PHOVIHCIALE ZEEUW5CHE COURANT Nederlandsch voorstel aan Indonesië Democratisch deelgenootschap voor een begrensden tijdsduur. De eerste besprekingen te Batavia. Uiteenzetting van Nederlandsche politiek t.o.v. Indonesië overhandigd. Nieuwe slachtoffers van terreur. Activiteit bij Saerabaja en Meester Corneiis. Veiligheidsraad bespreekt situatie in Indonesië. Manoeilsky en Wisjinski willen uitzending van een commissie. ïieofdreducteiir O. Dalllntfln (met /•dactloneele medewerking van dr. H. Beekenkamp).-Uitgave: Stlch- tjng P.Z.C., Middelburg. Druk: lirma r. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch. Vlissingen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag 11 Febr. 194G 189e Jaargang Nummer 85 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pe week. 3-20 per kwartaal, frencd per post, 3-45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie i 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen) Middelburg: Lnndenschc Kaai 29, telefoon 2077 cn 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedlepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant, Middelburg HET WOORD AAN INDONESIË. De definitieve voorstellen "der Nederlandsche regeericg iraake Indcnesië zijn Zondag gepubliceerd en aan de Indo nesiërs overhandigd. Zn gaan zeer, zeer ver. Zn luiden, zooals dr. van Mook in een persconferentie te Batavia opmerkte, een nieu wen koers in in de betrekkin gen tusschen Nederland en m- rtië. Indië zal veAeven worden tot ©en gelykwaardigen partner van Nederland in onze Rijks- oenheid, de voorwaarden voor dit gelijkwaardige partner schap zullen zoo sp'edig mo gelijk worden geschapen en na gfloop van een reeds thans te bepalen, begrensd en afzien baar tijdsverloop, zal Indone sië zelfstandig kunnen beslis sen over de vraag, of het dit partnerschap wenscht te be stendigen, ja dan neen. 'De regeering heeft door het doen van deze vooratellen een groote verantwoordelijkheid op zich genomen, nog voor ons volk een parlement heeft kun- r.er kiezen. Zij treedt de na tionalisten wel zeer ver tege moet Binnen zoo kort moge- Inleen' tijd zal onze taak in Indonesië nog slechts bestaan uit het verleenen van steun aan de Indonesiërs en het dra ger» van de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de waarborging van inter natio- nAe maatstaven van een goed bestuur. De regeering biedt Indonesië een status aan, zooals Zuid- Aifrika, Canada. Australië en Nieuw-Zeeland bekleeden in het Britsche gemeenebe-st. Maar tusschen deze deelen van liet Britsche rijk en Indcnesië bestaat dit hemelstoreede ver schil, dat ginds een blanke, ontwikkelde bevolking haar eigen lot in handen heeft, hier buiten Java een politiek en economisch geschoolde bevol king teneenenmalc ontbreekt, zelfs op Java het percentage intellectueelen gering is en het veranderen van deze situatie jaren vergen zal. Indonesië krtfgt een status aangeboden, zooaJs geen enkel voormalig koloniaal gebied be zit Deze voorstellen vormen de basis, waarop thans onderhan deld zal worden. En het gaat er dus niet meer om, of wij het optreden der regeering goedkeuren of niet. ,De voorstellen zijn gedaan. Wij moeten er mee a cc oord gaan. Wij dienen ons volledig achter de regeering te plaat sen en haar loyaal te steunen. Geen Nederlander of hij wist, dat de oude toestanden in In dië niet terug zouden kunnen Jteeren, dat uiteindelijk zelf bestuur en vervolgens zelfbe schikking aan Indonesië toe gekend dienden te worden. Dat 't tempo, waarin de weg naar dit doel thans bewandeld zal worden, ons overrompelt, mag er daarom niet toe leiden, dat wij onder elkaar aan het kib. beien slaan over voorstellen, dit! niet meer ongedaan ge maakt kunnen worden. Alleen als wij eensgezind de regeering steunen, zal dr. van Mook over de noodige au toriteit beschikken bn de thans begonnen onderhande lingen. Alleen dan kunnen wij zeggen: Het woord is thans aan In- donfsië. Wij doen hier een aanbod, dat verder gaat, dan velen zullen hebben verwacht. Wordt dit verwerpen, weigeren de na tionalisten de toegestoken hand, dan zal wat thans in uit zicht wordt gesteld voor zeer langen tijd naar den achter grond worden verschoven. Dan zullen rust en orde met geweld moeten worden hersteld. ue veiligheid der Europeanen met de kracht der wapenen moeten worden gewaarborgd. Nederland wenscht geen weid. Het stelt een volkomen democratisch partnerschap voor tusschen beide partijen. Het woord is thans aan lu- donesie. HOOFDREGELS VOOR SSMSBlaïSSïa OVERLEG. De Nederlandsche regeering gaat bij haar beleid ten aan zien van Indonesië uit van de overtuiging, uitgedrukt in de rede van H.M. de Koningin van 6 December 1942. met de woorden: „Ik weet, dat geen politieke eenheid en verbon denheid op den duur kunnen bleven bestaan, die niet door de vrijwillige aanvaarding en trouw van de overgroote meer derheid der burgerij wordt ge dragen". ZU plaatst zich, daarop voortbouwend, op het stand punt dat de bevolking van In donesië na een begrensde pe riode van voorbereiding in vrijheid over haar staatkundig lot zal moeten beslissen. Mits dien acht zij het haar plicht, uit hoofde van de op haar rustende en door haar diep gevoelde verantwoordelijkheid, alles in het werk te stellen om zoo spoedig mogelijk de voorwaarden in het leven te roepen of tot vervulling te brengen, die zulk een vrije be slissing mogelijk zullen maken en haar internationale erken ning zullen verzekeren, daar mede tevens uitvoering ge vende aan het bepaalde in artikel 73 van het charter der United Nations. Z\j is daarbij, zonder iets aan het in den aanvang gestelde beginsel te kort te doen, harer zijds eveneens overtuigd, dat ook daarna, het heil van hef land en van de onderscheiden volken van Indonesië zyn bes ten waarborg zal kunnen blij. ven vinden in de vrijwillige bestendiging naar de woorden van H.M.: „een rijksverband, waarin Nederland, Indonesië, Suriname en Curacao tezamen deel zullen hebben, terwijl zij ieder op zichzelf de eigen in wendige aangelegenheden van elkander by te staan, zul le® behartigen". Op den grond van het voren staande stelt de Nederland sche regeering zich voor om in overleg met veelzijdig ge kozen, gezaghebbende verte genwoordigers van Indonesië, een structuur te ontwerpen voor het koninkrijk en voor Indonesië, gebaseerd op een deelgenootschappelijken demo- cratischen grondslag. Deze structuur zal gelden voor een begrensden tijdsduur, binnen welken het mogelijk wordt ge acht, dat de voorwaarden voor de hierboven bedoelde vrije be slissing zullen 7-ijn vervuld. Aan het einde van dien tijds duur zullen de deelgenooten zelfstandig beslissen omtrent de voortzetting hunner betrek kingen op den grondslag van een alsdan volledig en vrijwil lig deelgenootschap. Verschil van meening over de vraag, of die tijdsduur alsnog behoort te worden verlengd voordat een vrije beslissing mogelijk is, zal worden onderworpen aan een verzoeningsprocedure of, zoo noodlg, aan arbitrage. Ten aanzien van de in de vorige alinea genoemde sfcruc- tuur zal het overleg worden gevoerd aan de hand van de volgende hoofdregels: a. Er zal zijn een gemeeno- best Indonesië, deelgenoot in het koninkrijk, samengesteld uit landen met. uiteenloopende graden van zelf regeering. b. Er zal ingesteld worden een Indonesisch burgerschap voor alien, die in Indonesië geboren zyn; Nederlandsche en Indonesische burgers zullen bevoegd zijn tot het uitoefenen van alle burgerschapsrechten in alle deelen van het konink rijk. c. De Inwendige aangelegen heden van het gemeenebest Indonesië zullen door de eigen organen van dat gemeenebest zelfstandig worden geregeld, waarbij voor het gemeenebest als geheel wordt gedacht aan een op democratische wijze samengestelde volksvertegen woordiging, derhalve met een substantieele Indonesische meerderheid, een ministerie samengesteld in politieke har monie met de volksvertegen woordiging en een vertegen woordiger van de Kroon als hoofd van de regeering. d. Teneinde in staat te zijn om de plichten na te komen, die art. 73 van het handvest der Vereenigde Volkeren op 't koninkrijk legt, zal de verte genwoordiger van de Kroon onder verantwoordelijkheid van de regeering van het konink rijk met enkele bijzondere be voegdheden bekleed zijn ter waarborging van fundamen- teele rechten, van goed be stuur en gezonde financiën. Hij oefent deze bijzondere be voegdheden alleen uit Indien deze rechten en belangen worden aangetast. e. De constitutie, waarin de vorenbedoelde structuur zal zijn vervat, zal waarborgen bevatten ten aanzien van fun- daraenteele rechten als gods- dienstvryheid, rechtsgelijkheid, ongeacht, geloof en ras, be- schemiing van persoon en goed, onafhankelijkheid der rechtspraak, bescherming van de rechten van minderheden, vrijheid van onderwijs, vrijheid van meening en meenlngs- uiting. f. De centrale organen, die functies uitoefenen voor het geheele koninkrijk, zuilen wor den samengesteld uit verte, genwoordigers van de rijks- doelen. Gedacht is aan een rykskabinet. samengesteld uit ministers uit alle rijksdeelen en aan rijkswetgeving, die de instemming behoeft van de volksvertegenwoordigingen der onderscheiden rijksdeelen. g. Na de inwerkingtreding van de bovengenoemde consti tutie zal de Nederlandsche re geering de spoedige toelating bevorderen van het gemeene best Indonesië als Ud van de ü.N.O. Geen censuur op burgerlijk postverkeer met Ned. Indiê meer. De regeering heeft op dracht gegeven de censuur op de burgerlijke in- en uitgaan de post van en naar Ned.- Indië stop te zetten. DE MOLENS MALEN TRAAG Op 10 Januari heeft minister Schermerhorn in de Kamer medegedeeld, dat 't memoran- dum-Gerbrandy gereed was. Het is inmiddels bijna 10 Fe bruari geworden, maar de pu olicatie van dit document laat nog steeds op zich wachten. Officieele molens malen lang zaam. Spanje niet in de Uno. Op voorstel van Panama heeft de plenaire zitting van de U.N.O. Zaterdag besloten om Spvije niet toe te laten tot de Vereenigde Volkeren. Het besluit werd genomen met 45 stemm envoor, 2 ont houdingen en 4 stemmen, die niet werden uitgebracht, omdat de afgevaardigden afwezig waren. Coördinatie van de voorlichting. ming van een gemeenschap pelijke commissie van voor lichting; deze zal bestaan uit dr. Posthumus, hoofd van den Nederlandsch-Indisciien regee- ringsvoorlichtingsdienst, als vertegenwoordiger van dr. van Mook, de heer G. Whitteridge namens sir. Archibald Clark Kerr, It. kolonel Wilcox na- jmens generaal Stopford mr. Ali Boediardio Sjahrir. Dit comité zal tot taak hebben gemeenschappe- Op Zondag 10 Februari 1946, 15.30 uur, zijn dr. van Mook. dr. Sjahrir en Sir Ar chibald Clark Kerr in de Britsche ambassade bijeen gekomen. De heer Agoes Salim iS&< als adviseur van Sjahrir daar-*4?. inlichtingen-bureau en „distributie-centrum" voor het bij aanwezig. Voor dr. van uitgever, van perscommuni- Mook zullen gedurende dej qu^ sb^°nnen' 3 Tevoren had men een on- besprekingen als adviseurs officieele lunch gebruikt in een j L ij i particulier huis ob den Oranje- de heeren Idenburg en van boulevard te Batavia. ONDERHANDELINGS BEVOEGDHEID VOOR SJAHRIR. Sjahrir heeft van Soekarno en het „Republikelnsche kabi net" in Djokjakarta volledige bevoegdheid gekregen om te onderhandelen met dr. van Mook en sir Clark Kerr. Sjahrir zal zelf de afge vaardigden voor de besprekin gen kiezen. Vertegenwoordigers van het „Volksfront", de partij van den ex-communist Ten Ma- lacco, hebben Sjahrir verze kerd, dat de party achter de republikeinscne regeering staat. In een persconferentie wees Sjahrir de veronderstelling als zouden de geïnterneerden door de republikeinen als gij namens zeiaars worden vastgehouden van de hand. Dat er geen Overstroomingen in Limburg en den Achterhoek Door den aanhoudenden re genval en den was van de Goote rivieren worden uit mburg en den Achterhoek, alsmede uit Twente overstroo mingen gemeld. Verschillende beken ziin uit hun oevers ge treden. In Venlo stond Zater dag het water reeds tegen de huizen. In Hengelo en Ensche de staan straten onder water. De weg Hengelc-Enschede is onberijdbaar geworden en ook de weg Hengelo-Oldenzaal staat over een lengte van km. blank. Te Eibergen 3taat op sommige plaatsen 1 m. wa ter. Tusschen Eibergen en Rekken zyn reeds 3 bruggen door de kracht van het water weggeslagen, terwyl op ver schillende plaatsen het water over de bruggen spoelt. De schipbrug bij Deventer is voor zwaar verkeer gesloten, ter wijl de schipbruggen bij Hedel on Westervoort ook buiten ge bruik zijn gesteld. Bij Brede- vcort en Deventer zijn de spoordijken verzakt. Als gevolg van den storm en regen heeft Engeland gis teren de grootste verkeers- stagnatie beleefd sinds vele jaren. Duizenden ha. land zyn overstroomd, vele gezinnen atjn dakloos. Bylandt aanwezig zijn. Het eerste onderwerp van discussie vormde de coördi natie van de voorlichting ge durende den voortgang der be sprekingen. Men Is ten aan zien van de volgende punten tot overeenstemming geko men: 1. De officieele instanties voor voorlichting van elke partij moeten de officieele verklaringen van de andere party in haar geheel publlcee- ren. 2. Er zullen door geen der partyen eenige moeUykheden in den weg gelegd worden aan de circulatie van zuiver en rechts tree ksch nieuws en com mentaar. 3. De drie partijen zullen hun best doen iedere toespe ling van provocatieve en op ruiende publiciteit tegen te gaan. Voorts is overeenstemming bereikt voor een plan tot het coördineeren van de publici teit: in een aanhangsel wer den hieromtrent algemeene richtlijnen uitgestippeld. Nadat dr. van Mook een inleidende verklaring had voorgelezen, overhandigde hy aSTi Sjahrir de uiteenzetting van de politiek der Nederland, sche regcering ten opzichte van Indonesië, welke ook aan de Staten-Generaal te Den Haag is voorgelegd. De besprekingen zullen waarschynlijk Dinsdag of Woensdag voortgezet worden. EEN GEMEENSCHAPPE LIJK COMITÉ VAN VOORLICHTING. Gedurende de conferentie hebben dr. van Mook Sjahrir besloten tot de vor- ,-erdere transporten zyn ge weest, vindt zyn oorzaak in het feit, dat men niet vol. doende escorte mee kan zen den om de Europeanen en de Indo-Europeanen te beveili gen tegen de bevolking. De republikeinen zyn volgens Sjahrir actief bezig de toe. standen in de interneerings- kampen te verbeteren. De toestand in Indië. Australische protesten. Officieel wordt uit Batavia jemeld, dat tusschen 29 Janu ari en 7 Februari neg 29 lijken van mannelijke en vrouwelijke Europeanen in het Antjolka. naal zijn gevonden. Van 6 lij ken, welke op 5 Februari ont dekt zyn, waren er 2 met „donkere huid". Ook het )jjk van een Europeesch kind van 3 maanden is gevonden. Van alle lijken waren de handen op den rug gebonden. Langer dan een week kunnen zij niet in het water hebben gelegen. Volgens een correspondent zouden 1300 geïnterneerden ender „ontstellend slechte om standigheden" in verscheidene kampen in Soerakarta huizen. ARTILLERIE IN ACTIE BIJ SOERABAJA. In het Z- en Z.W.-deel van Soerabaja, vooral in de omge ving van Kletek en Babadan, heerschte activiteit van pa trouilles en artillerie, waarby Indonesiërs waren betrokken. Schermutselingen hebben plaatsgevonden langs den N. oever van de rivier en te Lo- pang. Artillerievuur werd ge legd op twee concentraties van Indonesiërs, een weinig ten N. van Driaredja, Z.w. van Soerabaja. Bjj Meester Cornelia werden pistolen en speren gevonden en enkele documenten in be slag genomen, terwijl vier personen gearresteerd zyn. Op Britsche tioepen, die te Tjima- hi patrouilleerden, is vanuit een kampong met lichte vuur- wapenen geschoten. Zij beant woordden het vuur en leden geen verliezen. In het N. van Bandoeng hebben Britsche troepen een actie ondernomen met het doel daar het Isolahotel te zuive- ren. Zij ontmoetten tegenscar.d van machinegeweer- en ge weervuur, dat door de artil lerie tot zwijgen werd ge bracht Het gebied werd ge consolideerd. Op Borneo zijn eenige „Soe- karnisten" uit Java by Paga- tan gevangen genomen. R-A.F. OP SUMATRA VERSTERKT. De R.A.F. heeft het 155e Spitfire-eskader van Birma naar Medan overgebracht om politiediensten te verrichten. Zoo noodig zal het tot actie overgaan. De Australische ooanmunis- tische party heeft geprotes teerd tegen den verkoop van Australische militaire goede ren aan de Nederlanders in Indonesië. De Australische In donesische Vereeniging heeft Manoeilsky verzocht om van de zijde der UNO in de kwes tie van dezen verkoop tus schen beide te komen. Zelfbeschikkingsrecht of burgeroorlog. Dr. H. van Mook heeft in een persconferentie o.m. gezegd: ,,De verklaring van de politiek van de Neder landsche regeering met betrekking tot Indone sië beteekent een nieu we kcers in de betrek kingen tusschen Neder land en Indonesië. Voor het eerst in de geschie denis van die verbon denheid is thans een scherp omlijnd doel ge steld voor de politieke ontwikkeling van Indo nesië. Het zelfbeschikkings recht van de burgers van dit land erkennende, wijst het voorstel een duidelijken en bruikba- ren weg naar democra tische vrijheid. Het Indonesische volk staat voor een ernstige keuze, maar een, die eenvoudig is in haar hoofdzaken: de keuze is die tusschen zelfbeschik kingsrecht over beperk ten tijd en na een perio de van constructieve sa menwerking onder de best bereikbare garan ties voor den opbouw van hun land. of voort zetting van den nutte- loozen en destructieven burgeroorlog". Britsche hulsvrouwen in opstand. De Britsche huisvrouwen over heel Groot-Brittannië zijn in opstand nu de vermindering in rantsoenen „naar oorlogs. trant" is fngezet. Telkens wan neer de naam van den minis ter van voedselvoorziening, Sir Ben Smith werd genoemd op een vergadering van 1200 ver ontwaardigde vrouwen te Li. verpool, gingen er kreten uit de bijeenkomst op en werd er gejouwd. Overal elders in het land worden massademontraties ge organiseerd. De protesten houden ver band met het feit, dat men thans 25 minder spek, 25 minder kaas, 12^2 °/c min der vet krygt dan in 1942, ter wijl Amerikaansch vleesch en rijst niet verkrijgbaar zyn, ter. wijl koekjes en reuzel in 1942 niet op den bon waren. En wat waren de omstan digheden in 1942? Wel. ir. dat jaar was het heele Verre Oos ten in handen der JaDanners gevallen, waren de „Prince of Wales" en de „Repulse" tot zinken gebracht, deden Duit- sche onderzeeërs dagelijks aanvallen op Britsche koop vaardijschepen, werden vitale verbindingslijnen ter zee be dreigd en waren de Duitschers tot diep in Rusland doorge drongen. In Februari 1946 is het vrede en is het negen maanden geleden, dat Duitsch- land zich onvoorwaardelijk overgaf en zes maanden na de overgave van Japan. De ontwortelden. Met 29 tegen 3 stemmen heeft de UNO-commissie, die het vraagstuk der ontwortelde personen behandeld, een Rus sisch voorstel verworpen, dat aan vluchtelingen, die liever buiten hun vaderland blijven, alleen toestemming daartoe wil geven, als de regeering van hun geboorteland zulks goedkeurt Wel werd besloten, dat oorlogsmisdadigers, Quis lings cf verraders niet in het buitenland zullen mogen blij ven. Belgische premier contra de pers. De Belgische premier van Acker heeft enkele dagbladen voor het gerecht gedaagd, die hem beschuldigd hadden van samenwerking met de Duit schers. Bevin en Van Kleffens verzetten zich. De Veiligheidsraad van de UNO heeft Zaterdagmiddag de bespreking van de situatie in Indonesië voortgezet. Manoeil sky was van meening, dat Bevin noch van Kleffens de eiten, welke hij naar voren had gebracht hadden ontkend. Hij ging voort de betrouwbaar, beid van de door hem aange haalde persbronnen te verde digen. Volgens Manoeilsky zou er tusschen Groot-Brittannië en Nederland een militair ver drag bestaan, dat. indien het voorzag in Britsche hulp bij de onderdrukking van de Indo nesiërs, het in strijd met het Handvest zou zijn en dus on geldig is Zich verdedigend tegen Van Kleffens' scherpe opmerking omtrent de aanwezigheid van troepen van het Roode Leger op het Deensche eiland Born- holm, en wat deze troepen wel zouden doen, indien zij zouden worden aangevallen, zeide Ma noeilsky: „Het leger van mijn land vecht niet in het belang van Shell Oil, het vecht voor zijn land". Tenslotte vroeg Manoeilsky •erklaringen, dat geen Brit- che en Japansche trc.pen ge bruikt hadden behooren te worden, toekenning aan de In donesiërs van de rechten, wel ke door het Handvest van de UNO worden erkend en uit zending van een commis sie naar Ned.-Indië opdat de Veiligheidsraad over zijn eigen bewijsstukken zal kunnen be schikken. Bevin antwoordde in prin cipe gekant te zijn tegen uit zending van een commissie, daar hierbij d° souvereiniteit van Groot-"?. mnië en Ne derland in he geding zou ko men. Sovjet-Rusland heeft zich verzet tegen het zenden van een commissie naar Roemenië cp grond van „souvereiniteit". Bevin zeide vervolgens, dat dr. Van Mook den Indonesiërs een positie zou aanbieden, gelyl; aan die, welke door de Oekraïne in do Scv jet-Unie '.vordt ingenomen. De huidige troebelen beperken zich tot Ja va. Indien de raad een mee ning naar voren zou willen brengen, dan moet er bij hen. die op het oogenblik onder bandelen, aangedrongen wor den hun besprekingen spoed bjj te zetten en zoo noodig mo gelijk een bevredigende oplos- •ing trachten te bereiken. MR. VAN KLEFFENS SPREEKT. Vervolgens voerde mr. Van Kleffens het. woord. Hjj begon met te refereeren aan Bevin: verklaring omtrent „souverei niteit" en liet uitkomen, dat Internationale Hof van Justitie vergadert te 's-Gravenhage. Tijdens de algemeene verga dering van de Ver. Volkeren werd geen overeenstemming bereikt over den duur van de lidmaatschappen, een jaar of twintig maanden, der verschil lende raden. De kwestie werd venvezen naar de algemeene commissie. Voordien keurde de vergadering zonder meenings- verschil de conclusies over ver. dragen tusschen twee leden- staten en over het internatio nale Hof van Justitie goed- Besloten werd om het Inter nationale Hof van Justitie zoo spoedig mogelyk te 's-Graven hage te doen vergaderen. Bin nenkort zullen onderhandelin gen worden geopend met het oogmerk het Hof in het Vre despaleis onder t« brengen. VERKIEZINGEN OP 17 EN 24 MEL De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen volgens „Het Vrije Volk" op 17 Me, a.s. gehouden worden en die voor de Prov. Staten op 24 Mei. Volksverhuizing in Polen. Ongeveer 1% millioen Duit schers moeten Polen verlaten. De eerste 5000 zijn reeds in Duitschland aangekomen. Op deze wyze wenscht de Pool- sche regeering plaats te ma ken wor de duizenden Polen, die uit Rusland naar Polen komen in verband met den ge- biedsafstand aan Rusland ten O. van de Curzonlyn. BELGISCHE VERRADERS DOODGESCHOTEN. Theophile Dargent, voorma lig burgemeester van Groot- Luik en Maurice Jadoul, bur gemeester van Jemeppe-sur- Meuse en districtshoofd van Groot-Luik, werden te Liers gefusilleerd. Eerstgenoemde had talrijke patriotten aan de Duitschers verraden en stond voortdurend in verbinding met de Gestapo en de rexistische leiders. Jadoul trad vooral op als hoofd van de rexistische politie van de provincie Luik. hierin niet in werkelijkheid het kernpunt lag. Mr. Van Klef fens zeide dat hij geen be zwaar had tegen Manoeilsky's verzoek „als zoodanig", name lijk tot het bespreken van de bewering, dat Britsche troepen tegen Indonesiërs zouden ope reeren. Hij ontkende, dat de. Indonesiërs slecht gewapend zouden zijn en zei, dat zij on geveer 60.000 modern bewa pende mannen telden. Hij ver klaarde, dat er geen verdrag tusschen Engeland en Neder land bestond, doch slechts een Administratieve overeenkomst voor den tijd. gedurende wel ke Indië onder contröle van de S.E.A.C. zou staan. Mr. Van Kleffens beschuldigde Manoeil sky van „inadequaat aanvoeren van feiten". Hij zei, dat geen Labourregeering beschuldigd zou kunnen worden van het uitzenden van troepen ter ver dediging van Shell Oil en dat een dergelijk argument zich slechts tegen zijn gebruiker keerde. De raad zou, aldus zeide mr. Van Kleffens te meenen, niet wenschen zich te bemoeien met de huidige onderhandelin gen. Hij stelde voor, dat in he» geheel geen actie ondernomen zou worden. Manoeilsky bleef bij zijn voorstel een commissie van on derzoek naar Indië te zenden. WISJINSKI GEEFT ZUK MEENING In de bijeenkomst van Zon dag ga£ Wisjinski zijn steun aan dit voorstel. Hjj verklaar de voorts, dat Van Kleffens een objectief verslag en ,,het werpen van licht op dezv duistere situatie" vreest. „Al le documenten moeten op tafel worden gelegd", aldus wisjins ki. Er is in feite een toestand van oorlog in Indonesië, zeide Wisjinski en hy beschuldgde Van Kleffens ervan niet den dood van Indonesiërs, maar de zelfbeheersching der Britten te- betreuren. Voorts citeerde hi» „inlichtingen uit Den Haag over de mobilisatie en oplei ding van troepen, welke voor Indonesië bestemd waren". In plaats van het herstellen van vrede en orde vormde dit een toekomstige bedreiging van der- vrede. Wisjinski Icon niet aan nemen, dat deze troepen alleen tegen terroristen zouden wor den gebruikt. De toestand in Indonesië wordt voorgesteld als een strijd tegen terroristi sche benden. 80.000 Indone siërs, met moderne wapens voorzien, zyn geen „benden" maar de georganiseerde strijd macht van de Indonesische vol ksbeweging. De ontwikkeling in Indone sië zou de aanleiding kunnen zyn voor een nieuwen wereld brand. Daarom moet de Sov jet-Unie a/ndringen op het in stellen van een commissie, wel ke feiten moet verzamelen, waarop de Vereenigde Volke ren een actie zullen kunnen ondernemen. Hier werd Wisjinski zeer op gewonden. Hij verhief zijn stem en wees beurtelings naar Be vin en Van Kleffens. Indien sir Archibald Clark Kerr naar Indonesië ging. waarom dan geen vertegen woordigers vein andere naties Is hij misschien gezonden, om dat Nederland geen diplomaat heeft die de huidige situatie- kan behandelen De niet ont wapening en het gebruik van Japansche troepen is eeu schending van de geallieerde overeenkomst. Wisjinski be sloot met voor te stellen, dat ue commissie zou worden sa mengesteld uit vertegenwoor digers van Groot-Brittannië, Rusland, de V.S., China en Ne: derland. De Egyptische gedelegeer de, mr. Riez, en Bevin ver klaarden zich na hervatting der vergadering tegen het in stellen van een commissie. Bevin verklaarde de aanwezig heid van sir Kerr doordat er Britsche troepen bij betrok ken waren. Japansche troepen zijn slechts eenmaal gebruikt toen de levens van vrouwen en kinderen in ernstig gevaar waren. Van' Kleffens zeide, uat als de toestand in Indonesië zoo slecht was als Wisjinski be weerde, de Nederlanders nu niet zouden onderhandelen met de bonafide vertegenwoordi gers van de nationalistische beweging. Hij stemde toe in een commissie, indien de Oekraïne en Engeland hierover overeenstemming bereikten en haar bevoegdheden beperkt bleven tot een onderzoek naar den arbeid der Britsche troe pen. In verband met het uitzen den van Nederlandsche troepen verklaarde hij, dat deze uit sluitend waren bedoeld om de Britsche troepen af te lossen en niet meer, dan deze, be doeld waren voor gebruik te. gen de nationalisten. Hy eindigde met te zeggen, dat hU met ...behoedzaam opti misme" kon spreken over de huidige onderhandelingen iu Indonesië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1