PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Rusland en Perzië gaan onderhandelen. Een succes voor mr. van Kleffens. Duitsche generaals opgehangen, NIEUWE BONNEN Vrouwen en kinderen als dekking voor Indonesische troepen. Britsche artillerie sloeg aanval bij Semarang af. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft nog altijd haast Uit de provincie. Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, £>8. M, L. W. Scfcoch. Vlissinger- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Vrijdag 1 Februari 1946 189e Jaargang Nummer 27 ABONNEMENTSPRIJS cent pa; week. t 3-20 per kwartaal, Iranco Eer post, t 3-45 per kwartaal- osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per na-, minimum oer advertentie 2 Bureaux- gevestigd te Vlissingen Waistraal 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg l.nndensch'e Kaal {19. telefoon 2077 en 2924. Goes - Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuïen Nieuwediepsiraat 23 Postrekening 359300 Prov Zceuwbilit Courant. Middelburg. GRATIE. De berechting der landver raders en politieke delinquen ten geschiedt weliswaar nog steeds in te traag tempo, maar er is niettemin toch reeds een vrij groot aantal doodvonnissen geveld. Voltrokken is er echter nog *°Nu hebben wti persoonlek geen bezwaren tegen de dood- atr.af voor diegenen, wier han delwijze tijdens de bezettings jaren nienschenlevens heeft Jrekost. Etgenlyk zou alleen n zeer bizondere gevallen het ,,Oog om oog, tand om tand" niet op moeten gaan. Al blijft het een open vraag, of een doodvonnis niet vaak een mil dere straf is. dan levenslang. Wel echter hebben wij er bezwaar tegen, dat de voltrek king der doodvonnissen op de lange baan wordt geschoven, ook nadat de verweersmoge- Inkheden voor den gevonniste zijn uitgeput en slechts de Sratieverleening door H.M. de oningin hem een verdere le venskans biedt. Het moet een bijna ondraag lijke marteling zijft, ter dood veroordeeld te zijn en daarna gedurende langen tijd te moe ten wachten op de voltrekking van het vonnis. Elk uur van wachten wekt wellicht nieu we hoop. elk uur van wachten ia er tan van stijgende onze kerheid. Het is daarom, dat wij hier uiting g-»en aan het verlan gen, dat aan dezen onge- wepschten toestand een einde worde gemaakt. Het recht van gratie be hoort van ouds aan den Ko ning. Hij alleen heeft hierover te beschikken. Hij kan advies vragen aan den minister van justitie. Hij behoeft zulks al lerminst. En als de minister van justitie aarzelt bij het ge ven van advies, wellicht uit vrees later door het parlement gedesavoueerd te worden, dan is dit 'n misplaatste aarzeling, omdat het parlement in dezen niets te desavoueeren heeft. Gaat het accoord met de doodstraf, dan mag het zich tegen de voltrekking niet ver zetten. Gaat het er niet mede accoord, dan dient de wet ten spoedigste gewijzigd te wor den. Het schijnt, dat het lange Uitstel over de beslissing be treffende het al of niet vol trekken der doodvonnissen verband houdt met het lange uitblyven der adviezen^ welke H.M. de Koningin aan den ministek van justitie gevraagd heeft. Als dit inderdaad zoo is, betreuren wij dit. Omdat gra tie, wil zij genadig zijn, niet al te lang uit moet blijven. En omdat de martelende on zekerheid waarin vele gevon- nisten verkeeren, voor hen een kwelling moet zijn, welke de rechters hen zeker niet heb ben willen opleggen. Nieuws in een notedop Te Rotterdam is een auto met 6 personen op de Ael- brechtskade in de Delfthaven- ache Schie gereden. Vier in zittenden, allen uit Tilburg verdronken. Voor 1946 wordt op een maandelykschen invoer uit België van 250.000 M2 glas ge rekend. Ook met Portugal wor den onderhandelingen gevoerd. Uit Amerika is ook een hoe veelheid geïmporteerd. Het bijz. gerechtshof te Amsterdam heeft den 26-j. landwachter H. van Kleef uit Bergen ter dood veroordeeld, die o.m. een vluchtenden Jood heeft doodgeschoten. Afgevaardigden van de afd. van den Politiebond en den Centralën Politiebond be sloten in een vergadering te Utrecht tot de oprichting van oen algemeene organisatie van politiepersoneel. Voorts werd in beginsel besloten tot samen werking met de beide confessi- oneele politiebonden. Een groot aantal gedemo biliseerde Amerikaansche sol daten willen zich laten inschrij ven op Universiteiten. Hun aantal bedraagt nu 300,000 en men verwacht dat dit in Sept. gestegen zal zijn tot 750,000. In Denemarken bevinden zich 210.000 Duitsche vluchte lingen, oftewel 5.25 van de totale bevolking. Zij kosten Denemarken niet minder dan 3 van het nationaal inko men. Rusland heeft aan de V. 3. medegedeeld, dat het niet deel zal nemen aan de bezet ting van Japan. DE STAKINGEN IN AMERIKA. De meeste stakingen in de V. S. zfln tlians geëindigd. Ei dreigt nu echter weer een sleepbootstaking. Brj Generaj Motors duren de onderliande- lingen óver de loon en nog voort. Inmiddels zijn de stakin gen Amerika op millioenei: dollars komen te staan. PRINS ASCHWIN WAS GEEN DUITSCH PILOOT. Volgens Radio Nederland if Prins Aschwin, de broer van Prins Bernhard, reeds op 13 Mei '40 uit het Duitscho leger gezet. Hieruit blijkt dus dat de dikwijls geuite bewering dat Prins Aschwin als Duitsch pi loot o.m. in Nederland gele- ferd is geweest, onjuist ia. Het Wereldgebeuren Nieuwe Nederlandsche documenten in Neurenberg. De vergadering van de Uno heeft Woensdag een uitermate belangwekkend verloop gehad, toen het geschil tusschen Iran en Rusland opnieuw aan de orde kwam. De Iraansche gedelegeerde begon al dadelyk de Russische opvatting tegen te spreken, dat er tusschen Meskou en Iran besprekingen hebben plaats gevonden, die ook in Perzië tevredenheid zouden hebben gewekt. Hjj betoogde opnieuw, dat Rusland schuld draagt aan de bestaande moeilijkheden in Azerbeidsjan omdat het Per zische troepen belette, in dit gebied de orde te herstellen, Wisjinski, de Russische gede legeerde, verklaarde op zijn beurt, dat er wel degelijk over leg had plaats gehad, zij het dan wellicht via andere sta ten. Bevin, de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, trok daarop stevig van leer, veroordeelde de hcuding van Moskou en verklaarde, dat als Rusland blijk wilde geven van goeden wil, het behoorde te berusten in onderhandelingen met Perzië onder toezicht van den Veiligheidsraad. Zijns In ziens waren de Russen, toen zij Perzische troepen doortocht naar Azerbeidsjan weigerden, als een bezettende macht op getreden, terwijl Perzië nim mer oorlcg met de geallieerden heeft gevoerd. De rede van Bevin maakte op de Russen geen prettigen indruk, maar het was noodig, dat de puntjes eens op de i werden gezet. Toch heerschte er een bedenkelijke spanning. De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, mr. van Kleffens, bracht echter uitkomst en stelde voor, dat Rusland en Iran de zaak on derling zullen regelen en van het resultaat mededeeling zul len doen aan den Veiligheids raad, die dan desnoods op nieuw kan ingrijpen. BeiGe partijen gingen hier mede accoord. Intusschen heeft Rusland reeds beslcten, eenige spoor lijnen in Perzië, die door de Russen werden beheerd, weer aan Iran terug te geven. In Telegrafeeren via de maan. Henri Busignies, direc teur van het laboratori um van de Telephone and Radio Comp., heeft medegedeeld, dat het zenden van signalen naar de maan met be hulp van radar nieuwe mogelijkheden voor de communicatiemiddelen met verafgelegen landen opent- Bij dit systeem, zoo zeide hij, kan men storingen door magneti sche stormeö en derge lijke óp korte golf voor komen. Zoo zouden sig nalen, die in New York naar de maan werden gestuurd in Parijs op te vangen zijn geduren de den tijd, dat deze twee steden dit hemel lichaam tegelijkertijd zien. ieder geval een hoopgevend teeken! Bovendien verwacht men, dat begin Maart de Sov jettroepen Perzië zullen verla ten, zoodat de kans vrij groot is, dat het tot een vreedzame regeling zal komen. De Grieksche en de Indische kwestie zullen pas Vrijdag in behandeling worden genomen, daar de besprekingen over Iran te veel tijd in beslag na men. In Neurenberg ging de Fran- sche aanklager vcort met het doen van onthullingen over de behandeling van politieke ge vangenen. Dr. Balolowski heeft verklaard, dat scheikundigen van de I. G. Farben regelma tig experimenteerden op ge vangenen in Dachau, die dan meestal omkwamen. Andere gevangenen hadden verklaard, dat het meermalen voorkwam, dat bij gebrek aan gas Jood- sche kinderen levend verbrand werden. Ook Göring kwam nog ter sprake. Hij had inder tijd een order gegeven om ge allieerde krijgsgevangenen dicht bij veel gebombardeerde d celen onder te brengen. Vele brieven van Keitel betreffende het ombrengen van gevangen piloten wei-den voorgelezen. Van Nederlandsche zijde werd een document ter tafel gebracht betreffende het onder valsche voorspiegelingen in krijgsgevangenschap lokken van Nederlandsche officieren. Voorts werd een diplomatiek Nederlandsch protest overge legd betreffende het dooden van de Nederlandsche officie ren den Bosch. Braat en Thibo op 25 Mei 1940. Voorts zijn van Nederland sche zijde documenten overge legd betreffende de toestanden in de concentratiekampen in Nederland en de massamoor den in Putten en Heusden. Met 12 openbare terecht stellingen in de hoofdstraat van Kief is gistermiddag het gordijn gevallen over het pro ces voor het Sovjet-Russi sche militaire gerechtshof, waar Duitsche officieren we gens oorlogsmisdaden terecht stonden. Onder de opgeknoop- ten bevonden zich luit.-gene- raal Burckhardt, ex-comman dant van de Duitsche troepen in Kief, luit.-geueraal Scheer en luit.-generaal Von Tscham- mer und Osten. Zij waren ter dood veroordeeld, nadat hun de verantwoordelijkheid ten laste was gelegd voor het vermoorden van 75.000 bur gers en voor het deporteeren van 25.000 meisjes naar Duitschland. De militaire rechtbank te Minsk veroordeelde heden 14 der Duitsche beklaagden tot den strop, 2 tot 20 jaar en 2 anderen tot 15 jaren opsluiting. Zij waren beticht van oorlogs misdaden in Wit-Rusland. Tot de veroordeelden behooren luit.-generaai Richard, gen.- majoor Herf en gen.-majoor Hermann sdorf. Acht Duitsche ex-generaals staan nog terecht voor een militaire rechtbank te Riga. PERZISCHE DELEGATIE NAAR MOSKOU. De nieuwe Perzische minis ter-president heeft besloten een delegatie naar Moskou te sturen om het geschil met de Sovjet-unie te regelen. Van 3 t.m. 16 Febr. Bonkaarten Ka, Kb, Ke 602. Brood 763 t.m. 769, 800 gram; B 79, B 80 400 gram. Bloem 761, 762, 200 gram. Suiker760, 400 gram. Margarine: 759, 250 gram 758, 125 gram. Vet757, 100 gram. Kaas 756 100 Igram. Lucifers 755, 2 doosjes. Aardappelen B 78, 1 kg. Ei B 77, C 77, 1 ei. Bonkaarten La, Lb, Lc 602. Vleesch 013, 014, 015 vleesch, 100 gram. Meat and Vegatables: 016, vleesch, 8 oz. (225 gr.) meat and vegetables. Aardappelen 009 aardappelen, 1 kg. Melk A 03 melk, 1% L; B 03, C 03 melk, 3 L Bonkaarten Kd, Ke 602. Brood868, 869, 800 gram D 71, D 72 400 gram. Bloem: 866, 867, 200 gram. Suiker: 865, 500 gram. Boter 864, 250 gram. Margarine: 863, 125 gram. Kaas: 862, 100 gram. El861, 1 ei. Lucifers 860, 2 doosjes. Rijst of KindermeelE 71, 500 gram. Bonkaarten Ld, Le 602. Vleesch 513, 514, 515, vleesch, 100 gram. Aardappelen 509 aardappelen, 1 kg. Melk D 03, E 03 melk 5 L Tabakskaarten enz. T 11, 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten). V 11, 100 gram suikerwerken. X 11, 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten). De bonnen voor melk aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 9 Febr. a.s. Voor de week van 10 t.m. 16 Febr. a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen en gedroogde zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 1 Fe bruari aanst. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 4 Febr. mag worden fgeleverd. Op bon „016 vleesch" is uit sluitend verkrijgbaar 8 oz. (is plm. 225 gram) meat and ve getables,- meat and vegetable with beans, meat and vege table ration with beans, meat and vegetable stew, minced beef and vegetables, pork and vegetables, pork and beans, beef stew, irish stew, meat hash, Chili con carne, corned beef hash, pork and soyalinks, thick vegetable stew. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft volvette of 40 plus kaas (waaronder eventu eel begrepen buitenlandsche kaas) en voor de helft magere of 20 plus kaas worden ge leverd. Bij deelneming aan maaltij den van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen „013 of 513 vleesch" voor vleesch en „009" aardappelen voor aard appelen worden ingeleverd. In de week van 10 t.m. 16 Febr. moet bij de centrale keu kens bon 014 of 514 vleesch worden ingeleverd voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. Soepeier houding in Australië. De bezorgdheid te Semarang froeit. Tusschen de honderd- tweehonderdduizend Indone- siërs wonen 10.000 Europeanen en Indo-Europeanen en 40.000 Chineezen. Nog steeds is de stad omsingeld. Terroristen in zwarte uniform en met Ja- pansche helmen op hebben tij dens een gevecht op den weg SemarangMraggan, ten Z. W. van Semarang, vrouwen en kinderen van wie de nationa liteit nog niet Is vastgesteld, gebruikt om het oprukken der troepen te dekken. Britsche troepen brachten vjjf kleine batterijen tót zwijgen. Na een kort artilleriegevecht vluchtten de Indonesiërs met achterla ting van ransels met levens middelen en documenten. Een machinegeweer, twéfe geweren, een Sten gun, handgranaten en 2000 patroonbanden van half- automatische wapenen werden buitgemaakt. Het moreel der Europeanen is zeer gedrukt ten gevolge van den ongeregelden voedsel- toevoer en het afsnijden van de waterleiding. De Nederlan ders wonen voornamelijk in kampen, waar zij door de Rap. wi verzorgd worden. In de stad Is onder bescherming der Britten een republlkeinsche gemeenteraad gevormd. Britsche troepen, gesteund door de T.K.R., voerden een succesvollen aanval uit op een Japansch munitiedepot. In Oost-Java bleek een brug te Babadan bij Soerabaja opge blazen te zijn. De Australische Vakvereeni- ging van havenarbeiders heeft het embargo op een Neder landsch schip, geladen met levensmiddelen, kleeding en medicamenten en bestemd voor Ned. Oost-Indië, opgeheven. Na den tocht ontvangt de vakvereeniging een rapport naar aanleiding waarvan een besluit genomen zal worden omtrent eventueele opheffing van het embargo op vier an dere Ned. schepen. OORLOGSMISDADEN OP JAVA. Vrijwel een volledige lijst van het personeel der Japan- sche krijgsgevangenenkampen op Java en de Indonesische collaborateurs van den politie- ken geheimen dienst is na we- kenlangen arbeid van de com missie inzake oorlogsmisdadi gers op Java te Batavia sa mengesteld. Een Jap. luit.-generaal is, be schuldigd van een massale moord op 300 Britsche officie ren en manschappen, gearres teerd. Het hoofd van de Ja- pansche Gestapo is opgesloten voor de terechtstelling van Britsche piloten en het dood martelen van vier Javaansche soldaten. Anderen worden er van beschuldigd jongè meisjes te hebben uitgezocht voor Ja- pansche bordeelen. Tal van andere gruwelijkheden bevat ten de acten van beschuldi ging, die reeds door dc be schuldigden onderteekend zyn. Er komt schot in de burgemeestersbenoemingen Erbarmelijke verkeerstoestanden. Ruïnes, ruïnes, ruïnes.... België bouwde mooiste noodwonirtgen van Europa vlak aan de grens. Als er in den zomer van 1945 menschen uit Holland" in Zeeuwsch Vlaanderen kwamen, verwonderden zij zich over de bordjes die men in tal van ge meenten kon zien staan, bord jes met het opschrift: „Wij hebben haast!" Zij hadden betrekking op het trage tempo, waarin d. wederopbouw geschiedde. En wie rondkeek, begreep, dat de ze Nederlanders naast hadden, want de ravage was ontzaglijk. Tegenwoordig ziet men nog maar enkele van die bordjes staan. Zij hebben geen nut af geworpen. Geen uitkomst ge bracht. Er is geen haast be tracht En men heeft het hout vermoedelijk opgestookt. Maar haast heeft men nog altijd. En al zijn de menschen hier in Zeeuwsch-Vlaanderen van een gemoedelijk slag en al bezitten zij de gelukkige ka raktertrek, dat zij zich met voorliefde spiegelen aan ande ren, die het zoo mogelyk nóg slechter hebben, dit neemt niet weg, dat zij zich ergeren aan vele dingen. En terecht. NOG ALTIJD RUÏNES.. Trek eens rond door dit land. Geef uw oogen den kost. Als ge over een auto beschikt, kunt ge in een dag hier zeer veel zien. Zonder auto gaat dat niet, want de verkeerstoestan den zijn erbarmelijk in den let terlijken zin van het woojd. Ga naar Sluis. Is dat het vriendelijke haventje, waar de Engelschen „Holland" kwamen bekijken, omdat de Baedeker het aanprees en waar de Slui- zenaren de Engelschen beke ken. omdat ze er zoo fantas tisch „Engelsch" uitzagen en waar Engelschen en Sluizena- ren gezamenlijk de wereldbe roemde „kramiek" plachten te eten, is dit Sluis deze puin hoop? Is dat Aardenburg. met rijn eens zoo trotschen Sint Bavo- toren, die. ter nauwemood een beetje opgelapt, in een Decem berstorm voor goed ineen stortte Puinhoopen zyn het, ruïnes zonder einde. En toch wonen er menschen! AAN DE GRENS. Ga naar Eede, de historische plaats, waar Koningin Wilhel- mina voor het eerst na de Mei dagen van '40 den vaderland- schen bodem weer betrad. De vernieling is er niet geringer, dan in Sluis en Aardenburg en van wederopbouw merkt men nog niet al to veel. Afgunstig kijken de bewo ners af en toe over de grens, waar de Belgen wonen. Die doen de dingen misschien wal meer met den Franschen slag, jawel, maar in ieder geval ook met heel wat minder bureau- crati3chen rompslomp. Is het om de Zeeuwsch-Vlamingen de oogen uit te steken, dat zij hier. vlak bij de grens, de kost baarste noodwoningen van Europa hebben opgetrokken? In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de eerste noodwoningen nu bé trokken, veel later, dan ver wacht werd. En de bouwkosten zyn zeer hoog geweest, zoo hoog dat de noodwoningen senü-permanente woningen zullen worden, omdat de kos ten er anders niet uitkomen... Is het te verwonderen, dat al diegenen, die nog steeds op de meest primitieve wijze ge huisvest zyn, zich afvragen, wanneer daar nu eens veran dering in komt HET VERKEER. Is het wonder, dat men klaagt over het ontbreken van autobussen Men weet, na tuurlijk, dat er weinig bussec zijn, maar- geen streek in Ne derland is zoo armetierig be deeld met vervoersmiddelen. En de vervoersmiddelen die er zijn de belde tramwegmaat schappijen komen maar niet tot de allernoodzakelijkste sa menwerking en hun diensten kloppen niet met elkaar, zeer' ten ongerieve van de menschen, waarvan deze tramwegmaat- schappyen het toch maar moe ten hebben. Men vraagt zich in Zeeuwsch Vlaanderen wel eens af, of er wel de juiste menschen aan het hoofd staan en als men zoo eens een dag getracht heeft, van het eene eind van het gewest naar het andere te komen en terug, dan stelt men zichzelf de zelfde vraag, NIEUWE BURGE- MEESTERS, Gelukkig komt er nu schot in de burgemeesters benoemin gen. Tot voor enkele dagen was de situatie zoo, dat van de 14 gemeenten in West Zeeuwsch Vlaanderen er slechts 4 een burgemeester hadden. De anderen tien moes- ten het met alle respect overigens voor hun capacitei ten met een waarnemend burgemeester doen. Maar dat verandert nu. De verhouding 410 i s gewijzigd in 68. Zoo is er meer. Maar daar. over in een volgend artikeltje. Penningmeester C.N.V. verongelujct. Donderdagmorgen is de pen ningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer W. de Jong, by een auto-ongeluk om het leven gekomen. De heer De Jóng was de stuwende kracht van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" en het Vacantieoord te Putten. VOORSTEL TOT WERELDONTWAPENING. Senator Millard R. Tydlngs. democraat uit Maryland, heeft by den Senaat der V. S. een re solutie ingediend, waarbij aan president Truman verzocht wordt een wereldconferentie bijeen te roepen om tegen 1950 ontwapening te land, ter zee en in de lucht te bereiken. DE EXTRA-BONKAARTEN VOOR EVACUEE'S De uitreiking van de extra- bonkaarten Roode Kruis voor geëvacueerden op Noord- en Zuid-Beveland is thans ge ëindigd. In 10 dagen tijds wer den er ca. 4400 uitgereikt. Dit geschiedde door ambtenaren van het Prov. Bureau Verzot ging Oorlogsslachtoffers, d.^ zich beijverd hebben om de uitreiking vlot te doen ge schieden. Vermoedelijk zai reed3 vol gende week de uitreiking der Roode Kruis-kaarten voor Z. Vlaanderen beginnen. GEEN VLIEGVELD TE GOES. Raadsvergadering. Donderdagmiddag vergader de de tijdelyke gemeenteraad van Goes. Na een korte toe spraak van den burgemeester, jhr Sandberg tot Essenburg, ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Beatrix had de beëediging plaats van den heer A. Kerkhof als ge meente-ontvanger. Bij de ingezonden stukken deelde de burgemeester mee, dat gebleken is, dat er niet voldoer.de kleine vlie^uigen zijn die o.a. op Goes zouden kunnen vliegen. Het voor deze gemeente gedachte vliegveld is voor grootere machines niet geschikt, zoodat B. en W. van verdere stappen in deze rich ting hebben afgezien. De begrooting voor 1946. met «en geraamd tekort van 425.000 en de rekening der gemeente over 1943 werden in handen der financieele com missie gesteld. By de rondvraag besprak de heer Polderman de bezoldiging der gemeente-ambtenaren en -werklieden. Weth. Buys wees er op dat met georgani seerd overleg onderhandelingen zullen plaats vinden en dat den secretaris reeds is opgedragen een overzicht der loonen en sa larissen op te stellen. De heer Haverhoék vroeg _.a. naar de kwestie van de overbruggingsgelden waarop de heer Buys o.a. zei dat het-niet de bedoeling is dat de werk- loozen wederom in ryen in de stempellokalen staan. DE OPLICHTERS AFFAIRE TE GOES. De beide oplichters, A. F. uit Goes en de baron v. d. B. tot V., die naar thans blijkt, te 's-Gravenhage woont en in specteur van een spaarkas is, zyn bij de justitie te Middel burg voorgeleid. Laatstgenoemde doet het voorkomen alsof hij het met de benadeelden goed voor had, maar hy heeft tot nu toe geen namen gencemd van invoed- rijke personen met wie hij in contact zou staan. Van degenen die hem geld gaven zijn thans bekend: J. W. en mevr. B. te Goes, die resp. 40. 150 en 200 betaald hebben. Uit Groningen kwam bericht, dat hij daar iemand voor 150 neeft opgelicht Woensdagavond had in het Schuttershof te Goes een A.V O.S.-avond plaats, die door tal rijke militairen en vele bur gers, de meesten met hun da mes. werd bijgewoond. Na opening door den adjudant-on derofficier Zwiers heeft het re- vue:gezelschap. o.l.v. Riem van Noppen, de aanwezigen gedu rende enkele uren. goede mu ziek, zang en dans en voor dracht gebracht. De uitvoe ring. die door een geanimeerd bal werd gevolgd, werd met het zingen van het Wilhelmus besloten. Te 's-Graven polder heersch ontevredenheid, in het bijzon der onder hen die bij de bevrij ding hun huis kwyt raakten Het is reeds 16 maanden gele den dat het dorp werd bevrijd, waarbij ruim 30 woningen wèr. den verwoest, en nog steeds zyn er families die byv. met vier of vijf personen op één zolderkamertje slapen. F-en melkveehouder die zijn boerde rij verloor, loopt reeds ruim 15 maanden van het eene bureau naar het andere om een nood woning of althans een bouw vergunning voor een barak te krygen. Maandagavond vergaderde de tijdelyke raad van Wemel- dlngè onder voorzitterschap van burgemeester Willemsec, die een Nieuwjaarsrede uit sprak, welke door den heer M. C. Lindenbersrh werd beant woord. Een verzoek van mei. Mooij om eervol ontslag als hoofd der gemeentebewaar school werd aangehouden. Aan het adres Kortgene wordt ad- haesie betuigd. N.a.v. een adres van de onderlinge Mij. tot uit- keering bij overlijden, werd na langdurige bespreking toege zegd, dat aan het onderhoud van de begraafplaats meer aandacht zal worden geschon-l ken. Na de aanbieding der ge- form. meen te begrooting 1946, en de begrooting van het Burg. Arm bestuur 1946, werd een voor stel van B. en W. aangenomen om een geldleening van f 12 000 aan te gaan ter be strijding van de kosten van schadevergoeding aan tuinders .vegens gevorderd glas, navoi - lering molestverzekering, ver nieuwing closetinrichtingen der O. L. school en aanschaf fing van nieuwe brandslangen; Tot afgevaardigde en plv af- gevaardig/e naar de alg. ver gadering van aandeelhouders in N.V. Waterleiding Mij. leveland" werden be de heeren A. C. Willem- sc a D. Hardenberg, wet houder. Tot leden der commis sie tot wering van schoolver zuim werden herbenoemd de heeren Jac. Wabeke, W. H. van Noort, A. van Rijswijk, K. J, Dominicus en J. Burger Fz. UITSPRAKEN TRIBUNAAL TE GOES. C. A. Nijse, landbouwers- knecht te Borssele: 2% jaar interneering, verb, verkl. ver mogen en ontz. rechten.' M. Ny'se. landbouwer te Borssele: 6 mnd. interneering. verb, verkl. vermogen tot f 3000.en een radiotoestel en ontz. uit rechten. C. Almekinder3 te 's-Heer Arendskerke: ontz. rechten. In de zaken tegen Adriana Nijse, Hubrina de Moor en Ja- comina van Boven, werd een nader onderzoek gelast. Laatste nieuws Ned. Indië onder Trusteeship der Lino? Volgens een bericht van As sociated Pre§s uit Singapore, zou sir Archibald Clark Kerr verklaard hebben, dat de mo gelijkheid groot is, dat „Indo nesië" onder trusteeship va» do U.N.O, gesteld zai worden. Hy zou er echter nadrukkelijk bijgevoegd hebben, dat deze verklaring uitsluitend beruste op zekere persoonlijke waarne raingen en dat- men er geen advies In moest zien. DE ACHTSTE KOLENBON LOOPT GEVAAR. In een persconferentie heeft, de directeur van het rykri*0* lenbureau pessimistische ge luiden t.a,v. de kolenpositie doen hooren. Terwijl de dag productie der Limb, mijnen in Nov. 24500 ton bedroeg, ia de ze in Jan. weer teruggeloopen tot gemiddeld 23812 ton per dag. d.i. 55 van de produc tie in 1938, België bereikte 78 en Frankrijk 100 van de productie in '38. De minister van verkeer en energie ec de beheerder der Staatsmijnen hebben reeds een ernstig be roep op de mijnwerkers ge .laan. Tal van arbeiders leggen een houding aan den dag die men chicaneeren kan noemer., wat minder erg klinkt dan sa- boteeren. Voor de huisbrand- voorziening van 250,000 ton per maand, komt men 70.000 ton tekort die met turf en bruinkool aangevoerd moet worden. De invoer uit Amerika en Duitschland was in Dec. en Jan. ook'bijna 130.000 ton min dér dan toegezegd. De slechte kwaliteit Amer. kolen moet men thans accepteeren. om straks als de kolenuitvoer vrij k9mt, ook ons deel te krijgen. In net nieuwe distributléjaar zal er geen klantenbinding- meer bestaan. De honoreering van de 7 kolenbonnen Is in ieder geval gegarandeerd. Voor Mei hoopt men alles afgeleverd te hebben. De achtste kolenbon zal alleen kunnen worden ge honoreerd als de Invoer en de prodnetie der Limburgsche mij nen zullen stjjgen. VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. De verjaardag van prinses Beatrix is in paleis Soestdyk op huiselijke wijze gevierd. Ei werd een lichte quarantaine in acht genomen met het oog op het besmettingsgevaar voor mazelen. Prinses Beatrix bevond zich in de kinderkamer waarvan de ramen openstonden en langs dezen weg werden op heel onofficieele wyze door de bur gerij verschillende geschenken aan de jarige overhandigd, zooals een paar reepen cho colade en een prentenboek. Van uit het raam sloeg onze toekomstige kroonprinses ook het défilé der schoolkinderen van Soest gade, die momen teel in den linkervleugel van het paleis zyn ondergebracht. Tot de geschenken die prin ses Beatrix ter gelegenheid van haar verjaardag o.m. ge kregen heeft, behooren eeu tent en een padvindstera-uni-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3