PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT SOWJET-CRITIEK OP WESTELIJKE GEALLIEERDEN Teleurstellend resultaat in Londen. Seyss Inquart had weer geen prettigen dag. r UIT DE PROVINCIE TRIBUNAAL TE GOES De heer G. Houtekamer jubileert Hoofdredacteur G. Balllntljn (met redactioneele medewerking van <lr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z-C.. Middelburg. Druk: firma p. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van l.ecuwen, Ds. M. L. W. Schoch» Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zou- cn feestdagen. Vrijdag 8 Februari 194(5 189e Jaargang Nummer 83 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VUSSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT minimum oer advertentie i 2— ABONNEMENTSPRIJS 2b cent pe. week. i 3-20 per kwartaal, franco Eer post. S 3-45 per kwartaal, osse nummerö 5 cent. ADVER- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov Zeeuwsche Courant. Middelburg. Het Wereldgebeuren Truman zendt voedsel naar Europa. Men kan moeilgk zeggen, dat de Grieksche kwestie op bevredigende wijze door den Veiligheidsraad der Vereenigde Volkeren is afgedaan. Het te gendeel- is waar: het resultaat teleurstellend en halfslach tig. Tot het einde toe zijn Russen en Britten tegenover elkander blijven staan. De Rus gen weigerden te erkennen, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland geen gevaar is voor den vrede. Om- «rekeerd hielden de Britten vast aan het standpunt, dat aij met goedvinden van de Grieken zelf, medehelpen orde en rust te handhaven en dus zeer nuttig werk doen. De leden van den Veiligheidsraad gingen ten slotte accoord met de verklaring, dat de raad ken nis heeft genomen van de verschillende standpunten en dat daarmede de zaak is af gedaan. Een oordeel werd dus niet uitgesproken. Eu zoodra er op den Balkan ook maar iets gebeurt, zullen Engeland en Rusland opnieuw tegenover elkaar staan met alle onaan gename gevolgen daarvan. Uruquay heeft zijn motie om geen doodstraffen in Neuren berg te doen uitspreken, inge trokken. De motie verwekte een storm van protesten en werd fascistisch genoemd. Het was inderdaad wel wat al te dol. dat een staat partij trok voor menschen, van wie vast staat, dat zij op de meest ge- wetenlooze wgze millioenen le vens hebben vernietigd. Er zijn verder 15 rechters benoemd in het Int. Hof van Justitie. Onder hen bevindt zich geen enkele Nederlander Terwijl Nederland toch de grondleggers van het interna-, tionale recht onder zgh zonen telde Totdusver is Nederland er niet in geslaagd om in de UNO-vergaderingen een rol van eenige beteekenis te spe len. Noorwegen en België ne men een veel opvallender plaats In 1 Dat het tusschen Rusland en de andere groote mogendhe den nog allerminst botertje aan den boom is, blijkt duide lijk uit een rede. die de Rus sische minister van buitenland- sche zaken Molotof gehouden heeft aan den vooravond van de verkiezingen in de Sowjet- tinie. Molotof heeft die gelegen heid aangegrepen om Rus- Jands bondgenooten nog eens ongezouten de waarheid te zeg gen. Hij oefende scherpe critiek uit op het feit, dat de Weste lijke geallieerden langen tijd nog Duitsche strijdkrachten op de been hebben gehouden, die zij eerst kort geleden ontbon den hebben- De geallieerden verleenen steun in Italië aan de daar gelegerde anti-commu- sustische Poolsche strijdkrach ten van generaal Anders, zij houden in Oostenrijk een regi ment Wit-Russen in stand en door dit alles scheppen zij hin derpalen voor een goede ver standhouding. Geheel anders treedt volgens Molotof de Sowjetunie op. Zij bezit niet zulke oorlogszuchti ge, avontuurlijke groepen, als onder de heerschende klassen in zekere andere staten be staan, waar imperialisten reeds de gevaarlijke praatjes over een derden wereldoorlog aan moedigen. zoo zeide Molotof letterlijk. Hij betoogde vervol gens. dat Sowjet Rusland de meest vredelievende en de meest democratische mogend heid ter wereld is, en voegde er aan toe, dat leger en vloot van Rusland niet verwaarloosd zullen worden, maar in geen enkel opzicht minder zullen Zijn. dan die van eenig ander land. Bemoedigend ia een dergelij ke rede zeer zeker niet! Het oude wantrouwen blijft be staan. De bekende Amerikaansche senator Pepper formuleerde de verhoudmg tusschen Rus land en de overige geallieerden zeer juist, toen hij dezer dagen zeide: „Wij hebben van de Sowjetunie niets te vreezen, zoolang de Sowjetunie niets te vreezen heeft van ons en om gekeerd". Zooiets noemt men „gewa pende vriendschap". Het voedselgebrek in Euro pa heeft president Truman be wogen tot onmiddellijk ingrij pen. Men kan den president der V. S. daar slechts dankbaar voor zijn. Onmiddellijk zal de export van graan, vet en vleesch naar Europa worden vergroot Twintig millioen schepels'graan, die anders tot alcohol zouden zijn verwerkt, 375.000 ton vet en 728.000 ton vleesch zullen naar Europa worden vervoerd in marine schepen. die van koelinstalla ties zijn voorzien. Truman toont daarmede een open oog te hebben voor den nood. in Europa en Azië. Hij wees er op, dat in Amerika iedere burger per dag 3300 calorieën gebruikt, in Euro pa leven 125 millioen men schen met minder dan 2000, 28 millioen met minder dan 1500. In sommige landen krijgt de bevolking zelfs minder dan 1500 calorieën. In de eerste plaats Is de Amerikaansche hulp bestemd voor de bevrijde landen, die aan de zijde der geallieerden streden. Daarnaast zal echter ook gepoogd worden den nood te lenigen in de overwonnen landen. Koos Vorrink op de brug. In de radiorubriek „Op de brug" zal de regeeringscom- missaris in algemeenen dienst, de heer Koos Vorrink, Vrij dagavond a.s. spreken over zijn indrukken te Neurenberg. Einde van staalstaking in zicht? Naar verluidt, hebben ver tegenwoordigers van de Uni ted States Steel Corporation en de United States Steel Wor kers Union tijdens geheime be sprekingen een overeenkomst bereikt met betrekking tot de voornaamste geschilpunten, behalve den duur van de nieu we contracten met het doel «en eind te maken aan de sta king van 750.000 staalarbei- ners, die nu 3 weken niet ge werkt hebben. Handelsaccoord met België op komst. De nieuwe economische be sprekingen welke momenteel tusschen België en Nederland gevoerd worden, zullen ver moedelijk tot resultaat hebben dat er voor 1946 een accoord gesloten wordt. In dit accoord zou voorzien zijn in een ex port-overschot van België naar; Nederland van 25 milliard francs. Naast glas zal België ook textieLartikelen, meststof fen en ceramische producten zenden. België zal verschillen de producten afnemen, waarbij men vrg vlug zal terugkeeren tot de traditioneele import waren zooals zuivelartikelen enz. Er zijn kleinere moeilijk heden die door het handels accoord zullen moeten worden weggenomen, o.m. de vlaskwes tie. KLEURFILMS UIT ZWART- EN WIT FILMS. Hollywood heeft een nieuw procédé uitgevon den voor het vervaardi gen van kleurfilms uit zwart- en witfilms. Dit procédé heet „Thomas- colour" naar den uitvin der Richard Thomas, De uitvinding bestaat Uit een lens. Waarin drie kleurfilters zijn opgeno men. De gewone film gaat door de drie filters waarbij het beeld op elk 35 mm. frame van een film wordt vastgelegd. Daarna worden de nega tieven ontwikkeld vol gens de gebruikelijke wgze van een zwart- en witfilm en het eindre sultaat is een film met drie beelden in elk fra me. De film wordt daarna in een standaard pro jectiemachine geplaatst waarin een Thomasco- lourprojectielens is ge monteerd en die tevens drie kleurfilters bevat. Op het moment dat het beeld de filters pas seert worden de kleuren die „uitgefilterd" waren, opgepikt en worden de drie beelden op het doek vastgelegd tot een na tuurlijk kleurenbeeld. De Parlementaire Commissie voor Indië, EERSTE KAMER NEEMT DEEL. De voorzitter der Eerste Ka mer stelde Woensdag aan de Kamer voor leden te benoe men voor de parlementaire commissie naar Indië. De re geering heeft besloten de uit zending te bevorderen. Bh de besprekingen diende de neer Van Embdea, (v.d.) een mo tie in om de overweging van het voorstel van den voorzit ter uit te stellen tot na het co mité-generaal. Deze motie werd echter verworpen met 19 tegen 11 st. Nadat nog enkele leden zich tegen de uitzending der commissie hadden verklaard werd daarop het voorstel van den voorzitter aangenomen met 22 st tegen 10 st. De voorzitter werd gemachtigd de leden der commissie aan te wijzen. Het proces te Neurenberg, De roof der Europeesche kunstschatten. Woensdagochtend heeft de Fransche aanklager Gerthoffer in Neurenberg mededeelingen gedaan over den roof van kunstschatten uit West-Euro pa. Hij noemde voor Frankrijk Goering, voor Nederland Seyss Inquart den voorn aamsten schuldige. Goering bleek order te hebben gegeven om ae kunstschatten in het Parijsche Louvre te verdeelen in 4 groe pen: een waaruit Hitier kon kiezen, een waaruit hij zelf kon putten, een die onder Ro senbergs autoriteit viel en een, waaruit de Duitsche mu sea konden worden aangevuld. Gerthoffer zeide, dat hier ge sproken kon worden van den grootsten roof op wetenschap pelijke basis uit de geschiede nis. Het officieele orgaan was Rosenbergs „Einsatzstab West" met als hoofdkwartier Parijs en groepen in Amster dam, Brussel en Bordeaux. Goering was echter de groote man achter de schermen. Hij zocht uit iedere collectie eerst wat hij zelf wilde hebben. In Frankrijk roofden de na- __'s de impressioristen. Vooral Renoir, Degas, Manet. Monet, Matisse en Picasso waren fa voriet. maar ook Rembrandt. Rubens, Hals, Vermeer, van Dyck, Ruysdael, de Hoogh en van Ostade Tot 1942 werden 21903 objecten uit 203 parti culiere verzamelingen in Frankrijk buitgemaakt, mee- rendeels schilderijen doch ook beeldhouwwerken, textiel en porcelein. 137 wagons waren ermee gevuld. Uit de Fransche bibliotheken werden 550 duizend deelen ge roofd en uit de Neder la ndsche 130 duizend, waarbij het bezit van vrijmetselaarsbibliotheken. Het rapport schat de waarde der Hollandsche boeken en handschriften. die naai Duitschland gingen op 30 tot 40 millioen mark. Uit Frank rijk, Nederland en België sa men werden voorts 29436 wa gons antieke meubelen ge roofd. Allerlei op het oog onschul dige Dienststellen hielpen mee aan den roof. Aanvankelijk deden de Duitschers alsof zij alleen Joodseh bezit wilden- maar zg bepaalden zich daar allerminst toe. Goering had in Nederland speciale opkoopers, o.w. de voornaamst^.n waren Cranach, Hofer, Gritzbach. Lohse MiedL De laatste was reeds lang als bankier in Nederland ge vestigd en nam de bezittingen van Goudstikker over, zoodat Goering daaruit de eerste keu ze had. Ook legerinstanties en de organisatie Todt traden vaak als koopers op door mid del van de „Dienststelle Mühlmann". Voorts had de S S. in Nederland twee eigen opkoopers en stroopten ook di recteuren van Duitsche musea het land af. Ook Hitier liet zeer veel in Nederland koopen. De Duit sche aankoopen hadden een schgn van legaliteit omdat de schilderqen in Nederland ge veild werden. Hun valuta stel de hen echter in staat tegen waardeloos geld alles te lan gen wat zq hebben wilden. Uit de openbare verzamelingen in Nederland werd slechts weinig weggehaald. ZEEUWSCH OORLOGSMUSEUM. De heer J. Fh. Koene, ge meente-secretaris van Middel burg, schrijft ons: Het initiatief om te komen tot de oprichting van een Zeeuwsch Oorlogsmuseum vindt allerwege belangstelling, zoowel in als buiten de Pro vincie. Er is dus zeker reden om aan te pakken. AAle belangstellenden wor den dan ook uïtgenoodigd tot bijwoning van een vergadering op Zaterdag 16 Februari a,s. des namiddags 2 uur in het Ned. Koffiehuis, Dam te Mid delburg. Het ligt in de bedoeling om in deze vergadering te komen tot de oprichting van een Ver eeniging de verkiezing var. een voorloopig bestuur, bespre king van de te voeren actie en diverse plannen. Gehoopt wordt dat alle Zeeuwen zullen toonen hun be langstelling niet uitsluitend te beperken tot het zenden van een visitekaartje, doch dat zq ook bereid zgn deze bgeen- komst te bezoeken om op deze wtjze daadwerkelgk mede te werken aan het bereiken van het gestelde doel. Waar een dergelgk museum, mits goed ingericht, ongetwy- feld ook vele vreemdelingen zal kunnen trekken reeds dit jaar worden vele Amerikanen in Europa verwacht ligt hier ongetwpfeld ook een belang voor vele zakenlieden. POLITIEKE GEVANGENEN AANGEKOMEN. Vanuit het interneerings- kamp te Den Helder werden Dinsdag jl. de volgende po- BETAAL NIET TE VEEL. Al zyn de lucifers schaars, zonder aan prijsopdrijving mee te doen, mag U voor een doosje niet meer beta len dan 2 cent als het Ned. fabrikaat is, of 2i/, cent als het uit Zweden komt. lttieke gevangenen naar Mid delburg overgebrachtW. O. Erdle, P. C. Schoonackers jr., lid Landwacht; W. Slof, lid N.S.B. en H. A. Vermeulen, lid S.S., allen te Middelburg; J. L. Janse, bg O.T.; D. J. La- bruyère, lid Landstorm en J. E. Wiegman-Bais, lid N.S.B., allen te Vlissingen; J. Jasper lid Landwacht en J. A. v. Sprundel, lid S.S., beiden te Amemuiden en M. Gravers te Souburg, bg Ordn. PoL BEVELANDSCHE SLAGERS PROTESTEEREN. In de te Goes gehouden ver gadering van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van de vak groep slagers werd besloten een protest te zenden aan het landelgk bestuur van de vak groepen, waarin wordt ge vraagd, waarom de worstfa- brieken ingeschakeld zgn, ter- wgl het publiek nog geen 300 gram versch vleesch krijgt toegewezen en waarom leven de runderen naar de worstfa- brieken gaan. Het publiek ls meer gebaat bg versch vleesch, dan bg worst, waarvan men geen jus kan maken. Verder wordt gevraagd, welke instan tie verantwoordelgk is voor het oud en geel worden van 150.000 kg. varkensvleesch, die door de slagers niet meer verkocht konden worden en eveneens naar de worstfabrie- ken zgn ge zenden. Waarom schrijven de couranten, dat de nog resteerende blikvisch vrij verkocht mag worden, terwijl men van hooger hemd toch weet, dat de slagers hun blik visch hebben moeten inleve ren? De vergadering verzocht het landelgk bestuur dringend deze punten bg de betrokken in stantie te behandelen, daar het publiek en de slagei's in op stand zullen komen tegen een iergelgke handelwijze. Tgdens de bezetting hebben de Duitschers eenige stukken van den lokalen spoorweg HeinkenszandBorssele opge broken, waardoor de ceintuur baan door den zak van Zuid- Beveland, waarover tot vóór den oorlog vervoer van goede ren en landbouwproducten plaats vond, was onderbroken. De plannen voor het herstel van de nog resteerende opge broken stukken, zgn thans in voorbereiding. ONGELUK, had te De 51-j. Pa. Flipse, echtgen. v. L. Westveer te Wolphaarta- dijk, werd in '40 lid van de N.S.B. en de N.S.V.O., werkte voor Winterhulp en zou over A. L. de Nooyer uit Domburg verteld hebben, dat hg anti- Duitsche uitlatingen deed, het- een hem 2 jaar kostte. Besch. -ad nu spijt van alles. Verd. mr. Dirven wenschte een na der onderzoek in deze kwestie te zien ingesteld. De 56-j. landbouwer L. Smits, uit Ovezande, werd in '40 lid der N.S.B., in '42 van den N.V.D., was lid van den Landstand en boerenleider, vorderde paarden en menschen voor de weermacht, las nat. soc. bladen en liet zgn 3 zoons ook N.S.B.-er worden. S. bekende alles. Hg deed het om er beter van te wor den. Verd. mr. Kuipers meen de dat de 15 mnd. interneering reeds een voldoende straf is voor S., die als eenvoudig man een gemakkelijke prooi voor de N.S.B. was. De 55-j. landbouwer J. de Baar uit 'e Heerenhoek, was 25 jaar in dienst van vreemdelingenverkeer. Er zgn in Zeeland wel eens acties op touw gezet door per sonen, die, hoewel in onze provincie werkzaam, toch geen ras-echte Zeeuwen waren. Ze kenden soms niet voldoende de mentaliteit van de Zeeuwen, waren ongetwgfeld van goeden wille, maar zagen toch hun plan mislukken, omdat ze niet voldoende steun en medewer king ontvingen. Met den heer G. Houteka mer, oud-schoolhoofd te Kloe- tinge, is dat anders gegaan. Deze stoere, breed-gescnouder- de, geboren en getogen Zeeuw wist precies, hoe hg zgn land- genooten warm moest krggen voor de zaak van Vreemde- l.-'.genverkeer, waaraan hg zich met volle toewijding wil de geven. Toen hy hoofd van de open bare school te Westkapelle was, kwam daar onder zijn leiding het kinderkoor: De kleine Westkappelaars" tot stand. Meb deze (niet aange- kleede, maar echte) Westkap- pelsche jongens en meisjes in kleederdracht trok hg er op uit in de jaren 19141920 om in verschillende plaatsen ln het land uitvoeringen t« geven. Zoo genoot het koor ook de eer om voor H.M. de Koningin te mo gen optreden. Zoo kreeg de naam Houte kamer bekendheid buiten de provincie. Vreemdelingen vroe gen hem schriftelgk of mon deling om allerlei inlichtingen en met den toenmaligen bur gemeester Viruly (vader van den bekenden vlieger) maakte hrj propaganda voor zgn woon plaats. Ondanks de weinige accommodatie kwamen er van lieverleê steeds meer vreemde lingen logeeren. Met de kop stukken van het V.V.V.-con- gres, dat in Juni 1920 te Middelburg gehouden werd, mocht de bescheiden hoofd- onderwgzer uit Westkapelle contact hebben. Zoo werd de basis gelegd voor zgn later veelomvattend werk op het gebied van Vreemdelingenver keer. In 1920 werd de heer Houtc- kamer hoofd der school te Kloetinge en reeds op 12 Febr. 1921 werd hy gekozen tot secretaris van de in 1917 op gerichte vereeniging tot be vordering van het Vreemdelin genverkeer op Z- en N.-Beve- iand. Hier, in zijn geboorte streek, kwam hij in zgn ele ment, En veel heeft hy in deze 25 jaren op dit gebied gedaan. In 1921 werd een rlngryderg met tilbury's door echtparen in Zuid-Bevelandsch costuum georganiseerd. Groot succes werd behaald met de feest- week en tentoonstelling „Vreemid". Op initiatief en met mede werking van de vereeniging werden voor verschillende films op Zuid-Beveland opna men gemaakt. Voortdurend werd in binnen- en buitenland voor de onvolprezen Zuid-Be- velandsche kleederdracht pro paganda gevoerd. Medewerking werd verleend aan de feeste lijkheden ter eere van het 25- jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin in 1923. In 1924 Yolgde het konink- ïyk bezoek aan Goes, waarbg aan H.K.H. Prinses Juliana een Zuid-Bevelandsch costuum werd aangeboden, waarvoor de gelden door de Zuid-Beveland- sche vrouwen waren bijeen gebracht. Wekelgksche boottochten van Rotterdam uit en trips door Zeeland werden georga niseerd. De heer Houtekamer maakte met een gezelschap in Zuid- Bevelandsche kleederdrachten propaganda-tournee's ó.a. naar Utrecht, Rotterdam Amster dam, Friesland, Groningen, Antwerpen, Ostende, Spa, Folkestone, Londen, sprak voor de radio, organiseerde een stempeltocht door Zeeland (de eerste in den lande), enz. Was de oorlog niet tusschen- beide gekomen, dan was zeker nog een respectabel program afgewerkt. Het hierboven ge releveerde, dat nog zeer on volledig is, doet echter zien, wat deze harde werker op het gebied van het vreemdelingen verkeer ln deze kwart eeuw zooal tot stand bracht. Een woord van warme hulde en erkentelijkheid is daarvoor ze ker op zgn plaats. De heer Houtekamer werd in 1935 benoemd tot secretaris van de prov. vereeniging voor V.V.V., waarom hy in 1938 ont slag nam als secr. van de Be- velandsche V.V.V. Van 1924 1928 had hij en van 1929 tot heden heeft hy zitting in het hoofdbestuur van de Alg. Ver eeniging voor V.V.V. Moge het den heer Houte kamer gegeven zyn, nu ons land bevrijd is, weer een op bloei van het toerisme te zien. Dat hg, waar hg nog in prima conditie is, weer zijn volle krachten aan V.V.V. moge ge ven lid en boerenleider van den Landstand, verstrekte Auswei- sen, schreef een brief naar Münzer, waarin hg Hitier en Duitschland ophemelde, be schuldigde burgemeester Hor- sig van onbekwaamheid, schonk aan Frontzorg en gaf bloem aan enkele bekende N.S.B.-ers uit Goes. Naar hg ter zitting verklaarde, had hij den brief niet zelf opgesteld, doch wel enderteekend. Nadat een getuige gehoord was, hield mr. Kuipers een pleidooi voor besch. en meende dat 7 mnd. interneering reeds genoeg zgn voor de B.'s domheid. De 48-j. adjunct-commies P.T.T., J. van Dalsen uit Goes, sloot zich bg het N.A.F. aan, ontving Duitschers aan huis, zijn dochter verloofde zich met een Duitscher en was werk zaam bg de Gestapo te Mid delburg. Uit de verklaringen bleek, dat de kwesties met zijn dochter buiten zgn wil ont stonden. Het lid worden van het N.A.F. was een gevolg van het overgaan van de or ganisatie. Hg deed dit met duizenden postambtenaren, die er later alleen een berisping voor kregen. Als getuige werd gehoord de heer P. Visser, di recteur van het P.T.T.-kantoor te Goes, die verklaarde dat besch. steeds anti-N.S.B. was. Door zgn niet gemakkelgke na tuur was hg vaak in de con tramine, hetgeen tot gevolg had dat men hem van pro- Duitschheid verdacht. Na nog verschillende ontlas tende feiten te hebben opge somd drong verd. mr. P. C. Adriaanse er op aan, besch. onmiddellgk uit de internee ring te ontslaan. De voorz. ging hierop echter niet in. UITSPRAKEN TRIBUNAAL De 36-j. kantoorbediende, G. F. Simcns te Goes: 10 j. inter neering met ontz. rechten. De 38-j. veearts, M. Gakeer te Ovezande: 1 mnd. internee ring, verb, verkl. vermogen tot 3000 en ontzetting rech ten. De 30-j. losse werkman J. Moelker te Wemeldinge, werd uit zyn rechten ontzet. De 47-j. I. Flipse te Wol- phaartsdgk: 5 jaar internee' ring, verb, verkl. vermogen tot 500 en ontzetting rechten. In de zaak tegen mej. A. P. Schouwenaar te Hansweert wordt een nieuw onderzoek in gesteld. De Nederlandsche regee ring heeft een actie onderno men bg het federale hof te New York teneinde 495.962 dollar van de „American As- mendt Corporation" terug te ontvangen. Het geld werd voor uit gegeven, voor het vervaar digen van bommen, welke niet zgn afgeleverd. Met ingang van 15 Febr. a.s. zal een nieuwe frankeer zegel van 1, met de beelte- nis van H.M. de Koningin ver schijnen. DOODELLJK Donderdagmiddag Vlissingen een doodélijk onge luk plaats. Het ongeveer 10- 'arig zoontje van de familie )e Rgke ging, ondanks her haalde waarschuwingen, spe len op den Oprit nabij het Beursplein, waar momenteel de buizen van de persleiding van den Nolledyk opgeruimd worden. Bg het naar beneden- rollen van een -.tak buis, ge raakte het jongetje hieronder bekneld en werd op slag ge dood. Het lgkje is naar het St. Josehpziekenhuis overge bracht. Dinsdagmorgen had in de Wijngaardstraat te Goes een aanrijding plaats tusschen een autobus en een melkwagentje. Het laatste werd deerlgk ge havend en een hoeveelheid melk ging verloren. Persoon- ïyke ongelukken kwamen niet voor. Nadat de brandweer te Goes Woensdag reeds een schoor steenbrand in de bewaarschool aan de Beestenmarkt had ge- bluscht, werd Donderdag haar hulp ingeroepen voor een brand in een perceel aan den ouden Kloetingscheweg, nabg den ouden tol. Ook hier werd de brand, die zich aanvankelgk erusLig liet aanzien, spoedig tot staan gebracht. Voor het ingenieurs-examen Nederlandsche landbouw slaag de te Wageningen de beer D. J. v. d. Have te Kapello. Woensdagmiddag omstreeks; 4 uur had op den rgksweg tc Lewedorp een motorongeval plaats. Doordat de achterband sprong, kwam een motorrgder in volle vaart te vallen. De duorg'der, een militair, werd van den motor geslingerd en moest met een gapende hoofd wond naar St. Joanna te Goes vervoerd worden. De motor rgder zelf bekwam geen let sel. Te Rilland-Bath zal 27 Febr. —s. de gelegenheid worden opengesteld tot kostelooze in enting of her-inenting tegen pokken. Opgave dient vóór of op 20 Febr. ten gemeentehuize te geschieden. De bevolking van Rilland- Bath telde per 1 Jan. 1946 2285 zielen (1151 m. en 1134 vr.) tegen 2421 (1224 m. en 1197 vr.) op 1 Jan. '45. Te Coiynsplaat is Staatk. Geref. kiesvereeniging opgericht met aanvankelgk 17 leden. De afd. Vlissingen van de Kath. Volksparty heeft candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer mr. dr. A. Mes te Hein kenszand en voor de Prov Staten den heer F. Schets te llssingen. De Commissaris der Konin gin bezoekt Maandag a.s. de gemeente Kortgene en Wisse kerke. Te Kats had in een verga dering de oprichting plaats van een Onderlinge My. van Geldelgke Uitkeering bg het verliezen van varkens. De heer J. S. Versprille, die de leiding had, zette in korte trekken alles uiteen. Er traden 61 le den toe. Als bestuursleden werden gekozen de heeren: J. S. Versprille, voorz.; J. Eiken hout, secr.; G. de Back, penningm.; G. Goudswaard en M. Klaassen, commissarissen. Bg K. B. is met ingang van 1 Jan. 1946 de bepaling inge trokken dat in de gemeente Veere het ambt van secretaris door den burgemeester wordt bekleed. Kerknieuws Geref. Gemeenten. Aangeno men naar Utrecht J. v. d. Berg te Krabbendgke, die be dankte voor Gouda. Laatste nieuws De Indonesische kwestie in den Veiligheidsraad. Donderdagavond kwam Sn den Veiligheidsraad de Indone sische kwestie aan de orde. De Oekrainsche afgevaardig de. Manoeilsky besprak de ont wikkeling van den toestand in Indië na de capitulatie van Ja pan. Aan de hand van citaten, uit Engelsche bladen wees Manoeilsky op het gewapende optreden der Britsche troeper. tegen de Indonesiërs, waarbij ook van Japansche troepen ge bruik werd gemaakt. De hee: Manoeilsky verklaarde met na druk dat er in Indoniesië een toestand heerscht, die een ge vaar voor den internationalen vrede beteekent. De aanwezig heid dey' Britsche troepen acht te hg in strijd met het Charter. De Oekrainsche delegatie stelt echter niet de kwestie der te rugtrekking, aldus vervolgde Manoeilsky. De delegatie uit haar ver bazing dat de Britsche mili taire autoriteiten Japansche troepen gebruikt hebben en achtte zich verplicht de aan dacht van den Veiigheidsraad op deze „abnormale en ontoe laatbare situatie" te vestigen. De geschiktste oplossing iou zgn de instelling van een com missie ter plaatse, aldus be sloot Manoeilsky. Hierop begon Bevin met zyn antwoord. „Het is mij niet duidelijk", zoo begon hij. „waarop ik antwoord moet geven. Er wordt geen terug trekking van de Britsche troe pen gevraagd, en ik neem aan, dat zulks beteekent, dat- de aanwezigheid van de Brit sche troepen, niet als een ge vaar voor den vrede wordt beschouwd. Bevin beschreef daarna den gang van zaken na de Japan- sche capitulatie, waarbg bij bestreed, dat ooit de Indonesi sche beweging werd aangeval- 'en. Hij verklaarde, dat, indien de Britsche troepen zich zou den moeten terugtrekken, er zelfs nu nog een groote ramp zou gebeuren. Bevin zei i*er- der net denkbeeld niet van zich te kunnen afzetten, dat dé brief van Oekraïne geschre ven is, om op Engeland een smet te werpen. Spr. verwierp tenslotte het voorstel tot zen den van een commissie. Ver volgens sprak de Nederland sche minister van buitehland- sche zaken, de heer van Klef- fen8, die begon met een uit eenzetting van de redenen voor de aanwezigheid der Brit sche troepen. Vervolgens weer legde hg alle beschuldigingen van Manoeilsky en wees er op, dat er voor den raad geen aan leiding was, om tot handelen ovèr te gaan. Over het zen den van een commissie liet mi nister van Kleffens zich niet meer uit, nu Engeland er tegen was, hoewel hg er geen be zwaar tegen had. PRINSES JULIANA HEEFT LICHTE LONGONTSTEKING H. K. H. Prinses Juliana, die nagenoeg genezen was van de mazelen, heeft thans een lich te longontsteking gekregen. Deze heeft een zeer gunstig verloop. Veeboekj'e wordt afgeschaft. Geen aankoopvergunningen voor rundvee en schapen. Met ingang van Maandag a.s. wordt het veeboekje af geschaft. Voorts worden dien dag bij den handel in, rundvee en schapen 'de aankoopvergun ningen afgeschaft, terwijl het vervoer van runderen en scha pen niet meer door een ge- leidebiljet behoeft t« zyn ge dekt. Bovenstaande geldt niet voor do grensstrook met Bel gië ter breedte van 5500 m. - van den rund vee- en den schapenhandelaar dhaafd. YRIJZ. DEM. BOND. Op het Donderdag te Am sterdam begonnen congres van den Vrgz. Dem. Bond werd de candidatenlgst voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer vastgesteld. Als no. 14 komt hierop voor mr. A. J. van der Weel uit .Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3