Groote politieke activiteit te Batavia. Bekend weermachtsslager staat terecht. Nieuws in een notedop De „Nieuw Amsterdam" aal op 18 Febr. a.s, van Sin gapore vertrekken met 3400 repatrieerenden en 700 Engel- «clie militairen aan boord. Voorts zullen te Ceylon nog 600 repatrieerenden embarkee- ren. De Eerste en Tweede Ka mer zijn Woensdagmiddag in besloten zittingen bijeengeko men, waarin de regeèring me- dedeelingen deed over de In dische kwestie. Te Beilingwolde heeft Vrijdag mej. G. KuierMetting haar lOlsten verjaardag ge- yired. Woensdag zijn te Arnhem t.wee semipermanente bruggen van Bailymateriaal. op de plaats van de oude brug. voor net verkeer open gesteld. Het AmsterdamRijn kanaal zal, dank zg het be sluit van den minister van waterstaat, vlot worden afge bouwd. Kap. K. Vis3er, van de reedery Vinke en Co.. is met bemanning per vliegtuig naar Ziweden vertrokken, om de, door de in oprichting zrjnde Nederl. maatschappij voor walvischvaart, gekochte tnker uit Gothenburg naar Amster dam te brengeil. Vrijdag is er door het ge- beele land een aanvang ge maakt met den verkoop van bevroren, gefileerde kabel- lauw. Deze visch wordt bon loos verkocht tegen den prijs van 1.55 per kg. Geallieerde vorderingen en aanschaffingen moeten vóór 20 Febr. a.s. worden aange meld bij het Centr. Bur. ver- Keding militaire vorderingen, linweg 20—22 te 's-Graven- hage, op speciale formulieren, gratis verkrijgbaar op alle ge- gemeente-secretarieën. Vrijdag 8 Februari ver trekt een Nederlandsche missie naar Portugal voor het voeren van handelsbesprekingen. Op den Goudschen singel te Rotterdam kwam een bank- biljettenregen neer, bestaande uit briefjes van 10 en 25. Na een wilde jacht werd er door het publiek 490 op het hoofdbureau van politie gede poneerd. Veel later werd door een veemarktbezoeker aangif te gedaan van het verlies van f 2000 in briefjes van 10 en 25, zoodati hier mogelijk de oplossing van het raadsel ligt. Familieleden van repatri eerenden kunnen om organisa torische redenen, niet aanwe zig zijn bij de aankomst van repatrieeringsschepen. Zij wor den aangeraden thuis de komst der repatrieerenden af te wachten, daar voor het ver voer wordt gezorgd. Volgens de Volkskrant zjjn in Limburg verschillende Nederlandsche grenswachters gearresteerd, die tegen beta ling iedereen over de grens lie ten gaan om te smokkelen met thee, margarine, koffie enz., om terug te komen met tex tiel. schoenen, paarden koeien die somtijds weer over de Belg. grens verdwenen. De K.L.M.-vlieger van Veenendaal is tot mededirec teur van de K.L.M. benoemd. Binnenkort zal dagelijks naar Indië worden gevlogen en in de tweede helft van Mei naar West-Indië. Het ligt ook in het voornemen naar de Azoren en te Bermuda's te gaan vliegen, terwijl verder een dienst op Buenos Aires op het pro gramma staat. Een official van het Brit- sche ministerie van arbeid heeft gezegd, dat 100.000 Duitsche krijgsgevangenen ge durende de volgende maanden uit Amerika en Canada naar Engeland zouden worden over gebracht. De Spaansche troonpre tendent heeft gisteren te Lis sabon den hertog van Alva, oud-ambassadeur van Spanje in Londen ontvangen- Geregeld trachten Duit schers over de Oostenrijksch Tsjechische grens te komen Men vermoedt, dat het gaat om verbindingen tusschen de Wehrwolven van Bohemen en de nazi-centra in Oostenrijk. Bij een treffen tusschen Duit sche wapensmokkelaars en Tsjechoslowaaksche grensbe wakers werden acht Duitschers gevangen genomen. Een bewa ker werd gedood. Alle Italiaansche krijgs Eevangenen zullen nog dit jaar ngeland verlaten. Op grond van de viermo- gendheden-overeenkomsten, die Donderdag in de vergadering van den oontróleraad zijn ge sloten. zullen alleen die hoofd wegen in Duitschland worden gerepareerd, die de geallieer den noodig hebben. VRIENDIN VAN EVA BRAUN TE GRONINGEN GEARRESTEERD Volgens het Nwsbld. v. h. N. is te Groningen een vrien din van Eva Braun, de vrouw van Hitler, gearresteerd. Op den 5en November 1945 was op een fabriek te Groningen een vrouw komen werken op de pakafdeeling, die zich uit gaf als wed. H. H. Behring uit Amsterdam. Het was een zeer uitzonderlijk figuur, sprak gebrekkig Nederlandsch. Tijdens gesprekken had zij al verschillende bijzonderheden over Hitier en Eva Braun ver. teld. Toen zjj al te vertrou welijk met een der meisjes werd, zei ze, dat zij bevriend was geweest met IJva Braun. Aangifte volgde, vsarop de vrouw is gearresteerd. De vrouw moet ook varf op Hit- Iers vrouw gelijken-;*' Terwijl gisteren de conferen tie te Soerakarta, onder voor zitterschap van Sjahrir, een aanvang heeft genomen, is Ba tavia gedurende de laatste da gen het middelpunt geweest \an vele informeele geallieer de bijeenkomsten. Daartoe be hoort ook een lang onderhoud tusschen Sir Archibald Clark Kerr en den Amerikaanschen consul-generaal Walter A. Foote; deze laatste is ook door dr. Van Mook ontvangen. Lt.- generaal Sir Montague Stop- ford heeft, voordat hij voor een inspectietocht naar de door de geallieerden bezette steden op Java vertrok, dr. Van Mook bezocht. Op zijn terugreis zal Sir Montagne een kort bezoek brengen aan de buitengewes ten. Een wanklank in het ove rigens ordelijke. Batavia vorm de de staking van het Indonesi sche stationspersoneel te Tandjong Priok. terwijl de plaatselijke spoordienst rond om Batavia op bevel van In donesische spoorwegambtena ren is stopgezet. De verliezen van 't Britsch- Indische leger in Ned.-Indië bedragen 171 dooden, 544 ge wonden en 193 vermisten. De Britsch-Indische troepen zijn grooter in aantal dan de Brit- sche. Het ligt in de bedoeling van den dienst der repatrieering aan boord van de thuisva rende schepen een arts mee te zenden, die telegrafisch ge gevens over de zich aan boord bevindende zieken zal ver strekken. Voor de aankomst van de boot kunnen dan in de ziekenhuizen de vereischte maatregelen genomen en de noodige ruimte gereserveerd worden. Er zal naar gestreefd worden de zieken zooveel mo gelijk naar de plaats van be stemming te vervoeren. Slechts in ernstige gevallen blijven zij in Amsterdam en omgeving, terwijl aan de fa milieleden dan aldaar een on derkomen verschaft zal wor den. VERKOOP VAN AUSTRALISCHE LEGERGOEDEREN. Een hoeveelheid Australische wapens, munitie en uitrus tingsstukken ter waarde van 20 k 30 millioen pond sterling is buiten medeweten van den Australischen minister van de. fensie aan de Nederlanders op Borneo verkocht. Het leger meende toestemming te heb ben tot het verkoopen, omdat de Nederlanders bewapend moesten zijn voor het gevai de Japanners, waarvan de Ne derlanders er duizenden van de Australiërs hebben overge nomen, in opstand zouden ko men. Indien de Australiërs ge weigerd hadden wapens te le veren, zou dat door de Neder landers als een onvriendelijke geste beschouwd ztfn. Willem II—B.V.V., Eindho venVlissingen, Baronie D.N. L.L.O.N.G.A., R.B.C.—Hel mond, R.K.T.V.V.N.A.C. Door den overigens niet ge heel onverwachten misstap van B.V.V. waardoor geen enkele eerste-klasser meer zonder puntenverlies bleef, is de span ning geducht toegenomen. Af gaande op het aantal verlies- punten der zes „oude" eerste klassers, (de duidelijke afschei ding met de „nieuwelingen" be staat nog ten volle) blijkt het onderling verschil steeds 1 punt. zoodat het verdere com petitieverloop nog tallooze ver rassingen kan brengen. Of één daarvan een hernieuwd falen van de leiders zal zijn tegen Willem H, moet worden afge wacht, doch het zou geenszins verwondering wekken. Vlissin gen zal van het reisje naar Eindhoven weinig plezier bele ven naar we vreezen. terwiji Baronie eveens de volle winst wel uit handen zal moeten ge ven tegen Longa. R.B.C. zal tegen Helmond weinig kans hebben.. N.A.C, zal wel de volle winst tegen R.K.T.V.V. bin nenhalen. ^Belangrijke verandering tn de voer jaarsmede Te Londen werd dezer dagen een expositie ge houden van voorjaarstoi letten. Hierbij is geble ken, dat er belangrijke veranderingen in de mode op komst zijn. Afloopende schouders nemen de plaats in van vierkante. Dit was vooral het geval bij de ja ponnen in de eerste drie collecties, die vertoond werden door Hardy Amies, Charles Creed en Victor Stiebel. Zij zijn allen juist gedemobiliseerd. Het silhouet in Amies' collectie is pyramidevor- mig: smalle schouders en wijd-uitloopende- rok. De heupen zijn breed en op gevuld, zelfs bij tailleur. Bij tailleur worden nog wel breede schouders ge dragen; de taille is smal. Bij diner- en avondjapon nen blijkt duidelijk de in vloed der 18de eeuw. Zij hebben heel wyde rokken en nauwaansluitende lijfjes met alleen aan de voor zijde lage decolleté's. Stieibel brengt bij avond. kleeding een dergelijke iyn; een decolleté, dat de schouders onbedekt laat, terwijl Victoriaansche wol len brederie wordt ge bruikt als keurslijfje. De jasjes loopen evenals de rok wijd uit. Zy zijn bij de heupen, vooral aan den achterkant dik opgevuld. Zwart fluweelen avondjur ken zijn soms bezaaid met heel kleine rose struis veertjes, als garneering. Charles Creed heeft de lage taille in eere hersteld en maakt jasjes zonder blouses, daar de dames zelden of nooit hun jasje uitdoen. Tweeds met brutale strepen en ruiten worden soms gecombineerd met satrjn, zijden banden of katoen. Merkwaardig zyn de bedrukte en doorschij nende katoenen stoffen, die beiden in den avond gedragen worden, evenals gestreepte katoen (die op dezelfde wyze wordt ver- vaardigd als crêpe de chine) voor blouses. B.V.V. N.A.C. Longa N.O.A.D. Willem II Eindhoven Helmond Bar. D.N.L. R.K.T.V.V. Vlissingen R.B.C. TRIBUNAAL MIDDELBURG W. Bak, tuinder te Oost- kapelle, zou omgang hebben gehad met den Ortskomman- dant van Domburg, waar zijn dochter werkte en voor wien zijn vrouw de wasch deed. Besch. ontkende. Zijn dochter was door de arbeidsbeurs daar te werk gesteld. Naast een getuigenverklaring dat B. pro- Duitsch was, werden ook veel gunstigere verklaringen afge legd. Verd., mr. Kuipers, meende dat het hier een dorps- veete t^gen de dochter be treft. Het Tribunaal achtte de tenlastelegging niet be wezen en verklaarde deze ver vallen. G. K. van den Berg, vee handelaar en slager te Kou- dekerke en zaak doende te Vlissingen, werd in Mei 1941 lid van de N.S.B. en leverde op groote schaal aan de weermacht. Zijn vermogen groeide in den oorlog aan tot plm. 40.000. Ook kocht hij o.m. een huis te Koudekerke op naam van zijn vrouw. In dit huis werden Duitschers ingekwartierd en in een ge. sprek met den bewoner over deze kwestie, verklaarde v. d. B. liever Duitschers, dan hem in het huis te hebben. In Aug. 1941 had hij. P. Gillis sen gedreigd met gevangenne ming, toen deze hem verweet dat zyn winsten op leverin gen aan de Wehrmacht bloed gelden waren. By de vleesch- verdeeling eischte hij ook steeds het béste op, omdat hij aan de Duitschers leverde. Besch. ontkende bijna alles. Uiteindelijk erkende hij dat het wel mogelijk was dat hij als N.S.B.lid werd ingeschreven. Hij had dit gedaan uit angst dat hij zijn zaak zou verlie- zen. Daarom deed hy zich ook pro-Duitsch voor. Hy bleek zijn standpunt nog steeds juist te achten. Hij zei althans, dat hij jiiet zou we- ten hoe anders te handelen, als er weer eens een Duitsche bezetting zou komen. Verd. mr. Kuipers, noemde besch. een gewiekste zakenman. Hy pleitte clementie. P. Eiff, reiziger te Vlissin gen. deed inkoopen voor de Duitsche weermacht, had veel omgang met Duitschers trad direct in Mei 1940 als gids voor de Duitsche militai ren op. Hij gaf toe in Mei 1940 met Duitsche officieren in een auto te hebben geze ten, doch volgens hem om te Souburg vertoevende Ne derlandsche krygsgevangenen. Hij gaf toe eens een wed denschap te hebben aangegaan dat Duitschland den oorlog zou winnen. De verdediger, mr. P. C. Adriaansen was van meening, dat het proces-verbaal een zeer gekleurde voorstelling van zaken gaf. Een der in het proces-verbaal genoemde ge tuigen kwam verklaren, dat zijn woorden totaal verkeerd waren opgenomen, ja zelfs dat hij nooit formeel verhoord was. De verdediger achtte de ten laste gelegde feiten voor het grootste deel niet bewe zen. Izaak Daniëlse, stroohande- laar te Middelburg, werd er van beschuldigd, dat hy zich omstreeks October 1940 bij de N.S.B. als lid had aangeslo ten en bovendien bij het Front van nering en ambacht. Hij erkende de tenlastelegging en had gedacht van zijn lid maatschap van de N.S.B. voordeel voor zijn zaken te kunnen venvachten. Mr. P. C. Adriaanse be pleitte clementie. Sport 8 7 0 1 19—5 9 6 2 1 21—5 8 6 1 1 28—4 8 5 12 19—11 11 8 4 2 2 18—12 10 8 3 3 2 11—8 8 13 4 6—15 9 13 5 1026 8 1 2 5 7—23 7 115 6—20 7 0 0 7 7—23 2e kl. C. TerneuzenDe Zeeuwen, AxelMiddelburg. Zoowel de Zeeuwen als de groen-witten zullen alle zeilen moeten bijzetten om eenige winst uit.'t reisje naar „de over kant" te halen. De Zeeuwsch- Vlamingen hebben ongetwijfeld de beste papieren. 3e kl. G. Middelburg II Goes II. R.C.S.De Zeeuwen H, E.M.M.—Yerseke. De uitslag van den wedstrijd tusschen de reserves van Mid delburg en Goes zal niet ver van een puntenverdeeling blij ven. R.C.S. moet in staat zijn de volle winst te behalen, even als Yerseke,' al zal de laatste het wel iets moeiyker krijgen. 3e kl. H. SluiskilClinge, SteenTerneuzen II. De wisselvallige grensbewo ners hebben een kleine kans om revanche te nemen voor de Clinge geleden nederlaag. Dit is trouwens ook noodig om de heel kleine kans op den ti tel te behouden, die reeds vrij zeker in handen komt van Steen, dat °°k nu wel geen fout zal maken. 3e kl. I. HoofdplaatBier vliet. LJzendijkeAardenburg. OostburgSchoondijke. Hoofdplaat krijgt gelegen heid te toonen dat het haar ernst is. maar Biervliet zou haar positie uitermate kunnen verstevigen door ook nu winst uit dit treffen te halen, wat ons niet onmogelijk lijkt. In de beide andere ontmoetingen hebben de thuisclubs de beste kansen. PROMOTIE- EN DEGRADATIEREGELING. Het K.N.V.B.-bestuur heeft besloten, dat er promotie- en degradatiewedstrijden zullen worden gespeeld en dat de af deelingen, welke thans uit 11 elftallen bestaan, tot 10 zullen worden teruggebracht. De nummers 10 en 11 van die af- deelingen spelen met de daar voor in aanmerking komende kampioenen van de daaronder- staande lagere afdeelingen een heele, eventueel een halve com petitie, indien er meer dan 4 elftallen aan die competitie deelnemen. De definitieve rege. ling zal op 23 dezer worden vastgesteld, doch afgaande op bovenstaand bericht zou ir district IV een halve promotie, competitie moeten worden gespeeld tusschen de 2 laagst geplaatste le klassers en de kampioenen van de 2e klassen A, B en C. Welke regeling voor de lagere klassen zal gelden is nog niet te voor spellen, te meer waar verwacht mag worden dat maatregelen zullen volgen om ook in dis trict IV weer te komen tot 2 tweede klassen, dus weer vermenging met, Brabantsche clubs! ALS DE DIJKEN DICHT ZIJN. .Walcheren moet droog." Deze slfjgzin van ons Comi té zal binnenkort haar betee- kenis hebben verloren. Nog is Walcheren niet droog, maar door de dichting der dijken zijn alle voorwaar den vervuld voor een spoedige drooglegging, dusvoor volledlig herstel en wederop bouw van ons mooie eiland. Middelburg, als het cen trum van Walcheren, zal de eer hebben de stoere dijkwer kers in haar midden te ont vangen. Middelburg zal met de wer kers aan de dijken feestvieren, het zal de vlaggen uitsteken ter eere van hen en van hun aller overwinning op de woeste golven. En Middelburg zal met het platteland zijn bijdrage leve ren, vooral de zakenwereld zal hier niet willen achterblijven, om deze werkers een vijftal feestavonden aan te bieden. Ze zullen dit doen, t goede voor beeld volgend van ae gemeen te Middelburg en ons Comité „Walcheien moet droog", wel ke beide een belangrijke som daarvoor hebben uitgetrokken, welke som echter niet voldoen de is. Men zou het ons trouwens euvel duiden, wanneer we niet allen in de gelegenheid stel den hun dankbaarheid voor dit heugelijke feit te toonen door een gift, zoo mogelijk een groote, als het niet anders kan, een kleine. Vele kleinen ma ken één groote. Ook de leiding van den Rijkswaterstaat en de M.U.Z. laten zich niet onbetuigd en verleenen krachtige medewer- werking. Er is echter zeer veel geld noodig om meer dan 3000 man een feest te bereiden, dat in hun herinnering zal blijven als een dankbaar gebaar van het, uit het water, herrezen Wal cheren. Enwe moeten ook nog verder zorgen voor hun ont spanning in de cantines, al zijn de dijken dicht. Er komt nog veel meer werk te doen. Sinds ons Comité is opgericht hebben we, behalve een collec te te Middelburg, nog geen be roep gedaan op fina'ncieelen steun en toch reeds een ge- heelen winter gewerkt aan de ontspanning tn de cantines. Wij doen dit beroep nu op al len. Vooral Middelburg, als za kencentrum, heeft alle reden tot juichen. Welnu zakeumen- schen tast voor éénmaal eens flink in Uw beurs! Het adres van onzen penning meester is: L. A. van Westen. Dam 32, Middelburg. Het Gi ronummer 272641. Namens het Comité, L. ONDERDIJK. Voorz. L. A. VAN WESTEN, Secr.-Penningm De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos, hield Donderdagavond te Bloemen- daal een rede, getiteld: „Her stel en vernieuwing". Ir. Vos deelde mee, dat onze voedselvoorziening dezen zo mer waarschijnlijk iets minder zal worden dan thans, omdat de schatting van de wereld voorraden te hoog gebleken is en er, bijv. in Frankrijk, nu reeds een aanzienlijk tekort is. Wij zullen hierin internatio naal moeten denken. Ook de kolenvoorziening baart zorg. Men hoopt, door aanwerving van nieuwe werkkrachten, ir den loop van 1946, de dagpro- productie van de mijnen op te kunnen voeren tot 35.000 ton per dag, waardoor in den ko menden winter de brandstof distributie ruimer zal kunnen worden. De invoer van 2 mil lioen paar Amerikaansche schoenen, gevoegd bij onze maand-productie van 600.000 paar, kan waarschijnlijk net voorjaar een wijziging in het huidige distributie-systeem ten gevolge hebben, waardoor het mogelijk zal worden per maand aan een gezin maxi- Uit de departementale keuken. Minder voedsel. Volgend stookseizoen ruimere kolen- distributie. - Binnenkort één paar schoenen, per maand per gezin? Nog geen normale textielvoorziening. maal één paar schoenen toe te wijzen. De minister deelde mee, dat men er op rekent dit jaar over 5millioen fiets banden te kunnen beschikken. Hij kon evenwel nog geen normale textielvoorziening toe zeggen. Voorts verklaarde ir. Vos, hartstochtelijk bezig te zijn met de beperking van het ambtenaren apparaat. Congres Vrijz. Dem. Bond. Op het congres van den Vrijz. Dem. Bond te Amster dam bijeen, heeft mr. A. M. Joekes. na een redevoering van prof. R. Kranenburg, Donder dagavond het voorstel bespro ken. om op te gaan in een nieiiwe partij. Spr. besprak de beginselen van de nieuwe par ty, welke dikwijls concreter stellen hetgeen de vrijz. demo craten beoogen. In het programma van de partij van den arbeid komt niets voor inzake het konings huis, omdat het vanzelfspre. kend is, dat het hier regeert. Is het geen bezwaar, dat de grootste party: de S.D.A.P. be paalde symbolen heeft, die ook komen in de nieuwe partij vroeg spr. Wy zyn niet zeer verheugd, om de roode vlag en de internationale te aan vaarden, maar wat er tot dus ver aan deze vlag en dit lied kleefde is veranderd. Dat wordt ook door de S.D.A.P. erkend. De tekst der interna tionale dient gewijzigd te wor den, daar men niet meer kan spreken van: „verworpenen der aarde". Alleen het algemeen belang moet beslissend zijn by de vraag of wy ons by de nieuwe party zullen aansluiten. Thans is noodig samenbunde. ling van krachten en daarom verzocht spr. met klem het voorstel goed te keuren. ONS PUZZLEH0EKJE Het geheimzinnig telefoon nummer. „Luister!" zei Prof. Denker tegen zijn trouwe medewerker en butler Piet Pienter. „Nu moet lk iemand opbellen en ik weet zijn nummer niet". Hij schrijft alleen: „Als je me wilt opbellen, mijn nummer be staat uit drie cijfers, die on derling steeds hetzelfde ver schillen en dit verschil is ge lijk aan het laatste cijfer. Het product van het eerste en het laatste cijfer is gelijk aan de som van de cijfers, terwijl de som van de beide eerste cij fers, gedeeld door het laatste 'n getal tot uitkomst geeft dat één minder is dan het eerste en één meer dan het tweede cyfer. De som van „Maar waarom" onderbreekt Piet Pienter den professor, „waarom belt u dan niet op?" Lezers wat is het telefoon nummer? Oplossingen te zen den aan de redactie der Prov. Zeeuwsche Courant, Walstraat 5860, Vlissingen onder mot to „Puzzle" vóór 17 Febr. a.s. Wij stellen in totaal weer 9 pryzen beschikbaar, en wel 3 voor onze Zeeuvvsch-Vlaam- sche, 3 voor de Walchersche Veroorzaken zonnevlekken vliegongevallen De aether in rep en roer. De zware uitbarstingen der zonnevlekken worden, volgens geruchten, verantwoordelijk gesteld voor het groote aan tal vliegtuigongelukken van den laatsten tijd. Volgens som mige geleerden zyn de uitstra lingen van de zonnevlekken er niet tevreden mee om onze kortegolfradio te verstoren en storen eveneens de radio- richtingzoekers van vliegtui gen. De thans zichtbare zonne vlekken zijn de grootste, die ooit gefotografeerd werden sinds 1875. Deze vlekken zijn eigenlyk enorme vulkaankra ters, waar verschillende planeten ter grootte van de aarde in zouden verdwijnen. De uitbarsting van deze vul kanen aldus de Engelsche geleerde dr. Jean Barnett B.S. C. in de „Daily Herald" gieten stroomen electrische deeltjes uit, die na een reis tolk op te treden by de van 30 uur over plm, 150.000 km., alle mogelijke storingen op aarde kunnen veroorzaken. Zij ontketenen ernstige mag netische stormen en brengen de scheepvaart in de war. Omgekeerd zyn zij het ook, die het prachtige noorderlicht (aurora borealis) opwekken. Tijdens de laatste maanden hebben Britsche geleerden ont dekt, dat de zonvulkanen ook radiogolven in den tien-meter- band uitzenden. Deze radio, uitzending van de zon stoort onze kortegolfontvangers met een intens gosis en „wischt" de kortegolf-uitzendingen uit. Volgens sir Edward Apple- ton is de uitzendkracht van de zonnevlekken bij de groot ste uitwerking 100.000 maal grooter, dan in normale om standigheden. Lord Kelvin be- rekende, dat de zon gedurende een magnetischen storm in acht uur evenveel energie uit straalt als anders in vier maanden. De zon doet er elf jaar over om haar ring van zonnevlekken te vervaardigen, De storing van den laatsten tijd zal wellicht een kleinig heid blijken by hetgeen ons in de komende twee jaar nog te wachten staat. Hoewel wij de radio-activiteit van de zonne vlekken kunnen voorspellen, kunnen wy er. ongelukkig ge noeg, nog niets tegen doen. Deze nieuwe ontdekking van Britsche geleerden heeft iets van doen met de radar-ocho's van de maan, die door de Amerikanen werden bekend gemaakt. Stralen van zonne- vlekken kunnen natuurlijk met radar en kortegolfradio ontdekt worden, maar om ra dar-echo's van de zon te ver krijgen is een geheel andere kwestie. Mochten wy in de toekomst radiozenders hebben, die sterk genoeg zijn, dan zouden wy wellicht een radar signaal naar de zon en terug, een afstand van ongeveer driehonderd millioen km., kun nen zenden. In tegenstelling met het populaire geloof, heeft de in tensieve activiteit geen Invloed op de algemeene weersge steldheid. naar meteorologen stellig verklaren. Anders zou den wij wellicht eep of twee hittegolven kunnen verwach ten en 3 voor onze Bevelandsche abonné's. Oplossing over 14 dagen. OPLOSSING: Prof. Denker krijgt bezoek. Onze abonné's hebben blijk baar even weinig moeite ge had met het vaststellen van de beroepen als de puzzelaar Prof. Denker zelf, want het heeft brieven geregend op zijn bu reau. Honderden goede oplos singen kwamen binnen en het lot moest beslissen wie met de prijzen gingen strijken! De beroepen zijn in volgorde van de kaartjes: Schoenfabri kant. tandtechniker en land bouwer. De prijzen werden loting toegewezen aan: Souer, Verk. Q.uakkelaarstraat 78, Vlissingen, een fraai ge kleurde teeikening van Veere in lijst; mej. E. Peeters-v. Sighem, Marhixplein 64, Sou burg, boekwerk „Dit is Wal. cheren"; P. v. Damrne, Lange Noordstraat 16. Middelburg, metalen bladwijzer; J. Schou ten, Doelstraat A 364, Krab- bendijke, wandtegel; C. H. Akkeiri 'ar. Be-scertmarkt 80, Goes, boekwerk „Dit is Wal cheren"; J. M. Wirtz, A 93 Oudelande, metalen briefope ner; D. J, Ornee, Dorpsstraat 48 Breskens, portretlijst; J de HuiluRisseeiiw, Z 71, Re- tranchemem, hoekwerk. Dit is Walcheren"; A. Meertens, Draaibrug 55, Aardenburg, me- talen bladwijzer. De winnaars krijgen de pry. zen toegestuurd. Onder de inzenders waren verschillende niet-abonné's.Daar de prysv ragen echter slechts voor abonné's van ons blad be stemd zijn. kwamen deze dus niet voor een prijs in aanmer king. Amerika zorgt voor zijn oorlogsveteranen. Het aantal Amerikaansche veteranen is sedert 1 Augustus 1945 gestegen van 6 688.000 tot het huidige totaal van 13.490.000. Het demobilisatie bureau heeft zijn goedkeuring gehecht aan 62-000 aanvragen voor credieten aan veteranen, die zaken willen opzetten, in het boerenbedrijf willen gaan of een woning inrichten, 500 000 veteranen hebben hulp gekregen om hun studie voort te zetten. 91.000 veteranen ontvangen geneeskundige be handeling. UITSPRAKEN TRIBUNAAL MIDDELBURG. I. Hage, te Yerseke: 9 mnd. interneering, met verb, verkl. van deel vermogen 500). Ontzetting uit rechten. J. L. H7 Bom, oesterkweekei; te Yerseke, 2 j. interneering, ontzetting uit rechten. H. te Roller, slager te Mid delburg, verb, verkl. van deel vermogen tot 5000. Ont zetting uit rechten. C. P. Bos, te Yerseke. Ont zetting uit rechten. J. W. van DoornDieleman, te Goes. Ontzetting uit rech ten. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Delft Dr W. H. Bee kenkamp te Middelburg. Geref. kerken. Tweetal te Hoek F. M. Verveen, cand. en hulppred. te Abbenbroek en J. H. Slager, cand. te Soest- djjk. Ds. H. J. COUVÉE. In den ouderdom van btfna 79 jaar is te Zeisfc overleden ds. H. J. Couvée, em. pred. der Ned. Herv. kerk, die o.a. de gemeenten van Kerkwerve en Kortgene diende. Predikbeurten WALCHEREN. Ned. Herv. kerk. Arnemui- den: 2 dr. Beekenkamp, 10 en 6 ds. v. Galen; Domburg: 10 dhr. Geursen, 7 ds. Nicolaï; Grypskerke: 10 en 2.30 ds, v. Loon; SL Laurens: 10 ds. v. Woerden; Nw. en St. Joos- land: 10 ds. Waardenburg, 7 (jeugdd.) ds. Schoch; Seroos- kerke: vm. en nm. ds. Visser; Zoutelande: 9.30 en 7 ds. Oost hoek: Meliskerke: 2.30 ds. Oosthoek; Veere: 11.15 cand. Gunning: Souburg: 2.30 ds. van Voorst Vader, vm. geen d.; 11.30 kinderkerk; Klevers- kerke: 2.30 cand. Gunning. Geref. kerk: St. Laurens: 10 (H.Av.) en 2.30 (dankz.) ds. Koning; Vlissingen: 9.30 en 2.30 ds. van Helsdingen. Chr. Geref. kerk. Middel burg: 10 en 3 prof. Wisse; Vlissingen: 9.30 en 4 ds. Slofstra. Evang. Luth. kerk. Middel burg: Ï0 ds. Visbeek; Vlis singen 10 da. de Boer. Doopsgez. gem.: Middelburg: geen dienst; Vlissingen: 10 da. de Boer. Geref. gem. Arnemulden: 9.30. 2 en 6 leesd.; Zat. 7 stud. Hegeman; Middelburg: 9.30, 2 en 6 stud. Hegeman; Vlissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Geref. kerk (H.V.). Middel burg: 10 ds. v. d. Hooff. Ver. v. Vrijz. Herv. Middel burg: 2.30 ds. Hanneman. Leger des Hei Is: Middel burg: 10 en 7.30 Hoogstr., 4 Dam, kapt. Bakkenes; Vlissin gen: 9.30 en 7 kapt. Verwaai. Herst. Apost. gem. Vlis singen: 10 en 4.30 ds. de Vries. ZUID-BE VEL AND. Ned. Herv. kerk. Goes: 9.30 ds. Dankbaar, 5 ds. Odé; 's~ Heer Arendakerke: 10 en 2.30 ds. v. d. Waa; Biezelinge: 10 ds. v. Steenbergen, 2.30 dhr. Overgaauw; Kloetinge: 10 en 2.30 ds. Elderenbosch; Lewe- dorp: 6 ds. v. d. Waa: Wilhel- minadorp: 10 ds. Odé, 6 ds. Dankbaar; Baaiiand: 9.30 ds. Beneder, 2 ds. Hulsbergen; Borssele: 10 ds. Bunjes, 6 ds. van Burgeier; Ellewoutsdijk: 10 ds. van Willenswaard, 2.30 Bijbellezing; 's-Gravenpolder: 9.30 dhr. Herjboer, 2 ds. Eve- lein; 's Heerenhoek: 4.30 ds. Luuring; Heinkenszand: 10 ds. Renting, 2.30 ds. Hermans; Hoedekenskerke9.30 ds. Huls bergen, 2 ds. Beneder; Nieuw- dorp: 10 en 2.30 ds. Luuring; Nisse: 9.30 (H.D.) en 2 ds. van Voorst Vader; Oudelande: 9.30 ds. Heijmans, 2 ds. Ren ting: Ovezande: 10 ds. van Burgeier, 2.30 ds. Bunjes: Driewegen: geen d.; Waarde: 9.30 ds. v. Heuven, 2.30 ds. Elzenga. Geref. gem.Hoedekensker ke: 9.30 en 1.30 leesd; Waar de 9.30, 1.30 (H.D.), 5.30 ds. Kersten. Doopsgez. gem. Goes: 10 mej. dr. Bakker. ZEETTWSCH VLAANDEREN. Ned. Herv. kerk. Aarden burg: 10.30 ds. Nolthenius (gem. d. met. Doopsgez.); Breskens: 10 ds. Derksen, nm, geen dienst; Biervliet: 10 ds. v, d. Ham; Groede: 10 dhr. v, Sabben; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; Nieuwvliet: 2 ds. Derksen; Oostburg: 2 zend. Eigendaal; Retranchement: 10.30 ds. v. Yperen; Schoon dijke: 1.30 ds. Franke; Sluis: ds. Talma; Waterlandkerk je: 2.30 ds. v. Yperen, Ma. 7 zend. Eigendaal; IJzendijke: 10 ds. van 't Hooft; Zuid- zande: 10 ds. Franke; Terneu zen: 10 dr. Cazemier, 2.30 ds. Sickesz; Sluiskil: 10 ds. Sic- kesz, 2.30 dr. Cazemier; Hoek: 10 en 2.30 da. Kromhout. Geref. kerk: Aardenburgj 9.30 en 3 ds. Ticmens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6