PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Indonesië Woensdag in Londen aan de orde GOUIN IN CONFLICT P MET FRANSCHE LEGERLEIDIN Nederlandsche getuige in Neurenberg. Amerikaansche waarnemer bij komende onderhandelingen. „Eigen haard is goud waard'' Uit de provincie. Hoofdredactetir G. BatHntlJn Cm et redactioneele medewerking van dr. ÏV. H. Bcekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C., Middelburg, Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Da. M, L. W. Schoch. Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, V.LISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag 4 Febr. 1946 189e Jaargang Nummer 29 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedlepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant, Middelburg. GEZINSHERSTEL IS VOLKSHERSTEL. De Stichting: Nederlands Volksherstel heeft voor de week van 31® Februari oen „Gezlnsweek' georgani seerd onder de leuze Ge zinsherstel brengt Volksher- ^De bedoeling ls om het Ne derlandsche volk In die week nog eens te wflzen op de noodzaak van een goed ge. «lnsleven. Of* hst baten zal ia natuurlijk de vraag. Wie jaren met het» journalistieke bijltje heeft gehakt, weet zoo langzamerhand, dat op dit terrein van ons maat schappelijk leven niet zoo heel veel door de pers te bereiken is. Of meent men, dat een huwelijk, dat op het punt van uiteenspatten staat, gered kan worden door een krantenartikel of een verga dering, waarin man en vrouw nog eens, gewezen worden op hun plichten tegenover elkaar on hun kinderen Dat de criminaliteit de we reld uit zal gaan en liefde en vriendschap als samenbin dende elementen weer op den troon verheven zullen worden als gevolg van een gezins- week? Dat de menschen hun slechte gewoonten, die dage. lijksche gewoonten zijn ge. ■worden op zullen geven door oen enkele week van propagan da Wg ztjn wat dat betreft wat Blinder optimistisch. Wij, Nederlanders, hebben ons in de bezettingsjaren wel oens overgegeven aan den schoonen droom, dat als we maar eenmaal vrij zouden ajjn, het algemeen herstel een kwestie van slechts korten tijd zou zijn- We zijn intusschen wijzer geworden en weten nu, dat al le herstel een zeer traag pro ces is. Zoo zal het ook zijn met het gezinsherstel. Na iedere oorlogsperiode volgt een tijd van geestelijke en moreele ontwrichting en de mensch- heid moet die zien door te komen. Er zit niets anders op. Een her-opvoeding der mas sa vergt tijd. Dit is echter geen reden, om Biet met volledige instemming zich achter het streven van Volksherstel te plaatsen. Een gezond gezinsleven is nood zakelijk, wil er van volksher stel sprake kunnen zijn. En daarom is het wellicht goed, dat ieder zich in de komende dagen nog eens bezinne op wat or misschien ook in eigen lering aan een goed gezins leven ontbreekt en nagaat, wat ieder.voor zich kan doen om daarin verandering te bren gen. De leuze van den Bond zonder Naam Verbeter de wereld Begin bij uzelf!" is nog zoo'n dwaas beginsel niet! Fokkerfabrieken ver dwijnen uit Amsterdam. VLISSINGEN ALS TOEKOMSTIGE PLAATS VOOR VESTIGING GENOEMD. Hoewel omtrent de voorge komen coördinatie van de groote vliegtuigindustrieën in ons land, de Fokkerfabrieken te Amsterdam, De Schelde te Vlissingen en Aviolanda te Pa- pendrecht nog niets definitief bekend is, staat het volgens het A.N.P. wel vast dat de Fokkerfabrieken uit Amster dam zullen verdwijnen, daar er geen terrein voor proefne mingen enz. is te maken. Een toekomstige plaats voor ves tiging is nog niet vastgesteld, hoewel volgens het Binnenhof, in verband met de proefnemin. fen met watervliegtuigen- Jisslngen en Den Helder wor den genoemd. De Fokkerfabrieken zgn momenteel bezig met de ver vaardiging van een aantal taxis en lesvliegtuigen en zweefvliegtuigen, terwijl ook het gewone revisie- en onder houdswerk van de K.L.M.-toe- atellen gewoon doorgaat. Hoezeer de Fokkerfabrieken zich overigens ook verdienste lijk maken moge blijken uit het feit dat er heel wat ma teriaal (ledikanten enz.), van het Chr. Ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen, dat daar on der water heeft gestaan, is op geknapt. Zonnevlekken storen radio. Vrijdagavond heeft de En- gelsche geleerde sir Edward Appleton voor de Britsche ra dio medegedeeld, dat hy ont dekt had, -dat zonnevlekken een ernstige storing in de ra dio-ontvangst op de zeer korte golf kunnen veroorzaken. Daar zich met ingang van Zater dag jL de grootste zonnevlek ken sedert. 20 jaar zouden ver- toonen, die zelfs met het bloote oog waarneembaar zou den zijn, voorspelde hij, dat de ontvangst der kortegolf zen ders in de komende 4 dagen zeer ernstig gestoord zou wor den. De' voorspelling is uitgeko men. Uit alle hoeken van d© wereld werd Zaterdag gemeld, dat de ontvangst op de zeer kortegolf zeer sterk gestoord werd. In Londen was de ont vangst van 9 tot 12 uur vol komen onmogelijk J Het proces te Neurenberg Bevin en Wlsjlnskl bleven goede maatjes. Lie als secr.-gen. geïnstalleerd. Uno zetel naar Connecticut? Bewoners van Stamfort lier Uno liever niet komen. De algemeene verwachting, dat het drastische economi sche bezuinigingsprogram van de regeering-Gouin in Frank rijk op verzet zou stuiten, is reeds spoedig bewaarheid. Merkwaardig genoeg echter komt het eerste verzet niet van de zijde, waarvan men het verwachten zou, nL van de arbeiders, die protesteeren konden tegen het „bevriezen" van loonen en prijzen, maar van de zijde van het leger. De regeering beoogt name lijk het halveeren van de uit gaven, die voor militaire doel einden waren beraamd en ge neraal De Lattre de Tassigny, inspecteur-generaal van het Fransche leger, heeft hier tegen krachtig protest aan- geteekend. Dit protest leidde .ot een onderhoud met minis ter-president Gouin, dat een stormachtig verloop heeft gehad, omdat Gouin zich op het standpunt stelde, dat ook het leger de bevelen van de regeering heeft uit te voe ren, terwijl de generaal zich daartegenover op het stand punt plaatste, dat als de re geering fouten dreigt te ma ken, die gevaarlijk kunnen worden voor het land, het de plicht is van de legerlei ding om hierop oogenblikke- lgk de aandacht te vestigen. Onder de leden van het ka binet zijn er echter verschei dene, die het volkomen eens zijn met den staf en zoo dreigt er een scheuring te ontstaan. Men verwacht daar om, dat de regeering water in haar wfln zal doen en tot een compromis zal besluiten. Inplaats van met 100 milliard francs zou de legerbegrooting dan met slechts. 75 milliard francs worden verminderd. Een andere maatregel, die door de regeering in verhand met den economischen toe stand des lands wordt over wegen is, het beperken van het binnenlandsch gebruik van allerlei goederen in Frankrijk, ten einde den export te kunnen opvoeren. Omtrent de UNO-conferen- tie in Londen dient hier nog te worden vermeld, dat on danks de zeer krachtige rede, die de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, in den Veiligheidsraad heeft gehouden tegen de Russische politiek jegens Griekenland, Bevin en Wisjinski de beste vrienden bleven en op i avond by een diner toasten op elkaar uitbrachten. De Noor Lie is als secre taris-generaal van de UNO geïnstalleerd met de noodige plechtigheid. Ten slotte het volgende: De speciale commissie van de Vereenigde Volkeren, die naar de Ver. Staten was ge zonden om een plaats voor definitieve vestiging voor de organisatie te zoeken, beveelt het gebied van North-Green- wieh-Stamford, in het uiter ste westen van Connecticut als zetel aan. New York City wordt aan bevolen als trjdelgke plaats van vestiging, totdat vol doende accomodatie in de permanente plaats van ves tiging verkregen is. Het uitgekozen gebied ligt Noord-Oostelyk van New- York aan de Long Island Sound. Men zou zoo denken, dat de inwoners van Stamford op getogen zouden zijn over deze onderscheiding voor hun stad. Het tegendeel is echter het gevaL Duizenden inwoners heb ben reeds een petitie onder teekend, waarin zij de UNO verzoeken maar liever weg te blijven, omdat de vestiging van de organisatie der Ver eenigde Volkeren het lande lijke karakter van de plaats geheel verloren zou doen tan. Het is meer oprecht, dan gastvrg, maar misschien zeer verstandig. Geen kans. Vele Nederlandsche meisjes hebben gesolli citeerd naar een plaats als verpleegster in En geland. Uit Londen wordt thans gemeld, dat de meisjes wel geen kans zullen hebben, om dat men niet voorne mens is Engelsche meis jes het werk uit handen te laten nemen. Gelukkig. Er is voor Nederlandsche meisjes in eigen land nog werk in overvloed. Motorschip „Rian" na aanvaring gezonken. Zondagmorgen is het 232 ton metende ms. „Rian" nabij Ramsey (eil. Man) in aan varing gekomen met het Ned. marinevaartuig „Jan van Gel der" en gezonken. De „Jan van Gelder" die slechts opper vlakkige schade opliep, heeft de 6 opvarenden van de „Rian" gered en te Ramsay aan land gezet. Met de waarneming van het directoraat-generaal van den landbouw is belast ir. C. Staf, directeur-generaal van grondgebruik én landbouwher- stel. Post rechtstreeks naar de West. Op 14 en 25 Febr. zullen speciale vluchten Amsterdam ParamariboCuraqao en; te rug worden uitgevoerd en ver volgens om de elf dagen, ter voorbereiding van een regel matige luchtverbinding tus- schen Nederland en West-In- dië. Er kan voorloopig luchtpost- correspondentie tot 20 gram bestemd voor Suriname en de Nëd. Antillen, worden verzon den. zijn van het opschrift „per De stukken moeten voorzien speciale vlucht Amsterdam- Curagao". Koos Vorrlnk contra Seyss Inquart. In Neurenberg kwamen Za terdag de Duitsche pogingen om Nederland te nazificeeren, met medewerking van de nat^socialiatische beweging ter sprake. Er werd op ge wezen, dat alle macht in wer kelijkheid bij den regeerings- commissaris bleef berusten. Koos Vorrink, als getuige ge hoord, verklaarde onder meer, dat de N.S.B.-ers zoo tact loos waren om, terwijl de pui- nen van Rotterdam nog rook ten, Goering een klok als huldeblijk aan te bieden. On der Duitsch bewind kregen de N.S.B.-ers belangrijke pesten. Zoo werd er een burgemees ters-cursus georganiseerd, waarop men in drie weken voor dit ambt werd klaar gestoomd. Vorrink herinnerde aan de Jodenvervolging, wel ke ons volk zeer tegen de borst stuitte, aan de dwang maatregelen tegen pers en radio, maar ook aan de on- dergrondsche* tegenactie, die daardoor werd uitgelokt. Ver volgens vestigde hrj de aan dacht op 'de maatregelen te- Het Nederlatrdsch Gezag herstelt zich. De verwachting te Londen is, dat de Indonesische kwes tie Woensdag aanstaande in de vergadering van den Vei ligheidsraad van de UNO zal worden behandeld, 011 middel lijk, nadat de behandeling van ,de Grieksche kwestie beëin digd zal zijn. Tevens neemt men aan, dat de leider van de Russische delegatie, de Russische onder minister van buitenlandsche zaken Wisjinski, weer naar Moskou zal tcrugkeeren. Het departement van bui tenlandsche zaken te Wash ington heet medegedeeld, dat de Amerikaansche consul generaal te Batavia beschik baar is om als waarnemer de komende besprekingen bij te wonen tusschen lt.-gouv.- generaal Van Mook en de In donesische nationalisten. Sir Archibald Clark Ken- heeft besprekingen gevoerd met Sjahrir. Sjahrir was neg al tevreden over, maar voor de besprekingen met dr. Van Moolc beginnen, gaat hij eerst naar Midden-Java. IndifJ ten Oosten van Batavia onder Neder landsche contTöle. Een officieel communiqué uit Batavia meldt dat alle aan den buitenkant gelegen eilanden van Ned. Oost-Indië met uitzondering van Timor vanaf 2 Febr. 11. onder het A.F.N.E.I. (Allied Forces Netherlands East Indies) zul len ressorteeren. Gedurende een gesprek met kapitein jhr. H. A. van Foreest, gaf deze te kennen dat Timor door de Australiërs bezet zal blijven. Op Java hebben zich dc laatste dagen slechts onbe- teekenende incidenten voorge daan. Vier millioen Amerikanen willen dezen zomer per vlieg tuig met vacantie naar Euro pa komen. In Nederland wor den er ongeveer 100.000 ver- wacht. De Noodwoningbouw op Walcheren en Z.-Beveland. Arbeidskrachten het groote probleem. Een kleine 800 noodwonin gen van hout of steen, in ver schillende typen en grootten verrijzen langzamerhand op Walcheren en Zuid-Beveland. De eerste hiervan een 35 hou ten woningen aan den Singel te Vlissingen zijn onlangs klaar gekomen, een aantal steenen huizen bij het Zwit- sersch Barakkenkamp aldaar, zal spoedig volgen. Ook de 40 Finsche houten woningen in Goes zullen binnen enkele we ken gereed zijn en deze week zullen de eerste noodwoningen in Westkapelle worden afgele verd. In Middelburg komt een rijtje van 12 woningen in Klein Vlaanderen binnenkort klaar en een deel van de hou ten woningen aan den Achter singel naderen eveneens hun voltooiing. Er begint schot te komen in den noodwoningbouw, nu Z. Vlaanderen, waar het woning probleem zeer dringend was, althans voor een deel is ge holpen, en meer aandacht aan Walcheren en Zuid-Beveland kan worden besteed. MATERIAAL EN ARBEIDSKRACHTEN. Ook de materiaalpositie is verbeterd. De houten huizen worden voor een deel door Hollandsche firma's uitge voerd, voor een deel compleet uit het buitenland geleverd. Indien mogelijk zet men de woningen echter liever van steen, welke wel zeer schaars is en waarbij men naast ge velsteen bijv. ook straatklin kers moet verwerken, die niet geïmporteerd behoeven te wor den. Men had zelfs oorspron kelijk het plan de woningen van afbraaksteen op te trek ken. Deze is echter inmiddels voor het noodherstel bestemd. Een grooter probleem dan het materiaal is 't gebrek aan bouw vakarbeiders, die allen van el ders moeten komen. Bijna 300 arbeiders zijn nu in de plaat sen waar noodwoningen verrij zen, Vlissingen, Middelburg, Westkapelle en Goes, in kam pen ondergebracht. Alleen uit Rotterdam en Dordrecht kunnen nu via het Arbeidsbureau nog arbeiders betrokken Worden. In ver band hiermee is het al een groote moeilijkheid om het werk gaande te houden. VLISSINGEN HET LEEUWENDEEL. Van den noodwoningbouw op Walcheren en Zuid-Beve land heeft Vlissingen .verreweg het leeuwendeel. 450 wonin gen in hout of steen zullen hier bij Buitenhaven, Van Nispen- plein, Paul Krugerstraat en Singel worden gezet; aan 380 woningen hiervan is men al begonnen. By de Buitenhaven alleen komen er 300 te staan. In Westkapelle zijn 200 houten woningen in aanbouw. Ook in Goes zullen alleen houten wo ningen verschijnen, nl. 40 stuks van Finsch fabrikaat. Van de 90 steenen en Finsche houten noodwoningen in Mid delburg komt een gedeelte op het Molenwater, op het Noord- bolwerk, den Zuidsingel, den Achtcrsingel en het Sint Joris, straatje. Behalve noodwoningen zet „Noodwoningbouw" o.m. ook ziekenhuisbarakken. Zoo zal op het terrein van het Gast huis te Middelburg een dubbel- Zweedsche barak opgetrokken worden voor kraamkliniek. Daar de woningen op een tijdsduur van ongeveer 10 jaar zijn berekend, kan men ze neerzetten op plaatsen, die niet voor definitieven bouw waren bestemd, en waar ze ook de uitvoering van het herbouw plan der gemeente niet in den weg staan. V OLGENS HET PLAN In verband met de gezins grootte bouwt men, althans in Zeeland, in 2 verschillende grootten, n.l. woningen voor gezinnen met maximaal 4 en maximaal 7 kinderen. Als typische bijzonderheid kan voorts vermeld worden, de overeenkomst die de Ne derlandsche regeering destijds sloot met de bekende fabriek Bruynzeel, die een deel der wo ningen bouwt. Het plan is n.l. dat de door Bruynzeel gele verde woningen gemeubileerd zullen worden afgeleverd; met gordijnen, meubilair, ledikan ten met bedden en kussens en volledig servies. In hoever dit in de practijk zal kunen wor den volgehouden is nog de vraag. Ten slotte kan men nog meedeelen, dat van de bouw kosten 90 door het Rijk en 10 door de betreffende ge meente betaald zal worden. Ook alweer volgens de plan nen f en de scholen en kerken en egen het gedwongen lid wor den van de S.S. van vele Nederlandsche minderjarigen. De verdediger van Seyss In quart, een der meest geslepen Duitsche advocaten, onden- wierp Vorrink aan een kruis verhoor, waarin hij den in druk trachtte te wekken, dat Seyss toch ook veel goeds voor Nederland had gedaan. Vorrink doorstond deze vuurproef evenwel uitstekend en diende zoo scherp van ant woord, dat er deining door ontstond in de zaal. Dit was onder meer het ge val, toen de verd. trachtte ten slotte te suggereeren, dat veel kunstbezit voor Nederland be houden was gebleven dank zij Seyss. Vorrink antwoordde, dat er dank zij Seyss nog veel meer kunstbezit verdwenen was. Vorrink gaf toe, dat Mus. sert en Seyss elkaar niet mochten. Toen hij een keer een rapport over Mussert moest samenstellen, werd hem al bij voorbaat gezegd, dat hij Anton niet zwart genoeg kon afschilderen. Eveneens moest hij toegeven, dat de invoering van het 8ste leer jaar maakte dat de Neder, landsche jeugd een jaar later in den arbeidsdienst kwam. Toen de verdediger er op wees, dat toch óe Nederlan der prof. Van Dam de onder, wijsmaatregelen had doorge voerd, antwoordde Vorrink, dat Van Dam niet meer als Nederlander, maar als ver rader wordt beschouwd. Nederland-Indoneslë- manifestatle. Zaterdag is in de Amster- damsche Markthallen een massa-meeting gehouden van de Vereenigmg Nederland- Indonesië, welke door 20.000 personen bezocht werd. Er werd een motie aangenomen ter ondersteuning van de vooruitstrevendè politiek der Nederlandsche regeering, on der het motto: Geen oorlog van volk tegen volk, maar vrijwillige samenwerking. Als sprekers traden op ds. J. R. Buskes en mr. Van Heuven Goedhart, alsmede een vrou welijk hoofdbestuurslid van de Perhimpoenan Indonesia. Scherpe critiek werd uitge oefend op de koloniale poli tiek der vroegere Nederland sche regeeringen. 322.000 Belgen mogen niet kiezen. De Belgische minister van binnenlandsche zaken Glabbe- ke heeft verklaard, dat 322.000 „onwaardigen" - op 17 Februari niet naar de stembus zullen gaan. WEDEROPBOUW IN RUSLAND. Een prijs van honderddui zend roebel voor den bouw van het grootste aantal huizen in het laatste kwartaal van 1945 is gewonnen door de provincie Smolensk, waar in die periode dertienduizend vijfhonderd vijf enveertig huizen werden neer gezet ter vervanging van de emen hutten. E. PHILLIPS OPPENHEIM OVERLEDEN. De beroemde schrijver van avontuurlgke romans E. Phil lips Oppenheim is op tachtig- jarigen leeftijd in Guersney overleden. Oppenheim .ïeeft meer dan honderd romans, geschreven. In ons land is misschien zgn bekendste boek „Rijk en geen geld", dat ook als tooneelstuk succes had. NEDERLANDSCHE AANKOOPEN IN DE VER. STATEN EN CANADA. Leden van de Nederlandsche aankoopcommissie hebben or ders geplaatst voor den aan koop van 29.000 auto buiten en binnenbanden. Deze order heeft een waarde van 950.000 dollar en de aflevering zal in Februari, Maart en April a.s. geschieden. In de jaren 1944 en 1945 zh'n in Canada en de V. St. 6900 vrachtauto's, 475 bussen en 543 passagiersauto's en 100 ambulance's besteld. Er worden thans te Canada 350 vrachtauto's voor Ned. In- die ingeladen. Duitscher doodgeschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg een der Duitsche „gecapitu- leerden" door een Nederland- schen schildwacht doodgescho ten. Omtrent de toedracht van het gebeurde wordt ons mede gedeeld, dat de Duitsche sol daat zich in den loop van den avond wederrechtelijk buiten het kamp had begeven en den avond doorbracht ten huize van een nabg het kamp wo nende „dame". Vermoedelijk omstreeks half een wilde hij in het kamp terugkeeren en trachtte daartoe over het prik keldraad te klimmen, 'n Schild wacht ontdekte hem daarbij en sommeerde hem te ^lijven staan. De Duitscher ging ech ter aan den haai, waarop de wacht een schot loste, met het gevolg, dt de Duitscher ge dood werd. VRHZ. DEM. BOND. Zaterdag kwam de federa tie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond in het Schutters hof te Middelburg bijeen, on der voorzitterschap van den heer mr. A. J. van der Weel. De vergadering had voorname lijk tot doel de bespreking van de plannen om in samenwer king met andere partijen of groepen van personen te ko men tot de stichting van de Partij van den Arbeid. Aan de afgevaardigden naar de Bonds vergadering op 7 en 8 Febru ari, de heeren dr. A. Staver- man en L. A. Schenk, werd vrij mandaat gegeven, nadat de plannen uitvoerig waren behandeld. In het tnjzonder werd er de nadruk op gelegd, dat alle deelnemende partijen en groepen zullen opgaan in de nieuw te stichten partij. DE GLASSCHADE IN ZEELAND. Op een vraag van het Twee de Kamerlid, den heer Sweens, betreffende de glaspositie in Nederland, heeft de minister van openbare werken en we deropbouw, de heer Ringers, medegedeeld dat in Nederland de totale glasschade geraamd kan. worden op 13.000.000 M2. De glasschade in Zeeland be droeg 7,29 van deze hoe veelheid. De minister deelde verder mede dat er in totaal 350.000 M2 glas in voorraad was, terwijl er na aftrek van wat breuk- en snijverlies 414.000 M2 bij' tuinders enz. kon werden ingezameld. Uit t buitenland werd 76.955 M2 ge ïmporteerd. Van de hoeveel heden brj tuinders en uit im port verkregen kreeg Zeeland 79.180 M2. RIJKSKWEEKSCHOOL MIDDELBURG. Den heer J. H. Caro is than3 eervol ontslag verleend als leeraar in muziek en zang aan de Rijkskweekschool te Mid. delburg. Als opvolger werd benoemd de heer C. Sehrjve uit Oostburg, die per 1 Febr. zrjn taak heeft aanvaard. EXTRA BONKAARTEN VOOR EVACUEES IN O.-Z.-VLAANDEREN. Om ook de geëvacueerden in 0.-Z.-Vlaanderen in het bezit te kunnen stellen van extra uitdeelingen, zal het Ned. Roo- de Kruis, Afd. Zeeland, in sa menwerking met het Bureau Verzorging Oorlogsslachtof fers hierdoor extra bonkaarten uitreiken. Per affiches zal in iedere gemeente bekend worden ge maakt waar en wanneer deze kunnen worden afgehaald. GEDENKTEEKEN OP MASSAGRAF. Te Breskens heeft zich een comité gevormd, met het doel door vrijwillige giften een be drag bijeen te krijgen voor het plaatsen van een gedenkteeken óp het massagraf van de ruirr. honderd slachtoffers van het bombardement op 11 Septem ber 1944. Gelden daarvoor worden gaarne in ontvangst genomen door de heeren E. A. de Bour- graaf; H. I. v. d. Sande (giro no. 209094) en C. Tazelaar (giro no. 377081) te Breskens. Bij beschikking van den Mi nister van Landbouw. Vissche- rij en Voedselvoorziening zijn tot plaatsvervangende leden, deskundig t«r zake van het type trekpaard, van de Keu- rings-Commissie voor- paarden, benoemd de heeren: J. M. Wil- lemsen te IJzendyke, (vee arts) en A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat, (deskundig lid). Aan den heer J. J. de Lijser, te Retranchement, is na een ambtsperiode van 34 jaar, m. 1. v. 1 Jan. j.l. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als wachtmeester der Kon. Ma rechaussee. Bij den verjaardag van Prin ses Beatrix werd te Sluis aan alle kinderen der lagere scho len en jonger, speelgoed uitge reikt, door de H.A.R.K. ter beschikking gesteld en afkom stig uit Ommen en Nijkerk. HULP VOOR ZUTDZANDE. Zegveld is een kleine ge meente in Utrecht. Het telt niet meer dan 1200 inwoners. Maar deze 1200 menschen hebben een enorme prestatie geleverd ten bate van het door hen geadopteerde Zuidzaade. Zoo zyn o.a. verstuurd 1062 stuks serviesgoed, 129 stuks keukengerei, 1592 stuks tex- tielgoederen, 25.000 dakpannen, 250 m2 glas, 500 stuks ge reedschappen en 600 stuks speelgoederen. Ook zgn Zegveldsche arbei ders enkele maanden naar het- noodgebied gezonden. Honderd twin tig gezinnen konden met de goederen ge holpen worden. Een prachtig resultaat voor Zegveld en Karaerik Volgens het Z.D. zullen „de gemachtigde van den Leider" in Zeeland, Jan Dekker en de vroegere N.S-B.-burgemeester van Goes, Lenshoek, binnen kort tot de R. Kath- Kerk overgaan. Gemeenteschulden weinig gestegen. In de Tweede Kamer bij de bespreking over de gemeente- financiën- en de fnancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, verklaarde minis ter Lieftinck o.m., dat, terwijl de staatsschuld enorm is ge stegen, de gezamenlijke schuld der gemeenten van 1939—'45 slechts steeg van 2.6 tot bijna 3 milliard. De Grieksche kwestie In den Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad behan delde Vrijdagmiddag de Griek sche kwestie- Wisjinski ver klaarde dat de Grieksche re geering een houding aanneemt die oorlog met Albanië en Bul garije niet uitsluit. Het Sovjet - memorandum omvatte 4 hoofd punten, behelzende dat de ge spannen toestand in Grieken land niet alleen voor 't Griek sche volk ernstige gevolgen met zich kan brengen. Voorts dat de aanwezigheid van Brit sche troepen niet geëischt. wordt, daar er geen verbndin- gen van een bondgenoot zijn te beschermen; dat de Brit sche strijdkrachten een middel tot politieken dwang zijn ge worden en dat ai deze omstan digheden er toe hebben geleid dat Mer dikwnls reactionnaire elementen gesteund zgn tegen de democratische krachten ia- het land- Wisjinski wees er verder op. dat overal in Griekenland fas cistische terreur heerschfc die niet of niet voldoende wore r. bestreden. Spr. eindigde met- het onmiddellijk snel en on- voorwaardelgk terug trekken der Britsche troepen te ver zoeken. Bevin, de Eng- minister van buit. zaken, ontkende dat de Eritsche troepen in Grieken land een bedreiging voor. den vrede vormen. Hij noemde Grieksche kwestie, een Rusri- schen tegenaanval wanneer andere dingen in Europa wor den besproken". Hij beschul digde de Grieksche communis ten er van met gewapende, macht een minderheidsregee- ring te hebben willen vormen- Bevin verzocht den raad een openhartige verklaring or En geland den vrede en veiligheid in gevaar brengt door zgn ac tie in Griekenland. Hij kon geen compromis dulden. Dubost eischt de doodstraf. De Fransche aanklager te Neurenberg Dubost heeft Vrij dag zijn uiteenzetting over de Duitsche wreedheden beëindigd en de doodstraf? tecen de oor logsmisdadigers geëischt. Demobilisatie dienstplichtig marine-personeel. Maatregelen zgn in uitvoe ring om liet dpi res. er> her steld actief marine-personeel beneden den rang van officier, dat in Nederland is opgeko men en sedert 10 Mei 1940 on- onafgebroken in werkelijken dienst is, uiterlijk 1 Juli a.s- uit O.- en W.-Ihdië naar Ne derland te doen terugzenden ter demobilisatie. Hetzelfde personeel in Nederland of in het Ver- Koninkrijk zal niet meer naar Indië worden gezon den en zoo spoedg mogelijk nè 1 Juli a.s. worden gedemobili- ;eerd. GELDIGHEID KOLEN- BONNEN VERLENGD. De kolenbonn,?.» 46, 47 en 48 blijven tot nadere aankondi ging geldig- De geldigheid van de bonnen 43. 44 en 45 eindgt t Februari a s. Oesters naar Engeland. Er is een overeenkomst tus schen Nederland en Groot-Brit. tannië over de levering door Nederland van een millioien oesters gesloten. Wekelijks zullen 100.000 oes ters naar het vereenigd ko ninkrijk gezonden worden. De eerste partij van 60.000 oesters zou in bet laatst der vorige week in Engeland aankomen. BONKA ARTEN MELK, VLEESCH EN AARDAPPELEN. De bonkaarten L.A. t.m L.E- 602, voor melk, vleesch en aardappelen moeten zorg vuldig bewaard worden, daar deze ook voor de periode van 20 Jan. ton. 16 Maart geldig zijn-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1