PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Een communist president van Frankrijk? TOESTAND VAN DR VAN MOOK AANZIENLIJK VERBETERD Industrieels plannen van Middelburg Uit de provincie. Hoofdredacteur d. Balllntljn (met redactioneel»; medewerking van dr W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich- ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: (Irma Fvan de Velde Jr., Vllsslngen. Commissie van Bijstand W 't Hooft te Goes. I. van t.eeuwen. Ds. M. L. W. Schocft, Vllsslngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Dinsdag 22 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 18 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post. t 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie t 2 Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, telefoon 10 <2 lijnenMiddeltuirg l.ondensche Kaat 29. telefoon 2077 Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuren Nleuwediepstraat 23 Postrekening 35V30I) Prov Zeeuwsche Courant. Middelburg. VREEMDELINGEN VERKEER OP WALCHEREN IN 1946? Het valt moeilijk om zich in te denken, dat er in 1946 vreemdelingenverkeer naar Walcheren zal zijn. En toch, als de voorteekenen niet be driegen, zal het er komen, wel. licht zelfs een internationaal Vreemdelingenverkeer! Vooral vanuit Engeland wordt er nl. groote belangstel ling voor het verdronken eiland" getoond en als de En- gelsche regeering de mogelijk heid daartoe ook maar even open laat, zullen er dit jaar reeds trips vanuit Albion naar het drooggekom'en eiland wor den gemaakt. Daarom is het goed, Öat in de meeste V.V.V.'s 'n opmer kelijke bedrijvigheid heerscht, dat men zich allerwege af vraagt, welke mogelijkheden er zullen zijn voor het komende seizoen en hoopt van die mo gelijkheden profijt te kunnen trekken. Dit bleek onder meer in een dezer dagen te Middelburg ge houden vergadering, waaraan werd deelgenomen door afge vaardigden en besturen van verscheidene vereenigingen voor vreemdelingenverkeer. Men is doende na te gaan wel ke mogelijkheden er in dezen zomer zullen zijn om pension gasten te herbergen, in hoe verre er kampeerterreinen ge reed kunnen worden gemaakt, of de mogelijkheid beriaat om jeugdherbergen te stichten, ex cursies naar de herstelde dij ken te organiseeren, de groot ste bunkers als logiesgelegen- heid in te richten, enz. Men gaat na, wellce stranden vrij van mijnen zijn, of duinwande lingen kunnen worden uitge-r stippeld in van mijnen gezui verd gebied, kortom, er is een goede geest in de V.V-V.'s ge varen en Walcheren kan daar van voordeel hebben. Het vreemdelingenverkeer is nu eenmaal een bron van inko men, die z-^lfs in onbeschadigd gebied allerminst verwaar loosd mag worden, laat staan in een gebied, dat zoo zwaar getroffen is. als Walcheren. Voor de toekomst wordt ge werkt aan plannen, die als de belangstelling, die men op het oogenblik voor het verdronken eiland aan den dag legt, ge luwd zal zijn. aan Walcheren njeuwe attracties zullen geven, Dat zal de tijd zijn, waarin de inundatie in het vergeetboek zal zrin geraakt. Want ook dat zal. eenmaal geschieden. Wat dan? Bij enkelen leeft het denk beeld, om op het eiland een na- norama te stichten,, in den geest van het Museum Mesdag in den Haag- Dit panorama zou Walcheren laten zien zoo als het was tijdens de inunda tie. Nu lijkt dit ons misschien weinig interessant. Maar na tien iaar zullen zich slechts weinigen den toestand van he den kunnen herinneren. En dan kan inderdaad zulk een pano rama een attractie' van de eercte grootte zijn. Als de Zeeuwen buiten Zee land bun verbondenheid met hun r-eboortegrond eens uitten door den grondslag te leggen hiervoor? Nieuws in een notedop De Romea gaat een actie beginnen ter verbetering van de papierpositie in Nederland. Zij wil daartoe o.a. de school jeugd oud papier laten verza melen. Jaarlijks verdwijnt nog voor 10 milüoen aan papier in de prullemand. De grossiers in vleesch, die destijds door den bezetter werden uitgeschakeld, zullen weer worden ingeschakeld in de regeling der vleeschdistri- butie. Naar aanleiding van een verzoek van de K.N.A.C. is een legerorder uitgegeven waarin er om. op gewezen wordt dat tot een drastische beperking van de rijsnelheden moet worden overgegaan. Ook met de geall. autoriteiten is hierover contact gehouden Het van gemeentewege doen telen van groenten eri aardappelen kan voortaan niet meer worden toegestaan, ook niet indien dit geschiedt op contract door landbouwers. Te 's-Gravenhage is een vrouw aan de gevolgen van het drinken van methylalcohol overleden. Te Den Haag heeft een 7-jarig kind uit snoeplust 25 Luminalpillen opgegeten. Het is aan de gevolgen van Lumi- nal-vergiftiging overleden. Te 's-Hertogenbosch zijn verschillende distributie-ambte naren, verdacht van fraude, in arrest gesteld. Te Rotterdam is een 6- jarig jongetje op de Kraling- scheplas door het ijs gezakt en verdronken. Dezer dagen is de her stelde brug over de Donge te GeertruidenbergRaamsdonk- veer officieel geopend. Twee leden van de Ge- zagscompagnie te Bergen op Zoom hadden, dezer dagen de onvoorzichtigheid een projec tiel op te rapen dat vrijwel terstond ontplofte, zoodat een van hen beide handen verloor. Het Wereldgebeuren Republike'nsehe Volksbeweging zal zich hiertegen verzetten Rond het aftreden van De Gaulle Frankrijk bevindt zich het sensationeele en toch eigenlijk totaal onverwachte aftreden van De Gaulle in een uiterst moeilijke positie. Het is namelijk met geen mogelijk heid te zeggen, wie De Gaulle moet vervangen. Het aantal Fransche politici, dat reeds voor den oorlog op den voor grond trad, is geslonken, nieu we figuren van formaat zijn niet naar voren gekomen. De man, die de taak van De Gaul le over zal nemen, zal als het ware nog carrière moeten ma ken en of Frankrijk daarmede gediend is in een tijdsbestek, waarin zoo belangrijke proble men aan de orde komen, als in onzen fctjd bet geval is, mag ten zeerste worden betwijfeld. De Gaulle heeft autoriteit. Hij is bij wijze van spreken vijf en een half jaar lang de ongekroonde koning van Frankrijk geweest. Hij beli chaamde ook in de donkerste periodes van den voorbijen oor. log den geest van het Fran sche verzet en hij verraste na de invasie en de bevrijding van Frankrijk door de verbluffende wijze, waarop hg de Fransche politici naar zijn hand wist te zetten, vastbesloten de leiding nam en Frankrgk op handige wqze weer een stem in het internationale kapittel wist te geven. De Gaulle was tot op dat moment min of meer een mis kend genie geweest. Hjj had reeds lang voor den oorlog pleit voor een gemotoriseerd Fransch leger, met een sterke luchtmacht en duizenden tanks. Petain en Weygand, de militaire afgoden van Frank rijk, waren daar tegen. Te duur. En had Frankrijk geen onneembare Maginotlinie De Maginotlinie bezweek. De Duitschers kwamen met een leger, zooals De Gaulle zich dat gedroomd had. En De Gaulle was de eenige Fransche leger leider, die naar Engeland ging en daar 'n verzetskem formeer de. Ieder, die anti-Duitsch was, bewonderde De Gaulle daarom. Maar niemand koesterde de verwachting, dat hij als politi- cus in Frankrijk tot bizondere dingen in staat zou zijn. Edoch, De Gaulle bleek in staat tot het trekken van strakke lij nen, hij wist de politieke lei ders te overtuigen van de nood. zaak om samen te werken in het belang van Frankrijk. Hij ontpopte zich als de juiste J' 'K. HET SPOOKSCHIP. Vijftien zeelui stonden in Liverpool terecht om dat zij weigerden uit te varen meteen spook aan boord Een lid van de beman ning was in de haven over boord gesprongen en verdronken. Een paar uur later stonden 15 „stoere" zeerobben voor den kapitein en vertel den dat zij weigerden uit te varen omdat de geest van,- den verdronkene over het dek dwaalde en hen vervolgde. Een van hen zag als hij over de reeling keek zijn gezicht onder water en een kleurling beweer de dat er een kwade geest over het dek- zwierf, die hem dwong zijn broek in brand te steken. Het proces is ver- N. man op de juiste plaats. Dat hij nu aftreedt komt vermoedelijk omdat aan de voorwaarde tot gulle samen werking der drie regeerings- partijen niet wordt voldaan. Hij stelde die voorwaarde, toen hij in October het bewind aan vaardde. Nu er reeds herhaal delijk conflicten zijn geweest en nieuwe conflicten dreigen, gaat hij heen en trekt zich terug, daarmede al zijn critici, die zoo graag beweerden, dat hij slechts uit eerzucht de lei ding had genomen, in het on gelijk stellend. Of hij Frankrijk daarmede een dienst bewijst is de vraag. Vincent Auriol neemt tijdelijk de leiding over. Tijdelijk. Een definitieven leider vinden, zal zeer moeilijk zijn. En Frank rijk bewaart niet bepaald ver heffende herinneringen aan de vooroorlogsche politieke ver deeldheid, die thans opnieuw haar intrede dreigt'te doen. De communisten hebben Maurice Thorez Maandagmor gen candidaat gesteld voor het presidentschap der regeering. De kans is niet uitgesloten, dat er weer een drie-partgen- regeering zal worden gevormd door de republikeinsche volks beweging, de socialisten en de communisten, maar de repu blikeinen eischen, dat in geen geval een communist premier mag zijn. Het partijconflict is dus ln de kiem reeds aanwezig. En er is alle reden om benieuwd te zijn, hoe Frankrijk deze nieuwe crisis zal overwinnen. Onrust in Zuid-Griekenland In Zuid-Griekenland .dreigt een burgeroorlog te ontstaan. Gemotoriseerde colonnes van het Grieksche leger rukten Maandagmorgen op langs de wegen van Zuid-Griekenland in de richting van Calamta, waar gewapende leden van de rechtsche „Khi"-organisatie de macht in handen hebben ge nomen. Vliegtuigen van de Grieksche luchtmacht hebben strooibiljetten boven de stad uitgeworpen, waarin de af kondiging van den staat van beleg wordt bekend gemaakt. Vrijstelling voor oorlogsvrijwilligers. Zij, die dienstplichtig zijn voor de lichting 1945 e.v., doch als oorlogsvrijwilliger reeds maanden of langer dienst heb- ben gedaan, zullen niet voor eerste opkomst onder de wa penen worden geroepen. Zij moeten zich echter wel aan keuring en verdere registratie onderwerpen. J" De overlevenden van de 36e Amer. infanteriedivisie hebben gen. Clark ervan be schuldigd den ..massamoord" van hun kameraden op zijn geweten te hebben, omdat hij het oversteken van een .snel- vlietenden stroom tijdens den Italiaanschen veldtocht van J 944 bevolen had. De overle venden eischen een onderzoek van het Congres inzake deze aangelegenheid. Tegen de Belgische pro fessoren de Vleeschouwer en van Roosbroek is de doodstraf geëischt wegens collaboratie met de Duitschers. Te Nikolajèf in Rusland zijn 7 Duitschers terecht ge steld in tegenwoordigheid van 105.000 menschen. Zij hadden gruweldaden jegens de bevol king gepleegd. Rusland breidt de garni zoenen op de Japansche Koeril. len eilanden uit. In Amerika verklaart men daarover niet ongerust te zijn. In de Amerikaansche zóne van Duitschland zullen weldra 22.500 nazi's van de 117.000 .gedetineerden weer in vrijheid worden gesteld. Een politieke j zuivering zal later volgen. STAALSTAK1NG IN V. S. BEGONNEN. In den nacht van Zondag op Maandag, één minuut na 12 uur, is de staking in de Ame rikaansche staalindustrie be gonnen. 800.000 arbeiders heb ben het werk neergelegd. De regeering overweegt het over nemen van de vleeschfabrieken, waarin ruim 26.000 arbeiders staken, omdat anders de vleesch voorziening ln gevaar komt. Het overnemen van de staal fabrieken is nog niet in over weging genomen. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. Een van de doorslaggevende redenen, waarom de Belgische regeering geweigerd heeft overeenkomstig den wensch van koning Leopold na de ver kiezingen een referendum uit te schrijven over zijn terug keer, moet onder meer gezocht worden in het feit, dat koning Leopold nog steeds het relaas over zgn onderhoud met Hitier in Berchtesgaden niet gepu bliceerd heeft. De regeering ontkent, dat de koningskwestie het herstel van België in den weg zou staan. DE V.P.R.O. EN DE OMROEP- VEREENIGINGEN. Het bestuur van den V.P. R.O. is van meening dat in het huidige tijdsgewricht zoo wel het belang van het volk als van het Vrijzinnig Protes tantisme het meest gediend is bij een omroep, waarin de geestelijke en maatschappe lijke krachten van ons volk zoodanig tot uiting komen, dat zij de omroepvereenigingen, zooals deze thans weer be staan, niet noodig hebben. De V.P.R.O. heeft echter ge meend, gezien de huidige re geling. zich niet aan de taak die haar in den omroep werd toegewezen te kunnen onttrek ken en heeft deze hervat in de hoop, dat binnen niet al te langen tijd een nieuwe regeling tot stand zal komen, overeen komstig de desbetreffende uit spraak der Generale Synode, welke zich voor één radio- omroep verklaarde. Naweeën yan den oorlog. Sedert het einde van den oorlog zijn reeds 45 schepen met een totaalinhoud van 247.811 ton in Europa en het Verre Oosten verloren ge gaan door losdrijvende mijnen of mijnen, waarvan de ligplaats niet oekend was. De ijspret heeft te Hilver sum twee slachtoffers geëischt. Een 9-jarig meisje zakte door het ijs. terwijl een 29-j. man bij de reddingspogingen om het leven kwam- BESPREKINGEN TE CANBERRA Weer toenemende activiteit te Bandoeng. De toestand van dr. van Mook, die wegens zijn ziekte zijn reis te Cairo moest onder breken, is thans aanmerkelijk verbeterd. Zoo mogelijk zal hij Woensdag de reis naar Batavia voortzetten. Te Canberra werd Maandag een bespreking gehouden tus- schen den Australischen minis ter van buit. zaken, dr- H. V. Evatt en den Nederlandschen gezant aldaar, baron F. van Aerssen Beyeren. In politieke kringen in de Australische hoofdstad wordt hieraan groo te beteekenis gehecht. Men acht het waarschijnlijk dat de betrekkingen tusschen de Australische en Ned. Ind. re geering sinds het begin van de Indonesische crisis werden be sproken- Te Tjikini is een „noodunL versiteit" geopend, waar reeds 221 studenten, t.w. 104 Neder landers, 103 Chineezen en 14 Indonesiërs werden ingeschre ven. DE TOESTAND OP JAVA. Momenteel wordt een onder zoek ingesteld in verschillende steden en in een groote kam pong ten Noorden van Sawah- besar. Een convooi naar Ban doeng heeft zijn bestemming zonder incidenten bereikt- In Bandoeng wordt in den Zuidelijken sector toenemende activiteit waargenomen. De evacuatie van de daar woon achtige menschen en het aan leggen van verdedigingswer. ken even ten Zuiden van de stad Vindt voortgang. 700 Ja- panneezen zgn door de lucht en over land naar Batavia ver voerd. Drie Britseh-Indische soldaten werden Vrijdag door de T.KÜ- gevangen genomen, die hen uit wil wisselen tegen 8 van hun eigen menschen. Een groep van 350 Indone siërs werd ten Oosten van Soe- rabaja waargenomen. Tenge volge van de incidenten bij Tebel en Kletek werd 1 Brit- sche soldaat gedood, 2 soldaten werden gewond. 11 van de 91 Japanneezen uit het kamp te Tantoei, die zich te Ambon verantwoorden moesten wegens de beschuldi gingen van onmenschelijke en ruwe behandeling van gevan genen, zijn vrijgesproken, inge. volge de verklaringen van de verdediging dat er geen direct bewijs tegen hen was. De ove rige 80 gevangenen zijn naar Morotai overgebracht. Dr. Raden Mas Soemitro Djojohadi-Koesomo heeft zich als adviseur bij de Ned. dele gatie der UNIO gevoegd- Hg is het tweede Indonesische lid van de delegatie. Het andere Indonesische lid is dr. Zain. Een ringweg om de stad. Nog dit jaar een nieuwe Stationsbrug. Een Volkspark en nieuwe sportterreinen. Deelden wij in een vorig ar tikel een en ander mede over de bouwplannen van Middel burg, ook de industrieele pro jecten zijn van beteekenis. Het bestaande industrieterrein zal worden opgehoogd wellicht zal hiermede reeds spoedig een begin kunnen worden ge maakt en overwogen wordt het terrein anders te verkave len en in de stad gelegen be- drijven naar het industrieter rein te verplaatsen. Dit zal wellicht het geval zijn met den Houthandel N.V. v.h. G. Alberts Lz. en Co. Als de economische situatie beter wordt zullen The Vitrite Works misschien een nieuwe fabriek stichten, er worden pogingen in het werk gesteld om een tijdelijke betonfabriek te ma ken en later een definitieve nieuwe fabriek te bouwen, de vlasfabriek, die thans tijdelijk is ondergebracht in de beton fabriek, zal vermoedelijk een eigen gebouw krijgen, plannen zijn in voorbereiding tot het stichten van een timmerfa briek, de lompensorteerderij en een opslagplaats van oud ijzer zullen op het industrie terrein een plaats krijgen en men overweegt de stichting van een overslagbedrijf met spoor- en waterfront en goede transportmiddelen, aansluitend aan het industrieterrein. Als er geen tegenslag komt zal met het herstel van de zuivelfabriek in den loop van dit jaar worden begonnen, met' het herstel van het abbattoir is op 15 November 1945 al een begin gemaakt en de gebouwen van den Reinigingsdienst zul len in de jaren 1948—'49 naai den Oucfen Veerschen weg ver. plaatst worden. Ten slotte zal ook voor de klein-industrie een terrein in gereedheid worden gebracht, eveneens aan den Ouden Veer schen weg. DE VERKEERSWEGEN. Wat de verkeerswegen aangaat overweegt men een ringweg om de stad en een nieuwe uitvalspoort naar Domburg. De ringweg zal loo- pen van den Havendijk tot aan den Nieuwen Vlissingschen weg en zal tusschen de jaren 1947 en 1957 worden aange legd, de uitvalsweg naar Dom burg komt van de Markt af door de Volderijlaagte naar dén Noordweg. Men denkt zich de uitvoering van dit plan in de jaren 1949'50. Een plan om Lange Delft en Segeerstraat te verbreeden, zal niet voor 1955 tot uitvoering kunnen komen, maar van meer nabijen aard is de bouw van een nieuwe stationsbrug, die in elk geval in 1946 gereed moet komen, daar de bestaande brug slehts van tijdelijken aard is. Een viaduct en een brug in den Nieuwlandschenweg zal eveneens voorloopig nog toe komstmuziek blijven. Maar de plannen zgn er DE SPORTVELDEN. Bestaande bruggen zullen worden verbreed, punten, die van oudsher verkeersmoeilijk heden gaven, zullen veranderd worden, de rioleering zal gron dig worden herzien ener zijn plannen voor nieuwe sport terreinen. De gedetailleerde plannen moeten nog worden opgesteld, maar misschien zal reeds in 1947 aan den Nadorst- weg, tegenover de bestaande terreinen, met een nieuw ter rein begonnen kunnen worden. In 1947 zullen oefenvelden worden aangelegd aan den Domburgschenweg, de gemeen telijke zwemschool zal in den loop van dit jaar vermoede lijk worden hersteld, 'n nieu we zweminrichting zal worden gesticht nabij den Nieuwen Vlissingschen weg en wellicht ook een aan het jaagpad naar Veere. EEN VOLKSPARK. Het herstel der bestaande plantsoenen zal natuurlijk tijd vorderen. Voor 1949 zal er vermoedelijk geen boom kun nen worden geplantDe bolwerken zullen pas in 1947 en 1948 onder handen kunnen worden genomen, maar boven, dien zal vermoedelijk met der aanleg van een Volkspark, ge projecteerd tusschen Veerscne- weg en Nadorstweg, in 1948 een aanvang kunnen worden gemaakt. Men mag het Middelburg- sche gemeentebestuur den lof niet onthouden, dat het bij het opstellen van deze hersteL en vernieuwingsplannen blijk heeft gegeven een vooruitzien- den blik te bezittten. Terecht heeft het zich op het stand punt gesteld, dat het verkeerd zou zijn zich te bepalen tot de allernaaste toekomst. Voor Middelburg mag men slechts wenschen. dat de plan nen in het tempo, dat het ge meentebestuur zich gedacht heeft, ten uitvoer kunnen wor den gelegd. Als dit geschiedt, zal er gedurende een reeks van jaren groote bedrijvigheid heer- schen, als zij gereed zijn, zal geschied zijn wat men er van hooptde rampen zullen over wonnen zijn, de Zeeuwsche hoofdstad in oude en nieuwe aantrekkelijkheid herrezen DOODELIJK ONGEVAL TE GROEDE. Toen de olieventer E. uit Groede zich met zijn paard en wagen op het zgn. „Boeren- hol" bevond, sloeg het dier plotseling op hol, juist toen een tram passeerde. E., die het ongeluk zag na deren, liep op het paard toe en greep het bij den teugel, juist op het moment dat de tram tegen het paard botste. Door den val meegesleept, geraakte de man onder de lo comotief en werd, terwijl de machine uit de rails liep, op slag gedood. De machinist en een stoker werden licht gewond daar de locomotief in een sloot terecht kwam. LO ON CONFLICT TE VLISSINGEN De arbeiders aan de nood woningen te Vlissingen gaan niet accoord met de nieuwe loonregeling van 1 Jan. 1946 en hebben hiervan hun onder scheidene vakbonden en fir ma's in kennis gesteld. Een conflict schgnt niet uitgeslo ten te zijn. Verschillende fir ma's hebben telegrammen ge zonden naar het dept. van so ciale zaken, college van rijks bemiddelaars en het dept, van openbare werken en wederop bouw, met het verzoek de nieuwe loonregeling af te schaffen. .LIEVER 10 DUITSCHERS DAN EEN ZEEUW". „Liever 10 Duitschers in mijn huis dan één geëvacueer- de Zeeuw" had destijds mej. A. E. v. Dingen te Oudenbosch verklaard. Wegens openlijk blijk van sympathie met den vijand, geregelden omgang met Duitsche militairen en het met behulp van den Ortskomman- dant laten verwijderen van de bjj haar ingekwartierde Vlis- singsche fam. Dert, had zij zich thans voor de zevenberg, sche kamer van het tribunaal te Breda te verantwoorden. Hoewel de verdediger aan voerde dat de beschuldigingen, ingebracht door de fam. Dert, naar zijn meening niet als ob jectief konden worden be schouwd, veroordeelde het tri bunaal haar, overwegende dat interneering zeer zeker op zijn plaats was, ware dit niet on uitvoerbaar wegens den ge zondheidstoestand van de be schuldigde, tot ontzegging van het kiesrècht en verbeurdver klaring van haar vermogen tot een bedrag van 5000. DS. REUS 40 JAAR PREDIKANT. Ds. W. Reus, Ned. Herv. predikant te Westkapelle sinds 1913, zal op 18 Februaria.s. den dag herdenken, waarep hij vóór 40 jaar in het predikambt werd bevestigxi. Den 18en Fe bruari 1906 deed hij intrede in Eikerzee, zijn eerste gemeen te, die hij op 9 Maart 1913 ver wisselde voor Westkapelle. Ds. Reus heeft zich doen kennen als een ijverig werker, ook op sociaal- en pnilanthropisch ter. rein. Hij heeft zijn leven alt het ware aan Westkapelle ge wijd en is een bekende Wal- ehersche figuur geworden. Hij is deze nu zoo zwaar beproefde gemeente immer trouw geble. ven en heeft zich door zgn op offerend werk voor kerk er. gemeenschap niets dan vrien den verworven, ook onder de andersdenkenden. Hij is een dorpspastor in den goeden ou der wetschen zin van 't woord: het kleine en benepene is hem vreemd en Westkapelle dankt hem ontzaggelijk veel, ook in de moeilijke oorlogsjaren en in de verschrikkingen van de bevrijding en in het langzame werk van den wederopbouw Hij wachtte niet op buiten- landsche hulp: de Westkapel- sche noodkerk was even gauw klaar als de Westkapelsche nroddijk, waardoor de moge lijkheid werd geschapen voor materieelen e'n geestelijken op- bow. Het zal den geliefden pre dikant op 18 Februari a.s. niet aan belangstelling voor zijn 40-jarig ambtsjubileum, ont breken. De Westkappelaar Is geen man van vele wcorden, maar zal mogelijkheden vinden om zijn dankbaarheid te too- nen. dan gebruikelijken vorm van samenwerking met deze partij aan te gaan, voor en aleer de algemeene vergadering der Unie hierover is gehoord. Besproken werd vervolgens de verkiezingsactie, terwijl een propaganda-commis3ie werd ingesteld. In verband met het verge vorderde uur werd een inlei ding van den heer van der Feltz, over de verhouding tot andere partijen, aangehouden tot de volgende vergadering. FEESTAVOND N.V.V. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van het N.V.V. werd in het Schuttershof te Middelburg een feestavond ge organiseerd. Na een opening door den heer Chr. Bank, voor zitter van den Middelburg- schen Bestuurdersbond, gaf de heer Landman een kort overzicht van den ontwikke lingsgang van het N.V.V., dat, op 5 Mei '45 zonder leden en financiën, thans weer meer dan 240.000 leden telt. In het laatste deel van zgn rede noemde spr. eenige van de pro blemen van de arbeiders die nog om een oplossing vragen, vacantieregeling, wettelijke sociale- en werkloosheidsverze kering, organisatie van de jeugdige arbeidres, arbeiders ontwikkeling enz. Het overige deel van den avond werd ge vuld met een succesvol optre den van Willem van Cappellen, Eva Janssen en Kommer Kleyn, en de Zaansche zange res Jo Hekkertvan Eysden. Na afloop werd besloten met een gezellig bal. De Raad van Overleg te Vlissingen, gevormd uit de drie samenwerkende vakorga nisaties, heeft tot de direc tie van de Kon. Mg. „De Schelde" het dringend ver zoek gericht, zoo eenigszins mogelijk een deel van haar pérsoneel metselaars en timmerlieden in te willen schakelen voor het herstel en den wederopbouw der wonin gen in de stad. BIERVLIET. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven bij den agent A. CORNELIS. CHR. HIST. UNIE. In een ledenvergadering van de Chr. Hist. Unie, afd. Mid delburg. werd een 10-tal namen genoemd van candidaten voor de verkiezing van de Tweede Kamer. In overeenstemming met het advies van den Kamerkring Middelburg, werd ook mr. W. F. E'. baron van der Feltz, als Zeeuwsche candidaat, voorge dragen. Voorts werd een 10-tal namen genoemd van candida ten voor de Prov. Statenver kiezing- Het bestuur der afdeeling trad enbloc af. Herkozen wer den de aftredende heeren mr. van der Feltz (voorz.), jhr. mr. Schorer (vice-voorz.), A- P. Stuf kens (secr.), A. Flipse (penningm.), G. H. Lugendijk, mr- P. van Empel, B. C. Geers, J. G. Versluijs, terwijl gekozen werd de heer H. J. Ikkink. Met op 2 na algemeene stem. men werd besloten er bij het hoofdbestuur van de C. H- Unie op aan te dringen geen ge- menschaTvr.-'"^ urgentiepro gram met de A.R. partij vast te stellen, noch eenigen anderen Sport Bij den op Zondag in België gehóuden betrouwbaarheidsrit voor motoren over 300 km. wist de heer C. Huybregtse uit Middelburg de 7de plaats te veroveren. Hij was de derde Nederlander die aankwam en liep slechts 3 strafpunten op, wat, gezien de gladheid van het parcours, een goede prestatie genoemd mag worden. POLITIERECHTER MIDDELBURG. Behandeld zijn o.m. de na volgende zaken: De 23-j M. J. van B.Z., z. b. te Goes, had aldaar een pakje met kleeren los weten te krijgen bestemd voor een an der, door te beweren, dat zij dit zou overhandigen aan be langhebbende. Uitspr.: .14 dg. gev. straf. De 63-j. C. J., tuinder te 's- Heer Arendskerke üad onjuiste opgaven gedaan voor evacu- acievergoeüing. Uitspr.: 2 rónd. gev. sir. voorw. met 3 jr. proeftijd en 25 b. s. 10 dg. h. De 28-j. R, V., bakker te Terneuzen, nam met behulp van 'n valschen sleutel aldaar 500 sigaretten weg, welke toeb. aan Savonge. Uitspr.: 2 mnd. gev.str. voorw. met 3 jaar proeftijd en 25 b. s. 10 dg. h. De 30-j. werkman uit Ter- neuzen M. R., mishandelde met een stuk hout I. Miechielsen. Bij verstek werd hij veroor deeld tot 1 mnd gev.str. De 30-j. A. F. B., landarbei der te Hulst, had mej. V. Magnus bewogen tot afgifte van een brood van 1% kg., door voor te geven dat hij eten ophaalde voor onderdui kers in de buurt van Huist. Uitspr.: 3 mnd. gev. str. voorw. met 3 jaar proeftijd. Kerknieuws Ned, Herv. kerk. Beroepen te Noordgouwe (toez.), J. Voorsteegh te Driel (O.-Br.). Op een viertal te Londen (komende vac. ds. J. van Dorp) komt voor E. D. Ninck Block te Brouwershaven. Geref. Gemeenten- Beroepen te Tholen J. B. Bel te Dirksland, die bedankte voor Terneuzen: tweetal te Utrecht J. v. d. Berg te Krab- bendgke en W- C. Lamain te Rijssen; beroepen te Melisker- ke Chr. v. d. Woestgne te Rid derkerk. Intrede ds. B. Breek. Zondag deed cand. B. Breek uit Amsterdam zgn intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Katlien- dijke, na des voormiddags be vestigd te zijn door ds. J. H. H. van Beem uit Amsterdam. Ds. Breek had tot tekst gekozen Markus 4 26. Na de predika tie hield dr. Breek de gebrui kelijke toespraken. Daarna sprak ds. Odé na mens den ring, ds. Elderen- bosch als consulent en ouder ling L. Ruissen namens de gemeente, waarna de gemeente staande zong Gez. 269 vers 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1