PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT RAMMEKENS OPNIEUW GEBLOKKEERD Prof. Lieftinck tegen vergoeding vervangingswaarde BINNENKORT „NOODWET WALCHEREN". Inlanders verlaten Zuid-Bandoeng. VEREENIGDE VOLKEREN STELLEN ATOOM-COMMISSIE IN De fruitteelt op Zuid-Beveland. Hoofdredacteur G. Balllntfjn (met redactinneele medewerking van dr W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C.. Middelburg. Druk: firma F. "van de Velde JrT," Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen. D». M. L. W. Scboch. Vlissingen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Zatereag 26 Jan. 1946 189e Jaargang -r Nummer 22 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. t 320 pet kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal- Losse nummers 5 cerrt ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mat-, fnlntmum oer advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Waistraal 58-60, telefoon 10 (2 lijnen). Middelburg 1 ondensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924- Goes Turfkade 15. telefoon 2475 Temeuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov Zeeuwscht limranr Middelburg- Een grootsch, aangrijpend schouwspel Nu moei het blokkeeren dichten worden. De sleepboot Marya brengt ons in snelle vaart uit de ha ven van Vlissingen de rimpel- looze Schelde op. Het is Don derdagmiddag. Grijze wolken hangen laag over het water, dat nog altijd den Zuidoost hoek van Walcheren op en af stroomt. Maar vandaag zal 't gat ten tweeden male wor den geblokkeerd, na de trieste December-mislukking zal de mensch opnieuw - en nu ten laatsten male - den strijd tegen de elementen aanbinden en men voelt het: een tweeden keer zal niet wordein gefaald Dit maal zal het lukken In een wijden boog ligt de aanvalsvloot in formatie. TWee en dertig sleepbooten, zes drijvende kranen met hun reusachtige grijparmen, vijf enorme zandzuigers, wier ma chines zwarte rookpluimen over het water waaieren. En naast de destijds onder- loops geworden Phoenix-pon- ton, nabij het nieuwe gat, dat toen in de dijken is geslagen, ligt de nieuwe Phoenix ge reed. HET STARTSEIN. Om 2.30 uur wordt het startsein gegeven. En wat er dan gebeurt is eigenlijk teleur stellend. Het imponeert niet. En al legt een der deskundigen ons nu nog zoo haarfijn uit, dat er ditmaal 'n geheel nieuwe aan- valstactiek wordt gevolgd, dat in December de Phoenix door sleepbooten op zijn plaats werd geduwd en dat het nieuwe ge vaarte aan een stelsel van kabels (sommige van 300 me ter lengte), vastgebonden aan vier drijvende en verankerde kranen, op zijn plaats wordt getrokken, 'n krantenman wil iets zien, dat imponeert. Een werk, dat verloopt met de regelmaat, maar ook met de saaiheid van 'n klok, geeft geen schrijfstof. En eigenlijk gaat de belang stelling dan ook meer uit naar de hooge Britsche officieren, die het gröotsche gebeuren met hun tegenwoordigheid op luisteren, naar de vertegen woordigers van de marine, naar de knappe waterbouw kundigen, naar de vroolijke Deensche meiskes, die in Sou. burg bivakkeeren, maar dit schouwspel niet willen missen, dan naar de trage Phoenix- kolos, die nauwelijks in be weging is. DE SLEEPBOOTEN IN ACTIE! Maar gelukkig Juist als we denken, dat het gat nu zoo langzamerhand wel geblokkeerd zal zijn, verandert e situatie. Een van de M.U.Z- mannen, die ook hier weer de uitvoerders zijn, zet een mega foon aan zijn mond en brult vanaf de Phoenix naar de ge reedliggende sleepers De--sleepboote worre ver zocht om te komme duwe Met de kabels lukt het nl. toch niet heelemaal. En reeds stormen ze voor- Uit, zeven sleepbooten en zetten hun spitse koppen te gen het grauwe beton en hun schroeven brengen in de zee dezelfde beweging, die wereld kampioenzwemsters in een bassin weten te brengen en de Phoenix gèüt vooruit en alles wat mensch is staat eensklaps zenuwachtig te turen naar de kleiner en kleiner wordende ruimte tusschen Phoenix en dykrand en voelt, diep bewo gen, dat het groote oogenblik nadert. De lucht is dan grijzer en grijzer geworden. De eerste lampen flitsen al aan, er stijgt 'n dunne nevel op, die alles weer dienzelfden wonderlijken aan blik geeft, dien de dingen ook in December hadden. Het is weer hetzelfde, niet te om. achryven, aangrijpende gebeu ren PAPA KOMT NIET THUIS. Vele moeders buiten de prov. Zeeland zullen het deze week tegen hun kinderen zeggen dat pa pa nu niet thuis komt, omdat papa bij Ramme- kens werkt Want Walcheren moet droog en daarom hebben de arbeiders aan het nu geblokkeerde gat bij Rammekens zich bereid verklaard dit weekend door te werken. Dan is het zoover. En weer zet de M.U.Z.-man de mega foon aan ~ïn mond en zijn stem schalt over het water: De sleepboote kenne stoppe Het dijkgat is geblokkeerd. Bijna Want er zijn nog zicht bare gaten en de vloed komt reeds op. Weer schalt de stem Alle boote, die hier niks te make hebbe motte uit de weg gaan legge, want de bak- ke met steene motte komme SENSATIE. Ze verdwijnen met veel schroevengewentel en veel stoomgesis. En de bakken ko- men eraan, voor den zooveel, sten keer, nadat ze er in dc laatste veertien dagen 18.000 ton basalt in hadden ged-nderd en er alleen dezen morgen nog 1800 ton in hadden gestort. Als eerste ^rriveert een specimen van een Nederlandsche uit vinding, gedaan by de droog making van de Zuiderzee, een kantelbak. De watertank van dien bak stroomt vol. De schuit, bela- den met enorme basaltblok, ken, begint te hellen, helt ver der en verder, het evenwicht raakt zoeken plotseling dendert de steenmassa de gol ven in, wordt de bak met ti tanenkracht achteruit geslin gerd. Hoog: springt zij boven het opspuitende water uit en plenst er weer in neer, om nog minutenlang na te deinen Dat was sensatie Maar met dat al is het dijk- gat Rammekens nu geblok. keerd. Laat ons hopen voor goed En nog eenmaal klinkt de megafoonstem over het water: De sleepboote worre be dankt De toeschouwers gaan weg. De schijnwerpers vlammen op. De stilte keert terug. Maar de dijkfabriek werkt verder en nu gaat het er om: blokkeeren moet dichten worden Als dat lukt, kan Walcheren juichen Aan weerskanten van de Phoenix staat het water nog 27 22 meter diep. Er moet nog heel wat worden verzet 1 Op het eiland ligt het zwar te silhouet van een drijvende kraan. Die moet aan de land. zijde den dijk versterken. Op gesloten ligt het gevaarte. Als de dijk gereed is, zal zij zich een weg „vreten" dwars door den dijk en den dijk achter zich weer dicht werpen. Dat zal de laatste sensatie bij Rammekens zijn. Weer was het grootsch en aangrijpend, dezen Donderdag middag. Nederland op zijn best HOE SEYSS ARISEERDE. Te Neurenberg is aan. 'eteekend, dat onder 3eyss Inquart 21.000 Nederlandsche onderne- ningen voor ariseering n aanmerking kwamen. Tienduizend kleinere za len hiervan hielden een voudig op te bestaan. Achtduizend anderen werden van het er in gestoken percentage loodsch kapitaal gezui verd. Vierhonderd zaken, met een waarde van ruim 60 millioen gulden werden aan N.S.B.-ers verkocht voor een krats, 250 met een waarde van 103 millioen werden aan Duitschers verkwanseld, de rest werd gereser veerd voor terugkeeren- de Nederlandsche oor* logsvr^willlgers. De laatsten hebben van deze reserve weinig plezier beleefd. in Februari Amsterdam Curasao? Volgens K.L.M. officials te New York zal half Febr. het eerste K.L.M.-vliegtuig van Amsterdam via Dakar en Na- tal naar Curasao vertrekken. Volgens dezelfde kringen zou vanaf 25 Feb:, eenmaal per week deze route gevlogen wor den. Te 's-Gravenhage is hier van nog niets bekend. CORRUPTIE TE ELST. Volgens een mededeeling van den loco-burgemeester van Eist is er in dit Betuwsche dorpje 'n politioneel onderzoek gaande naar vermeende ern stige corruptie in de bouwnij verheid. Gesproken wordt van het in dienen van gefingeerde decla raties door aannemers, van werken welke slechts op pa pier zouden bestaan. BELOFTEN AAN B.S.LEDEN. De minister van oorlog heeft in antwoord op hem gestelde vragen geantwoord, dat noch de minister, noch eenige ande re tot het doen van beloften enjot toezeggingen bevoegde autoriteit aan B.S.-leden be loften heeft gedaan zonder de ze na te komen. Wel hebben niet-bevoegden soms toezeg gingen gedaan, zonder zich te voren op de hoogte te hebben gesteld van de juistheid hun ner mededeelingen. Steeds heeft de minister er naar gestreeft gemaakte fou ten te herstellen. Zij, die naar Engeland gezonden zijn en bij wie ten onrechte de gedachte heerschte, dat zij voor offi ciersopleiding uitgezonden wa ren, zullen indien zij de ge schiktheid hebben, alsnog in de gelegenheid worden gesteld deze opleiding te volgen. BETAAL NIET TE VEEL. Als U zich de kaas niet van de boterham wilt laten eten, dan mag U voor de volvette kaas niet meer betalen dan 2,05 per kg. en voor alle soorten 40 max. 1,95, uitgezonderd de Friesche nagelkaas en kanterkaas van 40-f-, waarvoor U ten hoogste 2,05 mag neertellen. KORTE PREDIKATIE BLAD OF VRUCHT Harens 11 1Zl-j „Jezus vond niets dan bladeren". Marcus 11 vertélt ons van een wandeling van Jezus in de buurt van BethaniëOp dien tocht ziet Hij een vijgeboom, rijk aan blad. Deze prachtige bladertooi lokt hem en Hij ver. xoacht ook vruchten te vinden, om daarmee den honger van de wandeling te stillen. Jezus treedt dichterbij. Maar zyn ver. wachting wordt beschaamd. Hij heeft niets aan dien boom. Het is enkel blad wat Hij ziet. Vijgen vindt hij niet. En Jezus zegt tot Zijn jongerenNie. mand zal ooit meer een vijg van dezen boom plukken. Wat heeft deze gelijkenis ons te zeggen t Voor het oog is misschien ook in ons leven alles aardig in orde. Er is een rijke, over. vloedige bladerpracht. Er zijn omstanders, die ons prijzen, in ons gezicht of achter onzeti rug. We doen echt goed, zeg gen ze. Maar nu komt Jezus. Hij zoekt ons. Hy zoekt vrucht. Hij zoekt vruchten ter eere van Hem. Is er vrucht, vrucht voor zijn rijk, voor zijn toekomst, voor zijn Vader t Als Jezus, de oordeelkun dige, ons stukje levenstuin in- specteert en ook bij ons enkel blad vindt, vraagt Hij van ons, dat wij zijn woord beamen en schuld belijden. God vraagt, dat wij bekennen, dat wij in ons leven veel te weinig vruch. ten voortbrengen. Van Ds. de Liefde is (meen ik) het vers: Ja Heer, het mag een wonder heeten. een wonder ixm barmhar tigheid, dat g'aan den wortel van mijn leven nog niet de bijl hebt aan. gelegd. Enkel blad. Geen vrucht. Het •.iet er maar somber uit. En hopeloos ook f Dat niet. Want Jezus zegt Wie in Mij blijft, die draagt veel vrucht B. Frankrijk eischt deel van Duitsche vloot. Frankrijk eischt zes torpe- dobooten en zes torpedojagers en zes onderzeeërs van de drie kruisers, 12 torpedojagers en 10 onderzeeërs, welke onder de drie groote mogendheden zou den moeten worden verdeeld. Engeland en Amerika zouden aan Frankrijk een deel van hun toekomende buit willen af staan. Een communiqué van het Foreign Office bevestigde de Britsche bedoelingen, maar gaf er rekenschap van, dat Engeland slechts tien torpedo booten. en tien onderzeeërs ont vangt, zoodat dit land niet alleen de Fransche eischen kan bevredigen. Blijkens een voorloopige telling wenschen 39,000 candi- daten zich aan het schriftelijk gedeelte van het middenstands examen te onderwrepen. Herziening vergoeding TrekeriS' vln hulsraadschade. De Tweede Kamer zette Donderdag de beraadslagingen over de financieele voorzienin gen met betrekking tot de oorlogsschade voort. De heer Posthuma (c.d.) wilde de basis 9 Mei '40. hand haven, doch met daar boven op een percentage van bv. 50. Voorts wenschte hij dat werd aangestuurd op Vereenvoudi ging van de schadeprocedure. De heer Bierema (lib.) schaar de zich wat betreft de vergoe- Extremisten verplichten Indonesiërs tot militairen dienst Tot secretaris-generaal van het dept. van binn. zaken benoemd dr. M. J. Prinsen raadsadviseur bij dit departe ment. Optreden der Europeesche strijdkrachten noodzakelijk om rust te herstellen. Uit het gebied Zuid-Ban- doeng worden duizenden Indo nesische vrouwen en kinderen geëvacueerd. Deze uittocht is veroorzaakt of doordat de plaatselijke autoriteiten de vitale industrieën ijzer- en rubberfabrieken naar veili- §er plaatsen moesten over- rengen of dcor de fluister, campagnes onder de plaatse lijke bevolking, die voorgeeft, als zouden de Britten van plan zijn om verschillende punten in Zuid-Bandoeng aan te val len. De verschillende Indonesi sche vereenigingen hebben hun propaganda onder de eigen menschen versterkt. Hieruit blijkt, dat een groot aantal In. donesiërs afkeerig van politiek is. Gemeld wordt, dat Indo nesiërs gedwongen worden zich by de groepen aan te sluiten. In Zuid-Bandoeng, het Indo nesische gedeelte, is een ver. schijnsel geconstateerd, dat veel weg heeft van dienst- Een op de 15 arbeiders staakt. In de Amerikaansche vleeschindustrie staken 3e0.000 arbeiders, in de staalindustrie 750.000, by de electrische in dustrie 200.000, in de land bouwindustrie 30.000. Ford heeft 10.000 arbeiders ontsla gen als gevolg van de gtaalsta <ing. Er staakt in Amerike thans een op de vijftien arbei ders. De effecten registratie. Ieder die op rechtmatige wij ze effecten heeft verloren, b.v. door oorlogsmolest, brand en diefstal, kan een aanvraag tot herstel van recht indienen. Tot aangifte ls men verplicht wan neer men effecten op onrecht matige wrjze heeft verloren of indien men weet dat een effect is afgegeven aan een vijande lijken staat, vijandelijken on derdaan, aan een N.S.B.-er e.d., dan wei aan of ten gunste van niet-ingezetenen van het Ko ninkrijk, ook als deze geen vij and zijn. Voorts moeten uit staande aandeelen worden aan gegeven. Een en ander moet geschieden voor 15 Febr. a.s. Niet voldoen aan verplichte aangifte wordt streng gestraft. Inlichtingen verstrekken de banken. Het Wereldgebeuren Nederland tot September lid. Het regeeringsprogramme van Gouin. De algemeene vergadering der Vereenigde Volkeren Donderdag weer in Londen byeen geweest en heeft een stemmig besloten om het rap. port van de commissie voor politieke en veiligheidsaange legenheden goed te keuren en over te gaan tot instelling van een commissie voor de atoom energie. De commissie zal bestaan uit een vertegenwoordiger van elk der 3taten, welke ln den vei ligheidsraad vertegenwoordigd zijn, en Canada. Dit beteekent. dat tot September van dit jaar Nederland ook vertegen woordigd zal zijn in deze al- lerbelangrijkste commissie. Alle rapporten en voorstellen van deze commissie zullen aan den veiligheidsraad worden Zeeland aan de spits. Moderne bedrijfs voering noodzakelijk. Zeeland had in 1945 den besten oogst. Grootere koelhuizen noodig Betuwe, Limburg enz. Met recht mogen we dus trotsch Aan groenteteelt wordt op Zuid-Beveland niet heel veel gedaan. Er zijn hier en daar wel eenige tuinderyen, maar een groentestreek een tweede Westland, zal 't Óoesche land wel niet worden. Als een van de oorzaken hoorden wy noe men de, vooral ln aanleg, te dure waterleiding. Maar als fruitteeltgebied ls Zuid-Beveland 't geheele land door, en ook wel bulten onze grenzen, overbekend. Het Zeeuwsche fruit (appels, pe ren, pruimen, kersen enz.) heeft een uitstekende reputa tie. Naar schatting ls in Zee. land 4500 ha. voor de fruit teelt in gebruik, waarvan al leen 3000 ha. in zuid-Beveland. De laatste 10 jaar is deze teelt op dit eiland met onge veer 10 uitgebreid. Wat moderne aanplant, cul- tuurzorgen en dus opbrengst betreft, staat Zuid-Beveland ongewijfeld boven aan. De tweede prijs mag aan de Zuld- Hollandsche eilanden worden toegekend en pas daarna ko men andere streken, sooais de zijn op onze Zuid-Bevelandsche fruitcultuur. De oudste fruitteeltgebieden waren Kapelle, Wemeldinge en de zak van Zuid-Beveland. Maar ze hebben gevaarlijke concurrenten gekregen in Krabbendyke en Rilland, waar uitgestrekte moderne boom gaarden zijn aangeplant en in cultuur gebracht. Willen de kweekers van Kapelle e.o. bij blijven, dan zullen ze ook aan het moderaiseeren moeten gaan: meer snoeien, meer spuiten, zich bij de keuze der variëteiten meer laten lelden door de gewijzigde vraag. Op dit laatste punt komen we straks nog nader terug. We willen eerst iets over den fruitoogst van 1945 ver tellen. Zeeland was eigenlijk de eenige fruitstreek, waar een behoorlyke oogst was. Vooral pruimen en peren waren goed, de appels waren middelmatig. Vanwaar die gunstige posi tie van Zeeland? Het weer was ln voorjaar en zomer vry gun stig. Het was over het alge meen voor de boomgaarden niet te nat en niet te droog. Bloeitijd en oogsttijd waren ongekend vroeg, zeker 14 da gen eerder dan normaal. He laas is ook nu de juistheid van het spreekwoord gebleken: vroeg rijp, vroeg rot. Zij, die voor wintervoorraad hebben gezorgd, weten dit wel bij er varing. Voor een deel van ons land kwam de bevrijding pas in Mei 1945, zoodat daar de zorg aan de boomgaarden in den winter 1944'45 en in het voorjaar '45 niet anders dan 'gebrekkig kon zijn. Door aller- lel ziekten en plagen en door slecht onderhoud, is de fruit oogst in de meeste streken buiten Zeeland vrijwel mislukt of althans ver beneden het ge middelde gebleven. Dit heeft dus opnieuw bewe zen, dat de fruitteelt enorm afhankelijk is van de cultuur- zorgen. In dit opzicht ls nog veel te verbeteren. De gemid delde oogst in geheel Neder land bedraagt 4000 kg. per ha., terwijl gebleken is, dat in een goed verzorgd bedrijf 12 h 16.000 kg. fruit per ha. ge oogst kan worden. Deze cijfers spreken wel een duidelijke taal! Zeeland had dus in 1945 een grooten voorsprong. Toch wa ren er ook hier enorme moei lijkheden. Door het gebrek aan nicotine richtte de appelzaag. wesp in verschillende boom gaarden reusachtige schade aan. Wij hoorden van bedrij ven, waar 50 soms zelfs 90 van den appeloogst werd vernietigd. Verder noemen wij het te- voorgelegd en gepubliceerd, tenzij de veiligheidsraad in het belang van den vrede en de veiligheid anders beschikt. De veiligheidsraad zou Vrij. dag bijeenkomen. Inmiddels is de Amerikaan, sche minister van buitenland, sche zaken, Byrnes, weer naar Amerika vertrokken. Voor zijn vertrek gaf de mi nister als zijn meening te ken nen, dat de U.N.O.-conferen- tie prachtig vorderde ondanks alle moeilijkheden 51 staten bijeen te krijgen om een zoo groote onderneming te organi- seeren. In verband met het feit, dat de questies van Per. zië, Griekenland en Indonesië voor den veiligheidsraad zijn gebracht, legde hij er den na druk op, dat de delegatie van de Vereenigde Staten te gee- ner tijd ook maar eenigen druk had uitgeoefend om de ze zaken uitgesteld te krijgen. De U.N.O. werd opgericht om belangrijke dingen te behande len en daartoe behooren ook deze questies. In Frankrijk is het wachten nog slechts op de samenstelling van de regeering.Gouin. Het programma, waarover de drie groote partijen in Frankrijk tot overeenstem ming zijn geraakt, bevat o.m. de volgende punten: ten eerste de maatregelen, waarover men reeds overeenstemming heeft bereikt in de voorafgaande drievoudige coalitie onder ge neraal De Gaulle (de nationali- plicht. Degenen, die niet in staat zyn zich van hun mili- taire plichten te kwijten, wor den gedwongen om voor de groepen diensten te verrichten. Vele* Chineezen trekken on danks het verbod van de Pe- moeda's naar het Noordelijke stadsdeel. In de laatste week zyn bijna 100 Chineezen te Bandoeng spoorloos verdwe nen. De evacuatie van de Japan ners uit Bandoeng vordert snel. Enkele Jappen hebben zich aangesloten bij de extremisten en gaan voort met de Britsche troepen te besto ken. De gezondheidsoestand in de Europeesche wijk van Noord- Bandoeng geeft geen reden tol ongerustheid meer. In de afgeloopen week is de toestand om en in Sema- rang zoo verbeterd, dat de Britsche opperbevelhebber het mogelijk acht het gebruik van Japansche troepen te staken. Alle Japansche bewakings diensten worden overgenomen door Britten en Nederlanders. Een Britsche geestelijke, die dienst deed bij de R.A.F. en thans uit een interneerings- kamp op Java is teruggekeerd, heeft verklaard, dat het op treden der Europeesche strijd krachten noodzakelijk is om de orde en rust te herstellen. Onafhankelijk optredend ge. spuis ls volgens zyn oordeel verantwoordelijk voor den dood van tallooze Nederlan- ders. Eerst als de rust her steld is zullen er voldoening- brengende besprekingen kun. nen worden gehouden. llountbatten heeft een be zoek aan Bangkok, waar tien duizend Nederlandsche militai ren zyn geleverd- gebracht. Hij inspecteerde een eerewacht van honderd Nederlandsche mari niers, die gedurende de Japan, sche bezetting hebben moeten werken aan de Siameesche spoorwegen, waarbij duizenden om het leven gekomen zyn. De Australische vakbonden hebben verklaard dat men be reid is Nederlandsche schepen met voedsel e.d. voor Indië te Iaden, mits de Britten in sa menwerking met de Indonesi ërs de distributie verzorgen en met uitsluiting van de Neder landers. Deze voorwaarden zyn door den Ned. gezant aan vaard. kort aan personeel. Dit heeft sommige kweekers heel wat hoofdbrekens gekost. Maar men heeft zich kunnen redden, dank zy ook de medewerking van de Ned. Spoorwegen en het Militair Gezag, waardoor het mogelijk werd gemaakt, werkkrachten van elders aan te voeren. Door dit gebrek aan ar beidskrachten, alsmede door de groote vraag ook het fruit van mindere kwaliteit vond grif koopers heeft echter de verzorging veel te wenschen over gelaten. Hier in schuilt natuurlijk het ge vaar, dat de energie verslapt. En dit zou funest zijn. De koelhuizen hebben ook nu weer goede diensten bewe zen. Maar zoowel te Goes als Kapelle is opnieuw gebleken, dat ze voor de normale be hoefte te klein zijn, zoodat spoedige uitbreiding gewenscht 18. satie van de electriciteitscen- trales). Ten tweede het op-( maker, en de publicatie van een juiste inventarisatie van de Fransche hulpbronnen en onmiddellijke behoeften. Ten derde een spoedige uitvoering der reeds door de constitu ante aangenomen maatregelen (de nationalisatie der banken). Ten vierde een hervorming van het bestuursapparaat, met het opheffen van nuttelooze en parasitaire ambten. Verdere punten van het re. geeringsprogram zijn de ont wikkeling van de productie, in het bijzonder door nationalisa tie, „zonder bureaucratie en zonder verspilling". Het aan passen van de productie aan de behoeften. Het respectee ren van de rechten der bijzon dere vakvereenigingen en der bijzondere scholen. Gouin heeft nog een bezoek aan De Gaulle gebracht, als eerbetoon van een Fransch- man aan een zeer vooraan staand F ranse hm an". Een keurig gebaar Moorden in Polen. De laatste maanden zyn in Polen meer dan duizend poli tieke moorden gepleegd. Onder de slachtoffers bvinden zich 900 communisten en 250 soci alisten. Geen legervoorraden voor Spanje. De regeering der V. S. spreekt de geruchten tegen dat voor drie millioen dollar Amerikaansche legervoorraden aan Spanje zou worden ver kocht. Wel worden 25 Douglas vliegtuigen aan Spanje gele verd. dlngsbasis den vorigen spreker. De heer Krijger (c.h.) achtte de basis vr 9 Mei '40 juist, maar wil de de mogelijkheid zien ge schapen by op zichzelf staan de gevallen hiervan af te wij ken. Voor Walcheren achtte hy wel een bijzondere regeling noodig, wil de nationale plicht niet verwaarloosd worden. De heer Zandt (s.g.) vond de ver goeding ook te laag. Minister Lieftinck antwoordt. Hierna was het woord aan den minister van financiën, prof. Lieftinck, die er uitdruk kelijk op wees dat het besluit Oorlogsschade '45 een voor loopige regeling is. De defini tieve wordt bij de wet vast gesteld. De minister besprak achtereenvolgens verschillende aspecten van de regeling der oorlogsschade. De gemeen schapsgedachte brengt volgens den minister niet mede, dat al les zooveel mogelijk hersteld wordt in het oude, wèl dat de sterken de zwakken zullen helpen. Het verzekerde bedrag bij de molestmaatschappijen bedraagt 25,8 milliard. De schade tot de waarde verhoudt zich van 1 10, zoodat de totale verzekerde schade 2 hi milliard is. De schadevergoe ding te betalen aan particulie ren, bedraagt tusschen de 3 4 milliard. Onze staats schuld bedraagt nu reeds tegen de 20 milliard en zal in de toe komst nog stijgen tot 25 6. 30 milliard. Gaat men vergoe den op basis van de vervan gingswaarde, dan wordt het vraagstuk volgens den minis ter nog veel ernstiger. Hij waarschuwde er tegen een weg op te gaan welke zou lei den tot inflatie of een nieuwe geldsaneering. De schade aan onroerend goed Is 49 en aan huisraad 21 van de to tale schade. De minister verklaarde tn geen geval te kunnen ingaan op den wensch om op basis van vervangingswaarde te ver goeden. Vergoeding op de voorgestelde basis met daar bovenop een percentage, zou de lasten ook dermate groot maken, dat de gevolgen zeer moeilijk te overzien zouden zlJn. Wel wil de minister zijn standpunt t.a.v. de vergoeding der hulsraadschade herzien en wel met betrekking tot de samenvoeging der laagste klassen met opvoering van de normen, verder den gezinsom vang aJs factor en de verschil len tusschen bijdragen voor schade ln stads- en platte landsgemeenten. Ook naast Walcheren zijn er streken, *die zoo zwaar getrof fen zijn dat er de schade met die op Walcheren vergelijk baar is. Wanneer de minister dan ook bereid ls voor Wal cheren een aparte rregeling te treffen, doet hij dat, naar hij verklaarde, niet omdat de schade daar het grootst ls, maar uit sociale en economi sche redenen. De landbouwcredletbanken zullen in het financierings systeem worden ingeschakeld. Een regeling voor de schade van publiekrechtelijke licha men Is in voorbereiding. Zij zal voor een zeer groot deel schade ten laste van het rijk brengen. De minister eindigde met «r den nadruk op te leggen, dat de voorgestelde regeling onze financieele positie reeds op *n zeer zware proef zal stellen. De minister van wederop bouw, de heer Ringers, deed daarop nog' eenige aanvullende mededeelingen. Voor de boer derijen zal niet alleen de oor- logsgeweldschade worden uit gekeerd. Naar gelang der ren tabiliteit komen ook andere bijdragen in aanmerking. De schade aan den landbouw. Minister Mansholt wees er nog op dat de landbouw reeds in ruime mate in natura ver goed is, in hoofdzaak met vee en machines. Ook wanneer groote stukken land verloren zijn gegaan, wordt compensa tie in natura gegeven. De pachtvergoeding loopt 1 Juli 1947 af, maar het kan zeer goed mogelijk zijn, dat zij ver lengd moet worden. Het voor schot op de schade-uitkeering bedraagt max. 10.000. By het verkavelingssysteem zullen kleine, oneconomische bedrij ven vermeden kunnen worden. Hoe groot de nieuw te stich ten bedrijven zullen zijn, hangt af van den grond en de vruch ten welke geteeld zullen wor den. De verkaveling van Walche ren zal op vrjjwilHgheldsbesi» en met medewerking van de bewoners geschieden. Binnen kort zal er een wetsontwerp ..Noodwet Walcheren" Inge diend worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1