PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT G0UIN, DE NIEUWE MAN IN FRANKRIJK. Wat gebeurt er in Griekenland? NIEUWE BONNEN Cedrijv gheiii m Batavia De stakingscatastrofe in deV.S. Vón Papen en von Neurath „onvrijwillige nazi's". Kinderzorg" bestaat binnen kort 40 jaar. Uit de provincie. Hoofdredacteur Balliniijn (wei «edactioneele medewerking van dr. t H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma V- van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vlisslngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- dn feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 25 Januari 1946 189e Jaargang Nummer 21 ABONNEMENTOPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco Eer post, 1 3-45 per kwartaal, oss* nummers 5 cent. ADVER- TENTIEPRljS 12 cent per minimum oe» advertentie f 3—-. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, telefoon 10 <2 lijnen), Middelburg I ondensche Kaai 29. teleloon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15, telefoon 2475- Temeuzcn Nleuwediepstraat 23 Postrekening 359300j»rov_jieeu^^ PSYCHOLOGISCH ONJUIST. Sit la eenigen tijd geleden Officieel medegedeeld, dat de ministers extra kolen kregen ©n sommige bladen hebben toen nogal kabaal daarover gemaakt. De P.Z.C. heeft aan dat relletje niet meegedaan. Immers, ook al is men het niet ©ens met de Indische politiek der regeering, al zou men een meer actieve buitenlandsche politiek wenschen, toch geldt vóór alles de leuzeHoeden af voor het kabinet-Schermer- horn I Het staat nu eenmaal voor ongekende moeilijkheden en het verricht zijn taak, ondanks de vele verlangens, die onver vuld blijven, op bewonderens waardige wijze. Toch vraagt men zich af, of het wel goed gezien is, dat men sommige ministers 50 mud kolen extra geeft. Gaat men daarbij niet over de achreef Nu komen er nieuwe dingen aan het licht. De Tweede Kamerleden ont vangen sigaretten „voor repre sentatieve doeleinden". Som. mige hoofdambtenaren krijgen 3 liter jenever per maand, eveneens voor representatieve doeleinden. Het is zeer goed mogeljjk, dat de ambtenaren, Kamerleden en ministers, die déze extra'tjes ontvangen, ze inderdaad noodig hebben, maar toch is de toekenning ervan psychologisch onjuist. Het spreekwoord Gelijke monni ken gelijke kappen gaat nog altijd op en zoo lang menigeen nog zonder resultaat bij den slijter aan klopt om als klant ingeschre ven te worden en zoolang onze eigen tabaksrantsoenen zeer klein blijven, vraagt men van hoofdambtenaren en Kamer leden geen al te zwaar offer, als men verlangt, dat zij hun bezoekers zonder borrel en si garet ontvangen. Toekenning van Extra'tjes moet een hooge uitzondering blijven, omdat zij anders als een psychologische fout moet worden beschouwd. Eerlijk dee- len wat er is helpt ook mee om goed gehumeurd dezen moeilijken tgd door te komen. Het Wereldgebeuren Nieuws In een notedop H. M. de Koningin schonk een belangrijke gift voor den wederopbouw van de verniel de N.H. kerk te Dinteloord. Dit vanwege de oude relaties tusschen de Ned. Herv. gem. van Dinteloord en Prinslana en het Huis van Oranje. Ook België heeft veel voor Nederland gedaan. De be woners schonken o.m. 10 mil- lioen fres., groote hoeveelhe den kleeding en voedsel en duizenden kinderen genoten en genieten nog gastvrijheid. Nederland dat 20.000 ml lltaire rijwielen in Engeland heeft besteld, zal honderden gewezen R.A.F.-rijwielen ont vangen. Voor den bijz. raad van cassatie werd opnieuw de doodstraf geëischt tegen S. Bakker uit Purmerend, die ver raad pleegde hetgeen iemand het leven kostte Tegen zijn vrouw werd bevestiging van het vonnis van het hof: 5 jaar gevangenisstraf geconcludeerd. Voor .den bijz. raad van cassatie te Den Haag eischte de adv. fiscaal de doodstraf tegen H. W. A. v. d. Heyden uit Utrecht die verraad pleeg de. waarvan een der slachtof fers stierf. De P.O.D te Velzen heeft alle politieke moorden, in den bezettingstijd in dit district be. dreven, opgehelderd. De daders zijn gearresteerd én zitten ge vangen. Een der daders, Itler, is nog steeds voortvluchtig. Er wordt nogmaals op ge. wezen dat de tewerkstelling met huisvesting van arbeids krachten in de geteisterde ge bieden utsluitend via de ar beidsbureaus mag geschieden teneinde moeilijkheden met huisvesting der arbeiders te voorkomen. Door de groote vraag naar shag en sigaretten, is de sigaar eenigszins in de ver drukking gekomen. Nu zullen er „sprietjes" gefabriceerd worden om den weg voor de sigaar opnieuw te effenen. Bij K. B. is eervol ontslag verleend aan luit. gen. L H. van Oyen en den heer Ch'. O. v. d. Plas. Luit. gen. van Oyen, wnd. commandant van het le ger en hoofd van het dep. van oorlog in Ned. Indië, is bevor derd tot commandeur in de or de van Oranje-Nassau. De post, voor staf en be woners van de Kandij-evacua tiekampen moet voortaan gericht worden aan: „O C Dutch Rapwi B camps Kandij, Ceylon". Jean Luchaii'e, de leider van de Fransche pers tijdens de Duitsche bezetting, is heden ter dood veroordeeld. Don Juan, de Spaansche kroonpretendent, heeft nu een transitvisum ontvangen van de Engelsche regeering. Hij wilde van Zwitserland naar Portugal reizen en aangezien er geen directe verbinding is. zal hij nu via Engeland kun nen gaan. Weinig nieuws van de Uno. De Fransche kabinetscrisis is, zooals wij reeds voorspel den, opgelost en Felix Gouin is de nieuwe man in de vierde republiek. Wel is er nog geen volledige overeenstemming be reikt over het rgeeringspro- gramma, maar het is onwaar schijnlijk, dat daarover zoo ernstige moeilijkheden zullen ontstaan, dat Gouin als re geringsleider weer zal ver dwijnen. Voor Nederland is de nleu we premier, die zijn functie slechts aanvaardde op voor waarde, dat alle partijen hun volledige medewerking zouden verleenen, een volkomen onbe kende. In Frankrijk echter kent men zijn naam reeds lan ger. Hij werd geboren in Pey- pin (dep. Bouches du Rhone), werd in 1904 advocaat en sloot zich toen aan bij de socialisti sche partij, waarvan hij een der oudste en meest ervaren strijders is. Hij volgde aanvan kelijk een provinciale loopbaan, maar werd in 1924 kamercan- didaat. Sedertdien is hij par lementslid. Vastbesloten wei gerde hij na de capitulatie van 1940 de republiek uit te leve ren aan Laval en zoodra hij daartoe kans zag, verliet hg Frankrijk om zich via Spanje naar Engeland te begeven. Daar sloot hij zich als verte genwoordiger der socialisten bij de Gauile aan. In 1943 be gaf hij zich naar Algiers, waar hij een leidende rol speelde bij de voorbereidingen, die werden getroffen om het bewind in Frankrijk na de Duitsche ne derlaag te kunnen overnemen. In 1944 kwam hij naar Frank rijk terug, waar hij gekozen werd tot voorzitter van de con- stitueerende vergadering. Thans neemt hij de taak van de Gaulle over en allerwege is men benieuwd naar zijn presta ties in de groote politiek. Op de vergadering der Ver eenigde Volkeren heeft zich ook ditmaal nog niets sensa tioneels voogedaan. In de commissievergaderingen hield de Nederlandsche afgevaardig de, prof. F, van Asbeck, een uitstekende rede over de wij ze, waarop het bestuur van ge bieden, die onder trustee van de Uno komen, moet worden geregeld. Van vele zijden werd, de Nederlander na afloop met deze rede gecomplimenteerd. Vermeld dient voorts te worden, dat de algemeene ver gadering van de Uno, die Woensdag zou bijeenkomen, haar vergadering tot Donder dag uitstelde. Ook de Veilig- reidsraad zou bijeenkomen. Over den opstand in Grieken land is de laatste dagen nog al het een en ander te doen geweest. Hier en daar wer" getracht, deze voor te stellen als een fascistisch complot er liet men het voorkomen, alsof de geheele Peleponnesus in vuur en vlam stond. Gelukkig blijkt de juiste tcndracht min der opzienbarend. Wel hebben rechtsche extremisten kabaal gemaakt, maar de regeering is den toestand meester en ach teraf blijkt, dat de rechtschen het niet de moeite waard von den om te vechten tegen de troepen, die uitgezonden wa ren om de orde te herstellen. Hun actie was uitgelokt door een aantal misdaden, die in het roerige gebied waren ge pleegd. De Russen hebben de con trole over de nationale bank van Hongarije overgenomen. De betalingen op staatsleenin- gen en chèques werden onmid dellijk gestaakt evenals het drukken van biljetten van 100.000 pengoe. Het doel Van dezen stap is nog niet bekend. Er ontstond onmiddellijk een paniekstemming op de zwarte markt en de Ameri- kaansche dollar daalde van 650,000 tot 600,000 pengoe. De transacties in buitenlandsche valuta zijn practisch tot stil stand gekomen ONVERBETERLIJK. Op de Veluwe, even ten O. van Millingen, waar munitie ontploft moest worden, werden de automobilisten aan- gehouden doordrie Duitsche militairen, die net verkeer moesten re gelen. Zij deden dit bo vendien op een toon, die leed denken aan hun „glorietijd". De minister van oor log is er van op de hoogte gesteld, die den Chef van den Gen. Staf opdroeg aan den ge- wraakten toestand een einde te maken. Overigens lokt de aanwezig heid van Britsche troepen in Griekenland steeds meer cri- tiek uit. De Britten echter voelen er niet veel voor hun troepen terug te trekken. Zij zijn benauwd, dat anders Rus land in Griekenland gaat hen gelen. Zou Griekenland dan bij ten in het Russische aas. dan zou het evenwicht in de Mid- dellandsche Zee verstoord zijn en nog altijd is de Middelland-' sche Zee een hartader van het Britsche; rgk. DE VERGOEDING OORLOGSSCHADE. VERSCHILLENDE TWEEDE KAMERLEDEN VOOR VERVANGINGSWAARDE. In de Tweede Kamer vorm den Woensdag de financieele voorzieningen met betrekking tot de oorlogsschade het on derwerp van bespreking. D heer Hofstra (s.d.) betoogde dat bet ter verkrijging van zekerheid noodzakelijk is dat zoo spoedig mogelijk een wets ontwerp ter regeling van deze aangelegenheid wordt inge diend. Spr. aanvaardde in het algemeen de vervangings waarde als den juisten maat staf en gaf eenige denkbeelden in overweging ter financiering van de vergoeding tegen ver vangingswaarde. De heer v. d. Heuvel (a.r.) vestigde de bij zondere aandacht op de scha. devergoeding van bepaalde be. drijven en achtte de huur waarde voor vergoeding van huisraadschade een volstrekt onjuist criterium. Ook deze spreker was voorstander van de vervangingswaarde. Voorts drong de heer v. d. Heuvel aan op een snelle herstelpolitiek, speciaal t.a.v. Walcheren* dat niet geholpen is met uitkee- ringen op basis van '40. Ver der gaf hjj in overweging den dienst van den wederopbouw te decentraliseeren en bij de gemeenten terug te brengen om sneller te kunnen werken. De heer Mes (r.k.) bepleitte eveneens toekenning van de vervangingswaarde, desnoods een percentage daarvan eh vroeg bijzondere aandacht voor de positie der getroffen land- gebruikers en der bewoners van de getroffen gebieden. De heer Dreesen (r.k.) betoogde de wenschelijkheid van het vergoeden van behoorlijke vervangingskosten en uitte Wachten over de trage uit- keering van voorschotten voor vergoeding van verloren ge- ganen oogst '44, De heer Ysselmuyde (r.k.) wenschte ook decentralisatie van den dienst van wederop. bouw, daar er weinig schot in zit. De heer Schilthuys (v.d.) was geneigd de basis van 1940 te aanvaarden, met het oog op de groote offers die ver goeding van vervangingswaar de zou vergen. Nadat de heer Teulings (r. k.) nog gewezen had op de z.l. onbevredigende financie ringsregeling voor den bouw van noodkerken en de heer Krol (c.h.) een betere regeling voor de huisraadschade had bepleit, hierbij de vraag stel lend waarom niet tot vorde- rinj, van huisraad wordt over- gegaan, werd de vergadering verc" agd. Van 20 Jan. km. 2 Febr. Bonkaarten KA. KB, KC 602. Jam: 725, 250 gr. jam, stroop, boterhampasta enz. Koffie: 726, 100 gram. Huishoudzeep: 727, pl.m, 112 gram. Zacht© zeep: 728, 250 gram. Aardappelen: B 69, 1 kg. Ei: B 70, C 70, 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 602. Melk: A 02 melk, l'/2 L; B 02 C 02 melk 3 liter. Aardappelen: 002 aardappelen. 1 kg. Bonkaarten KD, KE 602. Jam: 825,- 250 gr. jam, stroop, enz. Ei: 826. 1 ei. Huishoudzeep: 827, pLm. 112 gram. Zachte zeep: 828, 250 gr. Bonkaarten LD, LE 602. Melk: D 02, E 02 melk. 5 1. Aardappelen: 502 aardappelen, 1 kg. Tabaks kaarten enz. T 10: 2 rants, rook- of shag- tabak, (geen sigaretten of sigaren) V 10: 100 gr.'choc, of suikerw. X 10: 100 gr. choc! o£ suikerw. Bovengenoemde bonnen kun. neu reeds op Vrijdag 25 Jan. a.s. van des morgens 8 uur ai' worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst m.i.v. Maandag 28 Jan, mag worden afgeleverd. De eieren op de bonnen B 70, C 70 en 826 zijn verkrijgbaar bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoenbonnen voor' zieken te verkoopen Ter aanvulling van het door de. weersomstandigheden tijde lijk verlaagde aardappelrant soen voor personen van 4 jaar en ouder kan 2 kg. uit de eer der verstrekte voorschotten worden genomen. (Dit geldt natuurlijk niet meer voor Zee land nu de aardappelen vrij zgn.) Bij deelneming aan de maal tijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen „006 of 506 vleeseh" voor vleesch en „002 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd, De Indrapoera in quarantaine. Op Java hebben zich slechts kleine schermutselingen voor gedaan. In- Batavia neemt de politieke bedrijvigheid toe, in afwachting van de aankomst van dr. van Mook. Het Russische officieele persbureau Tass oefent critiek uit op de „oorlogszuchtige" politiek van de Nederlandsche regeering. Lt. admiraal Helfrlch heeft Donderdag officieel afscheid genomen van zgn ataf. De Australische troepen ih Indië zullen worden afgelost. De „Indrapoera." is uit Bom bay te Singapore aangekomen om Nederlandsche evacué's af te- halen. Het vertrek is ech ter uitgesteld, omdat het schip achttien dagen in quarantaine moet wegen» pokken. In het thans voor het eerst verschenen wekelijks ch over zicht der regeering over den toestand in Indië, wordt onder meer gewezen op de groote be, teekenis van den brief dien mr. Slamet, als democra tisch Indisch leider tot H.M. de Koningin richtte. Uit dezen brief blijkt, dat velen in Indië wel degelijk l» mengaan met Nederland wenschen. De regeering der V. S. heeft de vleeschf abrieken, waarin 200.000 arbeiders staakten, overgenomen Men weet nog niet of de arbeiders bereid zijn onder toezicht der regee ring het werk te hervatten. In ae staking in de staalin dustrie is nog geen verande ring gekomen. In Pennsylvanië zijn 50 ko lenmijnen gesloten als gevolg van de staalstaking. Inmiddels dreigt een staking onder 't spoorwegpersoneel en dreigen 650.000 arbeiders van de scheepswerven in staking te gaan. HONGARIJE REPUBLIEK De Hongaars che min.-pre- sident zal vandaag bij de ka mer van afgevaardigden een voorstel indienen de republiek uit te roepen. HET PEIL DER PACHTPRIJZEN. Momenteel is het wijzigen der pachtprijzen zonder goed keuring der Grondkamer niet toegestaan. Binnenkort wordt een commissie ingesteld om na te gaan in hoeverre een ver hooging der pachten op korten termijn toelaatbaar is. Het proces te Neurenberg. Woensdag kwam te Neuren berg de zaak van den radio spreker Hans Fritsche in be handeling. Hij gaf een onder- teekende verklaring dat hij door de nazi's als politiek on betrouwbaar werd beschouwd en dat hij zijn functie alleen bekleedde als expert op radio- gebied. Hq wierp zich op als de redder en beschermer yan alles wat Joodsch was. De aanklager legde echter tegen overgestelde bewijzen over. De zaak van Hess zou ook in behandeling gekomen zijn doch dit kon geen doorgang vinden omdat Hess' verdediger niet aanwezig kon zijn, daar hij zijn enkel gebroken had. Hess heeft nu gevraagd zich zelf te mogen verdedigen. Streicher is ziek. Voorts kwamen de beschul digingen tegen Franz von Pa pen en von Neurath aan de orde. Von Papen blijkt een leidende rol te hebben ge speeld in het aan de macht komen van Hitier. Hij had wel iswaar conflicten met Adolf, maar die werden telkens bij gelegd- In Hitiers eerste re geering werd von Papen yice- kanselier. Later ondermijnde hij den Oostenrijkschen staat, om ten slotte in Ankara al zijn invloed aan te wenden om Tur kije aan Duitschlands zijde te brengen. Hfl toonde zich door dit alles een getrouw dienaar van Hitier en allerminst een man, die slechts gedwongen met de nazi's samenwerkte. Baron von Neurath, die van 1933 tot 1938 minister van buitenlandsche zaken was en later leider van het Protecto raat, slaagde er evenmin in aan te toonen, dat hij niet vrijwil, lig heeft med" gewerkt. Veel zegenrijk werk trots groote moeilijkheden. In het tweede kwartaal te Middelburg terug? Donderdag 21 Februari zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Ver. Kinderzorg te Middel burg werd opgericht. Van het eerste bestuur is alleen prof. H. Th. Obbink te Utrecht, des tijds Herv. predikant te Mid aelburg, in leven. De eerste voorzitter, ds. De Ligt, heeft tot 1928 de vereent ging mogen dienen, daarna op- evolgd door ds. Ten Kate, ds. 'ossers en ds. Kelder, terwijl hans dr. W. H. Beekenkamp de voorzittershamer hanteert. In de rij der secretarissen was meer afwisseling, maar „Kin derzorg" heeft slechts 3 pen ningmeesters in die 40 jaar gehad. Eerst de heeren Kosten en Snoep en sedert 1921 de tegenwoordige penningmeester ds. De Vries, die wordt bijge staan door den heer C. C. Mantz. Een groot aantal da mes en heeren heeft dagelijks hun krachten gegeven aan de opvoeding der kinderen, waar onder in het bijzonder mag genoemd worden de heer P. D. Middelkoop, die 18 jaar direc teur is geweest en in Dec 1940 overleed. Moeilik begin. Het begin is heel moeilgk geweest: groote tekorten en veel schulden. De rijkssubsi dies waren niet voldoende voor ho al maar groeiende werk, zoodat het een buitengewoon zware zorg was om het be. noodigde geld jaarlijks bgeen te krijgen, maar de Zeeuwsche Hervormde Gemeenten hebben kapitalen samen gébracht, zoo dat het niet alleen gelukt is het werk gaande te houden, maar ook uit te breiden. Hon derden kinderen zgn voor ma- terieelen en geestelijken onder gang bewaard geworden. Een uitkomst was de erfenis van wglen den heer en mevr. Blumde Niet, waarbij een flink legaat was, waarmee het gymnastieklokaal en de cen trale verwarming in 1935 werden gebouwd. De evacuatie. Nauwelijks waren de ergste financieele zorgen weggeno- men of de oorlog trof „Kinder zorg" bijzonder zwaar. In Aug. 1943 moest de grootste helft der kinderen evacueeren: de meisjes naar „Erica" te Hui zen in N-Holland en een 50- tal kinderen werden gastvrij in gezinnen op Zuid- en Noord- Beveland geplaatst. Maar in Januari 1944 werden ook de overigen verdreven, die in Bu ren (Gld.) terecht kwamen in het Kon. Weeshuis, waar thans de directeur, de heer De Bruin, ook een toevlucht gevonden heeft. Kort daarop kwam met de overstrooming van Walche ren de zwaarste slag. Na het droogvallen van de gebouwen, zijn ze gevorderd ter huisves ting van werklieden van den wederopbouw, maar gehoopt wordt, dat in het tweede kwar taal van dit jaar allen weer zullen kunnen terugkeeren Dadelijk na de bevrijding van Zeeland maakte het bestuur plannen tot stichting van een Noodkindertekuis, dat meteen als doorgangshuis zou kunnen dienst doen. Het gelukte in den zomer van 1945 te Goes in huize „Welgelegen" een Kindertehuis in te richten, dank zij de groote offervaar digheid der gemeenten en vele personen en instanties. Thans is dit huis bevolkt met 13 jongens en 13 meisjes. Op „Erica" bevinden zich 19 jon- gens en 29 meisjes, te Buren 27 jongens, in andere inrich tingen 10 kinderen en in pleeggezinnen 52 kinderen. Per 31 Dec. '45 worden dus 161 pupillen onder de zorgen van Kinderzorg opgevoed, waarvan 121 voogdijkinderen zijn. Tevens zal ieder inzien, dat door deze verspreidheid het werk uitermate is ver zwaard en kostbaar is ge worden, zoodat bestuur, direc tie en personeel er naar snak ken weer naar de oude woon plaats te mogen wederkeeren. DIJKGAT RAMMEKENS GEBLOKKEERD Gistermiddag ls het laatste dijkgat op Walcheren, dat bij Ranmiekens, voor den twee den keer geblokkeerd. De eerste maal geschiedde dit op 1 December 1945. De geweldige Phoenix-ponton, die toen gebruikt werd, werd ech ter onderloops en het resultaat van een enorme inspanning werd door stroomgeweld on gedaan gemaakt. Nadat 18.000 ton steen In het dijkgat was gestort, werd gisteren de tweede poging ge waagd en gelukkig met vol ledig succes. Twee en dertig sleepbooten, zes drijvende kra nen en vjjf zandzuigers zjjn in actie geweest. De zee voor Rammekens bood een overwel digenden aanblik! De Phoenix, voorzien van een sluitstuk, werd op z\jn plaats getrokken en nadat om ca. half drie met de werk zaamheden een aanvang was gemaakt, begon om «rwart over vier het gevaarte te zin ken en was om even over vij ven de blokkeering voltooid. Alle beschikbare krachten worden thans ingezet om de resteerende opening te dich ten. De vrijlating der Schelde-directeuren, De plaatselijke Unie van Me taalbewerkers te Vlissinger heeft na da vrijlating van de beide destijds geïnterneerde Schelde-directeuren in October jl., op 5 November den chef van het Militair Gezag ver zocht om publicatie van de motieven, waarop de vrijlating- was gegrond. Op 21 Dec. werd dit verzoek herhaald, wMfge- zeld van de mededeeling, dat als publicatie niet geschiedde, het bestuur, gezien de onte vredenheid onder de arbeiders, niet langer verantwoordelijk heid voor den gang van zaken kon aanvaarden en dit zou be richten aan den min.-pres. Daar beide verzoeken onbe antwoord bleven, heeft het be- stuur thans den min.-pres. van een en ander in kennis gesteld. De Unie heeft ons hiervan in kennis gesteld door middel van een uitvoerig schrgven, dat bittere critiek bevat op het feit, dat het M.G. zich zelfs niet verwaardigde, de Unie van antwoord te dienen. STICHTING TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN, Opgericht is de afd. Zee land der „Stichting Toezicht Politieke Delinquenten", die tot doel heeft het bevorderen van de terugschakeling van daarvoor in aanmerking ko mende politieke delinquenten en hun gezin naar normale verhoudingen, in den ruimsten zin des woords. Dit geschiedt o.m. door het onder toezicht nemen van per sonen, die, overeenkomstig het besluit berechting politie ke delinquenten voorwaardelijk in vrgheid zijn gesteld, als mede door het verleenen van hulp en steun aan zoodanige ontslagen politieke gevange nen ais daarvoor in aanmer king komen en. daaraan be hoefte hebben. Voort3 brengt de Stichting het geven van voorlichting aan den Rechter en aan het O.M. in die politieke strafzaken, met inbegrip van Tribunalen, be trekking hebbende op feiten, welke zijn gepleegd gedurende den tijd der Duitsche bezetting, zulks met betrekking tot de persoonlijke omstandigheden der verdachten. Het bureau der afd. is voor. loopig gevestigd in het per ceel Koepoortstraat 6 te Mid. delburg. PROV. VEERDIENST HOEDEKEN SKERKE— TERNEUZEN. De „Prinses Irene", die den veerdienst met Zierikzee on derhouden heeft en op het oogenblik bij „de Schelde1' in reparatie is, zal in Febr. den veerdienst Hoedekenskerke Terneuzen gaan onderhouden. De veerboot biedt plaats aan personen en kan tevens rij wielen. vervoeren. Ged. Staten hebben den heer J. van den Bergh, klerk ter Prov. Griffie, m.i.v. 1 Jan. j.l. benoemd tot adjunct-commies. RIJKSDIENST VOOR ELEC- TRICITE1TSV OORZIEN IN G. De minister van verkeer en energie heeft 18 Jan. den heer J. Slooves, directeur der NV. „P.Z.E.M.", tevens tot dis trictsdirecteur van den Rijks dienst voor Electriciteitsvoor ziening in district VI benoemd. District VI omvat de provincie Zeeland. De instelling van deze functie is gegrond op het feit, dat het door de bgzondere om standigheden op tiet oogenblik noodzakelijk is tgdelgk regelen t© stellen inzake d© opwek king en billgke verdeeling van electriciteit. De bevoegdheden zjjn aan* gegeven in het Staatsblad no. F 209. Op grond van art. 1 aub. 4 van Staatsbl. F 221, is aan Th. A. M. Overmaat ontslag ver leend als burgemeester van Aardeuburg, met toekenning van wachtgeld. BEGRAFENIS VAN »L D. DE GROOT. Donderdag werd op de A> gemeene Begraafplaats te Goes het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. D. de Groot, die in Oct, 1944 door de Duitschers werd gefusilleerd, ter aarde besteld. Op het kerkhof was de be langstelling groot en talrijke kransen en bloemstukken wa ren de tolk van het mede leven van corporaties, buurt bewoners en van heel welden kend Goes. De heer J. Laport voerde aan de groeve als eer ste het woord en schetste den overledene als een voorbeeld voor alle illegale werkers die zelfs den dood niet vreesde als het om ging den bezetter den voet dwars te zetten. Na-, mens het gemeentebestuur sprak de wethouder A. Buys., die er op wees, dat een goed stadgenoot hier naar zijn laat ste rustplaats werd gebracht. De heer De Koning voerde na mens de buurtbewoners het woord, waarna de heer E. Ver in aire er op wees wat ds vriendenkring in den heer De Groot verliest. Namens de familie dankte de heer Zalt- bommel voor de gesproken woorden en belangstelling. Te Kapelle speelde de Kapel, sche biljartclub „Krijt op Tijd" tegen Hansweert. Kapelle won met 788 tegen 461 punten. Maandagavond trad voor het Nutsdepartement Yewek® in de zaal Nolet op, mevrouw van den Broeke—de Man met 5 „Katrina" en „Boerenpsalm1'. Met zeer groote aandacht werd deze begaafde declamatrice ge volgd. Benoemd tot gezworene van den calamiteuzen Jonkvrouw- Annapolder: J. S. de Regt te Kats (Kortgene). Dinsdagavond hield de mu- ziekver. „Concordia" te Kreh- bendjjke haar jaavergadering onder leiding van den heer Minderhoud. De financieele toestand is goed. Tot bestuursleden werden be noemd de heeren L. J. v. Lan- gevelde, H. Tr. v. Doorn en M. Polderman. Besproken werd de deelname aan het Bondscon- cours en een verzoek, te rich ten aan het gemeentebestuur, voor het bouwen van een hulp muziektent. Ter afwisseling werd gede clameerd en enkele stukjes voorgedragen. Een der oudste leden dankte het bestuur voor zijn vele werk. In de plaats van den heer W. Zeevaart is tot raadslid van Baarland benoemd de heer C. van Darame Pzn. De collecte te Baarland ten bate der muziekvereeniging „Prinses Juliana" bracht 576,35 op. De wachtmeester der Staats, politie te Krulnlngen, J. Krista- lijn, is. op grond van het Zui veringsbesluit, met ingang van 6 Dee, 1945 ontslag verleend uit zjjn functie. Na een gedwongen rustpe riode, hield de >,Chr. Qrunie- vereeniging" te Vrouwenpolder haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer M. v. d. Broeke De secretaris bracht de verslagen uit. Het ledental bedraagt 220. - Tooneeïstuk, samenspraken en voordrachten vielen zeer in den smaak. Ds. Valeton sprak over: „Dynastie van 't Ko ningshuis waarna hij met dankgebed sloot. YERSEKE, Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven bi} de DAMES DUINKKRKE. Laatste nieuw» De Fransche regeeringskwestle. De vertegenwoordigers der drie voornaamste partgen (communisten, socialisten en M.R.P.) hebben overeenstem ming bereikt over het pro gramma en de vorming een er uit deze drie partijen bestaan de coalitieregeering. In het programma wordt volgens Reuter o.m. aangedrongen op het verbreken van de diploma tieke betrekkingen met bet Spanje van Franco. De radi caal-socialisten die in het ka binet De Gaulle nog met één minister' vertegenwoordigd wa ren, hebben besloten niet deel te nemen aan de nieuwe re- eering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3