PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPANT SOWJET-CRITIEK OP WESTELIJKE GEALLIEERDEN Teleurstellend resultaat in Londen. "V Seyss Inquart had weer geen prettigen dag. Uit de provincie. TRIBUNAAL TE GOES De heer G. Houtekamer jubileert Hoofdredacteur (1. Ralllntljn tost redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoeit» Vlissingen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Vrijdag 8 Februari 1946 189e Jaargang Nummer 83 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pet week. f 3-20 per kwartaal, franco per oost. 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walatraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924- Goes: Turtkade 15. telefoon 2475. Terneuzen: Nieuwediepstiaat Zi Postrekening Soyjuu Prov. Zeeuwscfce Courant. Middelburg. Het Wereldgebeuren Truman zendt voedsel naar Europa. Men kan moeilijk zeggen, Art de Grieksche kwestie op bevredigende wijze door den Veiligheidsraad der Vereenigde Volkeren is afgedaan. Het te. srendeel is waar: het resultaat i« teleurstellend en halfslach tig Tot het einde toe zijn Russen en Britten tegenover elkander big ven staan. De Rus sen weigerden te erkennen, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland geen ecvaar is voor den vrede. Om gekeerd hielden de Britten vast aan het standpunt, dat zij met goedvinden van de Grieken zelf, medehelpen orde en rust te handhaven en dus zeer nuttig werk doen. De leden van den Veiligheidsraad gingen ten slotte accoord met de verklaring, dat de raad ken nis heeft genomen van de verschillende standpunten dat daarmede de zaak is af gedaan. Een oordeel werd dus niet uitgesproken. En zoodra er op den Balkan ook maar iets gebeurt, zullen Engeland en Rusland opnieuw tegenover elkaar staan met alle onaan gename gevolgen daarvan. Uruquay heeft zijn motie om geen doodstraffen in Neuren- erg te doen uitspreken, inge trokken. De motie verwekte een storm van protesten en werd fascistisch genoemd. Het was inderdaad wel wat al te dol, dat een staat partij trok voor menschen, van wie vast staat, dat zij op de meest ge- wetenlooze wijze millioenen le vens hebben vernietigd. Er zijn verder 15 rechters benoemd in het Int. Hof van Justitie. Onder hen bevindt zich geen enkele Nederlander Terwijl Nederland toch de Êrondleggers van het interna- onale recht onder zgn zonen telde Totdusver is Nederland er niet in geslaagd om in de UN O-vergaderingen een rol van eenige beteekenis te spe- Jen. Noorwegen en België ne men een veel opvallender plaats in Dat het tusschen Rusland en de andere groote mogendhe den nog allerminst botertje aan den boom is, blijkt luide- lijk uit een rede, die de Rus sische minister van buitenland- sche zaken Molotof gehouden heeft aan den vooravond van de verkiezingen in de Sowjet- unie. Molotof heeft die gelegen heid aangegrepen om Rus- lands bondgenooten nog eens ongezouten de waarheid te zeg gen. Hij oefende scherpe critiek uit op het feit, dat de Weste lijke geallieerden langen tijd nog Duitsche strijdkrachten op de been hebben gehouden, die zij eerst kort geleden ontbon den hebben. De geallieerden verleenen steun in Italië aan de daar gelegerde anti-commu nistische Poolsche strijdkrach ten van generaal Anders, zij houden in Oostenrijk een regi ment Wit-Russen m stand en door dit alles scheppen zij hin derpalen voor een goede ver standhouding. Geheel anders treedt volgens Molotof de Sowjetunie op. Zij bezit niet zulke oorlogszuchti ge, avontuurlijke groepen, als onder de heerschende klassen in zekere andere staten be staan, waar imperialisten reeds de gevaarlijke praatjes over een derden wereldoorlog aan moedigen, zoo zeide Molotof letterlijk. Hg betoogde vervol gens. dat Sowjet Rusland de meest vredelievende en de meest democratische mogend heid ter wereld is, en voegde er aan toe, dat leger en vloot van Rusland niet verwaarloosd zullen worden, maar in geen enkel opzicht minder zullen zijn, dan die van eenig ander Jand. Bemoedigend is een dergelij ke rede zeer zeker niet! Het oude wantrouwen blijft be staan. De bekende Amerikaansche senator Pepper formuleerde de verhouding tusschen Rus land en de overige geallieerden zeer juist, toen hij dezer dagen zeide: „Wjj hebben van de Sowjetunie niets te vreezen, zoolang de Sowjetunie niets te vreezen heeft van ons en om gekeerd". Zooiets noemt men gewa pende vriendschap". Het voedselgebrek in Euro pa heeft president Truman be wogen tot onmiddellijk ingrij pen. Men kan den president der V. S. daar slechts dankbaar voor zijn. Onmiddellijk zal de export van graan, vet en vleesch naar Europa worden vergroot Twintig millioen schepelsgraan, die anders tot alcohol zouden zijn verwerkt, 375.000 ton vet en 728.000 ton vleesch zullen naar Europa worden vervoerd in marine schepen, die van koelinstalla ties zgn voorzien. Truman toont daarmede een open oog te hebben voor den nood in Europa en Azië. Hij wees er op, dat in Amerika iedere burger per dag 3300 calorieën gebruikt, in Euro pa leven 125 millioen men schen met minder dan 2000. 28 millioen niet minder dan 1500. In sommige landen krijgt de bevolking zelfs minder dan 1500 calorieën. In de eerste plaats is de Amerikaansche hulp bestemd voor de bevrijde landen, die aan de zijde der geallieerden streden. Daarnaast zal echter ook gepoogd worden den nood te lenigen in de overwonnen landen. EEN TUNNEL DOOR DEN MONT BLANC. Voor Mei van dit jaar zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden voor den aan leg' van een tunnel door den Mont Blanc, den hoogsten berg van Europa (4810 meter), ge legen op de Fransch-Itali- aansch-Zwitsersche grens. De gedeeltelijk door den berg heen aan te leggen verkeersweg zal een lengte krijgen van 12 km. en loopt tusschen Courmayeur en Chamonix, Koos Vorrink op de brug. In de radiorubriek „Op de brug" zal de regeeringscom- missaris in algemeenen dienst, de heer Koos Vorrink, Vrij dagavond a.s. spreken over zgn indrukken te Neurenberg. KLEURFILMS UIT ZWART- EN WIT FILMS. Hollywood heeft een nieuw procédé uitgevon den voor het vervaardi gen van kleurfilm uit zwart- en witfilms. Dit procédé heet Thomas- colour" naar den uitvin der Richard Thomas. De uitvinding bestaat uit een lens. waarin drie kleurfilters zijn opgeno men. De gewone film gaat door de drie filters waarbij het beeld op elk 35 mm. frame van een film wordt vastgelegd. Daarna worden de nega tieven ontwikkeld vol gens de gebruikelijke wijze van een zwart- en witfilm en het eindre sultaat is een film met drie beelden in elk f rit me. De film wordt daarna in een standaard pro jectiemachine geplaatst waarin een Thomasco- lourprojectielens is ge monteerd en die tevens drie kleurfilters bevat. Op het moment dat het beeld de filters pas seert worden de kleuren die „uitgefilterd" waren, opgepikt en worden de drie beelden op het doek vastgelegd tot een na tuurlijk kleurenbeeld. WEINIG NIEUWS UIT INDIË. In een kampong ten W. van Bandoeng zgn zuiveringsacties ondernomen ter arrestatie van terroristen die eind 1945 bij een reeks moorden in het ge bied van Bronbeek betrokken waren. 217 Indonesiërs zijn vastgehouden. De beschieting door Indonesiërs van de Brit sche stellingen bij Semarang duurt voort. Ook van andere deelen van Java worden nog schermutselingen gemeld. In Soerabaja is men een groote reinigingsactie begon nen. De puinhoopen enz. wor den opgeruimd. In het kader van het herstel van het nor male leven zijn ook de open bare leeszaal, de bibliotheek en 4 vakbibliotheken ge opend. Dit alles terwijl de toe stand rondom de stad nog steeds gespannen is. De Parlementaire Commissie voor Indië. EERSTE KAMER NEEMT DEEL. De voorzitter der Eerste Ka mer stelde Woensdag aan de Kamer voor leden te benoe men voor de parlementaire commissie naar Indië. De re geering heeft besloten de uit zending te bevorderen. BH de besprekingen diende de neer Van Embden, (v.d.) een mo tie in om de overweging van het. voorstel van, den voorzit ter uit te stellen tot na het co mité-generaal. Deze motie werd echter verworpen met 19 tegen 11 st. Nadat nog enkele leden zich tegen de uitzending der commissie hadden verklaard werd daarop het voorstel van den voorzitter aangenomen met 22 st. tegen 10 st. De voorzitter werd gemachtigd de leden der commissie aan te! wijzen. De roof der Europeesche kunstschatten. Woensdagochtend heeft de Fransche aanklager Gerthoffer in Neurenberg mededeelingen gedaan over den roof van kunstschatten uit West-Euro pa. Hjj noemde voor Frankrijk Goering, voor Nederland Seyss Inquart den voornaamsten schuldige. Goering bleek order te hebben gegeven om de kunstschatten in het Parijsche Louvre te verdeelen in 4 groe pen: een waaruit Hitier kon kiezen, een waaruit hij zelf kon putten, een die onder Ro senbergs autoriteit viel en een, waaruit de Duitsche mu sea konden worden aangevuld. Gerthoffer zeide, dat hier sproken kon worden van i grootsten roof op wetenschap pelijke basis uit de geschiede nis. Het officieele orgaan was Rosenbergs ,-Einsatzstab West" met als hoofdkwartier Pargs en groepen in Amster dam, Brussel en Bordeaux. Goering was echter de groote man achter de schermen. Hij zocht uit iedere collectie eerst wat hij zelf wilde hebben. In Frankrgk roofden de na zi's de impressioristen. Vooral Renoir, Degas, Manet. Monet, Matisse en Picasso waren fa voriet, maar ook Rembrandt, Rubens, Hals. Vermeer, van Dyck, Ruysdael, de Hoogh en van Ostade Tot 1942 werden 21903 objecten uit 203 parti culiere verzamelingen ir„ Frankrgk buitgemaakt, mee- rendeels schilderijen, doch ook beeldhouwwerken, textiel en porcelein. 137 wagons waren ermee gevuld. Uit de Fransche bibliotheken werden 550 duizend deelen ge roofd en uit de Nederlandsche 130 duizend, waarbij het bezit van vrijmetselaarsbibliotheken. Het rapport schat de waarde der Hollandsche boeken en handschriften. die naar Duitschland gingen op 30 tot 40 millioen mark. Uit Frank rgk, Nederland en België sa men werden voorts 29436 wa gons antieke meubelen ge roofd. Allerlei op het oog onschul dige Dienststellen hielpen mee aan den roof. Aanvankelijk deden de Duitschers alsof zij alleen Joodsch bezit wilden- maai' zij bepaalden zich daar allerminst toe. Goering had in Nederland speciale opkoopers, o.w. de voornaamsten waren Cranach, Hofer, Gritzbech. Lohse Miedl. De laatste was reeds lang als bankier in Nederland ge vestigd en nam de bezittingen van Goudstikker over, zoodat Goering daaruit de eerste keu ze had. Ook legerinstanties en de organisatie Todt traden vaak als koopers op door mid del van de ..Dienststelle Mühlmann". Voorts had de S S. in Nederland twee eigen opkoopers en stroopten ook di recteuren van Duitsche musea het land af. Ook Hitier liet zeer veel in Nederland koopen. De Duit sche aankoopen hadden een schijn van legaliteit omdat de schilderijen in Nederland ge veild werden. Hun valuta stel de hen echter in staat tegen waardeloos geld alles te krij gen wat zij hebben wilden. Uit de openbare verzamelingen in Nederland werd slechts weinig weggehaald. Handelsaccoord met België op komst. De nieuwe economische be sprekingen welke momenteel tusschen België en Nederland gevoerd worden, zullen ver moedelijk tot resultaat hebben dat er voor 1946 een accoord gesloten wordt. In dit accoord zou voorzien zijn in een ex port-overschot van België naar Nederland van 25 milliard francs. Naast glas zal België ook textiel-artikelen, meststof fen en ceramische producten zenden. België zal verschillen de producten afnemen, waarbij men vrij vlug zal terugkeeren tot de traditioneele import- waren zooals zuivelartikelen enz. Er zijn kleinere moeilijk heden die door het handels accoord zullen moeten worden weggenomen, o.m. de vlaskwes tie. Ook een beginsel-overeen komst inzake de schadevergoe. ding zal gevonden moeten wor den, waardoor de Nederlandsche oorlogsslachtoffers in België op gelijken voet behandeld zul len worden als de Belgische oorlogsslachtoffers in Neder land. Einde van staalstaking in zicht? Naar verluidt, hebben ver tegenwoordigers van de Uni ted States Steel Corporation en de United States Steel Wor kers Union tijdens geheime be sprekingen een overeenkomst bereikt met betrekking tot de voornaamste geschilpunten, behalve den duur van de nieu we contracten met het doel een eind te maken aan de sta king van 750.000 staalarbei- ders, die nu 3 weken niet ge werkt hebben. BETAAL NIET TE VEEL. Al zgn de lucifers schaars, zonder aan prijsopdrijving mee te doen, mag U voor een doosje niet nieer beta len dan 2 cent als het Ned. fabrikaat is, of 21/, cent als het uit Zweden komt. De 51-j. Pa. Flipse, echtgen. v. L. Westveer te Wolphaarts- dijk, werd in '40 lid van de N.S.B. en de N.S.V.O., werkte voor Winterhulp en zou over A. L. de Nooyer uit Domburg, verteld hebben, dat hij anti- Duitsche uitlatingen deed, het geen hem 2 jaar kostte. Besch. had nu spijt van alles. Verd. mr. Dirven wenschte een na der onderzoek in deze kwestie te zien ingesteld. De 56-j. landbouwer L. Smits, uit Ovezande, werd in '40 lid der N.S.B., in '42 van den N.V.D., was lid van den Landstand en boerenleider, vorderde paarden en menschen voor de weermacht, las nat. soc. bladen en liet zijn zoons ook N.S.B.-er worden. S. bekende alles. Hij deed het om er beter van te wor den. Verd. mr. Kuipers meen de dat de 15 mnd. interneering reeds een voldoende straf is voor S., die als eenvoudig man een gemakkelijke prooi voor de N.S.B. was. De 55-j. landbouwer J. de Baar uit 's Heerenhoek, was 25 jaar in dienst van vreemdelingenverkeer. Er zijn in Zeeland wel eens acties op touw gezet door per sonen, die, hoewel in onze provincie werkzaam, toch geen ras-echte Zeeuwen waren. Ze kenden soms niet voldoende de mentaliteit van de Zeeuwen, waren ongetwijfeld van goeden wille, maar zagen toch hun plan mislukken, omdat ze niet voldoende steun en medewer king ontvingen. Met den heer G. Houteka mer, oud-schoolhoofd te Kloe- tinge, is dat anders gegaan Deze stoere, breed-geschouder. de, geboren en getogen Zeeuw wist precies, hoe hg zrjn land. genooten warm moest krijgen voor de zaak van Vreemde lingenverkeer, waaraan hij zich met volle toewijding wil de geven. Toen hij hoofd van de open bare school te Westkapelle was, kwam daar onder zijn leiding het kinderkoor: „De kleine Westkappelaars" tot stand. Met deze (niet aange- kleede, maar echte) Westkap- pelsche jongens en meisjes in kleederdracht trok hg er op uit in de jaren 19141920 om in verschillende plaatsen in het land uitvoeringen te geven. Zoo genoot het koor ook de eer om voor H.M. de Koningin te mo gen optreden. Zoo kreeg de naam Houte kamer bekendheid buiten de provincie. Vreemdelingen vroe gen hem schriftelijk of mon deling om allerlei inlichtingen en met den toenmaligen bur gemeester Viruly (vader van den bekenden vlieger) maakte hij propaganda voor zijn woon plaats. Ondanks de weinige accommodatie kwamen er van lieverlee steeds meer vreemde lingen logeeren. Met de kop stukken van het V.V.V.-con- gres, dat in Juni 1920 te Middelburg gehouden werd, mocht de bescheiden hoofd onderwijzer uit Westkapelle contact hebben. Zoo werd de basis gelegd voor zg'n later veelomvattend werk op het gebied van Vreemdelingenver keer. In 1920 werd de heer Houte- kamer hoofd der school te Kloetinge en reeds op 12 Febr. 1921 werd hy gekozen tot secretaris van de in 1917 op gerichte vereeniging tot be vordering van het Vreemdeiin- fjenverkeer op Z— en N.-Beve- and. Hier, in zijn geboorte streek, kwam hij in zijn ele ment. En veel heeft hij in deze 25 jaren op dit gebied gedaan. In 1921 werd een ringrrjderij met tilbury's door echtparen in Zuid-Bevelandsch costuum georganiseerd. Groot succes werd behaald met de feest- week en tentoonstelling „Vreemid". Op initiatief en met mede werking van de vereeniging werden voor verschillende films op Zuid-Beveland opna men gemaakt. Voortdurend werd in binnen- en buitenland voor de onvolprezen Zuid-Be- velandsche kleederdracht pro paganda gevoerd. Medewerking werd verleend aan de feeste lijkheden ter eere van het 25- rig regeeringsjubileum van .M. de Koningin in 1923. In 1924 volgde het konink lijk bezoek aan Goes, waarbij aan H.K.H. Prinses Juliana een Zuid-Beveland3ch costuum werd aangeboden, waarvoor de gelden door de Zuid-Beveland sch e vrouwen waren bg'een- gebracht. Wekelijksche boottochten van Rotterdam uit en trips door Zeeland werden georga niseerd. De heer Houtekamer maakte met een gezelschap in Zuid- Bevelandsche kleederdrachten propaganda-tournee's o.a. naar Utrecht Rotterdam, Amster. dam, Friesland, Groningen, Antwerpen, Ostende, Spa, Folkestone, Londen, sprak voor de radio, organiseerde een stempeltocht door Zeeland (de eerste in den lande), enz. Was de oorlog niet tusschen- beide gekomen, dan was zeker nog een respectabel program afgewerkt. Het hierboven ge releveerde, dat nog zeer on volledig is, doet echter zien, wat deze harde werker op het gebied van het vreemdelingen verkeer in deze kwart eeuw zooal tot stand bracht. Een woord van warme hulde en erkentelijkheid is daarvoor ze ker op zijn plaats. De heer Houtekamer werd in 1935 benoemd tot secretaris van de prov. vereeniging voor V.V.V., waarom hij in 1938 ont slag nam als secr. van de Be- velandsche V.V.V. Van 1924 1928 had hij en van 1929 tot heden heeft hg zitting in het hoofdbestuur van de Alg. Ver eeniging voor V.V.V. Moge het den heer Houte kamer gegeven zgn, nu ons land bevrijd is, weer een op bloei van het toerisme te zien. Dat hg, waar hij nog in prima conditie is, weer zgn lid en boerenleider van den Landstand, verstrekte Auswei- sen, schreef een brief naar Münzer, waarin hij Hitier en Duitschland ophemelde, be schuldigde burgemeester Hor- sig van onbekwaamheid, schonk aan Frontzorg en gaf bloem aan enkele bekende N.S.B.-ers uit Goes. Naar hy ter zitting verklaarde, had hij den brief niet zelf opgesteld, doch wel enderteekend. Nadat een getuige gehoord was, hield mr. Kuipers een pleidooi voor besch. en meende dat 7 mnd. interneering reeds genoeg zgn voor de B.'s domheid. De 48-j. adjunct-commies P.T.T., J. van Dalsen uit Goes, sloot zich bij het N.A.F. aan, ontving Duitschers aan huis, zgn dochter verloofde zich met een Duitseher en was werk zaam bij de Gestapo te Mid. delburg. Uit de verklaringen bleek, dat de kwesties met zgn dochter buiten zgn wil ont stonden. Het lid worden van het N.A.F. was een gevolg van het overgaan van de or ganisatie. Hij deed dit met duizenden postambtenaren, die er later alleen een berisping voor kregen. Als getuige werd gehoord de heer P. Visser, di recteur van het P.T.T.-kantoor te Goes, die verklaarde dat besch. steeds anti-N.S.B. was. Door zgn niet gemakkelijke na tuur was hg vaak in de con tramine, hetgeen tot gevolg had dat men hem van pro. Duitschheid verdacht. Na nog verschillende ontlas- tende feiten te hebben opge somd drong verd. mr. P. C. Adriaanse er op aan, besch. onmiddellijk uit de internee ring te ontslaan. De voorz. ging hierop echter niet in. UITSPRAKEN TRIBUNAAL De 36-j. kantoorbediende, G. F. Simcns te Goes: 10 j. inter neering met ontz. rechten. De 38-j. veearts, M. Gakeer te Ovezande: 1 mnd. internee ring, verb, verkl. vermogen tot 3000 en ontzetting rech ten. De 50-j. losse werkman J. Moelker te Wemeldinge, werd uit zijn rechten ontzet. De 47-j. Flipse te Wol- phaartsdijk: 5 jaar internee ring, verb, verkl. vermogen tot 500 en ontzetting rechten. In de zaak tegen mej. A. P. Schouwenaar te Hansweert wordt een nieuw onderzoek in gesteld. ZEEUWSCH OORLOGSMUSEUM. De heer J. Ph. Koene, ge meente-secretaris van Middel burg, schrijft ons: Het initiatief om te komen tot de oprichting van een Zeeuwsch Oorlogsmuseum vindt allerwege belangstelling, zoowel in als buiten de Pro vincie. Er is dus zeker reder, om aan te pakken. Alle belangstellenden wor den dan ook uitgenoodigd tot bijwoning van een vergadering op Zaterdag 16 Februari a.s. des namiddags 2 uur in het Ned. Koffiehuis, Dam te Mid delburg. Het ligt in de bedoeling om in deze vergadering te komen tot de oprichting van een Ver eeniging, de verkiezing van een voorloopig bestuur, bespre king van de te voeren actie en diverse plannen- Gehoopt wordt dat alle Zeeuwen zullen toonen hun be langstelling niet uitsluitend te beperken tot het zenden van een visitekaartje, doch dat zij ook bereid zgn deze bijeen komst te bezoeken om op deze wgze daadwerkelijk mede te werken aan het bereiken van het gestelde doel. Waar een dergelijk museum, mits goed ingericht, ongetwij feld ook vele vreemdelingen zal kunnen trekken reeds dit jaar worden vele Amerikanen in Europa verwacht ligt hier ongetwijfeld ook een belang voor vele zakenlieden. POLITIEKE GEVANGENEN AAN GEKOMEN. Vanuit het interneerings- kamp te Den Helder werden Dinsdag jl. de volgende po litieke gevangenen naar Mid delburg overgebrachtW. O. Erdle, P. C. Schoonackers jr., lid Landwacht; W. Slof, lid N.S.B. en H. A. Vermeulen, lid S.S., allen te Middelburg; J. L. Janse, bg O.T.; D. J. La- bruyère, lid Landstorm en J. E. Wiegman-Bals, lid N.S.B., allen te Vlissingen; J. Jasper lid Landwacht en J. A. Sprundel, lid S.S., beiden te Arnemulden en M. Gravers te Souburg, bij Ordn. PoL De tot Inspecteur van - het L.O. in de inspectie Middel burg te benoemen heer A. A. Leenhouts, was niet hoofd van een openb. lagere school, doch van de openbare school voor U:L.O. te Terneuzen. BEVELANDSCHE SLAGERS PROTESTEEREN. In de te Goes gehouden ver. gadering van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van de vak groep slagers werd besloten een protest te zenden aan het landelgk bestuur van de vak groepen, waarin wordt vraagd, waarom de worstfa- brieken ingeschakeld zijn, ter. wijl het publiek nog geen 300 gram versch vleesch krijgt toegewezen en waarom leven de runderen naar de worstfa- brieken gaan. Het publiek is meer gebaat bij ve>rsch vleesch. dan bij worst, waarvan men geen jus kan maken. Verder wordt gevraagd, welke instan tie verantwoordelijk is voor het oud en geel worden van 150.000 kg. varkensvleesch, die door de slagers niet meer verkocht konden worden en eveneens naar de worstfabrie- ken zijn gezonden. Waarom schrijven de couranten, dat de nog resteerende blikvisch vrij verkocht mag worden, terwnl men van hooger hand toch weet, dat de slagers hun blik visch hebben moeten inleve ren? De vergadering verzocht het landelg'k bestuur dringend deze punten bg de betrokken in stantie te behandelen, daar het publiek en de slagers in op stand zullen komen tegen een dergelijke handelwgze. BEGRAFENIS F. C. SONNEGA. Onder zeer groote belang stelling had Woensdagmiddag te Terneuzen de begrafenis plaats van den heer F. C. Son nega, in leven technisch amb- tenaar van de N.V. Waterlei ding Mg. Zeeuwsch. Vlaande ren. Directie en commissaris sen en nagenoeg het geheele personeel volgde de baar, die door een schat van bloemen was gedekt. Aan de groeve spraken de president-commissaris, de heer Purfino en de directeur, de heer Dikötter, die gewaagden van de groote plichtsbetrach. ting, de trouw en de eerlijk heid van den heer Sonnega. De heer Bot sprak namens het personeel en de heer De Vries namens de personeels- vereeniging waarvan de heer Sonnega voorzitter was. Een broer van den overledene dank te voor de laatste eer. De Nederlandsche regee ring heeft een actie onderno men bij het federale hof te New York teneinde 495.962 dollar van de „American As- mendt Corporation" terug te ontvangen. Het geld werd voor uit gegeven, voor het vervaar digen van bommen, welke niet zgn afgeleverd. Met ingang van 15 Febr. a.s. zal een nieuwe frankeer- volle zegel van 1, met de beelte- krachten aan V.V.V. moge ge-1 nis van H.M. de Koningin ver ven l schijnen. Het bestuur van de afd. der Chr. Hist. Unie te Axel is sa- sngesteld als volgt: P. J. van Bendegem, W. de Feijter, J. Overdulve, J. Scheele en P. A. Wondergem. Aan de R.K. school te Axel is tot onderwijzeres benoemd mej. L. Kindt. Tijdens de bezetting hebben de Duitschers eenige stukken van den lokalen spoorweg HeinkenszandBorssele opge broken, waardoor de ceintuur baan door den zak van Zuid- Beveland, waarover tot vóór den oorlog vervoer van goede ren en landbouwproducten plaats vond, was onderbroken. De plannen voor het herstel van de nog resteerende opge broken stukken, zgn thans ire voorbereiding. Dinsdagmorgen had in de Wijngaardstraat te Goes een aanrijding plaats tusschen een autobus en een melkwagentje. Het laatste werd deerlgk ge havend en een hoeveelheid melk ging verloren. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Voor het ingenieurs-examere Nederlandsche landbouw slaag de te Wageningen de heer D, J. v. d. Have te Kapelle. De afd. Vlissingen van de Kath. Volkspartij heeft candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer mr. dr. A. Mes te Hein-» kenszand en voor de Prov. Staten den heer F. Schets to Vlissingen. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur had op den rijksweg te Lewedorp een motorongeval plaats. Doordat de achterband sprong, kwam een motorrgder in volle vaart te vallen. De duorg'der, een militair, werd van den motor geslingerd en. moest met een gapende hoofd wond naar St. Joanna te Goes vervoerd worden. De motor rijder zelf bekwam geen let sel. NIEUWE BONNEN Van 3 t.m. 16 Februari. BONKAARTEN KA, KB, KC 603. Jam: 735, 250 gr. jam, stroop enz. Thee: 736, 50 gr. Gedr. Zuidvruchten: 737, 10Q gram. Waschpoeder: 738, 250 gr. Aardappelen; B 71, 1 kg. BONKAARTEN LA, LB, LC 602. Melk: A 04 Melk, 1% B 04, C 04 Melk 3 L Aardappelen: 010 Aardapp., 2 kg. BONKAARTEN KD, KE 602. Jam: 835, 250 gr. jam, stroop enz. Gedr. Zuidvruchten; 880, 300 gram. Waschpoeder: 837, 250 gr. BONKAARTEN LD, LE 602, Melk: D 04. E 04 Melk, 5 L Aardappelen: 510 Aardappeleg, 1 kg. TABAKSKAARTEN ENZ. T12, 2 rants, tabaksartikelea (geen import-cigaretten). V 12, 100 gr. Choc, of suikerw* X 12, 100 gr. choc, of suiker w. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 8 Febr. a.s. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 11 Februari mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de aaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bon nen „014 of 514 vleesch" voor vleesch en „010 aardappelen" voor aardappelen worden inge leverd. S.D.A.P.-congres. Te Amsterdam is Woensdag het 46ste congres van de S.D, A.P. begonnen. In zijn ope ningswoord sprak Koos Vor rink t.a.v. de politieke delin quenten en de zuivering do hoop uit dat de regeering den. weg zal vinden naar de for mule: „snel, streng en recht vaardig" waar de twee groe pen in ons volk, de strengen en de zachten, zich volgens spr. zouden kunnen vinden. Het voorstel tot fusie met an dere partgen in een „Partij van den Arbeid" noemde spr. het kernvraagstuk van het con gres. Aan het congres werd nog medegedeeld dat het voorloo- pige bestuur van de „Partij van den Arbeid" zal bestaan, uit 20 leden, nl. 9 S.D.A.P., 4 V.D., 2 C.D.U., 2 Christo- foorgroep, 2 groep van Wat- sum, 1 lid, prof. Schermer- horn. S.D.A.P. telde op 31 Dec. jl. 620 afdeelingen met 63.076 leden. Democratische Rijks eenheid in Frankrijk. De commissie uit de nationa le vergadering, belast met het opstellen van Frankrijks nieu we grondwet, heeft een motie aangenomen, welke duidt op een democratiseering van het Fransche rijk. De motie Ver zoekt nl. in de nieuwe grond wet een artikel op te nemen, dat vermeldt: „Frankrijk met zijn overzeesclie gebieden eenerzijds en de verbonden sta ten anderzijds vormt een vrije lijk aanvaarde eenheid, waar van de bewoners de rechten en vrijheden genieten zooals door deze ve rklaiing gewaarborgd worden. Alle bewoners van het moederland en het Fransche *ebied overzee genieten de pcr itieke rechten van vrije bur gers, zooals in de tegenwoor dige grondwet gedefinieerd". Deze motie cal door de ple naire zitting van de assemblee moeten worden goedgekeurd, alvorens van kracht te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1