PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT LOYALE SAMENWERKING DER MINDERHEDEN. Von Paulus getuigt te Neurenberg. Geleerden willen een wereldregeering, De overeenkomst van Yalta gepubliceerd. Uit de provincie. Bonnen, punten en speciale vergunningen. Koefdredaetenr 0. Baftintfjn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vliasingen, Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zol en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKLNSCHE COURANT Woensdag 13 Febr. '48 189e Jaarpang Nummer 37 Z ABONNEMENTSPRIJS 25 cent por week. 3-20 per kwartaal, franca Eer post, S 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent AD VER* TENTIEPRIJS 12 cent p« mm* minimum per advertentie 1 2—, Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15. telefoon 2475. Terneuren Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant. Middelburg. De toestand in Indië. Binnen 14 dagen republikeinsch antwoord. Extremistische acties duren voort. Te Batavia vergaderden 500 bewoners van de Molukken, meest Ambonneezen. De verga dering keurde de oprichting van een ,,Bond van bewoners der Molukken" goed. Er werd een motie aangenomen, in de bond den wensch uitsprak iom loyaal op basis van gel\Jk- gerechtigheid met de Neder landsche regeering samen te werken en er by haar op aan te dringen de belangen van dc Ambonneesche minderheid te behartigen. De sprekers betoogden, dat er nu gevaar bestaat, dat de kleine minderheden zooals die van de Molukken. de Minahas- sers en de Indo-Europeanen, in de verdrukking komen. DE VOORSTELLEN NAAR SOEKARNO. De New York Times heeft gemeld, dat de Nederlandsche voorstellen gisteren door mid del van een specialen koerier aan Soekarno te Djokjakarta zyn overhandigd. SJAHRIR EN DE NEDERLANDSCHE VOORSTELLEN. Sjahrlr heeft geweigerd commentaar te leveren op de Nederlandsche voorstellen met betrekking tot Java. HU heeft echter medegedeeld, dat het Indonesische antwoord daarop binnen 14 dagen gereed zal zijn. HU grinnikte toen hem ge- vraagd werd naar zijn oordeel over de besprekingen in de U.N.O. en verklaarde: „Het schijnt, dat het slechts hun be doeling is om een commissie van onderzoek te sturen. Ik zou niet weten wat voor scha de zij zouden kunnen verrich ten". Gedurende de besprekingen zal het centraal nationaal co mité, dat uit ongeveer 250 plaatselijke leiders bestaat, bjj- een geroepen worden. REACTIES OP DE VOORSTELLEN. De eerste offirieele reacties in Indonesië moeten kleurloos genoemd worden, zelfs al wordt in zekere mate gewaar deerd, dat deze breedere mo gelijkheden openen voor be sprekingen. dan aanvankelijk werd verwacht. De republikein- sche leiders te Batavia hebben een kabinetsvergadering ge houden, waarin besloten werd eerst de reactie uit midden Ja va af te wachten. De adviseur van Sjahrir, Salim, deelde me de, dat de besprekingen voort gezet zullen worden en de re publikeinen hun best doen de onderhandelingen niet te laten mislukken. Salim zinspeelde er op, dat tijdens de besprekingen ingrijpende veranderingen in de plannen zouden kunnen worden voorgesteld, welke practisch tot een ander plan zouden kunnen leiden. Onder de gewone Neder landsche burgers te Bataria zijn er velen., die de voorstel len steunen. De gezaghebbende en onaf hankelijke Londensche „Ti mes" heeft in zijn commentaar op het aanbod van de Neder landsche regeering gezegd: Overstroomingen in binnen- en buitenland. De overstroomingen in Lim burg en Overijssel gaan nog steeds voort. In Limburg staat het havengebied van Blerick reeds een meter onder water. Bij Venlo kunnen de schepen niet meer onder de vaste brug door. Aan den kant van Roer mond liggen reeds over een afstand van 8 km. de schepen te wachten. Tusschen Venlo en Roermond staat het water reeds langs den berm van den weg. De Roer is in woesten stroom veranderd. In Twente staat het centrum Hengelo onder water. Ook in Almelo staan er straten blank. Te Nijmegen kwam het wa ter van de Waal op sommige plaatsen meer dan 1 m. hoog op de ka.de. Ook uit het buitenland wor. den hevigé overstroomingen gemeld. In liet Rijnland is er ae ergste overstroomingen se dert 35 jaar. De spoorverbin dmg Frankfort—Berlijn en BremenFrankfort zijn ver broken. Tusschen Polen en Tsjecho Slowakije is de eenige spoor brug weggesleurd, waardoor i v®rbind.in&en tusschen de- 2L??den ZQn verbroken. Ten- slotte worden ook uit België, Engeland en Oostenrijk over at roomingen gemeld. ,Het voorstel bevat op zijn minst elementen voor een com promis, dat voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn". Als dat vergelijk bereikt kan worden, zou dat spoedige terugtrekking der Britsche troepen uit Java mogelijk maken en nergens zou zulk een ontwikkeling met meer vreugde begroet worden dan in Engeland. ARTILLERIE IN ACTIE BW SEMARANG. Intusschen gaan de extre misten voort met hun gevech ten. Britsche artillerie heeft een groep Indonesiërs, die uit gerust waren met machinege weren, aangevallen by Sema- rang. In de nabijheid der stad woedt een groote brand. Gedu rende het weekeinde is in het gebied van Tjimahi herhaalde lijk uit de kampongs op Neder landers geschoten. Een pa trouille uit Gendagan, ten Westen van Soerabaja, is aan gevallen. Een 80 mm. mortier. 60 bommen, 6 geweren en 60 granaten zgn buit gemaakt. In de omgeving van Buiten zorg heeft men een fabriek, waar granaten werden ge maakt, ontdekt. De gietvor men en machines zgn vernield. In een huis te Tjibadak zijn een kleine hoeveelheid muni tie en 50 anti-tankbommen ge vonden. Een groepje Indone siërs werd te Sroeni uiteenge dreven. Te Bandoeng Is de watertoe voer afgesneden. Een Neder lander werd gedood, een an dere gewond loen zy by het evacueeren van Chineezen be schoten werden. Op het station te Belawar poogden vijf gewapende Indo nesiërs de draden van een transformator te verwijderen. Bij een overval op het stati onsterrein te Medan werden 22 Japansche geweren, 1500 Brit sche en Japansche patronen en 80 handgranaten in een remi se aangetroffen. De Duitsche herstelleveranties. VERWACHTINGEN MOETEN NIET HOOG GESTELD WORDEN. De minister van financiën heeft aan de Kamer overge legd een nota omtrent de re sultaten van de internationale conferentie van Parijs inzake de Duitsche herstelleveranties. Hierin wordt o.m. opgemerkt dat de practyk zal moeten lee- ren, welke waarde het aar Nederland toegekende deel der Duitsche herstelleveranties in werkeüjkheid zal blijken te hebben. Elke grond ontbreekt thans nog voor een raming van hetgeen Nederland uit dezen hoofde ten deel zal vallen. Het blijft derhalve raadzaam verwachtingen niet te hoog te stellen. Niettemin ia de re geering van oordeel, dat de percentages, die aan Neder land zijn toegekend, verhou- dingswrize niet zgn achter gebleven bg hetgeen redelyker- wijze kan worden verwacht. Het Wereldgebeuren militaire begrooting. In een petitie aan president Truman hebben duizend Ame- rikaansche persoonlijkheden hem gevraagd het initiatief te willen nemen tot de omvor ming van de U.N.O. tot een wereldregeering. De ondertee kenaars, onder wie Einstein en vele personen uit de weten schappelijke wereld, verklaar den hierin, dat dit het eenige middel is om de wereld te redden, nu er geen enkele ver dediging bestaat tegen een oorlog met atoombommen. De geleerden willen dus blijkbaar de wereld beschermen tegen de uitvindingen, die zy zelf Aanvalsplan tegen Rusland bestond reeds in '40 Keitel, Jodi en Goering mede verantwoordelijk, Zorya, de Sowjet-aanklager in zake de agressie tegen Rus land, heeft ae verdedigers een verrassing bezorgd. Toen deze n.L bezwaar maakten tefjen een schrifteiyke getuigenis van veldmaarschalk Friederich von Paulus, bevelhebber van het zesde leger, dat voor Stalingrad vernietigd werd, deelde Ruden. ko mede, dat von Paulus in Neurenberg was en verhoord kon worden. Dit nieuws was joo verrassend voor de verde digers, dat zy na het getuigenis van von Paulus niet op een kruisverhoor waren voorbe reid en vroegen dit een dag uit te stellen. Von Paulus verklaarde, dat het ongetwijfeld Duitschiands bedoeling was, de Sowjet- Unie te koloniseeren en dat reeds in September 1940 het plan bestond Rusland aan te Indonesische kwestie in Veiligheidsraad. Noodzaak van een commissie niet aangetoond. De hervatting van de be spreking van de Indonesische kwestie in den Veiligheidsraad, waarbg Manoeilsky zijn eisch tot instelling van een commis sie van onderzoek handhaafde en hierover een resolutie in diende, bracht een langdurige beschouwing of de Oekrainsche gedelegeerde al dan niet het recht had een voorstel aan den raad voor te leggen. Van Klef- fens maakte een eind aan de discussie door te zeggen, dat de raad by afwezigheid van vastomschreven regelen „mild" moest zijn in zgn houding. Hij stelde formeel voor, dat den Oekralnschen gedelegeerde zou worden toegestaan zijn resolu tie ter tafel te brengen. Makin nam niet aan, dat de Oekraine de noodzaak van een commissie in deze kwestie had aangetoond. Indien een com missie zou worden ingesteld, dan zou Australië zich ver plicht gevoelen daarin een plaats te verzoeken. De Amerikaan Stettinius verklaarde, dat van het recht tot onderzoek geen lichtvaar dig gebruik gemaakt moest worden door den raad! De Oekraïne heeft niet aange toond, dat de noodzaak tot instelling van een commissie aanwezig is. Hy was er niet voor, dat de raad eenige actie zou ondernemen, ofschoon mis schien de hoop uitgesproken zou kunnen worden, dat het mogeiyk zou zgn de ontwape ning der Japansche troepen tot uitvoering te brengen. Wel lington Koo, de Chineesche af- evaardigde, was van meening. at de raad de bespreking van het Oekrainsche voorstel be hoorde te verdagen, totdat het resultaat van de huidige on derhandelingen te Batavia be kend zou zgn. Frankrijk bezuinigt op ^ina„gb?rn Sg op de U.N.O., de vredesorgani satie, ter zitting komen, ver vuld van wantrouwen, zoo lang zullen vrede en vriendschappe- iyke betrekkingen tusschen de landen onderling niet tot stand kunnen komen, laat staan, dat men zich zou schikken onder één wereldregeering. In Moskou en Londen is de Yalta-overeenkomst gepubli ceerd. De leiders der drie groote mogendheden waren hierby overeengekomen, dat binnen twee of drie maanden na de capitulatie van Duitsch- land en nadat de oorlog in Europa zou zgn geëindigd, de Sovjet-Unie aan den oorlog te gen Japan zou deelnemen aan de zijde der geallieerden op voorwaarde, dat de status quo in Buiten Mongolië werd ge handhaafd en de vroegere rech ten van Rusland, door den verraderlijken overval van Japan in 1904 geschonden, zou. den worden hersteld. Hierdoor worden Zuid-Sachalin, zoowel als de eilanden, die daaraan grenzen weer Russisch, de handelshaven van Dairen wordt geïnternationaliseerd, de pacht van Port Arthur ah marinebasis van de Sovjet. Unie wordt hersteld, de Chi neesche Oosterspoorweg en de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg worden gezamenlijk geëxploi teerd, terwgl China de volle dige souvereiniteit in Mand- sjoerije zal behouden. Voorts zullen de Koerillen-eilanden aan de Sovjet-Unie worden overgedra "en. Deze overeen komst werd beschouwd als een militaire overeenkomst, die als zeer geheim gekenmerkt werd en was de basis, waarop Rusland in den oorlog trad. Frankrijk gaat ingrijpend bezuinigen en heeft flink het mes gezet in de militaire be grooting, die met 60 milliard francs tot 140 milliard francr zal worden teruggebracht. De begrooting zal als volgt zgn samengesteld: leger 78 mil liard, bewapening 38 milliard en koloniën 24 milliard francs. Het leger zal bestaan uit on geveer 400.000 man, de lucht macht uit 50.000 man en de vloot uit 45.000 man. In de vergadering van den economischen en socialen raad der U.N.O. heeft Winant, de afgevaardigde der V.S., het voorstel gedaan in den loop van dit jaar een conferentie over den internationalen han del en de werkloosheid te hou den De drie volgende kwestie.» zouden daarbg besproken moe ten worden: 1. Internationale overeen komst voor het verkrijgen er handhaven van een hoog en stabiel niveau van arbeid en economische activiteit. 2. Een internationale over eenkomst betreffende de be palingen, beperkingen en dis criminaties van den wereld handel. 3. Het stichten van een in ternationale handelsorganisa tie als speciaal onderdeel van U.N.O. gaArchangel te veroveren. Von Paulus noemde dit ken merkend voor de nazi-plannen, die er op gericht waren econo- misch-belangrijke gebieden in handen te krijgen. Dit blijkt o.a uit een opmerking van Hitler die op 1 Juli 1942 ver klaard zou hebben dat hg de ze oorlog zou verliezen als hij de olie van Maikop en Grosng niet kreeg. Op een vraag van Rudenko antwoordde von Paulus, dat Keitel, Jodl en Goering actief deel hebben genomen aan het agressieplan tegen Rusland. Bij dit verhoor was er in de beklaagdenbank groote be roering te bemerken. Vooral Goering was hevig opgewon den en liet bij vele opmerkin gen van von Paulus haastig brieven aan zijn verdedigers overhandigen. DE LES VAN NEURENBERG. Het Duitsche volk geeft nog steeds: „Daar wisten wij allen niets van" ten antwoord op hetgeen in het proces van Neurenberg openbaar wordt gemaakt. Bij een, door het Amerikaansche bestuur inge steld, onderzoek is gebleken, dat hoewel 85 der Duit- schers toegeeft iets van het proces geleerd te hebben, het Duitsche volk nog steeds van meening is. dat het onjuist is geheele organisaties, zooals S.S. en Generale Staf, aan te klagen, uitgezonderd de Gesta po en de Sicherheitsdiénst. Hoewel de meeste Duitschers alle beschuldigden schuldig achten aan plannen tot uit roeien van geheele bevolkin gen, is men over het algemeen van meening. dat toch niet al len de doodstraf zullen krijgen. Zoo heeft Schacht in de oogen van vele Duitschers een kans te worden vrijgesproken. De Duitschers zgn nog dermate 'ngesteld op een propaganda- regeering dat dt meeting vrij -) gemeen is dat de geallieer den een aantal lichte gevallen hebben gedagvaard, om het proces een grootere schgn van rechtvaardigheid te geven! EEN KIJKJE BIJ DEN DISTRIBUT1EDIENST TE MIDDELBURG. De milde schoenenregen. Zoolang het nog voorkomt, dat op het spreekuur van den Directeur van den Distributie- oienst te Middelburg vier man tegelgk noodig zgn om den ononderbroken stroom van verlangens en speciale proble men aan te hooren, hebben ook de Middelburgers en de negen dorpen die tot den Kring behooren, ook nog' niet alles wat hun hartje begeert. Tot wat er nog begeert wordt behooren dan in de eer ste plaats: SCHOENEN die van Januari af weer aan gevraagd konden worden van welke mogeiykheid dan ook flink gebruik gemaakt is: 8000 nieuwe aanvragen wach ten weer op afwerking. Geluk kig was men met een schoone lei begonnen: alle oude aan vragen voor dames- en heeren schoenen waren tot. 1 Januari afgewerkt. Hierby dient echter te wor den vermeld dat door al hel evacueeren en verhuizen de menschen niet meer te vinden zjjn en zoo liggen er ongeveer 1000 toewijzingen voor schoe nen onbestelbaar op het Distil butlekantoor te wachten tot de aanvrager zyn nieuwe adres bekend maakt. Met de kinderschoenen ver toeft men, wat de aanvrager, betreft, in het tijdperk Juni— Juli '45, alleen voor de jongens schoenen in October '45. In deze leemte van alles by elkaar 10.000 paar schoenen, moet voorzien worden door een toewijzing van 1600 paar over de maand Februari en hetzelf de aantal over Maart. Overi gens is dit reeds het dubbele van wat men tot voor kort per maand aan vergunningen ont ving. Bg dit alles blijven de groote kindermaten een moei- lgkheid Ze zijn voor den fa brikant blijkbaar te onvoor- deelig en worden weinig aan gemaakt. Ook wat de werk- en beroeps schoenen betreft, staat het er een tikje minder rooskleurig voor, althans voor de heeren wier aanvragen van October en November in behandeling zgn. Over Januari bedroeg de toewgzing hiervoor 150 bnnen, over Februari was nog geen toewgzing voor deze schoenen ontvangen. Voor de dames-beroepsschoe nen komen uitsluitend ver pleegsters in aanmerking, met het gevolg dat men met een deel van deze schoenen moet biyven zitten Over het geheel genomen, valt er echter wel iets mc#r dan de bekende druppel op de gloeiende plaat van de schoe- nenaanvragen. Als we denken aan de zendingen Amerikaan sche dames- en kinderschoenen (die overigens geheel buiten de distributie vallen) en waarvan de eerste party 2000. de twee de 7200 en de nog te verwach ten zending 12.000 paar schoe nen bevat, zou men bijna van een mild schoenenregentje kun nen spreken. Kwamen er nu slechts nog wat heerenschoe-, nenen kindermaten Volgens het laatste bericht is er juist weer een schip met li/, millioen paar schoenen ge arriveerd! TEXTIEL. Ook wat de textiel betreft, is van de heropende mogelijk heid tot aanvraag een enthou siast gebruik gemaakt. Op één dag kwamen er 1200 aanvragen binnen; hoe veel er in het ge heel mogen worden afgewerkt is nog niet precies bekend, maar het zal een respectabel aantal zgn. Hoe hierin moe: worden voorzien kan aldus, duidelijk gemaakt worden De kring Middelburg (30.000 inw.) heeft per maand de beschik king over 45.000 punten: ge middeld 15 punten per persoon kunnen dus worden uitgereikt Voor de kleedingstukken, die gevraagd worden, is echter heel wat meer noodig. Een costuum vraagt bijv. 80 pun ten, zoodat men bg uitreiking van een vergunning wel var ae noodzakelgkheid overtuigd moet zijn. Het begrip „oorlogsslachtof fer", waarvan langzamerhand wel een beetje misbruik en door sommige vraaggrager. zelfs een apart vak werd ge maakt, is hierbij afgeschaft. Vanaf de bevrijding zyn er al heel wat punten door den Distributiedienst in Middelburg uitgegeven. Het juiste aantal is niet bekend, maar het moe ten er vele honderdduizenden zijn. waarvan er in Januari, zonder nog de werkkleeding mee te rekenen, alleen al 126.000 werden uitgereikt. Het aantal speciale vergunningen voor geallieerde textielgoede- ren. verstrekt in October en November van het vorige jaar, bedroeg 62.000. hiervan schg- nen er nog 7000 in omloop te zgn, waarop niet kon worden gekocht. FIETSEN. Hoewel niet iedereen voor een fiets in aanmerking komt, loopen de aanvragen niettemin in de honderden En de toewg zing voor Januari bedroeg: 4 heerenrijwielen en 1 damesrg- wiel en voor Februari: 8 hee- renrgwielen en 2 damesrijwie len. BANDEN. Nummer vier van het. vee' gevraagde distributie-kwartet zijn de fietsbanden. waarhij trien eveneens aan een beroe- penlgst gebonden is. Ook hier overtreft de aanvraag voor eenige honderden banden verre de toewgzing. Deze bedroeg voor Januari 462 buiten- er 214 binnenbanden, voor Febru ari 240 buiten- en 210 binnen banden. Met de transportban den staat het er niet zoo erg best voor. Hiervoor kreeg men over Jan. een toewijzing van 10 buiten- en 8 binnenbanden terwijl voor Februari nog geen toewijzing werd ontvangen Een, laat ons zeggen eigen aardige regeling hierbij is, dat de plaatselgke rgwielhandela- ren de fietsen niet in hun eigen plaats bg den grossier kunnen betrekken. Ook het distributiekantoor zelf heeft in deze zaken niet beslissen. Deze regelingen behooren aan het C.D.K. Maar ook zonder dit. blgft er nog genoeg werk aan den winkel ën het is geen uitzondering dat de ambtenaren 's avonds hun stapeltje werk mee naar huis nemen. En zoo wordt aan el- leen nieuwen stroom van aan vragen weer zoo vlug mogelgk voldaan. RAAD VAN BRESKENS. De tgdelgke gemeenteraad van Breskens kwam dezer da gen in vergadering bgeen. De wnd. voorzitter, de heer K. Maas, deelde mee dat B. en W. bg Ged. Staten in een re quest hebben aangedrongen op verbetering van de verbinding BreskensVlissingen. Adhae- sie werd betuigd aan een adres van het gemeentebestuur van Aardenburg tot openstelling van de grens met België er een adres van Kortgene tot af schaffing van den standplaats aftrek. B. en W. hebben tot plaatsvervangend burgemees ter aangewezen wethouder van Haneghem. Besloten werd tot medewer king aan de Stichting Herstel Zeeland 1945, welke beoogt de behartiging van belangen der gedupeerden. De kosten zullen ongeveer 10 ct. per inwoner beoragen. In verband met dane evacuatieuitgaven, zal ook- aan de gemeente-amb tenaren een extra-maandsala ris worden toegekend. Vervolgens, deed de burge meester eenige mededeelingen over den definitieven herbouw. Voor 1946 is aan West-Z. Vlaanderen een contingent de finitieve woningen toegewezen, waarvan de verdeeling als volgt is: Breskens 50, Schoon dgke 30, Oostburg 30, Aarden- burg-Eede 30, Sluis 20, TJzen- dgke 10. Het zullen in hoofd zaak arbeiderswoningen zgn. Als vermoedelgk plaat3, waar de definitieve woningen zullen verrijzen is bepaald de lijn Prinses IrenestraatOude be graafplaats. Hierna volgde een uitgebreide bespreking over de financiering van het bouw programma. Volgens den voor zitter zal de gemeente als ex ploitatiebureau dienen op te treden met Rgks-woningbouw voorschot. Op een vraag van den heer Hootegem, deelde de voorz. mede, dat aan de Nieuwe Sluis waarschgnlgk 4 of 5 dfinitiev woningen zullen worden ge bouwd. De voorz. zegde der. heer Vermeulen toe dat vooral de eigen ambachtslieden zullen worden ingeschakeld bg den bouw. Tot derden wethouder werd ekozen de heer K. Maas met 6 st. tegen 3 op den heer W. C. Carels en 1 blanco. Bg de rondvraag deelde de voorz. daarop desgevraagd nog mee dat het Oranjeplein en de 'van Zuyenstraat verbeterd zullen worden. Een ra^iscom- missie bestaande uit de neeren de Vuyst en Verschoor zal de reorganisatie der brandweer regelen. Met den bouw van de barakken voor bgzondere doel einden. één voor kantoorbarak, en één voor bewaarschool en badinrichting, waaraan groote behoefte bestaat, wordt eerst daags begonnen. Zaterdagavond begon he' tooneelgezelschap „Justus van .Maurik" te Hilversum, dat een tournee maakt door W. Z. Vlaanderen, haar optreden me: .,De Fa. Avezaath en D; Keizer", blijspel in drie be drijven. in de cantine van he" Rgkskamp te Breskens. Het stuk waarin vooral de t.ypee- ring van de beide vennooter Avezaath en De Keizer opviei viel bij het talrijke publiek zeer in den smaak. Toen de polderwerker P. Verstringe te Aardenburg zich via den Kralceelweg naar zgn werk begaf, vond hg aldaar in de sloot het lijk van den sinds 6 Febr. vermisten E. Dhaenen; Donderdag a.s. zal mevr. C. J. v. d. Broeckede Man, uit Aardenburg, om 11.00 v.m. over Hilversum n 'n lezing houden over het dagelijksche leven in het verwoeste land van Cad- zand. Woensdag herdacht het echt paar J. J. Fr e mouwEvers- dijk te Cadzand zgn gouder. bruiloft. De ver. „Ooft en Tuinbouw" afd. Sluis hield dezer dagen de eerste bestuursvergadering na de bevrgding. De voorzitter, de heer Joh. Ie Clerq, memo reerde dat Sluis eens met een 70-tal leden de grootste afd W. Zeeuwsch Vlaanderen was. Het voornaamste punt van de bespreking vormde een voorstel tot aankoop van eeD nieuw sproeiapparaat. Er za'; hiertoe, gezien de geldelgke problemen, een beroep op alle leden worden gedaan. Het "be stuur besloot het apparaat reeds te bestellen aangezien volgens den voorzitter, alle le den de noodzaak ervan zouden inzien. Het bestaande bestuur bleef gehandhaafd en wel Joh. Ie Clerq, voorz.; C. v. d. Walle, secr.-penningm. Be stuursleden: Adr. Lako, J. v. Liere en A. Clgncke. In Oost Zeeuwsch Vlaande ren zijn de laatste jaren reeds talrijke oude windmolens, die een sieraad waren voor het landschap, óf van hun wieken ontdaan, öf geheel onder sloo- pershanden gevallen. Nog slechts enkele in -deze streek zyn in hun oorspronkelgken vorm overgebleven. Een enke le is gemoderniseerd en ge stroomlijnd. Het fraaie en ka rakteristieke van de oude Z. Vlaamsche molens is echter grcotendeels in den loop dei jaren en voornamelgk na deo vorigen wereldoorlog, verloren gegaan. Gelukkig dat er ook nog eigenaars zijn van molens, die iets gevoelen voor het schoon en het type van hun oude molens. Zoo'n molen geeft wel een bgzonder aspect aan het Zeeuwsch Viaamsche land schap, dat de laatste jaren toch reeds al te veel aan schoonheid heeft ingeboet door het kappen van boom en en houtgewas. In het gebied van d« Zeeuwsch Vlaamsch Belgi sche grens treft men een ge. heel ander type aan, nl. de zgn. Staakmolens. Echter ook van deze oude Vlaamsche mo lens zijn slechts enkelen in hun oorspronkelijken vorm overgebleven. Naast het oude molenaarsvak kwamen nl. ook andere bedrijven hun eischen stellen voor bergruimte enz. en dat geschiedde dan wel eens ten koste van onttakeling van deze fraaie oude Vlaamsche molens, die vroeger de grens streek sierden. TRIBUNAAL TE GOES. O. A. Talboom, 32 j., arbei der, Zuiddorpe en H. Tollenaar, 22 j., timmermansknecht te De Bilt: ontzetting rechten. P. de Block, 49 j., landbou wersknecht, Zuiddorpe en J« M. Moerdgk, gemeente-secre taris, Zuiddorpe: verb. verkL vermogen tot f 200 en ontz. rechten. Behandeld werden de vol gende zaken De 35-j. landbouwer F. Lin- denberg uit Wolphaartsdnk* werd in '43 lid van de N.S.B., colporteerde, werkte voor Win terhulp en ging vertrouwelijk met Duitschers om. Hg zei niet geweten te hebben dat hij als zoo'n grooten N.S.B.-er werd beschouwd. De voorz. zei dat hij zich toch aan landver raad schuldig maakte. Bescli. had geen verdediger. Dit was ook het geved met den 40-j. veehandelaar D. Sonke uit Waarde, die voor '40 lid werd van de N.S.B. en ia "43 van den N.V.D., zijn radio toestel mocht behouden en handel dreef met Duitschers. Besch. zei reeds spoedig na '40 bedankt te hebben en zijn radiotoestel niet met toestem ming van de Duitschers in huis gehouden te hebben. Uitspraak: 26 Febr. Reis Prinselijk Paar uitgesteld. De toestand van Prinses Ju liana is langzaam vooruit gaand. In verband met de kans, dat H.K.H. niet op tgd hersteld zal zgn, is de reis van het prinselgk paar naar Dene marken, Zweden en Noorwe gen, welke eind Febr. zou plaats hebben, eenigen tgd uit gesteld. Overstrooniingen in Overijssel. De dyk Schipbeek by Colin- schate is over een teugte van 20 meter doorgebroken. Het water stroomt over de lande rijen in de richting van den IJssel. Vele boerdergen zgo ge ïsoleerd. Alles is in touw om menschen en vee te redden. Oxe is evenals de gemeente Diepenveen overstroomd. Distributie serviesgoed. Van Maandag a.s. krggen zg, die gaan huwen en repa- trieerenden uit Indië, die zich zelfstandig vestigen, speciale serviesbonnen, nl. 35 pt. voor gezin van 2 pers, en voor ieie- ren persoon meer 5 pt. extra. Gedupeerden moeten hun des- tgds verstrekte koopvergun ningen van de plaatselijke voorzieningscommissie vóór 15 Maart honoreeren. Nadien zgn deze ongeldig. Op 15 Maart wordt voor pers. tot 21 j. een non van ae levensmiddelen kaart, geldig voor 1 punt ver klaard voor serviesgoed en la ter nog 2 punten. Beide bon nen zgn onbeperkt geldig. Dekschalen, soepterrines, broodschalen, sauskommen enz., zullen van 18 Febr. af vrg mogen worden verkocht. De voorraden zgn vooralsnog beperkt. Laatste nieuws Veiligheidsraad zonder stemming verdaagd. In de zitting van heden van den Veiligheidsraad onder, steunden Mexico en Polen het voorstel van de Oekraine een commissie naar Indonesië te zenden. Frankrgk en Brazilië waren tegen de instelling van een commissie. Van Kleffens herhaalde, dat hg geen bezwaar had tegen het zenden van een commissie iii zeide het niet goed te keu ren indien de Britsche en Oekrainsche regeering beide er voor waren. Mano persisteerde bg 'n stemming. Met ®en verklaring van den voorzitter zonder meer zou zgn delegatie zich niet tevreden stellen. De Veiligheidsraad is zonder te stemmen tot hedenavond 9 uur verdaagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1