voorzitter schap van den heer Chr v Zweden. By de bestuursver kiezing werden voor de af tredende heeren C. J. v. Zwe den en A. v. Stel, gekozen do heeren G Hoogesteger Cz. ei. G. Kosten. Te Kapelle gaf de meisjes- veree „Ta hitna'' een uityoe- ring in het lokaal Obadja. Na de opening door de presidente, mej. S. Groenleer, werd eerst en tableau met spreekkoren en zang. opgevoerd. Na de pauze werd het tooneelstuk „Hallo Bandoeng" ten beste gegeven. Zocw" als het too." cnmmaties \an den wereld- „eetstuk werH p-ned iiittrovnerH handel. Het stichten van èen in- ternationale handelsorganisa tie als speciaal onderdeel van de U.N.O. EEN KIJKJE BIJ DEN DISTRIBUTIEDIENST TE MIDDELBURG. De milde schoenenregen. Zoolang het nog voorkomt, dat op het spreekuur van den Directeur van den Distributie- dienst te Middelburg vier man tegelyk noodig zyn om den ononderbroken stroom van verlangens en speciale proble men aan te hooren, hebben ook jie Middelburgers en de negen dorpen die tot den Kring behooren, ook nog niet alles wat hun hartje begeert. iuona uggen reeas over een Tot wat er nog begeert afstand van 8 km. de schepen wordt behooren dan in de eer- te wachten. Tusschen Venlo en Roermond staat het water reeds langs den berm van den weg. De Roer is in een woesten stroom veranderd. In Twente staat het centrum Hengelo onder water. Ook in Almelo staan er straten blmik. 'e Nymegen kwam het wa ter van de Waal op sommige plaatsen meer dan 1 m. hoog op de kade. Ook uit het buitenland wor den hevige overstroomingen gemeld In het Rijnland is er ae ergste overstroomingen se- aert 3d jaar. De spoorverbin ding Frankfort—Beriyn en BremenFrankfort zyn ver broken. polen en Tsjecho ölowakye is de eenige spoor brug weggesleurd, waardoor *!le. verbindingen tusschen de ze landen zijn verbroken. Ten- Svï w,orden ook uit België, en Oostenrijk over stroomingen gemeld. ste plaats: SCHOENEN die van Januari af weer aan gevraagd konden worden en van welke mogelykheid dan ook fljnk gebruik gemaakt is: 8000 nieuwe aanvragen wach ten weer op afwerking. Geluk kig was men met een schoone lei begonnen: alle oude aan vragen voor dames- en heeren schoenen waren tot 1 Januari afgewerkt. Hierby dient echter te wor den vermeld dat door al het evacueeren en verhuizen de menschen niet meer te vinden zijn en zoo liggen er ongeveei 1000 toewyzitigen voor schoe nen onbestelbaar op het Dlstit butlekantoor te wachten tot de aanvrager zy'n nieuwe adres bekend maakt. Met de kinderschoenen ver toeft men, wat de aanvrager, betreft, in het tydperk Juni— Juli '45, alleen voor de jongens- 1 schoenen in October '45. I In deze leemte van alles by elkaar 10.000 paar schoenen, moet voorzien worden door een toewyzing van 1600 paar over de maand Februari en hetzelf de aantal over Maart. Overi gens is dit reeds het dubbele van wat men tot voor kort per maand aan vergunningen ont ving. By dit alles blijven de groote kindermaten een moei lijkheid Ze zijn voor den fa brikant blijkbaar te onvoor- deelig en worden weinig aan gemaakt. Ook wat de werk- en beroeps schoenen betreft, staat het er een tikje minder rooskleurig voor, althans voor de heeren wier aanvragen van October en November in behandeling zijn. Over Januari bedroeg de toewyzing hiervoor 150 bonnen, over Februari was nog geen toewijzing voor deze schoenen ontvangen. Voor de dames-beroepsschoe nen komen uitsluitend ver pleegsters in aanmerking, met het gevolg dat men met een deel van deze schoenen moet blijven zitten Over het geheel genomen, valt er echter wel iets me#r dan de bekende druppel op de gloeiende plaat van de schoe- nenaanvragen. Als we denken aan de zendingen Amerikaan sche dames- en kinderschoenen (die overigens geheel buiten de distributie vallen) en waarvan de eerste party 2000. de twee de 7200 en de nog te verwach ten zending 12.000 paar schoe nen bevat, zou men bijna van een mild schoenenregentje kun nen spreken. Kwamen er nu slechts nog wat heerenschoe nenen kindermaten Volgens het laatste bericht is er juist weer een schip met V/7 millioen paar schoenen ge arriveerd! TEXTIEL. Ook wat de textiel betreft, is van de heropende mogelijk heid tot aanvraag een enthou siast gebruik gemaakt. Op één dag kwamen er 1200 aanvragen binnen; hoe veel er in het ge heel mogen worden afgewerkt is nog niet precies bekend, maar het zal een respectabe' aantal zijn. Hoe hierin moet worden voorzien kan aldus duidelyk gemaakt worden De kring Middelburg (30.000 inw.) heeft per maand de beschik king over 45.000 punten; ge middeld 15 punten per persoon kunnen dus worden uitgereikt, Voor de kleedingstukken, die gevraagd worden, is echter heel wat meer noodig. Een costuum vraagt byv. 80 pun ten, zoodat men bij uitreiking van een vergunning wel van de noodzakelijkheid overtuigd moet zy'n. Het begrip „oorlogsslachtof fer", waarvan langzamerhand wel een beetje misbruik en door. sommige vraaggrager. zelfs een apart vak werd ge maakt, is hierby afgeschaft Van de bevrijding af zijn er al heel wat punten door der. Distributiedienst in Middelburg uitgegeven. Het juiste aantal is niet bekend, maar het moe ten er vele honderdduizenden zijn. waarvan er in Januari, zonder nog de werkkleeding mee te rekenen, alleen a! 126.000 werden uitgereikt. Het aantal speciale vergunningen voor geallieerde textielgoede- ren. verstrekt in October ec T November van het vérige jaar, bedroeg 62.000. hierT 'n schy- nen er nog 7000 in omloop te zyn, waarop niet kon worden gekocht. FIETSEN. Hoewel niet iedereen vöor een fiets in aanmerking komt, loopen de aanvragen niettemin in de honderden En de toewy zing voor Januari bedi'oeg: 4 heerenrywielen en 1 dam^sry- wiel en voor Februari: 8 hee renrywielen en 2 damesrijwie len. BANDEN. Nummer vier van het veei gevraagde distributie-kwartet zyn de fietsbanden, waarby men eveneens aan een beroe- penlyst gebonden is. Ook hier overtreft de aanvraag voor eenige honderden banden verre de toewyzing:. Deze bedroeg voor Januari 462 buiten- en 214 binnenbanden, voor Febru ari 240 buiten- en 210 binnen banden. Met de transportban den staat het er niet zoo erg best voor. Hiervoor kreeg men over Jan. een toewyzing van 10 buiten- en 8 binnenbanden, terwyl voor Februari nog geer. toewyzing werd ontvangen Een, laat ons zeggen eigen aardige regeling hierbij is. dat de plaatselijke rywïelhandela- ren de fietsen niet in hun eigen plaats by den grossier kunnen betrekken. Ook het distributiekantoor zelf heeft in deze zaken niet te beslissen. Deze regelingen behooren aan het C.D.K. Maar ook zonder dit. blyft er nog genoeg werk aan den winkel en het is geen uitzondering dat de ambtenaren 's avonds hun stapeltje werk mee naar huls nemen. En zoo wordt aan Nel ken nieuwen stroom van aan vragen weer zoo vlug mogeiyk voldaan. neelstuk werd goed uitgevoerd. Mevr. Drost hield een dagslui ting. In de Ned. Herv. Kerk te Kapelle werd een herdenkings dienst gehouden ter gelegen heid van het 55-jarig bestaan der C.J.V. .Obadja". Voorgan ger was ds. J. E. Drost, die tot tekst had: Rom. 1 16. De heeren Smit en Wisse gaven orgel- en pistonmuziek ten beste. Te Wemeldlnge werd de jaarlijksche vergadering van de plaatselyke afdeeling var. het Groene Kruis gehouden onder den wnd. voorzitter Jac. Burger F" De financieele po sitie was jgptostig. Het leder.tal steeg tot tCO. Zr. Grönloh be zocht in 1945 2090 patiënten, 390 zuigelingen en 158 t.b.- patiënten. De circulaires hy als zoo'n grooten N.S.B.-er werd beschouwd. De voorz. zei dat hij zich toch aaa landver-» raad schuldig maakte. Besch. had geen verdediger. Dit was ook het geval met den 40-j. veehandelaar D. Sonke uit Waarde, die voor '40 lid werd van de N.S.B. en ia '43 van den N.V.D., zijn radio toestel mocht behouden en handel dreef met Duitschers. Besch. zei reeds spoedig na '40 bedankt te hebben zijn radiotoestel niet met toestem ming van de Duitschers in huis gehouden te hebben. Uitspraak: 26 Febr. Laatste nieuws Veiligheidsraad zonder stemming verdaagd. In de zitting van heden van den Veiligheidsraad onder steunden Mexico en Polen het voorstel van de Oekraine een commissie naar Indonesië ie zenden. Frankrijk en Brazilië waren tegen de instelling van een commissie. Van Kleffens herhaalde, dat hy geen bezwaar had tegen het zenden van een commissie ..ij zeide het niet goed te keu ren indien de Britsche en Oekrainsche regeering beide er voor waren. Manoeilsky persisteerde bij 'n stemming. Met een verklaring van den voorzitter zonder meer zou 'zyn delegatie zich niet tevreden stellen. De Veiligheidsraad Is zonder te stemmen tot hedenavond 9 uur verdaagd. Besprekingen (e Batavia. Dr. van Mook heeft Dins dagavond ten huize van sir Archibald Clark Kerr te Bata via een bespreking gehad met Sjahrir. Bepaalde punten uit de Nederlandsche verklaring werden toegelicht. Voorts wei-d de evacuatie van Rapwi-amb- tenaren uit het binnenland bsproken. Meer besprekingen zullen ge voerd worden. GIJ SELA ARS VRIJGELATEN. Zeven Europeanen, waaren der een vrouw, die in Zuidelijk Bandoeng als gyzeiaar waren, vastgehouden, zy'n vrijgelaten, door de T.R.I. (de vroegere T.K.R.) Zij waren over het al gemeen góed behandeld. Men verwacht, dat nog meer gyze- laara zullen worden vrijgela ten. Twee Chineescde boeren, die aan dc Europeanen hadden, geleverd zy'n ontvoerd. De ex tremisten eischen een losgeld van 50.000. WEER SINAASAPPELEN VOOR DE JEUGD. Personen geboren in 1925 of. 'ater krijgen wederom 500 gr. sinaasappelen. Men moet hier toe bon B 73, C 73, D 73 of E 73 der bonkaart K 602 uiter lyk op Zaterdag 16 Febr. a s. bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren. Inlevering by andere detaillisten is niet toegestaan. De aflevering drr sinaasappelen zal zoo spoedig mogelyk gebeuren. „JOHAN VAN OLDENBARNEYELDT'. De „Johan van Oldenbarne- veldt" wordt vandaag in den namiddag te IJmuiden ver wacht. AANVULLENDE CANADEESCHE LEENING VOOR NEDERLAND. De Canadeesche minister van financiën, Isley, en de heer Sncuck Hurgronje hebben een overeenkomst geteekend, vol gens welke Canada, als aan vulling op de leening van 25 millioen volgens overeenkomst van 1 Mei 1945, aan Neder land een leening van honderd millioen dollar zal toestaan. De leening van Mei 1945 is door de Nederlandsche regee ring reeds aangewend voor- den koop in Canada van tarwe, bloem, vrachtauto's, rund- vleesch, houtpulp. meststoffen het in stand houden van de|!f„ „eu '"dustjie- kas brachten I S83.75 op erj J? "i5uwe credie. die der Emmabloem 393.36 t worden om deze Ook kwamen nog extra gif ten binnen. Zr. Grönloh, die 9 jaar al? wykzuster hier werkzaam was is per 1 Jan. '46 naar Zierik- zee vertrokken. Als opvolgster kwam Zr. Borns uit het zie kenhuis )rEudokia" te Rotter dam. In 1945 werd ontvangen 3121.(9 en uitgegeven 3121.43. Voor t.b.-bestryding: ontvangen 984.49, uitgegeven 984.49. De begrooting over 1946 geeft een cijfer aan van 2061. T.b.-bestrijding 1245 Tot bestuursleden werden her kozen de heeren A. C. Willem- sen en Adr. Kosten. Voor de stichting van een wykgebouw werd 1000 beschikbaar ge steld. Het lyk van F. van den Ber ge, die by Tiel overboord sloeg tijdens stormweer, is thans ge vonden. Vandaag vindt te We meldlnge de begrafenis plaats. TRIBUNAAL TE GOES. De 35-j. landbouwer F. Lin- denberg uit Wolphaartsdnk, werd in '43 lid van de N.S.B.. colporteerde, werkte voor Win terhulp en ging vertrouwelijk met Duitschers om. Hy zei niet geweten te hebben dat aankoopen voort te zetten als mede voor den aankoop van schillende andere producten. UIT DE STAATSCOURANT. By K.B. is ingetrokken de benoeming van J. J. Rus, in- specteur der belastingen te Oostburg, tot voorzitter van de tweede kamer by het tribu naal voor het arrondissement Middelburg, D. IJsselstein technisch-ambtenaar bjj den rykswaterstaat te Sas van Gent, tot lid by gemeld tribu naal en F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondyke. tot lid, eveneens bij dat tri bunaal; en Is benoemd by hot tribunaal voor het arrondis sement Middelburg mr. P. Loeff, te Middelburg, tot voor zitter van de derde kanier; J. J. Rus, inspecteur der belas tingen te Oostburg, tot plaats vervangend voorzitter, en tot leden A. Buys, te Goes, A. J. N. Kok, te Goes, en A. de Ro*. te Goes. By beschikking van den mi nister van marine is, op grond van het Zuiveringsbesluit '45, met ingang van 15 Februari 1946, in zijn functie geschorst: A. Wiegman, commissaris bij het loodswezen enzz., te Vlis- singec.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3