De Partij van den Arbeid stelt zich voor. Stichtingscongres te Amsterdam. Nieuwjaarsrede van den waarn. burgemeester. Leningrad en Moskou moesten van de aarde worden weggevaagd De Duitsehe gruwelen in Rusland. UIT DE PROVINCIE Meer dan zestien maanden in het water. Wederopbouw van Oost- en West-Souburg begonnen. Zeven ministers lid der partij der Kieft en Woudenberg. Voor de V.D.: prof. Kranen Nadat Vry'dag ook de Vryz. Dem. Bond in zyn congres met 14311 stemmen had be. «loten tot de Party van den Arbeid toe te treden, werd Zaterdag het stichtingscongres van de Partij van den Arbeid te Amsterdam gehouden. Prof. Banning hield des morgens de begroetingsrede: ..Er wordt van nu af aan aldus prof Banning een nieuw hoofdstuk in het boek der geschiedenis van het poli tieke leven van ons volk ge schreven. Het samengaan der verschillende partijen betee- kent een verheldering van ons politieke leven. Belangrijker welhaast is de groep van po litieke dakloozen, die zich thans by ons aansluit. Dit wa ren veelal teleurgestelden, die thans weer vertrouwen heb ben gekregen. Er zullen moei lijkheden ontstaan, omdat or „klimaatverschillen" zyn in de nieuwe partij. Maar er is ge noeg dat ons bindt om ons de verdr^gzaamheid te geven, noodlg om tot resultaten te komen". Na deze toespraak arriveer de op het congres prof. mr. P. Lieftlnck, minister van finan ciën. die werd voorgesteld als nieuw party lid (geroep: ais penningmeester Prof. Lieftinck verklaarde „als vertegenwoordiger van een protestant christelijke volksgroep te kunnen zeggen dat tnans de mogelijkheid is geschapen, dat wij ons kunnen vereenigen met anderen op een breede basis. In het pro gramma der nieuwe partij is de eerbied voor de scheppings orde en dienen van de gerech tigheid als een goddelijke op dracht aan de menschen, ver vat". daarom kon spr. zonder reserve tot deze party toetre den. Vervolgens spraken de heer R. van de Biug namens de Chr. Dem. Unie, de heer Geert Ruygers namens de katholieke Christofoorgroep, mr. A. M. Joekcs namens den Vryz. Dem. Bond, de heer F. J. Goedhart namens de Paroolgroep, en de heer Koos Vorrink, voorzitter der S.D.A.P. In de middagvergadering werd het xakeiyke gedeelte be handeld. SAMENSTELLING PARTIJBESTUUR. Het partijbestuur is als volgt samengesteld: voor de S.D.A.P.: Koos Vorrink. mevr. Ribbius Pelletier, minister Drees, Jhr. van der Goes van Naters en de heeren Palar, Stuflcens, van LIenden, van Nieuws in een notedop De technici van Neder land en België zyn 't eens ge worden over de spellingskwes tie. Te Den Haag is op 60-ja- rigen leeftijd overleden dr. ir- L. R. Wentholt, oud directeur- generaal van den rykswater- staat. B. en W. van Haarlem hebben voorsteilen gedaan tot het onteigenen van een aantal gronden voor een stadion voor 15 000 bezoekers. Vrijdagavond zijn met korte tusschenpoozen twee aanslagen met handgranaten of soortgelijke projctielen ge pleegd op de woningen van den heer Polis en van den heer van Oppen, geschorst directeur van de staafwerken .,de Maas" te Maastricht, die gearresteerd waren geweest wegens collabo ratie en thans weer vrijgela ten waren. .Er werd alleen ma- terleele schade aangericht. In December werd m Ne derland ingevoerd 791.979 ton en uitgevoerd 169.865 ton, met een waarde van 24,8 millioen. Voor het bijzonder ge rechtshof te Arnhem werd de doodstraf geëischt tegen den gewezen gewesteiyk comman dant der marechaussee in Gel derland en Overijssel. J E. Feenstra, wegens landverraad. Te Rotterdam werd bij een inbraak aan de Oosterkade «en 7-tons vrachtauto, vol met costuums. suiker, koffie enz, ter waarde van 24 000 a 30.000, gestolen. De wagen is later op den Nieuw-Terbreg- .«cheweg leeg teruggevonden. De geheele bult en ae daders zyn lntusschen opgespoord- De rijksbemiddelaar heeft goedkeuring gehecht aan de voorgestelde loons verhooging aan goederenvervoerders. met terugwerkende kracht tot 31 December 1945. Te Brussel is een Bel- gisch-Nederlandsche cultureele commissie geïnstalleerd. Frankrijk zal zich ver zetten tegen toelating van Franco-Spanje tot de U.N.O. -- De leiders van 'n sabota gegroep van jonge Duitschers. welke 40 km. ten Z. van Neu renberg opereerde, zyn tot zware gevangenisstraffen ver oordeeld- De vredesverdragen met Duitschland en Japan kunnen binnen anderhalf jaar worden verwacht; dat met Italië te gen Juni van dit jaar. Als in Japan geen 3'.* mil lioen ton voedsel wordt inge voerd, zullen de Jappen min der dan 1800 calorieën per dag te eten hebben. In Rio de Janeiro is een in aanbouw zynd pand van 12 verdiepingen ingestort, 60 werklieden werden bedolven. Hun lot is nog onbekend. In het verdere verloop van de vergadering spraken o.m. nog de minister Drees en Scherm erhorn. Minister Drees wees er o.a. op dat de nieuwe partij zeven van de ministers van het oogden-blik telt. Bij deze verkie zingen zal do volksuitspraak beslissen of op het herstel van het oogenblik inderdaad de vernieuwing zal volgen. Het zal onze plicht zyn, aldus mi nister Drees, aan ieder be staanszekerheid te geven. Het vraagstuk der invaliditeits- en ouderdomsverzekering zal op gelost worden. Ook in het loonvraagstuk zal men een stuk sociale rechtsorde gaan verrichten van belang. MINISTER SCHERMER. HORN AAN HET WOORD Met een uitbundige ovatie werd minister Schermerhom begroet toen hij zich achter het spreekgestoelte opstelde. Deze dag is de bekroning van een worsteling waaraan velen van u en ook ik heb ben deelgenomen". In het verloop van zyn toespraak wees de minister er op dat het de taak van de party is het Indonesische vraagstuk op te lossen. Voorts herhaalde de minis ter-president hetgeen minister Drees reeds had gezegd: „Ar beid alleen kan ons niet red den. De verhouding van de functie van de overheid in het economische leven zal in de komende weken en maan den veel besproken en beschre ven worden. Rondom het voor ontwerp van minister Vos ontspint zich een discussie, waaruit zich een reactie kris talliseert. Tegen deze reactie zullen wij een keihard gevecht moeten leveren. Met name be sprak minister Schermerhorn de socialisatie van het grond bezit. zonder nochtans een uitspraak te doen. Deze party van den arbeid zal het monopolie van de ver nieuwing op elk terrein moe ten dragen. Vernieuwing van ons volksleven in elk opzicht", aldus besloot minister Scher merhorn, burg, mr. Oud, mr. Joekes en de heer Harm sen. Voor de Kath. Christofoor- groep: de heeren Ruygers en Willemse. Voor de C.D.U.: de heeren van den Brug en Koenraads. Voor de ..dakloozen": de heeren Kleywegt en Haverman en als twintigste lid Z. Exc. prof. ir. W. Schermerhom. MINISTER SPREEKT. DREES Partijraad Kath. Volkspartij. De Partyraad van de Katho. lieke Volksparty kwam Vrij dag en Zaterdag te Utrecht in een tweedaagsche vergadering bijeen. Besloten werd de leef tijdsgrens om lid te kunnen worden, te verlagen van 25 op 21 jaar. Ook niet-katholieken zullen worden toegelaten. Voorts werd het urgentie programma vastgesteld. De voorzitter der Tweede Kamer fractie der Kath. V:Desparty, mr. dr. L. N. Deckers, gaf een uiteenzetting over den staat kundigen toestand en 't parle mentaire werk. Hij besprak hlerby o.m. nog een veldwin nende corruptie van het amb tenarencorps. alsmede den Re- geerings voorlichtingsdienst, die volgens spr. een regee ringspropagandadienst dreigt te worden en die ons 13 ton per jaar kost. Er zal een ein de moeten werden gemaakt aan •-**- je Sport District I: Hemies DVS De Volewijckers 14; ADO EDO 2—3; Xcrxcs—DOS 1—2; Ajax't Gooi 20. District IIStormvogels VUC 2—1; DFCFeyenoord 2—1; HBS—Sparta 1—1. District III: AGO W—En - schedesche Boys 33; Quick Wageningen 21; Go Ahead Be Quick 4—3. District IV: Willem II BW 2—1; EindhovenVlis- singen 60; De Baronie Longa 22; RBCHelmond 2—2; RKTVV—NAC 0—0. District VBe QuickAchil les 41; Frisia Veendam 3 4; LSCVelocitas 0—4; Hee- renveenHSC 14. District VI: PSV—VW 2— 4; RoermondMaurits 23: MWJuliana 31; Limbur- giaDe Spechten 12; Bley èrheideSportcl. Emma 11. EindhovenVlissingen 60. Een technisch en tactisch superieur Eindhoven heeft een groote overwinning weten te behalen, hoewel deelman v. d. Rafelaar. die Harting verving, enkele doelpunten had kunnen voorkomen. Het zag er in de eerste helft niet naar uit. dat het een zoo zware nederlaag zou worden, vooral daar de aanvallen van Vlissingen door hun verrassend element veel gevaarlijker waren. Vlissingen speelde slechts met vier aan vallers, daar Hendrikx in het middenveld opereerde, waar hij een goede partij speelde. Hoe wel de thuisclub veel meer in den aanval was, wist zij het voor de rust tot geen enkel doelpunt te brengen, door het stug verdedigen der Vlissin- gers en mede door het slechte schieten. Kansen waren er ge noeg, doch het gladde veld speelde den spelers nogal eens parten. Na eenig verkennen nam Eindhoven hot initiatief en moest de Vlissingsche verdedi ging allo zeilen bijzetten, vooral de snelle rechtsbuiten d. Heyden was een door- kopend gevaar. Toch kwam het eerste gevaarlijke schot juist aan den anderen kant, toen v. d. Eijk, buiten bereik van v. Veghel tegen de lat ko elde. Een goed door v. d. Ichraaf genomen vrije schop wist v. Veghel juist uit den bovenhoek te grypen. Verder dan een serie hoekschoppen bracht de thuisclub het voor de rust niet. zoodat deze met blanken stand inging. Er waren n"g maar enkele minuten in de tweede helft gespeeld, toen midvoor Kaas jager den bal met de hand 'meenam, wat den scheidsrech ter ontging en zyn club de lei ding gaf (10). De blauw- witten voerden het tempo aan merkelijk op en Vlissingen werd geheel overspeeld. Tegen dit technisch overwicht was Vlissingen niet opgewassen en op vry regelmatige wijze werd de score opgevoerd. Vooral de vleugelspelers waren zeer ac tief. Nadat Kaasjager neg twee doelpunten voor zyn re kening had genomen, scoorde v.d. Heijden no. 4, welk doel punt v. d. Rafelaar had moe ten voorkomen, terwijl hij no. 5 in eigen doel stompte. De aanvallen van Vlissingen strandden steeds op het back- stel GiesbersSchampers. Al leen v. d. Velde wist eenmaal het doel dicht te benaderen, maar ook deze kans ging ver loren. Het was tenslotte Koo- le, die het halve dozijn vol maakte. Donderdagavond werd de eerste ronde gespeeld van den wedstrijd om het kampioen schap van Middelburg, waar aan als prijs een traditioneele wisselbeker verbonden is. De uitslag is: H. GeurtzW. Boo gaard 0 2; B. F. Montenari— M. F. de Jonge 02; P. de Ruyter—J Roelans 02: J Srooband jr.J. Strooband 2—0. In Denemarken is een ondergrondsche beweging ont dekt onder de Duitsehe krijgs gevangenen. De beweging had de vlotte geldültgevingleen zuiver nationaal-socialis. die nu heerscht. Itisch karakter. GEMEENTERAAD VLISSINGEN De woningtoestand. Afvloeiing van hulp agenten. Meer regelmatige watervoor ziening. Slachtoffers van den oorlog. Salarissen van wethouders en putjesscheppers. De vergadering van den Ylissingschen gemeenteraad van Vrijdagmiddag kenmerkte zich door wenschen. De wnd. burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, begon met den raad een gelukkig 1946 toe te wenschen. waarop de raad met wenschen niet achterbleef en by monde van den heer König (s.d.a.p.) een motie indiende, waarin bij Geel. Staten aan gedrongen wordt de wethou derssalarissen van 1875 aan zienlijk te verhoogen in ver band met de tydroovende werk zaamheden aan deze functie verbonden en het stijgen van den levensstandaard. Een wet houder kan thans onmogelyk zijn eigen bedryf blijven behar tigen. De heer Post (s.d.a.p.) zei, dat de salarissen van wet houders beneden die van put jesscheppers, die 37 of 3S per week verdienen, liggen. Be ter op de hoogte met de loo- nen van putjesscheppers bleek de heer Schillemans (comm.) te zijn. die er op wees. dat de ze 28 A 30 per week ver dienen Hierop gaf de heer Post toe, dat er groepen van ongeschoolde arbeiders waren, die minder verdienen, maar hy bedoelde meer de ongeschool de bouwvakarbeiders, die 38 tot 40 verdienen. Hij had den naam putjesschepper eigeniyk meer kleineerend ge bruiktHet resultaat is. dat voor de besprekingen, die op deze poging om tot verhooging Invasie op Malakka stond voor de deur. In de zitting van den Veiligheidsraad heeft Bevin Donderdag ver klaard, dat er een inva- sie in Malakka voor de deur stond. Hy zeide letteriyk: „Alle schepen waren geladen en alles was In gereedheid om de Ja- panneezen op Malakka en elders aan te vallen. Wij hadden een onder neming uitgestippeld bijna even grootsch als onze actie aan het Westelyke front. Juist toen wij hiermede zou den beginnen werd de atoombom uitgeworpen en hadden andere ge beurtenissen plaats, zoo als de schitterende pres taties van het 14e le ger in Birma. Al deze dingen by elkaar bracht voor de jappanneezen de nederlaag. Wij kregen bevel op te breken en in een zeer uitgestrekt gebied de capitulatie van de Jappen In handen te nemen. Wij moesten ze verwijderen uit Siam en Indochina en dit land tot aan de komst der Fran- schen in bezit houden. Ook kregen wy op dracht de Japanneezen in Indonesië gevangen te nemen en wy deden wat ons gezegd werd. Nooit hadden wy ver wacht onze inlich tingsdiensten en trou wens niemand heeft ons gewaarschuwd dat wy zouden worden aan gevallen, toen vij de Japanneezen gevangen namen. Wij zonden der halve maar een be perkte strijdmacht. Het Wereldgebeuren DE RUSSEN IN NEURE.N BERG AAN HET WOORD. Wederom zijn de décors in de rechtszaal van Neurenberg veranderd nu de Sowjet-Rus- siache aanklager, 1L-generaal Roedenko het woord genomen heeft in naam van de Sow jet- Unie en de landen van Oost Europa. De tafels der aankla gers zyn tot de laatste plaats bezet en ook op de perstribune is niet meer die leegte, welke er de laatste weken was. De eenige, die de wisseling van décors maar matig kan waar- deeren is Goering, die nu evenals Hess, een roman heeft meegebracht en zeer demon stratief niet wenscht te luis teren naar Roedenko's scher pe woorden. Roedenko had niet veel nieuwe beschuldigingen toe te voegen aan de Amerikaan- sche, Engelsche en Fransche. Hij begon met een uitvoe rige motiveering van de wet. telyke basis, waarop het recht, dat hier gesproken gaat wor den, berust. De hoofdstukken over de oorlogsmisdaden maaxten den grootsten indruk. Hitlers plan. nen waren zonder meer gericht op de algcheele vernietiging van bepaalde rasgroepen. In dit opzicht zal een document worden overgelegd, geteekend door Heydrich en opgesteld met medeweten van hel Duit sehe oppercommando, waarin systematische plannen tot uit roeiing der Russische bevol king in concentratiekampen zijn vervat. Achter de front linie hadden do Duitschers kampen met duizenden typhus- patienten, die werden gebruikt om de dorpen, die zy zouden moeten ontruimen, met deze ziekte te besmetten. Na reeds bekende feiten over de toestanden in óc con centratiekampen te hebben ge releveerd sprak Roedenko ook over de slavendrijverij in het Oosten. Van eer. half millioen naar het Reich gezonden Oekrainsche meisjes konden de besten in aanmerking ko men om te worden „gegerma niseerd", want het „is de wil van den Führer, dat over 300 laar 250 millioen Duitschers in Europa zullen leven". Leningrad en Moskou zou den van de aarde worden weg gevaagd. Goering had een ge detailleerd plan voor cie meest drastische plundering van de Sow jetunie. De ondernemingen Krupp, Hermann Goering. Siemens-Sc huckert en IG. Farben hebben hieraan mede gewerkt. 1670 orthodoxe. 237 katho lieke kerken, 532 synagogen en 358 andere godsdienstige inrichtingen werden verbrand en ontheiligd. De Duitschers vernietigden in Rusland 1710 steden en meer dan 70.000 dorpen, 31.850 mdustrieele bedrijven. 65.000 km. spoorweg. 36.000 postkan, toren. 40.000 bibliotheken. 98.000 collectieve boerderijen. 1876 staatsboerderijen, 7 mil lioen paarden. 17 millioen stuks vee. 20 millioen varkens. Wij kunnen slechts enkele cy- fers geven van de lange iyst. Naar schatting bedraagt de schade 679 milliard roebel. Reeds November 19^0 stond Hitlers plan voor een aanval op Rusland vast. In dat jaar onderhandelde hy met Anto- ncseu, waarbij Roemenië ge dwongen werd mee te gaan. Vrijwel den geheelen dag was Roedenko aan het woord. Hess heeft zich weer ziek ge meld. De veiligheidsmaatregelen te Neurenberg zijn uitgebreid. De rechters en de aanklagers hebben thans allen een per soonlijke Amei'ikaansche lijf wacht. terwijl nieuwe legiti matiepapieren zullen worden verstrekt. Zaterdagochtend hebber de Russen nog aangetoond, dat de Duitschers Polen beschouwden als een reservoir van werk krachten, waaruit zij naar believen konden putten. van het wethouderssalaris bo ven dat van den „putjesschep per" te komen, met Oed. Sta ten zeker zullen volgen, een commissie is samengesteld be staande uit de heeren A. de Beyl, gemeentesecretaris, J. L Verhagen, A. R. König en J. Marijs. De nieuwjaarsrede van den voorzitter gaf een overzicht van de gebeurtenissen van 1940 tot heden. Sprekende over het contact met Engelsche steden, deelde spr. mede. dat uit Rug by reeds een zenduig goederen is aangekomen. In 1940 waren totaal beschikbaar 6222 wo ningen. In het natte gebied moesten 189, in het droge ge bied 1192 panden gesloopt worden, terwijl er door „De Schelde" en dé marine 37 wo-, ningen onttrokken werden. In totaal zijn er dus nog 4804 wo ningen, inclusief de licht of zwaar beschadigde of water en winddicht gemaakte wonin gen. In het droge gebied zjjri er 0485, in het natte gebied 1319 woningen. Per 31 Dec waren er in deze gebieden resp. 2530 en 165 hersteld, zoodat er nog in het droge gebied 965 en in het natte gebied 1154 te herstellen zyn, in totaal dus 2119 woningen. Tot 31 Dec. zyn er voor 15.510 personen 5363 vestigingsver gunningen uitgereikt. Het aan. tal samenwoningen en inwo ningen bedraagt 2678. Spr. was hoopvol gestemd t.a.v. de onderbrenging van evacué's uit Goes en Wol- faartsdyk op Walcheren, dus dichter bij huis. Met kracht hebben B. en W. zich verzet tegen het voorne men 't commissariaat van po litie te Vlissingen op te heften. Met de afvloeiing van hulp agenten is begonnen Momen teel zijn er 25 ambténaren in vasten dienst, tersvyl er 21 hulpagenten in functie zijn In 1945 wei-den 1015 patiën ten in ziekenhuizen opgeno men; 29 patiënten werden in sanatoria verpleegd. Goed werk verrichtte het Roode Kruis-team by de bestrijding van de schurftplaag. Onge veer 2800 gevallen werden behandeld, terwijl 1500 pech- culoze patiënten onder be handeling kwamen. Alle schoolkinderen werden twee maal met D.D.T.-poeder be spoten. Aan huurvergoedingen werd tot 31 Dec. uitbetaald 267.364,10; er kwamen hier voor 2662 aanvragen binnen. Niet regelmatig kon met de uitbetaling worden doorge gaan. Op goede gronden kan worden verwacht, dat met een paar maanden deze aange legenheid zal zijn afgewerkt. De HARK reikte aan 3050 jezinnen tezamen omvattende 10.109 personen in totaal 24.202 stuks goederen uit. De Schelde" komt 1000 arbeiders te kort. Indien niet spoedig het aantal arbeiders, dat thans 2336 bedraagt, kan worden opgevoerd, dan is het bedryf niet rendabel te ma ken en zullen er wellicht be langrijke objecten voor de fabriek verloren gaan. Over 1945 werd aan salarissen en loonen uitbetaald ongeveer 4.5 millioen. Of de dienst met de Zee landbooten van Vlissingen uit hervat zal worden is niet met zekerheid te zeggen. Een meer regelmatige wa tervoorziening kan binnen een paar maanden verwacht wor den nu met het aanleggen van een nieuwe transportlei ding in den nooddyk bij de Nolle en het repareeren van de oude langs de duinen naar Biggekerke een aanvang is gemaakt. Op de vischmrjn werden aangevoeld 198.066 kg. gar nalen en 258.994 kg. diverse vischsoorten met een op brengst van 240.695. Sprekend over de haven, uittte de v;orzitter de ver- waching. dat te Vlissingen een marinebasis gevestigd zal worden. Bij het bestuur van het Coöp. Slachthuis zijn plan nen in voorbereiding om tot wederopbouw te komen en uit te breiden met een koel- en vriesiri rich ting om daarmee de schepen voor de proviandee ring te kunnen helpen. Dit is eveneens in het belang van de haven. Gedurende den oorlog wer den 350 burgers gedood bij bombardementen en beschie tingen. waarvan 92 pers nen tot inwoners van andere ge meenten behoorden. Voorts zyn er in Vlissingen begra ven 256 Engelsche. 5 Fran sche en 618 Duitsehe militai ren. In het slot van zyn rede zeide spr. de overtuiging toe gedaan te zyn, dat Vlissingen spoedig het inwonertal van 1940 zal hebben bereikt. De toekomst van Vlissingen ziet spr. hoopvol tegemoet. Het pndste raadslid, de heer F. C. AVijsveld (c.h.). dankte voor de rede en de wenschen. (Wordt vervolgd). De Valera heeft aange kondigd, dat Ierland dit jaar weer voor 3 millioen pond sterling aan voedsel naar Eu- opa zal zenden. - 300.000 personen m Ar gentinië hebben een uemocra- tisch regime geeisent. Men verwacht binnenkort een aatsgreep. Min. Ringers weer naar Zeeland. Naar wy vernemen zal de minister van openbare werken, dr- ir. J. A, Ringers, Donder dag a.s. een bezoek brengen aan Walcheren en Vrijdag aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Stormschade. De storm die in de tweede helft van de vorige week heeft gewoed, heeft aan de dykwer- ken -.by Rammekens weinig schade toegebracht- De werk zaamheden ondervonden slechts geringe vertraging. Wel echter werd materieeie schade toegebracht aan den ouden dyk by Westkapelle, waarvan de steenbeschoeiing veel te lijden had. De nooddyk, waarmee de bres in den dijk daar gedicht werd, heeft echter geen mo ment gevaar geloopen- De gol ven bleven tientallen meters van den voet van den dyk ver wijderd. Z. V. V. De Z-V.U. organiseert een tournee met de natuurfilm ..Gletscherwater' van den be kenden Nederlandschen cineas» van Syn. De heer van Sijn zal mondelinge toelichting geven. De tournee omvat Middelburg (18), Vlissingen (19), Oostburg (22) en Terneuzen (21 Febr.) De avond in Oostburg is tevens bedoeld als propaganda-avond voor het werk, dat de Z-V.U. thans ook in W. Zeeuwsch- Vlaanderen met kracht gaal aanpakken Als meerderen daar de Z.V.U- gaan steunen, kan ook in Z. Vlaanderen het noo- dige op cultureel gebied gebeu. ren Het kan en het moet ook daar beter worden- AANKOMST POLITIEKE GEVANGENEN. Vrijdag j.l. kwamen te Mid delburg de volgende politieke gevangenen aan vanuit het kamp le Vught: J. H. Dries- sen, lid N.J.S., W. M. C. Fondse. lid N.S.K.K., W. Vader, lid N.S.K.K., allen te Middel burg; P. C. Schenkel, lid S.S., A. J. Teunissen. lid S.S. en Joh. Vonk, allen te Vlissingen en L. C. Maas te Domburg, lid Kriegsmarlne. Zondag is een groep kinde ren van 1417 jaar uit Mid delburg, Missingen en Sou burg, die eenigen tijd in Schot land verbleven, teruggekeerd Woensdag 13 Februari zul len de predikanten en de ouderlingen der Hervormde gemeenten in een buitenge wone classicale vergadering bijeenkomen en o.m. spreken over de overeenkomst tusschen de Ned. Herv. Kerk en de Ger kerken in Hersteld Verband. Vee In beslag genomen. Zaterdagochtend heeft de po. litie te Middelburg, in samen werking met de Rijkspolitie en den C-C.D., welke laatste een verheugende activiteit aan den dag legt, een partij vee in be slag genomen. De eigenaar kon nog niet aangehouden worden. Het onderzoek is in vollen gang. Een zekere S., geëvacueerd in Etten-Leur. is tijdens zijn be zoek aan Middelburg op hee terdaad betrapt bjj het stelen van textiel in het gebouw van de H.A.R K. aan de Heeren- gracht. Het goed weid in man den van de eene verdieping naar de andere geheschen. Toen 'n deel hiervan afviel en S. zich er meester van maakte, werd hij betrapt Van een en ander werd aangifte gedaan by de politie. HOUT IN BESLAG GENOMEN. Nog steeds blijkt weer, dat men nog slecht op de hoogte is met ae bepalingen van het Rijksbureau voor hout. Speci aal voor het eiland Walcheren zijn er aan den. handel in brandhout beperkingen opge legd. Zoo hield de politie te Middelburg in samenwerking met den C-C.D. Zaterdagoch tend 'n wagonlading hout aan. en werd den vervoerder gelast het hout te lossen by de fa. G. te Middelburg. De afd. Middelburg van de Kath- Volkspartij hield een al- femeene ledenvergadering. Mr. r. A- Mes werd candidaat ge steld voor de Tweede Kamer, de heer W. Hertoghs te Mid- delbuz-g voor de Prov. Staten. Besloten werd de ledenwerving met kracht ter hand te nemen- De samenstelling van het nieu we afdeelingsbestuur is thans: J. Groffen, voorz., J. Vriens. vice-voorzW Janssen, secr., P. Wolters, penningm., J. Meulmeester, 2e secr- Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het can- didaatsexamen in de rechten de heer J. P. van Alten te Vlissingen- GOESCHE OPERETTE- VEREENIGLN G. Da verleden jaar opgerichte Goesche Operette-vereeniging gaf Vrijdag en Zaterdag haar eerste uitvoeringen. Zy is er onder leiding van den heer Jan Kousemaker in geslaagd de aanwezigen een genotvol- len avond te verschaffen met de uitvoering van „de Vogel handelaar" van Carl Zeiler. Hoewel wy het orkest gaar ne wat sterker hadden gezien, mag een woord van waardee ring hiervoor niet achterwege blijven. Het vocaal deel kwam in de koren zeer goed tot zijn recht, terwijl er onder de so listen goede krachten waren. Van de dames noemen wy spe ciaal mevrouw HuismanPal- sen als de Keurvorstin, me- - vrouw Hoogesteger-Thiery als Gravin Adelaide en mevrouw BakkerThiery als Christel, de dochter van den Postmees ter. Van de heeren mogen ze ker genoemd worden de hee ren J. Foudraiae als baron Weps. Hopmans als Graaf Stanislaus, terwyl de heer J. Benekes als Adam, de Vogel handelaar, wel goed zong, doch o.i. wat t« zacht. Ook nun acteeren was zeer goed. Dit was eveneens het geval m<i de heeren Slabbekoorn ais Geheim kanselier Schnurpel en PoLfliet als de dorpsburge meester Schneck. Ook de ove rige rollen waren in goede handen. Zeer te prijzen was ook de wijze van uitvoering der ver schillende balletten. De damessolisten en de pia niste kregen na afloop bloe men. De voorzitter, de heer Verrest bracht verder hulde aan den heer Kousemaker, den regisseur, den heer C. Nobels en den leider der balletten, den heer J. Goedee. Op grond van het Zuiverings besluit is met ingang van 22 Januari jl. ontslag verleend aan J. C. P. Jansen Verplanke als hoofd der o.l. school te Kruiiüngcn. Deensche dames en heeren helpen. Men moet het hebben mee gemaakt, 16 maanden met wa ter in de woningen te hebben geleefd om te kunnen besef fen wat het beteekent geen ï-ekening meer behoeven te houden met het water. Zoo hebben de Souburgers meer dan 16 maanden geleefd. Van en naai het werk op het tij, naar school, naar de kerk, naar vergadering, om bood schappen, steeds moest men er rekening mee houden niet door het water te worden overvallen. Nu is het water weg! En de Souburgers herademen. Eln delijk zal alles weer zyn nor malen gang krygen. Eln hoe wel de dyk bij Rammekens nog niet geheel dicht is. zyn ze begonnen hun woningen schoon te maken, daarbij ijve rig geholpen door de Deensche dames en heeren, die hiervoor naar Souburg zijn gekomen en zich zeer verdienstelijk maken, ook op ander terrein. Zelfs is er een Deensche dame die te Souburg werkt als wijkver pleegsters. daar de tegenwoor dige ziek is. Dat de woningen er vreese- lyk uilzien, laat zich begrij pen. De vette zeeklei zit uverai dik op en iaat zich moeilijk verwijderen. Behang en doek is door het water en vocht totaal vermeld, de vloe ren zyn rot, kortom de wo ningen bieden een troosteloo- zen aanblik. Niet één ruit is neel. Maar het water is weg en hoewel menigeen, wanneer de stormen der laatste dagen langs de huizen bulderden, 's nachts stil even ging kijken of er geen water was gekomen, ol de dijk niet was bezweken, kwam ér steeds een zucht van verlichting over de lippen „Gelukkig, alles nog in orde lntusschen is men begonnen de band aan den ploeg te slaan. Niet alleen op West maar ook op Oost-Souburg is de Wederopbouw begonnen met de noodzakelijkste her stellingen te verrichten. De zakenpanden is men reeds be gonnen te herstellen. Fin hoe wel hét nog wél even zal duren voor alles weer in orde is. het begin is er in ieder geval. Uit Souburg is een 16-tal kinderen, waarbij een peuter van 2 Va jaar, voor enkele we ken naar Poortugaal vertrok ken. ZWEEDSCHE NOOD WONINGEN VOOR SOUBURG. Begin van deze week zullen met een aantal schepen uit Zweden hier te lande de eerste partijen van tezamen ongeveer 200 noodwoningen arriveeren, die de regeering aldaar heeft aangekocht. In totaal komen er '700 d. 800. Van de eerste zendingen zullen er onmiddel lijk o.m. 24 naar O. en W. Souburg doorgezonden worden. De kosten van deze wonin gen bedragen 2500 per stuk. Aan de arbeiders van de Heide.Maatschappij te Vlissin gen waren Donderdag laarzen uitgereikt. Na de uitdeeling was een der werklieden. S., woonachtig te Middelburg, niet meer op zyn werk ver schenen. Het bleek, dat hy het vonrdeeliger had gevon- len zyn laarzen te verkoopen dan te werken en ze te ge bruiken, Ze waren reeds in de derde hand overgegaan, doch de politie slaagde er niet temin In ze te achterhalen. Tegen S. is prdces-verbaal opgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2