PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT CHRISTISON LEGT COMMANDO NEER Instelling van nienw uitvoerend orgaan in Britsch-Indië. De Nederlandsehe aanklacht. Indonesische volk wil vrede. Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Ballintljn (met redactionele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vlissmgen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L- W. Schoch, Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- an feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 29 Januari '46 189e Jaargang Nummer 24 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie t 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. Britten beschouwen hun militaire taak als bijna geëindigd. Waardeering van Van Mook en Sjahrir. Vrijdag a.s. legt luitenant- jreneraal sir Philip Chris tison het commando neer. Hü wordt opgevolgd door luitenant-gen. sir Mon tague Stopford. Christison zal Java verlaten ten einde zich naar Engeland te begeven, waar hij in den rang van generaal het opper bevel heeft gekregen over het Britsohe Noordelijke comman do. Zjjn vertrek is kenmerkend voor de jongste mutaties in het opperbevel. Binnenkort wordt een tweede wijziging verwacht, daar, naar gemeld wordt de heer Maberly Den ning, politiek adviseur van lord Louis Mountbatten, naar Tokio zal vertrekken om een andere functie in den Brit- schen buitenlandschen dienst te bekleeden. Dientengevolge zal er practisch een nieuwe geallieerde combinatie in func tie zijn als sir Archibald Clark Kerr als bijzondere afgezant van de Britsche regeering in den loop van deze week te Ba tavia aankomt; nieuwe^ opper bevelhebbers van het "che en Nederlandsehe lege en nieuwen Britschen di e- ken adviseur. Er zal e. üw plan met Sjahrir bet,, .ken worden, terwijl een nieuwe, be langrijke kwestie zich mis schien vroeg of laat zal ont wikkelen uit de toenemende te genstellingen binnen de repu- blikeinsche partij. Eenigen tijd geleden heeft Christison Mountbatten ge vraagd' hem van zijn taak te ontheffen. Dit verzoek is toen niet ingewilligd, omdat mili taire actie, op zgn minst in de Britsche zóne, nog steeds noo- dig is. Het leger moet immers de omstandigheden scheppen, waardoor de onderhandelaren elkaar kunnen ontmoeten zon der vrees voor dwang door de terroristen of zonder dat zij zelf of hun verwanten met ont voering bedreigd worden. Ge neraal Christison heeft binnen een maand en onder omstan digheden, die politiek nog Steeds bijzonder moeilgk zgn, bewezen, dat hij voor zijn taak berekend was. Hierdoor heeft de geallieerde bevelhebber veel vroeger gemaakte fouten goed gemaakt. De benoeming van sir Mon tague Stopford in zijn plaats is er een aanwijzing voor, dat de Britten hun militaire taak op Java als bijna geëndigd be schouwen. Stopford.is als mi litair gouverneur van Birma, volledig op de hoogte met de politieke problemen in het Verre Oosten. Het is duidelijk, dat in de komende weken te Batavia het zwaartepunt verlegd zal wor den van de geallieerde mili tairen naar de geallieerde po litici: van Mook en Clark Kerr. Dr. van Mook heeft ver klaard, dat hg waardevollen steun van gen. Christison heeft ontvangen in de uitei*st moeilijke periode van de ge schiedenis van Indië en dat een sfeer van vriendschappe lijkheid hun wederzijdsche be trekkingen heeft gekenmerkt. Sjahrir schetste hem als een „heel eerlijk en prettig mensch". Ik hoop, aldus Sjah rir, dat zijn opvolger een dank baarder taak| krijgt. Sjahrir Is er van overtuigd, dat hij alleen de onderhande lingen met van Mook zou voe ren. Indien noodig, voegde hij er aan toe, kan Soekarno altijd naar Batavia komen. NEDERLANDSCHE MIJ NENVEGERS TE TAND JONG PRIOK BINNEN GELOOPEN. Gistermorgen in de vroegte is H.M. Jan van Brakel aan het hoofd van acht mijnenve gers de haven van Tandjong Priok binnen geloopen. De Jan van Brakel staat onder bevel van lt. ter zee P. K. van Wil liger, terwijl de andere sche pen onder het bevel staan van lt. ter zee J. H. van de Blocq van Kuffelen (Over- flakkee), lt. G. Gallandat Hu- et (Voome), lt. R. Boele van Hensbroek (Schokland), lt J. Alenson (Walcheren), It. J. G. Corenelissen (Duiveland), en lt. T. J. Gemaat (Tholen). Deze schepen hebben als het 23ste flottille mijnenvegers langs de Westzijde van Euro pa geopereerd en zijn in En geland gebouwd. LANGER OP STRAAT TE BATAVIA. Volgens een officieele mede- deeling, zal men zich, met het oog op den in het algemeen verbeterden toestand te Bata via, des avonds tot elf uur op straat mogen bevinden. Treinongeval eischt 5 dooden. Vrijdagnacht is een militaire verlofgangerstrein op weg van Duitschland via Roosendaal naar Engeland, bij Ravestein op een goederentrein geloopen, die voor een onveilig sein stond. Van de Eng. militairen werden er 5 gedood, 10 zwaar gewond en lichtgewonden. Er werden 3 rijtuigen versplin terd en 7 goederenwagens in elkaar gedrukt of ontspoord. Nieuws in een notedop Het ligt in de bedoeling het vraagstuk van de civiele verdediging reeds in vredestijd ter hand te nemen en terzake de noodige voorstellen bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Wellicht is er voor den luchtbeschermingsdienst een nieuwe taak weggelegd. Zondag is in hotel N. Brabant te Utrecht een bevrij- dmgssamenkomst gehouden voor oorlogsinvaliden, waarbij ook Prins Bemhard tegen woordig was, die tien levens middelen. en tien textielpak- ketten heeft uitgereikt. De K.L.M. gaat volgen de maand, in samenwerking met de Britsh Oversea Air Corporation, 4 x daags naar Londen vliegen. Het ligt te vens in de bedoeling om lucht lijnen te openen op Parijs, Os lo en Kopenhagen. Voor dit doel zijn 10 Dakota vliegtuigen aangekocht en 14 Skymasters gehuurd. President Truman heeft bij de betreffende Amerikaan, sche instanties aangedrongen op een vlettere verscheping van tarwe naar de noodlijden de landen van Europa. Tijdens afwezigheid van de moeder trokken 2 kinde ren te Rotterdam het wasch- goed dat bovën de kachel hing te drogen, van de lijn. Het goed vatte vlam. Een kind van 2 jaar is verbrand. Het andere werd bewusteloos by het raam gevonden. Te Dalen is een 13-j. jon gen die per schaats naar school was gegaan, onder een brug door het ijs gezakt Verdronken. Te Badtilz is de doodstraf van drie Dachau-leiders in ge vangenisstraf veranderd. Het Sovjet-Agentschap meldt, dat een complot van „fascistische terroristen" om de Albaneesche regeering om- ver te werpen en de leiders te vermoorden, is ontdekt en dat de aanleggers zijn gearres teerd. ATOOMBOM. Een vloot van 97 schepen zal begin „Mei voor anker gaan aaiï de Bikini-atol, een der Mar shall-eilanden, voor proefnemingen met de atoombom. O.m. worden de vroegere Duitsche kruiser „Prinz Eugen" en twee Japansche krui sers gebruikt. De eer ste proef zal bestaan uit het laten springen van een atoombom op een paar honderd meter bo ven de schepen. Het experiment kan een revolutie te weeg brengen op het gebied van de oorlogvoering ter zee. Als Nederlandsehe ver tegenwoordiger bq de proces sen tegen de Japansche oor- logmisdadigers, die begin vol gende maand te Tokio zullen beginnen, is mr. B. V. A. Roë- ling, rechter aan de Arron- dissements Rechtbank te Utrecht benoemd. Amerikaansche goederen naar Nederland. De laatste twee maanden zgn voor meer dan drie milli- oen dollar overtollige Ameri kaansche legervoorraden en Unrra-goederen overgedragen ten behoeve van den Neder- landschen wederopbouw en het herstelprogramma. De Unrra- onderhandelingen omvatten den aankoop van 3000 zieken huisbedden met toebehooren, terwijl daaraan nog een aan koop van 13.715 dollar aan medische benoodigdheden, chi rurgische instrumenten en een inrichting voor een operatie kamer is toegevoegd. Tien oorlogstransportvliegtuigen zijn aan de K.L.M. verkocht en veertien zwaardere toestel len verpacht voor den dienst AmsterdamBatavia. Er is voor 63.546 dollar drukwerk en oud papier gekocht om den slinkendèn voorraad houtpulp in ons land te kunnen aanvul len. 4254 vrachtauto's zijn aan Nederland verpacht. Op ver schillende boerderijen worden geregeld „jeeps" getest ten einde hun belangrijke kwali teiten voor den landbouw na te gaan. HERSTEL FBS ANCIÊELE ZELFSTANDIGHEID GEMEENTE EN PROVINCIE. De ministers van binnen- landsche zaken en van finan ciën hebben besloten een com missie in te stellen, met de opdracht maatregelen te bera men tot herstel van de finan- cieele zelfstandigheid van de gemeenten en van de provin ciën. O.m. werd tot lid be noemd de heer J. M. van Bom mel van Vloten. Het Wereldgebeuren Socialisten roeren zich in Portugal. Nazi's wroeten nog ondergronds In Duitschland. Lord Wavell heeft gisteren in een van de kortste adressen, die een onderkoning ooit tot de centrale vergadering van Britsch-Indië heeft gericht, ge zegd, dat de Britsche regee ring het besluit heeft genomen een nieuw uitvoerend orgaan, gevormd uit politieke leiders, en zoo spoedig mogelijk een constitueerend lichaam of con ventie in te stellen. Hoe de Britsch-Iiidiërs deze mededee- ling hebben ontvangen, is nog niet bekend. Mogelijk zijn zij niet tevreden met de grootere medezeggenschap, die zij thans in het bestuur krijgen. Voor het eez-st na twintig jaar is te Lissabon een open bare socialistische vergadering gehouden. Op deze vergadering werd propaganda gemaakt voor de democratische een heidsbeweging ter omverwer ping van het Portugeesche fascisme en voor aansluiting van Portugal bij de Vereenig- de Volkeren. Nog duidelijker dan in Spanje treedt ih Por tugal dus wel de wensch naar voren om tot den democrati- schen regeeringsvorm terug te keeren. Duitschland overtrad wetten van den oorlog te land. Een bezwarend document. In October 1945 heeft de Nederlandsehe regeering met het oog op de vervolging van Duitsche oorlogsmisdadigers voor de Internationale militai re rechtbank te Neurenberg, te Londen een document over gelegd, dat eer9t spreekt van de overtreding door Duitschland van de wetten en gewoonten van den oorlog te land in de dagen van 10—14 Mei 1940, met name van het luchtbom bardement van Rotterdam, waarbij wel het bijzonder mis dadige was, dat het bombar dement begon voordat de ter mijn, waarin de overgave van de stad nog was toegestaan, was verstreken. De verdere aanklacht behandelt het op treden van Duitschland tydens de bezetting. Vastgesteld wordt, dat de bezetter voort durend in strtjd heeft gehan deld met het landoorlogsre glement en wel op een wijze, die strijdt met alle begrippen van menschelijkheid. In een achttal punten wordt o.m. gezegd: 1. dat Duitsch land niet het recht had de Ne derlandsehe wetgeving terzijde te stellen. 2. In stryd met art. 46 van het Landoorlogsregle ment tallooze daden van moord en mishandeling tegen over Nederlanders begaan zijn; als aanslag op het particulie re leven wordt de organisatie van den honger tot knechting van het nationale verzet aan geduid. 3. De algemeene roof tegen de industrie en land bouw gepleegd, wordt geheel en al in strijd beschreven met den in het Landoorlogsregle- ment neergelegden regel van het eerbiedigen van den par ticulieren eigendom. 4. De re gel inzake 'Het vorderen van foederen en diensten is door e verplichting aan Nederlan dera opgelegd om deel te ne men aan militaire operaties tegen hun land in alle moge lijke opzichten overtreden. 5. Als voorbeelden van niet ge oorloofde collectieve straffen wordt gesproken van het ne men en fusilleeren van gijze laars alsmede van de exorbi tante zoogenaamde zoengelden en vrijheidsstraffen, welke wer den opgelegd. 6. Bedragen, die Duitschland ten laste van de bezette gebieden wilde bren gen, wérden gewoon aan de schatkist onttrokken. De op heffing van de deviezengrens. leidde tot een geweldige stij ging van de Nederlandsehe staatsschuld. 7. Als voorbeel den van verwoestingen, welke niet waren gemotiveerd door militaire noodzaak, worden ge noemd de beschadiging van het boschbezit, vernieling van Amsterdamsche en Rotterdam- sche havens en de inundaties. 8. Herinnerd wordt aan de perfide wijze, waarop de offi cieren teruggevoerd werden in krijgsgevangenschap. Het ver voer en de verzorging van de krggsgevangenen was in strgd met 't krrjgsgevangenenver- drag. Aan dit «tuk was een groot aantal bijlagen toegevoegd. Te Neurenberg zullen enkele Ne derlanders mondelinge getui genverklaringen afleggen. De verkiezingen in Duitsch land gaan voort. Thans zijn in Beieren, Wurtemberg, Hessen en Groot Hessen, dus in_ de Amerikaansche bezettingszone, vier millioen kiezers ter stem bus getogen voor het kiezen van gemeenteraden in 9500 ge meenten. Volgens de eerste uitslagen heeft de katholieke partij der christen-democraten de leiding, op den voet gevolgd door de sociaal-democraten. Het resultaat der communis ten was onbeteekenend. Té middernacht waren er slechts 400 stemmen geteld. Hier en daar hebben zich lichte incidenten voorgedaan. In het Noord Beiersche stadje Memmingen waren nazi-leuzen en swastika's op de muren ge kladderd. Zoowel in Oostenrijk als in Duitschland schgnen de nazi's zich nog niet bij hun neder laag te willen neerleggen en wordt er nog steels onder gronds gewroet. In Weenen heeft de geallieerde bestuurs raad weer besloten het bestuur zelf ter hand te nemen in ver band met het slappe optreden tegen de nazi's, die nog tel kens hun kop opsteken. Deze mededeeling is gevojgd door een verklaring der Oostenrijk- sche regeering dat zij de be rechting der oorlogsmisdadi gers wil bespoedigen. Zooals gezegd, is ook in Duitschland nog niet alles ge zuiverd. Te Dortmund is nu Baron Ernst von Richthofen gearresteerd, die zich erop be roemt 100 geallieerde vliegtui gen te hebben neergeschoten. Hij was in het bezit van val- sche papieren en bezocht een drukkerij, waar deze verwaar digd werden om officieren te voorzien, die zich in de om geving van Hamburg verbor gen houden. Extremistisch hoofdman van 17 jaar. 7ppr o-finsttop Indruk want ze kunnen toch geen za z,eer gunsuge inurun ken doen SoekaTn0 zwygt de van kabinet-Schermerhom. Over den politieken toestand met betrekicing tot de Indone sische kwestie wordt in de particuliere correspondentie, waaraan wy in ons blad van 26 Januari eenige gegevens over de gruwelen op Java ont leenden, o.m. het volgende ge zegd. „De interne politieke toe stand op Java is zser verward. „Premier" Sjahrir jammert, dat ze zoo goed begonnen zijn en dat het gu volkomen mis loopt. Sjahrir zelf is m.i, niet tegen coöperatie gekant." Om echter de zaak weer in handen te pogen te krijgen, heeft hij vele extremisten in zijn .kabi net" moeten opnemen. Het re sultaat zal echter nihil zijn. Ook op deze wgze krijgt hij geen vat op de jeugd van 15 tot 25 jaar, die deze ellende veroorzaakt. De hoofdman van de extremisten in Oost-Java is een jongen van 17 jaar. die niet kan lezen noch schreven De „directeur" van de Ned. Ind. Handelsbank in Batavia een inlandsche klerk van deze Bank. Niet zoo heel erg, laatste 14 dagen in alle talen. Deze figuur is echter volkomen onmogelgk door zgn samen werking met den Jap. Onge veer 20.000 Japanners strijden aan de zyde van Indonesië, voorts vrg veel Duitschers en helaas ook een enkele Hollan der die toch niets meer te verliezen heeft. Ik krgg sterk den indruk, dat het Indonesi sche Kabinet zgn invloed hoe langer hoe meer verliest, zoo zelfs, dat er over enkele weken geen competente instantie meer zal zijn om mee te onder handelen. Nu reeds komt uit Indonesische kringen een te genactie. Eergisteren zgn in Batavia posters aangeplakt, waarop in het Maleisch stond: „Het volk van Indonesië wil vrede!" De jongeren zgn veel te heethoofdig. M.i. kan het niet rustig worden voordat de ze jongeren allemaal zijn uit geroeid en dat zal töd er kracht kosten. Dit is in het kort de interne politieke toe stand. Wat de „groote" politiek be treft het volgende. Naast de dubbele rol, die Engeland speelt, vreezend, dat Amerika een grooteren economischen invloed in Indië zou krygen, is een andere factor versche nen. Een in het algemeen zeer goed ingelicht Amerikaansche correspondent heeft bekend ge maakt. dat een hoofdkwartier van de Amerikaansche zee macht in Soerabaja en Bata via is opgericht en dat in en kele dagen een generaal-ma- joor van het leger met zijn staf in Batavia zou aankomen. Dit kan m.i. niets anders be- teekenen dan interventie van Amerika Amerika moet inter- venieeren om de zaak zoo spoe dig mogelijk rustig te krijgen, daar anders in Indië het zelfde spel gespeeld zal worden als nu in China aan den gang is, na melijk een stryd tegen Rus land De indruk hier t.a.v. het Ned. Kabinet is zeer gunstig. Zoowel Schermerhorn als Lo- gemann spreken een taal, die politiek gezien, wel zeer krach tig genoemd kan worden.. Wg hebben dan ook den indruk, dat niet afgeweken zal worden van de regeeringsverklaring van December 1942. Ik zou nog bladen vol kun nen schrgven, doch ik hoop een algemeenen indruk te heb ben gegeven. Nogmaals het verzoek, ik zou haast willen schrgven het bevel, gebruik dezen brief waar u wilt, maai schud ons volk wakker. Het is ons aller belang en ook een wereldbelang, want Indië is niet rgp voor onafhankelijk heid en dit land kan niet wor den gemist in de wereldpro ductie. Rijstoogst 1946 op Ja va volgens taxatie 50 van normaal; u begrgpt wat dat beteekent!" Aardbeving in Zwitserland. In den nacht op Zaterdag zijn dertig aardschokken, waarvan het epicentrum in de kanton Wallis lag, in Zwitser land, geregistreerd. In Wallis brak een wilde pa niek uit. De electriciteitsvoor- ziening viel uit. De Leuk-spoorweg werd ge blokkeerd door afgestorte rots. blokken. In Sitten is ernstige schade aangericht. Te Lausan ne werden wandelaars ter aar de geworpen. Te Bern brak paniek uit. Tgdens de aardschokken werd een vrouw gedood. Door vallend gesteente werd een aantal personen gewond. Som mige huizen werden onbe woonbaar- De aardschokken worden de hevigste van deze eeuw ge noemd. De stakingen in de V. S. De vooruitzichten t.a.v. en oplossing in de stakingsconflic- tên in de Ver. Staten zgn thans iets gunstiger geworden. Vandaag zullen weer ca. 500.000 arbeiders het werk hervatten. In de vleeschwarenïndustrie zgn 2 stakingen opgeheven, waarbij 400.000 man betrok, ken zijn. De arbeiders zgn nu aangespoord alles in het werk te stellen om den achterstand door de stakingen ontstaan, in te halen in het belang van het noodlijdend Europa en het le. ger. Éi de automobielindustrie zullen 100.000 arbeiders weer aan het werk gaan, nu Ford en Chrysler hebben toege stemd in een ïoonsverhooging van resp. 18 en 18% cent per •uur, waardoor aan de helft van de eischen is voldaan. Met de General Motors is nog geen overeenstemming bereikt. 1120 km. per uur? Het Amerikaansche schroeflooze vliegtuig, de Lockheed Peigthy, heeft een nieuw transcontinen taal record gevestigd. Met een gemiddelde snel heid van 570 myi per uur werd de afstand Ca lif omiëNew York in 4 uur 13 min. 26 sec. af- gelegd. De bestuurder, kolonel Council, schat de maximumsnelheid op 1.120 K.M. per uur. Ook het hoogterecord voor militaire vliegtuigen werd door hem met 13.600 meter gebroken. DE STEENKOOL PRODUCTIE IN EUROPA. De steenkoolproductie in Europa stggt met de maand, ofschoon deze productie, uit gezonderd wat betreft de Fransche mgnen, nog steeds ver beneden het vooroorlogsche gemiddelde ligt. In de maand December pro duceerde Nederland 46 pro cent van het vooroorlogsche productiekwantum, W.Duitsch- land 41 procent, Frankrgk/91 procent en België 73 procent. TWEE OPLICHTERS GEKNIPT. Te Goes bevinden zich thans op het bureau van politie een tweetal „heeren" in arrest, die zich aan wed zeer afkeurens waardige pract jjken schuldig hebben gemaakt. De eerst aangehoudene, de te Goes ver toevende A. F., Vlissinger van geboorte, vertelde aan families van personen, die om politieke redenen zijn aangehouden, dat hg wel een kans wist om door tusschenkomst van iemand, die invloed had bg justitie en P.O. D., personen uit interneering te doen ontslaan. Dit bleek tenslotte te zijn baren v. d. B. tot V., die thans te Amster dam-geknipt is en naar Goes is overgebracht. De heeren lieten een 3-tal Goessche fa milies tezamen reeds ongeveer 400 als voorschot storten, natuurlgk zonder kans op re sultaat voor hen die geïnter neerd zijn. Indien er nog an dere personen zijn, die met dit tweetal jn relatie zijn geweest, zullen zij goed doen aan de politie kennis te geven. Na af loop van het onderzoek zullen de oplichters aan de justitie worden voorgeleid. De boomgaarden in Ooste- lgk Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben op de plaatsen, die ge- inundeerd zgn geweest, veel van het water geleden, zooals thans blgkt. Vele fruitboomen gaan dood en moeten worden gerooid. Te Axel is een afdeeling op gericht van den Ned. Bond van Chr-Prot. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht". CONCERT JO VINCENT. Een prachtige avond. De Z.V.U. heeft te Middel burg haar eenjarig bestaan gevierd met het brengen van een concert door Jo Vincent. Aan het begin van den avond stond de voorzitter een oogen- .blik stil bij dezen verjaardag, 'waarbij hg welverdienden dank bracht aan den heer Baayens voor al hetgeen hij dit eerste jaar met zgn echtgenoote voor de Z.V.U. had willen verrich ten. Het past niet in den norma len zin van het woord een cri- tiek te schrgven over een der. gelijk concert. Jo Vincent is nu eenmaal, zooals de voorzit ter het in zijn openingswoord uitdrukte, momenteel onze meest vooraanstaande concert zangeres. Vrgdagavond. bleek ook weer, dat met alleen het zuiver zingen zooals in de mu ziek aangegeven den toehoor der boeit en treft, maar dat voordracht en uitbeelding zeer belangrijke factoren zgn. Hoe kon de zangeres met een klein gebaar of een enkelen blik de toehoorders volkomen duidelgk maken wat bedoeld en bezon gen werd. Bg de liederen van Brahms trof ons de prachtige voor dracht in het lied ,Uber die Heide", terwgl in „Am Sonn- tagmorgen" de zangeres kon doen hooren van hoe grooten omvang haar geluid is. Bg de Russische liederen van Mous- sorgski gaf de z^mgeres een korte toelichting, waarna In het bgzonder door haar voor dracht de liederen voor de toe hoorders tcch volkomen begrij pelijk waren. Wg vermelden m dit verband nog speciaal het buitengewoon fgne „Avondge bed". Na de pauze kwamen eerst enkele liederen van Roussel. Men moet deze liederen meer malen gehoord hebben, om ze naar waarde te kunnen schat ten. Voor de meesten zullen zy wat onwennig hebben aange daan. De chansons van Honegger waren prachtig. Na de liederen van Hugo Wolff zong de zan geres als toegift twee warm toegejuichte liederen van Cath. van Rennes. De zangeres werd voortref felijk begeleid door Emmy v. Eden, die een uitstekend pia niste bleek te zgn. De Z.V.U zou wellicht in overweging kunnen nemen het publiek te verzoeken slechts te applaudiseeren na elke serie liederen, omdat deze begrgpe- lgke uiting van enthousiasme storend werkte. H. In het bericht betreffende de vrglating van de Schelde- directeuren, opgenomen in ons blad van 25 Jan. ji., is een storende zetfout geslopen. In de laatste alinea staat; dat „het M.C. zich zelfs niet verwaar digde de Unie van antwoord te dienen. Dit moet natuur- ïyk zyn het Militaire Gezag. Denkt om de Roode Krols, bussen! Zooals bekend, krggen alle inwoners in het geteisterde ge bied van Zeeland, ditmaal van het Roode Kruis, een stuk toi letzeep, terwgl alle kinderen van 14 jaar extra krijgen 5 blikjes gecondenseerde melk en 5 blikjes babyvoedsel. Bo vendien wordt voor de jeugd van 1418 jaar een doos ha vermout beschikbaar gesteld. Het is ditmaal ook gelukt aan de inwoners van de getroffen gemeenten in Zuid-Beveland een stuk zeep beschikbaar te stellen. Al deze artikelen worden gratis door het Amer. Roode Kruis verstrekt en door het Roode Kruis gedistribueerd.. Om de hooge vervoerkosten te bestrijden, wordt verzocht, de bussen, die bg de winkeliers staan, niet te vergeten. Ook dezen keer hebben de grossiers en winkeliers hun volledige medewerking ver» leend, waarvoor hen zeker een woord van dank toekomt. BIJZONDERE POLITIE RECHTER MIDDELBURG. De 54-j. W. J, H. B., ma- nufacturier te Oostburg, had in April 1945 niet naar waar heid opgegeven de by hem aanwezige voorraad textiel. Uitspr. 150 of 1 m. h. De 24-j. M. v. K., vlasbe werker te Maldeghem (E.), vervoerde in Aardenburg 50 kg, lijnzaad met bestemming België, terwgl de 28-j. H. J. B., vlasser te Aardenburg, bleek 120 kg. van dit spul af geleverd te hebben. Uitspa voor K. 2 w. gev. str„ voor B, 1 mnd. gev. str. voorw., 2 j., proeft, en 500 of 5 m. b. De 26-j. J. v. M., mare- chaussée uit Hontenisse, thans gedetineerd, heeft met den 27- j. J. J. B., marechaussée te St Jansteen en den 36-j. E. J. D., hulp-marechaussée te St. Jansteen, welke hiervoor even eens moeten terecht 3taan, een groote hoeveelheid Belg. tabak vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Utrecht vervoerd per zg. politiepeloton. Zg hadden de tabak gekocht van den be- ruchten smokkelaar E. Tour- nois. Dit alles geschiedde in Mei of Juni '45, toen Holland pas was bevrijd en er dus nog groote behoefte bestond, ook aan tabak. Uitspr.: v. M. 5 mnd. gev. straf met aftrek: B.: 3 mnd. voorw., D. 1 mnd, voorw. Donderdagmiddag 2 uur ver gadert de tijdelijke gemeente raad van Goes. De agenda ver meldt o.a. de beëediging van den nieuwen gemeente-ont vanger, den heer A. Kerkhof, aanbieding van de gemeentebe- grooting voor 1946 en de ge meenterekening over 1943. Vrijdagavond hield de Oran- jevereeniging „Beatrix" te Driewegen haar le jaarverga dering, onder leiding van den heer J. van Oosten. De ver- eeniging telt 190 leden, doch de opkomst was gering. De penningmeester had over 1945 een batig saldo van 127,69. In de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. Fransen in militairen dienst en het overlijden van den heer J. G. Nieuwenhuise, werden gekozen de heeren Jac. de Jager en i v.d. Guchte. Herkozen werd de heer J. van Oosten. De bode ontvangt voor 1946 5 cent per lid. Ontslag burgemeester. Op grond van het Zuive ringsbesluit 1945, art. 2 eerste lid, is met ingang van 28 Oct. 1945 ontslag verleend aan B. C. de Mul, als burgemeester van Kruirdngen. Op 31 Dec. 1944 telde Baar land 824 pers. Dit aantal ver meerderde door geboorte met 23 en door vestiging met 159 pers. Vermindering ontstond door overigden met 7 pers., door vertrek met 127 pers. Op 31 Dec. 1945 bestond het aan tal inwoners uit 886 pers, (454 m. en 432 vr.) Speling van Moeder Naluur Op de eeuwenoude boerderij Mossel ergens op de Nederve- luwsche heidevelden werd een 10-tal biggen geboren. Nie mand was meer verwonderd dan de boer, want de zeug, 'n doodgewoon huisvarken was nimmer de schuur of de weide uitgeweest en toch waren er die heel vreemde biggen, die onafwijsbaar de kenteekenen van jonge wilde varkens ver. toonden. En toen ging den boer een licht op: Was de afraste ring eenige maanden geleden niet vernield geweest en wa ren toen niet tal van vreem de sporen? De eenig mogelgke oplossing: een ever was de minnaar geweest van het tam me varken en van deze amou rette waren de vreemde big gen het gevolg. ZUIDZANDE. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven bij de agentes J. J. RISSEEUW. Kerknieuws Geref. kerken. Aangenomen naar Veere, J. C. Streefkerk te Lobith. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Amsterdam dr. W. Aalders te Groningen en L P. v. d. Waal te Haarlem. Geref. kerken naar art. SI K.O. Aangenomen naar Zaam- slag P. Lok, cand. te Delft, die bedankte voor Hoek (Z.), AlblasserdamNieuw-Lekker- land, LoppersumWesterem- den en Overschild; naar Kam. pen (als hulppred.) J. P. Un- ger te Bruinisse. Geref. gem. Beroepen te Utrecht J. v. d. Berg te Krab. bendgke. Te Genève zal van 2024 Febr. een congres worden ge houden van den Wereldraad der Kerken. Op de agenda staat o.m. de vorming van een internationale organisatie van de kerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1