PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Rusland en Perzië gaan onderhandelen. Een succes voor mr. van Kleffens. Duitsche generaals NIEUWE BONNEN Vrouwen en kinderen als dekking voor Indonesische troepen. Britsche artillerie sloeg aanval bij Semarang af. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft nog altijd haast Uit de provincie. Hoofdredacteur 0. Ballintijn fmel redactioneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P Z-C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Viissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vllssingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 1 Februari 1946 189e Jaargang Nummer 27 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pe> week. 3-20 per kwartaal, franco Eer post. t 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mat., minimam oer advertentie f2 Bureaux gevestigd te Viissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 '2 lijnen»Middelburg l.ondensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes - Turtkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Midueiourg- GRATIE. De berechting der landver raders en politieke delinquen ten geschiedt weliswaar nog steeds in te traag tempo, maar er Is niettemin toch reeds een vrg groot aantal doodvonnissen geveld. Voltrokken is er echter nog geen. Nu hebben wij persoonlijk geen bezwaren tegen de dood straf voor diegenen, wier han delwijze tijdens de bezettings jaren menschenlevens heeft gekost. Eigenlijk zou alleen ïn zeer bizondere gevallen het „Oog om oog, tand om tand" niet op moeten gaan. Al blijft het een open vraag, of een doodvonnis niet vaak een mil dere straf is. dan levenslang. Wel echter hebben wij er bezwaar tegen, dat de voltrek king der doodvonnissen op de lange baan wordt geschoven, ook nadat de verweersmoge- lijkheden voor den gevonniste zijn uitgeput en slechts de ffratieverleening door H.M. de Koningin hem een verdere le venskans biedt. Het moet een bijna ondraag lijke marteling zijn, ter dood veroordeeld te zijn en daarna gedurende langen tijd te moe ten wachten op de voltrekking van het vonnis. Elk uur van wachten wekt wellicht nieu we hoop, elk uur van wachten is er een van stijgende onze kerheid. Het is daarom, dat wij hier uiting geven aan het verlan gen, dat aan dezen onge. wenschten toestand een einde worde gemaakt. Het recht van gratie be hoort van ouds aan den Ko ning. Hij alleen heeft hierover te beschikken. Hij kan advies TTagen aan den minister van justitie. Hij behoeft zulks al lerminst. En als de minister van justitie 'aarzelt bij het ge ven van advies, wellicht uit vrees later door het parlement gedesavoueerd te worden, dan is dit 'n misplaatste aarzeling, omdat het parlement in dezen niets te desavoueeren heeft. Gaat het accoord met de doodstraf, dan mag het zich tegen de voltrekking niet ver zetten. Gaat het er niet mede accoord, dan dient de wet ten spoedigste gewijzigd te wor den. Het schijnt, dat het lange uitstel over de beslissing be treffende het al of niet vol trekken der doodvonnissen verband houdt met het lange uitblijven der adviezen, welke H.M. de Koningin aan den minister van justitie gevraagd heeft. Als dit inderdaad zoo betreuren wij dit. Omdat gra tie, wil zij genadig zgn. niet al te lang uit moet blijven. En omdat de martelende om zekerheid waarin vele gevon- nisten verkeeren, voor hen een kwelling moet zijn, welke de rechters hen zeker niet heb ben willen opleggen. Nieuws in een notedop Te Rotterdam is een auto met 6 personen op de Ael- brechtskade in de Delfthaven-' sche Schie gereden. Vier in zittenden, allen uit Tilburg verdronken. Voor 1946 wordt op een maandelgkschen invoer uit België van 250.000 M2 glas ge rekend. Ook met Portugal wor den onderhandelingen gevoerd. Uit Amerika is ook een hoe veelheid geïmporteerd. Het bijz. gerechtshof te Amsterdam heeft den 26-j. landwachter H. van Kleef uit Bergen ter dood veroordeeld, die o.m. een vluchtenden Jood heeft doodgeschoten. Afgevaardigden van de afd. van den Politiebond en den Centralen Politiebond be sloten in een vergadering le Utrecht tot de oprichting van een algemeene organisatie van politiepersoneel. Voorts werd in beginsel besloten tot samen, werking met de beide confessi- oneele politiebonden. Het bijzonder gerechts hof te 's-Hertogenbosch heeft de doodstraf geëischt tegen H. Kromhout, W. P. Besseman, G. v. d. Ploeg, G. Rollema en J. v. Lieshout, die betrokken waren bij de moorden van de burgemeesters van Asten en flomern. Alle verdachten heb ben bekend. Onder de beschuldiging van samenwerking met de Duitschers is thans de vroege re bisschop van Dantzig, mgr. Carl Maria Splett, voor een Poolsche rechtbank In een pro ces gewikkeld dat dezer dagen gaat beginnen. Door Spanje zijn 23 Duit- sche agenten aan de Geallieer den uitgeleverd. Een groot aantal gedemo biliseerde Amerikaansche sol daten will enzich laten inschrij ven op Universiteiten. Hun aantal bedraagt nu 300,000 er. men verwapht dat dit in Sept. gestegen zal zijn tot 750,000. In Denemarken bevinden zich 210.000 Duitsche vluchte lingen, oftewel 5.25 van de totale bevolking. Zij kosten Denemarken niet minder dan 3 van het nationaal inko men. Rusland heeft aan de V. S. medegedeeld, dat het niet deel zal nemen aan de bezet ting van Japan. De Uno-vergadering te Londen zal 10 Febr. eindigen- Het Wereldgebeuren Nieuwe Nederlandsche documenten in Neurenberg. De vergadering van de Uno heeft Woensdag een uitermate belangwekkend verloop gehad, toen het geschil tusschen Iran en Rusland opnieuw aan de orde kwam. De Iraansche gedelegeerde begon al dadelijk de Russische opvatting tegen te spreken, dat er tusschen Meskou en Iran besprekingen hebben plaats gevonden, die ook in PerZië tevredenheid zouden hebben gewekt. Hij betoogde opnieuw, dat Rusland schuld draagt aan de bestaande moeilijkheden in Azerbeidsjan omdat het Per zische troepen belette, in dit gebied de orde te herstellen. Wisjinski, de Russische gede legeerde, verklaarde op zgn beurt, dat er wel degelijk over. leg had plaats gehad, zij het dan wellicht via andere -sta ten. Bevin, de Engelsche minis ter van buiteixlandsche zaken, trok daarop stevig van leer, veroordeelde de houding van Moskou en verklaarde, dat als Rusland blijk wilde geven van goeden wil, het behoorde te 'berusten in onderhandelingen met Perzië onder toezicht van den Veiligheidsraad. Zijns in ziens waren de Russen, toen zij Perzische troepen doortocht naar Azerbeidsjan weigerden, als een bezettende macht op getreden, terwijl Perzië nim mer oorlcg met de geallieerden heeft gevoerd. De rede van Bevin maakte op de Russen geen prettigen indruk, maar het was noodig, dat de puntjes eens op de i werden gezet. Toch heerschte er een bedenkelijke spanning. De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken. mr. van Kleffens, bracht echter uitkomst en stelde voor, dat Rusland en Iran de zaak on derling zullen regelen en van het resultaat mededeeling zui len doen aan den Veiligheids raad, die dan desnoods op nieuw kan ingrijpen. Beide partijen gingen hier mede accoord. Intusschen heeft Rusland reeds besloten, eenige spoor lijnen in Perzië, die door de Russen werden beheerd, weer aan Iran terug te geven. In ieder geval een hoopgevend teeken! Bovendien verwacht men, dat begin Maart de Sov. iettroepen Perzië zullen verla ten, zoodat de kans vrg groot is, dat het tot een vreedzame regeling zal komen. De Grieksche en de Indische kwestie zullen pas Vrgdag in behandeling worden genomen, daar de besprekingen over Iran te veel tgd in beslag na men. In Neurenberg ging de Fram sche aanklager voort met het doen van onthullingen over de behandeling van politieke ge vangenen. Dr. Balolowski heeft verklaard, dat scheikundigen van de I. G. Farben regelma tig experimenteerden op vangenen in Dachau, die meestal omkwamen. Andere gevangenen hadden verklaard, dat het meermalen voorkwam, dat bij gebrek aan gas Jood- sche kinderen levend verbrand werden. Ook Göring kwam nog ter sprake. Hfl had inder tijd een order gegeven om ge allieerde krijgsgevangenen dicht bjj veel gebombardeerde dcelen onder te brengen. Vele brieven van Keitel betreffende het ombrengen van gevangen piloten werden voorgelezen. Van Nederlandsche zijde werd een document ter tafel gebracht betreffende het onder valsche voorspiegelingen in krijgsgevangenschap lokken van Nederlandsche officieren. Voorts werd een diplomatiek Nederlandsch protest overge legd betreffende het dooden van de Nederlandsche officie, ren den Bosch. Braat en Thibo op 25 Mei 1940. Voorts znn van Nederland sche zijde documenten overge legd betreffende de toestanden in de concentratiekampen in Nederland en de massamoor den in Putten en Heusden. Telegrafeeren via de maan. Henri Busignies, direc teur van het laboratori um van de Telephone and Radio Comp., heeft medegedeeld, dat het zenden van signalen naar de maan met be hulp van radar nieuwe mogelijkheden voor de communicatiemiddelen met verafgelegen landen opent. Bij dit systeem, zoo zeide hij, kan men storingen door magneti sche stormen en derge- lijke op korte golf voor komen. Zoo zouden sig nalen, die in New York n$ar de maan werden gestuurd in Parijs op te vangen zijn geduren de den tijd, dat deze twee steden dit hemel lichaam tegelijkertijd zien. Met 12 openbare terecht stellingen in de hoofdstraat van Kief is gistermiddag het gordijn gevallen over het pro ces voor het Sovjet-Russi sche militaire gerechtshof, waar Duitsche officieren we- gens oorlogsmisdaden terecht 3tonden. Onder de opgeknoop- ten bevonden zich luit.-gene- raai Burckhardt. ex-comman dant van de Duitsche troepen in Kief, luit.-generaal Scheer en luit.-generaal Von Tscham- mer und Osten. Zg waren ter dood veroordeeld, nadat hun de verantwoordelijkheid ten laste was gelegd voor het vermoorden van 75.000 bur gers en voor het deporteeren van 25.000 meisjes naar Duitschland. De militaire rechtbank te Minsk veroordeelde heden 14 der Duitsche beklaagden tot den strop, 2 tot 20 jaar en 2 anderen tot 15 jaren opsluiting. Zij waren beticht van oorlogs misdaden in Wit-Rusland. Tot de veroordeelden behooren luit.-generaal Richard, gen. majoor Herf en gen.-majoor Hermannsdorf. Acht Duitsche ex-generaals staan nog terecht voor een militaire rechtbank te Riga. - In België zullen 500 Ita- liaansche mijnwerkers te werk worden gesteld. Te Amsterdam werd het eerste divisie-congres van „het Leger des Heils" na den oorlog gehouden. Van 3 t.m. 16 Febr. De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 9 Febr. a.s. Voor de week van 10 tm. 16 Febr. a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen en gedroogde zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 1 Fe bruari aanst. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van Bonkaarten La, Lb, Lc 801 |^e bonnen voor vleesch, melk pn flunianndpn waamn pp.rst Bonkaarten Ka, Kb, Kc 602. Brood 763 t.m. 769, 800 gram; B 79, B 80 400 gram. Bloem 761, 762, 200 gram. Suiker 760, 400 gram. Margarine: 759, 250 gram 758, 125 gram. Vet757, 100 gram. Kaas 756 100 gram. Lucifers 755, 2 doosjes. Aardappelen B 78, 1 kg. EiB 77, C 77, 1 ei. Vleesch 013, 014, 015 vleesch, 100 gram. Meat and Vegatables: 016 vleesch, 8 oz. (225 gr.) meat and vegetables. Aardappelen 009 aardappelen, 1 kg. Melk A 03 melk, 1% U B 03, C 03 melk, 3 L Bonkaarten Kd, Ke 602. Brood: 868, 869, 800 gram D 71, D 72 400 gram. Bloera: 866, 867, 200 gram. Suiker: 865, 500 gram. Boter 864, 250 gram. Margarine: 863, 125 gram. Kaas: 862, 100 gram. Ei 861, 1 ei. Lucifers 860, 2 doosjes. Rijst of Kindermeel E 71, 500 gram. Bonkaarten Ld, Le 602. Vleesch 513, 514, 515, vleesch, 100 gram. Aardappelen 509 aardappelen, 1 kg. Melk D 03, E 03 melk 5 1. Tabakskaarten enz. T 11, 2 rants, tabaksartikelen (geen imporb-cigaretten). V 11, 100 gram suikerwerken. X 11, 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten). en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag Febr. mag worden fgeleverd. Op bon „016 vleesch" is uit sluitend verkrijgbaar 8 oz. (is plm. 225 gram) meat and ve getables, meat and vegetable with beans, meat and vege table ration with beans, meat and vegetable stew, minced beef and vegetables, pork and vegetables, pork and beans, beef stew, irish stew, meat hash, Chili con carne, corned beef hash, pork .and soyalinks, thick vegetable stew. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft volvette of 40 plus kaas (waaronder eventu eel begrepen buitenlandsche kaas) en voor de helft magere of 20 plus kaas worden ge leverd. Bij deelneming aan maaltij. den van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen „013 of 513 vleesch" voor vleesch en „009" aardappelen voor aard appelen worden ingeleverd. In de week van 10 tm. 16 Febr. moet bij de centrale keu kens bon 014 of 514 vleesch worden ingeleverd voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. Soepeler houding in Australië. De bezorgdheid te Semarang groeit- Tusschen de honderd- tweehonderdduizend Indone siërs wonen 10.000 Europeanen en Indo-Europeanen en 40.000 Chineezen. Nog steeds is de stad omsingeld. Terroristen in zwarte uniform en met Ja- pansche helmen op hebben tij dens een gevecht op den weg SemarangMraggan, ten Z. W. van Semarang, vrouwen en kinderen van wie de nationa liteit nog niet Is vastgesteld, gebruikt om het oprukken der troepen te dekken. Britsche troepen brachten vijf kleine batterijen tot zwijgen. Na een kort artilleriegevecht vluchtten de Indonesiërs met achterla ting van ransels met levens middelen en documenten. Een machinegeweer, twee geweren, een Sten gun, handgranaten en 2000 patroonbanden van half- automatische wapenen werden buitgemaakt. Het moreel der Europeanen is zeer gedrukt ten gevolge van den ongeregelden voedsel- toevoer en het afsnijden van de waterleiding. De Nederlan ders wonen voornamelijk in kampen, waar zij door de Rap. wi verzorgd worden. In de stad is onder bescherming der Britten een republikeinsche gemeenteraad gevormd. Britschetroepen, gesteund door de T.K.R., voerden een succesvollen aanval uit op een Japansch munitiedepót. Ir. Oost-Java bleek een 'brug te Babadan bg Soerabaja opge blazen te zijn. De Australische Vakvereeni- ging van havenarbeiders heeft het embargo op een Neder landsch schip, geladen met levensmiddelen, kleeding medicamenten en bestemd voor Ned. Oost-Indië, opgeheven. Na den tocht ontvangt de vakvereeniging een rapport naar aanleiding waarvan een besluit genomen zal worden omtrent eventueele opheffing van het embargo op vier an dere Ned. schepen. OORLOGSMISDADEN OP JAVA. Vrgwel een volledige lijst van het personeel der Japan- sche krijgsgevangenenkampen op Java en de Indonesische collaborateurs van den politie- ken geheimen dienst is na we- kenlangen arbeid van de com missie inzake oorlogsmisdadi gers op Java te Batavia sa mengesteld. Een Jap. luit.-generaal is, be schuldigd van een massale moord op 300 Britsche officie ren en manschappen, gearres teerd. Het hoofd van de Ja- pansche Gestapo is opgesloten voor de terechtstelling van Britsche piloten en het dood martelen van vier Javaansche soldaten. Anderen worden er van beschuldigd jonge meisjes te hebben uitgezocht voor Ja- pansche bordeelen. Tal van andere gruwelijkheden bevat ten de acten van beschuldi ging, die reeds door de be schuldigden onderteekend zijn. Er komt schot in de burgemeestersbenoemingen Erbarmelijke verkeerstoestanden. Ruïnes, ruïnes, ruïnes.... België bouwde mooiste noodwoningen van Europa vlak aan de grens. Als er in den zomer van 1945 menschen uit ..Holland" in Zeeuwsch Vlaanderen kwamen, verwonderden zij zich over de bordjes die men in tal van ge meenten kon zien staan, bord- es met het opschrift: „Wij lebben haast!" Zg hadden betrekking op het trage tempo, waarin de wederopbouw geschiedde. En wie rondkeek, begreep, dat de ze Nederlanders haast hadden, want de ravage was ontzaglijk. Tegenwoordig ziet men nog maar enkele van die bordjes staan. Zg' hebben geen nut af geworpen. Geen uitkomst ge- iracht. Er is geen haast be tracht. En men heeft het hout vermoedelijk opgestookt. Maar haast heeft men nog altijd. En al zijn de menschen hier in Zeeuwsch-Vlaanderen van een gemoedelijk slag en al bezitten zij de gelukkige ka raktertrek, dat zg zich met yoorliefde spiegelen aan ande ren, dié het zoo mogelijk nóg slechter hebben, dit neemt niet weg, dat zij zich ergeren aan vele dingen. En terecht. NOG ALTIJD RUÏNES.. Trek eens rond door dit land. Geef uw oogen den kost. Als ge over een auto beschikt, kunt ge in een dag hier zeer veel zien. Zonder auto gaat dat niet, want de verkeerstoestan den zijn erbarmelijk in den let terlijken zin van het woord. Ga naar Sluis. Is dat het vriendelijke haventje, waar de Engelschen „Holland" kwamen bekijken, omdat de Baedeker het aanprees en waar de Slui- zenaren de Engelschen beke ken, omdat ze er zoo fantas tisch „Engelsch" uitzagen en waar Engelschen en Sluizena- ren gezamenlgk de wereldbe roemde „kramiek" plachten te eten, is dit Sluis deze puin hoop? Is dat Aardenburg, met zijn eens zoo trotschen Sint Bavo- toren, die, ter nauwernood een beetje opgelapt, in een Decem berstorm voor goed ineen stortte? Puinhoopen zijn het, ruïnes zonder einde. En toch wonen er menschen! AAN DE GRENS. Ga naar Eede, de historische plaats, waar Koningin Wilhel- mina voor het eerst na de Mei dagen van '40 den vaderland- schen bodem weer betrad. De vernieling is er niet geringer, dan in Sluis en Aardenburg en van wederopbouw merkt men nog niet al te veel. Afgunstig kijken de bewo ners af en toe over de grens, waar de Belgen wonen. Die doen de dingen misschien wat meer met den Franschen slag, jawel, maar in ieder geval ook met heel wat minder bureau- cratischen rompslomp. Is het om de Zeeuwsen-Vlamingen de oogen uit te steken, dat zij hier, vlak bg de grens, de kost baarste noodwoningen van Europa hebben opgetrokken? In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de eerste noodwoningen nu be trokken, veel later, dan ver wacht werd. En de bouwkosten zijn zeer hoog geweest, zoo hoog dat de noodwoningen senü-permanente woningen zullen worden, omdat de kos ten er anders niet uitkomen... Is het te verwonderen^ dat al diegenen, die nog steeds op de meest primitieve wijze ge huisvest zijn, zich afvragen, wanneer daar nu eens veran dering in komt 7 HET VERKEER. Is het wonder, dat men klaagt over het ontbreken van autobussen Men weet, tuurlijk, dat er weinig bussen zijn, maar geen streek in Ne derland is zoo armetierig be deeld met vervoersmiddelen. En de vervoersmiddelen die er zgn de beide tramwegmaat- schappgen komen maar niet tot de allernoodzakelijkste sa menwerking en hun diensten kloppen niet met elkaar, zeer ten ongerieve van de menschen, waarvan deze tramwegmaat schappijen het toch maar moe ten hebben. Men vraagt zich in Zeeuwsch Vlaanderen wel eens af, of er wel de juiste menschen aan het hoofd staan en als men zoo eens een dag getracht heeft, van het eene eind van het gewest naar het andere tie komen en terug, dan stelt men zichzelf de zelfde vraag, NIEUWE BURGE MEESTERS. Gelukkig komt er nu schot in de burgemeesters benoemin gen. Tot voor enkele dagen was de situatie zoo, dat van 14 gemeenten in West Zeeuwsch Vlaanderen slechts 4 een burgemeester hadden. De anderen tien moes ten het met alle respect overigens voor hun capacitei ten met een waarnemend burgemeester doen. Maar dat verandert nu. De verhouding 410 i s gewijzigd in 68. Zoo is er meer. Maar daar over in een volgend artikeltje. Een Roosevelt-dubbeltje. Blgkens mededeeling van den minister van fi nanciën Vinson is een nieuwe Franklin D Roo- seveltdubbeltje in geheel Amerika in omloop ge bracht. ter gelegenheid van den geboortedag van wijlen Roosevelt. VOORSTEL TOT WERELDONTWAPENING, Senator Millard R. Tydings. democraat uit Maryland, heeft bij den Senaat der V. S. een re solutie ingediend, waarbij aan resident Truman verzocht wordt een wereldconferentie bijeen te roepen om tegen 1950 ontwapening te land, ter zee en in de lucht te bereiken. DE EXTRA-BONKAARTEN VOOR EVACUEE'S De uitreiking van de extra bonkaarten Roode Kruis voor geëvacueerden op Noord- en Zuid-Beveland is thans ge ëindigd. In 10 dagen tgds wer den er ca. 4400 uitgereikt. Dit geschiedde door ambtenaren van het Prov. Bureau Verzor- ging Oorlogsslachtoffers, die zich begverd hebben om de uitreiking vlot te doen ge schieden. Vermoedelijk zal reeds vol gende week de uitreiking der Roode Kruis-kaarten voor Z. Vlaanderen beginnen. TWEE SCHEPEN OMHOOG GELOOPEN. Tijdens het stormweer van Woensdag zijn nabij Viissingen twee schepen tegen den dgk geloopen. Des ochtends om streeks half acht liep het 6 a 7000 ton metende Grieksche s.s. „Elias Kulükundis" nabij Rammekens omhoog. Hoewel sleepbooten van den Dienst Droogmaking Walcheren ter assistentie uitvoeren, is het schip omstreeks half twaalf zonder assistentie vlotge- komen. Woensdagavond omstreeks 8 u. is aan 't zgn. Eiland de „Cap Domingo" tegen den wal ge loopen en nog denzelfden avond rond half elf met sleep- oootassistentie vlot gekomen. DE OPLICHTERS-AFFAIRE TE GOES. De beide oplichters, A. F. uit Goes en de baron v. d. B. tot V., die naar thans blijkt, te 's-Gravenhage woont en in specteur van een spaarkas is, zgn bg de justitie te Middel burg voorgeleid. Laatstgenoemde doet het voorkomen alsof hij het irtet de benadeelden goed voor had, maar hij heeft tot nu toe geen namen genoemd van invoed- rljke personen met wie hg in contact zou staan. Van degenen die hem geld gaven zgn thans bekend: J. W. en mevr. B. te Goes, die resp. 40, 150 en f 200 betaald hebben. Uit Groningen kwam bericht, dat hy daar iemand voor 150 heeft opgelicht. Tot directeur der Kon. Mu- zieksociëteit „Aardenburgsche Fanfare" is benoemd de heer V. Speecke te Maldegem (B.). Dinsdag 1.1. trad hg in functie. Woensdag kwam de afd. Cadzand van het „Groene Kruis" in alg. vergadering bij een, onder voorzitterschap van den heer J. A. Leenhouts. Van de Cadzandsche tooneelvereeni- ging is 75 ontvangen, de netto-opbrengst van de laatst gehouden uitvoering. De be stuursleden dr. Timmer en J. Becu werden herkozen. Tot magazijnmeesteres-bode werd m.i.v. 1 Febr. benoemd mej. Fremouw geb. den Hamer. De contributie zal voor 1946 bedragen 2.50, terwgl de rekening over 1945 een batig slot opleverde van 100. De oorlogsschade aan de maga zijngoederen is begroot op ongeveer 1000. Met ingang van 13 Dec. 1945 is aan J. J. Hoekstra ontslag verleend uit zijn functie van wachtmeester der staatspolitie te Oostburg op grond van Art. 5 en 8 van het Zuiveringsbe sluit. Benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. school te IJzen- dijke, mej. C. J. A, de Smidt, thans te Winsum (Gr.). Na eenige jaren zonder ac tiviteit, hield de V.V.V. Axel Woensdagavond haar eerste jaarvergadering na de bevrij ding. Groote plannen werden reeds voor dit jaar naar voren gebracht, o.a. paardrennen, baankoers, feestavond, muziek feesten en sportwedstrijden op verschillende data. Het bestuur, dat danig gezuiverd was, werd aangevuld met de heeren M. de Kegzer, E. Missegers en C. Provoost Het financieel ver slag gaf een gunstig beeld. De heer M. M. Loof, onder wijzer aan dè Chr. school te Axel heeft een benoeming in gelgke betrekking aan dc Herv. school te Leiderdorp rn.Lv. 1 Mei a.s. aanvaard. Te 's-Gravenpolder heerschl ontevredenheid, in het bijzon der onder hen die bij de bevrij ding hun huis kwgt raakten- Het is reeds 16 maanden gele den dat het dorp werd bevrijd, waarbij ruim 30 woningen wer. den verwoest, en nog steeds zgn er families die bgv. met vier of vgf personen op één zolderkamertje slapen. Een melkveehouder die zijn boerde rij verloor, loopt reeds ruim 15 maanden van het eene bureau naar het andere om een nood woning of althans een bouw vergunning voor een barak te krijgen. UITSPRAKEN TRIBUNAAL TE GOES. C. A. Nijse, landbouwers knecht te Borssele: 2% jaar intemeering, verb, verkl. ver mogen en ontz. rechten. M. Ngse. landbouwer te Borssele: 6 mnd. intemeering, verb, verkl. vermogen tot f 3000.en een radiotoestel en ontz. uit rechten. C. Almekinders te 'a-Heer Arendskerke: ontz. rechten. In de zaken tegen Adriana Ngse, Hubrina de Moor en Ja- comina van Boven, werd een nader onderzoek gelast. In de nieuw-behandelde za ken werden in die tegen Anna Vyven, naaister en Louisa de Wijn, z. ber., beiden te Zuid- zande, de beschuldigingen in getrokken. ZUIDZANDE. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven bij den agent J. J. RISSEEUW. Geen twee stemmingen op één dag. STEMPLICHT BLIJFT GEHANDHAAFD. Woensdag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet z.h.s. aangenomen. Voordien had de heer Ruys de Beerenbrouck (r. k-) een amendement ingediend om den opkomstplicht te handhaven, dat met 3736 st. werd aan genomen (vóór r.k., c.h, en lib.). Een amendement Joekes om aan de schrapping van den opkomstplicht een tijdelijk ka tak ter te geven was hiermee vervallen. Met 5021 st. werd voorts een amendement van den heer v. d- Heuvel (a.r.)" aangenomen om dè stemmin gen voor Tweede Kamer en Prov, Staten niet op één dag te houden. Een amendement: van den heer Terpstra (a.r.). dat een technische verbetering beoogt, werd door den minister overgenomen. VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. De verjaardag van prinses Beatrix is in paleis Soestdgk op huiselijke wijze gevierd. Er- werd een lichte quarantaine in acht genomen met het oog op het besmettingsgevaar voor mazelen. Prinses Beatrix bevond zich in de kinderkamer waarvan do ramen openstonden en langs dezen weg werden op heel onofficieele wgze door de bur gerij verschillende geschenken aan de jarige overhandigc., zooals een paar reepen cho colade en een prentenboek. Van uit het raam sloeg onze toekomstige kroonprinses ook het défilé der schoolkinderen van Soest gade, die momen teel in den linkervleugel van het paleis zijn ondergebracht. Tot de geschenken die prin ses Beatrix ter gelegenheid van haar verjaardag o.m. ge kregen heeft, behooren een tent en een padvindsters-uni- form. i GEÏMPORTEERDE VISCHCON SER VEN ZONDER BON. De in slagerijen, comestibles- zaken en vischwinkels voor radige buitenlandsche visch- conserven, welke tot voor eenigen tijd slechts tegen in levering van vleeschbonnen af gegeven mochten worden kun nen thans vrij aan het publiek worden verkocht. HONGAARSCHE REPUBLIEK UITGEROEPEN De Hongaarsche Nationale Vergadering heeft net wets ontwerp ter instelling van de republiek aangenomen, aldus meldt radio Boedapest. De ver kiezing van Zoltan Tildy tot president wordt reeds als een feit beschouwd, aangezien alle partijen het eens zijn over zgn candidatuur. DE STAKINGEN- IN AMERIKA. De meeste stakingen in de V. S. zijn thans geëindigd. Er dreigt nu echter weer 'eeD sleepbootstaking. Bij General Motors duren de onderhande lingen over de loonen nog voort. Inmiddels zijn de stakin gen Amerika op millioenen dollars komen te staan. PRINS ASCHWEN WAS GEEN DUITSCH PILOOT. Volgens Radio Nederland is Prins A8chwin, de broer var. Prins Bernhard, reeds op 13 Mei '40 uit het Duitsche leger gezet. Hieruit blijkt dus dat de dikwijls geuite bewering dat Prins Aschwin als Duitsch pi loot o.m. in Nederland gele gerd is geweest, onjuist is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1