PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Achter de schermen der wereldpolitiek. Critiek op Regeeringsvoorlichtingsdienst Geen Britsch ingrijpen in constitutioneele geschillen in Indië. Trusteeship der Uno nog niet overwogen. Vlissingen worstelt met nijpend woningtekort. Hoofdredacteur O- Balllntijr: fmtt r-dactioneete medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.» Middelburg. Druk: firma F« van de Velde Jr„ Vlissingen. Commissie van Bijstand W. *t Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen. Di. M, L- W. Schoch. Vlissingen. Veischijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Zaterdag 2 Febr. 1946 189o Jaargang Nummer 28 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weck. t 3-20 per kwartaal, franco per oost. 1 3-45 per kw»n«?- Losse nummers 3 cent. AÜVER- TENTIEPRIIS 13 cent par mm- minimum per advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (V lijnen)Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turlkade 15. telefoon 2475. Terneuxen Nieuwedlcpstrant 23 Postrekening 3593QU Prov Zecuwsclir loumiu. Mnlitclbu' HUISBRAND. PROBLEEM. Het zyn weinig bemoedigende woorden, die dezer dagen ge sproken zijn over de huisbrand voorziening. Ook hier mani festeert zich de traagheid van het herstelproces, en net is be grijpelijk, dat de huismoeders niet bepaald vroolyk keken, toen zy hoorden, dat de zeven mudjes, die ons dezen winter zyn beloofd, in ieder geval1 vóór Mei zouden komen. De koude is dan immers achter den rug. En. van den zomer behoeven we niet te stoken. Weer een periode van kou lijden in huis dus. Geen pret tig vooruitzicht Het kolengebrek heeft een buitengewoon onprettige oor zaak. De productie van onze mijnen blijkt namelijk niet min der dan 5800 ton beneden het geen bij de tegenwoordige per soneelsbezetting redelijkerwijs verwacht mocht worden. Zonder afgunst heeft ons volk er destijds kennis van ge nomen. dat voor de mijnwer kers extra-voorzieningen wer den getroffen. Men hoopte' door die toewijzingen van al lerlei dingen, die voor anderen nog onbereikbaar zijn, tevre den menschen in de mynen te krijgen. Thans blijkt, dat dit niet ge holpen heeft, dat zich integen deel in de mijnstreek bedenke lijke verschijnselen openbaren. Het moge waar zijn, dat ge brek aan werkkrachten het op voeren van de productie remt, dat gebrek aan werktuigen belemmerend werkt, daarnaast valt Biet te ontkennen, dat er een groep mijnwerkers is, die 'bewust tegenwerkt en liefst zoo weinig mogelijk doet voor zooveel mogelijk geld. Men zegt. dat deze groep nog niet groot is. Zij is echter zoo groot, dat de productie 5800 ton per dag blijft beneden wat redelijkerwijs verwacht zou mogen, worden. Zie, dit valt tegen van de Nederlandsche mijnwerkers. Men had. nu ons volk ln nood verkeert en zoowel de kolenin- voer uit Duitschland als die uit Amerika niet oplevert wat men er van hoopte, van de mijnwerkers iéts anders mo gen verwachten. De goede naam van deze bevolkingsgroep dreigt op deze wijze onherstel bare schade te lijden, omdat immers reeds dezen zomer be kend was, dat de huisbrand- positie in den winter van 1945 —'46 precair zou zijn en het de mijnwerkers tot eer zou hebben gestrekt, als zij zich extra-inspanning zouden heb ben getroost. Nu bliiven de mijnwerkers ben eden de maat. En ons volk zit, helaas, In de kou. Het Wereldgebeuren Nieuws in een notedop De P.O.D. te Enschede heeft den beruchten S.D.-agent Hartendorp opgespoord, die in Twente veel onheil stichtte. De oud-burgemeester van Venlo, mr. J. Zanders, die eenigen tijd geleden uit het, gevangenkamp te Steyl ont snapte, heeft zich zelf bij den P.O.D. te Roermond gemeld. Tot plv. directeur-gene raal van de voedselvoor ziening is benoemd ir. J. S. Keyser te Zwolle, voor heen P.V.C. voor Overijssel en secretaris der Overijsselsche Landbouwmy. De licht uiser „Tromp" en de onderzeeboot „023" zijn in de haven van Bangkok aange komen om zooveel mogelijk ex. krijgsgevangenen, van de Ne derlandsche marine te evacu- eeren. „Framewood Manor", het opleidingscentrum van de Mar va's in Engeland, is overge bracht naar „Leiduin" bij Aer denhout. In Nijmegen alleen zijn nog 3500 oorlogsverminkten waar voor geen prothesen aanwezig zijn- Te Kopenhagen is een monetaire overeenkomst tus schen Nederland en Denemar ken geteekend. De repatrieeringsdienst voor het M.G. heeft zijn werk. zaamheden beëindigd. Ruim 325.000 personen werden naar ons land teruggebracht. Alle repatrieeringszaken worden voortaan behandeld door het min. v. soc. zaken, bureau re- patrieering, Flatgebouw, Zee straat, Den Haag. Te Brussel zijn Donder dagmiddag Nederlandsch-Bel- gische handelsbesprekingen be gonnen. De geallieerde autoritei ten hebben 17 punten uit het Duitsche wetboek van straf recht geschrapt. Gevolg is on der meer dat ook in Duitsch land de nazi-part|j vryelijk be- leedigd mag worden. De Spaansche kroonpre tendent Don Juan is Vrydag- morgen vanuit Genève naar Londen vertrokken. Hij wordt vergezeld door zyn echtgenoo- te en adviseur. De Fransche constituee- rende vergadering heeft Auri- ol als voorzitter gekozen. De vier groote Duitsche partyen wenschen geen sepera tisme, doch willen tot eer krachtig centraal bestuur ko men. Door Spanje zijn 23 Duit sche agenten aan de Geallieer den uitgeleverd. Yalta-accoord wordt gepubliceerd. Geheime rede van Churchill tijdens Afrika-lnvasle. De Paus wist niets van den aanslag op Hitier. De onthullingen, die de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Byrnes, deze week heeft gedaan over het feit, dat Roosevelt en Sta lin, zonder dat zelfs hun naas te medewerkers er iets van vermoedden, besloten om de Koerillen en de Japansche helft van Sachalin by Rusland in te lyven, stelde den buiten staander in staat een interes sant kijkje achter de scher men te werpen. Truman heeft medegedeeld, dat deze geheime overeen komst volledig gepubliceerd zal worden. Dat wordt dan een inderdaad belangwekkend document Een andere onthulling, die de aandacht verdient, is ver vat in de publicatie van een redevoering, in een geheime lagerhuiszitting gehouden tij dens de invasie in Noord- Afrika. Men zal zich herinne. ren, dat terwijl Engeland toen UITSTAPJES NAAR DE MAAN? Het geslaagde radar- contact met de maan spreekt bijna even sterk tot de verbeelding der Amerikanen als het eer ste bericht over dc atoombom. Alle soorten denkbeelden voor nadere kennismaking met de bij-planeet van onze aar de, sommige nog fantas tischer dan die van Ju les Verne, vormen het onderwerp van bespre king in pers, radio en onder het publiek. Zoo wil men de maan in kaart brengen om haar geheimen te ont hullen. Men ziet. in de toekomst de mogelijk heid van „raketuitstap jes" naar de maan, doch de pers meent liier reeds tegen te moeten waar schuwen, aangezien het leven op dit hemelli chaam voor aardbewo ners vermoedelijk uiterst oncomfortabel is. Zelfs wordt reeds gewaar schuwd tegen „maan- imperialisme". Zoo schryft de Wash ington Post „Men schynt het vanzelfspre kend te vinden, omdat wij het eerste contact hebben gelegd, dat de maan reeds een soort koloniale bezitting van de Ver. Staten is, en dat wy onze byplaneet reeds zoo goed ais gean nexeerd hebben." met E>e Gaulle In ze© ging, de Amerikanen, overeenkom- sterÉ sloten met Vichy-mannen, onder meer met den kort daar. na vermoorden Damand. Chur chill was daar allerminst mee ingenomen, maar Engelana kon alleen niets beginnen, en zich dus allerminst de luxe veroorloven van 'n breuk met Eisenhower. Engeland had in de Noord-Afrikaansche invasie weinig te vertellen. De Ame rikanen hadden twee of drie maal zooveel landstrydkrach. ten als de Engelschen en drie maal zooveel luchtstrydkrach- ten en beschouwden deze in vasie als een zuiver Ameri kaansche aangelegenheid, ook al was de Engelsche weer macht op zee overweldigend. Churchill wees er in deze redevoering op, dat het ten slotte ging om de vernietiging van Hitier en dat dus een al te groote gevoeligheid ten aanzien van het nationale zelfbewustzyn misplaatst zou zyn. Churchill's mededeelingèn onthullen, dat er, zelfs op de momenten, waarop beslissende veidslagen werden geleverd, er dikwyls een bedenkelyke wrij ving was tusschen de bond- genooten. Dat de Britsche premier in dit geval een con- xlict wist Le voorkomen, was ongetwyfeld verstandig. Ten slotte nog een belang wekkend feitje. Men zal zich wellicht her inneren, dat ha den aanslag op Hitler en den mislukten staatsgreep in Duitschland op 20 Juli 1944 van Duitsche zyde beweerd werd, dat het Vati- caan volledig op de hoogte zou zyn geweest van de plan nen. Thans heeft de Paus een of- ficieele verklaring gepubli ceerd, die als volgt luidt „Naar aanleiding van het bericht uit Neurenberg, dat de Paus op de hoogte zou zyn geweest van den aanslag op Hitiers leven, wordt officieel verklaard, dat de Paus be. richten ontving over een mi litaire politieke beweging in Duitschland, die tot doel had het nationaal-socialisme om. ver te werpen, zoowel de re. geeriiig als de party. Een ander doel van deze beweging was te pogen bevredigende vredesvoorwaarden te verkry- gen voor Duitschland. In deze berichten wordt met geen v/oord gerept over het toe. komstig lot van Hitier. Dt Paus had geen voorafgaande kennis van den aanslag op -litlers leven." Toch blykt de Paus goed ingelicht te zyn geweest. Ongeveer 2500 evacuees uit Java en Sumatra zuller: waarschijnlijk repatrieeren met het troepen transportschip ..Al- antara"" dat de volgende week uit Singapore vertrekt. KORTE PREDICATIE BK STAAT QOD f I. Al weken lang Hgt er een onbeantwoorde brief op schrijftafel. Of eigenlyk: bet geen brief, maar een kreet, eeni kreet om hulp, om raad, om, moed, om licht. Deze kreet komt uit de can tine van een kazerne. En de afzender vertelt mij, dat de kazerne de plaats is van veel ongeluk en veel ongelukken. O zeker, de kazerne, is niet alleen en niet bij uitstek plaats des onheüs, maar in deze laat ste jaren was en is het derail. Imnent m veler jonge leven de buurt van of dank zy de kazemesfeer onloochenbaar. Hoe is het daar dan. met de plaats voor Ood f Is daar plaats voor Hem f Juist daarover gaai 't in den bexousten brief. En de angst- vraag is Kunt u niet eens in een korte Predikatie met het oog op die menschen, die nooit iets van God gehoord hebben en xcien God toch niet onver schillig laat, b etoij s en, dat er een God is t Kan ik dat? Bewijzen? Het bestaan van God bewijzen Met een even groote duidelijk heid en overredingskracht als waarmee mijn wiskunde-lee- raar de stelling van Pythago. ras stond te bewijzen t In de Middeleeuwen waren velen bedreven in het opstel len van bewijzen over het Godsbestaan. De eene geleer de zei: de natuur is zoo vol- maakt, dus: God bestaat. Een 2de zei: Alles xcat bestaat heeft een doel en dat doel is God. Een 3de zei: Elk mensch heeft een zekeren aanleg om God te kunnen kennen. Dus God bestaat. Zoo redeneerde de ynenschelyke rede. Ett nog steeds probeeren allerlei vlug schriften ons alle mogelijke eigenschappen en deugden van God te schetsenopdat wij het aan het einde van hei betoog zouden toegeven: Nu ja God bestaat dan. Zoo- doet de Bijbel echter niet. Volgens het Evangelie is godsdienst geen algebra. Jezus Christus leerde zyn leer lingen geen formulieren of formules over God. Hij heeft niets bewezen. Hy heeft theo retisch niets willen bexvyzen. Wat welt Wy willen allen ieder voor zich daar eens een heele week heel ernstig over nadenken en er dan volgende week Za*er. dag op terugkomenB. VERHOOGING VLEESCHPRIJZEN. In verband met de omstan digheid, dat de consumptie prijs voor vleesch en vleesch- waren nog gebaseerd is op berekeningen van 1940 en ver schillende kostenfactoren niet onbelangryk zyn gestegen, heeft de minister van land bouw, visscherij en voedsel voorziening bepaald, dat deze pryzen met ingang van 4 Febr. a.s. tot nadere voorziening eenigszins kunnen worden ver hoogd. Vrijstelling militaire dienstplicht. Vrystelling van dienstplicht voor studiedoeleinden, krygeu alleen studenten, die vcor geestelyke of predikant stu- deeren. Verder wordt tydelijk vrijstelling verleend aan leer lingen der hoogste klassen van H.B.S. en Gymnasia M.T.S., Zeevaartschool, machinisten- school e.d., die worden opge roepen vóór hun eind-examen en verder aan studenten tot n& het examen, waarop zij zich voorbereiden. Aanvragen voor vrystelling moeten gericht worden aan den minister van ocrlog. Ten aanzien van de leerlin gen van H.B.S. enz., dio dit jaar nog geen eindexamen kunnen doen. bestaat er ook kans op uitstel, indien het niet aan eigen toedoen moet wor den toegeschreven, dat zy het einddiploma dit jaar nog niet kunnen behalen. POSTZEGELS EN GELDZUrVERING. Bij hun pogingen het zwarte geld onzichtbaar te maken zyn vele duistere elementen ge vlucht in... postzegels en wel In die van de zg. symbolen- en zeeheldenserie. Op 1 Maart a.s. zal dé verkoop hiervan worden stopgezet. Ze zullen van 1 Juni a.s, af niet meer voor frankee ring geldig zyn. De Leen- en Pachtwetleveranties. In eeii rapport van president Truman aan het Amerikaan sche congres over de leen- en pachtleveranLies wordt mee gedeeld, dat 't totaal aan ver leende hulp. vanaf het begin van uitvoering van het pro gram op 11 Maart 1941 tot 1 October" 1945 in goederen en diensten.- een bedrag van on geveer 45,000,000,000 dollar beloopt. Hiei-van ging 69 pro cent naar Engeland, 25 pro cent naar de Sowjèt-Unie. an derhalf procent naar China en vienen-een-half procent naar andere landen TWEEDE KAMER Nederland wil Liberty-schepen koopen. Pensioenregeling zeelieden in voorbereiding. De Tweede Kamer heeft in haar zitting van Donderdag beraadslaagd over den Regec- rlngsvoorlichtlngsdienst en „Oog en Oor". De heer van Kuilenburg (a. d.) wees erop dat het den R.V.D. ontbreekt aan een juist inzicht in zijn taak in de Ne derlandsche perswereld. „Com mentaar" beschikt over ruim papier, terwyl de dagbladen te weinig krijgen. De heer Schaepman (r.k.) merkte op, dat andere landen dergeiyke diensten sterk beperken, ter wijl men hier heeft uitgebreid. De dienst „Oog en Oor" kan volgens spr. gevoegelijk ver dwijnen. De heer de Wilde (a. r.) die evenmin over den R.V. D. tevreden was, zei dat de indruk bestaat dat met geld wordt gesmeten. Er gingen ge ruchten dat de R.V.D. over de 2 millioen kost. De heer Pos- thuma (c.d.) deelde ook het bezwaar dat de dienst te breed is opgezet. Een dienst als „Oog en Oor" achtte deze spreker overbodig. Met dit laatste stemde ook de heer Roosjen ja.r.) in. terwijl hij' zich Lav. den R.V.D. bij den heer De Wilde aansloot. Ook de heet Wendelaar (lib.) leverde cri tiek en noemde de voorlichting over Indië in het buitenland onvoldoende. De heer Teulings (r.k.) vond den R.V.D. een on ding en een gevaar in de prac- tyk. De min.pres., prof. Scher- merhorn, die de sprekers bc- Volksfront opgericht. Sir Archibald Clark Kerr heeft op een persconferentie verklaard dat zijn missie dooi de Nederlandsche en Engelsche regeeringen overeengekomen is en dat zy ten doel heeft de Britsche regeering voor te lich ten over de politieke ontwik kelingen in Ned. Oost-Indië en om in de huidige politieke moeilijkheden tusschen de Ne- derlandsch eregeering en de Indonesische nationalisten een oplossing tot stand te brengen Hij verklaarde verder uitdrukkelijk dat het niet de bedoeling van Engeland is. in te grypen in constitutioneele verschillen die vanzelfsprekend door beide party en zelf zullen moeten worden opgelost Voorts deelde Sir Archibald Bouwprogram opent met 350 woningen. „Britannia" wordt herbouwd. Dit voorjaar wordt aan de binnenhavens en de sluizen begonnen. De Zeevaartschool komt terug. In een vorig artikel wezen wy er reeds op, dat. de woning- voorziening ln Vlissingen door den bouw van noodwoningen en het herstel van de bescha digde huizen aanzienlijk verbe terd is. Aan de ergste nood toestanden zal in Augustus, na het gereed komen van de noodwoningen een eind komen. Deze mededeeling worde ech ter niet misverstaan, in dien zin dat het woningtekort in de Seheldestad dan voorloopig zal zyn opgeheven. Integen deel! Er heerscht nog een zeer groot woningtekort. Verschil knde bedryven staan voor een schier onoplosbaar personeels vraagstuk, alleen al, doordat er geen arbeidskrachten van elders kunnen worden aange worven, daar er geen huisves ting kan worden geboden. Verder zyn er nog de hon derden arbeiders die dageiyks verre afstanden moeten afleg gen van dorpeu op Walcheren en Zuid-Beveland, om in Vlis singen t© komen werken. In dit verband is het etn, verheugende tijding dat in dc zeer nabye toekomst een aan vang gemaakt zal worden met den bouw van een 350-tal wo ningen, waarmee Jan aan een groot bouwprorrram begonnen wordt, dat voor de volgende jaren rekening houdt met den jaariykschen bouw van 1000 woningen. Het meerendeel van deze eerste 350 woningen zal verry- zen op het Eiland, in de Gra- venstiaat en de Breewater- straat dus in de opengeval len blokken in de oude stad en voorts in het zgn. Linker .leduitplan, in het verlengde van de Bonedvjkestraat. Vanzelfsprekend zal van de gelegenheid gebruik gemaakt worden om hier en daar het stadsbeeld te verbeteren en te verfraaien. Op het Eiland zul. ien de huizen, met uitzonde ring van een klein deel naby de sluizen, uitsluitend aan de Canaalstraat komen te xtaan. 3e Dijkstraat komt dus te ver ijlen. Evenzoo is dit laatste het geval met dc onmiddellijk aan het Sche'.de-complex gren. zende Piet Heïnst^aat. De ligging van de Graven, straat zal ook eenigszins ge- wyzigd worden, terwyi vanaf de Hendrikstraat, parallel aan de Gravenstraat, een nieuwe straat wordt aangelegd, dwars door de Prinsenstraat en de Marinestraat. Wanneer later de bankgebouwen uit de Gra venstraat en de Wilhelmina- straat naar de omgeving van de Nieuwe Markt het toekom stige centrum van Vlissingen zyn overgeplaatst en een nieuw postkantoor aan de Verl. Hobeinstraat, waar thans de steenopslagplaats ligt, zal zyn verrezen, zal ook de omgeving van VVilhelminastraat, Stee- nenbeer enz. een heele veran dering ondergaan. HET SCHOLEN. PROBLEEM. De school aan de Hendrik straat, die tydens de bezetting bi,/ een bombardement werd getroffen en gesloopt moest worden, keert niet terug. Zrj zal worden ondergebracht in het nieuw te bouwen scholen complex aan de Groote Markt, waarvoor de plannen reeds in een vergevorderd stadium zijn. Verwacht wordt dat nog dit iaar met den bouw hiervan be gonnen zal kunnen worden. De huisvesting der schoien zal in de eerste jaren een moeilijk probleem blyven, om dat bij de bevryding 7 scholen vernield waren. Intusschen hebben de herstelwerkzaamhe den vau de beschadigde school gebouwen goeden voortgang gevonden, zoodat geleidelyk de toestand wel eenigszins verbe tert. Er zyn echter enkele schoolgebouwen die geheel werden vernield, o.a. de Oran- jeschool, de De Ruyterschool, met welker herbouw uiteraard geruimen tijd gemoeid zal zyn. De zeevaartschool schynt in tusschen voornemens te zyn in September a.s. toch alle cur sussen weer van Nymegen naar Vlissingen te verplaatsen en hier dus het onderwys vol ledig te hervatten. Gehoopt wordt, dat de R.H.B.S. tegen dien tyd haar eigen schoolge bouw aan de Brouwenaarstraat weer kan betrekken, zoodat de adspirant-zeelieden hun intrek in het Burger Weeshuis kun nen nemen. HET HERSTEL DER BADPLAATS. Het herstel van de bij de beschieting zwaar gehavende boulevards, de attracties van onze badplaats, heeft de /olie aandacht der autorite..ten, evenals trouwens net belang van Vlissingen als badcentrum in het algemeen niet uit het oog verloren wordt. In prin cipe ls reeds besloten tot den herbouw van het uitgebrande hotel „Britannia". Voorts wor den stappen overwogen om te komen tot oprichting van een maatschappij tot exploitatie van de badplaats Vlissingen. VERBETERING VAN DE HAVENS. Om onzen vluchtigen rond gang langs de herstelwerk zaamheden in Vlissingen te be sluiten, nog even iets over het havencomplex. Ook daarover kunnen we bevredigende en hoopvolle ge luiden doen hooren. De kade muur aan de buitenhaven, die over een lengte van ca. 300 m. door de Duitschers werd opge blazen, is door den Rijkswa terstaat, o.m. met de hulp der "allieerden, weer grootendeels :n orde gebracht. In het voorjaar zal vervol gens een aanvang worden ge maakt met het herstel van de kademuren in de binnenhavens, terwyl dan tevens begonnen wordt met den herbouw van de 3luiswerken. Ook de Rijkswaterstaat is in dezen dus wel zeer actief om de havenstad zoo snel mogelijk tot nieuwen bloei te brengen. Jammer is het, dat de ha veningang tot op heden nog leelijk versperd is door de twee gezonken ferrybooten die voor de prov. vloot goed van pas zouden komen en de wrakdeelen van de Hanse boot. Het gevolg is, dat thans slechts kleine schepen de ha ven kunnen binnen loopen. Hebben wy echter goed ge hoord, dan schynt zeer binnen kort groot lichtersmaterieel te komen om een een ander te lichten, dit o.a. in verband met in Maart te verwachten sche pen met bestemming Vlissin gen. Laten wy hopen, dat in derdaad spoedig de haven weer vry zal zyn voor groote sche pen, zoodat de Haven van Vlis singen en de S.H.V., die aan zoovele handen werk verschaf ten, hun vleugels weer kunnen gaan uitslaan. Clark Kerr mede dat hem niet bekend was, dat er tusschen de Britsche en Nederlandsche re geering overeenstemming be reikt zou zijn omtrent een plan dat aan het Indonesische volk zou worden voorgelegd. De Nederlandsche parlemen taire commissie noemde hy een uitsluitend NéJerlandsche aangelegenheid, die geheel bui ten hem omging. Het bericht als zon Sir Ar chibald verklaard hebben dat mogelijkheid dat Neder- landseh Indië onder ..trustee- ship" der U.N.O. zou komen groot zou zyn, is niet juist, Hy heeft we! verklaard dat, als Indonesië uiteindelijk tot dc U.N.O. toegelaten zou worden, het Initiatief hiertoe ven Ne derland zou niueten uitgaan. Sir Archibald Het zich zeer op timistisch uit over liet welsla gen van zyn missie. DÉFILÉ TE BATAVIA. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Beatrix hebben 1000 man Ned. en Brit sche troepen te Batavia gedefi leerd voor dr. Van Mook, die vergezeld was van gen. Christison. Voorts admiraal Helfrieh, en de generaals Van Oyen en Spoor. De opvolger - van gen. Christison, Sir Montagne Stop ford is te Batavia aangeko men en zal Zondag a.s. offici eel het opperbevel overnemen. VOLKSFRONT OPGERICHT Een 140-tal Indonesische par tijen hebben zich tot een volks front aangesloten, zy hebben een minimum programma sa mengesteld dat o.a. een volks- regeering en een volkslege- wenscht, de ontwapening van Japanners en exploitatie der vijandelijke industrieën. Het nrogramma is mede ondert.ee- teekend door den bevelhebber van 't Indonesische volksleger. S,j:\hrir heeft verklaard dat men dit volksfront niet moet overschatten, al moest hy toe geven dat ook de omvangrijke nartij der Moslims er toe be hoorde. TOESTAND OP JAVA. Woensdagnacht moest te Ba tavia wederom tegen ge wapen de Chineezen worden opgetre den. Ook ten Westen van Ban doeng zyn nog steeds scher mutselingen gaande met gewa pende Indonesiërs, terwijl bij Semarang de strijd eveneens voortduurt. Ten Z.W. van Soe- rabaja moesten de Engelschen krachtig optreden tegen gewa pende terroristen. Soekarno en Sjarifoedin hebben een verklaring gepubli ceerd dat de T.K.R. in het ver volg de eenige militaire orga nisatie zal zyn welke op inter nationale basis is ingericht. De naam T.K.R. is veranderc n T.R.I., hetgeen beteekend: leger der republek Indone sië^ antwoordde, verklaarde dat van het begin af de gedachte heeft voorgezeten dat het noo- dig was het beleid der regee ring toe te lichten. Nu laat zien de grens van toelichting naar verdediging gemakkelyk overschrijden en de minister gaf toe, dat hier en daar die grens overschreden is. Dit pleit echter niet tegen het instituut op zich zelf. De minister ge looft dat do toestand veel min der kritiek en gevaariyk ia dan uit het debat zou kunnen worden afgeleid. De regee- ringsdienst „Oog en Oor" is 'n tydelyke creatie. De kosten van den R.V.D. zijn begrootj op 7 ton en die voor „Oog en Oor" op 6 ton. Wat de ove rige persaiensten betreft, die onder verschillende departe menten ressorteeren, zal de begrooting licht geven. De be grootingen kunnen begin Maart tegemoet gezien worden. Ten slotte besprak de minister de moeilykhcden van voorlichting- in het buitenland. Voor het ge bruik van auto's door ambte naren is een regelende instan tie ingesteld. Op een vraag van den heer Wendelaar verklaarde de mi nister nog dat alle brieven uit Indië worden doorgezonden. Er is alleen hier en daar militaire censuur met de bedoeling tot bepaalde conclusies te komen. DE SCHEEPVAART. In de avondvergadering werd de scheepvaart besproken. De heer Schilthuys (v.d.'t achtte het mogelijk dat onze koopvaardijvloot de zeevracht- vaart van Duitschland en Ja pan overneemt en sprak ver der over de toekomst van de haVens en vroeg in dit ver band of het juist is, dat ih verschillende landen tegenin gevonden wordt t.a.v. de Ne derlandsche havens. De heer Kievit (s.d.) wees er op dat Nedetland recht heeft op in ternationale hulp by den op bouw van zyn koopvaardijvloot en zou het surplus aan scheeps werven in Amerika hiervoor gebruikt willen zien. Verder pleitte hH o.a. voor een pen sioenregeling voor de zeelie den. De heer Baas (a.r.) wilde een schadeloosstelling voor de zeelieden analoog aan die voor de reeders. Dc minister van scheepvaart, de heef Dc Booy, verklaarde dat de regeering diligent is t.a.v. het overnemen van de Duitsche en Japansche scheepvaartlynen. Aangezien alle landen hun schepen heb ben opgeofferd, kan Nederland niet alleen de rekening presen teeren. Wel tracht men een aantal Llbertyschepen te koo pen. Aan de pensioenregeling wordt gewerkt. De reeders en niet de regeering moeten re constructieplannen ontwerpen. Er z(jn reeds onderhandelingen, met scheepswerven gaande. MONTGOMERY STAFCHEF. De koning van Engeland heeft de benoeming van veld maarschalk Montgomery tot chef van den imperialen gene- ralen staf met ingang van 26 Juni 1946 goedgekeurd. Zyn voorganger lord Alan Brooke, die op speciaal verzoek van Z.M.'s regeering na het einde van den oorlog nog la dienst bleef, zal dit ambt dan preclcff vier en een half jaar nebben bekleed. Een nota san Polen. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft 'n boodschap aan de Poolsche regeering gezon den waarin hij haar verzocht vrede en vrijheid in den Pool- sahen staat te handhaven, die noodzakeiyk zyn voor vrye ver kiezingen. Hy betreurt het ten zeerste, dat er in Polen ver schillende politieke moorden, gepleegd zijn waarbö zelfs de Poolsche politie betrokken was. Crisis In Argentinië. Er zyn weer politieke moei- lykheden in Argentinië. De president der arbeidersparty is naar Paraguay gevlucht en de vloot dreigt het bewind over te nemen al3 niet onmiddellijk enkele hooge officieren ontsla gen worden. Deze politieke moeilykheden houden verband met de a.s. presidentsverkie zingen op 24 Februari a.s. Pottenkijkers ongewenscht. In Amerikaansche kringen voelt men er niet veel voor om buitenstaanders aanwezig te doen zyn by de proefnemingen met de atoombom. By het con gres is een voorstel Ingediend om aan vreemden geen inlich tingen over het onderzoek te verstrekken. Niet minder dan 6000 journalisten hebben het verzoek gedaan om by de Proefnemingen tegenwoordig mogen zyn. Na een strenge selectie zullen er echter niet meer dan 140 toegelaten wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1