PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Waaraan Seyss-lnquart schuldig is Fransche aanklacht in Neurenberg voltooid. Rede van Minister van Kleffens „Nationalisme is een gezonde ontwikkeling, waarmee wij ten volle rekening konden." Nederland moet reclame maken Admiraal Helfrich over de moeilijkheden in Nederlandsch Indië. Distributiezorgen in den kring Krabbendijke. Harde woorden van minister Drees. Hoofdredacteur G. Dalllntijn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlfaalngen. Commissie van Bijstand W.' 't Hooft tc Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlisslngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Zaterdag 9 Febr. 1946 189e Jaargang Nummer 84 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pa, week. f 3-20 per kwartaal, tranco per oost. t 3 45 per I.osse nummers cent advek- TENTIEPR1JS 13 cent per atm-. minimum oer advertentie 1 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg. Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924- Goes Turfkade 15. teletoon 2475 Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 3593U) Prov Zeeuwsche Courant. Middelbare GEEN VERWIJT AAN NEDERLAND. Toen bekend werd, dat de Oekrainsche delegatie de In donesische kwestie voor den Veiligheidsraad der Vereenig- de Volkeren bracht, hebben wij oogenblikkelgk geschreven, dat Nederland van deze aan de or de stelling van het Indische probleem absoluut niets te vreezen had. dat integendeel deze behandeling er toe bij zou kunnen dragen, dat er interna tionaal een juister begrip zou ontstaan voor de Nederland sche houding. Deze voorspelling is uitge komen. Toen Donderdagavond de Oekrainsche gedelegeerde Dimitro Manoeilsky het woord nam. waakte hij er zorgvuldig voor. dat hij tegen Nederland ;een enkele beschuldiging uit- .e. Hij bepaalde zich uitslui tend tot het hekelen van de afwezigheid en het optreden van de Britsche troepen op Ja va. Hij noemde de actie der Britten een gevaar voor den wereldvrede maar eischte geen terugtrekking van deze troepenmacht. Be vin. constateerde, dat de Oekrainer zgn beschuldigingen baseerde op een collectie kran tenknipsels, waarvan de juist heid twijfelachtig is en betoog de, dat de Britten niet op Java gekomen waren om de Indone siërs te bestrijden, maar om de Europeanen te redden en de Japanners te ontwapenen. Nauwelijks echter waren zij op Java. of zij werden aangeval len door de nationalistische ex tremisten, die door hun optre den een gevaar vormden voor de rust en orde en zich niet ontzagen om generaal Mallaby te vermoorden, die met de beste bedoelingen besprekin gen met hen had aangeknoopt. Vanzelfsprekend achtte Bevin het dat de Britten zich tegen de Indonesiërs verdedigden en deden wat in hun vermogen was. om de Europeanen te redden. Zeer belangwekkend en be langrijk was ook. dat Bevin duidelijk liet uitkomen, dat al le moeilijkheden in Indië eigen lijk voortspruiten uit de vol komen onverwachte ineenstor ting van Japan na het werpen der eerste atoombommen. Al les was gereed gemaakt voor een grootsche invasie in Indië en op Malakka en zou deze zijn doorgegaan, dan zouden de troe belen achterwege zijn geble ven. Nu was slechts een klei ne troepenmacht beschikbaar em de Jappen in Indië te gaan ontwapenen. De gevolgen zijn bekend. Minister van Kleffens heeft «en zeer knappe rede gehou den. waarin hij duidelijk het Nederlandsche standpunt for muleerde. Het was goed, dat hij in herinnering bracht, dat nog geen 30,000 man politie de orde bewaarden onder een volk van 60 millioen Indone siërs. dat hij zich afvroeg, wat de Russen zouden doen als zij aangevallen werden, dat h*j wees, dat de geheele Neder landsche vloot medevocht te gen Japan en Duitschland en dat het alleen daaraan te wij ten was, dat niet voldoende Nederlandsche troepen beschik baar waren om Java te bezet ten voor het tot wanordelijk heden kwam. Vervolgens wees ook van Kleffens op de bereidheid van Nederland om aan de wen- schen der Indonesiërs op loyale wijze tegemoet te komen. Met belangstelling mag men de voortzetting van de behan deling der Indonesische kwestie op Zaterdagavond te gemoet zien. Het is te ver wachten, dat ook de andere sprekers tot de erkenning zul len komen, dat de Britsche troepen in Indië noorzakelijk zijn en dat Nederland vooral geen enkel verwijt treft XX RUSSEN NAAR DE STEMBUS. Zondag worden in Sowjet Rusland vrije en geheime ver kiezingen gehouden. Alleen de communistische partij heeft eandidaten gesteld. WITBOEK BELGISCHE KONINGSKWESTIE. De Bel^che regeering heeft op verzoek van den secretaris van koning Leopold besloten 't aangekondigde witboek over de koningskwestie pas na de ver kiezingen te publiceeren. Een ontwerp van wet, hou dende toekenning aan arbeiders van 8 feestdagen per jaar be halve de jaarlnksche betaalde vacantie. die door hun werk gevers zullen worden betaald, is door den kabinetsraad aan genomen. Serawak onder de Britsche kroon. De Rajah van Serawak, de 72-jarige sir Charles Vyner Brooke, heeft de souvereini- teit van zijn onafhankelijken staat aan de Britsche kroon overgedragen op voorwaarde dat de Britsche regeering een millioen pond sterling betaalt ten bate van hemzelf, zijn fa milie en van bepaalde autori teiten der voormalige regee ring van Serawak. Deze over dracht zal binnenkort in het Lagerhuis worden deeld. Het Wereldgebeuren Nu komen de Russen. De behandeling van de In donesische kwestie voor den Veiligheidsraad der Veree- nigde Volkeren was Donderdag wel het belangwekkendste in ternationale feit. Elders vindt men daarover uitvoerige bij zonderheden, na hetgeen wij gisteren reeds meldden. Voor het overige concen treerde de belangstel Hing zich voornamelijk op Neurenberg, waar de Fransche aanklagers thans hun taak hebben vol bracht. Zij besloten die met het uitspreken van de be schuldigingen tegen de nazi leiders persoonlrjk. Voor ons is van beteekenis, dat Seys Inquart persoonlijk verant woordelijk wordt gesteld voor alles wat de Duitschers in Nederland misdreven hebben. Was de rol van Seyss Inquart in Oostenrijk reeds breed uitgemeten in de be schuldiging, die de Amerika nen tegen hem opstelden, de Fransche aanklager, Mounier, stelde uitsluitend zijn werk in Nederland in het licht. Van zijn benoeming af tot het einde van den oorlog is Seyss, alleen reeds uit hoofde van zijn functie, verantwoordelijk voor alle daden van civiel be stuur, aldus Mounier. Uit re devoeringen van Seyss blijkt, dat hij niet alleen met admi nistratieve, doch ook met po litieke macht bekleed was. Daarom is het tevergeefs, wan neer hij thans tracht, zooals in het hem door Thomas Dodd afgenomen verhoor, voor te stellen alsof hij niets anders was dan een functionnaris, belast met het uitvoeren van orders van hen, voor wie hij, zooals in Oostenrijk, practisch niets anders was dan „telegra fist", zoo zei de aanklager. Seyss werd aansprakelijk ge steld voor den terreur door het opleggen van collectieve boeten, door proclamaties in zake het terechtstellen van gijzelaars, door de instelling van Duitsche tribunalen en standgerechten. Mounier merk te op, dat Seyss weliswaar heeft getracht, zooals vele zijner collega's, zich voor deze maatregelen te verschuilen achter Himmler. Het tribunaal zal ongetwijfeld dit excuus op de juiste waarde weten te schatten. Seyss werd voorts tenlaste gelegd, misbruik van de doodstraf tegen menschen, die weigerden versterkingen te bouwen of verraad te ple gen, te hebben gemaakt. Met >etrekking tot de acties der standgerechten na de stakin gen in 1943, die het gevolg waren van de interneering der krijgsgevangenen, werd opge merkt, dat Seyss deze maat regel in zijn redevoeringen heeft geprezen en de verant woording op zich genomen heeft. De „Reichskommissar" werd voorts beschuldigd van misdaden tegen de waardig heid van den mensch in ver band met de deportatie der arbeiders. Tenslotte volgden de ver. nielingen en de roof der grondstoffen bg het keeren van den krijgskans, de moor den van Rauter en het ver oorzaken van hongersnood. Seyss Inquart kon het daarmede doen. Ook Goering kwam er allesbehalve goed af, terwijl ook Hess de opsom ming van zijn misdaden moest aanhooren. Goering werd ver antwoordelijk gesteld voor en medeplichtig verklaard aan letterlijk alle Duitsche misda den, Hess aan de vorming van vijfde colonnes ln het buiten land. Belangwekkend waren de mededeeiingen, die werden gedaan over de vlucht van Hess naar Engeland. Hess heeft destijds in een onder houd met den Hertog van Ha milton verklaard, dat Hitier vrede wilde sluiten en geen vernietiging van Engeland be oogde. Voorwaarde was even- el, dat de Britten hun tra ditioneels politiek van verzet tegen de sterkste macht in Europa zouden opgeven. De Britten wezen het voorstel af. De Duitschers hadden den oorlog nu eenmaal gewild. Hess verzocht daarna naar Duitschland tr mogen terug- keeren, hetgeen geweigerd werd. De Franschen zijn gereed. Nederland heeft zich gelukkig een ruime plaats toebedeeld gezien in hun betoog. Zij heb ben de Nederlandsche beschul digingen grondig naar voren gebracht, ook al moesten zij bekorten en al was het docu- mentatie-materiaal helaas niet volledig. Een woord van dank aan de Franschen is echter niet misplaatst. En nu komen de Russen naar voren en zij hebben reeds voorspeld, dat hun aanklacht alle voorgaande verre in de schaduw zal stellen De rantsóeneering in België. Verscheidene wijzigin gen hebben zich in de Belgische rantsoeneering voorgedaan sedert de laatste maanden. Spe ciaal voor de volgende 30 dagen laat de voed selvoorziening zich goed aanzien. Zoo is de kof fie verhoogd van 300 gr. op 350 gr. per per soon. Men ontvangt 600 gr. margarine in plaats van 500 gr. en 300 gr. boter in plaats van 250 gr. Deze maand wordt geen reuzel verstrekt (vorige maand 200 fr.), doch daarentegen rjjgt men 150 gr. vleesch en groenten in blik. ook ontvangt men 1 dl. tafqjolie, een pro duct dat sedert lang niet verkocht wordt. Daar entegen is het rantsoen eipoeder van 280 gr. ge bracht op 140 gr. KORTE PREDICATIE BESTAAT GOD f II. Met het theoretisch bewijs komen ioij er dus niet. Dat was vorige week onze laatste gevolgtrekking. Natuurlijk nebben toy, rede- lijke schepselen, ons verstand gekregen om het goed en zoo goed mogelijk te gebruiken, maar tenslotte kunnen wij God niet binnentrekken in de sfeer van verschijnselen, die wij met ons geoefend ver stand veroveren en beheer- schen. ledereen bereikt voort- durend i» zyn leven een grens- l\jn, waar wij, eindige men schen, halt moeten houden. Met bewijzen zal 't niet gaan. Neem 't onbewezene aan. Nu een tweede mogelykheid. Als deze godsdienstige levens vraag met bewijzen niet op. gelost kan worden, moet ik dan soms het bestaan van God aanvoelen Genoeg menschen vertellen u en my: Ik voel niet voor de kerk. Wij doen niet aan gods dienst. Waarom niet 7 Een voudig omdat tcjj er niet voor voélen. W\j vullen voor den burgerleken stand in; geen godsdienst. Dat doe je, als je er toch niet voor voelt. En als ik nief voor of van God voel, heb ik ook verder niets met Hem, met zyn dienst en kerk te maken. Juist 4» in. deze redeneering, dat geloof en gevoel heel veel met elkaar te maken hebben. De belydeiüs van de Kerk spreekt v» één adem van we ten en voelen. De Cathe- chismus zegt: ik gevóél m mijn hart, dat God mijn gebed hoort. En ik gevoel in mijn hart het begin van de eeuwige vreugde. En by de opvoeding in het gezin hebben wy er met nimmer slapenden tact voor te waken, dat wij door onnaden kende woorden en cischen de vlam van het groeiend gods. dienstig gevoel der kinderziel niet dooven. En tochde vraag naar het Godsbestaan is geen gevoelskwestie zemder meer. Wy zijn met ons onder werp nog niet klaar, als wij niet verder komen dan met te zeggen: ik voel niets van God, De scheidslijn, die Jezus trok, was niet: u voeZi voor God en u voelt niet voor God. Hoe dan welt Ik breek nog eenmaal af en wil er, evenals u, nog een week over nadenken en naar Gods stem luisteren. B. Abnormaal hooge waterstand op de Maas, Tengevolge van den abnor maal hoogen waterstand op de Maas ondervindt de scheep vaart op deze rivier bezwaren. Hieronder ljjdt uiteraard de kolenafvoer uit Limburg. Van regeeringswege worden maatregelen getroffen om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden. Indien noodig zal het kwantum kolen, dat per spoor wordt vervoerd, aanzien lek worden verhoogd, terwgl tevens voorbereidingen worden getroffen om auto-colonnes te 3n rijden voor den afvoer van kolen. Distributie van schoenen. Van bevoegde zpde wordt medegedeeld, dat in Januari bonnen voor 500.000 paar straatschoenen zgn uitge reikt. In Februari zal het tempo van de uitreiking wor den versneld, zoodat er vóór 1 Maart sedert 1 Jaunari 1946 1.500.000 paar straat- schoenenbonnen door de distri butiediensten in omloop zgn gebracht. De stakingen in Amerika. President Truman heeft op een persconferentie verklaard, dat hg Yrgdag of Zaterdag een voorstel zal doen, dat alle stakingen zal doen eindigen. De staking in de New York- sche haven heeft een noodtoe stand doen ontstaan. Er liggen reeds 18 schepen voor anker, die niet binnen kunnen komen, terwgl ongeveer 60 buitenland- sche schepen w.o. 7 Nederland sche, gedoemd worden werke loos in de haven te blgven lig gen. De olievoorziening en 65 van den kolenaanvoer is ge stagneerd. In verband met dit laatste is de oorlogsverlichting weer ingevoerd, terwgl in ver keersmiddelen de verwarming is uitgeschakeld. Er zal een interdeparte mentale commissie voor de ge- meentefinanciën ingesteld worden. De Indonesische kwestie BETAAL NIET TEVEEL. Als u 't kunt krijgen, mag u toch voor de be schuit niet meer betalen dan 25 cent per rol of 27 cent, indien het be kende merken betreft! Geen militaire actie tegen inheemsche bevolking. De minister van bulten- landsche zaken, van Kleffens, heeft in zgn rede voor de U.N.O. o.m. verklaard, dat in Ned. Indië voor den oorlog niet een leger, maar een po litiemacht van 1100 Europe anen en 28.000 Indonesiërs de orde handhaafde. Het heele gebied was een model van goede orde; het moet daarom een of andere zeer bgzondere factor zijn geweest, welke dit land plotseling in het land van onrust heeft veranderd. Nederland stelde drie mil lioen ton scheepsruimte aan de geallieerden ter beschik king en dit was de reden, dat het niet mogelijk is geweest om tijdig Nederlandsche troe pen naar Java te sturen. De Britsche troepen hadden niet de bedoeling de nationa listen te onderdrukken, maar de Japanners te bestrijden. Van de taak der Britten om de geïnterneerden te bevrij den, heeft de heer Manoeilsky geen gewag gemaakt. Heel goed weten de Nederlanders waar zij de scheidslijn moeten trekken tusschen nationalis ten en extremisten. Wanneer Wij hebben veel beter werk gedaan dan anderen. Tijdens een persconferentie heeft lt.-admiraal C. E. L. Helfrich o.m. 't volgende weer in herinnering gebracht; „Ik heb de Japansche capi tulatie in de baai van Tokio niet als vertegenwoordiger van Nederland mede ondertee kend, maar als vertegenwoor diger van het Koninkrijk der Nederlanden en bijgevolg ook van Indië, dat een deel is van het koninkrijk. In dezen oorlog is het ko ninkrijk als geheel betrokken Zoo is het in het document van de Japansche capitulatie opgenomen en als gevolg daar van kan van een onafhankelijk worden van Indonesië geen sprake zijn. Naar mijn mee ning moet in de eerste plaats de vooroorlogsche verhouding tusschen den archipel en Ne derland hersteld worden tot zooals het in vredestijd was. Dan pas zal het oogenblik voor besprekingen gekomen zijn. Wanneer de Britten bij hun komst op Java verklaard had den: „Wij erkennen slechts het document van overgave, zooals het te Tokio onderteekend is," dan zouden naar mijn meening in het geheel geen moeilijkhe den zijn ontstaan. Ik heb er me dikwijls over verwonderd, Te weinig schoenen en klompen. Hoeveel textiel werd gedistribueerd. De distributiekring Krab bendijke omvat alle gemeen ten beoosten het kanaal door Zuid-Beveland plus Hansweert, die in totaal ongeveer 16.000 zielen tellen. Hoewel V I's, granaten enz. in enkele ge meenten groot e schade hebben aangericht en veel hebben verwoest, wordt deze kring toch bg de toewijzingen niet als geteisterd gebied be schouwd, waarom het niet de toewijzing van sommige arti kelen hier niet zóó gunstig gesteld is als in W Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren. Zooals overal is ook hier critiek. Soms terecht, dikwijls ook ten onrechte. Als van een artikel, waar de bevolking om schreeuwt, een zeer beschei den kwantum arriveert, zou niets beter zfln, dan dat de ambtenaren konden uitmaken, waar het bewuste artikel inderdaad dringend noodig ls èn waar nog zonder bezwaar een poosje gewacht kan wor den. In de practgk gaat dit echter niet. Er wordt aan naar beste weten gedistribueerd en daarbij worden fouten ge maakt. SCHOEISEL. Met de werk- en beroeps schoenen is het niet best ge- Isteld. De 'toenendistributie stond practisch van Sept. 1944 Juli 1945 etü. In Juli begon men weer met een maandelijk- sche toewijzing, die natuurlijk veel te klein was, zoodat er van inhalen van den achter stand, die er trouwens vóór S^pt. '44 ook al was, geen sprake was. De cijfers spreken duidelijke taal. Voorheen van ('42'44) kreeg de distributiedienst 15 paar werkschoenen per maand te verdeelen onderplm. 16.000 menschen, van wie er zeker 5000 voor deze schoenen in aanmerking komen. In Sept. '44 bedroeg de achterstand dan ook 1% jaar. In Oct. '45 Is weer gelegenheid gegeven om bonnen voor deze schoenen aan te vragen. De aanvragen van us'44 zjjn nu afgewerkt en men is bezig aan de onge veer 1000 in October j"L inge komen formulieren. Over Oct., Nov. en Dec. '45 kon men sa men plm. 250 paar distribu- eeren. De 750 aanvragers, die T niet aan de beurt komen, len dus nog „even" geduld moeten hebben. In damesschoenen is de ach terstand nog grooter. Toen in '45 daarmee weer begonnen kan warden, moesten er noi 1700 aanvragen van vóór Sepl '44 behandeld worden, waar van er nu nog 600 wachten. De maandeiyksche toewgzing bedraagt 60 70 paar. Geluk kig hebben de Amerikaansche schoenen voor dames eenige, zij het tijdelijke, uitkomst ge. bracht Veel wordt er door het pu bliek geklaagd over het niet spoedig beschikbaar stellen van schoenen voor baby's. Als een kind een jaar wordt, kan het in aanmerking komen voor schoentjes. De ouders vatten dit zóó op, dat de bon nu ook direct na den eersten jaardag van de kleine volgen moet. Maar dat kan eenvoudig niet. In Juli '45 kwamen 370 aan vragen om baby-schoentjes binnen, terwijl er die maand 62 paar te verdeelen waren. De achterstand is hier 4 Ai 5 maanden. Met de heerenschoenen was er in Nov. '45 een achterstand van 600 paar. De toewijzing is hier plm. 60 paar per maand. De toewijzingen worden ech ter elke maand iets grooter. Dat geeft een beetje moed De gerepatrieerden meen den, dat ze voorrang moesten hebben bg de toewijzing van schoenen. Dit voorschrift kwam echterin Januari '45. Intusschen waren er in dezen kring plm. 300 personen van MeiAugustus gerepatri eerd, terwijl voor hen per maand slechts 13 paar schoe nen extra kwamen. Voor de rubberlaarzen is nu een regeling gekomen, maar de landarbeiders en de sproei ers in de fruitkweekerhen val len er niet onderGetracht wordt, het C.DJC. te vermur wen, dat deze groepen ook zullen worden bedacht Wat de klompen betreft, hiervoor zullen in dezen kring ongeveer 5000 paar tot en met 1 Maart gedistribueerd kun nen worden. Dit getal is voor deze plattelandsstreek niet vol doende. Met de schoolkinderen staat het er iets beter voor. Zg, die vóór 15 Jan. jl. een aanvrage indienden, zullen vóór 1 April geholpen kunnen worden. TEXTIEL. Naar schatting zijn in de zen kring 15.000 vergunningen voor geallieerd textiel en van Sept tot eind Nov. 218.000 extra-textielpunten uitgegeven, terwijl over Dec.-Jan.-Febr. weer 80.000 extra-punten de deur uitgaan. De indruk is, dat over het algemeen de kleedingpositie van de volwassenen niet slecht is. De geallieerde goe deren, waarvan snit en model wat afwijkend waren, waren dan ook niet erg in trek. Bij de kinderen is meer behoefte aan kleeding, vooral aan on- derkleeding, terwijl er onte genzeggelijk groot gebrek is aan artikelen voor de linnen kast (lakens, sloopen, thee- en handdoeken, enz.), FIETSEN. In deze streek is de flets voor velen onmisbaar. Com plete fietsen met banden zijn er sedert September 15 aange komen. Nog 70 van de aller noodzakelijkste gevallen liggen te wachten. Met de fietsbanden was het eerst hopeloos gesteld, maar hierin is, voor wat de toer- banden betreft, eenige verbe tering gekomen. Over Januari konden 225 van deze banden worden toegewezen. Er komen echter 3 buitenbanden tegen 1 binnenband, waarmee het publiek rekening dient te hou den. Er wordt wel eens be weerd, dat het publiek te kort komt, omdat distributie- en andere ambtenaren eerst ge holpen worden. Voor deze ca tegorieën komt echter een aparte toewijzing. Transportbanden komen ei veel te weinig. Voor de bak kers, de melkslijters, enz. ziet het er dus nog niet *>est uit. waarom de Britten, nooit ge zegd hebben: „dit is Neder landsch gebied". „Gij allen weet, dat lk geen politicus ben. En ik wil het nooit worden. Eén van beide: óf ik mis tact, Ctf ik ben te rechtstreeks voor het diplo matiek spel. Ik ben een zee man en heb zeelieden onder mgn bevel en ik ben trots op Nederland als zeevarende na tie, „Ja", zoo vervolgde de ad miraal. „wij hebben gevoch ten en verloren en de wereld prees ons zooveel (zelfs pre sident Roosevelt zei Iets om trent een eereschuld, welke de wereld aan ons had), dat we werkelijk bloosden." Met nadruk verklaarde lt. admiraal Helfrich, dat Neder land niet genoeg reclame voor zichzelf had gemaakt. De ster ke anti-Nederlandsche gevoe lens in het Midden-Westen en aan de Westkust van Ameri ka zgn onze eigen schuld. De Australiërs beletten onze schepen uit te varen en zij ont houden zoodoende medische en andere voorraden aan hen, die deze zoo bitter noodig neb ben. En dat alleen, omdat een paar menschen verkeerd inge licht en zeer bevooroordeeld zgn. Als er geen Nederlandsche zeelieden waren, zou Australië er thans slecht aan toe zijn en als er geen Nederlandsche en Noorsche zeelieden waren ge weest, die naar Engeland voe ren met 8.000.000 ton aan scheepsruimte op een tijdstip, toen zelfs de blauwdrukteeke- ningen voor Liberty-schepen nog dingen in de toekomst waren, dan vraag ik me af. wat er gebeurd zou zgn in den strijd in den Atlantischen Oceaan. Admiraal Helfrich besloot na gewezen te hebben op het groote aandeel van de Neder landsche schepen in den oorlog op den Pacific wat betreft het vervoer van voorraden en troepen, met de hoop uit te spreken, dat men zich zou rea- liseeren, dat aan de weinige maanden van de „republiek" honderden jaren van Neder landsch bestuur zijn voorafge gaan. Wanneer ik Neder- landsch-Indië vergelijk met soortgelijke landen in Afrika. Azië en Amerika, dan meen ik, dat we nog altijd veel beter werk hebben gedaan, dan ieder ander". Uno verklaart oorlog aan microben. De UNO zal een nieuwen oorlog verklaren, een oorlog tegen de microben. De commis sie voor economische en soci ale aangelegenheden heeft nl besloten c>i commissie op te richten, welke de vorming van een enkele wereldgezondheids organisatie in behandeling zal nemen. „Wees niet bevreesd voor dezen nieuwen oorlog, zoo zeide de Chineesche afge vaardigde dr. Chang, het is een oorlog tegen ziekten. Maar het zal er een zfln, welke zal worden uitgevochten met bloed, zweet en tranen voor het welzijn van de mensch heid." Het bericht, dat Engeland de Roemeensche regeering Cro- za zou hebben erkend, wordt cfficieel tegengesproken. de Britsche troepen optraden, geschiedde zulks met uiterste toegeeflijkheid, vaak grooter, dan de Nederlanders ge- wenscht konden hebben. Wy aanvaarden het natio nalisme als een gezonde ont wikkeling en wy willen daar mee volledig rekening houden, zooals de gebeurtenissen in de zeer nabye toekomst zullen be wijzen. Het optreden van de Brit sche troepen kan niet om schreven worden ais een mi litaire actie tegen de inheem sche bevolking. Zij gebruikten hun wapens als zij werden aangevallen of als zg werden belemmerd in hun taak: het bevrijden van geïnterneerden. Ik zou de soldaten wel eens willen zien, aldus de minister, die geen tegeimm&ri'egelen ne men als er op hen geschoten wordt. „Laten wy eens aannemen, dat dit Oekrainsche troepen, gestationneerd op 't Deensche eiland Bornholm, overkwam. Wat zouden zij doen? Zouden zy niets doen? Zouden zy hun handen omhoog steken? Of zouden zg doen wdt ieder nor maal individu zou doen, name lijk tegenmaatregelen nemen? Ik laat het antwoord met vertrouwen aan u, mynheer de voorzitter". Met nadruk zelde de mi nister, dat er geen aanleiding voor den Veiligheidsraad was om tot handelen over te gaan. Alle beschuldigingen van den heer Manoeilsky weerlegde hy. Sprekende over de commis sie, zooals door Manoeilsky voorgesteld, wees de minister er op, dat de Veiligheidsraad wel moest weten, dat hy zich niet kon mengen in binnen- landsche Indonesische aange legenheden. Evenwel, voegde: de minister hieraan toe, dat hy tegen een zoodanige com missie geen moeilijkheden zou maken, indien Engeland en de Oekraïne het hierover eens waren. Aangezien echter mi nister Bevin blykbaar tegen het uitzenden van een com missie gekant was, wilde de heer van Kleffens hierover verder niets zeggen. Hedenmiddag 6 uur komt de Veiligheidsraad weer bijeen. Over houding van mijnwerkers. VAN HET SJD.A.P-OONGBES Op het S.D.A.P.-congres werd Donderdag ook het woord gevoerd door minister W. Drees, die o.m. het prijs peil en de loonpolitiek besprak. Wat betreft dit laatste merkte spr. op, dat het systeem is, dat bedrijfstak na bedrijfstak de loonen opnieuw worden vastge steld, waarbij men zich niet tot 25 beperkt. Gemiddeld zgn in 24 bedryfstakken de loonen gestegen tot 145 van 1940. Op voedselgebied is er nauwelijks een land, waar in zoo korten tyd zooveel is be reikt. Wat beschikbaar is ge steld, komt alleen op crediet. Invoer moeten we betalen, straks met onzen uitvoer. Er komt een spaar- en voorschot regeling om de aanschaffing van noodige artikelen direct mogelyk te maken. „Bunker- bouwmethodes" by den bouw zullen onmogeüjk gemaakt worden. Groote misbruiken om groote winsten te maken, zul len een einde nemen. Harde woorden sprak min. Drees over de prestaties van de mijnwer kers. Er is volgens spr. een deel der arbeiders die zich niet ten volle geeft Er wordt stel selmatig belet de productie tot boven 80 te doen stij gen. Men schrijft dan op de karretjes „Pas op". E.V.C.-lei- ders houden daarop scherp het oog. aldus spr. Betreurens waardig is ons resultaat ver geleken met byv. België. Er moet tegen sabotage worden opgetreden. In de middagvergadering werd het voorstel van het par- tijbestuur inzake het deelne men aan de te stichten „Partij van den Arbeid" besproken. De heer Koos Vorrink leidde het voorstel in. en deelde o.m. mede. dat een voorstel van de oommunisten voor overleg over mogelijke samenwerking, prin cipieel is afgewezen. „Socialis me en democratie zijn onaf scheidelijk, dictatuur en demo cratie zgn onvereenigbaar". In verband met de kleine oppervlakte van ons blad heb ben wy van de autoriteiten vergunning gekregen een maal oer week. des Zaterdags, met een dubbel nummer te ver- schgnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1