PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sjarir stelt prijs op blijven van Britsche troepen. Prof. Lieftinck over de belastingplannen. Fransche crisis nadert haar einde. Spaansche kwestie ook voor den Veiligheidsraad? Zeeuwsche dienstplichtigen in goede conditie. Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Batllntijn (met redactioneele medewerking van dr- W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C., Middelburg. Uruk: firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand W- 't Hooft te Goes, J. L van Leeuwen, Da. M. L. W. Scltoch, Vlissingen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Donderdag 24 Jan. '46 189e Jaargang: Nummer 20 ABUNNtMhN ISPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. f 3 45 per kwartaal Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mn»., minimum oer advertentie 2——. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: l.ondensche Kaal 29. telefoon'2077 i 2924. Goes: Turlkade 15. telefoon 2475. Temeuzcn Nieuwedlepslraat 23 Postrekening SMOcii Pn.v /.eeuw-t ml. Middelhnre- NEDERLAND, 1ND1E EN DE VER. VOLKEREN. Met van uur tot uur toene mende spanning ziet men nieL alleen in Londen, maar in ge heel Europa de bijeenkomst van den Veiligheidsraad der Vereenigde Volkeren tegemoet, nu niet minder dan drie inter nationale kwesties de aan dacht van den Raad reeds on- middellyk zullen opvragen. Zooals reeds gemeld, is hei niet uitgesloten, dat er zeer scherpe contrasten ontstaan enNederland zal hierbij ten nauwste betrokken zijn, omdat immers naast de Per zische en de Grieksche kwestie ook de Indische problemen aan de orde komen. Drie proeisteenen worden dit voor den goeden geest van Samenwerking, drie proefsi.ee- neu, die zullen bewyzen, of de organisatie der Vereenigde Volkeren inderdaad oprechte, vertrouwensvolle behartiging nastreeft van de belangen der menschheid, of dat een of meer groote mogendheden zuilen trachten, den nieuwen wereld bond ten eige bate uit te bui ten. De vrees is niet ongerecht vaardigd, dat dit laatste inder daad zal geschieden. In ieder geval zullen we het spoeö-ig weten. Voor het op treden van Rusland bestaat groote belangstelling. nu Wisjinsky, de delegatieleider der Sovjets, in Lonuen is ge arriveerd. Critlek van dr. Meyer Ranneft op de Nederlandsche regeering. Attlee sprak in het Lagerhuis Voor Nederland zit aan het feit, dat de Indonesische kwes tie aan het oordeel der Ver. Volkeren wordt onderworpen, een merkwaardige kant. Wel iswaar heeft de Nederlandsche delegatie te Londen zich nog niet over de nieuwe ontwikke ling uitgelaten en heeft ook de Nederiandsche regeering haar standpunt nog niet be paald, maar aangenomen mag worden, dat er van Nederiand sche zyde niet het minste be- sSwaar zal worden gemaakt tegen het in behandeling ne men van de Indonesische Kwes tie. Immers: wij hebben niets te verbergen en hebben ons van af het eerste oogenblik van zeer goeden wille getoond om aan de gerechtvaardigde wen- schen der Indonesiërs tege moet te komen. Misschien zijn wy zelfs te tegemoetkomend Seweest; velen in ons land had- en gaarne een krachtiger re- -geenngspolitiek gezien. Bo vendien is wat thans in Indië gebeurt minder een gevolg van een verkeerd Nederlandsen be leid dan van de ontwrichting, die wij aan vyf jaren Japan- ache bezetting te danken heb ben. En ten overvloede heb ben wij de handen in Indië niet vrij, maar zijn wij gebonden aan het geallieerde opperbevel, dat tot ousver bijv. geweigerd heeft om meer dan een hand jevol Nederiandsche troepen tot herstel der orde aan land te laten gaan. Wij mogen daarnaast vrijelijk verklaren, dat als de Britten tot sneller ingrijpen in staat waren ge weest, de chaos op Java ver. moedelijk nimmer zou zijn ontstaan. Nogmaals dus Nederland behoert een behandeling van deIndische kwestie door de Vereenigde Volkeren aller minst te vreezen. Het tegen deel is waar. Als de kaarten op tafel komen, zal het bui tenland wellicht eindelijk wat meer begrip gaan toonen voor de positie van Nederland. Wel echter doet het onaan genaam aan, dat de kwestie ie berde is gebracht door der den en met name door de Rus sen. Wij koesteren de vage vrees, dat bier propagandis tische en politieke overwegin gen gewicht in de schaal kun nen leggen en dat speciaal als «r eea conflict zou groeien tUsschen de groote mogend heden over de Perzische, de Grieksche of de Indische kwes tie, Nederland wel -eens het kind van de rekening zou kun nen worden. Daarom zien wy met span ning het verdere verloop dei- dingen in Londen tegemoet. Volgens de B.B.C. heeft Sjarir te Batavia verklaard, zulks mede in verband met het feit, dat de Oekraine de Indi sche kwestie aan de Vereenigde- Volkeren heeft voorgelegd, dat de nationalisten er de voorkeur aan gevgn, dat de Britsche troepen op Java - blijven totdat de laatste Japanners zijn ver trokken.. Een zegsman uit de onmiddel. lijke omgeving van Sjarir zou voorts verklaard hebben dat deze de politiek van Rusland „onhandig en ongewenscht" heeft genoemd. Te Washington is medege deeld, dat de Vereenigde Sta ten niet, zooals de Britsche zuilen [regeering, voornemens zijn om een specialen ambassadeur naar Indië te zenden. In het Lagerhuis is de Indi sche kwestie Dinsdag aan de orde geweest. Attlee verklaar de in antwoord op vragen, dat hy niets kon toevoegen aan de mededeelingen, die tot dusver zijn gedaan over de besprekin gen tusschen de Britsche en de Nederiandsche regeering over Indië. Hij verklaarde verder, dat het zenden van een speci alen ambassadeur bewijst, dat Engeland alles wil doen om een spoedige oplossing te be reiken. De Gaulle naar Canada? Generaal De Gaulle zou d< uitnoodiging van generaal Va nier, Canadeesch ambassadeur in Frankrijk, om een bezoek te brengen aan Canada, heb ben aanvaard. Toch een Hitier junior? Dr. Lescrinier, oud- journalist te Berlijn, heeft bekend gemaakt dat Eva Braun, op 31 Dec. 1938 te San Remo (It.) het leven heeft ge schonken aan een zoon van Hitier. Het nieuws werd hem destijds toe vertrouwd door een Ja- pansch journalist die o.a een interview gehad zou hebben met den va der van Eva Braun, die verklaarde dat de Führer met zijn dochter ou trouwen en dat Hit- Ier niet zonder opvolger zou sterven. GEEN NIEUWE INCI DENTEN. De toestand in Indië is vrij rustig, in Soerabaya zijn de Chineezen in staking gegaan omdat de Britten beweren, dat Chineezen Britsche rantsoenen hebben gestolen. De „Johan de Wit" heeft in Batavia 1200 repatrieerenden aan boord genomen. In Bata via zijn de eerste Nederlanders uit het marinekamp in Malang aangekomen. Met Australië worden thans door den Nederlandschen ge zant besprekingen gevoerd over de weigering van de Australische zeelieden om Ne deriandsche schepen te laden. De Australische banken zullen voortaan geen Ned.-Indischc bankbiljetten meer verzilveren, zulks in overleg met de Ne deriandsche regeering. CRFTIEK OP DE REGEERING. In een te Amsterdam ge houden vergadering van de Stichting Indië in nood, geen uur te verliezen heeft de oud-voorzitter van den Indï- schen Volksraad, dr. J. W. Meyer Ranneft, scherpe cri tlek uitgeoefend op de regee. ring en generaal Christison, welke laatste er de oorzaak van is, dat Nederland werke loos moet toezien bij wat er in Indië gebeurt. Spr. bracht 5 punten naar voren, waarin z.i. de regeering tekort is gescho. ten - De Roode Kruis luister wedstrijd t.b.v. „Nederland helpt Indië" bracht 200.000 op. Ruim 383.000 inzendingen kwamen binnen. 1. Door te late komst der geallieerde troepen is de In dische maatschappij geheel ont wricht. De schuld ligt bij alle geallieerde regeeringen, dus ook bij de onze. 2. Ofschoon Nederland in 1944 reeds gedeeltelijk was bevrijd staat thans nog geen behoorlijk Nederlandsch leger op de been. 3. Voorlichting voor binnen- en buitenland is onjuist. 4. Van een protest van de regeering tegen wat generaal Christison zelf „ongehoorde beleediging en vernedering van de Nederiandsche vlag" noemt, is niets bekend. 5. De regeering had jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in dezen critieken tijd niet mogen laten gaan. De Pachtwet en de geïnundeerde gebieden. Een Tweede Kamerlid heeft de vraag gesteld in hoeverre door inundatie het gepachte verjaart. Voor zoover de mi nister békend nemen en het bu_ reau Ontruiming en de Rijks dienst voor landbouwherstel liet standpunt in dat t.a.v. ge- inundeerd land de pachtover eenkomst normaal doorloopt. Waar zich hiér en daar in de- zaak geschillen hebben voorgedaan dient dit, naar het oerdeel der regeering, door den rechter te geschieden, daar een voorziening door den wetgever in deze ongewenscht moet wor den geacht. DE ZUIVERING. In de Tweede Kamerzitting van Dinsdag heeft minister Beel de zuivering besproken. De zuivering zal nimmer alge. meene instemming hebben, omdat dit probleem verschil, lend wordt beoordeeld. Na ver volgens den rechtsgrond het rechtskarakter te hebben besproken, verklaarde de mi. nisier in te stemmen met de meeningen dat de gedragingen der ambtenaren dienen te worden bezien in het licht der moeilijke omstandigheden, waarin zij verkeerden. De mi nister ontkende dat mr. Fre. deriks niet het volle pond zou hebben gekregen en deelde voorts nog mede dat een wets ontwerp te verwachten is, waarbij de by de O.T. ver diende gelden zullen worden teruggevor derd Verkeerd acht spreker het, alle directies van dagbladen, welke na 10 Mei 1940 zijn ver schenen, over één kam te scheren. Men moet geval voor geval bezien. Door te genera- iiseeren, wekt men een ver- keerden indruk. Spreker is niet bereid de herverschijning van dag- en nieuwsbladen opnieuw in studie te nemen. De minister van 0.,K. en W., de heer v. d. Leeuw deelde mee( dat een wetsontwerp over de kunstzuivering is ingediend. De zuivering bij M.O. en L.O. •staat op het punt, af te loopen. Er is een nieuwe commissie ingesteld ter zuivering van de heeren Vogt en Speet van den omroep. Wat de studentenzui vering betreft vergeet men. dat er oorlog geweest is. De minis, ter is bereid de cumulatie te doen vervallen door den eisch te schrappen, dat de studie begon nen moet worden op het punt, waarop men indertijd is opge houden. Spr. sprak de geruch ten tegen over de houding van de professoren Sehermerhorn en v. d. Leeuw en ontkende dat de hoogleeraren te mild zijn be handeld. De minister van Jus titie, de heer Kolfschoten, be- handelde de zuivering van justitie en politie en verdedig, de het besluit der regeering t.a.v. den Hoogen Raad. Ten slotte besprak min. Vos de be- drijfszuivering. De verdeeling van de Duitsche vloot. De regeeringen van Groot- Brittajinië, de Sovjet-Unie en de V.S. hebben een communi qué uitgegeven, waarin bijzon derheden worden bekend ge maakt over de verdeeling van de Duitsche vloot, zooals die volgens de besluiten van Pots dam moet plaats hebben. Alle bruikbare eenheden of een heden, welke binnenkorten tijd bruikbaar gemaakt kunnen worden worden gelijkelijk over de drie mogendheden ver deeld. Hiertoe behooren dertig onderzeebooten. De overige vaartuigen worden vernietigd. Nota aan de Tweede Kamer. De minister van financiën heeft brj de Tweede Kamer een nota ingediend inzake het fi- nancieele beleid, waarin hij o.m. de voorzieningen op het :ebied der rijksbelastingen in Ie naaste toekomst aan de orde stelt. De vorm van belastinghef fing die in' aanmerking komt om tot een belangrijke vea-min. dering van den schuldenlast te komen, is die van een of meer heffingen ineens. Hier voor komt allereerst een hef fing over de gedurende den oorlog ontstane vermeerdering van vermogens in aanmerking. Niet alleen van hen die recht streeks oorlogswinst hebben gemaakt, doch ook van den normalen vermogensaanwas, al wordt de eerste groep natuur lijk het zwaarst b&fcst. Bin nenkort zal een desbetreffend wetsontwerp worden aangebo. den. De minister houdt er re kening mee dat op deze wijze 3 4 milliard in 's lands schatkist zal vloeien, alleen te gebruiken voor liquidatie van het verleden. Daarnaast zal een heffing ineens over de waarde van alle vermogens niet kunnen worden ontgaan, waarby de kleine vermogens zoo veel mogelijk worden ont zien. Ook een gedeeltelijke her ziening van het' 'belastingstel sel is noodzakelijk, voorts staan afschaffing van de ven nootschapsbelasting en van de vermogensbelasting op li chamen, op het programma. Er zal echter voor alle onder nemingen een belasting worden geheven op de zg. overwinst, terwijl het volgens den minis ter noodzakelijk is voor aan deelhouders van N.V.'s en an dere winstverdeelende lichamen als voorheffing op de in komstenbelasting een zgn. winstgerechtigde belasting te heffen. De ondernemersbelas ting zal omgezet moeten wor den in een algemeene belasting op binnenlandsche bedrijven, met intrekking van de vrij stelling voor de landbouwbe drijven. Ter verkrijging van de noodige middelen zullen ver der de rechten van supcessie en schenking, voornamelijk t- a.v. grootere verkrygingen in rechte lijn verhoogd worden. Tenslotte heeft de minister in overweging het algemeen ta rief der omzetbelasting van 2 tot 3 te verhoogen, hierbij de vrijstelling voor noodzake lijke levensbehoeften van min der draagkrachtigèn te her stellen en een hoog tarief op weelde-artikelen in te voeren. T.a.v. personen die door oor logsomstandigheden geduren de de bezetting niet in Neder land vertoefden, worden deze voor de jaren 41'44- als bui tenlander beschouwd en behoe ven over deze jaren geen be lasting te betalen, met uitzon dering van de in te voeren be lasting over vermogensaan was. Het Wereldgebeuren AANVULLENDE NEDERLANDSCHE AANKLACHT IN NEURENBERG VERWACHT. De Fransche crisis nadert haar einde en het heeft er al len schyn van, dat er inder daad weer een drie partijenre- geering zal worden gevormd. Zoowel de republikeinsche volksbeweging, als de sodalis- Keuringen volgens Canadeesch systeem Na Middelburg komen Goes en Sluiskil aan de beurt. Gedurende ruim veertien da „en zijn in Middelburg de Wal- chersche jongemannen, die den dienstplichtigen leeftyd heb ben bereikt het waren er kleine 300 voor de keu ringscommissie verschenen, in de komende weken zullen cir ca 800 Bevelanders in Goes worden gekeurd en ten slotte volgen er dan nog circa 500 inwoners van Zeeuwsch-V laan deren, die in Sluiskil aan de beurt komen. Het betreft hier de eerste keuring van dienstplichtigen sedert de bevrijding en ver geleken bij vroeger is er nog al het een en ander veranderd. Geschiedde vroeger het onder zoek door een enkelen arts, thans bestaat de Keuringscom missie uit vier artsen, een zenuwarts, en een Röntgeno loog. De artsen zijn veelal spe cialisten en schenken speciaal aandacht aan hun eigen gebied., Naast deze medische commis sie werkt een Psychologische Commissie, die niet uit artsen bestaat, doch uit een selectie- officier, die een speciale op leiding hiervoor heeft gevolgd, twee sergeanten-tester, die toe zicht houden op de schriftelij-- ke test, die de keurlingen moe ten ondergaan, terwyl ten slotte medewerking wordt ver leend door een deskundige, die tot taak heeft de speciale ge vallen nader te bekijken. G'anadeesche richtlijnen, Nieuw is ook het keurings- eglement Er wordt gekeurd volgens de tot dusver bestaan, de opvattingen en maatstaven en de herziene en aan Neder iandsche eischen aangepaste ..Richtlijnen voor het Keuren van vrijwilligers", ontleend aan het Canadeesclie keurings- eglement. Dit brengt o.m. mede, dat er naast de medische keuring ook een psychologische keuring wordt verricht. Aldus streef', men o.a. er naar de juiste man op de juiste plaats te krijgen. Niet alleen kunnen vakmen- schen daardoor bij een onder deel worden geplaatst, waarzi; van hun vakbekwaamheid pro fijt kunnen hebben; tevens is het principe, dat men vroeger alleen officier kon worden, als men een bepaalde schooloplei ding had genoten, van de baan. Iedereen, die over de vereisch- te eigenschappen beschikt, krijgt r.u zijn kans. De eischen, die aan de keur lingen worden gesteld, zijn aangepast .aan de taak, die zij in het leger zullen hebben te vervullen of kunnen vervullen. Iemand, die bijv. niet goed kan loopen en vroeger zonder meer afgekeurd zou worden, komt tegenwoordig zeer zeker aanmerking om te dienen bij een onderdeel, waar hij niet be hoeft te loopen. Ook hier geldt dus een ge heel andere opvatting, dan voorheen. Ten slotte dient vermeld, dat de loting voortaan ver vallen is en dat iedere goedge keurde opgeroepen kan wor den. De resultaten. Veel valt er natuurlijk op dit oogenblik nog niet te vertellen over het resuitaat van de keu ringen. Wel echter kan worden opgemerkt, dat de Zeeuwsche jongelui over het geheel ge nomen in goede lichamelijke conditie verkeeren; dat hun voedingstoestand goed is. zelfs 100 beter, dan verwacht werd; dat ook de hygiënische toestand van deze 20-jarigen, gezien de noodtoestanden op woninggebied uitstekend is te noemen. Voor de jongemannen uit de dorpen zou wat meer sport beoefening niet kwaad zijn. daarentegen zyn de dorpehn- gen weer stoerder, dan de ste delingen. Misschien, dat hier het feit, dat Walcheren ge teisterd gebied is, een rol speelt De sportbeoefening is speciaal op Walcheren toch 'wel zeer sterk in het gedrang gekomen! Op een ding dient hier de aandacht te worden gevestigd. Door de radio is bekend ge-' worden dat de lichting 1945, die thans gekeurd wordt, naar Indië zal gaan, Dit heeft hier en daar ongerustheid gewekt, omdat men meent, dat ieder een, die goedgekeurd wordt naar Indië moet. Dit Is evenwel niet het ge val. Het feit, dat men goedge keurd wordt, beteekent nog niet, dat men. geschikt is voor Indië. Ook in dit opzicht wordt selectie toegepast. Er is dus inderdaad, vergele ken bij vroeger, nog al het een en ander veranderd. In Cana da heeft het keuringssysteem dat thans in Nederland wordt gevolgd, uitstekend voldaan. Men heeft er ook voor Neder land de beste verwachtingen van! ten en de communisten heb ben zich immers accoord ver klaard met een candidatuur van den socialist Felix Gouin. den voorzitter van de thans vergaderende constitueerende vergadering, voor het presi dentschap der Fransche re geering en het hangt er dus verder alleen nog maar vanaf, of Gouin er in slaagt een re- geeringsprogramma te formu leeren, dat de instemming der drie groote partijen heeft. Dan komt nog het uitkiezen van de figuren, die als minister zul len optreden en daarna heeft Frankrijk zyn crisis weer ach ter den rug. De Gaulle schijnt zich inder daad definitief te hebben te ruggetrokken. In een hoofdartikel behande len wij vandaag dc gebeurte nissen op de Unoconferentie te Londen. De ontwikkeling weinig minder dan sensationeel en zoowel in Amerika, als in Engeland, zet het min of meer kwaad bloed, dat het de Russen zyn, die den steen aan het rol len hebben gebracht. Behalve de Indische, de Perzische en de Grieksche kwestie in Griekenland zijn de monarchis ten en rechtsche extremisten aan het muiten tegen de re geering in verband met de ver kiezingen en de koningskwestie zal wellicht ook de Spaan sche kwestie aan het oordeel der Uno worden onderworpen. Loopt Franco kans. dat hij al dus op een sierlijke manier var. zijn dictatorstroon wordt ge- stooten en d3t dan Salazar in Portugal als laatste der Mohi kanen een museumstuk zal worden? In Neurenberg heeft zich niets bizonders voorgedaan. De uitplundering van Frankrijk, België en Luxemburg is behan deld en als wij vergelijken wat er daar en wat er bij ons is gebeurd, komt pas goed aan het licht, hoe miserabel de po sitie van Nederland is geweest. Geen land had zooveel te lijden als het onze. En dan is de Ne deriandsche aanklacht nog niet eens volledig geweest. Door omstandigheden, buiten haar wil, kon de Nederl. delega tie de aanklacht niet geheel ge leed krijgen. Er was dus nog heel wat meer tegen de Duit- schers in te brengen geweest. Wellicht zullen er nog aanvul lende Nederiandsche beschul digingen naar voren kunnen worden gebracht. BELANGSTELLING VOOR RAMMEKENS. De bekende B.B.C.-reporter, Godfried Talbot, wiens stem in de oorlogsjaren zoo vaak door duizenden Nederlanders wen. beluisterd, vertoeft op het oogenblik op Walcheren om voor de Engelsche luisteraars sen reportage te maken van den „slag bij Rammekens" Woensdag arriveerde er een reportagewagen en spraken zoowel Talbot als ir. Verhey en A. den Doolaard voor den microfoon. De a.r.-kiesvereenigingen in Zeeland ontwikkelen bereids verkiezingsactiviteit. De heer A. Schout te Vlissingen werd door de a.r.-kiesvereenigingen als Tweede Kamer-candidaat op de lijst geplaatst. Te Klein Valkenisse vond mej. W. D. den kop van een handgranaat. Bij een poging één der koperen ringetjes te verwijderen explodeerde het projectiel. De vrouw zal een gedeelte van haar duim moe ten missen. N.S.B-ERS GEARRIVEERD, Vanuit de kampen Amers foort en Halfweg werden Za terdag jl. de volgende politie ke gevangen naar Middel burg overgebracht: J, H. Die- rikx en J. Roelse, leden N.S.B., Th. Fondse, lid S.S., J. M. Reü- nierse, lid N.J.S. en KI. A. F. J. DuunkMay en Pa. de Klerk, allen t j Middelburg; C. Bakker, lid N.S.B. en KI. de Nooijer, lid Kriegsmarine, bei den te Vlissingen, Adr. Meul- meester, lid S.S. te Arnemui- den en Chr. Janse, lid N.S.J, te St. Laurens. WETHOUDER KNOOP TERUG UIT ENGELAND. De wethouder van openbare werken te Vlissingen, de heer H. B. J. Knoop, is van zijn reis naar de Engelsche steden die Vlissingen geadopteerd heb ben, teruggekeerd. De ontvangst was overal meer dan hartelijk en de be volking is druk bezig met het inzamelen van kleeren en keu kengerei voor Vlissingen. Dat de bewoners van Rugby, Fal mouth en Bromley intensief meeleven met het wel en wee- van Vlissingen, bleek wel uit de talrijke vragen die de heer Knoop 'na afloop van zijn le zingen kreeg te beantwoorden. Ook de jeugd gaat het lot van Vlissingen zeer ter harte. Over het naar Engeland gaan van een delegatie van sportvereenigingen is nog niets definitiefs bekend. In Enge land hoopt men dat ook dit zoo spoedig mogelijk geregeld zal zyn. VER TROUWE NS RAAD SOUBURG. Dezer dagen vergaderde de vertrouwensraad van Souburg onder voorzitterschap van bur gemeester Stemerding. Ver schillende zaken van gemeen telijk belang werden uitvoerig besproken. Vooral de spoor weghalte "te Souburg, die men schijnt te willen opheffen wan neer de bussen in dienst wor den gesteld, had de aandacht. De bezwaren daartegen zullen onder de aandacht van de be trokken autoriteiten worden gebracht. Nu West meer en meer wordt bewoond, is be' sproken hoe des nachts wan neer de pont niet vaart, con tact met Oost mogelijk is.- Vooral bij doktershulp, brand enz. is dit urgent. De betrok- ken landbouwers zullen worden verzocht hun werktuigen van het Oranjeplein weg te halen, omdat Landbouwherstel in "welks opdracht de werktuigen waren opgehaald, daarmede in gebreke blijft. De Ver. van Walchersche Textielhandelaren te Middel burg en de afdeelingsunie van de samenwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbe dienden aldaar, hebben in een gezamenlijk adres aan den taad van Middelburg verzocht bij verordening te willen vast stellen dat alle textielzaken des Dinsdagmiddags na 13 uur gesloten zijn in plaats van den Maandagmorgen. CONFLICT BIJ EN WEDEROPBOUW VOORKOMEN. Dezer dagen dreigde in den wederopbouw een conflict waarin voor Zeeland een 200- tal arbeiders betrokken zouden zijn geworden. De oorzaak was gelegen in het feit dat met in- ngang van 1 Jan. een nieuwe loonregeling van kracht was geworden, die op bepaalde punten ongunstiger was. Naar wij vernemen is echter Woens dag bericht gekomen dat de regeling van 12 Dec. voorals nog blijft gehandhaafd. Intus- schen zetten de rijksbemidde laars de besprekingen voort. Te Axel heeft de heer M. Apperloo, secretaris van den Syn. Herv Raad voor Kerk en School, gesproken over het on derwerp: „Gezin en School". Breedvoerig zette spr. uiteen hoe de verhouding moet zijn en wees ook op de ontaarding der jeugd tijdens de oorlogsjaren en daarna. De heer W van 't Hoff, on derwijzer aan de Chr. school te .Axel, slaagde voor de akte wis kunde l.o. Benoemd tot procuratiehou der bij de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., kantoor Oostburg, de heer J. J. Dierx te Zuidzande. Vrijdag en Zaterdag gaf de gymnastiek ver. „Olympia" te Kapelie haar jaarlij ksche uit voering in „Obadja" Beide avonden was de zaal' geheel gevuld. Na een openingswoord van den heer J. A. Leijs die de moeilijkheden voor de vereeni- ging memoreerde, o.a. werd het oefenlokaal voor gemeen tehuis ingericht en werd er in het koor van de kerk getraind, hebben verschillende afdeelin- gen diverse vrije oefeningen ten beste gegeven. Na de pauze werd een klucht, in drie bedrijven opgevoerd: „Wespennest". KATYN. Te Neurenberg zal eerst daags door de Russen een do cum ent ter tafel worden ge bracht, dat bewijst, dat niet de Russen, maar de Duitschers den gruwelijken massamoord in Katyn hebben gepleegd. In dit geheime document van de Gestapo maken gedelegeerden van het Poolsche Roode Kruis, die destijds een onderzoek in stelden, melding van het feit. dat de slachtoffers werden doodgeschoten met Duitsche kogels. DUITSCHERS MOETEN WERKEN. Naar de Duitsche nieuws dienst in de Britsche zone ver neemt, zal de geallieerde be stuursraad een decreet uit vaardigen volgens hetwelk al le mannen en vrouwen die op een leeftijd zijn, waarin kunnen werken, zich bij een arbeidsbureau moeten melden. DUITSCHE OLIEMAGNATEN GEARRESTEERD. De Britsche Field-Security heeft zeven Duitsche oliemag naten gearresteerd. Zij zijn niet gearresteerd, omdat zij nazi's waren (zij waren hei overigens wel) maar om de rol die zij gespeeld hebben in de organisatie der Duitsche oorlogsindustrie. Kerknieuws Ned. Herv, kerk. Aangenomen naar 's-Heei Hendrikskinderen (Gld.): S. P. de Roos te Hellevoetsluis; Al melo (toez) vac. Ph. A. War ners: O. G. Bunjes te Borssele. Ds. R. Slofstra zal a.s. Zon dag bevestigd worden als pre dikant der Chr. Geref. Kerk te Vlissingen door ds. H. Hoo- gendoorn van Zierikzee. Binnenkort weer textielpunten. Zeer binnenkort zullen de nog resteerende punten van de textielkaart V 510 geldig wor den verklaard. Het koopen en verkoopen van textiel op pun ten der textielkaart is niet ge oorloofd zoolang deze nog niet aangewezen zijn- Zoo noodig zullen strenge maatregelen worden genomen. Twee eieren voor kinderen. Nu het nieuwe legseizoen voor de kippen, gaat aanbre ken, zullen van de nog aanwe zige geconserveerde eieren, tot dusver alleen voor zieken, twee aan jeugdige personen tot 21 jaar worden gegeven. In dc bonnenlijst voor de komende week zal een bon worden aan gewezen voor een ei- De bon voor het tweede ei volgt later. De eieren zullen uitsluitend verkrijgbaar zijn bij de detail- listen, die eieren voor zieken .-erkobpen. Bon voor zachte zeep. Bij de eerstvolgende bonaan wijzing komt er behalve die voor het gewone rantsoen huishoudzeep, ook een bon voor 250 gr. zachte zeep. Het zal aanbeveling verdienen pak- materiaal naar den winkelier mee te nemen. Rubberhakken vrij. Met ingang van 22 Jan. zjjn rubberhakken vrij. De schoen hersteller kan ze vrij koopen en mag daarom geen reparatie bons hiervoor meer in ont vangst nemen. De Belgische koningskwestie De secretaris van den Belgi schen koning, de heer Pirenne heeft in een brief aan minister- pres. Van Acken, medegedeeld dat de koning met het referen dum slechts een volksraadple ging bedoelt, na de verkiezin gen te houden, om naar aan leiding hiervan de houding van koning en regeering te kunnen bepalen. Ook wensehi de koning dat zijn persoon niet de inzet van een verkie zingsstrijd wordt. De publicatie van de docu menten van koning en rege ring wil hij 14 dagen na de verkiezingsraadpleging doen plaats grijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1