PH0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COURANT Eritsche pers over Indonesië. „Nationalisten moeten deze voorstellen accepteeren." Nog geen reactie uit Indonesië. Gemeenteraad Vlissingen. Kapitein Romijn gehuldigd. In het Vlissingsche Gemeentehuis. Hoofdredacteur G. Balllntljn (met redactionccle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr„ Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, VHssingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 12 Febr. 1946 189e Jaargang. Nummer 36 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, t 3.20 per kwartaal, franco per post, 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2—, Bureaux Eevestip! te Vllsslnstn Walstraat 58-60, leltloon 10 (2 lijtien)Middelburg Londensche Kaal 29Maleloon2[)77an2S2&GotsjTiii^liaite DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. De 8ste en de 9de Februari zullen bekend blijven als histo rische data in het Ne^erla£?n' sche politieke leven Op den 8sten besloten de S.D.A.P., de Vriiz. Dem. Bond en de Chr. Dem. Unie hun partij op te heffen en te doen opgaan in de nieuw te stichten Party van den Arbeid, op den 9dcn werd de stichting van deze nieuwe partij een feit. Behalve de drie reeds genoemde politieke par tijen, die alle kunnen terugzien op een belangrijk politiek verleden en een zeer goeden staat van dienst, traden tot de nieuwe partij tevens toe dfe R.K. Christofoorgroep, alsme de de „politieke dakloozen", die vereenigd waren in de Ne- derlandsche Volksbeweging. Er is alle reden om het tot stand komen van de Partij van den Arbeid met vreugde te be groeten. Omdat alleen reeds daardoor bewezen wordt, dat de ooi'log toch niet zonder in vloed is gebleven. Wie zal trachten te ontkennen dat het vooral aan de ouderen in de S.D.A.P. zwaar gevallen zal zijn afscheid te nemen van hun partij, die zooveel voor de wer kende klasse tot stand heeft gebracht? Wie ziet niet in, dat ook de andere partijen een offer brachten door hun zelf standigheid prijs te geven en zich aan te sluiten bij de nieu we organisatie? Dat de con centratie desondanks tot stand kwam. bewijst dat hier onder ling vertrouwen en optimisme ten aanzien van de toekomst de basis zijn geweest voor het besluit tot samenwerking. V/aar dit zoo is, mag men voor de toekomst goede ver wachtingen koesteren van de nieuwe party. Van groote beteekenis is, dat ook de politieke dakloozen uit de N.V.B. zijn toegetreden. Hierdoor wordt de mogelijk heid geschapen, dat velen en waarlijk niet de slechtsten die zich nimmer met de po litiek bemoeiden, omdat het partijgeharrewar hen tegen stond, thans mede hun inzicht en hun kracht zullen activee- ren in het politieke leven, wat voor ons land slechts winst zal beteekenen. Een ander voordeel is, dat het aantal partijen vermindert. Er resten ons op dit oogenblik van den ouden overvloed nog slechts de A. R. en de C. H. in het rechtsche kamp, de R. K. Staatsparty (die thans R- KL Volkspartij heet) die wel ge neigd schijnt tot vergaande samenwerking met de Partij van den Arbeid, de Partij van den Arbeid zslf, de Communis tische Party en de Liberale Staatspartij. Ons politieke leven is er dus overzichtelijker door geworden. Maar al geven deze feiten reden tot verheugenis, men be hoeft niet blind te zijn voor de moeilijkheden, die de Partij van den Arbeid nog wachten. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd om een bezie lende leuze te formuleeren, die als grondslag kan dienen om op voort te bouwen. Er is nog geen dragende idee. Er kunnen moeilijkheden, meeningsver- schillen verwacht worden over net vraagstuk der socialisatie. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat, waar de Partij van den Arbeid zich op anti-communis tisch standpunt plaatst, omdat het communisme als een vorm van dictatuur kan worden be schouwd, de radicale elemen ten onder de socialisten den weg naar het communisme zullen opgaan. De Partij van den Arbeid staat echter nog in haar kin derschoenen. De gevaren wor den niet onderschat, de moei lijkheden zijn er om overwon, nen te worden. Het urgentieprogram is zoo samengesteld, dat het door ve len onderschreven kan wor den. v Met belangstelling zien wij de verdere ontwikkeling van de Nederlandsche Labourparty tegemoet. Het Wereldgebeuren Gunstig oordeel over Nederlandsch initiatief. De behandeling van de In donesische kwestie in den Vei ligheidsraad heeft, zooals te verwachten was, de internati onale belangstelling in ver sterkte mate op dit probleem gevestigd en daar in den Vei ligheidsraad de Russen de eenige critici van Nederland zyn, komt deze belangstelling het prestige van' ons land zon der twyfel ten goede. Bevin, de Britsche minister van buiten- landsche zaken en zijn Ne derlandsche collega van Klef- fens zijn er tot dusver prach tig in geslaagd om alle Rus sische verwijten te ontzenuwen. En het lydt dan ook geen twyfel, dat Nederland van den Veiligheidsraad geen verwijt zal hooren. Ook de Nederlandsche voor stellen aan Indonesië trekken de aandacht, in het bizonder in Engeland. Algemeen over- heerscht de opvatting, dat Sjahrir moeilijk iets anders zal kunnen doen, dan deze voor stellen aannemen. Van de Brit sche persstemmen die wij op dit oogenblik tot onze beschik king hebben, is het hoofdarti kel van de „Daily Tel." wel het belangrijkste. Het blad zegt o.m. „Ongetwijfeld zal de voor gestelde structuur de Indone sische volkeren de macht ge ven „vrijelijk te beslissen over hun politieke bestemming". Hun wordt een Indonesisch rijksverband voorgesteld, met een vertegenwoordigende re geering, welke de binnenland- sche aangelegenheden onafhan kelijk bestuurt, hoewel een vertegenwoordiger van de kroon Set hoofd van de uit voerende macht blijft. Van economisch zoowel als van po litiek standpunt gezien, is het dringend noodig, dat men tot overeenstemming komt. Het levenspeil op Java is zeer gedaald en deze ontwik keling zal de catastrophe na deren, tenzij vervoer en han del worden hersteld. Dat is onmogelijk zonder samenwer. king tusschen Nederlanders en Indonesiërs, welke in beider belang is. Zonder die samen werking wordt Nederland een onbeduidend Europeesch staat je en moet I/idonesië voor on- bepaalden tijd een zeer primi tieve staat blijven. Van een zoo groote vooruit gang, met één stap bereikt, kent de geschiedenis geen voorbeeld. De Indonesische volkeren krijgen de gelegen heid tot onmiddellijk binnen- landsch zelfbestuur en na een overgangsperiode zullen zij vrijelijk mogen beslissen of zy verder deel willen blijven van het gebied, dat ook Nederland en West-Indië omvat. Het voorbeeld van een vrije staat kundige verbintenis op zulk een uitgestrekt gebied is, naar we met trots kunnen zeggen, 't Britsche gemeenebest, maar dat was het product van een lange ontwikkeling. Het Ne derlandsche gemeenebest zal, wanneer het huidige hervor mingsplan zal zijn verwezen lijkt, een eenigszins anderen vorm krijgen. Centrale licha men gevormd door vertegen woordigers van ieder deel, zullen voor het geheele gebied in het leven worden geroepen en in een centraal kabinet zal elk deel zijn eigen ministers hebben. De verwezenlijking hiervan ligt nog ver in de toe komst, maar het vooruitzicht, dat men een politieke en eco nomische eenheid zal bereiken is geenszins onmogelijk. Wij hebben hier tenminste een ern stige en weloverwogen poging, die nuttige resultaten be hoort te hebben". Onze in- en uitvoer. Op het congres van de S.D.AJP. sprak minister Vos nog over den grondstoffenin- voer. Deze zal dit jaar 3000 millioen bedragen, driemaal het normale bedrag. Wij kun nen nog niet betalen met uit voer. Deze zal intusschen 900 millioen bedragen, dat is in waarde meer (in omvang minder) dan in 1938. Radio toestellen voeren wy uit voor tarwe. Invoer van wijn uit Frankrijk, dat ook moet ex porteeren, moeten wy wel aan vaarden. Een deel van het im port saldo kan betaald worden met onze saldi in Londen 400 mill.), en in Amerika, 500 mill.), Sigaretten krij gen we dit jaar niet meer dan op het oogenblik. NIEUWE PENNINGEN VOOR C.C.D. CONTROLEURS Met ingang van 17 Febr. zijn de legitimatiepenningen, in gebruik by de contróle-amb- tenaren van den C.C.D., ver vangen door nieuwe. Het thans nog in omloop zijnde model is gedurende de oorlogsjaren veelvuldig gebezigd voor ille gaal werk. De nieuwe, die van ijzer zijn, voorzien van een laagje rood koper, geven het Nederlandsche wapen te zien boven de letters C.C.D., (Cen trale Contróledienst). Behalve over nieuwe pennin gen krijgen de controleurs de beschikking over nieuwe legi timatie-bewijzen. Kabinet van Sjahrir bijeen. Naar men meent te weten, zijn de besprekingen tusschen Sjahrir, den „minister-presi dent van de Indonesische re publiek" en zijn ministers en adviseurs over het hervor mingsplan dat door de Neder landsche regeering is voorge steld, Zondag tot laat in den avond met gesloten deuren voortgezet Geen standpunt tegenover het plan werd ech ter bekendgemaakt en Indone sische woordvoerders deelen mede, dat de besprekingen in formeel waren. MINDER EVACUEES NAAR AUSTRALIË. De reden, waarom slechts 5000 evacuees uit Neder- landsch-Indië in Australië aan kwamen in stede van de 10,000, welke de Australische regeering zou opnemen, lag niet in ontevredenheid betref fende de huisvesting. Een amb. tenaar der Nederlandsch-Indi- sche regeering verklaarde, dat de oorspronkelijke plannen ge wijzigd zijn, daar de evacuees na een verblijf van vier maan den in Australië niet naar In- dië kunnen terugkeeren en te vens, omdat Nederland in staat is meer vluchtelingen op te nemen dan men oorspronke lijk dacht. Hij zeide voorts, dat het economisch meer ver- antwoord is, de menschen naar Nederland te zenden, daar dit geen valutaverandering met zich meebrengt. De parlementaire commissie. De voorzitter der Eerste Ka mer der Staten-Generaal heeft uit die Kamer tot leden van de p^lementaire commissie naar Indië benoemd de heeren Ch. J. I. M. Weiter, oud vice- president van den raad van Ned.-Indië oud minister van koloniën, jhr. mr. B. C. de Sa- vornin Lohman, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en N. Vrjlbrief. Uit de Tweede Kamer wer den door den voorzitter dezer Kamer in de commissie be noemd de heeren M. J. M. van Poll, H. J. W. A. Meyerink, drs. H. A. Korthals en dr. ir. P. M. Heertjes. De voorzitter der Tweede Kamer heeft zich voorbehou den, nog een of meer leden aan de commissie toe te voe gen. Tegemoetkoming vervoerskosten leerlingen. Benoeming en eervol ontslag onderwijzend personeel. Schoolgeldtarieyen, Weer luchtverbinding naar de West. !Op 14 Febr. a.s. zal voor het eerst na 11 jaar weder de luchtverbinding tot stand wor den gebracht tusschen Amster dam en onze West. Dan ver trekt namelijk de C 54 voor de eerste van een reeks vluch. ten AmsterdamCurasao v.v. In December 1934 vloog de „Snip" de bekende vlucht, daarna bleven Curasao en Su riname van een luchtverbin ding verstoken. Ue eerste vlucht, die thans weder gemaakt wordt, zal worden gevlogen door den heer Viruly. De te volgen route 3s: -AmsterdamLissabonDakar Natal ParamariboCura sao. Men hoopt in 2 43 dagen de vlucht te volbrengen. MGR. J. P. HUIBERS 10 JAAR BISSCHOP VAN haarledl Huibers, bisschop van Haarlem, viert thans zijn tienjarig pontificaat. Ter ge legenheid daarvan celebreerde de bisschop Zondag een ponti ficaal lof. Onder het lof hield de bis- schop een predicatie op tekst „onuer uw bescherming". •n. Na zjjn nieuwjaarsrede deelde de waarnemend burge meester van Vlissingen, de heer L. P. van Oorschot, in de vergadering van Vrijdag middag mede, dat B. en W. besloten hadden een tegemoet koming toe te kennen in de vervoerskosten van Vlissingen naar Middelburg en omge keerd aan on- en minvermo gende leerlingen van inrich tingen van onderwijs, welke in Vlissingen niet aanwezig zyn. in aanmerking komen de ge zinnen, waar de ouders min der dan 22.50 per week inkomen hebben, welk bedrag eventueel moet worden ver meerderd met 3 voor elk inwonend kind, dat geen eigen inkomen heeft, terwijl in komsten van inwonende kin deren voor de helft bij het inkomen van het hoofd van het gezin worden gevoegd. De heer Post (S.D.A.P.) sprak zyn waardeering uit voor dit besluit, maar een dergelijke regeling moet prac- tisch eL'fect sorteeren. Volgens deze normen zullen slechts de allerarmste gezinnen ervan kunnen profiteeren. De toe komst zal bewijzen dat de normen te laag zijn gesteld. Ook de heer Marijs (A.R.) was van meening, dat slechts weinigen hiervan zouden pro fiteeren. Een arbeider ver. dient op het oogenblik tus schen de 35 en 40. Dit zijn normale loonen en laten weinig extra-uitgaven toe. Spr. adviseerde de zaak na der te bezien en de normen te verhoogen. De voorzitter zeide dat e>r voor 1940 ook een regeling geweest was, gebaseerd op 15 inkomen en een vermeer dering van 2 per inwonend kind. Deze normen zijn nu met 50 procent verhoogd. Het gaat er vcorloopig maar om, aldus spr., deze regeling bij Ged. Staten doorgevoerd te krijgen. Zelf wensch ik, dat alle extrakesten voor schoolbe zoek in andere gemeenten ver bonden, door de overheid ge dragen worden. Na de mede- deeling, dat over een half jaar de normen eventueel her zien zouden kunnen worden, werd het besluit algemeen aanvaard. Zeer vlot gingen de vol gende agendapunten ender den namer door, waarbij de heer H. B. J. Knoop tot voorzitter van de commissie voor Ge meentewerken en de heer M. A. Popering tot voorzitter van de commissie voor financiën werden benoemd; tot tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs wer den aangesteld de heeren J. van Loenhout, C. A. Kamer mans, A. G. A. Verdonk, J. R. Rem, G. van Beest, F. A. Vrind en J. Dingemanse; eer vol ontslag werd verleend ais tijdelijk leeraar in de electro- techniek a.an de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs aan den heer F. A. Vrind onder benoeming in zijn plaats van den heer W. Brizee, terwijl eervol ontslag werd verleend aan den heer L. A. Hubregtse leeraar en aan mevr. dr. J. M. Kooimanvan Midden dorp als leerares in Engelsch aan de Gem. Middelbare Han delsavondschool De heeren A. R. König, E. Andriessen, A. Korteweg en H. van Rooyen zullen met den heer van Oor schot ambtshalve als voorzit ter een commissie van bij stand voor sociale zaken vor men. De verordening tot re geling van een commissie voor Maatschappèlijken Steun, wel ke commissie haar reden van bestaan heeft verloren door de invoering van wachtgeld en overbruggingssteun, werd ingetrokken. Goedgekeurd werd het voor stel tot vaststelling van een verordening tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer op 2 voor schoolgeld voor het gewoon en het voort gezet gewoon lager onderwijs. Er komt niet veel wijziging in de schoolgeldtarieven, zooals die in de gemeentelijke ver ordening waren. Het laagste schoolgeldbedrag is voor het gewoon en voortgezet gewoon Uti de provincie. Zijn avonturen gedu- het uitgebreid lager onder- wij's 4.50. Dit minimum verschuldigd als de school- gel dmaats taf 15 of meer, doch minder dan f 20 be draagt- Zij, wier schoolgeld- maatstaf minder dan 15 be draagt, zijn van de betaling van schoolgeld vrijgesteld. Dit be teekent, dat geen school geld wordt betaald indien de schoolgeldplichtige per jaar een inkomen heeft van f 1092 voor gehuwden met één kind. 1326 idem met twee kinde ren, 1482 idem met drie kinderen, 1794 idem met vier kinderen 2622 idem met vijf kinderen, 3588 idem met zes kinderen, f 4680 idem met zeven kinderen, 5616 idem met acht kinde ren. Het maximum school geld moet echter voor het g.l.o. en het v.g.l.o. f 100 en voor het ui.o. f 300 bedragen. Bij het voorstel tot wijzi ging van het Reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Vlis singen, welk voorstel goedge keurd werd, vroeg de heer Ma rijs of de leden van den Raad in het bezit gesteld konden worden van zoo'n reglement, omdat „je feitelijk toch moet weten waar je je aan te hou den hebt". B. en W. zullen voor de reglementen zorgen. Wijzigingen in de gemeente- begrooting voor 1944 en in de begrootingen van de verschil lende diensten voor 1944 wer den goedgekeurd, evenals het voorstel om in beginsel een voorschot aan te vragen uit 's- Kyks kas voor den bouw van een tiental noodwinkels bij de 300 noodwoningen bij de Bui tenhaven. Voor het gebruik dier winkels zouden verschil lende zwaar gedupeerde win keliers in aanmerking kunnen komen. Zijn de winkels niet klaar voor de bewoners der noodwoningen komen, dan zul len eenige woningen tijdelijk als winkel gebruikt worden. Tenslotte werd goedgekeurd het voorstel een gedeelte van het perceel aan den Konings weg, in gebruik bij „De Schel de" onder de thans geldende voorwaarden aan de P.Z.E.M. over te dragen. Het einde van de vergade ring kwam met het beantwoor den van een reeks vragen, waaruit bleek, dat er weer wat lichtpunten bijkomen in de stad en de prijs voor een rit n cle stad na°r het statie rende de oorlogsjaren. De dapperste kapitein van de Nederlandsche koopvaardij, kapitein A. Romijn van de Vereen. Ned. Scheepvaart Mij. is Maandagmorgen door het college van B. en. W. van Vlis singen gehuldigd. In de burgemeesterskamer sprak de wnd. burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, kapitein Romijn toe. De hul diging van uw verdiensten, gewaardeerd door H. M. de Koningin, door de ministers en de Engelsche autoriteiten heb ben eiken Vlissinger met trots vervuld. Niet alleen omdat U Vlissinger bent, maar ook om wat U gepresteerd hebt, voor de vrijheid van het Nederland sche volk en elk ander volk, dat onder den hiel van de Duitschers verpletterd dreig de te worden. De oorlog kon slechts worden gewonnen door heldenmoed. Toen wy kennis kregen van uw dapperheid wa ren wij er trots op, dat een Vlissingsche jongen de eer te beurt viel te worden gehuldigd. In een toespraak zou een pa rallel tusschen u en Michiel de Ruyter getrokken zijn, die wij nu nog op den boulevard hebben staan. Als dit zoo is, dan zal ook uw naam lang na dat wij er niet meer zijn voort leven als van een man, die in dienst van de vrijheid onschat bare diensten heeft bewezen. Het is mij een behoefte u na mens de geheele burgerij te danken. Wij hebben deze hul diging zoo eenvoudig gehou den, omdat als je in hoog ge zelschap komt, je je niet thuis voelt. Daarom, aldus antwoordde kapitein Romijn, is het 't mooiste moment van mijn le ven, bij den burgemeester van Vlissingen te komen! KAPT. ROMIJN VERTELT.. In een gesprek, dat zich na deze officieele huldiging ont wikkelde, vertelde kapitein Ro mijn van zijn wedervaren ge durende den oorlog. Toen Rom mel vlak bij Alexandrië zat, heeft hij od een tocht naar M&lta bij Tobroek zijn schip, de „Aagtekerk", tengevolge van een vyandeljjken vliegtuig- aanval verloren. De Engel- schen konden geen steun ge ven met jagers en zoo stond men machteloos. Van de 150 opvarenden werden er 47 ge dood. Zelf werd kapitein Ro- myn ernstig gewond aan ge laat, handen en aan den voet. Jan v. d. Perjl, die eveneens in Vlissingen woonde, werd hierbij gedood. Hij laat een vrouw met zes kinderen ach ter. Als man van ervaring vond kapt. Romyn, dat je beter ge torpedeerd kon worden dan een vliegtuigaanval mee te maken. Op den Atlantischen Oceaan is zijn schip de „Alm- kerk", namelijk getorpedeerd. De bemanning ging in de boo ten. Hij kwam met 36 Laska ren en 11 Hollanders in de eene boot terecht. Gedurende vier dagen en nachten hebben zy op zee gezwalkt voor zy opgepikt werden. De andere boot, die uit het oog werd ver loren, heeft zeven dagen ge varen, voor zy gesignaleerd werd. De uitrusting van de booten was uitstekend en vooral de aanwezigheid van een „condensertje", waardoor zeewater tot drinkwater ge maakt wordt, was een heele geruststelling. Ook voedsel was er voldoende aanwezig. De Laskaren wilden echter geen blikvleesch eten omdat het niet koscher was. In het begin van den oor log hadden wij niets. Latei- kregen wij een 10 cm. kanon en een gewoon geweer tegen vliegtuigen!! De Engelsche schepen hadden niets meer dan wy! Tenslotte kregen wy 2 Beauforts 40 mm. tegen de vliegtuigen en je voelde je een klein oorlogsschip. Eerst voe ren wy alleen, omdat de schuit die ik toen had, meer dan 15 mijl voer. Toen er meer schepen beschikbaar kwamen om te convoyeeren werden ook wij in convooi genomen. lager onderwas 3 en voorj niet verlaagd kan worden. ONDERZEEËR GERAMD. By een van deze convooirei- zen werd 600 mijl van de Azo- ren op den Atlantischen Oce aan van het schip voor my, dat een 1200 man troepen aan boord had, het roer weggetor- pedeerd. Het convooi voer door en ik werd aangewezen om hulp te verleenen. De onder zeeër, die in één lyn lag met het getroffen schip, zag mijn schip niet en kwam boven water, misschien om het troe pentransportschip met kanon vuur tot zinken te brengen. De commandant had niet ge zien, dat wij er nog waren en met een schip, dat 17 mijl loopt kan je veel doen. Wij passeerden het troepenschip en voeren recht op den onder zeeër aan, die onder ons schip door rolde. Op den achterste ven staande kwam de onder zeeër nog even boven, lang genoeg om nog met het derde schot uit ons 10 cm. kanon ge raakt te worden. Het is zeker, dat je wat mee brengt, want anders nemen zij het niet met zekerheid aan. Ons schip had alleen een lekke olietank bij de aanvaring opgeloopen. Na den oorlog ben ik nog in Ham. burg en Kiel geweest, zoo vervolgde kapt. Romijn. Het was op tijd, dat wij wonnen, want ik heb daar de segmen ten van honderden onderzeeërs klaar gezien. Dit zyn eenige gedeelten uit het gesprek met kapt. Romijn, den man die gedurende de oor logsjaren zich heeft doen ken. nen als den dappersten Ne- derlandschen zeeman. Zijn zoon is van plan in zijn voet sporen te treden. Veertien maanden geleden voer hij uit als vierde stuurman op de Klipfontein". Zijn dochter werkt op het hoofdkwartier van Z. K. H. Prins Bernhard En kapt. Romijn zelf gaat weer varen. Nog vier jaren om dan op 55-jarigen leeftijd met pensioen te gaan. Dan hoopt hij in een herboren Vlis singen het Vlissingen van nu heeft een verschrikkelyken indruk op hem gemaakt van zijn pensioen te genieten. MAN OVER BOORD GESLAGEN. Vrijdagmiddag voer de te Vlissingen gestationneerde Belgische motorafhaalboot bij stormweer uit om een schip te beloodsen. Toen de afhaal- boot langszij van het zeeschip kwam, geraakte het stuurge- rei defect, waardoor de moto? op drift ging. Hierbij is de 62 jarige matroos A. A. Fonteiine overboord geslagen en onder het zeeschip terecht gekomen De onmiddellijk ter assisten tie uitgevaren loodsboot no. 54 heeft de afhaalboot op sleep touw genomen en behouden te Terneuzen binnengebracht. Het slachtoffer is echter niet meer teruggevonden, zoodat aangenomen moet worden, dat de man is omgekomen. DE STORM. De storm heeft het ijzeren dak van de garage der Z.V. T.M., aan de Schoollaan te Terneuzen, afgerukt. De scheepvaart, speciaal de binnenvaart, ondervond veel stagnatie. De dienst Terneu- zenHoedekenskerke kon Vrii. dag nog worden uitgevoerd, doch Zaterdagmorgen werd hij stopgezet, 's Middag3 kon weer worden gevaren. Een dezer dagen zullen afge. vaardigden van de Doopsgezin de gemeenten uit de Ver. Sta ten en Canada Middelburg en Vlissingen bezoeken, om voor bereidend werk te verrichten voor de verdeeling van een zen. ding goed door de Doopsge zinde kerken in Amerika bij eengebracht in het bijzonder voor de leden van de kerk in Middelburg en Vlissingen. Zij behooren tot de Doops gezinde Hulpactie „Menno- nite Central Committee", dat hulp verleent in door oorlogs geweld getroffen landen en dat in Holland 'n centraal kantoor heeft onder leiding van den heer P. Dijck, van origine Hol- lander. Behalve aan Doopsgezinden zullen ook via H.A.R K. of an dere bestaande hulporganisa ties, aan r.iet-Doopsgezinden goederen worden uitgereikt. Het is echter nog in 't ge heel niet bekend, wat en hoe veel de zending zal inhouden. Op onze bureaux te Mid del burg en Missingen ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Boissevain" met de namen van 1800 repatrieeren- den, w o. verschillende Zeeuw sche families. Zaterdagavond gaf de R. K. Jongelingsvereeniging uit Oost burg te Sluis een uitvoering. Opgevoerd werden het drama ,Toen de zon opging" en de schets „Het kalf". De Rijkslanabouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft ons het volgende: In Uw stukje „Zeeuwsche boeren luchten hun hart" laat Uw verslaggever mij ten on rechte beweren: a. dat de Re geering te weinig aandacht aan Zeeuwsch-Vlaanderen schenkt; b. dat de plannen voor een modern landbouwon derwijs de bodem zijn ingesla gen. Het sub a beweerde laat ik geheel voor rekening van Uw verslaggever. Het zou voor een Rijksambtenaar zeker al van heel weinig tact getuigen, om het maar niet sterker uit te drukken iets dergelijks in het openbaar te zeggen. Wat het sub. b. bedoelde be treft, moge het er naar uit zien dat we vooreerst geen modern geoutilleerd middel baar landbouwonderwijs hier zullen kunnen geven, de bo. dem ingeslagen zijn gelukkig onze plannen nog niet. De flinke geldelijke bijdrage, wel ke onze oud-leerlingen voor de geldzuivering reeds by elkaar brachten, is daarvoor mede een zeer levend bewijs. Groote schade aan den Westkapelschen zeedijk. Na de storm is geluwd, is het mogelijk geweest een juis ter beeld te krijgen van de schade aan den Westkapel schen zeedijk. Deze is inder daad zeer omvangrijk- Vanaf den ijzeren tonen tot aan de Noorderduinen is het een groo te ravage. Op zes plaatsen zijn er groote gaten ontstaan. In grooten getale kwamen reeds Zondagmorgen vroeg arbeiders van Domburg, Oostkapelle, Aagtekcrke, Zoutelande en Westkapelle. Den geheelen dag U er met man en macht ge werkt en is het "elukt de ga ten gedeeltelijk dicht te krij gen. Men is den toestand ech ter n«g niet meester. Allee hangt af van de verdere weers omstandigheden- Een van de ergste proble men waarmee men m de ge ïnundeerde gebieden had te kampen, was de vraag waar men met de faeealiën en het huisvuil moest blijven. Mo a was genoodzaakt dit maar „er gens" neer te gooien, het wa ter spoelde het wel „ergens" heen. Met ingang van deze week zal dit te Soubarg weer van gemeentewege worden op gehaald. Alsnog werd een tO-tal in woners van 's-Heer Arends- kerke verblijd met teruggave van hun destijds ingeleverd ra diotoestel. Bij W. S. te Lewedorp heeft de marechaussee een hoeveel heid varkensvleesch in beslag genomen, afkomstig van frau duleus slachten. Het in be slag genomene is aan de be volking beschikbaar gesteld. Woensdag en Donderdag gaf de gymnastiekvereeniging „Volharding" te Wissekerke haar jaarlij ksche uitvoering in de zaal van den heer G. Ver burg. De uitgevoerde oefenin gen gaven blijk van gedegen studie en de vereeniging kan dan ook op geslaagde avonden terugzien. Ook werd opgevoerd het tooneelstuk „In den nacht van 23 April" dat bijzonder in den smaak viel. Te Borsseie vergaderde on der voorzitterschap van don heer W. Nieuwenhuize de &f- deeling van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappy. Een tal leden was aanwezig. Ir* De Groot. Rijkslandbouwconsu- lent hield eeu lezing ore ra Vruchtwisseling en ziektebe strijding onder landbouwgewas sen. Op 1 Jan. 1945 bestond cle bevolking van Driewegen uit 681 pers. Zij vermeerderde door vestiging van 97 p. en geboorte van 16 p. Er ver trokken 112 p. en er overleden 7 p. Op 31 Dec. '45 telde de bevolking dus 675 personen. TRIBUNAAL TE GOES. De 76-j. molenmaker W. J. de Groote te Kloetinge was van '41'42 lid van de N.S.B. Zoowel de voorz. als de verde diger mr. P. C. Adriaanse voel den dat de man onder invl. ed van zijn zoon had gehandeld. Verd. meende dat de 10 we ken interneering en verder huisarrest voldoende straf zijn geweest. De 63-j. landbouwer F. de Roo uit 's-Heer Abtskerke. was lid van den landstand, en boerenleider, las Vova* en zou zyn broer bij den nazi-burge meester hebben aangebracht wegens anti-nazi uitlatingen. R. verklaarde lid van den land stand te zyn geworden als eeni ge organisatie voor bodembe werkers. Zijn zoon, wien hij vertelde dat zyn broer hem van nazi-sympathie betuigde, heeft als N.S.B.-ei* dit overgebracht. De broer moest daarop onder duiken. Mr. Kuipers bepleitte onmiddellijke invrijheidstelling, waarop hét Tribuaal inging. Over 14 dagen zal echter be kend worden gemaakt welke staffen worden opgelegd. De 48-j. Ja. J de Maillie uit Borsseie, werd In 1941 lid van de N.S.B. en gaf haar zoon toe stemming bij de O.T. te gaan en haar 4 dochters om bij den N.J.S. te gaan. De vrouw bleek niet te begrijpen wat zy eigen lijk misdeed. De 55-j. koperbewerker G. Damman uit Middelburg sloot zich in 1943 bij het N.A.F. en in 1944 bij de N.S.B. aan. ont ving Duitschers aan huis, be dreigde directie en medearbei ders van de Vitrite met de Duitschers en liet zyn dochter by den N. J. S. gaan. Besch. zei desgevraagd dat hij zich in Ellewoutsdyk op zijn gemak voelt. Hy had daar echter meermalen brood gestolen en ontbrak ook dikwijls op het ap pèl. Hij begreep niet verkeerd te hebben gedaan. Zijn vrouw verklaarde reeds eerder lid te zijn geworden en er bij D. op aangedrongen te hebben dit voorbeeld te volgen. De 24-j. M. Hollestelle uit Goes, werd in '41 N.S..B.-er, ging met „kameraden" om en werkte in Duitschland,. Besch. zei maar éénmaal conrtibutic te hebben betaald en in '42 te hebben bedankt. Hij gaf toe vrijwillig in Duitschland te hebben gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1