PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Aanklacht tegen Seyss Inquart werd uitgebracht. Uit de provincie. Indonesiërs bij Soerabaja actiever. Sympathieke brief van generaal Christison. Goes heeft nog wenschen. Hoofdredacteur O- Ballintljn (met redactloneele medewerking van dr. W- H. Beckenkatnp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van .Bijstand W- 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlissingen- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Zaterdag 19 Jan. 1946 180e Jaargang Nummer 16 ABONNEMENTSPRIJS 2b cent per week, 1 3-20 per kwartaal, franco per post. 3-43 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie t 2- gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg l.ondenschc Kaal 29. telefoon 2077 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov Zeeuwsche Courant. Middelburg. Het Wereldgebeuren Zondag eerste vrije verkiezingen in Zuid-Duitschland. De Uno-conferentie. De aanklacht tegen Seyss Inquart is in Neurenberg uit- febracht En de man, die door e Duitschers vjjf bezettings- jaren lang is voorgesteld als een zachtmoedig mensch en die zelf beweert, dat hg slechts een loopjonge.! was van de leidende nazifiguren, blijkt een duivel in menschengedaante te zijn geweest. De maatregelen, die hg in Oostenrijk tegen de Joden nam, big ken als model te heb ben gediend voor eerst later tn Duitschland toegepaste me thoden. In Polen leerde hg on der Frank hoe een overwonnen volk kan worden onderdrukt en in Nederland bracht hg het daar geleerde in practgk. De aanklacht tegen Seyss Inquart was tweeledig. De Amerikaansche aanklager bracht de beschuldiging tegen Seyss Inquart persoonlijk uit en de Fransche aanklager, die Donderdag het woord heeft gevoerd en de Duitsche wan. daden tegen West-Europa heeft behandeld, deed er over Seyss Inquart nog een schepje boven op. Voor Nederland bevatten deze aanklachten geen nieuws meer Wij weten zoo langza merhand hoe Seyss Inquart onze wetten heeft verkracht, ons geheele leven heeft gedes organiseerd, 140.000 Joden heeft gedeporteerd, onze kunst. schaften heeft geroofd, de weerbare burgerbevolking hee.c laten wegvoeren, land en volk heeft geruïneerd, zonder vorm van protest tallooze bur gers heeft laten neerschieten na sabotagedaden, kortom ma teloos leed heeft veroorzaakt. Maar het doet het Neder- landsche hart goed, te weten dat dit alles ook in Neuren berg niet aan de aandacht ont snapt. Niet onvermeld mag hier big ven, dat Menthon, de Fran ache aanklager, die zooals be kend ook de Nederlandsche be langen behartigt, een poging heeft gedaan om te verklaren, hoe Duitschland terug kon vallen tot de primitiefste bar barij. Hij verklaarde, dat de oorzaak gezocht moet worden in een veel te snelle, niets ont ziende industrialisatie, gepaard aan een morcclc cn geestelijke inzinking zonder weerga. De Franschman was niet mis in zijn aanklacht. Zijn uiteen zetting maakte Donderdag diepen indruk. Voor het eerst was Nederland in de rechts zaal vertgenwcordigd door onzen gevolmachtigde kolonel van Tuyll van Serooskerken. De conferentie der Vereenig- de Volkeren te Londen duurt voort. Donderdag heeft Bevin, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken gesproken, die onder meer aankondigde, dat Transjordanlë onafhanke lijk zal worden en dat de vroe. §ere Duitsche koloniale gebie- en onder internationaal be stuur zullen komen. Voorts vergaderde de Veilig heidsraad. De redevoeringen, die werden gehouden, waren van formeelen aard. Ten slotte dient vermeld, dat voor het eerst sedert 13 jaren Nieuws in een notedop De ,,Johan v. Oldenbarne- veldt" die ruim 2000 repatriee renden aan boord heeft, wordt 10 Februari a.s. te Southamp ton verwacht. Nadat de directie der N.V. Kon. Hoogovens te kennen had gegeven niet aan het verzoek om loonsverhooging uitgaan de van de E.V.C.. te kunnen voldoen, is besloten dat 12 ovenisten in staking zullen gaan zoodat dan het werk in de walserij geen voortgang kan vinden. Het vaandel van de Prin ses Irene brigade is op uit drukkelijk verlangen van H. M. de Koningin opgeborgen in het archief der Kon. landmacht met de bedoeling het vaandel opnieuw uit te reiken aan een nieuw op te richten regiment infanterie „Prinses Irene'" Noodkachels en noodfor- nuizen mogen thans zonder vergunning worden af gele verd. De Noordzee schijnt mo menteel rijk aan kabeljauw te ztfn. O.a. heeft de trawler ..Poolzee" ruim 4000 stuks aangevoerd. Donderdagavond is even buiten Utrecht een auto in het Merwedekanaal gereden. De chauffeur kon gered worden doch twee liftende dames zg'n verdronken. Van de overtollige Ame rikaansche legervoorraden is reeds voor 1% millioen dollar aan Nederland verkocht en er loopen nog bestellingen, w.o. papier, vrachtauto's, kleeren en voorwerpen voor tandheel kunde ter waarde van 8i/, mil lioen dollar. in Zuid-Dultschland Zendag en volgende week weer vrije ver kiezingen zullen worden ge houden. Op 20 Jan.. en 27 Jan. zullen er in gemeenten tot' 20.000 inwoners gemeente raadsverkiezingen worden ge houden. De drie groote partij en. die candidaten hebben ge steld, zg'n de soc.-dem., de communisten en de chr. sociale unie. Omtrent den uitslag is niets te voorspellen. Het feit echter, dat de eer ste verkiezingen gehouden worden, is op zichzelf zeer ze ker waard, geregistreerd te worden! TWEEDE KAMER. DEBATTEN OVER INDIK EN DE ZUIVERING. De Tweede Kamer zette Donderdag de debatten over Indië voort. Verscheidene le den repliceerden. De heer Van Poll (r.k.) diende een motie in. waarin de regeering uitgenoo- digd wordt een commissie uit de beide Kamers naar Ned.. Indië af te vaardigen. Minister Logeman^ vulde zijn betoog van den vorigen dag aan en ontkende dat de personen uit de groep-Sjahrir van pro-fas- cisme kunnen worden beschul digd. De regeering bewandelt den weg dien de wereld ver langt. Nadat de minister het zenden van een commissie had afgeraden, werd daarop de motie aangenomen met 49 tegen 30 stemmen. Vervolgens werd het debat over de zuivering voortgezet. Mej. Tendeloo (v.d.) besprak de verschillen in de richtlijnen, waarlangs gezuiverd moet worden, waarover wij in een doolhof zijn geraakt. Ook wenschte spr een betere op lossing voor de studentenzuive ring en de zuivering van kun stenaars en het bedrijfsleven. De heer Krol (c.h.) leverde critiek op de zuivering van ambtenaren alsmede van de studenten, welke laatsten volgens spr. niet zwaarder ge straft moeten worden dan de hoogleeraren. De heer Sweens (r.k.) wijtte de fouten bg de ambtelijke zuivering aan het niet voldoende op de hoogte zijn van de regeering in En geland en aan ondeskundigheid bij M.G. Spr. pleitte voor mild heid tegenover ambtenaren. De heer Van der Goes van Naters (s.d.) becritiseerde o.m. het Persbesluit. Dhr. Van Bocho- ven (S.G.) wil de studenten die eenmaal teekenden, 1 Febr. weer laten beginnen. De heer Van Kuilenburg (s.d.) betreur de, dat het niet tot een ordening n het perswezen is gekomen. NIEUWE JAPANSCHE TROONPRETENDENT. Hiromitsji Kamazawa, een vijftigjare kruiden koopman, maakt aan spraak op den keizers troon van Japan. Hu heeft een verzoekschrift aan Gen. Mac Arthur gericht en ondersteunt zgn aanspraak met historische documenten die bewijzen dat 554 jaar geleden zijn familie door moord en intrige door de voorouders van kei zer Hirohito van den troon is verdreven Het verhaal klinkt fan- Astisch maar vele leden van Hiromitsji's familie zijn vermoord bij hun ooging om hun rechten op den troon te verzeke ren, terwijl hij zelf mee- doogenloos door de Ja- pansche Gestapo werd achtervolgd. Mijnen in Saargebied moeten weer Fransch worden. De Fransche minister van buitenlandsche zaken verklaar de in de Assemblee, dat er geen redenen bestaan om de motie ven. die geleid hebben tot de grensherzieningen in het Oos ten van Duitschland, geen rol te doen spelen t.a.v. grens- wijzigingen in het Westen van Duitschland. De mgnen in het Saargebied moeten weer Fransch worden. Dit brengt met zich mede dat een gedeel te van het Saargebied inge schakeld wordt in het Fran sche douane- en monetaire sy steem. Er moeten daar voor goed 'Fransche strijdkrachten gelegerd worden. Met betrekking tot het Ruhrgebied zei minister Bi- dault, dat hij van meening is. dat dit gebied als een politie ke eenheid, onafhankelijk van Duitschland. behandeld moet worden, onderworpen aan een internationaal economisch be stuur. VERGETEN MENSCHEN Wij hebben in Nederland tal rijke vergeten menschen. Het zijn degenen, die bij her. denkingsredevoeringen ver heerlgkt worden als de helden van Nederland, de kerels, die vochten voor vrijheid en recht vaardigheid, de mannen, die de hel van den Grebbeberg mee maakten of op een andere plaats in Nederland bezweken onder de hopelooze taak den Duitschers een halt toe te roe pen. Zij zijn vergeten En even goed zijn vergeten degenen, die aan de bevrijding deelnamen bij een of ander Ne- derlandsch onderdeel. Iedereen, die regelmatig de radio uit Londen beluisterde, zal zich helder voor den geest kunnen halen, hoe daar indertijd ver zekerd werd, dat zij, die bg de Binnenlandsche Strijdkrachten dienst deden en daarbij ver wond of gedood werden, be schouwd zouden worden als militair en als zoodanig recht zouden hebben op pensioen. Men heeft toen niet gezegd, hoe groot deze pensioenen zou den zijn, hoewel ook deze ver schrikking geen enkelen on- dergrondschen strijder zou heb ben doen aarzelen. Zij waren immers al zooveel gewend! De gewon len en de gesneu velden van 1940 oi van de vol gende jaren, zij zijn vergeten Hetzelfde is het geval met de. genen, die zich in 1944 vrij willig beschikbaar stelden voor het opruimen van mijnen en daarbg verwond of gedood zijn Allerwege maakt men zich zorgen over den toestand, waarin de politieke delinquen ten verkeeren, die allen hébben bijgedragen aan de ellende, die over ons land gekomen is. Waarom wordt er niet over de militaire invaliden, of de na bestaanden van de voor onze vrijheid gesneuvelden gespro ken Omdat de Nederlandsche militair niet graag met zg'n ellende te koop loopt en zoo doende het publiek dus niet op de hoogte is met de zeer ver ouderde pensioenregeling. Het pensioen van een wedu we van een soldaat bedraagt 500 per jaar en voor elk kind 100 extra, met dien verstan de, dat het maximumpensioen slechts 800 kan bedragen. Dus vier, vijf of meer kinderen in Limburg woont een weduwe met 9 kinderen het pensioen komt niet boven de 800. Een soldaat, die 100 invalide is, ontvangt 700, terwQl daarop nog een toeslag kan worden verleend van 20 óf 40 voor het gemis van een of meer ledematen. Men kan 20, 30 of meer per- centen invalide zijn; dan ont vangt men een gelijk percen tage van 700. Naast deze personen ver leent de staat In sommige ge vallen een onverplichte uitkee- ring. Dit is, wat de staat be taalt. Tegelijkertijd vordert de staat echter ook terug Zij, die alleen maar pensioen trekken moeten loonbelasting betalen en degenen, die we gens invaliditeit een pensioen «ven de 200 ontvangen, maar daarnaast werkzaamhe den verrichten, moeten inkom stenbelasting betalen Zoo is er het geval van een ser geant, die wegens 20 inva- Frankrijk gaat accoord met vredesconferentie. Officieel is medegedeeld, dat de Fransche regeering ac coord gaat met 't voorstel dei- Big Three betreffende een vredesconferentie voor het op stellen van de verdragen met de voormalige bondgenooten van de As. De Fransche regeering is voldaan over het antwoord dat zij heeft ontvangen op de vra gen, die zij gesteld heeft n.a.v. de voorstellen. Scheermesjes van den bon. Scheermesjes zullen binnen kort vrij mogen worden afge leverd. In het buitenland is een voldoende hoeveelheid grond stoffen aangekocht, waardoor de voorziening van ons land gewaarborgd is. Geldigheidsduur schoenenbonnen beperkt. Binnenkort wordt een nieuw type schoenenbon uitgegeven met beperkten geldigheids duur- De thans uitgereikte schoenenbonnen, welke onbe perkt geldig waren, zullen uinnenkort ongeldig worden. Indien nog in het bezit var. schoenenbonnen wordt men ge. adviseerd zoo spoedig moge lijk het daarop vermelde schoeisel te koopen of indien geen passend schoeisel ;n voor raad is, den bon bij een schoen, handelaar in te leveren. Om wisseling van oude schoenen bonnen tegen nieuwe zal niet mogelgk zgn. Goede vorderingen bij Rammekens. Overgave van alle Japanners op Sumatra. Over het algemeen worden de Indonesiërs ten Westen en ten Zuiden van Soerabaja ac tiever. Op Oost Java is een artilleriestelling bij Srdeni van uit het Oosten beschoten. De kampong is daarna door Brit sche troepen aangevallen. Vier Britten werden gewond. Brit sche troepen, die een groep van 50 tot 60 Indonesiërs bij Tebel aanvielen, verloren twee liditeit 230 pensioen per jaar ontvangt. Hij verricht daar naast werkzaamheden, waar voor hjj een redelijk salaris ge niet en waarover hg loonbelas ting betaalt. Het pensioen wordt echter beschouwd als bij-inkomen en dus mag hij 223 inkomstenbelasting be talen. Voor zijn 20 invalidi teit ontvangt hg dus 7 per jaar of ruim anderhal ven cent per dag! Nu is dit wel een heel sterk geval, maar het is schering en inslag, dat de invaliden 50 van him pensioen weer moeten afstaan aan belasting. aarom zgn deze pensioenen nog niet belastingvrij, zooals in België? En waarom zijn zg nog zoo beschamend laag Wg leven in een democratisch land. dat het eens is met de stelling uit het Atlantische Handvest: „Ieder burger zal een menschwaardig bestaan gegarandeerd worden Hier ligt een taak voor den staat. De staat heeft te zorgen voor behoorlijke pensioenen, zoodat degene, die zich voor dezen staat heeft gegeven, niet behoeft aan te kloppen bg lief. dadigheidsvereenigingen. Het is volkomen verkeerd, dat de invalide militair en de nagelaten betrekkingen van een gesneuvelde dankbaarheid zouden moeten gevoelen voor de vergoeding waarop zg ten volle recht hebben. De dank baarheid moet bij het volk le ven en tot uiting komen in de vaststelling van zoodanige pensioenen dat zij, die geheel of gedeeltelijk invalide zgn, in derdaad ook een menschwaar dig bestaan hebben dooden en één gewonde. In de omgeving van Batavia wordt het onderzoek in de kampongs voortgezet. Voor het overige is het hier, evenals in Buitenzorg en Bandoeng, rus- tig. Generaal-maj. H. M. Cham, bers heeft gistermorgen het zwaard van lt. generaal Mori- take Tanabe, bevelhebber van het Japansche 25ste leger, ontvangst genomen, als teeken van overgave van alle Japan ners op Sumatra. „BEVORDER HET WEL ZIJN DER NEDBRLAN DERS." Luit. gen. Christison heeft zich met een brief tot de Brit sche en Br.-Indische hoofd officieren in Ned.-Indië ge. wend, waarin hij het belang rijke onderwerp van weder zij dsch begrip ten aanzien van en samenwerking met de Ne derlandsche bondgencoten be spreekt. De Britsche critiek neemt hand over hand toe, waardoor helaas aan een vol komen gemis aan dankbaar heid voor de edelmoedige rol, die de Nederlanders gedurende den oorlog vervulden, uiting gegeven wordt. Zijde aan zgde met onze militairen hebben zij gestreden en een grootsch werk verricht. Nederland ver klaarde Japan den oorlog, voordat dit land zich er van bewust was, dat, gezien de beschikbare militaire hulpbron nen in Ned. Indië, de kans op succes gering was. Na uitvoerig te hebben be schreven, dat de Nederlanders bijna alles verloren hebben, dat de Nederlandsche en inheem- sche troepen in een vernede. rende positie zijn geplaatst en dat de Nederlandsche moraal, de gezondheid en soms de geestkracht door de Japanners vernietigd is, zegt lult. gen. Christison, dat de volgende plichten moeten worden .nage komen: wg moeten: a. ver draagzamer zgn en meer sym pathie en begrip toonen; b. al les doen wat in onze macht is om den goeden geest onder de Nederlanders hoog te houden, hun welzijn te bevorderen en een voorbeeld voor hen te zijn. Vernieuwing bestrating, havenboorden en rioleering noodzakelijk. Tekort aan menschen en materiaal struikelblok. Uitbreiding sportterrein en betere badinrichting gevraagd. In een Woensdag jl. gepu bliceerd artikel over het her stel van de oorlogsschade te Goes, werd gewezen op het groote woningtekort, dat den bouw van minstens 500 wonin gen noodig maakt. Wjj willen thans enkele an dere punten bespreken. Om te beginnen een dat ook veel hoofdbrekens kost en waar schijnlijk nog zal kosten, nL de bestrating in Goes. De hoofdverkeersweg (Wil li el min ast raat, v. d. Spieghel- straat, Middelburgsche straat) ligt er slecht b$, waaraan het zware verkeer in de oor logsjaren veel schuld heeft. Het wegdek moet hier geheel vernieuwd worden. De plannen daartoe zjjn reeds in 1940, in overleg met den Rijkswater staat, opgemaakt, waarbg het Rgk 75 subsidie zou verlee- nen, maar de benoodigde steen is in een dergelijke hoeveel heid nog niet beschikbaar. Het ligt in de bedoeling den weg breeder te maken en een weg dek van klinkerkeien op fun deering aan te brengen, ter wijl ook voor fietstegelpaden van zware tegels zal gezorgd worden. Er bestaat eenige hoop, aldus deelde de heer Rothuizen, directeur van ge meentewerken, ons mede, dat deze noodzakelijke verbetering ür 1947 tot stand zal komen. Misschien nog wat vroeger, als het benoodigde materiaal af komt. In de stad is vorig jaai hier en daar aardig wat herlegd, zonder dat dit nieuwe steen kostte. Er zijn echter nog meer straten, die een beurt verdie nen. In 1941 is voor de be strating een tien jaren-plan gemaakt, dat nu evenwel op bepaalde punten wel gewijzigd zal moeten worden. Wat de scheepvaart betreft, kon de heer Rothuizen ons de verheugende mededeeling doen, dat deze nu onbelemmerd kan worden uitgeoefend. De zwaar beschadigde sluizen zgn weer geheel hersteld. Alle wrakken (behalve het lichtschip bg de brug) zgn opgeruimd. Dat dit alles niet eerder gebeurde, lag in het tekort aan menschen en werktuigen. Er is echter nog een belang, rgk werk, dat op het program staat. De havenboorden langs het geheele havenkanaai moe ten vernieuwd worden. Dit is dringend noodig. Deze boorden hebben vooral in het voorjaar van 1945 door de Engelsche marine-vaartuigen ontzettend geleden. De vernieuwing van de riolee ring is in den gemeenteraad vóór 1940 reeds meermalen aan de orde geweest. Ze is nog steeds noodzakelijk. Het mate riaal zou hier de grootste moeilijkheid niet zjjn, maar voor de uitvoering zou een aannemer met veel personeel noodig zijn en het is de vraag, of die er in dezen tijd, waar zooveel werken urgent zijn, zal zijn. Ende financiën spie- ken ook hier een woordje mee. Zooals bekend, zal te Goes een klein vliegveldje worden aangelegd langs den VogeL zangsweg, op het stuk grond van de familie Peman Kake- beeke en op de zoogenaamde weidjes. De onderhandelingen met de eigenaars en de pach ters dezer gronden zijn reeds tot een eind gekomen. De ter reinen zullen geëgaliseerd en ge draineerd worden. Slooten wor den gedempt, enz. Een gedeel te van deze gronden ligt in het uitbreidingsplan der gemeente. Maar voorloopig is er nog ei ders bouwterrein disponibel. En is men later zóóver, dat ook hier gebouwd moet wor den, dan zal het vliegveldje verlegd moeten worden. Wg spreken alleen de hoop uit, dat er voor gezorgd zal worden, dat de Goessenaars niet be roofd zullen worden van hun mooie wandeling door „de weidjes". De voetpaden, die door deze weilanden loopen, staan echter, naar wij meenen, op den legger der wegen en voetpaden en kunnen dus niet zonder meer tot verdwijnen gedoemd worden. Wat het Gemeentelijk sport terrein betreft kan worden op. gemerkt, dat de stichting Goe- sche sportbelangen uitbreiding daarvan vroeg. Dit verzoek is echter nog in behandeling en een beslissing is nog niet ge nomen. De sportliefhebbers zui len zeker hopen, dat het mo gelijk zal big ken aan dit ver langen te voldoen. Ook de totstandkoming van een behoorlijke badinrichting is een groot volksbelang, Hier- over is vóór 1940 in den Ge meenteraad ook wel terloops gesproken, maar tot een b :slis- sing is het niet gekomen. De tegenwoordige, veel te kleine badinrichting eerst bij de militairen maar nu ook bij de burgers in gebruik, - is echter zoo ix. trek, dat het verlangen naar een goed geoutilleerde badinrichting er veel sterker door geworden is. Moge het Gemeentebestuur hieraan zoo spoedig moesik zijn volle aan- dacht schenken! VOLGENDE WEEK NIEUWE POGING OM HET GAT TE BLOKKEEREN. De werkzaamheden bij Ram mekens maken, ondanks de s. echte weersomstandigheden, goede vorderingen. Nog steeds is men doende om geweldige hoeveelheden steen in het gat te storten- In 14 dagen tgdb> heeft men er 18000 ton steen ingegooid, een gewicht dat ge lijk staat met de vervoersca paciteit van 1800 goederenwa gons- Sedertdien is dat zoo voortgegaan en alleen op Don derdag jl. werden er 1Ï50 ton steen in het dgkgat gestort. Indien er geen tegenslag komt, zal in de tweede helft van de volgende week een po ging worden gedaan om het gat te blokkeeren en te sluiten. De groote Phoenix-ponton die daartoe gebruikt zal worden, is reeds in Vlissingen gearri veerd en bevindt zich op de Scheldewerf. Zg wordt daar voorzien van metalen sluit stukken, die ten doel hebben, zoodra het gat geblokkeerd is, een verbinding tot stand te brengen tusschen de ponton en den wal en dus een hechte af sluiting te scheppen. Een groot Nederlandsch componist heeft eens opge merkt, dat het genot van net zelf-musiceeren en dat van naar muziek te luisteren vergelijken is, met het genot van hét eten van een goeden appel en het ger.ot van het kij ken naar dien appel. Degenen die het concert van Donderdag avond in den Schouwburg te Middelburg hebben bijgewoond, zuilen moeten beamen, dat de uitvoerenden recht smakelijk van den muzikalen appel heb ben gegeten, want er is met liefde en toewijding gemusi ceerd. De Vereen, v. Instrum. mu ziek mag zich gelukkig prijzen met zulk een aanvoerder als Joh. H. Caro, die ondanks de groote moeilijkheden, verbon den aan de herleving van het orkest, zulk een stg vol pro gramma wist te brengen, en wat meer is, het zoo te bren gen dat het luisteren er naar een genot werd. Want, om een greep uit het programma te doen, dit was het geval met de uitvoering van Corelli's Concerto. Als soliste bracht Riek Caro liederen van den dirigent, gevolgd door Fran sche liederen na de pauze Haar dictie is zuiver, haar imbre warm, vooral in hei lagere register. Soliste, dirigent en uitvoerenden ontvingen een welverdienden bijval. Ho. Tot raad van den polder Walcheren is benoemd mr. Th. Portheine te Middelburg. Woensdag was het 25 jaar ileden, dat mej. A. de Vries 5i dienst trad als werkster aan Ambachtsschool te Middel burg. De jubilaresse werd toe gesproken door den voorzitter, den heer G. van Nederveen. onder aanbieding van een en veloppe met inhoud. Ook de wnd. directeur de heer Vis scher hield een toespraak en bood namens het personeel een schemerlamp en bloemen aan. BURGEM- DREGMANS TE BIGGEKERKE GEÏNSTALLEERD. Wapperende vlaggen, met sjerpen versierde kinderen, ruiters op keurig geroskamde en versierde paarden, die aan de grens van de gemeente den nieuwen burgemeester J. L. Dregmans Vrijdag verwelkom den, waren niet in staat het sombere beeld van het zoo ge teisterde Biggekerke op den achtergrond te dringen. Zoo de heer Dregmans door deze enthousiaste ontvangst de nooden van zijn tweede meente zou hebben vergeten, hij werd door de voorzitters van de Vereen. Geref. School- onderi/tis en van Chr. Volks onderwijs, die hun gelukwen- schen koppelden aan een plei dooi resp. voor restauratie en voor opbouw van hun scholen, Troepenschepen terug aan eigenaars Volgens mededeeling van het Amerikaansche departe ment van oorlog zullen in de komende 4 maanden 114 sche pen, welke voor troepen trans port hebben dienst gedaan, aan bun eigenaren in Amerika oi het buitenland worden terug gegeven. Hieronder zijn ook 16 Nëderlandsche schepen, o.a. de Bloemfontein, Weltevreden. Brastagi, Kota Baroe, Kota Int en. Nieuwe rantsoenbonnen. Binnenkort zullen nieuwe L-antsoenbonnen voor voedings 2n genotmiddelen in gebruik worden genomen. De nieuwe bonnen zijn lichtblauw vai: kleur. De huidige rantsoenbonner olijven geldig tot 17 Febr. De wisselbonnen blijven ook na 16 Febr. geldig. Eveneens blijven geldig df bonnen voor bijzonderen arbeid en voor a.s. en jonge moeders Ihet artikelnummer op deze bonnen wordt voorafgegaan door de letter N.). weer tot de nuchtere werke lijkheid gebracht. Aan den ingang van het ge meentehuis zongen schoolkin deren het Wilhelmus en „Dat Heeren zegen op u daal", waarna de heer Dregmans de versierde zaal betrad. Wethouder D. Coppoolse zei dat er geen bezwaar bestond bij de raadsleden tegen de be noeming. maar wel tegen de gelijktijdige vervulling van het burgemeestersambt te Koude- kerke. Spr. hoopte dat het mee zou vallen. Hierna hing spreker den heer Dregmans de ambts keten om en overhandigde hem den voorzittershamer. De heer Dregmans zegde den oud-burgemeester Simonse dank voor wat hij gedurende zijn 31-jarige ambtsperiode voor de gemeente gedaan, heeft. Spr. geloofde niet al te op timistisch te zijn toen hg de verwachting uitsprak, dat Big gekerke nog dit jaar van een waterleiding zal zijn voorzien. Ook aan herstel van geestelij ke schade zal aandacht ge schonken worden. De belangen van deze ge- gemeente zullen op dezelfde ernstige wijze behartigd wor den als die der gemeente Kou- dekerke. Sprekende over de in Val- kenisse gevonden slachtoffers van de Deutsche Wehrmacht achtte spr. het een plicht van Biggekerke op die plaats een gedenkteeken op te richten. Wethouder Moens en de heeren P. Polderman, F. de Wolf. wnd. gemeentesecretaris, oud burge meester Simonse. mr. A. J. v. d. Weel, wnd. burgemeester van Middelburg, A. Schuit, burgemeester van Kortgene, en talrijke anderen feliciteerden hierna den nieuw benoemden burgemeester, diens vrouw en dochter. Woensdag herdacht mej. M. C. S. v. d. Weele te Westka- pelle den dag, dat zij vóór 25 jaar als kantoorheudster bij da posterijen in dienst trad. Eerst 3 jaar te Grijpskerke en daar na 22 jaar te Westhapelle. De directeur der posterijen met zijn echtgenoote kwamen de jubilaresse persoonlijk geluk- wenschen. Het bekende Westkappelsch Dameskoor, dat sedert Dollen Dinsdag zgn bijeenkomsten had gestaakt, is Woensdag avond met 42 leden te Dom burg weer de repetities begon nen onder leading van den heer P. de Rooij te Vlissingen. Apotheken. Van heden tot enmet volgen de week Vrijdag is des avonds, des nachts en den geheeleri Zondag geopend te Middelburg apotheek van Pienbroek, te .Tissingen apotheek Engerihg Kerknieuws Ned. Herv. Kerk- Bedankt voor Kralingen dr. W. H. Bee kenkamp, Middelburg. Beroe pen te Biezelinge (toez.) ds. J. Voorsteegh te Driel (Geld.». Ev. Luth. kerk. Beroepen te Edam mej. da. M. E. Monsets te Zierikzee Chr Ger Kerk, Vlissingen. Wegens ziekte van ds. Meijnhout, kan de bevestiging van ds. R. Siofstra Zondag 20 Januari niet doorgaan, doch zal dit plaats hebben Zondag 27 Januari a.s. Laatste nieuws GEEN NED. TROEPEN NAAR DUITSCHLAND. In tegenspraak met andere berichten wordt van officieele zijde medegedeeld, dat do lich ting 1945, die vermoedelijk in Mei onder de wapenen zal zijn, geheel voor Indië bestemd "is. Hechts een gering contingent zal in Nederland kunnen olij ven. Van deelneming aan de oezetting van Duitschland zal geen sprake kunnen zijn. Dit zou veel te veel troepen ver gen, een luxe, die wg ons niet runnen veroorloven. PRINSES JULIANA LICHT ONGESTELD. Naar wij vernemen is H.K.H. Prinses Juliana licht onge steld. Zg moet het bed houden. VERSNELDE REPATRIEERING. De repatrieering uit Indië geschiedt thans in versneld tempo. De „Johan van Olrien- öameveldt" is met 2004 repa- triearenden onderweg. Op 19 Jan. vertrekt de „Boissevain" met 1882 repatrieerenden, od 20 Jan. de „Noordam" met 1500, terwijl de „Johan de Witt" 20 Jan. begint met in schepen. „HERRIJZEND NEDER LAND" GAAT VERDWIJNEN Met ingang van Zondag a.s. zullen de Nederlandsche radio- uitzei.dingen geschieden door de ..Stichting Radio Nederland in den overgangstijd' waarin de vroegere omroepverenigin gen gezamenlijk de program ma's zullen verzorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5