PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT S,i S ff C hierboven is de van congres. En wie niet al zijn belangstelling laat wegzuigen door de U.N.O. en haar beslissingen, zal wel licht ook benieuwd zi)n naar de samenstelling, doestelling on opzet van deze conferentie. tot en met 30 3uni Heden Raadsdebat over Perzische kwestie Parijs sedert Vrijdag zonder nieuws. Groote plannen der Spoorwegen Het gehavende Vlissingen herstelt zich Uit de provincie. Hoofdredacteur G. BnlHntlJn fine t redactioneeli; medewerking van dr. W. H. Beekenkanip). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma P. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. t 'scW\tsss ÏBKJS* 0P Z"" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Woensdag 30 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 25 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post. t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 3 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen:Middelburg Londensche Kaal 29. teleloon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Cout^nu^Mhldelburg. C.F.C. Haar thema is zeer omlijnd. Deze conferentiegangers heb ben ervaring opgedaan en zul len nog meer ervaring opdoen op het terrein van de film. De 2e letter hierboven ia de f van film. En om uw geduld met langer op de proef te stellen, onthul ik nu onmiddellijk, dat de eer- ate c als afkorting van chris telijk bedoeld is. De zaak is deze. Een week of 6 geleden is in Amsterdam in een vergadering besloten in Februari 1946 vertegenwoor digers van de belangrijkste Christelijke organisaties bijeen te roepen op een Filmcongres. Dit Congres zou haars gelijke moeten vinden in het eerste Chr. Sociaal congres van 1891. De taak van dit congres zal rijn een Chr. Filmactie in het leven te roepen en het bestuur van deze Chr. Filmactie zal dan in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift als het Woord van God normen gaan stellen, waaraan ontwikkeiings- en ontspanningsfilms zullen heb ben te beantwoorden. Derge lijke films zullen dan in stad en land worden vertoond. Want (aldus de vergadering van December) het is „roe ping en plicht om de gaven van schoonheid, ontwikkeling en levensverrijking, die God in de film heeft geschonken, onder biddend opzien tot Hem aan te grijpen en tot Zijn eer te gebruiken". Wn zijn dus uit den brand. Wij krijgen weldra Christelijke films. En daar mag iedereen heen. Want het bestuur van de Chr. Filmactie keurde ze. Zal ik u aanmoedigen tijdig op dit C.F.C. een plaats voor u te laten reserveeren Laat my u zeggen, dat ik niemand van de voorloopige congresbestuursleden ken. Slechts dit is mij duidelijk: hun oproep zwijgt over de in het Interkerkelijk Overleg ver bonden kerken. Zij willen Christelgke organisaties sa menroepen en de kerk er (weer) buiten laten. Zij be ginnen verder op het a.s. con gres een gedeeldheid te schep pen; deze 2-deeling, daar staat de bioscoop en wg zetten er nu een Chnstelgke bioscoop bij óf tegenover. Naar de linker zijde gaat de arbeidersjeugd, en de straatjeugd, naar de rechterzijde de kerksche jeugd. Gaat het C.F.C. straks die lijn uitstippelen, dan vrees ik Vreeselijke gevaren. En ik ge voel my gedrongen'de woorden van prof. dr. H. Kraemer aan het slot van „de roeping der kerk" ook uit te leggen in de richting van het bioscooppro bleem. Hij zegt: „De waarlijk christelijke oplossingkan alleen zijn, dat de kerken met elkaar in overleg treden, mei als eenig zakelijk doel voor oogen dienst aan het Evan gelie en aan het Nederlandsche volk". De Hervormde Jeugdraad heeft gesproken met het Hoofdbestuur van den Nederl. Voetbalbond over onderwerpen als internationale voetbalwed strijden op Zondag e.d. Laten de kerken van het Interkerke lijk Overleg nu gaan spreken over bioscoopproblemen en filmkeuring en de eischen der zedelijkheid op dit terrein en de leeftijdskwestie enz C.F.C.-menschen'Bewaar ons voor het isolationisme van een schepping uit het jaar 1946 met den naam: Chr. Bios coop. Maak de kerk door uw nieuwe christelijke organisatie nog niet wereldscher, door haar begeerte naar macht en eenvormigheid te voeden. W. H. B. De Britsche troepen in Griekenland. Wij hebben gisteren reeds in het kort melding gemaakt van de behandeling van de Perzische kwestie in den Vei ligheidsraad der Vereenigde Volkeren. De behandeling werd Maandag nadat de Russen en de Perzen hun standpunt had den uiteengezet, verdaagd tot heden en we zullen dus nog even moeten wachten, hoe het verdere verloop zal zijn. Hoofd zaak is voorloopig, dat de gemoederen kahn zijn geble ven en dat er nog geen sprake is van een conflict, dat ge vaarlijke afmetingen aan neemt. Perzië heeft gevraagd, dat de Russische troepen uit Azerbeidsjan zullen worden te. ruggetrokken, Rusland heeft verklaard, dat het de voorkeur geeft aan onderlinge regeling van de aangelegenheid. Woensdag zal de Raad zgn standpunt moeten kenbaar ma ken en eerst t -n moet biyken, of de betrokken landen zich wensch i neer te leggen bij de Raadsbesluiten. Men hoort hier en daar stem men over de Uno, die blijk jev. - van teleurstelling. Velen iadden blijkbaar verwacht, dat alles in Londen op rolle tjes zou loopen. Voor hen is inderdaad het verloop mis schien een desillusie. Wg hebben echter van den beginne af aan gewezen op de groote moeilijkheden en de ;allooze problemen, die zich voordoen. Als er een draaglijk resultaat Yvordt bereikt in Londen en de sfeer goed blijft, mag men al meer dan tevre den zijn. Een organisatie als die der Vereenigde Volkeren kan slechts gezond worden, als er onderling vertrouwen heerscht en vertrouwen wordt nu eenmaal niet op een dag geboren. Men geve den moed dus niet op In Frankrijk doet zich het merkwaardige feit voor, dat de hoofdstad nu reeds sedert Vrijdag van dagbladen- ver stollen is. De drukkers willen ioonsverhooging en zijn in staking gegaan en kranten Amerikaansche rubberaankoopen in Ned. Indië. Prijsonderhandelingen zijn af gesloten waarbij de Recon struction Finance Corporation, door haar onderafdeeling de Rubber Development Corpora tion alle Natuurlijke rubber zal aankoopen, welke aan Ameri ka wordt toegewezen door de gecombineerde commissie voor de grondstoffen, of haar op volgster, de gecombineerde ruo- bercommissie, van de Britsche, Nederlandsche en Fransche productiegebieden in het Verre Oosten tegen den prijs van 20.25 dollarcent in Amerikaan sche valuta per pond voor eer ste standaardsoorten. Levering f.o.b. oceaanstoomer in havens in het Verré Oosten. Deze overeenkomst geldt voor de pe riode van 2 September 1945 1046 ten aanzien van de Ne- oerlandsche gebieden, Ï-EKSONEELE BELASTING. De inspecteur der belastin gen deelt mede. dat in 1946 «et belastingjaar voor de per- soneele belasting anders dan voorheen op 1 Juni aanvangt. In verband daarmede eindigt net belastingjaar 1945, dat op i. JAn-, 19' -> aanving, eerst op Sj en omvat dus een tijdvak van 17 maanden. Het Wereldgebeuren kunnen er dus niet verschijnen. De regeering wenscht echter niet toe te geven en heeft zich tot tegenstandster van loons- verhoogingen verklaart, niet al leen in het drukkersbedrijf. Frankrijk heeft blgkbaar ge noeg van inflaties, wat te be grijpen is. Zij wenscht loonen en prijzen te bevriezen. Te recht, omdat er anders van haar financieele maatregelen niets terecht komt. Het ver leden is een goede leermeester in dit opzicht. Wat de Grieksche kwestie aangaat, ook hierin schijnt Rusland weinig succes te zul len boeken. De Grieksche re geering heeft namelgk in de bijeenkomst van den Veilig heidsraad verklaard, dat de Britsche troepen met goed vinden van Griekenland in het land vertoeven. Dit geeft aan de zaak een heel ander aanzien, dan wan neer de Grieken verklaard zouden hebben, dat zy de aan wezigheid der Britten niet wenschten. Zeer opmerkelgk is de verklaring van de Grieken, dat de aanwezigheid van deze troepen de e. ge waarborg is om de orde en de rust in het land te handhaven. Instrumenten voor blinde technici. Gedurende den oorlog hebben blinde mannen en vrouwen een succes vol aandeel gehad in 't productieproces, zy wer den echter gehandicapt door de onmogelgkheid om verstelbare appara ten met zichtbare meet schalen te hanteeren. De British N.'S.F. te Keigh- ney heeft een hoogte en dieptemeetinstrument geconstrueerd, dat geheel gebruikt kan worden door het aan te raken en te beluisteren. More and Wright te Sheffield vervaardigde een micro meter, die voorzien is van een apparaat met braillenummers. Binnen een half uur kan een blinde zich met de in strumenten vertrouwd maken. Nieuwe luchthaven te Rotterdam. Te Rotterdam bestaan plan nen tot aanleg van een nieu we luchthaven en een tüdelg- lgk vliegveld bij Rotterdam, aangezien Waalhaven zooda nig is verwoest, dat het niet meer te herstellen is. De keu ze is gevallen op een terrein, gelegen in den polder Schie- veen, aan den rijksweg Rotter dam-Den Haag, onmiddellijk ten N. van Overschie. Er be staat de mogeiykheid om als dan tot ontwikkeling van een luchthaven te komen, welke geiyk is aan die van Schiphol. Intusschen zgn met de uit voering van het groote pro ject eenige jaren gemoeid en daarom is het plan gerezen, om Rotterdam voorloopig een tydelgk luchtvaartterrein te ;even in de polders ten luiden van den Vondelin- genweg en ten Westen van het oude Waalhaven. Op dit terrein zullen tgdelgke startbanen worden aangelegd, samengesteld uit stalen pla ten. Gevaarlijke spion ontsnapt Duitsche vloot bijna vernietigd. De Daily Tel. meldt uit Duitschland, dat binnen enke le weken alle Duitsche schepen vernietigd of uitgeleverd zul len zijn, terwijl ook de vloot- bases niet meer zullen be staan. De „Graf Spee", die nog steeds in Argentinië is, zal spoedig naar Duitschland terugkeeren en dan worden uitgeleverd of vernietigd. Blum buitengewoon ambassadeur. Tgdens de zitting van den Franschen ministerraad werd Maandagavond Leon Blum be noemd tot buitengewoon am bassadeur der voorloopige re geering der Fransche repu bliek, belast met het voeren van onderhandelingen met de geallieerden over financieele en economische overeenkom sten en de vergrooting van le veranties van levensmiddelen. Naar men gelooft, zal hij spoedig naar Washington ver trekken. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. Tot dusver is ongeveer 90 pet. van de uitgebrachte stem men voor de gemeenteraden in Hessen, Beieren, Württem- berg en Baden geteld. Van de vier millioen kiesgerechtigden zijn drie en een half millioen ter stembus getogen. Voorloo pige uitslagen zijn: christehjk democraten 1,400,000, sociaal democraten 900.000, commu nisten 140,000, liberaal demo craten, 60.000. andere groepen samen 900,000 stemmen. NED SALDI IN DE V.S. De deblokkeering van 1 milliard dollar aan Ned. saldi, die zich nog in de V.S. be vinden wacht alleen op de de finitieve goedkeuring van hei Ned. ministerie van financiën Een ontwerp van de overeen komst is reeds naar Den Haag gezonden. Dezer dagen is een gevaar lijke Duitsche spion, Jan Ifloos- terboer, die opgesloten was in de cellenbarak te Schevenin- gen ontsnapt. De man was met een groep gevangenen te werk gesteld op Maaldrift. Na terug keer in liet kamp des avonds ontbrak Kloosterboer op het appèl waarnaden volgen den morgen de Haagsche poli tie in kennis werd gesteld van de ontsnapping. De nasporin gen hebben tot nu toe geen re sultaat gehad. Kloosterboer wordt ervan ver. dacht in November '39 o.a. aan de Duitschers te hebben door gegeven dat de Simon Boli var" de haven van Amsterdam had verlaten, hetgeen de torpe deering van het schip tot ge volg heeft gehad. 86 opvaren den verloren hierbij het leven. K. werd in Jan. '40 gear resteerd, doch na den inval in Mei '40 werd hg door de Duit schers uit de strafgevangenis te Groningen bevrijd. In Mei '45 is hy daarop opnieuw gear resteerd. Na een onderzoek door het bureau Nat. Veilig heid, werd hy ter beschikking van den proc. fiscaal te Gro ningen gesteld. In afwachting van zgn transport verbleef hij nu in de cellenbarak te Sche- veningen. De kans bestaat dat K. in het bezit is van papleren, waar door hij zich naar Argentinië, waar een broer van hem woont, zou kunnen begeven. Atmosfeer In Indië verbeterd. BRITSCHE PERSSTEMMEN OVER DE RECENTE MUTATIES. In een uitvoerig artikel uit Batavia schrijft de „Times" van heden, dat de aankomst van Sir Archibald Clark Kerr, dien men hier spoedig ver wacht, 't vertrek van den heer Maberly Denning met zich mee brengt. Het blad wndt eveneens aandacht aan het vertrek van den heer H. F. C. Walsh die, als politiek adviseur van den geallieerden opper bevelhebber in Nederlandsch Oost-Indië, vervangen zal wor. den door den heer G. Macke- reth, gewezen consuLgeneraai te Damascus. De atmosfeer is, zoo schrijft het blad verder, over het ge heel genomen, verbeterd se dert de aankomst van dr. Van Mook en de toestand in Ba tavia is gunstiger. Het arti kel voegt daaraan toe: „niet temin is ontijdig optimisme misplaatst, want Britsche pa trouilles en convooien, die het binnenland ingaan, komen nog dagelgks in botsing met gewapende groepen Indonesi ërs. De politieke impasse büjft bestaan en we zullen daar niet gemakkelgk uit kun nen geraken." BEZOEK TWEEDE KAMERLEDEN. Volgende week zullen leden van alle Tweede Kamerfracties alsmede de voorzitter, mr. J. R. H. van Schaik en de grif fier een bezoek aan Zeeland brengen, zulks op uitnoodiging van de Stichting „Nieuw Wal cheren''. Naar wy vernemen, is eerst daags de \>enoeming te wach ten van den heer J. J. van der Bosch, arts te Ouddorp (Goeree-Overflakkee) tot in specteur der Volksgezond heid in de provincie Zeeland By besluit van den Commis saris der Koningin van 22 Jan. '46 is h» t rtakirgsbevei van jhr. L. E. D. S. von Bönning- hausen tot Heringhaven, burge meester van IJzendgke, inge- getrokken. Met ingang van 28 Jan. is hg weer in zgn functie hersteld. De heer F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke, is in verband hiermede eervol ontheven van de waarneming van het ambt van burgemeester van IJzen dgke. LANDMIJNEN ALS SOUVENIR In Limburg hebben sommigen geladen mij nen als oorlogsherinne ring aan den wand han den met als opschrift: Oorlog 19401945", zoo /erklaarde dezer dagen majoor Roelofsen, in specteur og de rgks- brandweerinspectie. HR. MS. „TJERK HIDDESZ" Hr. Ms. torpedobootjagei „Tjerk Hiddesz.". die momen teel te Rotterdam ligt, is naai Nederland gekomen om de be manning gelegenheid te geven eenigen tgd verlof te nemen en enkele reparaties te doen verrichten. In de tweede helft van Febr zal de „Tjerk Hiddesz." via Engeland naar de Oost ver trekken. De bemanning bestaat uil 233 koppen, waarvan ongeveei 60 oorlogsvrijwilligers. De oorlogsbodem staat onder commando van kapt.-luit. t. J. Th. Burgh In 4 k 5 jaar gemoderniseerd? Ondergrond- sche stations. Opvoering der snelheid. Uitgebreid busverkeer. Wanneer de vrge hand gela ten wordt, verwacht men bg de Spoorwegen dat het bedrijf in 4 5 jaar gemoderniseerd zal kunnen zgn, zoo deelde ir. W. Hupkes, de president, op een persconferentie mede. Voor het nationale verkeer met zgn korte afstanden vreest men geen ernstige concurren tie van de luchtvaart. De snelheden moeten belang rijk opgevoerd worden, met, op zoo'n korten termijn als maar mogelgk is, electrificee- ring van het geheele spoorweg net Er moeten treinen komen met 160 km. snelheid per uur, voorzien van alle comfort. Dus met keukens, eetwagens, Inwonertal reeds tot 16.000 gestegen De noodwoningbouw vordert thans goed. Kapotgeschoten daken, met granaten doorboorde gevels, vernielde ramen met aan flar den gescheurde gordijnen, stra ten bezaaid met puin, en de buitenwgken met honderden woningen onder water. Dit was het trieste beeld dat Vlissingen in de Novemberdagen van '44 na de bevrijding bood. toen de honderden vuurmonden aan de overzijde van de Schelde hun 36.000 granaten over de stad hadden uitgespuwd. Was men toen, den enormen chaos overziend, naar zijn ge moed te werk gegaan, dan had men eenige van de in dezen oorlog befaamd geworden bull dozers laten komen en Vlissin gen van den aardbodem doen verdwijnen. Neen, hier was niet meer te wonen; er was geen stad meer van te maken. Slechts zegge en schrijve één huis bleef onbeschadigd. Nadat de stof- en rookwolken van den oorlog in letterlijken en figuurlijken zin eenigszins waren opgetrokken, is men echter met alle beschikbare krachten aan het werk geto gen. En wanneer wg nu na ruim een jaar de resultaten overzien wij bepalen ons nu slechts tot het groote probleem van de huisvesting dan mo gen wy zeer zeker ruim schoots tevreden zgn. Trots de ontelbare moeilgk- heden bij de materiaalvoor ziening met name in de eerste maanden is men aan den slag gegaan om die huizen te herstellen, die nog bewoon baar te maken waren, ten einde de duizenden Vlis- singers die tgdelgk elders een onderdak hadden moeten zoe ken. naar hun haardstede te kunnen doen terugkeeren. Het inwonertal dat in de Novem berdagen van 1944 was terug- geloopen tot ca. 3000 is op de ze wgze weer reeds tot ruim 16,000 opgevoerd. En nog wordt er hard ge werkt aan het herstel. Overal in de stad ziet men voor hui zen. die in de oogen van den leek voor afbraak bestemd sche nen, de stellingen verschgnen en worden dikwijls zwaar bescha digde perceelen in goed be woonbare huizen omgetooverd. Een aanzienlijke verruiming in de woongelegenheid zal ook ontstaan wanneer de honder den woningen in het zgn. inun- datiegebied weer bewoonbaar zijn. Verschillende aannemers van elders hebben thans ook hun tenten in Vlissingen opge slagen om zoo snel mogelijk, bloksgewgze, de woningen aan den Koudekerkschen weg, „Goed Wonen'", Tuindorp en Tuinstad etc. te herstellen. Een paar honderd bovenwoningen van ,.Goed Wonen" zgn inmid dels gereed gekomen en voor bewoning vrijgegeven. De somtgds geuite bewerin gen, dat ook de benedenwonin gen in het ïnundatiegebied spoedig alle bewoond zullen zijn, zgn helaas wel wat al te optimistisch. Hoezeer het pro bleem van 't woningtekort ook om een oplossing schreeuwt, het gemeentebestuur bewandelt als verantwoordelgke overheid den juisten en veiligs ten weg en geeft benedenwoningen eerst vrij, wanneer deze geheel grondig gereinigd zgn, de mu ren waar noodig af gebikt en op nieuw bestreken, en de modder van onder de vloeren verwg- derd is, teneinde het uitbreken van allerlei ziekten te voorko men. Verwacht wordt dat het wel Augustus zal worden, voor de benedenwoningen alle be woond kunnen worden. De gevolgen van de inunda tie zgn overigens in het alge meen wel meegevallen. Alleen moesten bgv. in het Tuindorp 'n 70-tal woningen voor sloop bestemd worden, die men aan vankelijk meende te kunnen behouden Tuindorp is echter wel het meest bschadigde deel. Het zal daarom zeker 1947 worden voor deze woon wgk hersteld zal zijn. De materiaalvoorziening, een belangrijke factor bg de her stelwerkzaamheden, wordt met den dag beter. In den bouw van de 400 noodwoningen, die aanvanke lijk nogal stagneerde, begint thans ook teekening te komen. Een aantal is reeds in gebruik genomen Zooals men weet zijn er 100 houten (voornamelijk schrijfgelegenheid enz. Over afstanden van bgv. Amster dam naar Groningen en GroningenMaastricht zal dan ongeveer resp. 2 en ruim 3 uur gedaan worden. Amster damRotterdam zal in min der dan een half uur afgelegd worden. We moeten krijgen een groot autopark met bussen die 100 km. en vrachtauto's die SO km. per uur rijden. In de toekomst krggen we ook de ondergrondsche stati ons, met gedeeltelijk onder grondsche Innen. Zoo is het station Den Haag S.S. bestemd om in de toekomst een onder- grondsch station te worden. Voor Amsterdam bestaat het plan in de omgeving van het Leidscheplein 'n ondergrondsch station te stichten, als uit gangspunt voor een gedeelte- lgk ondergrondsche spoorlijn rechtstreeks richting Schiphol over Leiden naar Den Haag. Plannen bestaan eveneens om bij Schiphol een ondergrondsch station te bouwen. Al deze toe komstplannen eischen in de eerste plaats veel, maar voor al ook zwaarder materiaal. Zooveel als maar mogelgk is zal dit uit Nederland worden betrokken. aan den Singelweg) en 300 steenen (nabg de haven) in aanbouw. Wanneer deze alle gereed zgn waarschgnlgk eind Aug. dan heeft men voorloopig woongelegenheid voldoende voor het werkende deel der be volking. Intusschen is men dan nog lang niet klaar, want er zitten ook nog steeds vele ouden van dagen, en gepen- sionneerden in den vreèmd# met ongeduld te wachten en helaas oak verschillende ge meenten die hen moeten her bergen! op het o'ogenblik, dat ook zg naar Vlissingen kunnen terugkeeren. De gem. is er echter in prin cipe tegen om nog meer nood woningen te bouwen. Zij ziet de beschikbare gelden liever be steed voor nieuwbouw, daar de noodwoningbouw een zeer kostbare geschiedenis is, die ook van de gemeente zware of fers vraagt, terwijl het woning vraagstuk er toch slechts tg delgk mee wordt opgelost. In tusschen zijn de vooruitzichten voor nieuwbouw allerminst on gunstig Hierover in een vol gend artikel meer. Laatste nieuws Nieuwe textielpunten geldig. Van af 1 Febr. a.s. zgn de punten 16 t.m. 25 van de tex tielkaart geldig. Hierop zijn dezelfde artikelen verkrijg baar als op de punten 1 t.m. 15, die ook geldig blijven. ALLEEN SUIKERWERK OP DEN SNOEPBON. Op bon V 11 der versnaperin- genkaart kan uitsluitend 100 gr. suikerwerk worden ge kocht. Chocolade is op dezen bon niet verkrggbaar. HET TWEEDE EL Op de komende nieuwe bon- nenlijst komt wederom een bon voor een ei voor, voor jeugdige personen t.m. 20 jaar. PINDAKAAS VOOR LEEFTIJDSGROEP 14—21 JAAR. Binnenkort krggen jeugdige personen van 1421 jaar een potje van 370 gr. pindakaas. Op 10 Febr. zal een voorinleve. ringsbon bekend gemaakt wor den, welke tevens als koopbon zal gelden. WEER BON VOOR ZUIDVRUCHTEN. Volgende week zal nogmaals een bon voor 100 gram zuid vruchten voor alle leef tg ds groepen worden aangewezen. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING Van de kaarten voor kook- doeleinden of verlichting zgn de bonnen 21 t.m. 24 van de kaarten UA 510, 21 en 23 van de kaarten UB 510, 66 van de kaarten UC 510 in Febr. gel dig voor 4 liter petroleum en de bonnen 119 en 120 van de kaarten UD 510 voor 3 1. Radiorede dr. van Mook Dr. van Mook heeft Dins dag ter gelegenheid van zgn terugkeer in Batavia, een ra diorede en een persconferen tie gehouden.* In zijn radiorede richtte hij zich tot alle groepen en wees er op dat ieder naar vrede en het begin van wederop bouw verlangt, maar dat de terreur nog iedere vrge ge- dachtenwisseling belet. Een ongegronde vrees voor her nieuwing van de koloniale ver houdingen eenerzgds en he vige, doch begrijpeiyke reac ties op den onafgebroken toe stand van bedreiging en leed aan den anderen kant, hebben op Java en Sumatra de over hand over het menschelijk, verlangen naar samenwerking. Dr. van Mook verklaarde ver der o.m. in Nederland een zuiver en klaar begrip te heb ben gevonden van de wijze waarop Nederland en Indië hun betrekkingen moeten handhaven en dat de Neder landers bereid zgn om het volledige deelgenootschap voor te bereiden en te verwezenlg ken. Spr. eindigde met een beroep op allen, om in de komende dagen in opbouwenden geest te denken en te handelen en aldus aan het proces van ver wording en ontbinding, dat de toekomst van Indië en Ne derland in gelgke mate be dreigt, een einde te maken. Op de persconferentie ver klaarde dr. van Mook dat de uitgestippelde gedragslgnen bg den aanvang der besprekingen gepubliceerd zullen worden. Hij had nog geen contact mei de Indonesiërs gehad en wachtte op de komst van sir Archibald Clark Kerr. Dr. var. Mook was getroffen door de groote verbetering van den toestand in Batavia. Volgens Reuter zal dr. van Mook aan Sjahrir een plan van 15 punten overhandigen. Gouins programma. DRASTISCHE MAAT. REGELEN AANGEHDJN D1UD De nieuwe Fransche presi dent, Gouin, heeft in de Assem blee aangekondigd: 1. De na- Met Ingang van 28 Jan. is de heer B. A. Th. M. Truffino, weder in zyn functie van bur gemeester Van Hulst hersteld De heer Blommaert is eervol van de waarneming van dit burgemeestersambt ontheven. De Raad van Overleg te Vlissingen ontving van de di rectie der Kon. My. ,,De Schel de" op een tot haar gericht verzoek om beschikbaarstel ling van arbeiders voor den wederopbouw der stad, bericht dat rij tot baar spgt hieraan, niet kan voldoen daar zg in verband met achterstand in eigen werk ontstaan, geen personeel kan missen. de loonen in den wederopbouw. Omtrent de loonen in den wederopbouw blgken nog steeds misverstanden te be staan. Nadrukkelgk is echter bepaald dat mag worden uit betaald contractloon en hier boven eventueel ten hoogste 10 aangenomen werk of ca rietwerk. Bg den fakkeloptocht te Middelburg op morgenavond* 31 Jan. a.s. zal de volgende route worden gevolgd: Koe- poorstraat, Verwerijstraat, Oostkerkpiem. B reestraat, Brakstr., Dam, Gistetr., St, Pieterstr., Balans, Wagenaar- str-, Hofplein. Noordstr„ St, Antheunisstr., Penninghoeksin. gel. Molenberg, Langeviele, Markt, Gortstr., Hoogstr., Nw, Haven, Kaden, Segeerstraat, Lange Delft, Korte Delft, Dam. Onder groote belangstelling werd Dinsdag op de nood be graafplaats te Vlissingen het stoffélgk overschot van deu militair J. Brinkhaus, die door een ongeval om het leven ia gekomen, met militaire eer ter aarde besteld, na een plech tige Requiem Mis in de O.L, Vrou weker k. De Nederland sche vlag en verschillende kransen dekten de kist. Toen deze in de groeve werd neer-* gelaten loste het peloton een eeresalvo. Aan de groeve voerde luit. Duinger, commandant van den overledene, het woord en schetste hem als een voorbeeld voor zgn makkers. Eén dag na het ongeluk was op het stafkwartier het bericht ge komen dat aan J. Brinkhaus de oorlogsherinneringsmedaü- zou worden uitgereikt. Namens de familie dankte' de vader van den overledene voor de laatste eer zgn zoon bewezen. Vyf U.V.V.-meisjes uit Friesland en Holland zyn met hun leidsters in Vlissingen aangekomen om de woningen uit het watergebied te helpen reinigen Op 11 Febr. a.s. zul len nog veertien meisjes vol gen Aanvragen voor hulp dien aangaande kunnen iederen Maandag, Woensdag en Vrij dag gericht worden tot de leidster, die dan van 10 tot 11 in het bureau van den Wo- ningdienst zitting houdt. In verband met de verjaar dag van Prinses Beatrix zyn in Oost- en Wept Souburg de kantoren der gemeente en de gemeente-secretarie Donder dag a.s. vanaf 12 uur gesloten. Maandagavond voerde de reciteerclub van Serooskerke, o.Lv. den heer P. v. d. Bosse in de eivolle cantine te WesL kapelle voor de dgkwerkers het tooneelstuk „Ronkende Motoren" cp. De hoofdrollen in dit aardige en spannende stuk werden zeer goed ver tolkt en de voorstelling viel bg het talrijke publiek dan ook zeer in den smaak. We hopen dit gezelschap nog dik- vvgls in Westkapelle te zien optreden. Kerknieuws De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Vlissingen heeft toezegging van beroep gedaan aan ds. H. Aalders te Rilland- Bath. tionalisatie van handelsbanken, van bepaalde verzekerings- maatschappijen en van mrjn- bouwondememingen; 2. Dras tische verlaging van de uit gaven voor civiele en militai re zaken; 3. Blokkeering van de loonen en traetementen; 4. Gedeeltelgke nationalisatie van de koopvaardij, de rivier scheepvaart en de bevrach ting voor de binnenvaart. Hg zeide, dat de regeering in geen geval haar toevlucht zou nemen tot wetsdecreten. Europa is verplicht de laatste sporen van nazisme en fas cisme te vernietigen, ook in Spanje. Een alliantie met Gr. Brittannië, ingeschakeld in -een drielandenaccoord van de Sovjet Unie, Engeland eu Frankrijk is gewenscht. Frank- rgks streven blijft gericht op een internationalisatie 'van het Ruhrgebied. De samen werking met alle geallieerde en bevriende naties zal Frank rijk voortzetten. Hierby noem de Gouin o.m. Nederland in het bgzonder HOPKINS OV ERLEDEN. Harry Hopkins, intieme vriend en raadgever van Roo sevelt, is Dinsdag op 55-jari- gen leeftgd overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5