PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE NATIONALISATIE DER ENGELSCHE MIJNEN Onbloedige revolutie in China. Uit de provincie. Op bezoek bij den distributiedienst te Vlissingen. ffoofdr:?3crct:- G- BalÏÏntfJn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z-C., Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van BijstandW. 't Hooft te Ooea, J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vllssingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zofl- oo feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Dinsdag 5 Febr. 1946 389e Jaargang Nummer 80 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. f 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per om-, minimum oer advertentie t 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Watatraat 58-60, telefoon 11? (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924- Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuren Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwschc Courant. Middclbut- POSTZEGELS VOOR WALCHEREN. Postzegels plakt men op brieven of in postzegelalbums on genoegzaam is bekend, dat zeldzame exemplaren een groote waarde kunnen verte genwoordigen. Bekend is even eens, dat het uitgeven van veel postzegels voor den staat «en aanzienlijke bron van in komsten vormt. Er waren lan den voor den oorlog, wier be grooting practisch sluitend ge. maakt werd dcor de opbrengst van den postzegelverkoop, die bij de phifatelisten daarom een slechte reputatie genoten. Roe menië, Bulgarije, nazi-Duitsch- land, België en ook Frankrijk hadden P.T.T.-ministers, die het klappen van de zweep ver stonden en ook de Russen heb ben zich aardig wat deviezen verschaft door het uitgeven van vele postzegels. Engeland is de eenige staat, die aan deze practijken nim mer heeft meegedaan. Vandaar dan ook, dat een Engeland- verzameling weliswaar kost baar kan zijn, maar nimmer spectaculair". Nederland heeft zich in hoofdzaak be paald tot het uitgeven van en kele series jubileumzegels er de jaarlijksche series zomer en kinderzegels. Nu Nederland een straatarm land is geworden nog altijd beseffen wij te weinig hóe arm we zijn wordt er door velen aandrang op de regeering uit geoefend om een nieuwe ge dragslijn te gaan volgen. Ze gels met hooge toeslagen voor Volksherstel, met een enormen toeslag voor de K.L.M., met toeslagen voor de H.A.R.K. en bijvoorbeeld ook voor Walche ren. Dergelijke emissies zouden aardig wat geld in het laatje brengen. Vooral als zij een kleine oplaag zouden hebben eu daardoor een speculatie object zouden worden. Zonder twgfel zou een serie ten bate van Walcheren van 1% Wh cent, 2 Va 97% cent, 5 -f. 95 cent en 50 -f- 950 cent «en flink bedrag aan buiten- landsche deviezen opleveren. Het nadeel zou alleen zijn, dat Nederland zijn goeden naam onder de philatelisten zou ver liezen als de uitgiften al te veelvuldig zouden yprden. In het zoo juist verschenen nummer van het Ned. maand blad voor Philatelie bepaalt de hoofdredacteur van dat blad, mr. J. H. van Peussem, Z: gtandpunt dienaangaande. Hg schrijft o.m.; „Persoonlijk zou ik het bui tengewoon toejuichen, wan neer in 1946 een paar series van bijv. 6 waarden werden uitgegeven met zeevaartvoor- atellingen, met K.L.M. propa- gandamctleven, met voorstel lingen van de ruïnes van Wal cheren, 's-Gravenhage, Arn hem of eenige andere geteis terde plaatsen maar dan zon der toeslag of met een mati gen toeslag. Een zoodanige serie zou cultureele propagan da voor ons land kunnen be- teekenen; in dit opzicht Heb ben de U.S.A. ons nu eens een voorbeeld gegeven; talrijke ju bileumzegels (bijv. de vlaggen- serie) met cplagen van tien tallen millioenen, soms zelfs meer dan 100 millioen exem plaren, zonder toeslag". Het denkbeeld verdient in derdaad ernstige overweging. Wie op een eiland als Wal cheren woont, weet beter dan wie ook, hoe enorm veel geld hier noodig zal zijn voor her stel. Als de philatelisten uit de geheele wereld cp deze wijze hun steentje bg zouden dra gen, zou dat een welkome ver lichting der wederopbouwkos- ten zijn, welke ons land heeft te dragen. Een zegel met het bekende kaartje van geïnun deerd Walcheren zou voor ieder verzamelaar een attrac tie zijn. Toch zou het aanbeveling verdienen om dis het tot deze emissies zou kernen, geen se rie voor Walcheren alleen te geven, maar voor geheel Zee land, Schouwen mag niet ver geten worden, evenmin als Zeeuwsch-Vlaanderen De wensch, dat in deze bui tengewone omstandigheden af geweken zal worden van onze conservatieve postzegel poli tiek, ondersteunen wij evenwel met warmte. De nood van Ne derland wettigt zulks volko men! Het Wereldgebeuren Polen kaatst beschuldiging terug. De minimale plaatsruimte, waarover ons blad nog altijd beschikt, is oorzaak, dat wg tot dusver geen aandacht heb ben kunnen besteden aan een zeer belangrijk besluit, dat verleden week dcor het Engel- sche Lagerhuis is genomen, nl. het besluit om de kolenmijnen te nationaliseeren. Daarmede is een besluit ge nomen, dat voor Engeland een vooruitgang van beteekenis inluidt De Engelsche mijnen waren slecht, de exploitatie methoden waren verouderd en de kolen door allerlei omstan digheden veel te duur. De eenige methode om de zaak weer in orde te brengen scheen nationalisatie. De productie zal nu worden opgevoerd, de productiekosten zufien worden verlaagd, de arbeidsvoorwaar den zullen worden verbeterd; Dit alles zal natuurlijk tijd en... zeer veel geld kosten- Maar zelfs de conservatieve opposi tie in Engeland was zoo over tuigd van de dringende nood zaak om verbeteringen door te voeren, dat zy zich slechts zwak verzette tegen het voor stel van de Labourregeering. Alleen staatsexploitatie, met door belastingopbrengst gedek te verliezen, kan uitkomst brengen. Hier ziet men een voorbeeld, waarbg staatsex ploitatie de voorkeur verdient boven particulier initiatief, hoezeer over het geheel geno men dit laatste de voorkeur verdient boven staatsexploita tie. Zooals wij reeds berichtten heeft enkele dagen geleden de regeering der V- S. een nota gericht tot de Poolsche regee ring in verband met d« vele politieke moorden, die daar bedreven worden den laatsten tyd- De Poolsche ambassade te Washington heeft nu geant woord op deze beschuldigingen. Zij deelt mede dat de Poolsche politie niet bij de politieke moorden betrokken was. De moorden zijn bedreven door leden van een terroristische organisatie, die onder leiding schijnt te staan van generaal Anders. De Poolsche ambassade ver zoekt de Amerikanen toe te zien op afgevaardigden van den Poolschen generaal uit Italië, daar het schijnt vast te staan dat de terroristen een hoofdkwarier hebben in de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland. van waar uit de Poolsche terroristen hun orders ontvangen. De Polen beschuldigen dus op hun beurt de Amerikanen! In China heeft zich verleden week een onbloedige revolu tie voltrokken. Na de revolu- 25.000 Nederlanders van honger gestorven. Naar wij vernemen, waren de oorlogsverlie zen van de Nederland- sche bevolking 1940 1945 van rond 200.000 personen als volgt ver deeld: Hongersterfte circa 25.000, in Duitschland overleden Joden circa 105.000, verliezen dcor executies en kampsterf- te in Nederland, aoor in Duitschland overleden politieke gevangenen, tewerkgestelden en ver misten: ca. 47.000, bur gers gedood door oor logshandelingen circa 17J000, geseuvelde mili tairen ca. 3000 en ver. liezen ter zee eveneens ca. 3000. tie van 1911, welke het kei zerrijk wegvaagde, was prac tisch diegene heer en meester, die de meeste soldaten achter zich had. En daar Chineesche soldaten bij wijze van spreken op de beurs verhandeld plach ten te worden en regeeren er een ongelooflijk dure sport is, was er eigenlijk na die revo lutie voortdurend revolutie. Nu is er een coalitie-regeering gevormd en een democratische grondwet aangenomen, die aL le krachten in China samen bundelt en cok de legers onder controle brengt. Een omwen teling, dievoor de toekomst van China van groote betee kenis kan blijken! Hongersnood ïn Britsch-lndiê. In Britsch-ïndië dreigt een hengersnood, die nog erger zal zijn, dan die van 1943, waar bij 150.000 menschen het leven lieten. ALARMEEREND NIEUWS UIT GRIEKENLAND. Het Russische persbureau Tass meldt, dat in Grieken land nieuwe hongertwisten dreigen. De monarchisten be wapenen zich in koortsachtig tempo. BRITSCH AMBASSADEUR TE MOSKOU. Tot Britsch ambassadeur te Moskou is benoemd Sir Mau rice Drummond Peterson. Mowrer over Nederland Edgar Ansel Mowrer, de zeer bekende Amerikaansche journalist, die o.a. „Hitier zet de klok terug" op zijn naam heeft staan, heeft uit Neder- land voor de radio over Neder land gesproken ten behoeve van de bewoners van de nieuwe wereld- Ten aanzien van de Indone sische kwestie verklaarde Mowrer o.m.. dat, volgens de leden van de Nederlandsche regeering, de Indonesiërs zich zelf zullen regeeren. Indonesië zal lid kunnen wor. den van de organisatie der Vereenïgde Volkeren, doch als deel van het gemeenebest en niet als zelfstandige republiek. Op Mowrer's vraag of de ex tremisten dit zouden aanvaar den, kreeg hij bevestigend ant woord, ofschoon er bij werd w 1, dat er ook tegenstan ders zullen zijn. Sahrir zou de voerkeur gevenaan een Indo nesië binnen een Nederlandsch Indonesisch gemeenebest, eenige extremisten vestigen hun hoop op de Sovjet-Unie- Hij wijdde voorts eenige woorden aan de te stichten Partij van den Arbeid, die hij aanduidde als „Labour Party". Deze groepeering en de katho lieken zullen, zoo verwacht men, de meerderheid vormen in het nieuwe parlement, dat daardoor „een duidelijk antl- imperialistischo meerderheid zal hebben." De samenwerking met Bel gië is inniger geworden en de Nederlanders zcuden met Frankrijk en Groot-Brittannië op denzelfden voet willen ko men, aldus Mowrer. Zij stuiten echter op het Fransche pro vincialisme en de Britsche stijfhoofdigheid. De spanning in Palestina. De geheele vorige week is het rustig geweest in Palestina. Het semï-officieele weekblad „Nieuwe Tijden", dat te Mos kou verschijnt, bevat scherpe critiek op de Anglo-Ameri- kaansche onderzoekcommissie inzake Palestina. In Engeland neemt men al gemeen aan, dat, waar Rus land in Aserbeidsjan een min derheid cp politiek gebied steunde, het pole de Arabieren steun zal verleenen. Verwacht wordt ook, dat in den loop der volgende week de kwestie voor den Veilig heidsraad zal komen of voor de commissie voor internatio naal vocgdijschap. Ook Egypte steunt de sta kende Arabieren en heeft En geland verzocht zijn garnizoe nen uit Egypte weg te nemen. Inmiddels heeft Engeland nieuwe garnizoenen in Egypte ontscheept. Het aantal dooden ten gevolge van verkeersongeval len bedrceg in November 99, dat der zwaargewonden 1565, nog altijd de helft meer dan voor den oorlog. luiiuomt UUUCIUI (niet-schippers), die het in bezit zijnde vijandelijke pa] Nieuwe distributie serviesgoed. Naar verluidt wordt op 22 Februari a.s. de distributiere geling voor serviesgoed bekend gemaakt. Alleen personen be neden de 21 jaar krygen ieder 3 serviespunten. Zij die gaan trouwen ontvangen 35 pt. De eerste punten werden op 15 Maart a.s. geldig verklaard. De regeling betreft alleen cou. rant goed daar de rest binnen kort vrij komt. Vijandelijk papiergeld. Er is thans ook een regeling getroffen voor gerepatrieerde Nederlandsche onderdanen in hun iapier- geld niet aan de grens konden inleveren, doch die dit geld bg een bankinstelling hier te lande deponeerden. Ook deze kunnen de tegen waarde van het bedoelde vijan delijke papiergeld tegen koers van K.M. 100. f 75.36 vergoed krygen. Be langhebbenden dienen zich te wenden tot het Gew. Arbeids bureau (c.q. bijkantoor), waar. onder hun laatste woonplaats voor het vertrek naar het bui tenland ressorteert. Met een door genoemd Arbeidsbureau afgegeven verklaring dienen zij zich vervolgens te wenden tot den inspecteur der belas tingen. LUCHTDIENST AMSTERDAM-NEW YORK Zondag jl. vertrok de sky- master „Scandinavia" van de American Overseas Airways van Schiphol via Shannon (Ierland) naar La Guardia Field New York. Het vliegtuig kwam rechtstreeks van Stock holm en had 20 passagiers aan boord- Dit is het eerste vliegtuig, dat van Schiphol met betalen de passagiers naar Amerika vertrekt. Het ligt in het voornemen den geregelden dienst op Schip, hol omstreeks 17 Februari a s open te stellen- BETAAL NIET TE VEEL. De geldende prijzen voor aanmaakhout zijn: ongesorteerd afval 7% cent per kg., voor losse houtjes 11 cent per kg. en 14 ct. per kg. als de houtjes gebundeld cf verpakt zijn. A's u meer betaalt, betaalt U te veel! JHR- MR. A. W. L. TJARDA VAN STARKENBORGH STACHOUWER ONDER SCHEIDEN. Bij K.B. van 21 September 1945 heeft H.M. de Koningin aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, thans ambassadeur te Parijs, het grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. Op Zaterdag 2 Februari LI. heeft de Koningin tijdens een particuliere audiëntie de ver sierselen dezer orde aan den heer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer overhandigd. OPHEFFING VAN RANT- SOENEEKING IN BELGIË. Het ministerie van voedsel voorziening heeft medegedeeld, dat cacaopoeder, dadels, vruchtenpuree en vruchtensap, alsmede gerookte, gezouten en ingelegde visch. niet meer ge rantsoeneerd zijn en onbeperkt tegen de wettelijke vastgestel- prijzen, op de binnenland- sche markt verkocht mogen worden. Van de toegezegde acht millioen ton kolen zgn deze maand maar 7 mil lioen ton uit de Ver. Staten naar Europa verzonden. Men hoopt den achterstand nu in te halen. Diplomatieke betrekkingen met Oostenrijk hersteld. De Nederlandsche regeering is er toe overgegaan de tegen woordige Oostenryksche admi nistratie te erkennen als voor- loopige Oostenryksche regee ring. In antwoord op het desbe treffende telegram heeft de Oostenryksche bondskanselier de groote voldoening der Oos tenryksche regeering uitge drukt over deze beslissing, on der toevoeging dat het de Oostenryksche regeering ten zeerste verheugt de diplomatie ke betrekkingen te kunnen hervatten met een land, dat zg te allen tijde de grootste ach ting en sympathie heeft toe gedragen. Groote belangstelling voor conferentie te Soerakarta. Men verwacht op de confe rentie te Soerakarta een ver sterking van het extremistisch standpunt. In republikeinsche kringen beschouwt men dit als een krachtproef voor Sjahrir, die op deze conferentie, 7 en 8 Februari a.s., een aanzienlgke meerderheid extremisten in toom zal moeten weten te hou den. De bevelhebber van het Indonesisch volksleger blijft in zijn functie gehandhaafd, om dat na een onderzoek gebleken is, dat hy slechts bg de samen stelling van het werkprogram ma van het Volksfront betrok ken was. Ook de Engelsche pers wydt beschouwingen aan ae komen de conferentie van Soerakar ta. Volgens de Times is men algemeen van oordeel, dat deze conferentie naast het becogde economische doel, wel degelijk pc-litieke beteekenis heeft en dat er opheldering verschaft zal moeten worden inzake het Volksfront. SCHRILLE TEGENSTEL LINGEN. Het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck, heeft den minister van binnenlandsche zaken schriftelijk gevraagd of het waar is, dat aan een ach tergebleven echtgenoote van een N.S.B.-er, die deel uit maakte van het bestuur der provincie, nog steeds een uit- keering voor noodzakelijk le vensonderhoud van 1800 per jaar, benevens een kindertoe slag van 4 maal f 150 wordt toegekend? Hoeveel wordt er uitgekeerd aan de vrouw van iemand, die tengevolge van verzetsactie's niet in zgn gezin is teruggekeerd? Is het waar, dat de uitkeeringen aan de ge zinnen van zeer vele goede vaderlanders aanzienlijk lager zijn dan de hierboven genoem de bedragen en dat deze gezin nen bovendien vrg lang op de vaststelling van deze bedragen hebben moeten wachten? HULDIGING KARDINAAL DE JONG. Katholiek Nederland zal den aartsbisschop, ter gelegenheid van zijn verheffing tot kardi naal, een grootsche hulde brengen. Op Donderdag 28 Februari zal te Utrecht door den Pauselijken gezant de kardinaalsbaret plechtig wor. den uitgereikt. Daarna zal de kardinaal een pontificale H. Mis opdragen met assistentie van het gehee le episcopaat Hierbij en bij de daaropvolgende middagfeest- vergadering zullen vertegen woordigers uit het geheele land en uit ieder dekenaat aanVvezig zijn. Tevens zal dien dag in alle katholieke kerken een H. Mis worden opgedragen tot inten tie van den kardinaal-aarts bisschop. Zondag a s. zal in alle ker ken van Nederland een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst als feestgave aan den kardinaal zal worden aan geboden- De kardinaal heeft hieraan reeds een bestemming gegeven, nl. hulp aan alle ker ken, die door den oorlog ge troffen zgn. GEEN SCHADE TE RAMMEKENS. De storm van de laatste da gen heeft aan den dgk b\j Rammekens geen schade aan gericht. Wel was er een kleine stagnatie in den aanvoer van keileem en zand. Dit verhin dert echter niet, dat de dgk een dezer dagen als gesloten kan worden beschouwd. Moeilijkheden bij een rechtvaardige verdeeling. De cijfers spreken. Hoewel een rechtvaardige verdeeling, overal een massa moeilijkheden met zich brengt is dit speciaal wel in de meesé fetroffen gebieden het geval 'och biedt de Vlissingsche dis tributiedienst alle moeilgkhe den het hoofd en doet wat mo gelijk is, om ieder te helpen- Schoenen. Ongetwijfeld zal men schrikken, als men hoort, dat de Vlissingsche distributie- dienst momenteel do schoenen- aanvragen uitAugustus 1943 behandelt. Dit is overi gens niet alleen in Vlissingen het geval, doch in geheel Ne derland. De plaatselijke ver schillen mogen een paar maan den bedragen, meer toch niet. Toegegeven, bepaald hoopvol is dit bericht niet. Maar als men weet, dat het aantal aan vragen per maand over de 100 meer bedraagt dan het aantal toewyzingen, zal men inzien, dat het niet zoo onbe grijpelijk is, dat men langen tijd op een schoepenbon moet wachten. Er komt echter een aanmerkelijke verbetering in onze schoenenpositie, waardoor men in het midden van dit jaar zoover hoopt te zgn. dat alle aanvragen van 1943 en voor een groot gedeelte die van 1944 afgehandeld zijn. Toch blijven de toewyzingen nog ver beneden de aanvraag, vooral wat vrouwen en kinder schoenen betreft. Dit is vooral voor de eerste categorie be zwaarlijk, daar deze uit den aard der zaak toch al veel vlugger aan slijtage onderhe- vig zgn. Do eventueele extra-toewij zingen voor werkschoenen worden thans via de bedrijven gedistribueerd, zoodat men er zeker van is, de dringendste gevallen het eerst te helpen. Hiervan wordt echter wel op de stamkaart van den werk nemer aanteekening gehouden zoodat deze niet door middel van de normale distributie voor een tweede paar werk. schoenen in aanmerking kómt.0 Het weer op den bon brengen tie, weer verschillende- textiel-» van rubberlaarzen en klompen beteekent een aanzienlgke be lasting van deeen toch al zoo overladen tak van den distri butiedienst. Textiel. Ook by de afdeeling textiel doen zich dezelfde moeilgkheden voor. De aan vraag overtreft het aanbod verre. Toch is ook hier na de bevrijding veel verbetering gekomen. Zoo werden bijvoor beeld in den distributiekring Vlissingen in de periode van October en November 1945 65.000 speciale vergunningen uitgereikt, waarvan er onge- zeer 50.000 gehonoreerd kon den worden. Hieronder waren 3700 costuums, 2200 winter jassen, 2400 damesmantels, 4000 japonnen, 5600 overhemden, 6000 paar sokken, 4700 paar dameskousen en 5200 stuks ondergoed. Dit zgn respecta bele getallen en nog steeds gaat er iedere week een be hoorlijk aantal vergunningen en extrapunten de deur uit! Ook hier wordt de werkklee- ding, in hoofdzaak dus overalls en werkbroeken, via de bedry. ven gedistribueerd. Binnenkort komt er een nieuwe regeling voor de tex tieldistributie. Het ligt name. Ink in de bedoeling om, even als in het begin der distribu- kaarften voor de leeftydsgroe- pen in te voeren. Rywielen. Ook ln de rtfwie- lenvcorziening komt verbete ring, speciaal wat de banden betreft. Toch heeft men ook hier nog met groote moeilgk heden te kampen, want voor een stad als Vlissingen betee- kenen 400 banden per maand nog niet zoo heel veel, al kan men daarmee natuurlgk de meest noodige gevallen voor zien. Het is ondoenlyk om ie dere aanvraag te controleeren, zoodat niet altijd de dringend ste gevallen het eerst geholpen worden, anders zou het by- voorbeeld niet voorkomen, dat banden vier weken bg een handelaar bleven liggen zonder afgehaald te worden. Doch dit is niet in de eerste plaats een fout van den dtstributiedienst. Er zullen altyd brutalen blg ven, die niet tevreden zijn met de helft van de wereld, die zg al hebben en er do andere helft neg bij willen veroveren. Deze uiteenzetting bedoelt geenszins te suggereeren, dat alles naar wensch gfwt. Ook de distributiedienst beseft dit. Doch men toone wat meer be grip voor wat reeds gepres teerd werd en voor de moeilijk- 400.000 kaarsen boven „Westkappel". DE VUURTOREN BRANDT WEER. Hoog boven de puin- hoopen van Westkapelle uit staat de vuurtoren, als een symbool van het Zeeuwsciie volk, dat in verdrukking en verwoes ting pal bleef staan- Vyf jaar lang was deze wach ter voor de scheepvaart ln troosteloos donker ge huld. Vijf jaar lang heb. ben de bewoners van het eiland dit vertrouwde licht moeten missen. Tot Vrijdagavond toen het torenlicht voor het eerst na zoo langen tyd weer zgn machtigen stra lenbundel langs den he mel zond. Terwijl de toren als een rots in de branding het oorlogsgeweld heeft getrotseerd, is het oude licht ter sterkte van 1 millioen kaarsen echter door de oorlogsomstan digheden vernield. Men moet het nu symp toom van dezen tyd met nilnder doen, nl. 400.000 kaarsen. Doch het begin is er! En voor den vreemden zeeman, die in den don. keren nacht het oude, vertrouwde lichtbaken ontwaart, zal het eeu teeken zyn, dat Walche ren na den nacht der be zetting en van het oor logsgeweld, weer her- INSPECTEUR LAGER ONDERWIJS MIDDEJLBURG. Naar wij vernemen zal tot inspecteur van het lager on derwijs, inspectie Middelburg, worden benoemd de heer A. A. Leenhouts, hoofd van de openb- lagere school te Ter- neuzen. Na het overlijden van den vorigen inspecteur, den heer Wit te Middelburg, werd deze functie trjdelgk waargenomen door den heer C. Kuipers, inspecteur in de In spectie Goes, terwijl mevr. C. Wit het bureau te Middelburg hield. ERNSTIG ONGELUK TE BRESKENS. Vrijdag had tijdens de werk zaamheden aan de panton te Breskens, uitgevoerd door de Mg. „De Schelde" te Vlissin gen, de heer Fr. Melse het on geluk van 3% m. hoogte te vallen. Hij kwam met zijn rug tegen een ijzeren hoekstaal te recht. Dr. Henrard uit Vlissin gen, die juist aanwezig was, verleende eerste hulp. De in middels ontboden geneesheer, dr. Broodman, achtte het noo dig den patiënt naar het St Jcseph-ziekenhuis te Vlissin gen over te brengen. TRAM ONTSPOORD. Zaterdagavond Is de tram Terne uzenBreskens nabg Biervliet ontspoord. Er ont stond ruim 1% uur vertra ging. Hierdoor werd weer eens de volle aandacht gevestigd op het ontbreken van een wacht- lokaaltje aan de Westsluis te Temeuzen. Tientallen passa giers, waaronder vrouwen en kinderen, hebben in de late avonduren ruim 1% uur onbe schut moeten wachten in regen eu wind. WEDEROPBOUW CADZAND Het wederopbouwplan voor de kom der gemeente Cadzand is thans gereed. In verband met de groote verwoestin*en kuststrook dezer ge meente heeft reeds eenigen tijd geleden een conferentie plaats gehad tusschen den wnd. burgemeester en de zwaar ge dupeerde hotelhouders om het nemen van maatregelen te overwegen, welke leiden kun nen tot den herbouw van onze badplaats. Aan ir. Klokke te Middel burg is toen opdracht gege ven om een wederopbouwplan voor dat gedeelte van de ge meente te ontwerpen, hetwelk naar men mag aannemen binnen korten tgd aan het gemeentebestuur zal kunnen worden voorgelegd. Thans is de tgd gekomen om te trachten in de naaste toekomst het badleven in deze gemeente weer tot ontplooiing te brengen, opdat niet alleen de naburige Belgische bad plaatsen, doch ook onze eigen streek weer gelegenheid zal kunnen bieden voor het badle ven. Om dit te kunnen bereiken is de belangstelling en mede werking van de noogere In stanties onontbeerlgk. Te Axel is de bakker L. met zijn motor-bakkersfiets aange reden door de tram, doordat het uitzicht belemmerd werd door een passeerenden auto. heden, die een rechtvaardige en nuttige verdeeling In den|D« bakker kwam er met een weg staan- lichte verwonding af, doch zgn Iflets werd geheel vernield. HET EERSTE STEENTJE. Naar aanleiding van een dezer dagen in ons blad gepu bliceerd noofdartikel over het vreemdelingenverkeer op Wal cheren, waarin ook melding werd gemaakt van het plan om hier een Panorama te stichten, zond de heer Dirk L. Broeder, dir. Jeugdzorg Huize Salland te Deventer ons een bedrag van 10.— toe voor een eventueel voor dit doel te stichten fonds. De plannen zullen in den loop van deze maand nader worden besproken in de con tactcommissie van de V.V.V.'s op Walcheren. De heer A. Koster, wacht meester der Kon. Marechaus see te Philippine is in de ge meente Cadzand gestation- neerd als postcommandant der merechaussee. NOOD WINKELS TE VLISSINGEN. De tijdelijke gemeenteraad van Vlissingen is tegen Vry- dagmiddag a-s. bijeen geroepen, o.m. ter behandeling van een voorstel om in beginsel een voorschot aan te vragen uit 's Rijks kas op den voet der Woningwet voor den bouw van een 10-tal noodwinkels bg de buitenhaven. Zooals bekend, komen daar 300 noodwoningen. Met het Zwitsersch barakken kamp mee, komt daar een „ncoddorp" met ruim 2000 zie len- De dichtstbijzijnde winkel ligt 2500 m. van den ingang van dit „dorp". Daarom wil men 10 noodwinkels. nl. een voor een slager, kruidenier, groentenhandeaar, bakker, kapper, drogist, tabakshande laar, melkhandelaar, rijwiel- hersteller, tevens handelaar in radio's en verlichtingsartikelen, schoenhandelaar en -repara teur. Voor deze noodwinkels willen B. en W- aangewezen zien zwaar gedupeerde winkeliers, die anders voorloopig niet aan den slag zouden kunnen gaan. De grootte van het aan te vra gen voorschot kan nog niet oepaald worden, daar de stich- tingskosten alsmede die van de toekomstige exploitatie, nog niet bekend zgn. De Chr. Besturenbond te Vllssingen heeft in samenwer king met den Kath. Volksbond, besloten weer over te gaan tot het oprichten van een Rechtskundig Bureau. De heer Willeboordse, deurwaarder te Middelburg, zal den eersten en derden Donderdag van de maand zitting houden voor het geven van advies. Ook incas so's kunnen door het bureau worden verzorgd. Niet alleen ieden, maar ook particulieren kunnen inlichtingen ontvan gen. De buurtvereen. „Noord straat" te Vlissingen gaf ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Beatrix een ge slaagd kinderfeest. De negers Jack en Will zorgden voor 'n vroolrjk kinderprogramma, ter wijl de heer Dert een serie uit stekende kinderfilms vertoon de. Natuurlgk werd ook ge zorgd voor de noodige versna peringen. Zaterdagavond bracht de amusementsvereeniging „Ami- citia" in het C-J.M.V.-gebouw. te Vlissingen de eerste opvoe ring van haar cabaretpro gramma „Even tijd voor Vrco- lrjkheid". Het talrgk publiek, dat na elk nummer dankbaar ap plaudisseerde en de refrein tjes vroolijk meezong, werd ruim drie uur lang vergast op muziek, zang en shetches. die elkaar in vlot tempo afwis selden. Het geheel kan dan ook geslaagd genaamd wor den. A.s. Donderdag zal er een reprise van dezen, avond plaats hebben. RAAD KORTGENE. De tijdelijke raad der ge meente Kortgeno kwam op 31 Januari j.L in openbare verga dering bijeen. Na de openings rede van den voorzitter werd de begrooting van de gemeen telijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon onge wijzigd vastgesteld, evenals de gemeente-begrooting '46, waar. omtrent door dhr. de Graag, van Hee, Maas en Contant het woord werd gevoerd. Gezien de financieele positie der gemeen te, stelde dhr- Maas, hierin ge steund door dhr. van Hee, voor. de hondenbelasting per 1 Janu ari 1946 van 5 te verhoogen tot 7.50 per hond. hetwelk met algemeene stemmen v-erd aangenomen. Hierna kwam aan de orde een bespreking van den aanleg enz. van een sportterrein te Kortgene, Co- lij nsplaat en Kats. De daartoe vereischte besluiten werden net algemeene stemmen aan genomen- Namens den raad bood dhr. Maas den voorzitter de beste wenschen voor 1946 aan. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de begrootin gen over de dienstjaren 1945 en 1946 van de gemeente Cad zand goedgekeurd met, wat den gewonen dienst betreft, aan inkomsten en uitgaven 'n bedrag van reap, f 51.903.76 en 54.988.88, met een onvoor zien van resp. 720.30 en 740. De kapftaaldlensten wij zen aan inkomsten en uitgaven aan resp. f 12.189.06 en j 10.189.06.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1