PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAHT GOUIN, DE NIEUWE MAN IN FRANKRIJK. Wat gebeurt er in Griekenland? NIEUWE BONNEN Bezorgdheid in Batavia. De stakingscatastrofe in Von Papen en von Neurath „onvrijwillige nazi's". Kinderzorg' bestaat binnen kort 40 jaar. Uit de provincie. Hoofdredacteur G- Ballintljn (mei redactioncele medewerking van dr. W- H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Uruk: firma V- van de Velde Jr., Vliaslngen. Commissie van Bijstand W- 't Hooit te Goes. J. L van Leeuwen, Ds. M. L- W. Schoch, Vlisstngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- an feestdagen. Vrijdag 25 Januari 1946 189e Jaargang Nummer 21 ABONNEMENTSPRIJS 2b cent per week, t 3-20 pet kwartaal, franco per post, t 3-45 per kwartaal. Losse nummer» 5 cent ADVER* WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT minimum oer advertentie t 2——» Bureaux gevestigd te VHssingen Walstraat 58-60, teletoon in |2 lijnen). Middelburg I nndensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924- Goes Turikade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepslraat 23 Postrekening 3593C0 Rrov Zeeuwsttie L mimni Middelburg^ PSYCHOLOGISCH ONJUIST. B3r Is eenigen tijd geleden officieel medegedeeld, dat de ministers extra kolen kregen en sommige bladen hebben toen nogal kabaal daarover gemaakt. De P.Z.C. heeft aan jat relletje niet meegedaan. Immers, ook al is men het niet eens met de Indische politiek der regeering, al zou men een' meer actieve buitenlandsche politiek wenschen, toch geldt vóór alles de leuze Hoeden af voor het kabinet-Schermer- hora Het staat nu eenmaal voor ongekende moeilijkheden en het verric&t zijn taak, ondanks de vele verlangens, die onver vuld blijven, op bewonderens waardige wijze. Toch vraagt men zich af, of het wel goed gezien is, dat men sommige ministers 50 mud kolen extra geeft. Gaat men daarbij niet over de achreef Nu komen er nieuwe dingen aan het licht. De Tweede Kamerleden ont vangen sigaretten „voor repre sentatieve doeleinden". Som mige hoofdambtenaren krijgen 8 liter jenever per maand, «veneens voor representatieve doeleinden. Het is zeer goed mogelijk, dat de ambtenaren, Kamerleden en ministers, die deze extra'tjes ontvangen, ze inderdaad noodig hebben, maar toch is de toekenning ervan psychologisch onjuist. Het spreekwoord t Gelijke monni ken gelijke kappen gaat nog altijd op en zoo lang menigeen nog zonder resultaat bij den slijter aan klopt om als klant ingeschre ven te worden en zoolang onze eigen tabaksrantsoenen zeer klein blijven, vraagt men van hoofdambtenaren en Kamer, leden geen al te zwaar offer, als men verlangt, dat zij hun bezoekers zonder borrel en si garet ontvangen. Toekenning van Extra'tjes moet een hooge uitzondering blijven, omdat zij anders als «en psychologische fout moet worden beschouwd. Eerlijk dee- len wat er is helpt ook mee om goed gehumeurd dezen moeilijken tijd door te komen. Het Wereldgebeuren Nieuws In een notedop h. m. de Koningin schonk een belangrijke gift voor den wederopbouw van de verniel de N.h. kerk te Dinteloord. Dit vanwege de oude relaties tusschen de Ned. Herv. gem. van Dinteloord en Prinsland en het Huis van Oranje. Ook België heeft veel voor Nederland gedaan. De be woners schonken o.m. 10 mil- lio£a fres., groote hoeveelhe den kleeding en voedsel en duizenden kinderen genoten en genieten nog gastvrijheid. Nederland dat 20.000 mi lltaire rijwielen In Engeland heeft besteld, zal honderden gewezen R.A.F.-ry wielen ont vangen,. Voor den bijz. raad van cassatie werd opnieuw de doodstraf geëischt tegen S. Bakker uit Purmerend, die ver raad pleegde hetgeen iemand het leven kostte. Tegen zijn vrouw werd bevestiging van het vonnis van het hof: 5 jaar gevangenisstraf geconcludeerd. Voor den bijz. raad van cassatie te Den Haag eischte de adv. fiscaal de doodstraf tegen H. W. A. v. d. Heyden uit Utrecht die verraad pleeg de. waarvan een der slachtof fers stierf. De P.O.D te Velzen heeft alle politieke moorden, in den bezettingstijd in dit district be. dreven, opgehelderd. De daders zijn gearresteerd en zitten ge vangen. Een der daders, Itler, is nog steeds voortvluchtig. Er wordt nogmaals op ge. wezen dat de tewerkstelling met huisvesting van arbeids krachten in de geteisterde ge bieden utsluitend via de ar- beidsbureaux mag geschieden teneinde moeilijkheden met huisvesting der arbeiders te voorkomen. Door de groote vraag naar shag en sigaretten, is de sigaar eenigszins in de ver drukking gekomen. Nu zullen er „sprietjes" gefabriceerd worden om den weg voor de sigaar opnieuw te effenen. Bij K. B. is eervol ontslag verleend aan luit. gen. L. H. van Oyen en den heer Ch. O. v. d. Plas. Luit. gen. van Oyen, wnd. commandant van het le ger en hoofd van het dep. van oorlog in Ned. Indië, is bevor derd tot commandeur in de or de van Oranje-Nassau. De post. voor staf en be woners van de Kandy-evacua tiekampen moet voortaan gïricht worden aan: „O C utch Rapwi B camps Kandn, Ceylon". Jean Luchaire, de leider van de Fransche pers tijdens de Duitsche bezetting, is heden ter dood veroordeeld. Don Juan. de Spaansche kroonpretendent, heeft nu transitvisum ontvangen van de Engelsche regeering. Hij wilde van Zwitserland naar Portugal reizen en aangezien er geen directe verbinding is, zal hij nu via Engeland kun nen gaan. Wenig nieuws van de Uno. De Fransche kabinetscrisis is, zooals wij reeds voorspel den, opgelost en Felix Gouin is de nieuwe man in de vierde republiek. Wel is er. nog geen volledige overeenstemming be reikt over het rgeeringspro- gramma, maar het is onwaar schijnlijk, dat daarover zoo ernstige moeilijkheden zullen ontstaan, dat Gouin als geeringsleider weer zal ver dwijnen. Voor Nederland is de nieu we premier, die zijn functie slechts aanvaardde op voor waarde, dat alle partijen hun volledige medewerking zouden verleenen, een volkomen onbe kende. In Frankryk echter kenit men zjjn naam reeds lan ger. Hij werd geboren in Pey- pin (dep. Bouches du Rhone), werd in 1904 advocaat en sloot zich toen aan bij de socialisti sche party, waarvan hij een der oudste en meest ervaren strijders is. Hij volgde aanvan kelijk een provinciale loopbaan, maar werd in 1924 kamercan- didaat. Sedertdien is hij par lementslid. Vastbesloten wei gerde hij na de capitulatie van 1940 de republiek uit te leve ren aan Laval en zoo dra hij daartoe kans zag, verliet hij Frankrijk om zich via Spanje naar Engeland te begeven. Daar sloot hy zich als verte genwoordiger der socialisten by de Gaulle aan. In 1943 be gaf hy zich naar Algiers, waar hij een leidende rol speelde bij de voorbereidingen, die werden getroffen om het bewind in Frankrijk na de Duitsche ne derlaag te kunnen overnemen, In 1944 kwam hy naar Frank rijk terug, waar hy gekozen werd tot voorzitter van de con- stitueerende vergadering. Thans neemt hy de taak van de Gaulle over en allerwege is men benieuwd naar zijn presta ties in de groote politiek. Op de vergadering der Ver eenigde Volkeren heeft zich ook ditmaal nog niets sensa tioneels voogedaan. In de commissievergaderingen hield de Nederlandsche afgevaardig de, prof. F. van Asbeck, een uitstekende rede over de wy- ze, waarop het bestuur van ge bieden. die onder trustee van de Uno komen, moet worden geregeld. Van vele zyden werd de Nederlander na afloop met deze rede gecomplimenteerd. Vermeld dient voorts te worden, dat de algemeene ver gadering van de Uno, die Woensdag zou bijeenkomen, haar vergadering tót Donder dag uitstelde. Ook de Veilig- reidsraad zou bijeenkomen. Over den opstand in Grieken land is de laatste dagen nog al het een en ander te doen geweest. Hier en daar werd getracht, deze voor te stellen als een fascistisch complot er liet men het voorkomen, alsof de geheel© Peleponnesus in vuur en vlam stond. Gelukkig blijlqt de Juiste toedracht min der opzienbarend. Wel hebber rechtsche extremisten kabaal gemaakt, maar de regeering is den toestand meester en ach teraf blykt, dat de rechtschen het niet de moeite waard von den om te vechten tegen de troepen, die uitgezonden wa ren om de orde te herstellen. Hun actie was uitgelokt door een aantal misdaden, die in het roerige gebied waren ge pleegd. De Russen hebben de con trole over de nationale bank van Hongarge overgenomen, De betalingen op staatsleenin- gen en chèques werden, onmid dellijk gestaakt evenals het drukken van biljetten van 100.000 pengoe. Het doel van dezen stap is nog met bekend. Er ontstond onmiddellijk i een paniekstemming op de zwarte markt en de Ameri kaan sche dollar daalde van 650,000 tot 600,000 pengoe. De transacties in buitenlandsche valuta zgn practisch tot stil stand gekomen ONVERBETERLIJK. Op de Veluwe, even ten O. van Millingen, waar munitie ontploft moest worden, werden de .automobilisten aan gehouden doordrie Duitsche militairen, die het verkeer moesten re gelen. Zy deden dit bo vendien op een toon, die leed denken aan hun „glorietijd". De minister van oor log is er van op de hoogte gesteld, die den Chef van den Gen. Staf opdroeg aan den ge- wraakten toestand een einde te maken. Overigens lokt de aanwezig heid van Britsche troepen in Griekenland steeds meer cri- tiek uit. De Britten echter voelen er niet veel voor bun troepen terug te trekken. Zy zijn benauwd, dat anders Rus land in Griekenland gaat hen gelen. Zou Griekenland dan bij ten in het Russische aas, dan zou het evenwicht in de Mid- dellandsche Zee verstoord zyn en nog altyd is de Middelland- sche Zee een hartader van het Britsche rijk. DE VERGOEDING OORLOGSSCHADE. VERSCHILLENDE TWEEDE KAMERLEDEN VOOR VERVANGINGSWAARDE. In de Tweede Kamer vorm den Woensdag de financieele voorzieningen met betrekking tot de oorlogsschade het on derwerp van bespreking. De heer Hofstra (s.d.) betoogde dat het ter verkryging van zekerheid noodzakelyk is dat zoo spoedig mogelijk een wets ontwerp ter regeling van deze aangelegenheid wordt inge diend. Spr. aanvaardde in het algemeen de vervangings waarde als den juisten maat staf en gaf eenige denkbeelden in overweging ter financiering van de vergoeding tegen ver vangingswaarde. De heer v. d. Heuvel (a.r.) vestigde de bij zondere aandacht op de scha devergoeding van bepaalde be drijven en achtte de huur waarde voor vergoeding van huisraadschade een volstrekt onjuist criterium. Ook deze spreker was voorstander van de vervangingswaarde. Voorts drong de heer v. d. Heuvel aan op een snelle herstelpolitiek, speciaal t.a.v. Walcheren^ dat niet geholpen is met uitkee- ringen op basis van '40. Ver der gaf hy in overweging den dienst van den wederopbouw te decentraliseeren en by de gemeenten terug te brengen om sneller te kunnen werken. De heer Mes (r.k.) bepleitte eveneens toekenning van de vervangingswaarde, desnoods een percentage daarvan vroeg byzondere aandacht voor de positie der getroffen land- gebruikers en der bewoners van de getroffen gebieden. De heer Dreesen (r.k.) betoogde de wenschelykheid van het vergoeden van behoorlyke vervangingskosten en uitte Machten over de trage uit- keering van voorschotten voor vergoeding van verloren ge- ganen oogst '44. De heer Ysselmuyde (r.k.) wenschte ook decentralisatie van den dienst van wederop. bouw, daar er weinig schot in zit. De heer Schilthuys (v.d.) was geneigd de basis van 1940 te aanvaarden, met het oog. op de groote offers die ver goeding van vervangingswaar de zou vergen. Nadat de heer Teulings (r. k.) nog gewezen had op de z.i. onbevredigende financie ringsregeling voor den bouw van noodkerken en de heer Krol (cJi.) een betere regeling voor de huisraadschade had bepleit, hierby de vraag stel lend waarom niet tot vorde ring van huisraad wordt over- gegaan, werd de vergadering verdaagd. Van 20 Jan. Lm. 2 Febr. Bonkaarten KA, KB, KC 602. Jam: 725, 250 gr. jam, stroop, bcAerhampasta enz. Koffie: 726, 100 gram. Huishoudzeep: 727, pLm. 112 gram. Zachte zeep: 728, 250 gram. Aardappelen: B 69, 1 kg. Ei: B 70, C 70, 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 602. Melk: A 02 melk, VA L; B 02 G 02 melk 3 liter. Aardappelen: 002 aardappelen, 1 kg. Bonkaarten KD, KB 602. Jam: 825, 250 gr. jam, stroop, enz. i: 826» 1 ei. Huishoudzeep: 827, pl.ni. 112 gram. Zachte zeep: 828, 250 gr. Bonkaarten LD, LE 602. Melk: D 02, E 02 melk. 5 1. Aardappelen: 602 aardappelen, 1 kg. Tabakskaarten enz. T 10: 2 rants, rook- of shag- tabak, (geen sigaretten of sigaren). V 10: 100 gr. choc, of auikerw X 10: 100 gr. choc, of suikerw. Bovengenoemde bonnen kun. nen reeds op Vrijdag 25 Jan. a.s. van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst m.i.v. Maandag 28 Jan. mag worden afgeleverd. De eieren op de bonnen B 70, C 70 en 826 zijn verkrijgbaar bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoenbonnen voor- zieken te verkoopen Ter aanvulling van het door de weersomstandigheden tijde- lyk verlaagde aardappelrant soen voor personen van 4 jaar en ouder kan 2 kg. uit de eer der verstrekte voorschotten worden genomen. (Dit geldt natuurlyk niet meer voor Zee land nu de aardappelen vry zyn.) By deelneming aan de maal tijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen ,.006 of 506 vleesch" voor vleesch en „002 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. De Indrapoera In de V. S. quarantaine. Op Java hebben zich slechts kleine schermutselingen voor gedaan. In Batavia neemt de politieke bedrijvigheid toe, in afwachting van de aankomst van dr. van Mook. Het Russische officieele persbureau Tass oefent critiek uit op de „oorlogszuchtige" politiek van de Nederlandsche regeerin g. Lt. admiraal Helfrich heeft Donderdag officieel afscheid genomen van zyn staf. De Australische troepen in Indië zullen worden afgelost. De „Indrapoera" is uit Bom bay te Singapore aangekomen om Nederlandsche evacué's af te halen. Het vertrek Is ech- tër uitgesteld, omdat het schip achttien dagen in quarantaine moet wegens pokken. In het thans voor het eerst verschenen wekelyksch over zicht der regeering over den toestand in Indië, wordt onder meer gewezen op de groote be- teekenis van den brief dien mr. Slamet, als democra tisch Indisch leider tot H.M. de Koningin richtte. Uit dezen brief blykt, dat velen in Indië wel degelyk samengaan met Nederland wenschen. De regeering der V. S. heeft de vleeschfabrieken, waarin 200.000 arbeiders staakten, overgenomen Men weet nog niet of de arbeiders bereid zijn onder toezicht der regee ring het werk te hervatten. In de staking in de staalin dustrie is nog geen verande ring gekomen. In Pennsylvanië zyn 50 ko- lennüjnen gesloten als gevolg van de staaistaking. Inmiddels dreigt een staking onder 't spoorwegpersoneel en dreigen 650.000 arbeiders van de scheepswerven in staking tc gaan. HONGARIJE REPUBLIEK. De Hongaarsehe min.-pre- sident zal vandaag by de ka mer van afgevaardigden een voorstel indienen de republiek uit te roepen. HET PEIL DER PACHTPRIJZEN. Momenteel is het wijzigen der pachtpryzen zonder goed keuring der Grondkamer niet toegestaan. Binnenkort wordt een commissie ingesteld om na te gaan in hoeverre een ver hooging der pachten op korten termyn toelaatbaar Is. Het proces te Neurenberg. Woensdag kwam te Neuren berg de zaak van den radio spreker Hans Fritsche in be handeling. Hy gaf een onder- teekende verklaring dat hij door de nazi's als politiek on betrouwbaar werd beschouwd en dat hy zyn functie alleen bekleedde als expert op radio, gebied. Hy wierp zich op als de redder en beschermer van alles wat Joodsch was. De aanMager legde echter tegen overgestelde bewyzen over. De zaak van Hess zou ook in behandeling gekomen zijn doch dit kon geen doorgang vinden omdat Hess* verdediger niet aanwezig kon zyn, daar liy zijn enkel gebroken had. Hess heeft nu gevraagd zich zelf te mogen verdedigen. Streicher is ziek. Voorts kwamen de beschul digingen tegen Franz von Pa pen en von Neurath aan de orde. Von Papen biykt een leidende rol te hebben ge speeld in het aan de macht komen van Hitler. Hy had wel iswaar conflicten met Adolf, maar die werden telkens by. gelegd. In Hitiers eerste re geering werd von Papen vice kanselier. Later ondermynde hy den Oostenrijkschen staat, om ten slotte in Ankara al zijn invloed aan te wenden om Tur kije aan Duitschlands zijde te brengen. Hy toonde zich door dit alles een getrouw dienaar van Hitier en allerminst een man, die slechts gedwongen met de nazi's samenwerkte. Baron von Neurath. die van 1933 tot 1938 minister van buitenlandsche zaken was later leider van het Protecto raat, slaagde er evenmin in aan te toonen, dat hij niet vrijwil lig heeft med* gewerkt. Veel zegenrijk werk trots groote moeilijkheden. In hel tweede kwartaal le Middelburg lerug? Donderdag 21 Februari zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Ver. Kinderzorg te Middel burg werd opgericht. Van het eerste bestuur is alleen prof. H. Th. Obbink te Utrecht, des tijds Herv. predikant te Mid delburg, in leven. De eerste voorzitter, ds. De Ligt, heeft tot 1928 de vereeni- ging mogen "dienen, daarna op gevolgd door ds. Ten Kate, ds. Vossers en ds. Kelder, terwijl thans dr. W. H. Beekenkamp de voorzittershamer hanteert. In de ry der secretarissen was meer afwisseling, maar „Kin derzorg" heeft slechts 3 pen ningmeesters in die 40 jaar gehad. Eerst de heeren Kosten én Snoep en sedert 1921 de tegenwoordige penningmeester ds. De Vries, die wordt byge- staan door den heer C. C. Mantz. Een groot aantal da mes en heeren heeft dagelijks hur. krachten gegeven aan de opvoeding der kinderen, waar. onder in het bijzonder mag genoemd worden de heer P. D. Middelkoop, die 18 jaar direc teur is geweest en in Dec 1940 overleed. Moeiiyk begin. Het begin is heel moeilijk geweest: groote tekorten en veel schulden. De rykssubsi- üies waren niet voldoende voor hef al maar groeiende werk, zoodat het een buitengewoon zware zorg was om het be- noodigde geld jaarlyks bijeen te krijgen, maar de Zeeuwsche Hervormde Gemeenten hebben kapitalen samen gebracht, zoo dat het ni®t alleen gelukt is het werk gaande te houden, maar ook uit te breiden. Hon derden kinderen zijn voor ma. terieelen en geestelijken onder gang bewaard geworden. Een uitkomst was de erfenis van wylen den heer en mevr. Blumde Niet, waarby een flink legaat was, waarmee het gymnastieklokaal en de cen trale verwarming In 1935 werden gebouwd. De evacuatie. Nauweiyks waren de ergste financieels zorgen weggeno men of de oorlog trof „Kinder zorg" bijzonder zwaar. In Aug 1943 moest de grootste helft der kinderen evacueeren: de meisjes naar „Erica" te Hui zen in N.-Holland en een 50- tal kinderen werden gastvry in gezinnen op Zuid- en Noord- Beveland geplaatst. Maar ln Januari 1944 werden ook de overigen verdreven, die in Bu ren (Gld.) terecht kwamen in het Kon. Weeshuis, waar thans de directeur, de heer De Brum, ook een toevlucht gevonden heeft. Kort daarop kwam met de overstrooming van Walche ren de zwaarste slag. Na het droogvallen van de gebouwen,, zijn ze gevorderd ter huisves ting van werklieden van den wederopbouw, maar gehoopt wordt, dat in het tweede kwar taal van dit jaar allen weer zullen kunnen terugkeeren Dadelyk na de bevrijding van Zeeland maakte het bestuur plannen tot stichting van een Noodkindertehuis, dat meteen als doorgangshuis zou kunnen dienst doen. Het gelukte in den zomer van 194o te Goes in huize „Weigedegen" een Kindertehuis in te richten, dank zij de groote offervaar digheid der gemeenten en vele personen en instanties. Thans is dit huls bevolkt met 11 jongens en 13 meisjes. Op „Erica" bevinden zich 19 jon- gens en 29 meisjes, te Buren 27 jongens, in andere inrich tingen 10 kinderen en in pleeggezinnen 52 kinderen. Per 31 Dec. '45 worden dus 161 pupillen onder de zorgen van Kinderzorg opgevoed, waarvan 121 voogdykinderen zijn. Tevens zal ieder inzien, dat door deze verspreidheid het wérk uitermate is ver zwaard en kostbaar is ge worden, zoodat bestuur, direc tie en personeel er naar snak ken weer naar de oude woon. plaats te mogen wederkeeren. De vrijlating der Schelde-directeuren. De plaatseiyke Unie van Me taalbewerkers te Vüsaingen heeft na de vrylating van de beide destyds geïnterneerde Schelde-directeuren in October jl., op 5 November den chef van het Militair Gezag ver zocht om publicatie van de motieven, waarop de vrylating was gegrond. Op 21 Dec. werd dit verzoek herhaald, verge zeld van de mededeeling, aat als publicatie niet geschiedde, het bestuur, gezien de onte vredenheid onder de arbeiders, niet langer verantwoordeiyk- heid voor den gang van zaken kon aanvaarden en dit zou be richten aan den min-pres. Daar beide verzoeken onbe antwoord bleven, heeft het be. stuur thans den min.-pres. van een en ander in kennis gesteld. De Unie heeft ons hiervan in kennis gesteld door middel van een uitvoerig schryven. dat bittere critiek bevat op het feit, dat het M.G. zich zelfs niet verwaardigde, de Unie var antwoord te dienen. STICHTING TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN. Opgericht is de afd. Zee- land der „Stichting Toezicht Politieke Delinquenten", die tot doel heeft het bevorderen van de terugschakeling van daarvoor in aanmerking ko mende politieke delinquenten en hun gezin naar normale verhoudingen, in den ruimstec zin des woords. Dit geschiedt o.m. door het onder toezicht nemen van per sonen, die, overeenkomstig het besluit berechting politie ke delinquenten voorwaardelijk vryheid zyn gesteld, als mede door het verleenen van hulp en steun aan zoodanige ontslagen politiek© gevange nen ais daarvoor in aanmer king komen en daaraan be hoef te hebben. Voorts brengt de Stichting het geven van voorlichting aan den Rechter en aan het O.M. in die politieke strafzaken, met inbegrip van Tribunalen, be trekking hebbende op feiten welke zyn gepleegd gedurende den tyd der Duitsche bezetting, zulks met betrekking tot de persoonlyke omstandigheden der verdachten. Het bureau der afd. Is voor loopig gevestigd in het per ceel Koepoortstraat 6 te Mid delburg. Te Kapelle speelde de Kapel, sche biljartclub „Krijt op Tijd" tegen Hansweert, Kapelle won met 788 tegen 461 punten. Het tweede protest-telegram door de Ver. van Walchersche Textielhandelaren aan den Mi nister gezonden betrof niet, zooals was vermeld, de loonre geling van 16 Dec., doch de op dien datum vastgestelde prijsregeling, welke met 10 zou moeten worden verhoogd. In het gewestelijk bestuur van de vakgroep is automatisch ook het grootwinkelbedrijf ver tegenwoordigd. Hiervoor werd gekozen de heer C. Vroom te Middelburg. RAAD VAN DOMBURG. De Raad van Domburg be noamde tot gemeentegenees heer dr. F. G. Vaandrager, tot omroeper A. Provoost Jz., tot leden der Commissie tot we ring van Schoolverzuim de ht j.en A. Bosdyk, M. C. Jelle- ma. J. Carlier, J. Brand en H. van Sluys. Mej. P. R. Corpo- raai werd desgevraagd m.i.v. 1 April eervol ontslag verleend als onderwijzeres der openbare school. Voor handhaving van een derde leerkracht is het aantal leerlingen te klem. Er wordt een oplossing gezocht. Adhaesie werd betuigd aan het adres van den raad van Kortgene inzake opheffing van tandplaatsaftrek. De heer P. de Pagter bracht rapport uit over de rekening 1944 en de begrooting '46 van het B.A. Verder verleende de Raad een voorloopig credict van 4000 voor aankoop van een reeds in gebruik zijnde Engelsche brandspuit en ander materiaal. Aan de Stichting Herstel Zeeland zal 5 jaar een bydrage van 10 ct. per inwo ner worden gegeven. Tot architect voor advies bij de verbouwingsplannen ge meentehuis werd benoemd de heer P. H. I. Briët, aan wiens visie dan meteen de verruiming van het Marktplein zou kun nen worden opgedragen. Op den jaardag van Prinses Beatrix zal een jonge Juliana- boom, 'n plan taan, wórden ge plant op dezelfde plaats waar de vorige stond, die in de be zetting door een onverlaat werd vernield. Eenige leden- maanden aan .ot het betrachten van voor zichtigheid by het verleenen van èen vestigingsvergunning aan niet-Domburgers en vroe gen inlichtingen n.a.v. wille keur by het verstrekken van huisvesting aan evacué's. De voorzitter wil over onbillijkhe den terstond worden ingelicht. Met den wederopbouw van den watertoren staat het slecht. Naar de inbedrijfstelling van het badlokaal zal worder geïnformeerd. De Raad vindt, dat hervatting van het kien teronderwys niet langer uitge. steld kan worden. PROV. VEERDIENST HOEDEKENSKERKE TERNEUZEN. De „Prinses Irene", die den veerdienst met Zierikzee on derhouden heeft en op het oogenblik by ,.de Schelde" in reparatie is, zal in Febr. den veerdienst Hoedekenskerke— Terneuzen gaan onderhoudecu De veerboot biedt plaats aan personen en kan tevens rij wielen vervoeren. rijksdienst voor elecl triciteitsvoorziening. De minister van verkeer en energie heeft 18 Jan. den heer* J. Slooves, directeur der NV, „P.Z.E.M.", tevens tot dis trictsdirecteur van den Rijks dienst voor Electriciteitsvoor- ziening in district VI benoemd. District VI omvat de provincie Zeeland. De instelling van deze functie is gegrond op het feit, dat het door de byzondere om standigheden op het oogenblik noodzakeUjk is tydelijk regelen te stellen inzake de opwek king en biilyke verdeeling van. electriciteit. De bevoegdheden zQn aan gegeven in het Staatsblad no, F 209. RETRAN CHEMENT. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven by den agent P. SOUVAIN. Ged. Staten hebben den heer J. van den Bergh, klerk ter Prov. Griffie, m.i.v. 1 Jan. 1.1, benoemd tot adjunct-commies. De wachtmeester der Staats^ politie te Axel, W. A. Visser ca de onderluitenant der Staats» politie te Hulst, P. v. d. Bom, zyn, op grond van het Zuive ringsbesluit, met ingan? van 6 Dec. 1945 uit hun functie ont slagen. Op grond van art. 1 sub. 4 van StaatsbL F 221, is aan Th. A. M. Overmaat ontslag ver leend als burgemeester van Aardenburg. met toekenning van wachtgeld. Mej. M. Keukelaar heeft als onderwijzeres der Chr. Be waarschool te Biervliet ontslag genomen. In haar plaats is be noemd mej. C, de Kraker. De Oekralnsche stap. STEM UIT NED. BEGEERINGSKRINGEN In Nederlandsche regeerings* kringen wordt t.a.v. de Oekrainscbe stappen inzake Indonesië medegedeeld, dat de stappen betrekking hebben op de aanwezigheid van Eng. en Jap. strijdkrachten in Ned-> Indië en op militaire acties te gen de plaatselyke bevolking. De Britten zyn namens da Ver. naties de taak opgedra- fen om de overgave van ds ap. troepen in Ned.-Indië te verwezenlyken. Zy oefenen de ze taak uit met volledig begrip voor de byzondere omstandig» heden, welke in Ned.-Ir.di8 heerschen. Daarom is het niet duidelijk, zoo wordt opge merkt, hoe in Ned.-Indië dien tengevolge een situatie zou kunnen ontstaan, welke een bedreiging zou kunnen vormen voor de handhaving van den internationalen vrede en vei ligheid, geiyk in art. 34 van het Handvest wordt omschre^ ven. De missie van sir Archi bald. Clark Kerr wordt door de Ned. regeering met groote instemming begroet. Gouin Fransch regeeringshoofd. De Fransch© Assemblee heeft Woensdagavond Fellx Gouin tot hoofd van de voorloopig© Fransche regeering gekozen, Ondanks deze verkiezing schijnt echter nog geen over eenstemming bereikt te zyn over een gemeenschappelyk program, dat de M.R.P. in staat zon stellen tot een coali tie met de socialisten ext com munisten toe te treden. Alleen shag- of rooktabak. Op bon T 10 van de tabaks- kaart zal alleen elvg- of rook tabak mogen worden afgele verd en geen sigaren, dgaril- los of sigaretten, daar de vraag naar de S Laatstgenoemde arti kelen zoo groot was, dat de de tailhandel thans een abnor- malen voorraad shag- en rooktabak heeft. A.R.-PARTU. Het Centraal Comité der A. R.-kiesvereenigingen heeft in een vergadering te Utrecht den heer J, Schouten als nieu we partyleider gekozen en het voorstel tot federatieve sa menwerking met de C.H.-Unie aangenomen. 4 maal per week naar Indië. Vanaf vol^ .ide week Vry- lag zal 4 maal per week naar Indië en terug worden gevlo gen. De eerste Vrijdagsche vlucht uit Indië vindt plaats op 8 Febr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1