PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT DE GAULLE AFGETREDEN. Geen wantrouwen tegenover drvan Mook. Herstel en toekomst van Middelburg. Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Balllntljn (met redactioneele medewerking van dr W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlissingen. .rSX'Jr"1"' °-p Zon" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag 21 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 17 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, J 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie i 2.—» Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 <2 lijnen). Middelburg I ondenschc Kaal 29, telefoon 2077 en 2924- Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneu/cn Nieuwediepstraat 23 Postrekening 3593C01 Prov Zeeuvv^t^ GEEN OPLOSSING Herrijzend Nederland Is uit den aether verdwenen en de ouue omroepvereenigingen zijn; weer aan Dod. De Avro, de K.R O, de Vara, de N-C.R.V, de V.P.RO. en de na-oorlog- ache stichting „Radio Neder land in overgangstijd". Giste ren is de nieuwe radioregeling in werking getreden en 17 maal kregen we een andere uit zendende instantie voor de mi crofoons- Het d:et onprettig aan, dat zelfs over de radiokwestie geen overeenstemming kon worden bereikt. Iedere omroepvereni ging bereidt nu overigens in overleg met de andere omroep vereenigingen, haar program ma voor en de uitvoering ge schiedt door de Stichting Ra dio Nederland, die ook voor de nieuwsberichten, de sportuit slagen, de weerberichten, de regeeringsuitzendingen. en de politieberichten zorgt- Veel verbeterd is er dus nou niet en dat de regeering met deze voorloopige oplossing ac- coord is gegaan, kan men slechts betreuren. Enquêtes hebben op overtui gende wyze aangetoond, dat 75 pet. van ons volk geen omroep vereenigingen meer wil, maar één radio, die dan ook goed kan zijn. Nu beginnen we des ondanks weer aan een versnip pering der krachten, die ons volk niet wenscht, aan een zonderlinge radioconcurrentie. Slechts één lichtpunt is er. Er komen dit jaar verkiezin gen en het nieuwe parlement zal de radiokwestie definitief mceten regelen. Laat ons hopen, dat we dan Verlost worden van onze zes omroepinstanties en onze zes programmabladen! Van „Herrijzend Nederland nemen we afscheid met een woord van dankbare hulde. De ze tijdelijke omroeporganisatie heeft fouten gemaakt Nie mand zal dat willen ontken nen. Maar zij heeft zeer nuttig werk gedaan en mag inderdaad aanspraak maken op dank baarheid. Het voornaamste buitenland- sche nieuws van vandaag is wel dat generaal de Gaulle zich terug trekt uit het poli tieke leven. Zyn kabinetschef, Palewski, heeft dit Zondag avond medegedeeld. Om half tien Zondagavond begaf Pa lewski zich met een brief van de Gaulle naar den president van de constitueerende verga dering, Felix Gonin, waarin hij het besluit van zijn aftre den als j hoofd der regeering mededeelde. De oorzaak moet gezocht worden in het feit dat de ver houding tusschen de Gaulle en de linksche partyen de laatste weken tamelijk gespannen was. De communisten dro..gen aan op een coalitie met de socialis ten. Telkens zaten zij de Gaul le dwars, onder meer in ver band met de legercredieten. Ook wilden zy de uitvoerende macht van de regeering min der groot maken, dan de Gaulle wenschte. Ook de Belgische konings kwestie is opnieuw In het middelpunt der belangstelling gekomen. Koning Leopold heelt een brief gericht tot de regee ring met het voorstel een re ferendum te houden over zijn persoon. „Indien de natie zich niet klaar en duidelijk ten mij nen gunste uitspreekt, zal ik aftreiien", zei de koning. „In dien de Belgen daarentegen mij hun vertrouwen bekrach tigen, zal ik het uitoefenen van mijn perogatleven hervat ten". In haar antwoord heeft de regeering evenwel verklaard, dat zij niet kan ingaan op het Nieuws in een notedop Prins Bernhard was Za terdagochtend op Schiphol aan wezig bij het vertrek van de Skymaster die een groote hoe veelheid ontspanningsmateriaal en 400 kg. post naar de Ned. strijdkrachten op Malakka bracht. Geruchten, als zou de 415 'meter-golf niet meer door Hil versum gebruikt mogen wor den, zijn voorbarig. Deze golf lengte blijft voorloopig voor ons land in gebruik. Mr. Thomas J. Watson, een bekend Amerikaansch phi- lantroop, schonk 100.000 aan Prinses Juliana voor het Ne- derlandsche volk. H.K.H. heeft dit onder de daarvoor in aan merking komende instellingen verdeeld. De eerste zes van de se- rie van vijftien Ferey Firefly vliegtuigen die de Kon. Marine in Engeland aangekocht heeft, zijn van de fabriek overgeno men. Te Kinderdijk Is de kiel gelegd voor 6 tinbaggermolens van het Karimata-type voor Indië. Uit Engeland is een hoe veelheid kammen ingevoerd. Deze kammen gemerkt met „Made in Engeland", kosten beneden 16 cm. 0.75, daar boven 0.90. Onder de troepentransport schepen die door Amerika wor den vrygegeven bevinden zich ook nog: El Liberador, Japara, Klipfontein, Kota Agoeng. Poeloe Laut, Sloterdrjk, Tabin- ta en Tsjindane. Alle vrijko mende schepen zullen door de Ned. Regeering voor de repa- trieering uit Lndië gebruikt worden. In Palestina is het mo menteel ook weer onrustig. Er is te Jeruzalem een aanslag gepleegd op het gebouw van den Palestijnschen omroep en op een centrale. Bij de botsin gen zijn 2 Britsche officieren en 1 Jood gedood. Twaalf leden van de be manning van de „Graf Spee", die in Argentinië geïnterneerd waren, zijn ontvlucht. Bij de in December in Portugal gehouden verkiezin gen hebben de republikeinen zich van candidaatstelling ont houden. Thans hebben zij de regeering verzocht, de nationa le vergadering te ontbinden en vrije verkiezingen uit te schrij ven. In Berlijn neemt de jeugd criminaliteit in ernstige mate toe. Benden van jongens van 16 jaar doen 's avonds aan vallen op voorbijgangers. In de afgeloopen dagen zijn reeds verschillende van deze benden opgespoord. In Bulgartfe is het gods dienstonderwijs op de scholen afgeschaft. In Hongarije zal eerst daags de monarchie worden af geschaft en de republiek wor. den uitgeroepen. In Innsbruck zijn twee Habsburgers gearresteerd, die uit Frankrijk waren gekomen en aanspraken doen gelden op den Oostenrykschen troon. Het gerucht dat Ame rika slechts een bezetting van 5 of 10 jaar voor Duitschland zou wenschen, is tegengespro ken. Voorloopig is de bezet tingstijd onbeperkt. -Set Wereldgebeuren Voorstel van Koning Leopold voor volksreferendum afgewezen. Industrleele catastrofe in Amerika. Prinses Margriet verjaarde. DE KOOPVAARDIJ OP BEZOEK. Zaterdagmorgen heelt een deputatie van zee lieden op het Paleis Soestdyk, Prinses Mar griet, het petekind van de koopvaardij, geluK ge- wenscht met haar derden verjaardag. Kapt. A J. Graffelman sprak Prins Bernhard toe en daarna de kleine prinsesjes. Prinses Margriet kreeg een pop, een matroos van de koopvaardij. Ook de andere prinsesjes kre gen eenzelfde pop, om „te voorkomen, dat zij teleurgesteld zouden zyn, oiets te krijgen". Het dochtertje van ka pitein Graffelman bood den Prins bloemen aan voor H.K.H. Prinses Ju liana, die niet aanwezig kon zijn- De prinsesjes bewogen zich vrij tusschen de le den der deputatie en vooral Prinses Beatrix zorgde voor een vrooly- ke noot. Toen Hannie Graffelman om handtee- keningen van de prinses, jes vroeg in haar poëzie album, leidde Prinses Beatrix de hand var. Prinses Margriet- Het ging echter moeilijk, om. dat, zooals Prinses Bea trix zei, de kleine Mai- griet zoo tegenwerkte. voorstel van een volks refer, dtim daar het parlement de wettelijke weergave is van den souvereinen wil der natie. De regeering voegt eraan toe, dat het beginsel van het koningsschap niet ter sprake komt noch dit van het vor stenhuis en dat zij den inzet niet zyn van om het even wel. ken kiesstrijd. Amerika stond dit weekein de aan den vooravond van een industrieele catastrofe. Her haalde pogingen van president Truman om bemiddelend op te treden in het dreigende loon- conflict in de staalindustrie, hebben niet kunnen voorko men, dat deze staking in den afgeloopen nacht zou ingaan. Bijna een millioen man zijn hierbij betrokken. 800.000 arbeiders in de me taalindustrie, 200.000 arbeiders in de electro-technische in dustrie, 26.300 vleeschverpak- kers en 17.500 arbeiders van General Motors zullen dan he den in staking zijn. Voegt men dr- de arbeiders, die als van deze stakingen him j bezigheden niet kun- rrichten, dan komt men tOc iiim 2 millioen arbeiders, die niet deelnemen aan het normale productieproces, ofte wel een zevende deel van alle georganiseerde arbeiders! Waarom het gaat? De ar beiders eischen 19^ cent loons. verhooging, de werkgevers wil len 15 cent geven, president Truman heeft voorgesteld, 18cent verhooging te geven. De groote Amerikaansche seheepsmagnaat Henry C. Kai ser heeft Trumans voorstel aangenomen. De anderen wei gerden Zondagavond nog Het geheele industrieele le ven zal van deze enorme sta king den terugslag ondervin den. Een gelukje hebben de Ame rikanen: de tefoon-, telegraaf- en radiostaking is opgeheven en dus zullen z9 tenminste kunnen lezen en nooren, hoe het conflict verloopt. vNoch Neurenberg, noch de Uno-conferentie te Londen hebben de laatste dagen bizon- dere dingen opgeleverd. Van beteekenis voor Londen Is al leen, dat Iran het conflict met Rusland over Azerbeids- jan aan den Veiligheidsraad wil voorleggen. Er wordt, voor de Veiligheidsraad zich met de kwestie bemoeien zal, over leg verwacht tusschen Byrnes, Bevin en den Russischen dele gatieleider Wisjinski, die dezer dagen in Londen zal arrivee- ren. Of er een accoord moge lijk zal blijken, is de vraag. De verkiezingen in Duitschland Zondag zyn meer dan 400.000 Duitschers ter stembus gegaan om in 17 van de 39 districten van Groot Hessen gemeentera den te kiezen. Er is een defi nitieve zwenking naar rechts te bemerken bij de eerste com plete resultaten van het dis trict Rheingau, waar de christen-democraten leidden met 13668 stemmen. Op de tweede plaats kwamen de so ciaal-democraten met 6325 stemmen en daarop /olgden de communisten met 516 stem men. Van de stemgerechtigden stemde 87.5 procent. De vergeten menschen Militaire Invaliden willen werk 11 Schreven wjj in orvs vorige artikel over de pensioenen voor nagelaten betrekkingen van ge sneuvelden en voor militaire invaliden, thans willen wij nog een probleem van deze verge ten menschen belichten, dat eveneens om een oplossing schreeuwt. Nog belangrijker dan het verleenen van behoorlijke pen sioenen is voor de invaliden WERK! Zy willen geen gena debrood, doch wenschen weer aan den slag te gaan. Velen kunnen echter hun oude be roep niet meer uitoefenen en moeten omzien naar iets an ders. Men komt daarbij voor eigenaardige gevallen te staan. Zoo werd een stuurman van de groote vaart, die een oog mist en dus voor zijn vroegere beroep werd afgekeurd, een baantje aangeboden als por tier van een scheepstimmer werf met het salaris van 20 tot 25 gulden. Deze man heeft toch een dusdanige opleiding genoten, dat hij meer kan presteeren, dan portierswerk Hg moet herschoold worden en hoe eerder men met de her scholing van de militaire in validen begint, hoe beter het Eerst dan bestaat de moge lijkheid, dat de invaliden in een betrekking komen, gehjk. waardi'g aan die, welke zij voor hun verwondingen bekleedden. In ieder geval moet voorko-; men worden, dat zij in een mi lieu komen, waar zy hun werk zaamheden als een degradatie ten opzichte van him vroege- ren werkkring zouden beschou. wen. Het moet zoo worden, dat zij absoluut volwaardig werk zullen kunnen verrichten tegen een volwaardig salaris. De werkgevers zullen, indien een invalide voor de volle hon derd procent zijn werk doet. geen korting op de loonen mogen inhouden, omdat de in valide werknemer toch al pen sioen heeft. Uit eigen ervaring is ons een dergelijk feit bekend toen aan de werkgevers Bon 04 leder geldig. Bon „04" der lederkaart is aangewezen voor schoenrepa raties met 25 gr. leder en/of rubber en hakkenmateriaal. Deze bon moet men eerst in leveren wanneer de schoenher steller de reparatie binnen ca, 14 dagen kan uitvoe ren. De bon olijft geldig en Kan in combinatie met reeds i- gewezen of nog aan te wijzen bonnen worden gebruikt. Weer rubberlaarzen. Met ingang van 20 Jan. kun nen op plaatseiyk nader te be palen tijdstippen weer aanvra gen voor rubberlaarzen by de Idistributiediensten worden in- ;ediend. Voor rubberlaarzen ko.-_n o m. in aanmerking: zand- en baggerschippers, veeartsen met buitenpraktgk, abattoirperso. neel (slachters) arbeiders in koel- en vrieshuizen, destruc- torbedrijven, heiers. Voorts kunnen o.m. aanvra gen worden ingediend door melkfabrieken, suikerbietenfa. brieken, scheepswerven, beton- fabrieken, zuivelfabrieken, gis-, water- en electriciteitsfa- irieken (voor buizenleggers). Bedrijven met meer dan 16 arbeiders kunnen dit collectief doen. De laarzen blijven eigen dom van het bedrijf. Beroeps- visschers en aanverwante be drijven moeten aanvragen bij den plaatselijken agent van t' bedrijfschap voor visscherijpro- ducten of den technisch opzie ner van het district. verzocht werd, hierover ophel dering te geven, ontkenden zij. in strijd met de waarheid te genover den met het onderzoek belasten gewezen militair, ten stelligste, dat met de bepaling van het salaris rekening was gehouden met het pensioen. De Arbeidsinspectie b.v. zou zich met Tiet toezicht hierop moeten belasten en niet zooals tot nog toe het geval was de Commissaris voor de beharti ging der belangen Van de v.m. Nederlandsche Weermacht. Speciale Britsche ambassadeur naar Batavia. Misverstand over motle-v. d. Poll. De door de Tweede Kamer aangenomen motie-van de Poll, waarin wordt aangedrongen op het zenden van een commissie uit de beide Kamers der Sta- ten-Generaal naar Ned. Indië, heeft te Batavia en in de Brit sche pers aanleiding gegeven tot misverstanden. De motie wordt voorgesteld als een mo tie van wantrouwen tegenover dr. van Mook. die op weg is naar Indië met voorstellen, die door het aannemen van deze motie waardeloos zouden wor den- De regeeringsvoorlichtings. dienst merkt n-a. hiervan op. dat de uitzending van een der- getgke commissie geen andere strekking heeft dan door eigen waarneming de voorlichting te verschaffen, waaraan zg be hoefte gevoelen. Het is onjuist dat de uitzending van deze commissie het door de regee ring en namens haar door dr. van Mook te voeren beleid zou gaan doorkruisen. Met toestemming van de Ne- ontwikk elingen in Ned. In- Crootsche woningplannen. De openbare gebouwen. Tol 1950 noodwinkels. Vijfhonderd drie en zeventig panden volkomen verwoest of verbrand, een reeks van ker ken en openbare gebouwen by- na onherstelbaar beschadigd of eveneens volkomen vernield, 2800 huizen onder water, zoo dat zy ook na het droogvallen van Walcheren geruimen tijd onbewoonbaar zouden zijn, zie daar de trieste balans, die het Middelburgsche gemeentebe stuur op kon maken, toen de oorlog ten einde was. Was dit een reden om by de pakken neer te zitten? Het thans verschenen over zicht van de opbouwplannen, opgesteld door het gemeente bestuur en uitgegeven onder den titel Herstel en Toekomst van Middelburg, overtuigt van het tegendeel, geeft biyk van een gezond optimisme en on dernemingsgeest, van een vol komen juist begrip voor het feit, dat de ramp, die Middel burg getroffen heeft, ook nieu we mogeiykheden biedt, on gekende mogelgkheden wel licht en dat die kansen moe ten worden aangegrepen. Het geheele plan is erop ge richt om de bestaansmogelijk heden van Middelburg uit te buiten en het wederom te doen worden tot een waardige hoofdstad der provincie tot het centrum van provinciaal geestelijk en cultureel leven, tot een aantrekkelijke toeris tenstad, een ambtenarenstad, die zich tegelgkertijd zal mo gen verheugen in het bezit van een gezonde, zich op de juiste wijze uitbreidende industrie, tot een studiestad, die over goede onderwijsinstellingen be schikt, tot een marktstad voor de geheele omgeving en een woonstad, waar de inwoner zich thuis voelt en waaraan hg zich door prettige wonin gen, ruime plantsoenen, goede recreatiegelegenheden gebon. den voelt. Het woningvraagstuk. In de allereerste plaats zal aan het woningvraagstuk aan dacht worden geschonken en aan den herbouw van de bin nenstad. Helaas is er niet vol doende materiaal beschikbaar, zoodat niet voor het midden van den zomer met den weder- opbouw zal kunnen worden be gonnen. Daarna hoopt men echter aan den slag te kunnen gaan. De plannen liggen ge reed en zg omvatten, naast het werk in de binnenstad, on der meer ook een nieuw bouw plan voor de Grifficen, bouw plannen voor 't Zand, voor de Hendrikstraat en de Rozen straat. voor 200 woningen in den Nadorst, voor 200 wo ningen aan aen Seisweg, enz. Het bouwplan Griffioen om vat circa 150, dat voor 't Zand ruim 200 woningen. Het zijn echter plannen, die tijd zullen vergen. De herbouw van de binnenstad zal wel 5 jaar vergen, het bouwen op de Griffioen 10 jaar, op 't Zand zal men pas in 1947 een be gin kunnen maken, een twee de plan, dat hier gedacht is, zal eerst in 1960 uitgevoerd kunnen zijn, de Rozenstraat komt in 1948 aan de orde en is in 1950 gereed, Nadorst en Seisweg zullen eveneens eerst in dat jaar de gestalte hebben gekregen, die men zich nu voor oogen stelt. Stadhuis, Abdy en Lange Jan. Precies zoo gaat het met de openbare gebouwen. Voor 1960 zal de herbouw van het Stad huis niet voltooid zijn, voor de Abdijgebouwen geldt hetzelfde, de Lange Jan zal misschien in 1951 weer in oude glorie bo ven de oude stad uit rijzen, de kerken zullen eveneens eerst in de tweede helft van deze eeuw weer herrezen zyn. Nieuwe openbare ge bouwen. Er is echter meer. Er zullen nieuwe scholen worden ge bouwd, waar onder een la gere land- en tuinbouwschool, in Juni zal een begin worden gemaakt met de verbouwing van de Concert- en Gehoor zaal, die over ongeveer twee jaar gereed zal zijn en dan een centrum van muzikaal leven kan worden en tegelijk met de derlandsche regeering, zal sir Archibald Clark Kerr, Britsch ambassadeur te Moskou, zich als speciale ambassadeur der Britsche regeering naar Bata- geering in te lichten over de via begeven om de Britsche regeering in te lichten over de ontwikkelingen in Ned. Indië en behulpzaam te zijn in het bereiken van een vriendschap pelijke en bevredigende repe ling. Voorts zal hij den Brit- schen opperbevelhebber te Ba tavia adviseeren en bijstaan. Sir Archibald Clark Kerr is momenteel in Londen voor de vergadering der Vereen- Vol keren. Over enkele dagen keert hij naar Moskou terug en zal vandaar naar Batavia reizen, waar hij tegen het eind van de maand verwacht wordt. On- derwf zal hij waarschijnlijk in Delhi nog een bespreking heb ben met den onderkoning van Br. Indië, Wavell. Sir Archibald Clark Kerr is reeds sinds 1905 in de diploma tie. Sedert 1942 is hij ambas sadeur te Moskou. De Britsche pers wijdt veel aandacht aan deze benoeming. De „Observer", gaf in 'n hoofd, artikel als haar meening te kennen, dat de kansen voor een oplossing beter zgn dan ooit te voren- Te Sydney zgn Britsch- Indischa zeelieden aangeko men, die de eerste schepen met voedsel en medicamenten voor Ned. Oost-Indië zullen laden. verbouwing van deze zaal hoopt men een nieuwe brand weergarage op te kunnen trek ken. Gemeentewerken heeft behoefte aan nieuwe kantoor gebouwen, waaraan in 1948 kan worden begonnen, de po litie moet beter worden ge huisvest, de Provinciale Bibli otheek zal weder worden op gebouwd en zijn gespaarden ouden gevel terugkrggen. Men ziet, de plannen zyn niet gering en getuigen van, ondernemingsgeest en optimis me. Tot 1950 noodwinkels. Een vraag die men herhaal delijk hoort stellen is, wanneer de leelijke complexen noodwin kels langs de mooie kaden zul len verdwijnen. Toen zg wer den gebouwd, hoopte men, dat ze tot 1946 dienst zouden moe ten doen. De tyd heeft geleerd, dat de berekening onjuist was. Het zal wel 1950 worden, eer met de afbraak kan worden begonnen. Ook ten opzichte van het aantrekken van nieuwe in dustrieën, het verleenen van een goede plaats en accomo- datie aan de bestaande bedry- ven, den aanleg van sportter reinen, plantsoenen etc. heeft men echter plannen, die de aandacht waard zijn. 1 Daarover in een volgend ar tikel. ERNSTIG VERKEEKSON GEVAL. Op den Nieuwen Vlissing- schen weg tusschen Middel burg en Souburg is Vrijdag avond omstreeks 8 uur een bestelauto op de daar nog aanwezige tankversperring gereden. De tien inzittenden werden allen min of meer ern stig gewond. Den chauffeur J. L. v. d. Y., bedrijfsleider te Middelburg, werd de bors' kas ingedrukt. Van de overige passagiers werd Mevr. T. v. S., tijdelijk te Middelburg, ern stig gewond, de andere inzit tenden C. R., vischhandelaar te Amsterdam, C. F. D., café houder te Middelburg en diens vrouw, en mej. H. v. G., tyde- lyk te Middelburg, liepen lich tere verwondingen op. Al deze slachtoffers werden met een auto van de Middelburgsche politie naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd. De wnd. commissaris van politie te Vlissingen, die juist passeerde, nam twee andere slachtoffers mee, S. de B. en C. S., bei den kellner te Vlissingen, ter wijl M. A. M., reiziger te Mid delburg, op eigen gelegenheid zgn huisarts kon bereiken. Naar de oorzaak van het on geluk wordt een nader onder zoek ingesteld. AMERIKA HELPT! Door het Amerik. Roode Kruis zullen ruim 600.000 stuks textielgoederen, schoe nen enz. aan het Ned. Roode Kruis worden overgedragen Na de voorgestelde verdeeling over diverse comité's en in stellingen blijven ca. 435.000 stuks over, waarvan Zeeuwsch Vlaanderen 5 Tholen 2 c/c en Walcheren 3 zou krijgen. Zeeland krijgt bovendien een toeslag van 4 en indien de verdeeling snel gebeurt zullen nog 650.000 stuks uit Amerika ontvangen worden. IR. J. H. VERHEY. In een Vrydag te Brussel gehouden vergadering van de Centrale Rijnvaartcommissie is ir. J. H. Verhey met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot hoofdingenieur van deze com missie, met standplaats Eltvil- bij Wiesbaden. Ir. Verhey was als hoofdin genieur naast ir. P. H. Jan sen een der leidende figuren bij de Droogmaking Walcheren en sedert 1 Juni" 7945 in Mid delburg gevestigd. HOOFDCOMMISSARIS TE AMSTERDAM. Tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is be noemd overste H. A. J. G. Kaasjager, commandant van het gewest Amsterdam der Kon. Marechaussee, vroeger o.m. districtscommandant der Kon. Marechaussee te Vlis singen. GEWEST ZEELAND S.D.A P. Zaterdagmiddag heeft het gewest Zeeland van de S.D.A. P. in een vergadering te Goes de plannen tot stichting van de „Party van den Arbeid" be sproken. Als spreker trad op het hoofdbestuurslid van Lien- den uit Eindhoven. De verga dering bleek ;n het algemeen wel in te stemmen met de .•oorstellen tot fusie. Op grond van het Zuive ringsbesluit 1945 is ontslag verleend aan ir. A. J. Ilcken te Zierikzee als ingenieur van het waterschap Schouwen; aan J. Kramer als opperluitenant der Staatspolitie, standplaats Goes en aan J. Weststrate als opperwachtmeester der Staats politie, standplaats Ovezamle. Tot waarnemend tuchtrech ter voor de prgzen in het ar rondissement Middelburg zijn benoemd mr. E. J. Gelderman, Breda en mr. B. Slingenberg] De landbouwdagen, welke de Z.L.M. ter gelegenheid van haar eeuwfeest voornemens is te houden, zullen waarschijnlijk 4, 5 en 6 Juli te Goes gehou den worden. De heer J. F- G. Schlingeman is benoemd tot adjunct-secre taris der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Vrijdagavond had In het Schuttershof te Goes een by- eenkom3t plaats van de Ver- eeniging voor Alg- Weten- schappelgke Belangen, waarin drs. J- J. van Zolingen een zeei interessante lezing hield over „Atomaire energie en atoom- bouw in 't algemeen". Verdui delijkt door feekeningen, een schemakaart en verschillende lichtbeelden, heeft de inleidei de vrij talrgke aanwezigen doen genieten van zgn groote kennis over dit onderwerp van den dag. De voorzitter, de heer van Ballegooijen de Jong, sprak een dankwoord. Zaterdagmiddag had in zaal. Krgger te Goes een ontwikke lingssamenkomst plaats van de streek Zuid-Beveland van de L.J.G- en de Z P M. Zoowel de jeugdige landbewerkers a!s de plattelandsmeisjes hebben hun beste beentje voorgezet met muziek, zang, voordracht en inleiding enz., waarbij o.a. naar voren werd gebracht, dat men moet opkomen voor een beter begrip van de stedelingen over de plattelandsbevolking en dat deze laatste alles moet doen om door ontwikkeling zich de plaats te veroveren, die haar toekomt. TE HOOGE PRIJZEN. Nog veel te vaak laat het publiek zich verleiden te hooge prijzen te betalen voor diverse artikelen. Zoo werden in een. tijdsverloop van eenige dagen processen-verbaal opgemaakt voor het vragen van te hoe ge huur, te dure inlegzolen, bouwmaterialen en dergel. Spe ciaal voor byouterieën schijnt men zeer hooge prijzen te vra gen, evenals in de restaurants en café's. Het publiek wordt in zijn eigen belang aangeraden den Opsporingsdienst te Goes (Le liestraat 68) te waarschuwen als men denkt teveel te moeten betalen. De Ned. Ver. Arbeid voor Onvolwaardigen zal ook te Goes een adviesbureau oprich ten ter voorlichting van be roepskeuze van geestelijk en lichamelijk onvolwaardigen, alsmede bemiddeling voor plaatsing in voor hen geschik te werkkringen. Den laatsten Zaterdag van. iedere maand voor het eerst 26 Jan. a.s. zal des middags in het stadhuis zitting gehou den worden. De leden zgn dr. J. J. v. d. Berg, voorz. J. Dirks, secr.; leden: A. Buns en W. L. Pelle, ambtenaar A.V.O. Donderdagavond werd voor de v.v. Kruiningien een cause rie over voetbal gehouden door den bekenden sportjournalist van Emraenes. Hij besprak het technische en tactische voet bal, zoowel in Nederland als in het buitenland. De heer van Asperen uit Den Haag. 'n be kende scheidsrechter, gaf den talrijken aanwezigen 'n duidelij- ken uitleg van de spelregels van voetbal- Wild zwijn. Dezer dagen werd in de om geving van Waterlandkerkje een wild zwgn ontdekt, waar op onmiddellijk jacht gemankt werd. Een politieman wist het dier met enkele geweerschoten te dooden. Het zwgn was uit België afkomstig. TRIBUNAAL TE GOES. De 49-j. Jan Paauwe, z. b., te Borssele, was in 1941 gym- pathiseeerend en in 1943 lid der N.S.B. geworden, was groepsleider, lid N.VD. en N. A.F., organisator Winterhulp, colporteur, schreef een brief aan groepsleider Noom, ten einde veldwachter de Korte als gyzeïaar te doen wegvoeren ea leverde in Mei 1940 ec-n Fransch soldaat aan de weer macht uit. Besch. meende goed te doen den soldaat aan te wij zen en zei verder t.a.v. den veldwachter in een opwelling te hebben gehandeld; doch de voorzitter tconde aan de haud van brieven aan. dat besch.'s mentaliteit niet hoog stond. Verd. mr. Dirven schetste hem als een opstandig persoon. De 49-j" L. van Koeveringe. landarbeider te Borssele. werd in '41 symp. lid. was lid van. den N.V.D., werkte voor Win terhulp en liet zgn zoon koe riersdiensten voor de weer macht doen. Besch. voerde aan, dat hg eens uit godsdienstige overwegingen weigerde öp Zondag voor de weermacht te werken en daarvoor 14 dagen te Souburg werd opgesloten. Twee schoonzoons van hem waren in zgn huis ondergedo ken. Verd. mr. P. C. Adrtaan- se zei, dat van K. uit angst voor het communisme naar de NS.B. ging. Van het ten laste gelegde werden vervallen verklaard de zaken tegen den 57-j. commis- sionnair in fruit L. Janse uit 's-Gravenpolder. wien ten laste werd gelegd: lid N.V.D., bren gen van den Duitschen groet, enderdak verleenen aan W. A. leider Jansen uit Hansweert, mest betrekken van en fruit leveren aan de weermacht; en de zaak tegen wm. Steketee- Hocgvliet, 53 j., te Baarland, die Duitschers zou hebben ont vangen. Voor beide laatste be- schüldigden trad mr. F. W, Adriaans© als verdediger op. Uitspraak in de eerste 8 za ken 29 Jan. a.s. De burgemeester van West- kapelle heeft aan allen, die na het bombardement der ge meente op 3 October 1944 vrij willig hulp verleenden, speci aal bij den molen, een dank- oorkonde doen toekomen met een litho van Frans Maas. BORSSELE. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven bg den agent J. WALHOUT. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar 's- Gravenhage, (vac. 24e pred. pl.). mr, P, H. Th. Stevens te Zwolle. Geref. kerken naar art. 81. Benoemd tot huiopred, te Kam- nen J. P. Unsrer e Bruinlsse. De klompendistributie; Arbeiders in o.m. onderstaan de bedrgven komen eveneens in aanmerking voor klompen; gasfabrieken (cokesscheppers, ovenslakkers, slakkenrijders) scheepswerven (plaatwerkers en lasschers), slagers (die zelf slachter zijn), stokers, teer be drg ven, binnenvisscher3, visch. hallen, vischconservenfabrie- ken; vlasbewerkers, ijzergiete rijen (vormers, gieters, st- - ters en asphaltteerders).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3