PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT HOE NEDERLAND WERD UITGEPLUNDERD. VOORUITSTREVENDE POLITIEK VAN TRUMAN UIT DE PROVINCIE Russen bezorgd voor extremisten. Hoofdredacteur O. Baülnttjn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z-C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr„ Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. I. L- van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Woensdag 23 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 19 ABUNNBMtNlSPKIJS - 25 cent per week. t 3-20 per kwartaal, franco per post. t 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mui., minimum oer advertentie 1 2~— Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. teleloon IQ (2 lijnen!Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475 Terneuren Nieuwediepstraat 23 Postrekening 35930C Prt.v /-n-imsi iit l Volksgezondheid onherstelbaar geschaad. Productiekracht voor jaren gedaald. Een reeks van misdaden. Seyss Inquarl ging prat °P wierinBcrmtS' ZeMen Van Wel het meest opvallende be- zijn „handigheid" Dank zjj de activiteit van de Nederlandsche delegatie naar het proces te Neurenberg, werd het grootste deel van den Maandag in beslag genomen door de economische uitplun dering van Nederland door de Duitschers. De ter tafel ge brachte documenten besloegen een omvangrijk boekdeeL Ge constateerd werd in de inlei ding. dat de Nederlanders van een der welvarendste volkeren ter wereld, teruggevallen wa ren tot werkeiyken honger snood. Vast kwam te staan, dat Seyss Inquart zich ten doel stelde, het verbruik van aller lei goederen door de Neder landers te verminderen en de overschotten ter beschikking van Duitschland te stellen. Hij ging er prat op, dat Nederlan ders zijn daartoe strekkende voorstellen teekenden, waar. door die den schijn van vrij willigheid kregen. De secre tarissen-generaal mochten im mers aftreden, als zij meendeo zijn maatregelen niet te mo gen uitvoeren... Seyss Inquart liet slechts wjjs van het drastische karak ter van den rooftocht leverder de cijfers over de weggehaalde transportmiddelenwaaruit bleek, dat de Ned. Spoorwegen zoo goed als niets hebben overgehouden. Het aantal ge roofde fietsen werd op een millioen geschat en dat der ra diotoestellen op zes honderd duizend. Speciale aandacht werd voorts gevraagd voor de plundering der Koninklijke paleizen en den weergaloozen systematisch georgaruseerden roof van Arnhem. Aan het slot van zijn helder betoog vatte Gerthoffèr de ge volgen samen, die plundering voor Nederland heeft. Hij zei- de, dat de vermindering van het nationale vermogen zoo danig is, dat de productie kracht vele jaren verminderd zal blijven. Niet te herstellen schade is evenwel toegebracht aan de volksgezondheid, zoo zeide hij, voordat hij Seyss verantwoordelijk stelde voor den hongersnood in den laat- sten oorlogswinter in Holland. Seyss' maatregel om voed- seltransport uit Friesland naar Holland te verbieden kwalifi- De verkiezingen in Hessen. De sociaal-democraten heb ben bij de gemeenteraadsver kiezingen in Groot-Hessen in de Amerikaansche zone 156.000 stemmen gekregen, de christen-democraten 95,000 en de communisten slechts onge veer 16,000. In totaal werden 356,000 stemmen uitgebracht d.i. door 83 pet. van alle stem- erechtigden. Rubberhakken vrij. Met ingang van 22 Jan. zijn rubberhakken vrij. De schoen hersteller kan ze vrij koopen en mag daarom geen reparatie bons hiervoor meer in ont vangst nemen. voorraden ever, voldoende om c eerde hij als de uiting van een hatf jaar het bedrijfsleven haat tegen het volk. Hij wees gaande te houden. Het Duit-j€r uitdrukkelijk op, dat geen sche tekort aan industrieele enkei militair belang dezen vetten werd voor 50^ door imaatregel kon rechtvaardigen. De Belgische koningskwestie De secretaris van den Belgi schen koning, de heer Pirenne heeft in een brief aan minister- pres. Van Acken, medegedeeld dat de koning met het referen dum slechts een volksraadple ging bedoelt, na de verkiezin gen te houdem, om naar aan leiding hiervan de houding van koning en regeering te kunnen 'bepalen. Ook wenscht de koning dat zijn persoon niet de inzet van een verkie zingsstrijd wordt. De publicatie van de docu menten van koning en regee ring wil hg 14 dagen na de verkiezingsraadpleging deen plaats grgpen. Het Wereldgebeuren De jaariijksche boodschap aan het Congres Fransche crisis nog niet inbeslagneming in Nederland fedekt. Het feit, dat hij kon erelken, dat de Nederland sche bank zich verplichtte alle bedragen in rgksmarken, die haar werden aangeboden in guldens te wisselen tegen een Bersten December werd de ze onmenschelijke maatregel opgeheven, maar toen was het te laat en de hongesnood was reeds algemeen, zoo zeide spr. Hij verwees naar de hooge sterftecijfers der Hollandsen e koers van 75 cent, noemde steden en zeide, dat deze situ- Seyss een regeling, die alles atie onherstelbare gevolgen J i het volk overtrof wat tot dan toe op economisch gebied met na- buursrtaten en zelfs met het protectoraat bereikt was. En dat „vrijwillig". De boeten, die het Neder- voor de toekomst van moet hebben. „Door dergelijke maatregelen, waardoor zij de Hollanders, in strijd met inter nationaal recht hebben ont houden, wat zij voor het be- landsche volk werden opge- staan ncodig hadden, hebben legd, dienden ter financiering |de Duitsche leiders een van van de nazi-propaganda in ons hun grootste misdaden be land! Vla de zwarte markt koch ten Duitschers voor tientallen millloenen goederen op. die al le naar Duitschland verdwe nen. In Januari 1944 was reeds voor 700 millioen aan indus trieele installaties geroefd. Uitvoerige mededeelingen Werden gedaan over door de Duitschers voor htfn aftocht uit Zuid-Nederland weggeroof- de machines van Philips en van verschillende bedrijven in Tilburg, Breda, Bergen op Zoom en Dordrecht. Terwijl zn het werk in Eindhoven niet konden voltooien, slaagden zij erin de Pïiilips-bedrijven in Hilversum en Bussum volko men leeg te halen. De Duitsche roof op agra risch gebied werd geschat op 300 millioen en hierbij wees de aanklager op de misdaad van het volkomen zonder militaire Met deze woorden sloot de Fransche vertegenwoordiger een aanklacht, die de wereld een inzicht heeft gegeven in het offer, dat ons land in den strijd voor de vrijheid heeft moeten brengen. Nieuws in een notedop Eind Jan. zullen 2 nieuwe postzegels van 50 en 60 ct. met de beeltenis van de Ko ningin verkrijgbaar worden ge steld. Door den lagen water stand is Ameland reeds 3 dagen geïsoleerd. De procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft de doodstraf geëischt tegen den N.S.B -er ölthof, die in vijandelijken krijgsdienst tegen de geallieer den heeft gevochten. Algemeen wordt verwacht dat de aanvoer van groente in April dusdanig zal zijn, dat dit artikel spoedig vrij zal komen. Volgens het laatst be kende cijfer (1 Juli 1945) telt Amsterdam 768.740 inwoners Uit het Purperhoeden- veem te Amsterdam zijn balen tabak gestolen. Te Groningen is een café houder, die in den hongerwin ter tarwe en gort veel te duur verkocht, docr den Tuchtrech ter veroordeeld tot 10.000 boete. Uit Nederland gesmok kelde veulens worden den laat- sten tijd herhaaldelijk in Bel gië verkocht. Zoowel de Belg. als de Ned. politie en kommie zen nemen maatregelen tegen dezen handel. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gravcnhage heeft C. A. Alis, die lid was van de Land wacht en tegen de geallieerden heeft gevochten, ter dood ver oordeeld. Het bijzonder Gerechts hof re 's-Gravenhage heeft de doodstraf geëischt tegen den agent van politie K. Vermeu len, die bij een overval op een distributiekantoor een zekeren Maaskant zonder noodzaak had doodgeschoten. Bij een poging om een jongen te redden, die door het ijs was gezakt, zijn twee broe ders van het instituut „St. Ma rie"' te Bergen op Zoom - te water geraakt en verdronken. Hoe Musserts meesters over hem dachten. Zooals bekend ver klaarde Seyss Inquart reeds kort na zijn komst in Ntederland. dat Mus- sert politiek gezien niet uitkwam boven het peil van een gemiddelden Duitschen gouwleider. Thans is bekend wat Himmler antwoordde, toen Mussert in 1942 het Ned. legioen bij Lenin grad wilde bezoeken. Himmler weigerde zjjn toestemming en toen Mussert tegensputterde, seinde hij per telex aan Seys Inquart: Hoe zal Mussert zich bH het le gioen gedragen? Zal hij daar weer zijn dwaze Dietsche gedachten uit spreken, of dezelfde on zin laten hooren als op de Wolfschans? Of kan ik eenige garantie kra gen. dat de heer Mus sert als leider van de N S.B. geestelijk zoo ver is als zijn minste recruut? Met ingang van 1 Febr. a.s. zal door het geheele land contröle worden uitgeoefend op de naleving van ae voor schriften omtrent nummering en kenteekenen van motorrij tuigen. De Iraansche premier Is afgetreden nu het conflict met Rusland aan de UNO is voor gelegd. In de Italiaansche haven Torre Annunziata zjjn 5 muni- tiewaggons in de lucht ge vlogen. Er werd enorme schade aangericht. In zijn boodschap aan het Congres stelt president Tru man voor om Hawai en Alaska als nieuwe staten op te nemen in de Unie der V.S. Mac Arthur heeft beslag doen leggen op ca. 400 Japan- sche vliegtuigfabrieken, tuig huizen van leger en vloot, la boratoria en oorlogsmateriaal teneinde ze in goeden staat te doen houden en als herstelbe talingen te laten dienen. Volgens de New York Ti mes heeft het roode leger de Hongaarsche olievelden te Lispe, met de zich daarop be vindende eigendommen van de Standard Oil, in beslag geno men. opgelost. Op het oogenblik, waarop wij dit schrijven is de Fran sche crisis nog steeds niet op gelost. Wel is duidelijk aan het licht gekomen, dat de Gaulle, die trouwens toch het voorne men had, zich siechts tijdelijk te belasten met de leiding der Fransche staatszaken, zijn functie heeft neergelegd, om dat de verdeeldheid tusschen de drie grootste Fransche par tijen ook in het kabinet haar werking deed gevoelen. De Gaulle laat het dus aan de Fransche politici zelf over, on der andere leiding tot een be tere samenwerking te geraken. De groote moeilijkheid zal nu zijn, om als er weer een drie partijenregeering geformeerd wordt, iemand te vinden, die voldoende autoriteit bezit om als president der regeering op te treden en den steun van alle partijen verwerft. Dat dit een communist zal zijn, is prac- tisch uitgesloten. Omgekeerd zullen de communisten trach ten de situatie uit te buiten en het verleenen van steun aan een anderen candidaat afban, keljjk stellen van het toewijzen van belangrijker ministerszetels dan tot dusver aan hun leiden de partijgenooten. Als Frank rijk dus niet oppast, zit het al heel gauw midden in een poli tiek moeras... Komt er een 2-partijenregeering tot stand, dan wordt de positie der re geering vrjj zwak, wat ook geen prettig vooruitzicht is. Intusschen wordt verwacht, dat de leiders van de M.R.P. er in zullen slagen den tegen stand in hun rangen tegen deelneming aan een nieuwe drie partgenregeering te over- winnen, doch dat zij zullen eischen, dat Georges Bidault gehandhaafd blgft als minister van buitenlandsche zaken. Felix Gouin, die door de communistische partij is voor. gesteld als candidaat voor het presidentschap der Fransche regeering, heeft zijn can did a- tuur teruggetrokken ten gun ste van Vincent Auriol. De so cialistische partggroepeering heeft daarop met algemeene stemmen laatstgenoemde als candidaat aangewezen. President Truman heeft zijn jaariijksche boodschap tot het Amerikaansche Congres ge richt, een boodschap, die dit maal samenvalt met een der ernstige industrieele crises welke de V.S. ooit hebben doorgemaakt en die veroor zaakt wordt door de enorme stakingen, die het land teiste ren. Truman grijpt deze gele genheid dan ook aan om zoo wel werkgevers als werkne mers nog eens te wijzen op hun groote verantwoordelijk heid. Trumans boodschap is ove rigens van vooruitstrevenden Bon voor zachte zeep. By de eerstvolgende bonaan wijzing komt er behalve die voor het gewone rantsoen huishoudzeep, ook een bon voor 250 gr. zachte zeep. Het zal aanbeveling verdienen pak- materiaal naar den winkelier De jongen kon gered worden, mee tc nemen. aard. De president wjjdt het grootste gedeelte van zjjn boodschap aan waarschuwin gen tegen de inflatie en tegen een ongebreidelde hausse op de effectenbeurzen, terwijl hij voorts speciale aandacht wijdt aan een programma voor het beperken van de stakingsbe weging. Terwijl Truman zich met kracht uitspreekt voor aanzienlijke loonsverhoogin- gen, wjjst hij er op, dat de meeste industrieën en maat schappijen heel goed in staat zijn om de loonen te verhoo- gen. Dergelijke loonsverhoc»- gingen zouden niet alleen goed zgn voor het zakenleven, en voor de arbeiders, doch het geheele land zou er volgens den president van prafiteeren, want een productie tot het maximum der capaciteit be- teekent een actieve, gezonde, vriendelijk gezinde burgerij, die de zegeningen geniet van de democratie onder het in de Vereenigde Staten bestaande systeem van den vrjjen onder nemer. De boodschap bevat verder weinig belangrijks voor ons. Zg houdt zich bezig met de regeer ingsplannen, met het probleem, hoe alle gedemobili- seerden weer opgenomen kun. nen worden in het productie, proces en hoe men voldoende vrijwilligers kan vinden om het leger op een sterkte van ca. twee mülioen man te hou den, De begrooting komt neer op een bedrag van 35.8 mil liard dollar en brengt voor het eerst sedert 1930 geen stijging van de staatsschuld mede. Zij zou in evenwicht zijn, als er door Truman geen rekening was gehouden met door hem ingediende, doch nog niet door het Congres aanvaarde wets voorstellen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. H. M. de Koningin heeft het bronzen kruis uitgereikt aan de volgende kapiteins der koopvaardij E. H. van der Veen en C. J. H. Wyker, 2de machinist H. Goosen en olie man J. B. de Klein, het kruis van verdienste met gesp aan den hoofdmachinist D. J. E. Mos en het kruis van verdien ste aan de kapiteins J. Bakker, M. J. H. G. Cortin, B. v. Dijk, C. Drijver, A. van Duyn, J. M van Driest, J. Fooy, T. C. van Gelder, A. EL Helsdingen, A. van Hilten, C. L. A. den Ha mer. W. Jansen, A. Karsdorp, H. Karssies, S. van Keulen, N. K. Kuisinga, K. T. van der Kooi, M. J. H. Meijer, R. Post- ma, E. Roukema, W. J. Schnei der, H. Schaap, C. J. Tapper wyn. J. C. Vinken, J. Vermast. A. Verhoef, C. de Vries, len marconist C. Hissink, 2den machinist A. A. Goedhart, 4den stuurman J. J. Petersen en de matrozen J. Bakker en J. Spaans. Voor de doodstraf. Uitspraak van de Generale Synode der N.H. Kerk en de G.O.I.W. De Generale Synode van de Hervormde Kerk heeft zich in een herderlijken brief als volgt uitgesproken: „De Overheid als dienaresse Gods, zich gesteld ziende voor de taak de ge rechtigheid te handhaven en de daarop gepleegde inbreuken te bestraffen naar Gods Woord, heeft het recht in geval van zeer zware schuld de doodstraf toe te passen". Naar de over tuiging van de Synode dient het recht van gratie te allen tjjde gehandhaafd te worden. Een usantie, waarbjj aan el- ken veroordeelde gratie zou worden verleend, acht de Sy node onwenschelgk. De afd. Zeeland der Gemeen schap Oud Illegale Werkers heeft zich vóór de doodstraf uitgesproken. In de toelichting zegt de G.OIW. o.m., dat wel niemand de rechtmatigheid der toepassing van de doodstraf in twijfel trekt. Het Kon. Besluit van 22 Dec. 1943, dat de toe passing van de doodstraf mo- felijk maakte, is gebaseerd op e veiligheid van den staat en dit argument spreekt dus wei sterk. Een rechterlijke dwaling is uitgesloten als de schuld van den verdachte volkomen vast staat. Ook de bewering, dat 't onbeschaafd is de doodstraf toe te passen, gaat niet op. omdat landen als Engeland en Frankrijk toch niet als onbe schaafd kunnen gelden. Ten stelligste spreekt de G.O.I.W. tegen, dat deze strafoefening het element van wraak insluit. Van wraakgevoelens is geen sprake. Het recht is geschonden en verkracht op een wjjze, die eenig is in de geschiedenis. Dit geschonden recht roept om ge noegdoening. Voor de individuen, die het bloed van onze beste makkers en medestrijders hebben doen vloeien, kennen wjj maar één bestraffing: de doodstraf. ZEEUWSCH STICHTING „NIEUW WALCHEREN". Het Loosduinsche dilettan ten tooneelgezelschap heeft de opbrengst van een in Decem ber gehouden avond, welke ƒ1200 bedroeg, ter beschikking gesteld van de Stichting Nieuw Walcheren. Deze stich ting mocht voorts dezer dagen een gift van 1000 in ont vangst nemen van een cliënt der fa. A. van Hoboken en Co. te Rotterdam. Het bestuur der Stichting constateert met groote voldoening, dat haar actie de aandacht van overig Nederland begint te trekken en zal deze giften aanwenden tot financiering van haar ver dere actie. KON. SCHIPPERSVEREEN. „SCHUTTEVAER". De afd. Middelburg van de Kon Schippersver. „Schutte- vaer" kwam in jaarvergadering bjjeen onder voorzitterschap van den heer P. de Vos. De penningmeester bracht verslag uit over zgn beheer. De heer L. Woudstra die aan de beurt van aftreden was, werd bg acclamatie als bestuurslid herkozen, terwgl besloten werd het bestuur met een lid uit te breiden. Als zoodanig werd ge kozen de heer N. C. v. Oost. Voorstellen voor de Alg. ver. gadering werden ter tafel ge bracht. Verschillende scheepvaarton- derwerpen werden nog bespro. ken. Bg bevoegde instanties zal getracht worden de gewensch- e verbetering te verkrijgen. UITBREIDING GASUREN. Met ingang van Vrgdag a.s. zal in de gemeente Middelburg iederen dag gas geleverd wor den van 7 uur v.m. tot 19 uur n.m., hetgeen door huisvrou wen zeer zeker op prijs gesteld zal worden. WALCHERSCHK TEXTIELHANDELAREN PROTESTEEREN 1 Tijdens de vergadering van Walchersche textielhandelaren, Maandag jl. te Middelburg ge houden, zgn twee protest telegrammen aan den minister gezonden. Het eerste in vel band met het voorloopig wets ontwerp betreffende het be noemen van een gevolmach tigd commissaris voor de vak groep „Detailhandel textiel", die in deze functie tevens voor zitter van het hoofdbestuur van deze vakgroep zou zijn en als zoodanig met vele vol- machten bekleed. Tegen de be noeming van een dergelijken „dictator" hebben de textiel handelaren gemeend ten stel ligste te moeten protesteeren Het tweede telegram betrof de loonregeling van 16 Dec. jl. Hierbij werd aangegeven dat een verhooging van 10 als noodig moet worden schouwd. Voorts zijn in deze vergade ring als leden van het gewes telijk bestuur van de vak groep gekozen de heeren K. A. Graafland, A, P. van de Kamer, M. Meyer, J. M. Luyk te Middelburg; M. J. Corve- leyn, J. Goedvolk, C. Plasse te Vlissingen en voor de dorpen J. J. Blok te Souburg. H. Jar.- se te Serooskerke en Fr. Arnot te Oostkapelle. DIEFSTAL BIJ NOODWONINGBOUW TE MIDDELBURG. Maandag ontdekte een voor bijganger een onregelmatig heid bij den noodwoningbomv aan het Molenwater te Middel burg. Een werkman reed eer. kruiwagen volgeladen met pakken draadnagels in een leegstaand huis op de Verwe- rjjstraat en kwam zonder zijn vrachtje terug. De politie werd gewaarschuwd en het gevolg was dat de werkman, de 29- A. J v. B. uit Benthuizen, in dienst van het aannemersbe drijf van Wgnen wegens dief stal werd verbaliseerd. Ook zgn maat, de 23-j. A. d. G. uit Benthuizen, die tijdens het ex periment op wacht had ge staan, kreeg een proces-ver baal. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Naar wij vernemen zal bin nen zeer korten tijd de radio distributie te Middelburg weer programma's heruitzen- den Tot dusver was dit niet mogelijk, omdat daarvoor twee versterkers noodig zgn en slechts één aanwezig OORLOGSMUSEUM. In de Prov. Zeeuwsche Cou rant van 15 Jan. 1946 opperde de redactie het denkbeeld tot stichting van een Zeeuwsch oorlogsmuseum. Inderdaad moet er voor Zee land, de provincie, die zoo zwaar van oorlogshandelingen had te lijden, veel belangwek kends te verzamelen zijn, dat en vooral in latere jaren belangstelling zal trekken. Verwonderlijk is eigenlijk, dat nog geen initiatief terzake ia genomen. Natuurlijk doen zich bij de oprichting, de inrichting en de instandhouding moeilijkheden voor; deze echter mogen de Zeeuwen niet onthouden dit doel na te strevenen te bereiken Zeer veel materiaal moet hier zijn te verzamelen op al lerlei gebied en betrekking hebbende op de oorlogshande lingen van 1940; de ..bevrij dingsdagen"; de evacuaties; de landingen op Zuid Beveland en Walcherenden zwaren strijd in West Zeeuwsch Vlaande ren; de inundaties van Tholen, Schouwen-Duiveland en Wal cheren; de gigantische strijd Legen het water; het dichten der dijken enz. enz. Wij Zeeuwen mogen hier liet achterblijven! Teneinde een begin te ma ken, roep ik alle belangstellen den op als blijk van instem-» ming hun naamkaartje eventueel brieven of briefkaar ten met ideeën toe te zen den, opdat, indien inderdaad voldoende belangstelling blijkt, binnenkort een bijeenkomst kan worden uitgeschreven om ts bomen tot oprichting van een Vereen i ging en ter bespreking van plannen. Zeeuwen uit de geheele pro vincie, zendt spoedig uw be wijs van instemming aan J« Ph. Koene, gemeenteseerta- xis, Middelburg. Laatste nieuws SPANNING ROND DEN VEILIGHEIDSRAAD aanleiding van het van de Oekraïne en om respectievelijk Naar verzoek. Rusland de .Indonesische kwestie de situatie in Griekenland in den Veiligheidsraad te bren gen, heeft de Times" erop gewezen, dat dit beschouwd moet worden als een Russische tegenzet voor het door Iran in den Veiligheidsraad brengen ivan de kwestie-Azerbeidsjan, Vooral nu Hilversum den ge iomdat Rusland niet als eenige heelen dag twee verschillende staat J". de^ beklaagdenbank Motie-van Poll heeft schade aangericht. Geen extremistische acties. In den brief, waarmee de Oekrainsche delegatie de In donesische kwestie aan de al- gemeene vergadering van de Vereenigde Volkeren voorlegt, wordt o.m. gezegd, dat in In donesië reeds gedurende eenige maanden militaire acties on dernomen worden, welke ge richt zijn tegen de plaatselijke bevolking, acties. waaraan zoowel Engelsche als Japan- sche strijdkrachten deelnemen. Hierdoor wordt volgens de Oekrainsche delegatie een si tuatie geschapen welke wordt omschreven in art. 34 van het Handvest, namelijk een staat van bedreiging tegen de hand having van den internationalen vrede en veiligheid. Ten slotte wordt verzocht de noodzakelij ke onderzoekingen te doen en de maatregelen te nemen om een einde te maken aan de te genwoordige situatie. De Russen hebben zich dus het lot van de Indonesische extremisten aangetrokken. De omschrijving als zouden mili taire acties tegen de burger bevolking ondernomen worden door Engelsche en Japansche troepen is absoluut onjuist. In. tegendeel zijn het de extremis ten, die de burgerbevolking terroriseeren en niet alleen de Europeanen. Ook de inlander heeft voortdurend te lijden van de roof- en moordzucht der per- centagegewijs kleine terroris tenbende. Een onderzoek, inge steld door den Veiligheidsraad kan dan ook niet anders dan teleurstellend zijn voor de Rus sen en mogelijk zullen de te nemen maatregelen den extre misten wat zwaar op de maag vallen. Als de Veiligheidsraad deze kwestie tenminste in be handeling neemt. SCHADE DIE MOEILIJK ZAL ZIJN TE HERSTEL LEN. Het laatste nieuws over de ontwikkelingen in Londen en Den Haag heeft de uitwerking van het bericht over de mo tie-van Poll in de gezagheb bende kringen in Indië niet kunnen wijzigen. Hooggeplaat ste regeeringspersonen~ te Ba tavia zijn tot de conclusie ge komen, dat aan de zaak „scha de is gedaan en dat het zeer moeilijk zal zijn deze schade door verklaringen, als die later zgn uitgegeven, op te heffen". GEEN BIJZONDERE VOORVALLEN. Er zjjn in de laatste dagen geen bijzondere gebeurtenissen te melden uit de verschillende centra waar extremisten zich ophouden. Hun eenige actie is het aanleggen van wegver sperringen ten Oosten van Ba tavia. Sir Archibald Clark Kerr, Britsch gezar.t te Moskou, die met een speciale opdracht naar Batavia zal gaan, is per vliegtuig naar Moskou vertrok ken en zal van daar zgn reis via Cairo, Karachi, Calcutta en Singapore voortzetten. Hg wordt den 30sten Januari te Batavia verwacht. OPENING VAN NOOD ZIEKENHUIS TE BATAVIA. De medische verzorging van de patiënten, die zich onder de evaché's bevinden zal weel beter worden nu Zondag in Ba tavia een noodziekenhuis Is ge opend en binnenkort een nieuw ..Margrietziekenhuis" geopend zal worden Honderdvijftig pa tiënten zullen hier opgenomen kunnen worden. programma's uitzendt, zal hier door aan het verlangen van ve le aangeslotenen worden vol daan. FEESTAVOND N.V.V. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van het N.V.V. werd in het Schuttershof te Middelburg een feestavond ge organiseerd. Na een opening door den heer Chr. Bank, voor zitter van den Middelburg- schen Bestuurdersbond, gat de heer Landman een kort overzicht van den ontwikke lingsgang van het N.V.V Verder werd de avond ge vuld met een succesvol optre den van Willem van Cappellen, Eva Janssen en Kommer Kleyn, en de Zaansche zange res Jo Hekkertvan Eysden. Na afloop werd besloten met een gezellig baL De heer J. Roose te Vllssin gen werd benoemd tot procu ratiehouder van de Rotterdam sche Bankver.. kantoor Vlissin gen, waar hij reeds geruimen tijd werkzaam was.. Kerknieuws BEVESTIGING EN INTREDE DS. C. F. NOLTE, Na des morgens door s vriend en collega, dr. Jaanus van Rotterdam, te zijn beves tigd met een predikatie n.a.v, Hand. 10 20, deed ds. C. F. Nolte Zondagavond zgn intre de bij de Evang. Luth. Gem. te Utrecht met als tekst Hand. 28 31. In den avonddienst verleende het kerkkoor o.l.v. den bekenden musicus en orga nist der gemeente, de heer W. Mudde, zgn medewerking o.m. met het zgn.vCantus Firmis zingen. Bg dé intrede waren o.m. aanwezig de burgemees ter en secretaris van Utrecht, een 8-tal Luth. pred. en afge vaardigden van andere kerke lijke gemeenten en van de Luthersche gemeenten Middelburg en Vlissingen die ds. Nolte allen toesprak. Tot slot sprak ds. Duyvendak zijn ambtsbroeder toe. Na den dienst konden de genoodigden etc. in het wgkgebouw naast de kerk, ds. Nolte complimen teeren. KEPATRIEERING VAN KLN DEREN UIT NED. INDIË. De bestrgding van de maze lenepidemie vordert thans zoo danig, dat het behcudens on voorziene omstandigheden in den loop van Februari moge lijk zal zijn. het transport naar Nederland van kinderen, die nog geen mazelen hebben ge had, te hervatten. wenscht te zitten. Volgens het blad zal Rus land alles doen om in de Indo nesische kwestie de zaak voor de republikeinen zoo gunstig mogelijk voor te stellen. Ver wacht mag worden, dat van Engelsche en Nederlandsche zftde alles gedaan zal worden om het Britsche en Nederland sche optreden te rechtvaardi gen. Door het feit, dat Azerbeids- jan, Indonesië èn Griekenland tegelyk voor den Veiligheids raad zjjn gebracht, zjjn er zeer scherpe tegenstellingen en he vige spanningen ontstaan, die in de komende dagen tot scherpe debatten en ook con flicten kunnen leiden. Intusschen wenschen noch minister van Kleffens, noch de andere leden van de Ned. dele gatie verklaringen af te leg gen. Zg wachten op orders uit Den Haag. Dr. Manoeilsky, de Oekrain sche vertegenwoordiger, ver klaarde den stap te hebben ge daan na taliooze telegrammen van Indonesische nation, groe, pen, daar zij zelf niet in staat waren dit te doen. Fellx Gouin toch candidaat. De communisten hebben of ficieel verklaard dat zij een candidatuur van den socialist Auriol niet aanvaarden. Felix Gouin de soc. president van de - Constituante heeft er thans in toegestemd toch candidaat gesteld te worden, op voor waarde dat de M.R.P. zgn can didatuur aanvaardt Binnenkort weer textielpunten. Zeer binnenkort zullen de nog restccrende punten van de textielkaart V 510 geldig wor den verklaard. Hef, koopen en verkoopn-n van textiel op pun ten der textieikaart is niet ge oorloofd zoolang deze nog niet aangewezen zijn- Zoo noodig zullen strenge maatregelen worden genomen. Twee eieren voor kinderen. Nu het nieuwe legseizoen voor de kippen gaat aanbre ken, zullen van de nog aanwe zige geconserveerde eieren, tot dusver alleen voor zieken, twee aan jeugdige personen tot 21 jaar worden gegeven, in de bonnenlijst voor de komende week zal een bon worden aan gewezen voor een ei- De bon voor het tweede ei volgt later. De eieren zullen uitsluitenc: erkrijgbaar zijn bij de detail listen. die eieren voor zieken verkoopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5