PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT LESSEN DER EERSTE DUITSCHE VERKIEZINGEN Soc.-democraten vermoedelijk de leidende groep. Nogmaals de „germaniseering" van Nederland. UIT DE PROVINCIE Regeling Oorlogsschade huisraad onaanvaardbaar. Zeeuwsch-Vlaamsche boeren luchten hun hart. Hoofdredacteur O. BaTlfntfJn (net rcdactioneele medewerking van dr. W- H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma p. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie - van Bijstand W- 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-, en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN-DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Woensdag 6 Febr. 1946 189e Jaargang Nummer 31 ABONNEMENTSPRIJS cent pei week. f 3-20 per kwartaal, franco per oost. t 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVbK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie t 2-—% Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov Zecuwsche tnmani. Middelburg. 4 VAN DE 39. Niet voor den eersten keer Zoo^'moeten^e^0 van de 6000 auto's, waarever het M G. de beschikking had, 5400 spoorloos zgn verdwe en D^daders liggen op h t Irorkhof en de Bredascne Courant, die in gerechtvaar digde verontwaardiging in wit al te krachtige taal pro testeerde, werd n.b. nog aan geklaagd door het M.G. ook. Er gebeuren echter ook vlak naast de deur van zul ke ongelooflijke dingen. Een der Zeeuwsche hulp instanties kreeg onlangs de beschikking over een hoeveel heid schitterend kinderonder goed De directeur der in stelling besloot deze goede- ren te bestemmen voor West Zeeuwsch Vlaanderen en voegde de daad bij het woord. Hij schreef 39 hoofden van scholen in West Zeeuwsch Vlaanderen aan en verzocht opgave van een aantal leer lingen, die in de allereerste plaats' voor deze goederen in aanmerking zouden komen. Negen en dertig hoofden van scholen dus. Er zijn sedertdien eenige weken verstreken. Welnu: van de 39 hoofden van scholen hebben er 27 in het geheel niet geant woord. Van de 12, die wel ant woordden, maakten er zich S vanaf door eenvoudig een complete leerlingenlijst .te sturen. Slechts 4 hoofden van scho len voldeden aan hetgeen ge vraagd was. En wie krijgen nu de kos telijke kleeren niet, waaraan zoo dringend behoefte be staat De kinderen van het zwaar getroffen Zeeuwsch Vlaanderen. Waarom antwoordden 27 schoolhoofden niet Waarom deden slechts 4 van de 39 wat in het belang van hun leerlingen van hen werd ge vraagd Het is te hopen, dat deze 35 bij het lezen van dit ar tikeltje het schaamrood op de kaken zal komen. Want deze geschiedenis lijkt wellicht ongelooflik, maar zij is van A tot Z waar. Helaas. En was dit het eenige feit nu maar Het is waar, dat de ge troffenen in West Zeeuwsch Vlaanderen tot in het onein dige formulieren hebben moe ten invullen om aan goederen te komen en dan meestal nog niet veel kregen, dat zij dus het geven van inlichtingen wellicht beu zgn. Maar dat midden in den winter goede kinderkleeding op bovenom- schreven wijze Zeeuwsch Vlaanderen ontgaat, is toch waarlijk te gek. Spanning In Londen. Het is Maandag in de bij eenkomst van den Veiligheids raad der Vereenigde Volkeren warm toegegaan, toen de Grieksche kwestie verder wen.: behandeld. Bevin, de Engel- sche minister van buitenland- sche zaken, en Wisjinski, de Russische delegatieleider, ston den als kemphanen tegenover elkaar en zeiden onbarmhartig de waarheid. Vooral Bevin was fel en eischte de uitdrukkelij ke verklaring van de Russen, dat de aanwezigheid van de Britsche troepen in Grieken land den wereldvrede niet in gevaar brengt. Wisjinski was Maandag tot die toezegging niet bereid en gistermiddag zouden de besprekingen in den Veiligheidsraad worden voort gezet. Wellicht kunnen wij onder Laatste Nieuws den uit- j van het debat nog ver melden. Hjj wordt met span ning tegemoet gezien. De definitieve uitslagen van de onlangs in Duitschland in de Amenkaansche bezettings zone' gehouden gemeenteraads verkiezingen zijn dezer dagen bekend geworden. Al te ver gaande conclusies mogen aan dezen uitslag natuurljjk niet worden vastgeknoopt, omdat de Amenkaansche zone groo- tendeels Zuid-Duitschland'om vat, waar de meerderheid der bevolking katholiek is. Toch verdienen de uitslagen vanzelf sprekend de aandacht. Van de stemgerechtigden ging 84 ter stembus, eer. hoog percentage, dat bewijst, dat de Duitschers de beteelce- nis van deze verkiezingen ter deze beseften. Het beste kwam de Katholie ke Christelijk-sociale unie uit den strijd met 1,454,779 stem men en 23,559 zetels. Daarna volgden de soc.-democraten met 980 787 stemmen en 10,651 zetels De communisten kregen 136,404 stemmen en 2660 zetels, de rechtsche libe raal-democraten 97,858 stem men en 1042 zetels. Ten slotte verwierven de kleine partgen 34,616 zetels. Het meest opvallend bij dit alles is wel, dat evenals over al eiders in Europa ook in Opdrachten voor den Scheepsbouw. De V.N.S. heeft aan de Ned. Scheepsbouw Mg. te Amster dam opdracht gegeven tot den bouw van 2 snelle moderne vrachtschepen van ca. 9500 ton met beperkte passagiers-ac commodatie. Het zullen de eerste schepen zijn, in Holland te bouwen voor Nederlandsche rekening, die geheel gelascht zullen worden. De Fa. H. Vuyk Zn. te Capelle a. d. IJssel kreeg op dracht voor -2 snelvarende fruitschepen van 3800 ton. voor Portugeesche rekening. VAN BEUL TOT KINDER-OOM. In Klagenfurth is een Duitsche radio-omroe per gearresteerd als oorlogsmisdadiger, om dat hij bewaker in het concentratiekamp Mauthausen was ge weest. Nu was hij „oom" van het kinder uurtje. De uitroeiing der Joden. Van de 6 millioen Joden, 'die voor den oorlog in Europa Verbleven, zijn er thans nog iy2 millioen over. Ook in Ne derland is het aantal Joden ge slonken tot op 1/5 van voor den oorlog. Het bedraagt nog 30.000. COMPROMIS INZAKE ROERGEBIED. Men verwacht binnenkort een Amerikaansch compro mis-voorstel inzake de Fran- sche cisohcn op het Rijn- en Roergebied. Het gebied- zal on- der jurisprudentie van Buitschland blijven, doch ver moedelijk onder contróle ko men van een internationale 2"*, waarin die landen zitting zouden hebben, die het meest van de Duitsche bezet- V.n'te ljjden hebben gehad en die belang hebben bij het Rijn en Roergebied. Ook Nederland hebben. dCZe commissie zitting *T In Riga zijn 8 Duitsche oorlogsmisdadigers opgehan gen. Het Wereldgebeuren Duitschland de communisten slechts weinig succes boekten. Dat zij minder dan 10 van het stemmental der chrlstelijk- socialen kregen, bewijst, dat het Duitsche volk voor* het communisme niet veel voelt. Ook de rechtsche partijen boekten weinig succes. De so ciaal democraten echter kun nen tevreden zijn. Hun succes in het Zuiden maakt het waar schijnlijk, dat zij in andere be zettingszones de leidende groep zullen vormen. Schermutselingen op Java. Op Java ontstonden hier en daar weer schermutselingen Ten W. van Tebel weiden schoten met een 75 mm. ka non gericht op een Britsche stelling die daarna is ver plaatst. In een buitenwijk van Soerabaja werden handgrana ten in een Britsche stelling ge worpen. Uit Semarang wordt melding gemaakt van kleine botsingen. In het Klentangge- bied binnen Batavia is een raz zia uitgevoerd om een bende, verdacht van moord, op te rol len. Er werden ook weer eeni ge gevallen van plundering ge rapporteerd. Op Celebes ar resteerde een Nederlandsche patrouille 2 Indonesische lei ders. Ten Z. van Paloppo ont stond een klein gevecht. Het eerste Nederlandsche schip, dat, sinds de Indonesi sche troebelen begonnen, voed sel naar Java vervoert, heeft met 'n Australische bemanning Melbourne verlaten. Het schip is als oorlogsbodem uitgerust en heeft een lading van 150 ton levensmiddelen, Roode Kruisgoederen en uitrusting voor Nederlandsche schepen aan boord. HET POLITIEKE LEVEN. Het politieke leven in de re publiek Indonesia" neemt met den dag duidelijker vormen aan. Eenige dagen, nadat een aantal partijen zich vereenigd had tot het „Volksfront" (link- sche en radicale nationalisten) gingen ook de vier meer ge matigde sociaal-democratische vereenigingen een fusie aan protest van het gerechtshof te Leeuwarden tegen het feit, dat voor Nederlandsche recht banken veroordeelde mannen Maandag werden door den hun straf in Duitschland Franschen aanklager Faure moesten ondergaan. Hjj las Leeuwarder gerechtshof verzette zich kranig. te Neurenberg opnieuw de Duitsche pogingen om West- Europa te germaniseeren be sproken. In het gerechtsgebouw zijn thans op verschillende punten mitrailleurposten opgesteld en is een strengere controle voor het betreden van de zaal. Er zgn, naar verklaard wordt, geen directe redenen voor deze uitbreiding van de toch reeds scherpe veiligheids maatregelen, doch men wil aan alle denkbare risico's het hoofd kunnen bieden. Het recruteeren van vrfl- willigers in Noorwegen en Nederland werd door den aan klager een misdaad van de Duitsche leiders genoemd. T. a.v. de maatregelen tegen het geestelgk leven, wees hij o.m. op de bedreiging met ge vangenisstraf van de Noor- sche priesters, die het biecht geheim weigerden te schen den. In België werd gepoogd de 4 universiteiten te ver- duitschen, hetgeen uitliep op 'n staking van de colleges tot aan de bevrgding. De rector van de Luiksche universiteit kreeg 18 maanden gev. straf, omdat hjj weigerde Igsten van studenten voor den „ar beidsinzet" te verstrekken. Faure wees voorts op een het geheele protest voor en ook het antwoord van Seyss: het ontslag van eenige raads- heeren. Toen daarna het hof slechts straffen oplegde, ge lijk aan het voorarrest en dit motiveerde met de verwgzing naar het feit, dat de veroor deelden anders in Duitsche concentratiekampen terecht kwamen, werden opnieuw raadsheeren ontslagen. Seyss was Maandag weer in de rechtzaal aanwezig. MUTATIES BIJ DEN R.V.D. Teneinde het karakter van den Regeeringsvoorlichtings- dienst als technisch, on-poli- tiek overheidsapparaat te on derstreepen. is de functie van regeeringscommissaris bij de zen dienst m.i.v. 1 Febr. be ëindigd. Dr. H. Brugmans zal voortaan den minister-presi dent als secretaris ter zijde staan, in het bijzonder voor politieke aangelegenheden. Als opvolger van den heer P. A. Wansink. werd tot directeur van den R.V.D. benoemd mr. J, M. Landré, die o'.m. zal moe ten nagaan welke wgzigingen in de werkwijze moeten worden gebracht om genoemd karak ter te verzekeren Ook zal een deskundige commissie worden benoemd die advies moet uit brengen omtrent de organisa tie van het geheele complex der van de overheid uitgaande voorlichting. Nieuwe kwestie voor den Veiligheidsraad. De delegaties van Syrië en Libanon hebben het vraagstuk van het verblijf van Fransche en Britsche troepen in hun landen aan den Veiligheidsraad voorgelegd. Er gaan ook stemmen op om de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen. OVER AMBTENARIJ GESPROKEN!.... Op het depart«hént van buitenlandsche za ken had men de volledige correspondentie van Seyss Inquart. Niemand kwam er echter op het idëe om den Nederland- schen openbaren aankla ger te Neurenberg, ba ron van Tuyll van Se- rooskerken hiervan in kennis te stellen, x'oen deze toevallig er zelf achter kwam en bg het departement de stukken opvroeg, kreeg hjj te hooren dat hrj deze voor- loopig niet kon krggen, 'daar zij in een kast op geborgen waren, waar van de sleutel in het be zit was van een ambte naar die op een dienst reis naar het buitenland is In elf uur over den Oceaan. Met 29 passagiers en een ton vracht aan boord heeft een Amerikaansch transportvlieg tuig heden in den recordtijd van 11 Uur 9 minuten gevlogen van New York naar Hannon in Eire. De commissie van den militairen staf der UNO heeft den Britschen admiraal Henry Moore tot haar voorzitter gekozen. Sir Hen ry Moore is sinds 1944 opper bevelhebber van de Britsche thuisvloot geweest C. H. UNIE. Zaterdag vergaderden te Goes de gecombineerde Chr. Hist. Kamer- en Statenkrin- gen uit Zeeland, onder leiding van Mr W. F. E. Baron van der Feltz. Besloten werd bij de Prov. Statenverkiezing met één gezamenlijke lijst uit te komen Uitvoérig werden daarna de door de kiesveïeenigingtn ge noemde personen voor de a.s candidatenlijst besproken, waarbg behalve bekwaamheid en beginsel, ook de houding gedurende de bezetting naar voren werd gebracht. Uit ge heel Zeeland waren vertegen woordigers opgekomen. Benoeming mr. J. C. van der Minne. Bij K.B. is mr. J. C. van der Minne, substituut-officier vau justitie bij de Arrondissements rechtbank te Middelburg be noemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Her. togenbosch. Mr. van der Minne is 49 jaai oud. Na in Leiden te hebben gestudeerd, werd hij 1 Dec. '2: ambtenaar van het O. M te Winschoten, vervolgens den 2den Juni 1930 ambtenaar van het O. M. te Assen. Op 17 Nov. 1939 volgde daarop zijn benoe ming tot substituut officier van Justitie te Middeiburg. Sinds Juli 1945 is mr. v. Minne tevens fungeerend di recteur van politie te Den Bosch. INSPECTEUR VOOR LICH. OPVOEDING. Tot inspecteur voor licha melijke opvoeding is benoemd voor de provincie N.-Holland, Z.-Hollandf Utrecht en Zee land de heer Th. J. v. 't Lam. PASSAGIERSLIJST JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT" Op onze bureaux te Middel burg, Vlissingen en Goes ligt de passagierslijst van het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" Zwaar getroffen provincies dreigen hieraan ten onder te gaan. Adres aan den Ministerraad, heel niet armer wordt. Er De Stichting Oorlogsgetrof fenen heeft een adres aan den ministerraad gericht, waarin o.a. gezegd wordt, dat „met aan verontwaardiging gren zende verbazing" kennis is ge nomen van het eerste uitvoe ringsbesluit op de materieele oorlogsschade 1945 (regeling oorlogsschade aan huisraad). ,-Het is ten eenenmale uit gesloten, dat wij ooit accoord kunnen gaan met een derge lijke willekeurige behandeling", aldus het adres. ..Wjj wenschen voor de getroffenen een volle dige schadeloosstelling met als basis de vervangingswaar de en verwerpen mitsdien de basis huurwaarde en in het al gemeen tevens voor elke re geling de prijsbasis 1940, Prijs- basis 1940 zouden wg slechs dan kunnen aanvaarden, in dien deze wordt vermenigvul digd met een verrekenings- coefficient, leidende tot de ver vangingswaarde". Voorts wordt in het adres opgemerkt, dat bij een volledi ge vergoeding ons volk als ge- vindt alleen een verschuiving plaats van de bezittingen van de groote categorie niet-ge? troffenen naar de kleine cate gorie getroffenen, zoodat de laatsten voor verarming be hoed worden. Ook wat de koopkracht be treft zal een verschuiving plaats vinden van de niet-ge- troffenen naar de getroffenen. Reeds vanuit Londen is in dertijd door de regeering de toezegging gedaan, dat alle oorlogsschaden volledig zouden worden vergoed. „Wij verwachten van de re geering een dusdanige regeling wat betreft uitkeering schade aan oorlogsgetroffenen, dat getroffen gebieden niet voor zeer langen tijd gedoemd wor den tot verpauperiseering. Dit vragen wg speciaal. omdat door de gewraakte regeling de provincies Zeeland, Noord-Bra bant, Limburg en Gelderland, waar een streekverwoesting van zeer grooten omvang plaats vond, daaraan dreigen ten onder te gaan". Teleurstelling en verbittering op velerlei gebied Klachten over geringe regeeringsbelangstelling. Teleurstelling en ontevreden heid vormden den grondtoon van de besprekingen in de Za terdag te Oostburg gehouden vergadering van .de Vereeni- ging van Oud-leerlingen aan de Landbouwwin tercursussen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De eeuwig jeugdige voorzit ter, de heer Joh. Ie Clercq, was de tolk van alle boeren, toen hij wees op de groote moeilijkheden voor de boeren in dit gewest Behalve vreug de over de algeheele bevrij ding. bracht 1945 ook vele te leurstellingen. Doordat de We deropbouw en Landbouwher- stel in plaats van met elkaar, meestentijds juist tegen elkaar inwerkten, ontstond er groote stagnatie in den bouw van noodstallen en woonruimte. Het arbeidersvraagstuk in den landbouw is ook nu nog zeer nijpend, doordat vele landarbei ders, aangetrokken door de hooge loonen, naar den We deropbouw gaan. Spr. achtte het diep treurig, dat de regee ring dit heeft getolereerd. Het gevolg is geweest, dat de boe ren zeer vaak hun loonen bo ven het maximum moesten verhoogen. De Zeeuwsch-Vlaamsche boer gevoelt het als een schan de, d^Lt voor het rooien van de aardappelen, welke in het voorjaar van 1945 spontaan zijn gepoot in het kader van de actie „Zuid helpt Noord", een beroep moest worden gedaan op de jeugd, terwijl ook krijgs gevangenen en geïnterneerden ingeschakeld moesten worden. WAAR BLIJFT TOESLAG OOGST 1945? Ook heeft 't onder de boeren veel verbittering gewekt, dat de regeering den toegezeg den toeslag voor den oogst '45 niet heeft verstrekt. Het ver trouwen is hierdoor geschokt. De heer le Clercq sprak de hoop uit, dat de prgzen der landbouwproducten aan de hoogere uitgaven van den boer zullen worden aangepast. Ook de heer L. van Dijk, Rijkslandbouwconsulent, wees *r op dat de regeering te wei nig aandacht aan Zeeuwsch- Vlaanderen schenkt, hoewel dit 40 van den Zceuwschen; landbouw heeft. Hg waar schuwde er voor geen hoog: gespannen verwachtingen te koesteren van de verstrekking van landbouwmachines. Van de uit Amerika aangevoerde trac toren komen er slechts 2 naar W.-Zeeuwsch-Vlaanderen. VEEL BELOVEN Sprekende over het land bouwonderwijs verklaarde de heer van DJjk. dat terwhl de regeering steun aan het land bouwonderwijs in dit district toezegde, de plannen voor een modern landbouwonderwijs de bodem zijn ingeslagen. Er is een vlucht van het intellect uit W.-Z.-Vlaanderen. Het afschaf fen van de 8 salarisaftrek zal geen oplossing hierin bren gen. Alleen het scheppen van promotiekansen kan hier vol gens spr. wellicht uitkomst brengen. Het fctndbouwonder- wijs draait, doch het onder vindt vele moeilijkheden. DE NIEUWE LAND, BOUWWINTERSCHOOL. Een langdurige discussie ont spon zich over de kwestie, waar t.z.t. de nieuwe Land- bouwwinterschool gebouwd moet worden; te Schoondïjke of te Oostburg. In de gezamen lijke landbouworganisaties zai deze zaak nader besproken worden. Besloten werd dit jaar een ontwikkelingsdag te houden. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Brakman en C. A. Mabesoone, werden bij ac clamatie herkozen. Er bestaan plannen alle ver eenigingen van oud-leerlingen van landbouwonderwgs in Zee land tot één organisatie te bundelen. De belangstelling voor de verschillende cursussen in di verse gemeenten is zeer groot. Dit jaar worden weer proef velden aangelegd, wedstrijden in zaaien en ploegen georgani seerd, en zoo mogelijk een ex cursie naar den N.O.-polder. De voorgestelde lezing van den heer C. Zwagerman kon door verhindering van den spreker niet doorgaan. ter inzage dat met repatriee- renden, w.o. verschillende Zeeuwsche families, van Bata via op weg is naar Nederland. B CRGEMEESTERS. Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken dd. 28 Jan. '46 is, overeenkomstig het advies van de commissie van advies, bedoeld in art. 5, 4a van het Zuiveringsbesluit 1945, met ingang van denzelf den datum aan den heer mr. dr. J. van Walré de Bordes, met toepassing van het K.B. van 10 Oct. '45, Staatsbl. F 221, eervol ontslag verleend als burgemeester van de ge meente Middelburg. Bjj besluit van den Commis saris der Koningin is met in gang van 10 Febr. '46 het aan den heer W. Maas opgelegde stakingsbevel tot uitoefening der functie van burgemeester der gemeente Vrouwenpolder, ingetrokken. Bij besluit van 29 Jan. '46 heeft de minister van binneni. zaken bepaald, dat, met ingang van 10 Febr. '46 het ambt van burgemeester der gemeente Vrouwenpolder niet meer, overeenomstig art. 2 lid 1, van het Besluit Tijdelijke Voorzie- ning Bestuur Provinciën en Gemeenten, Staatsbl. E 86, vervuld wordt door den heer W. Maas. POGINGEN TOT FUSIE DER ZEEUWSCH- VLAAMSCHE TRAMS. Reeds verscheidene malen werden van provinciewege po gingen in het werk gesteld om tot fusie van de Z.V.T.M. en de S.B.M. te geraken, doch steeds zonder resultaat. Over tuigd zijnde dat het reizigers verkeer in Zeeuwsch-Vlaande ren ten zeerste gebaat zou zijn met een samenwerking van beide maatschappijen hebber. Ged. Staten zien opnieuw met een schrijven tot ae beide di recties gewend, met het ver zoek een samenspreking te houden teneinde tot fusie, of althans toch tot nauwere sa menwerking te geraken. A.R. KAMERLEDEN SPRAKEN. In een Zaterdag te Middel burg gehouden vergadering spraken de A.R. Kamerleden C. van den Heuvel en mr. J. A. de Wilde voor de Walcher- sche grondbewerkers. Na het openingswoord van den voor zitter van het prov. comitt der AJL partg, dr. K.' Huizen ga, gaf de heer v. d. Heuvel een uitvoerige uiteenzetting over de vergoeding van oor logsschade op basis Mei 1940. Spr merkte op weinig re gee- ringsnota's te hebben gezien, waarin zooveel tegenstrijdighe den voorkomen als in deze be schikking en was van meening dat vergoeding op grondslag vervangingswaarde en zooveel mogelijk in natura, de eenige juiste "oplossing is. Na de recfe werd van de gelegenheid tot vragen stellen een ruim ge bruik gemaakt. Hierbij merkte spr. naar aanleiding van de ruilverkaveling op dat, indien deze niet vrijwillig wordt door gevoerd, zeker de Ruilverka- velingswet van toepassing zal worden verklaard. Aan het slot van de vergadering sprak mr. J. A. de Wilde een kort be moedigend woord. Opening nood-wasscherij te Middelburg. Maandagmorgen is met eeni. ge feestelijkheid te Middelburg de noodwasscherg van de Stoomwasscherg Zeeland in ge bruik genomen. De wasscherij Zeeland zelf was door oorlogsgeweld volko men onbruikbaar geworden. Niettemin is de door M G- aan gewezen beheerder van het be drijf. de heer B. van der Lin den, er in geslaagd de machi nes uit het water te halen en hiermee een noodbedrijf in te richten, waarvan de wnd. bur gemeester, mr, A. J- van dei- Weel, Maandag de symbolische in bedrijfstelling verrichtte door de stoomfluit in werking te stellen, waarop alle machi nes in het bedrijf begonnen te draaien. O.m. was aanwezig het college van B. en W. SOLISTENCONCOURS TE VLISSINGEN. In de jaarvergadering var. de Harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen werden versla gen van secretaris en penning meester uitgebracht. Er wei den 14 concerten, 17 rondwan delingen en 2 opluisterings- marschen bij voetbalwedstrij den verzorgd. De financieelc positie is gezond. Het ledental breidt steeds uit. Ook de sig naalafdeeling groeit gestadig. In verband met het 55-jarig bestaan wordt 9 en 16 Maarl a.s. een solistenconcours te Vlissingen gehouden. De in schrijving is groot. Ook wordt begin April een muziekuitvoe ring gegeven met medewer king van goede krachten, ter wijl dit jaar nog 'n groot fes- ti al volgt. Aan het gemeen tebestuur zal medewerking worden verzocht om het ru moer bij de concerten te voor komen. Alle bestuursleden wer den herkozen. Te Vlissingen zijn wederom 61 van de door de Duitschers geroofde radiotoestellen en 34 luidsprekers teruggekeerd. De. eigenaars zullen van de P.T.T. bericht ontvangen en kunnen dan hun toestel op het post kantoor te Vlissingen afhalem In totaal zijn er nu ongeveer 300 van de door de Duitschers gevorderde en in beslag geno men toestellen, in Vlissingen terug. Maandagavond had in het Concertgebouw te Vlissingen een vergadering plaats waar-, in de heer A. C. Koenen, lande lijk secretaris van de E.V.C,, sprak over de fusie tusschc-n het N.V.V. en E.V.C. Spr. wees op het groote belang van een heid onder de arbeiders en da organisatie in bedrijfschappen, waarin, in tegenstelling met vroeger, alle arbeiders uit eca bepaald bedrijf in één organi satie zijn onder gebracht Een heid onder de arbeiders is, vol gens spr., onontbeerlijk. Itt dat licht moet ook de a.s. fusie tusschen het N.V.V. en de E.V.C. worden gezien. De vergadering was druk bezocht De Chr. Besturenbond te Vlissingen heeft in samenwer king met den Kath. Volksbond, besloten weer over te gaan. tot het oprichten van een Rechtskundig Bureau. De neer Willeboordse, deurwaarder te Middelburg, zal den eersten eu derden Donderdag van de maand zitting houden voor het geven van advies. Ook incas so's kunnen door het bureau worden verzorgd. Niet alleen ieden, maar ook particulieren kunnen inlichtingen ontvan gen. Vrijdag 1 Februari opende de heer L. Brasser te Westka- pelle, ais eerste van de zes, zijn noodwinkel. De heer Brasser is de eerste geweest die na den oorlog, onder de moeilijkste omstandigheden, de gemeente Westkapeile, die toen slechts 50 inwoners telde, van levens middelen voorzag. Zijn nieuwe zaak doet bij het binnentreden zeer prettig aan, zoodat men niet bemerk^ hier in een nood- winkel te zrjn- De-eerste dajj was reeds een geweldig succes. De heer Brasser kreeg vele bloemstukken. Burgemeester en secrtaris kwamen persoon lijk Hun gelukwenschen aan bieden- Aan de Rijksuniversiteit to Leiden Is geslaagd de heer P. C. Dronkers te Middelburg voor het candidaatsexam e n geneeskunde Laatste nieuws Nog geen beslissing In Grieksche kwestie. Dinsdag heeft de Amenkaan sche delegatie in den Veilig heidsraad door onderhandsche besprekingen getracht de im passe die door de Grieksche kwestie dreigt te onstaan, te vermijden. Stettinius, sprak m§t Wys- jinski en Bevin. Naar het schijnt zou Stettinius de zaak willen afdoen met de verkla ring dat van een cn ander „nota genomen" is. Des avonds zou de raad de besprekingen voortzetten. Na drie kwartier te laat begonnen te zijn, werd de raad direct voor vijf minuten geschorst. Tijdens de verdaging die ech ter uren duurde, bespraken eerst Bevin en Stettinius den toestand. Vervolgens nood.g- den zij ook Makin, Wysjinslci, [Wellington Koq en Bidault uit, j terwijl Bevin en Wysjinski ook |nr>g een particuliere bespre- iking hadden om te trachten overeenstemming te bereiken. Tenslotte werd de Veiligheids raad zonder beslissing ver daagd. Vanavond worden de beprekingen voortgezet. Mén verwacht niet dat de Indone sische kwestie vandaag zal worden besproken. Regeeringsmededeeling over Indië. Belde Kamers der Staten- Generaal zullen morgenmiddag In comité-generaal bijeenko men op verzoek van den mi nister-president. Van regeo- ringswege zullen mededeelin- gen worden gedaan betreffende Ned- Indië. 40.000 repatrieerenden uit Indië verwacht In de eerstkomende maan den Worden de volgende sche pen, met in totaal ongeveer 40.000 repatrieerenden, uit Ned. Indië verwacht: Bloem fontein, Indrapoera. Alcanta ra, Tegelberg, Japara. Tabin- ta, Kota Agoeng, Sloterdijk, Tjisadane, Klipfontein, Ruys, Sommelsdijk, Boschfontein. Ko_ ta Baroe, Weltevreden, Johan v. Oldenbarneveldt, Johan de Witt, Boissevain, Tegelberg, Indrapoera, Nieuw Holland. Kota Inten, Oranje, Sibajak- Dinsdagochtend is het m.s. „Alcantara" met 2461 evacué's, die sinds hun evacuatie uit Ja va en Sumatra in Singapore verbleven, naar Nederland ver. trokken. De „Johan ;an Oldenbarne veldt" wordt 15 Febr. met 2000 repatrieerenden te Amsterdam verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5