De herbouw van het Walchersche boerenbedrijf. Hoe in Indië geleden wordt. Vrouwen en kinderen werden afgeslacht! HET EXECUTE» VAN NEDERLANDSCHE GIJZELAARS. Geen door de Duitschers toegebrachte slag werd dieper gevoeld. TRIBUNAAL TE GOES Tribunaal te Middelburg. Noodwoningen uit het puin van Den Haag Prijsvraag voor nieuw type boerderij. Wat brokkelige resten van muren, soms niet meer dan een fundeering, zoo vindt een deel van de Walchersche boe ren zijn hofstede terug. De ak kers *ijn een glad-geslibde doode vlakte geworden; op de plaats, waar hij zijn landbouw werktuigen achterliet, vindt de terugkeerende boer in vele ge vallen een hoop oud roest en terwijl hij dit alles staat aan te zien, hoort hij de vreemde moziek van den wind door de mosselschelpen, waarmee z\jn doode vruchtboomen zijn be dekt. Hi) moet opnieuw beginnen. En hij moet vlug beginnen. Zoodra de grond goed droog en begaanbaar la, moet hij kunnen inzaaien; de grond mag, althans wat het bouw land betreft, indien eenigszins mogelijk, niet braak blijven liggen. Hiervoor kan een voldoend aantal zaaimachines beschik baar worden gesteld, geleverd door de Artillerie-inrichting de Hembrug te Amsterdam, die in de eerste plaats voor Wal cheren deze machines fabri. ceert. Voorts zijn voldoende tractoren beschikbaar; boven dien voor elke 12 ha een paard. Met de paarden en ma chines zal gemeenschappelijk moeten worden gewerkt en de- ^ze gezamenlijke inzaai, die op 'korten termijn zal dienen te geschieden, zal van dorp tot dorp door een goede samen- werking, moeten slagen. NOODWONINGEN NAAR STANDAARD. MODEL. Voor alles is het echter noo- dig, dat de boer bij zijn land kan wonen. Het Bureau We deropbouw Boerderijen moet op Walcheren 286 noodwonin gen en 202 noodstallen zetten, waarvocr o.m. afbraaksteen zal worden aangevoerd uit Den Haag. De woningen wor. den met asphaltpapier bedekt, de stallen met riet. Ongeveer 1000 uitheemsche arbeids krachten, ondergebracht in een 10-tal kampen, zullen bij dezen woningbouw worden in geschakeld. Om de uitvoering te versnellen, heeft men er van af gezien voor elke wo ning een apart plan te ma ken; het standaardmodel zal echter naar de grootte van het gezin met eenige slaapka mers kunnen worden uitge breid. De gebouwen, waarbjj op een gebruik van 4 i 5 jaar is gerekend, worden gratis be schikbaar gesteld en blijven rijkseigendom. Eind Juni hoopt men met den bouw, waarmee men waarschijnlijk in de om geving van Middelburg zal be gum en, klaar te zijn. DEFINITIEVE HER BOUW NA DE RUIL. VERKAVELING. De definitieve herbouw zal behalve van den materiaalaan- TEIiTJGBETALING VAN AAN DE GRENS INGEHOUDEN GELDEN. Omstreeks 5 Januari jl. is door middel van de pers aan belanghebbenden verzocht met de indiening van aanvragen voor de terugbetaling der zgn. grehsgelden nog enkele da«ren te wachten. Inmiddels hebben de gewes telijke arbeidsbureau* en hun bijkantoren zich op de behan deling dezer zaken kunnen voorbereiden. Belanghebben den kunnen zich thans schrif telijk wenden tot het voer hen bevoegde arbeidsbureau of bij kantoor. waarna persoonlijke oproeping eventueel na voor afgaande invulling van een formulier zal plaats hebben. Krachtens een nieuwe mi- nistorieele beschikking zal de tegenwaarde van de Ryksmar- ken, welke door gerepatrieer- den aan de grens zijn ingele verd, niet tegen een marken- koers van 0.265. maar van f 0.7536 werden berekend. Dit is gedaan om degenen, die destijds onvrijwillig naar Dultschland gingen, niet on verdiend te dupeeren. Magisch oog leidde een schip op de Theems. Door middel van het „magisch cog" van zijn radar-uitrusting stoom, de een 3000 ton metend schip dezer dagen „blind" de mistige Theems-monding binnen Op feillooze wijze ma noeuvreerde het schip langs de schepen en hoei- en, waarbij alleen afge gaan werd op de aan wijzingen, die door den navigatie-officier, belast met het radar-apparaat, telephonisch aan den ka. pitein op de brugwerder. doorgegeven. Het radar apparaat bevindt zich in een verduisterde ca bine in het scheepsruim. Op het beweegbaar senerm van 't grijs me talen apparaat, slechts drie voet greot. kon de navigatie-officier de kustlijn en elke hinder paal op de vaarroute on derscheiden. voer en de arbeidskrachten, ook afhankelijk zijn van de wijzigingen, die in verband met de ruilverkaveling kunnen ontstaan. Bedrijven van 3 h 4 ha bijv., zullen, in overleg met den landbouwer, tot 10 k 11 ha opgevoerd kunnen wor den. Er zal echter niet verka veld kunnen worden, voordat de grond zich volkomen her steld heeft. By den definitieven herbouw zal ook meer met de wenschen van de bewoners rekening ge houden kunnen worden. Voorts met de grootte en met den aard van het bedrijf. Of het oude type boerderij in Walcheren zal terug ko men, is nog zeer de vraag. Het zal in elk geval moeten voldoen aan de moderne be- drijfstechnlsche eischen. Wel zal het nieuwe type boerderij moeten aansluiten bij het land schap. Binnen zeer afzienbaren tijd zal de Stichting voor den Landbouw een prijsvraag voor een ontwerp voor de Walcher. sche boerenhofstede uitschrij. ven, waaraan alle Nederland, sche architecten kunnen deel nemen. Het program, dat reeds voor een groot deel is uitgewerkt, zal binnenkort worden gepubliceerd. Predikbeurten Comité „Nationale Omroep". Een groep Nederlanders van i meest verscheiden overtui ging, vormende het Comité ..Nationale Omroep" hebben in een manifest de bevoegde auto. riteiten verzocht met de grootst mogelijke voortvarend beid te streven naar de tot standkoming van een nationa- len omroep die gestalte geeft aan de levende verscheidenheid van ons volk op religeus, so- ciaai en cultureel terrein In een met zorg vastgestelde en wettelijk gegarandeerde ver houding. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN RUSLAND. De ministers Drees en van Royen hebben medegedeeld, dat niet bekend is hoeveel Ne derlanders zich nog in het door de Russen bezettedeel van Duitschland of in Rus land zelf bevinden. De getal len, die genoemd worden, loo- pen zeer uiteen en zijn niet gefundeerd. Een schatting is niet te maken, aangezien niet bij benadering bekend is hoe veel Nederlanders er zyn om gekomen en hoeveel er onder gedoken zijn. Het overgroote deel der Nederlanders is reeds gerepatrieerd; volgens Russi sche cijfers 33.122 personen. De Russén beschouwen deze arbeiders niet als collabora teurs. In den beginne hebben zij hen soms te werk gesteld met een zelfde behandeling en voeding als de Sovjetarbeiders. Aan deze tewerkstellingen is echter een einde gekomen. POLITIERECHTER MIDDELBURG. De 33-j. M. H. H., stoker te Aardenburg, thans gedeti neerd. had in 1945 in Sluis, met nog twee personen, uit een weide gelegen in den zgn. Waterhoek een koe weggeno men van de Wed. de Smet. Uitspraak 6 weken gev. str. met aft. voorarrest, wat on- midellyke invrijheidstelling be- teekende. De 19-j. W. de W., los werk man te Goes, kreeg wegens mishandeling van M. J. v. d. Hiele 25 s. 10 d. h. De 32-j. L. H., timmerman te Middelburg nam in 1944 een fiets van G. van der Linde weg, althans hij mocht die fiets voor de techn. noodhulp gebruiken en eigende zich deze toe. Uitspraak 6 weken gev.- str. De 40-j. B. K., arbeider te 's-Heerenhoek nam in Borsse- ie een hoeveelheid hout en een aantal tegels weg, toebehoo- rend 'aan „Landbouwherstel". Uitspraak 20 b.s. 10 d. h. Ned. Herv, kerk. Arnemui- den: 10 en 2 dhr. Begeer, 6 ds. Simoons; Kleverskerke: 2 ds. Simoons; St. Laurens; 10 ds. Simoons: Domburg: 10 ds. Nicolai, 7 jeugdd.; Grypsker- ke: 10 (H.A.), 2.30 (Dankz.) ds. v. Loon; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Don; Serooskerke: 10 (H.A.) en 2 (Dankz.) ds. Visser; Souburg: 2 en 4 ds. Spijkerboer (H.A.), 2 kinder- kerk; Vrouwenpolder: 2 (H. A.), ds. Valeton; Gapinge: 10 ds. Valeton; Meliskerke: 10 ds. Spijkertïoer; Zoute?ande: 9.30 en 1.30 ds. Oosthoek. Geref. kerken. St. Laurens: 10 leesdienst, 4.30 ds. Ousso- ren; Vlissingen: 9.30 en 2.30 ds. Comou. Geref. Kerk (Art. 31 R. O.) Middelburg: Eng. kerk: 2 ds. Sollie. Zoutespui. 6 ds. Ar nold. Vrouwenpolder. Chr. Geref. kerk. Middel burg: 10 en 3 prof. Wisse: Wissingen: 9.30 ds. Hoogen- doorn (bevest.), 4 ds. Slofstra (intrede). Evang. Luth. kerk. Middel burg: 10 ds. Schoch; Vlissin- gen: (gem. dienst met doops- gez. gem. 10 da. de Boer. Doopsgez. gem. Middelburg: 10.15 mej. dr. Bakker; Vlis- gez. gem.). 10 da. de Boer. Geref. Gem. Arnemuiden ONTEVREDENHEID OVER SCHADELOOSSTELLING. In allerlei toonaarden ver neemt men in Arnhem groote ontevredenheid over de rege lingen van schadeloosstelling aan oorlogsgetroffenen. In een vergadering van huiseigenaren werden de normen van schade loosstelling, door de regeering gesteld, aangevallen en de ge/olgde methode by de her stel- en oobouwwerkzaamhe- den gehekeld. Er wordt aan de regie-overeenkomsten h.i. te veel geld verdiend. De aan nemer krijgt steeds 2 van hetgeen hij verloont en 10 van het bedrag dat aan mate rialen verwerkt wordt. Het is een voordeel van de aannemers het, aantal arbeiders op te voe. ren hoe meer arbeiders hoe meer winst. De arbeiders ver dienen plm. 2 per uur. Zy kunnen minder presteeren, daar zy 's Zaterdgs niet wer ken en 's Maandags eerst laat begingen. Die extra-rusttijd wordt doorbetaald en ook reis- en andere kosten worden ver- goed. Het groote percentage jeugdige, ongeschoolde arbei- derc maakt het werk nog duur der. Tal van factoren, welke het herstelwerk duur maken staan buiten de schuld der aannemers, maar de regeering blijft staan oo de basis van 1940. Voorgesteld werd dat het a riik naast de schade-ulfkeering Hó" /„TfcJPSt O»* voor nieuwbouw burg: 9.30, 2 en 6 leesd.; Vlis. singen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Geref. Kerk in H.V. Middel- bui*g: 10 ds. Smits. Ver. v. Vrij/.. Herv. Middel burg: (Doopsgez. kerk) 2.30 ds. Hanneman. 7 jeugdd. ds. Hanneman; Vlissingen: 10.45 ds. Hanneman. Leger des Heils. Middelburg: 10 en 7.30 Hoogstr., 4 Dam, kapt. Bakkenes; Vlissingen: 9.30 en 7 kapt. Verwaal. Herst. Apost. gem. Vlissin gen: 10 en 4.30 ds. de Vries. Ned. Herv. kerk. Goes: 9.30 ds. Becht, 5 dr. Dankbaar; Biezelinge: 10 en 2.30 (H.D.) ds. v. Steenbergen; Wilhelmi- dorp: 10 ds. Korevaar, 6 ds. Odé; s H. Arendskerke: 10 2.30 ds. van der Waa; WoL phaartsdijk: 10 en 2.30 ds. v. Dijk; Lewedorp: 6 ds. v. d. Waa; 's H. Hendrikskinderen 10 ds. Elderenbosch, 2.30 dhr. Heyboer; 's H. Abtskerke: 10 en 2 ds. Evelein; Krabbendy- ke: 10 en 2.30 ds. Baarslag; Kloetinge: 10 ds. Odé, 2.30 ds. Elderenbosch; Baarland: 9.30 en 2 (H.A.) ds. Beneder; Bors. sele: 10 (H.A.) en 2.30 ds. Bunjes; Ellewoutsdijk 10 ds. v. Willenswaard, 2.30 Bijbelle zen; 's Gravenpolder: 9.30 ds. Luuring, 2 dr. v. Hoogstraten; 's Heerenhoek: 2.30 ds. Luu ring; Nieuwdorp: 10 ds. van Hoogstraten, 3 dhr, Over- gaauw; Heinkenszand: 10 en 2.30 ds. Renting; Hoedekens- kerke: 9.30 en 2 (H.A.) ds. Hulsbergen; Nisse: 9.30 en 2 cand. van Schuppen; Oudelan- de: 9.30 (H.A.), 2 (Dankz.) Kerknieuws Ned. Herv- Kerk. Aangeno men de benoeming tot zen- dingsdirector te Oegstgees» dr. W. F. Dankbaar te Goes-Wil helm in adorp. Cand. F. de Brufln zal 24 Februari intrede doen by de Geref. kerk te Krabbendjjke. In de dezer dagen gehouden vergadering van de classis Middelburg der Ger. kerken werd uitvoerig gesproken over het door ds. Vreugdenhil te Meliskerke ingediende grava men over de beslissingen der Gen. Synode. Ds. Vreugdenhil beloofde de uitspraken van 1905, geheel los van prae-ad- vies en toelichting, niet te zul len bestrijden en een uitvoerig gravamen bjj de Synode in te dienen. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan ds. M. van Empel te Middelburg met ingang van 30 Jan. 1946 eer vol emeritaat verleend. ds. W. L. Heymans; Ovezande: 10 en 2 ds. van Burgeier; Waarde: 9.30 en 2.30 ds. van Heuven. Driewegen! geen d. Geref. kerken. Krabbendijke 10 en 2.30 ds. Ros. Geref. Gem. Hoedekensker- ke: 9.30 en 1.30 leesd.; Krab bendijke: 10, 2 en 6 ds. v. d. Berg. Oud Geref. Gem. Waarde: 9.30 en 1.30 leesd. Doopsgez. Gem. Goes: geen d. ONS PUZZLE HOEKJE. Prof. Denker krijgt bezoek. Prof. Denker, de ongekroon de puzzle-koning van het vas teland, heeft zich in zyn stu deervertrek teruggetrokken, waar hij zich bezig houdt met het uitpiekeren van nieuwe magische getallen. Na een Bescheiden klopje op de deur verschijnt Piet Pienter, zijn trouwe medewerker en assistent en overhandigt deal Prof. de volgende naamkaar tjes van 3 heeren, die den Prof. willen spreken. Prof. Denker werpt een vluchtigen blik op de kaartjes en zegt A ha, de heeren zijn dus;..... L B. FABKANSON Echt E. KINT Drachten Aan de lezers het antwoord, welke beroepen de heeren heb ben wier namen op de kaar tjes staan. Oplossing over veertien dagen. Wij stellen voor de goede oplossingen 9 aardige prijzen beschikbaar en wel 3 voer de Walchersche, 3 voor de Beve- landsche en 3 voor de Z.- Vlaamsche abonné's. Oplossingen vóór 2 Febru ari in te zenden aan de redac tie der Prov. Zeeuwsche Cou rant, Walstraat 5860 te Vlissingen. Op de enveloppe In den linker bovenhoek vermel den: „Puzzle". RUBBERHAKKEN. Reeds nu blijkt dat -de be voorrading van den handel geen gelijken tred heeft gehou den met de plotselinge vraag naar rubberhakken. zoodat de schoenherstellers niet altijd aan de vraag kunnen voldoen. Het publiek dient hiermede rekening te houden en kan op een bevredigende service van de zijde der schoenherstellers rekenen, zcodra overgangs periode voorby Is- Een beleg van zes uur In „rustig" Batavia. Onder de hoofden „De toe stand in Indië" of „De Indo nesische kwestie" krygt het Nederlandsche publiek voor lichting over Indië. Het zijn echter alle officieele berichten, waarin datgene, wat onder de Europeanen leeft het geheel niet tot uitdrukking komt. Het lijkt ons daarom goed de niet persoonlijke passages uit een particulieren brief te publlcee- ren, opdat men zich een denk beeld kan vormen over de om standigheden. waaronder de blanken en ook de inlanders leven. „Tot mijn verbazing lees ik, dat u niet weet wat er op Ja va gebeurt. U allen schrijft over ..troebelen" en „onlus ten". Het is niet, dat ik u ex tra ongerust wil maken, maar ik voel de bittere noodzaak in Holland bekend te maken, hot in Indië geleden wordt er. daarom vertel Ik de volgende feiten In Soe'-ebfrt: wanen on geveer 1500 Europeanen, dooi de inlanders bij elkaar gedre ven in een huizenblok. De wo ningen van dit blok waren be sproeid met petroleum en ben zine Twee uur voordat de brand er in gestoken zou wor den, kwamen Engelsche troe pen. die bevrijding brachten. In Soerabaia is 'n convooi van vrachtauto's met evacué's aan gevallen. Ongeveer tien auto's werden in brand geschoten en de inzittenden werden, toen zy er uit sprongen met messen en bamboesperen afgemaakt. Een vrouw zag haar vier Kinderen voor haar oogen afmaken. In dezelfde plaats zijn tientallen vrouwen geheel uitgekleed oi> vrachtauto's geladen, vastge bonden met een stok tusschen de beenen, rondgereden dooi de stad tusschen joelende men schenmassa's en daarna afge maakt. Heusch. Soerabaia is uit bitteie noodzaak gebom bardeerd. In Ambarawa, midden Java, is een der kampen door extre misten overvallen, de vrouwen en kinderen op een rijtje gezet en de slachting kon beginnen. Semarang is nauwelijks in han den van de Britten. Tn Ban doeng verkeer en 60.000 Euro peanen in direct levensgevaar Daar vechten Britten. Hollan ders en Jappen schouder aan schouder voor zelfbehoud. Tji- badak. tusschen Buitenzorg en Soekaboemi, is eergisteren uit bittere noodzaak volkomen plat gebombardeerd. Voor Bantam alleen zullen 2000 man noodig zyn om het rustig te kragen. De toestand daar is niet te be schrijven. Tot slot Batavia. Batavia heet volkomen rustig en in handen der Britten. Je kunt niet ongewapend op straat loopen. Eenige dagen geleden werden goede kennis sen van ons uit him huis, mid den in Batavia, ontvoerd en hun lot laat zich gemakkelijk ra den. 2000 Inlanders hebben een aanval gedaan op een kamp in Batavia. Het „beleg" heeft zes uur geduurd. Dat is rustig Ba tavial! Vertel dit alles in gods naam aan iedereen. Weet, dat het niet overdreven is. inte gendeel! Laat de menschen we ten hoe er in Indië door de menschen, die het geestelijk dikwflls niet meer vol kunnen houden voortdurend in levens gevaar te verkeeren en de kans te loopen op de meest afschuwelijke manier te wor den afgeslacht. geleden wordt!" Tot zoover de schrijver over de gruwelen in zfin brief van 11 December 1945. Het gedeel te. waarin hij den politieker toestand behandelt, zullen "wij in een volgend artJkel opne men. Het proces te Neurenberg Naar schatting 4000 Nederlanders vermoord Aanklager Dubost heeft op de zitting van het gerechtshof te Neurenberg aanhalingen ge daan uit maandrapporten van den Wehrmachtskommandant in Nederland. In het rapport over de maand Augustus 1942 wordt geschreven over het doodschieten van gijzelaars. Dit rapport vermeldt, dat ais represaille voor een poging tot aanslag op een trein met ver lofgangers te Rotterdam de vclgende gijzelaars, die reeds verschillende weken in arrest waren geweest, waren doodge schoten: Willem Ruys, direc teur van een scheepvaartmaai- ichappij te Rotterdam, graaf C. O. G. van Limburg Stirum uit Arnhem, Robert Baelder, jurist uit Rotterdam, Christof- fel Bennkers, gewezen hoofd inspecteur van politie te Rot terdam. baron Alexander Schimmelpenninck van der Oye uit Noordgouwe in Zee. land. Dubost verklaarde, dat door deze executie van gijzelaars groote indruk op de publieke opinie was gemaakt. Aange hechte rapporten doen blijken, dat sinds den aanvang van de bezetting geen andere dcor de Duitschers toegebrachte slag dieper was gevoold. In brieven, welke de Wehrmachtskom mandant ontving, werden uit. eenloopende gevoelens tot uiting gebracht. Gevoelens van grooten haat werden in die brieven gelucht, maar sommi. fe bevatten ook roerende plei- ooien cm niet tot dergelijke uiterste maatregelen een toe vlucht te nemen, en andere brieven getuigden weer van de verwarring, teweeg gebracht by idealisten, die nog steeds in de mogelykheid van begrip tusschen de Duitschers on de Nederlanders hadden geloofd, doch die thans al hun ver wachtingen in ruïnes verkeerd zagen. Ook de beruchte moord op 56 Nederlanders in de duinen van Waalsdorp op 7 Maart '45 werd door den aanklager naar voren gebracht. Hierbij bevindt zich het verhoer van „Krimi- nal-Kommissar" Munt, die in dit geval in plaats van poli tieke. a-sociae gevangenen zou hebben doen neerschieten, in dit geval plunderaars van het Haagsche bombardement. Uit de documenten blijkt, dat de dienst identificatie en berging het aantal vermoorden in Nederland schat op 4000. waarbij opgemerkt wordt, dat het aantal der gestorvenen van Vught, Amersfoort en Wester- bork niet bekend is. In het eerste kamp werden de slacht offers verbrand, zoodat opgra vingen geen uitsluitsel kunnen geven. Aangetoond werd hoe de nazi's Nederlanders. Belgen en Franschen. die hulp ver- leenden aan Britsche en Ame rikaansche piloten, hebben vermoord. Dubost las een openbare proclamatie voor van generaal Christiansen in Nederland, waarin werd afge kondigd, dat vijf personen ter dood waren veroordeeld en drie anderen tot levenslange gevangenisstraf wegens het helpen van de bemanning van een Engelsch gevechtsvlieg tuig, dat op Nederlandsch grondgebied op 7 Aug, 1941 een noodlanding had gemaakt De 62-j. M. Njjsse, landbou-werd in '42 lid van de N.S.B. wer te Borssele, was in 1941 aympathiseerend lid der N.S.B en in 1942 lid van den Land stand geworden, werd boeren leider en vorderde menschen, paarden en wagens voor de weermacht. Besch. begreep niet wat de N.S.B. was. Toen hij ongenoegen kreeg trok hij er '44 nog vóór de invasie uit. De verd. mr. Kuipers vond het een licht geval en meende dat N. met de 15 mnd. nterneering reeds voldende ge straft is. Zyn 22-j. zoon, de landbou wersknecht C. A. Nijsse, werd in Oct. '41 sympathiseerend en in Juli '44 lid der N.S.B., was Landwachter, streek-jeugdlei. der en -voorzitter van den jon gen Landstand, lid van den N, V.D. en colporteerde met de Zeeuwsche Stroom. Besch. ziet in verkeerd te hebben gehan deld HJj begreep destijds niet zich aan landverraad te hebben schuldig gemaakt. Mr. Kuipers bepleitte clementie met het oog op den jeugdigen leeftijd van N. D 32-j. dochter A. C. Nijsse, werd in '41 sympathiseerend lid en sloot zich aan b\j den Ned. bond van boerinnen. Zy begrijpt niet waarom N.S.B.- ers als landverraders be schouwd worden Met een uit voerig betoog verwekte zij gToote hilariteit. Mr. Kuipers vond dat de houding van deze besch. bewijst dat de internee- ring niet steeds de verwachte uitwerking heeft. Hij,vroeg de intern, te beperken tot de 13 mnd. die besch. zit. De 21-j. J. Bom uit Waarde werd in '43 N.S.B.-er, werkte voor Winterhulp, was lid van den landstand en ontving Duit schers. Besch. meende haar verloof de te moeten volgen die ook N.S.B.-er was. Zij ontkende omgang met Duitschers te hebben gehad. Verd. mr. Has selt drong mede met het oog op de reeds 14 mnd. internee ring, cp clementie aan. De 43-j. grondwerker C A. Almekinders uit Nisse was lid van den N.V.D., het N.A F., werkte voor Winterhulp en was werkzaam voor de Wehrmacht. A. zei gedwongen naar Duitschland te zijn gegaan, doch zei dat Winterhulp gced werk deed en bekende ervoor te hebben gewerkt. De 45 j. La. Bras uit Borsse le werd in 1941 lid der N.S B. en den N.V.D. en keurde het goed dat 3 harer kinderen Jeugdstormer werden. Zij be greep niet wat ze misdaan had en meende dat haar kinderen, hij den Jeugdstorm wel aardige versjes leerden zingen. Het Tribunaal had de overtuiging dat de vrouw alles onbewust deed en gelastte de onmiddel lijke invrijheidstelling, De 37-j. schipper W. Bazen uit Kloetinge werd in '40 N.S B.er, in '41 W.A.-man, nam deel aan de knokacties te Goes- was lid van het N.A.F., was bode en voorman bij Watter de Vos. was colportageleider en werkte voor Winterhulp, volgde opleidingen voor hulp- nolitie en landwachter enz. Zijn werkgever, de heer J. C. E Massee uit Kloetinge, kon niet anders dan goed van hem zee gen. Hij wilde hem gaarne weer aannemen na herstel van t.b.c. waaraan hij lijdende is Verd. mr. van Deinse betoogde iat B. geen politieke doelein den had. De 51-j. Sa. Ca. Staal, geb d. Broake uit Kloetinge bezocht vergaderingen van den Boerinnenbond en gaf haar zoon toestemming de politie school Schalkhaar te bezoeken. De vrouw zei met haar man lid te zyn geworden omdat de men schen hen er toch reeds van beschuldigden! Zij vertelde echter niet dat zjj samen op 'n foto stonden, toen de „leider zyn verjaardag eens in Goes kwam vieren. Mr. Kuipers zei dat de vrouw wel degelijk uit verbittering lid werd. doch zij bleef dit maar zeer kort. De 31-j. Ha. Ja. de Moor uit Wemeldinge werd in 1940 lid van de N.S.B., werkte voor de weermacht en trok aadat haai man aan Duitsche zyde was gesneuveld 128 pensioen per maand. Zy weet niets kwaad te hebben gedaan. De 41-J. vlascommissionnair B. van Noorden uit Waarde, werd in 1940 lid van de N.S.B. en bleef dit eenigen tijd, ter- wjjl hij groente en fruit aan soldaten verkocht, Besch. zei maar tot 1 Juni 1940 lid te zyn geweest en toen te hebben be dankt toen hy zag welken kant het opging. Hy heeft wel eens iets geleverd, maar hij is er spoedig mee opgehouden. Het tribunaal verklaarde de ten laste legging vervallen. GEEN VERVOLGING VAN FLANDIN. Pierre Flandin,. ex-minister van Vichy, is van rechtsver volging ontslagen, Evenwel zal hy voor het hooggerechtshof moeten verschijnen om te be slissen over zfln houding van „nationale onwaardigheid". Bij K. B. is benoemd tof. directeur van den postchèque- en girodienst te 's-Gravenhage, met ingang van 1 Dec. 1945, H. v. d. Linden, voordien aan gewezen als adjunct-directeur van het postkantoor te Rotter dam. NBEUWVLIET. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven bij der agent. S. SIJNESAEL. lieuws In een notedop Binnenkort komt de in '43* door de Duitschers geroofde walserij voor zware platen naar de Hoogovens te velzen terug. In 1939 werd met den bouw begonnen en in *43 was zij gereed. De bouw en instal latie had ca. 10 millioen ge kost - Haarlem had op 31 Dec. j.l. 150.426 inwoners. Het bestuur der Werkge meenschap Limburg heeft ad- haesie betuigd aan de petitie van het zgn. „oude leger". Vol gens de „Maas en Roerbode" heeft de min. van oorlog tegen de samenstellers van de pe titie een aanklacht wegens smaad ingediend. Op 1 Jan. j.l. telde Arn hem weer reeds 92.000 inwo ners. De gem.-secr. van Castri cum, die op aanraden van de zuiveringscommissie eenigen tijd geschorst diende te wor den, is tot burgemeester van Schermerhorn benoemd. De gemeenteraad van Schermer horn stelde den nieuwen bur gemeester ervan in kennis dat zy op de installatie niet zou verschijnen, waarop de burgemeester weg bleef. Delft herdenkt 5, 6 en 7 Mei a.s. het feit dat het 700 jaar geleden zijn stadsrechten verkreeg. Gelijktijdig hiermee zullen ook de bevrijdingsfees ten gevierd worden. De oud-gcuverneur-gene- raal van Ned. Indië, jhr. mr. A. W. van Starkenborgh Stachouwer. thans Neder landsch ambassadeur te Parijs, in Engeland aangekomen. Op 0 Febr. a.s. vindt te Amsterdam het constitueeren- de congres van de Partij van den Arbeid plaats. Vrijdag bracht een mili tair vliegtuig vanuit Leeuwar den de post voor het geïsoleer de Ameland en Schiermon nikoog. Naar verluidt zal de lich ting '45 die begin Maart op komt, vnl. in het Oosten des lands worden opgeleid. De lich ting telt na afkeuringen plm. 48.000 man. waarvan resp. 5000 en 3000 naar de zee- en de luchtmacht gaan. Maandag a.s openen dc Spoorwegen een autobusdienst Geldermalsen's- Hertogen bosch v.v. waardoor een be langrijke verkorting van rij tijd wordt verkregen in de ver binding met het Zuiden. - In Roosendaal heerscht momenteel onder kinderen veel diphtherie. De laatste veertien dagen eischte deze ziekte reeds vijf slachtoffers. Het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden heeft de dood straf geëischt tegen C. A. v. Santvliet die was toegetreden tot de Waffen S.S. en boven dien bewaker was geweest in de politieke gevangenis te Vught. De procureur-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage neeft de dood straf geëischt tegen J. L. Ruys, die lid was geweest van het N.S.K.K. en voor des S.D, had gereden. Bovendien had hij En gelsche vliegtuigen misleiden de lichtsignalen gegeven. Te Sittard zijn door de po litie drie jeugdige boefjes ge arresteerd die sinds October '45 diverse Inbraken en aansla gen hebben gepleegd. Zij had den o.m. een Bomb disposonal- wagen ontvreemd. Het byzonder gerechtshof te Utrecht heeft de doodstraf geëischt tegen W. v. d. Loos, kadet-vaandrig in '40, die als lid van het vrijwilligers legioen Seyffardt, 2 jaar lang met de Duitschers had meegevochten. De procureur-fiscaal te Amsterdam heeft de doodstraf geëischt tegen een vrouw die haar eigen man bij de land wacht had aangegeven en bo vendien toen de landwacht haar man kwam arresteeren een verhouding met een der land wachters nad aangegaan. Te Steyl (L.) is zekere B. tfldens een wandeling met den kamp-commandant van het kamp voor politieke ge vangenen door een militair, die het leven van den commandant in gevaar achtte doodgeschoten. Men neemt aan dat B. niet normaal was en vroeger in het kamp opgesloten is geweest - De Fransche en Engel sche troepen zullen binnen en kele dagen Syrië en de Liba non verlaten. In de zitting van 18 Januari te Middelburg werden de vol gende zaken behandeld: Jac. Minderhoud, koopman te Middelburg, was in Mei 1944 lid van de N.S B. geworden en was sedert eind 1942 lid N.V D. Hy had wel eens een N.S.B-- speldje gedragen en de nat.- soc. groet gebracht. Ook had hij verscheidene personen met „Dam 6" bedreigd, waarvan hij nu spyt had- De verdediger, mr. A. H Kuipers, was van meening. dal besch., die lichamelyk en gees telijk volkomen minderwaardig was, het slachtoffer was ge worden van het machtsmis bruik van den N.S.B-er Rey- nierse en verzoekt geen ver dere maatregelen te nemen. De man woont reeds eenige maan den in een pakhuis. Joh. Kort. los werkman te Middelburg, had in 1943 op het Marineterrein der Duitsche Weermacht te Vlissingen ge werkt en was daarna vrijwillig in Riga voor de Nederl. Oost Compagnie gaan werken De vrijwilligheid van dit laatste ontkende besch. ten stelligste. Hij was in 1943 door het Ar beidsbureau voor Duitschland aangewezen en later voor de Oost Compagnie geronseld. Toen men hem in Riga wilde dwingen, voor de S.S. te tee- kennen, is hij kunnen ontsnap pen. Mr- Kuipers achtte de verklaringen van besch. be trouwbaar. Hjj merkte op, dat hier met twee maten wordt gemeten: vele personen n.l., van wie vast staat, dat zy vrij willig in Duitschland gewerkt hebben, loopen nog steeds op vrije voeten, Ant- Martefln, vischhande- laar te Arnemuiden, was reeds vóór Mei 1940 lid van de N.S. B. en dit gebleven tot 1941. Hy liad veel visch aan de Duitsche Weermacht geleverd en had, door bemiddeling van referent Korte, extra vischtoe wij zingen ontvangen. Hij ontkende let terlijk alles. Er was een brief aanwezig van den kringadmi nistrateur der N-S.B.. dat M. in 1942 weer als lid der N S B. was opgenomen Ook dit ont kende hij. Hij had bedankt als lid, toen de N.S.B- op de Ko ningin ging schelden. Mr. Kui pers zag 'deze zaak aJs een uiting van concurrentiezucht en verzocht den man uit inter- nee'-ing te ontslaan. Uitspraak in al deze zaken op 1 Februari a.s-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10