PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ER DREIGT EEN WERELDHONGERSNOOD Critiek op politiek van Berin. Sjahrir naar Soerakarta vertrokken. UIT Dijken van Walcheren bijna dicht DE PROVINCIE Huisvestingsproblemen in Goes Hoofdredacteur G. Balllntljn (w«t redactioneele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr„ Vlissingen. Commissie van BijstandW. 't Hooft te Goes. J. L. van eeuwen. Ds. M. L. \V. Schoch, Vlisslngeu- Verschijnt dagetijks. behalve op Zon- en feestdagen. Donderdag 7 Febr. '46 189e Jaargang Nummer 92 ABONNEMENTSPRIJS cent pet week. t 3-20 per kwartaal, franco per oost. 1 3« per k*«»aal- Loss® nummers 5 cent. ADV EK WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT minimum oer advertentie f 2-— Bureaux gevestigd te Vllsslngen Walatraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuaen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 35930aj^o^_gceu^ Het Wereldgebeuren JA Ann na rf kanen Staan Wel keurden zij zijn houding 40.ÜUU parubdnen dUUUl in de Grieksche aangelegen- in Spanje klaar. Hoe moeilijk het is om tot een accoord te komen over de Grieksche kwestie en hoe groot de spanning is, die heerscht in rlpn Veiligheidsraad der Ver enigde Volkeren, is duidelijk tot uiting gekomen in het feit, dat er Dinsdagavond wederom sreen beslissing kon worden genomen. Urenlange bespre kingen tusschen de delegatie leiders der 5 groote mogend heden leverden geen enkel re sultaat op De crisis in den Veiligheids raad wordt echter in de scha duw gesteld door wat men in Londen een veel ernstiger be dreiging acht: den wereldhon gersnood, die in geheel Enge land het gesprek van den dag vormt. In Engeland zijn de rantsoenen beperkt, de Unrra verklaart, dat er meer honger en koude wordt geleden aan verleden jaar, in Algiers dreigt een hongersnood, die in de ge schiedenis haar weerga niet vindt, het tekort aan tarwe er. rijst is zoo groot, dat de groo te mogendheden overwegen dit probleem aan de Vereenigde Volkeren voor te leggen in Br. Indië zullen, in de ko- mende maanden meer dan 150.000 personen van honger sterven De toestand wordt dus pre cair. En dat in het jaar 1946! Toch verliest men in Enge land de gebeurtenissen op de Uno-conferentie niet uit het oog. Meft ziet zeer goed in, dat spanningen, zooals die nu aan den dag treden, gevaarlijk zijn en dat het tusschen Bevin en de Russen niet tot al te veel vuldige botsingen moet komen, De reactie is vermeldens waard! In den boezem van de Labour-party is namelijk ver schil van meening ontstaan over de buitenlandsche poli tiek van Bevin. Velen wen- schen. dat Engeland nauwer samen zal werken met Rusland en dat Bevin een meer demo cratische politiek zal voeren. heid goed en tot splitsing zal het du3 niet komen. Maar de verdeeldheid is toch een op merkelijk feit. De Spaansche kwestie baart meer en meer zorg. In Madrid z\jn groote monarchistische betoogingen gehouden, waarbij verschillen de studenten werden gear resteerd. Ook drie zonen van den uitgever van het monar chistische dagblad A.B.C. zijn in hechtenis genomen. Als de monarchie er mocht komen, als dus het komende overleg met don Juan tot po sitieve resultaten mocht voe ren, zijn we er echter nog niet. De republikeinsche leider Gi- ral, die in Washington vertoeft, heeft nl. verklaard, dat er in Spanje 40.000 ondergrondsche strijders klaar staan om Fran co te verdrijven als hij uit zich zelf niet heengaat. Giral drong er op aan, dat Engeland en Amerika het aftreden van Franco zullen bespoedigen. Pensioenen en wachtgelden onderwijzers. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van Steen, heeft de minister van Onder wijs, K. en W. geantwoord dat reeds een wetsontwerp in ge reedheid is gebracht, waarbij wordt voorgesteld de werkings duur van het „reglement voor- loopige pensionneering onder wijzers" te verlengen tot en met 31 Dec. 1947. Eerlang zal dit onderwerp bij de Staten Generaal aanhangig worden gemaakt. Ook omtrent wijzi gingen in de wachtgeldrege lingen voor onderwijzers deel de de minister mede dat dit besluit thans voorloopig ge schorst is, ingevolge het be sluit bezettingsmaatregelen. Een voorstel aan de Staten Generaal tot opheffing van de voorloopige schorsing van dit besluit heeft zijn ministerie reeds verlaten. WAS DE ATOOMBOM OVERBODIG? Het eerste Japansche aanbod voor onvoorwaardelijke capi tulatie werd ontvangen op 25 Juli '45, 2 weken voordat dé Sovjet-Unie aan den oorlog ging deelnemen en 13 dagen voor het loslaten van de eer ste atoombom. Aldus heeft de kapibein-ter-zee Zacharias ont huld, de chef van den Ameri- kaanschen dienst voor de „Psychologische oorlogvoe ring" tegen Japan, PANIEK IN PARIJS.... In Frankrijk heerschte Maandagavond groote ongerustheid in verband met een hoorspel dat door „Radio Parijs" werd uitgezonden. Hét hoor spel begon met de woor den: ..Hier volgt een be langrijke mededeellng" en gaf een reportage van atoombommen, die in Amerika waren losgela ten en geleidelik Parijs naderden. De studio werd met telefoontjes bestormd! Het verder gedeelte van den avond moest besteed worden aan het gerust stellen van de luisteraars! Exportmogelijkheden naar Engeland. De invoer van groote hoe veelheden materialen voor den wederopbouw zal bekostigd moeten worden met producten voor den uitvoer, nl. van land en tuinbouwproducten, al ko men natuurlijk in de eerste plaats die artikelen in aan merking waarvan een surplus is. Ook de artikelen, die voor de binnenlandsche voorziening nog niet vrij van rantsoenee ring zijn, behooren tot de be talingsmiddelen. De besprekingen welke mi nister Mansholt met zijn En- gelsche collega's heeft gehou den hebben reeds perspectief geopend. Thans is een Neder- landsche delegatie naar Enge land vertrokken om de door den minister gevoerde onder handelingen voort te zetten en zoo mogelijk tot concrete - re sultaten te leiden. Er is ge bleken dat de prflsfactor een groote rol speelt. Toch kan reeds gezegd worden dat de vooruitzichten van groente-ex port naar Engeland gunstiger zijn geworden. Frankrijk gaat bezuinigen. Eenstemmig heeft de Fran- sche ministerraad besloten tot een drastische beperking van de militaire en civiele uitgaven en tot een geleidelijke intrek king van de bedrijfssubsidies. Deze maatregelen vormen een onderdeel van het plan, opgesteld door den minister van financiën, André Philip, tot herstel van de financieele situatie des lands. Tevens heeft de regeering maatregelen goedgekeurd om de inkomsten te verhoogen. Er zal een reorganisatie komen van de ambten by de openbare organen teneinde in overleg met de vakorganisaties bezui nigingen in te voeren. Nederlander ontdekt een komeet. Een Nederlandsche pater, verbonden aan de sterrenwacht van het Vaticaan, zou, naar radio Vaticaan bericht, een nieuwe of teruggekeerde ko meet ontdekt hebben, die zich in het sterrenbeeld de Groote Beer beweegt. CONTRIBUTIE VOOR ZELFSTANDIGE BEDRIJFSGROEPEN. Naar aanleiding van enkele üchriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Smallenbroek, heeft de heer Vos, minister van handel eu nijverheid, geantwoord dat de zelfstandige organisatie van het bedrijfsleven, de z.g. orga- haaft^is ^r°ltersom' gehand- Ondernemers, die zich tij dens de bezetting hadden aan- ^erneld moeten ook de achter stallige contributie over de ja ren vóór 1945 voldoen, terwijl ondernemers, die zich eerst ha bevrijding hebben aange meld, uisluitend gehouden zijn aaS contributie over 1945. Er wordt rekening gehouden met tijdens de bezetting be staande principieele bezwaren tegen de organisatie Wolter- flom De grens tusschen princi pieele weigeraars en wanbeta lers valt echter niet steeds sa men met het al of niet aanmel- VORDERINGSBESLUIT WOONRUIMTE. Er is een wetsontwerp inge diend ter aanvulling van het Vorderingsbesluit Woonruim te, o.m. om buiten twijfel te stellen dat bij het ingebruik nemen met behulp van den sterken arm zoo noodig de be woners en inboedel uit de woonruimte kunnen worden verwijderd. Voorts dat ook aan hen. die door den burgemees ter belast zijn met de tenuit voerlegging van de vordering, de bevoegdheid kan worden verleend tot het binnentreden van woningen tegen den wil van den bewoner. Een gedeelte van de Groote Markt te Groningen zal worden bestemd voor een gedenkteeken ter herinnering aan de slachtoffers van oorlog en terreur uit stad en provin cie. Toegang tot Batavia weer vrij. Reutèr meldt uit Batavia: Sjahrir is Dinsdag met het geheele „kabinet" naar Soe rakarta vertrokken om een bij eenkomst bij te wonen van on- gev. 200 plaatselijke bestuur* oers. Sjahrir zal de bijeen komst toespreken en wordt aan het einde van deze week te Batavia terugverwacht, waar hij waarschijnlijk met Van Mook een ontmoeting zal heb ben. Men verwacht, dat er dan Nederlandsche voorstellen aan de Indonesiërs zullen wor den voorgelegd. Volgens ge zaghebbende kringen had de Nederlandsche regeering eeni- ge verandering in de door Van Mook uit Nederland meegeno men voorstellen aangebracht. Onbevestigde berichten ver melden echter, dat de oor spronkelijke voorwaarden een bepaling bevatten, waarin zelfregeering voor Indonesië gedurende langen tijd zou wor den uitgesteld. Deze voorstel len zouden door de Indonesiërs zeer koel zijn ontvangen. Parlementsleden van Queens land hebben medegedeeld, dat in Makassar ruim 85 van de bevolking achter het Ne derlandsche gezag staat. Te Menado en Bandoeng is het rustig. VRIJE TOEOANG TOT BATAVIA. Volgens een officieele mede- deeling is de toegang van Ne derlandsche burgers tot Bata via niet meer aan beperkende bepalingen gebonden. Van nu af aan zijn de Ne derlandsche ambtenaren te Ba tavia bevoegd om aanvragen voor toegang tot Batavia van buiten Nederlandsch Oost-In- dië te behandelen. Gisteren zou het geallieerde militaire gerechtshof te Bata via voor het eerst bijeenko men. Als eerste verdachte staat Soekarno terecht, een Indonesiër, die geen familie is van den „president" der repu bliek. Te Singapore zijn gevallen van kinderverlamming ge constateerd De autoriteiten hebben vastgesteld, dat de ziekte besmettelijk is en dat quarantaine-maatregelen nood- zakelijk zijn. Deze zijn echter rog niet genomen. NOBEL GEBAAR. Uit een te Washington gehouden enquête is ko men vast te staan, dat 68 der Amerikanen bereid is ten. behoeve van Europa en Azië opnieuw de distributie van le vensmiddelen te aan vaarden. 44 wil ook wel een extra-belasting opbrengen om de volke ren in de bevrydelanden te helpen. 38 had geen bezwaar tegen belasting en distributie voor dit doel. Nog slechts onbeteekenende lekken. Polder wordt reeds bemalen. De Rijkswaterstaat te Mid delburg deelt mede: De dichting van het gat bij Rammekens, dat op 24 Janu ari werd geblokkeerd, vordert ondanks het ongunstige weer der laatste dagen naar wensch. De nog resteerende lekken zijn van slechts ondergeschikte beteekenis, zoodat reeds met het leegmalen van den polder kon worden begonnen. Terwijl het waterpeil lang zaam zakt, blijft men den. nog zeer lichten dijk versterken er wij hopen dan ook spoedig te kunnen melden, dat geheel Walcheren weer door een be trouwbare waterkeering wordt beschermd. POGINGEN TOT FUSIE DER ZEEUWSCH- VLAAMSCHE TRAMS. Reeds verscheidene malen werden van provinciewege po gingen in het werk gestc-ld om tot fusie van de Z.V.T.M. en de S.B.M. te geraken, doch steeds zonder resultaat. Over tuigd zijnde dat het reizigers verkeer in Zeeuwsch-Vlaande ren ten zeerste gebaat zou zijn met een samenwerking van beide maatschappijen hebben Ged. Staten zien opnieuw met een schrijven tot de beide di recties gewend, met het ver zoek een samenspreking te houden teneinde tot fusie, of althans toch tot nauwere sa menwerking te geraken. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prin ses Beatrix organiseerde de feestcommissie te Draaibrug ten bate van het Ned. Roode Kruis een feestavond welke f 101.04'/, opbracht. Kerknieuws Vrije Evang gem. Beroepen te Zaandam-Wormerveer I. J. Vasseur te Bussum. Het proces te Neurenberg. Uruguay wil geen doodstraf voor Goering c.s. De verdediging van Seyss. MARGUERITE COUPERUS ERNSTIG ZIEK. De ook in Zeeland bekende voordrachtkunstenares Mar guerite Couperus is ernstig ziek tengevolge van haar ver blijf in een concentratiekamp. Haar toestand is langzaam vooruitgaande, doch het zal nog wel eenige maanden du ren, alvorens zij wederom zal kunnen optreden. De regeering van Uruguay heeft aan de vergadering van de Vereenigde Volkeren ver zocht, de Duitsche oorlogsmis dadigers maximaal tot levens lang te doen veroordeelen. Dit wordt de zwaarste straf ge acht, terwijl de doodstraf in strijd met den democratischen eerbied voor het menschelijk leven wordt genoemd. Het is niet onmogelijk, dat hierdoor Eerst over 6 of 7 jaar voldoende woningen. Record aantal huwelijken. Sterke bevolkingsaanwas. - De gevolgen. Het blijkt gewenscht eenige gegevens te publiceeren over een onderwerp, dat vele in woners van Goes ten zeerste intereseert, nl. het Woning vraagstuk. Het lijdt nl. geen twijfel of er is bij velen op dit gebied misverstand. Zoo heerscht de opvatting, dat door het ver trek van geëvacueerde gezin nen 'n betere tijd zal aanbreken en men zich gemakkelijker zal kunnen bewegen. Weer anderen koesteren de gedachte dat de bouw van 2 x 40 noodwoningen de moeilijk heden een eindweegs zal oplos sen. Helaas is dit onjuist. Zeker er gaan gezinnen te rug naar hun oude woonplaats, en 80 gezinnen zullen zich een noodwoning zien toegewezen. En dan toch geen verbetering Neen, en wel hierom. De aan was van de Goessche bevol king zelve is van dien aard dat het aantal gezinnen nog immer toeneemt. Is dit in normale tijden een reden tot verheugenis voor elk gemeentebestuur, thans brengt dit sterk groeiproces B. en W. van Goes dagelijks groo- tere zorgen. Naast genoemden sterken aanwas van de eigen bevolking komt nog de trek der rijksdiensten naar Goes, zoowel tijdelijke als permanen te, die Goes verkiezen vanwege zijn centrale ligging. Maar zelfs als we geen rekening houden met deze diensten zou, wanneer het mogelijk was nu aanstond 600 woningen te hou den. zoodat thans naar een an-1nvuuwcu tc qu aere oplossing wordt gezocht, wen, stellig nog niet aan de behoefte van het oogenblik zijn voldaan. Van 10 naar 15.000 in woners. In 1941 werd te Goes de 10.000ste inwoner geboren. Op dat oogenblik waren er 2900 woningen. Het was toen al een jaar oorlog en sindsdien is er niet meer gebouwd. Gelukkig is Goes niet door het oorlogs geweld geteisterd, dus is on geveer nog hetzelfde aantal huizen beschikbaar. Het in wonertal is echter niet hetzelf de gebleven, maar sindsdien gestegen tot 13.200, terwijl daarnaast, na de droogmaking van Walcheren, nog 1600 eva- cué's in Goes vertoeven. In totaal dus brjna 15.000 men- schen. Dat wil zeggen, dat het zielenaantal in betrekkelijk korten tijd met bijna de helft is toegenomen. Huwelijksrecord. Ondanks het feit, dat geen woningen beschikbaar waren, zijn tijdens de laatste vijf ja ren meer huwelijken gesloten dan in vredestijd. Over de ja ren 1936 t.m. 1940 werden ge middeld 60, over de jaren 1941 t.m. 1945 gemiddeld 110 huwe lijken per jaar gesloten. Deze jonge menschen zijn meestal gaan inwonen bij ouders of kennissen. Onder bekrompen omstandigheden bleek dit in vele gevallen mogelijk. Als echter in deze jonge ge zinnen de normale gezinsver meerdering plaats had, werden de omstandigheden steeds moeilijker, vooral wanneer na het voortgaan der jaren het tweede, of het derde kind werd geboren. Velen kwamen daar door in een onmogelijke posi tie te verkeeren. Daarbij kwam soms nog, dat in het ouderlijk gezin een jongen uit Duitsch- land terugkeerde; dan werd de situatie heelemaal hopeloos. Andere jonge menschen die tijdens den oorlog verloofd zijn, bleven een huwelijk steeds uit stellen in de hoop, dat na den terugkeer van den vrede spoe dig een betere tijd zou aan breken. Zij wachten nu reeds jaren en hun kansen op een betere huisvesting zijn nog even gering. Werkt mede Daarom wordt hier een drin gend beroep gedaan op de burgerij om vrijwillig aan deze jonge menschen gedurende de ze moeilijke periode huisves ting te verleenen. Ziedaar hoe de toestand op het oogenblik is. Het spreekt vanzelf dat al lereerst gebouwd zal worden in de geteisterde streken. We denken aan Walcheren, aan W. Zeeüwsch Vlaanderen, aan Dui- veland, aan Arnhem en Nijme gen, de Betuwe en West Bra bant en zooveel andere oorden, waar tallooze huizen zijn ver woest. Dat Goes dan toch noodwoningen kreeg bewijst wel, dat de woningnood hier, ook door de regeeringsinstan- ties, als buitengewoon groot werd beoordeeld. Ons is al thans geen geval bekend van plaatsen waar deze zijn ge bouwd zonder noemenswaar dige verwoestingen. Werkelijke verbetering zal eerst mogelijk zijn, wanneer de bouwplannen die reeds lang gereed liggen, kunnen worden aangepakt Misschien in 1947 de eerste 70 huizen en zoo mogelijk ieder volgend Jaar wat meer. Rekening houdend met de steeds vooruitgaande uitbreiding zal dus mis schien over 6 7 jaar een peil zijn bereikt waarop aan alle behoeften zal zijn voldaan. het plan om de Uno-vergade ring zeer binnenkort te ver dagen, in de war wordt ge stuurd. De verdediging van Seyss In- quart wordt voortaan gevoerd door dr. Steinbauer. Seyss had aanvankelijk als tweeden raadsman dr. Laternser, die speciaal de Nederlandsche kwestie zou behandelen, doch heeft thans ook het Neder, landsche deel aan Steinbauer opgedragen. Laternser heeft de verdediging van den Duit- schen generalen staf op zich genomen. In de zitting van het Tri. bunaal te Neurenberg werden Dinsdag wederom enkele films vertoond. Toen de luidspreker een luidruchtige orkestbegelei ding bracht, vroeg de presi dent of deze muziek nu wel noodzakelijk was. De muziek was echter volgens den Fran- schen aanklager Fauré, niet van de film te scheiden. Ver toond werden films over vrij metselarij en over president Roosevelt, die door de Duit sche propaganda als de schul dige aan dezen oorlog werd voorgesteld. Het proces te Neurenberg wordt gedurende eenige dagen bijgewoond door prof. R. E. A. Röling, hoogleeraar te Utrecht, lid van het internationale tri bunaal te Tokio, dat over de Japansche oorlogsmisdaden zal oordeelen. Prof. Röling, die rechter is- geweest te Middel burg, wenscht zich omtrent de procesvoering te oriënteeren. DE RADIO. Het onlangs gevormde comi té „Nationale Omroep" heeft in een telegram aan den mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. gepro testeerd tegen een op Zaterdag avond jl. gehouden radiorede van den heer G. Lebon, secre taris van de V.A.R.A. De heer Lebon besprak in deze redevoe ring kwesties, samenhangen de met den radiostrijd. Het Co mité Natk/iale Omroep geeft in het telegram als zijn meening te kennen, dat of maatregelen getroffen "moeten worden teneinde den radiostrijd buiten de huidige omroepprac- ttjk te hoi>en, of dat ook aan voorstanders van een na- tionalen omroep de gelegenheid wordt gegeven hun denkbeel den voor den microfoon te propageeren Het comité ver zoekt den minister den inhoud van het telegram in overwe ging te willen nemen. De dapperste kapitein der koopvaardij. KAPITEIN ROMUN GEHULDIGD. Dinsdagmorgen heeft aan boord van het motorschip „Oranjefontein" de huldiging glaats gehad van kapitein A. Lomijn, Vlissinger van ge boorte, die beschouwd wordt als de dapperste kapitein van de Nederlandsche koopvaardij. De minister van scheepvaart, J. M. de Booy, heeft hem daar bij den zilveren beker doen uitreiken, welke door den heer A. Groenenberg uit Cardiff was beschikbaar gesteld voor den Nederlandsehen zeeman, die door zijn gedrag bij moei lijke en gevaarvolle operaties den meest persoonlijken moed aan den dag had gelegd. Kapitein Romijn was reeds door H.M. de Koningin onder scheiden met den Bronzen Leeuw wegens het als gezag voerder van het m.s. „Aagte- kerk" afslaan van een onder- zeebootaanval in Januari 1943, waarbg deze vijandelijke on derzeeboot vermoedelijk tot zinken is gebracht. Bovendien heeft H.M. hem reeds gedecoreerd met het Kruis van Verdienste met gesp wegens zijn heldhaftig optre den in een Malta-convooi, waarbij zijn schip door een vijandelijken vliegtuigaanval tot zinken werd gebracht. Ka pitein Romijn heeft toen het uiterste gedaan, ofschoon zelf ernstig gewend, om het schip, passagiers en lading te ber gen. Het schip had toen 1100 ton petroleum en vliegtuig- benzine aan boord. Ook is ka pitein Romijn door de Konin gin gedecoreerd met t Kruis van Verdienste, omdat hij meer dan 2 jaax lang het be vel heeft gevoerd over een schip in de gevaarlijke zeege. bieden. Voorts is hem verleend een commendation met ver sierselen van Hcnary Officer in the order of the British Em pire, terwijl hij bovendien werd bencemd tot Honary Member of Master Mariner Society of Great Britain en tenslotte dra ger is van de Lloyd War Me dal for Bravoury and Sea. De uitreiking van den beker ge schiedde door mevrouw Groe nenberg. Kapitein Romijn zei den beker te zullen beschou wen als een symbool van de foede samenwerking tusschen em en zijn bemanning. ..HANDELSBELANG' TE MIDDELBURG. De vereeniging „Handelsbe lang" te Middelburg kwam Dinsdag j.l. voor de eerste maal na de bevrijding in ver gadering bijeen. In zijn openingsrede releveerde de voorz., dhr. L. A. Stofkoper, de gevolgen van den oorlog voor gewest, stad en bedrijfs leven. Maar bracht hiernaast ook de toekomstmogelijkheden naar voren, in het bijzonder met betrekking tot de haven van Vlissingen, niet alleen als in-, maar ook als uitvoerha- ven. Ook de vereeniging moest gedurende de bezetting kas en archief opzenden aan de Li quidatiecommissie voor het be drijfsleven. De gevorderde kas en bescheiden zullen echter worden teruggegeven. «Na zijn rede deelde de voorz. mee, dat de heer A, S. de Jon ge, die 10 jaar secretaris is ge weest, deze functie, Lv.m. zijn benoeming als algemeen secre taris van de Kamer van Koop handel. moet neerleggen. In den loop van den avond wer den den heer L. A. Stofkoper, ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum als bestuurslid namens bestuur en namens de leden bloemen en een geschenk aangeboden. De heer Stofkoper. die het plan had zich als bestuurslid terug te trekken, heeft zich opnieuw verkiesbaar gesteld en werd met de overige af tredende bestuursleden, ae heeren G. van Nederveen, vice- voorz., F. B den Boen pen- ningm., A. C. Julianus, J. J. de Vlieger en S. J. Kleinepier, commissarissen, bij acclamatie herkozen. In de vacatures M. Boasson, L. Leydesdorf en W. Thieme, welke laatste wegens gezond heidsredenen moest aftreden, werden als bestuursleden ge kozen: de heeren J. Dronkers. mr. J. Snoep en L. Goedbloed. Tijdens de rondvraag maak te de heer A. Jeronimus attent op het feit, dat het voorrangs- recht van Middelburg ta.v. den herbouw vervallen is verzocht het bestuur de reden hiervan te onderzoeken. TRIBUNAAL MIDDELBURG. Het Tribunaal te Middelburg behandelde de volgende zaken: J. M. van Hoepen, z. b. te Vlissingen, werd ervan be schuldigd, dat zij veel omgang had met Duitsche militairen, met wie zij tot laat in den nacht in haar woning feesjes hield. Zij bekende omgang te hebben gehad met een Duitsch officier, doch niet met meer dere militairen. De suggestie, dat zij voor de Gestapo had gewerkt en omgang had gehad met een S.D.-man, werd door haar verdediger, mr. A. H. Kuipers, met nadruk weerlegd. A. J. Sinke, winkeljuffrouw te Middelburg, werd ervan be schuldigd omgang te hebben gehad met iemand van de Ge stapo uit de „Kubus* te Mid delburg. Zij zei, dit niet ge weten te hebben en toen zij er door haar vader achter kwam. den omgang direct te hebben beëindigd. De verd., mr. P. C. Adriaanse, bepleitte vrij spraak. J. A. Julianus, stofifeerder en meubelmaker te Middel burg, zou zich in Sept. 1940 als lid bij de N.S.B. hebben aangesloten; voorts bij het N. A.F., den N.V-D, de Ned- Duitsche kuituurgemeenschap en het Front van Nering en Ambacht. Hij trad cp als groepsvertegenwoordiger voor groep Middelburg van laatst genoemd Front en als buurt* schapshoofd van de Winter hulp. Ook in de hoedanigheid van stoffeerder was hij voor de Duitschers werkzaam ge weest. De geheele handelwijze van besch. had eigenlijk ten doel gehad, dat zijn zaak be houden bleef. Besch. zei, dat hij indertijd niet de draagwijd te van zijn handelingen had gezien. Nu was alles hem wel wat duidelijker geworden. Zijn verd. mr. Anne Bolle, wees erop, dat besch. niet ge haat is, en slechts als stroo- pop in de partij dienst deed. Zij bepleitte uiterste clementie. H. Frederiks te Middelburg, bekende, dat hij gedurende 5 maanden sympathiseerend lid van de N.S.B. was geweest. Verder had hij loten voor Wiru terhulp verkocht. Zijn verd* mr. P. C. Adriaanse, wees er op, dat deze door agenten van de Staatsloterij aan den man, werden gebracht. Toen „kame raad" Damman den verkoop in handen had genomen, nad besch. zich teruggetrokken^ Verd. vroeg dan oolc vrij spraak. UITSPRAKEN TRIBUNAAL MIDDELBURG. I. Hage, te Yerseke: 9 mnd. interneering, met verb, verkl, van deel vermogen 500). Ontzetting uit rechten. J. L. H. Bom, oesterkweeker te Yerseke, 2 j. interneering,. ontzetting uit rechten. H. te Roller, slager te Mid-< delburg, verb, verkl. van deel vermogen tot 5000. Ont zetting uit rechten. C. P. Bos, te Yerseke. Ont- zetting uit rechten. J. W. van DoornDieleman, te Goes. Ontzetting uit rech ten. Aan. de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam slaag de voor het candidaatsexamen geneeskunde, de heer L. P. Kramer to Goes. Nog geen beslissing in Grieksche kwestie.,. Dinsdag heeft de Amerikaan, sche delegatie in den Veilig heidsraad door onderhandse ne besprekingen getracht de im passe die door de Grieksche kwestie dreigt te ons taan, te vermijden. Stettinius sprak met Wys- jinski en Bevin. Naar het schijnt zou Stettinius de zaak willen afdoen met de verkla ring dat van een en ander „nota genomen" is. Des avonds zou de raad de besprekingen voortzetten. Na drie kwartier te laat begonnen te zijn, werd de raad direct voor vijf minuten geschorst. Tijdens de verdaging die ech ter uren duurde, bespraken eerst Bevin en Stettinius den toestand. Vervolgens noodig- den zij ook Makin, Wysjinski, Wellington Koo en Bidault uit. terwijl Bevin en Wysjinski ook nog een particuliere bespre king hadden om te trachten overeenstemming te bereik em Tenslotte werd de Veiligheids raad zonder beslissing ver daagd. Vanavond worden de beprekingen voortgezet. Men verwacht niet dat de Indone sische kwestie vandaag zal worden besproken. Regeeringsmededeeling over Indië. Beide Kamers der State o- Generaal zullen morgenmiddag In comité-generaal bijeenko men op verzoek van den mi nister-president. Van regee- ringswege zullen mededeeliu- ffen worden gedaan betreffende Ned- Indië. 40.000 repatrieerenden uit Indië verwacht. In de eerstkomende maan den worden de volgende sche pen, met in totaal ongeveer 40.000 repatrieerenden, uit Ned. Indië verwacht: Bloem fontein, Indrapoera, Alcanta ra, Tegelberg, Japara. Tabin- ta, Kota Agoeng, Slotordijk, Tjisadane, Klipfontein, Ruys, Sommelsdrjk, Boschfontein, Ko_ ta Baroe, Weltevreden, Johan v. Oldenbarneveldt, Johan de Witt, Boissevain, Tegelberg. Indrapoera, Nieuw Holland, Kota Inten, Oranje, Sibajak- Dinsdagochtend is het m.s. ..Alcantara" met 2461 evacué's, die sinds hun evacuatie uit Ja* va en Sumatra in Singapore verbleven, naar Nederland ver trokken. De „Johan »ran Oldenbarne veldt" wordt 15 Febr. met 2000 repatrieerenden te Amsterdam venvacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1