PH0VIMCIA1E ZEEUWSCHE COURAHT Aanklacht tegen Seyss Inquart werd uitgebracht. Indonesiërs bij Soerabaja actiever. Goes heeft nog wenschen. Hoofdredacteur G- Ballintijn (met rediictioneele medewerking van dr. W. H. Bockenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F- van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand W 't Hooft te Goes. J. L- van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANl Zaterdag 19 Jan. 1946 189e jaargang Nummer 16 ABONNEMENT 5PKIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per om-, minimum ner advertentie i 2—, Bureaux gevestigd te Vlissingen - Walatraat 58-60. telefoon 16 (2 lijnen). Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924- Goes - Turfkade 15. telefoon 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 3593CU Prov- Zeeuwsclie Lnuraitt. Middelburg. Het Wereldgebeuren Zondag eerste vrije verkiezingen in Zuid-Duitschland. De Uno-conferentie. De aanklacht tegen Seyss Inquart is in Neurenberg uit gebracht En de man, die door de Duitschers vijf bezettings jaren lang is voorgesteld als een zachtmoedig ric :sch en die zelf beweert, dat hg slechts een loopjongen v/as van ue leidende nazifiguren, blijkt een duivel in menschengedaante te zijn geweest. De maatregelen, die hij in Oostenrijk tegen de Joden nam, blijken als model te heb ben gediend voor eerst later in Duitschland toegepaste me thoden. In Polen leerde hij on der Frank hoe een overwonnen volk kan worden onderdrukt en in Nederland bracht hij het daar geleerde in practgk. De aanklacht tegen Seyss Inquart was tweeledig. De Amerikaansche aanklager bracht de beschuldiging tegen Seyss Inquart persoonlijk uit en de Fransche aanklager, die Donderdag het woord heeft Sevoerd en de Duitsche wan- aden tegen West-Europa heeft behandeld, deed er over Seyss Inquart nog een schepje boven op. Voor Nederland bevatten deze aanklachten geen nieuws meer Wij weten zoo langza merhand hoe Seyss Inquart onze wetten heeft verkracht, ons geheele leven heeft gedes organiseerd, 140.000 Joden heeft gedeporteerd, onze kunst schalen heeft geroofd, de weerbare burgerbevolking heeit laten wegvoeren, land en volk heeft geruïneerd, zonder vorm van protest tallooze bur gers heeft laten neerschieten na sabotagedaden, kortom ma teloos leed heeft veroorzaakt. i.ioar net doet net Neder- landsche hart goed, te weten dat dit alles ook in Neuren berg niet aan de aandacht ont. snapt. Niet onvermeld mag hier blijven, dat Menthon, de Fran- ache aanklager, die zooals be kend ook de Nederlandsche be langen behartigt, een poging heeft gedaan om te verklaren, hoe Duitschland terug kon vallen tot de primitiefste bar barij. Hg verklaarde, dat de oorzaak gezocht moot worden in een veel te snelle, niets ont ziende industrialisatie, gepaard aan een moreele en geestelijke inzinking zonder weerga. De Franschman was niet mis in zijn aanklacht. Zijn uiteen zetting maakte Donderdag diepen indruk. Voor het eerst was Nederland in de rechts zaal vertgenweordigd door onzen gevolmachtigde kolonel van Tuyll van Seroqskerken. De conferentie der Vereenig- de Volkeren te Londen duurt voort. Donderdag heeft Bevin, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken gesproken, die onder meer aankondigde, dat Transjordanië onafhanke lijk zal worden en dat de vroe gere Duitsche koloniale gebie den onder internationaal be stuur zullen komen. Voorts vergaderde de Veilig heidsraad. De redevoeringen, die werden gehouden, waren van formeelen aard. Ten slotte dient vermeld, dat voor het eerst sedert 13 jaren in Zuid-Duitschland Zendag en volgende week weer vrije ver kiezingen zullen worden ge houden. Op 20 Jan. en 27 Jan. zullen er in gemeenten tot 20.000 inwoners gemeente, raadsverkiezingen worden ge houden. De drie groote parog en, die candidaten hebben ge steld, zijn de soc.-dem., de communisten en de chr. sociale unie. Omtrent den uitslag is niets te voorspellen. Het fedt echter, dat de eer ste verkiezingen gehouden worden, is op zichzelf zeer ze ker waard, geregistreerd te worden! Nieuws In een notedop De „Johan v. Oldenbarne- veldt" die ruim 2000 repatriee renden aan boord heeft, wordt 10 Februari a.s. te Southamp ton verwacht. Nadat de directie der N.V. Kon. Hoogovens te kennen had gegeven niet aan het verzoek om loonsverhooging uitgaan de van de E.V.C.. te kunnen voldoen, is besloten dat 12 ovenisten in staking zullen gaan zoodat dan het werk in ae walserij geen voortgang kan vinden. Het vaandel van de Prin ses Irene brigade is op uit drukkelijk verlangen van H. M. de Koningin opgeborgen in het archief der Kon. landmacht met de bedoeling het vaandel opnieuw uit te reiken aan een nieuw op te richten regiment infanterie „Prinses Irene"' Noodkachels en noodfor- nuizen mogen thans zonder vergunning worden afgele verd. De Noordzee schijnt mo menteel rijk aan kabeljauw te zijn. O.a. heeft de trawler ..Poolzee" ruim 4000 stuks aangevoerd. Donderdagavond is even buiten Utrecht een auto in het Merwedekanaal gereden. De chauffeur kon gered worden doch twee liftende dames zijn verdronken. Van de overtollige Ame rikaansche legervoorraden is reeds voor l$j millioen dollar aan Nederland verkocht en er loopen nog bestellingen, w.o. papier, vrachtauto's, kleeren en voorwerpen voor tandheel kunde ter waarde van 8y, mil lioen dollar. TWEEDE KAMER. DEBATTEN OVER INDUE EN DE ZUIVERING. De Tweede Kamer zette Donderdag de debatten over Indië voort. Verscheidene le den repliceerden. De heer Van Poll (r.k.) diende een motie in, waarin de regeering uitgenoo- digd wordt een commissie uit de beide Kamers naar Ned- Indië af te vaardigen. Minister Logemann vulde zijn betoog van den vorigen dag aan en ontkende dat de personen uit de groep-Sjahrir van pro-fas- cisme kunnen worden beschul digd. De regeering bewandelt den weg dien de wereld ver langt. Nadat de minister het zenden van een commissie had afgeraden, werd daarop de motie aangenomen met 49 tegen 30 stemmen. Vervolgens werd' het debat over de zuivering voortgezet. Mej. Tendeloo (v.d.) besprak de verschillen in de richtlgnen, waarlangs gezuiverd moet worden, waarover wH in een doolhof zijn geraakt. Ook wenschte spr. een betere op lossing voor de studentenzuive ring en de zuivering van kun stenaars en het bedrijfsleven. De heer Krol (c.h.) leverde critiek op de zuivering van ambtenaren alsmede van de studenten, welke laatsten volgens spr. niet zwaarder ge. straft moeten worden dan de hoogleeraren. De heer Sweens (r.k.) wijtte de feuten bg de ambtelijke zuivering aan het niet voldoende op de hoogte zijn van de regeering in geland en aan ondeskundigheid bij M.G. Spr. pleitte voor mild heid tegenover ambtenaren. De heer Van dei: Goes van Naters (s.d.) becritiseerde o.m. het Persbesluit. Dhr. Van Bocho- ven (S.G.) wil de studenten die eenmaal teekenden, 1 Febr. weer laten beginnen. De heer Van Kuilenburg (s.d.) betreur de, dat het niet tot een ordening n het perswezen is gekomen. NIEUWE JAPANSCHE TROONPRETENDENT. Hiromitsji Kamazawa, een vijftagjare kruiden koopman, maakt aan spraak op den keizers troon van Japan. Hij heeft een verzoekschrift aan Gen. Mac Arthur gericht en ondersteunt zgn aanspraak met historische documenten die bewijzen dat 554 jaar geleden zijn familie door moord en intrige door de voorouders van kei zer Hirohito van den troon is verdreven Het verhaal klinkt fan tastisch maar vele leden van Hiromitsji's familie zgn vermoord bg hun poging om hun rechten op den troon te verzeke ren, terwijl hg zelf mee- doogenloos door de Ja- pansche Gestapo werd achtervolgd. Mijnen In Saargebled moeten weer Fransch worden. De Fransche minister van buitenlandsche zaken verklaar de in de Assemblee, dat er geen redenen bestaan om de motie ven, die geleid hebben tot de grensherzieningen in het Oos ten van Duitschland, geen rol te doen spelen t.a.v. grens wijzigingen in het Westen van Duitschland. De mynen in het Saargebied moeten weer Fransch worden. Dit brengt met zich mede dat een gedeel te van het Saargebied inge schakeld wordt in liet Fran sche douane- en monetaire sy steem. Er moeten daar voor goed Fransche strijdkrachten gelegerd worden. Met betrekking tot het Ruhrgebied zei minister Bi- dault, dat hij van meening is. dat dit gebied als een politie ke eenheid, onafhankelijk van Duitschland. behandeld moet worden, onderworpen aan een internationaal economisch be stuur. VERGETEN MENSCHEN Wy hebben in Nederland tal rijke vergeten menschen. Het zijn degenen, die bij her- idenkingsredevoeringen ver heerlijkt worden als de helden van Nederland, de kerels, die vochten voor vrijheid en recht vaardigheid, de mannen, die de hel van den Grebbeberg mee maakten of op een andere plaats in Nederland bezweken onder dë hopélooze taak den Duitschers een halt toe te roe pen. Zg zgn vergeten En even goed zijn vergeteE degenen, die aan de bevrijding deelnamen bg een of ander Ne- derlandsch onderdeel. Iedereen, die regelmatig de radio uit Londen beluisterde, zal zich helder voor den geest kunnen halen, hoe daar indertijd ver zekerd werd, dat zij, die bij de Binnenlandsche Strijdkrachten dienst deden en daarbg ver wond of gedood werden, be schouwd zouden worden als militair en als zoodanig recht zouden hebben op pensioen. Men heeft toen niet gezegd, hoe groot deze pensioenen zou den zgn, hoewel ook deze ver schrikking geen enkelen on- dergrondschen atrgder zou heb ben doen aarzelen. Zij waren immers al zooveel gewend! De gewonden en de gesneu velden van 1940 of van de vol- ;ende jaren, zij zijn vergeten letzelfde is het geval met de genen, die zich in 1944 vrij. willig beschikbaar stelden voor het opruimen van mijnen en daarbg verwond of gedood zgn Allenvege maakt men zich zorgen over den toestand, waarin de politieke delinquen ten verkeeren, die allen hebben bijgedragen aan de ellende, die over ons land gekomen is. Waarom wordt er niet over de militaire invaliden, of de na bestaanden van de voor onze vrgheid gesneuvelden gespro ken Omdat de Nederlandsche militair niet graag met zijn ellende te koop loopt en zoo doende het publiek dus niet op de hoogte is met de zeer ver ouderde pensioenregeling. Het pensioen van een wedu we van een soldaat bedraagt 500 per jaar en voor elk kind 100 extra, met dien verstan de, dat het maximumpensioen slechts 800 kan bedragen. Dus vier, vijf of meer kinderen in Limburg woont een weduwe met 9 kinderen het pensioen komt niet boven de 800. Een soldaat, die 100 invalide is, ontvangt 700, terwijl daarop nog een toeslag kan worden verleend van 20 óf 40 voor het gemis van een of meer ledematen. Men kan 20, 30 of meer per centen invalide zijn; dan ont vangt men een gelijk percen tage van 700. Naast deze personen ver leent de staat in sommige ge vallen een onverplichte uitkee- ring. Dit Is, wat de staat be taalt. Tegelijkertijd vordert de staat echter ook terug Zij, die alleen maar pensioen trekken moeten loonbelasting betalen en degenen, die we. fens invaliditeit een pensioen oven de 200 ontvangen, maar daarnaast werkzaamhe den verrichten, moeten inkom stenbelasting betalen Zoo is er het geval van een ser geant, die wegens 20 in va- Frankrijk gaat accoord met vredesconferentie. Officieel is medegedeeld, dat de Fransche regeering ac coord gaat met 't voorstel der Big Three betreffende een vredesconferentie voor het op stellen van de verdragen met de voormalige bondgenooten van de As. De Fransche regeering is voldaan over het antwoord dat zij heeft ontvangen op de vra gen, die zij gesteld heeft n.a.v. de voorstellen. Scheermesjes van den bon. Scheermesjes zullen binnen kort vrij mogen worden afge leverd. In het buitenland is een voldoende hoéveelheid grond stoffen aangekocht, waardoor de voorziening van ons land gewaarborgd is. Geldigheidsduur schoenenbonnen beperkt. Binnenkort wordt een nieuw type schoenenbon uitgegeven met beperkten geldigheids duur- De thans uitgereikte schoenenbonnen, welke onbe perkt geldig waren, zullen binnenkort ongeldig worden. Indien nog in het bezit van .schoenenbonnen wordt men ge adviseerd zoo spoedig moge lijk het daarop vermelde schoeisel te koopen of indien geen passend schoeisel :n voor raad is, den bon bij een schoen, handelaar in te leveren. Om wisseling van oude schoenen bonnen tegen nieuwe zal niet mogelijk zijn. Sympathieke brief van generaal Christison. Overgave van alle Japanners op Sumatra. Over het algemeen worden de Indonesiërs ten Westen en ten Zuiden van Soerabaja ac tiever. Op Oost Java is een artilleriestelling by Srdeni van uit het Oosten beschoten. De kampong is daarna door Brit sche troepen aangevallen. Vier Britten werden gewond. Brit sche troepen, die een groep van 50 tot 60 Indonesiërs bij Tebel aanvielen, verloren twee liditeit 230 pensioen per jaar ontvangt. Hg' verricht daar naast werkzaamheden, waar- voor hg'een redelijk salaris ge niet en waarover hg loonbelas ting betaalt. Het pensioen wordt echter beschouwd als bij-inkomen en dus mag hij 223 inkomstenbelasting be talen. Voor zgn 20 invalidi teit ontvangt hg dus 7 per jaar of ruim anderhalven cent per dag! Nu is dit wel een heel sterk geval, maar het is schering en inslag, dat de invaliden 50 van hun pensioen weer moeten afstaan aan belasting. Waarom zgn deze pensioenen nog niet belastingvrij, zooals in België? En waarom zijn zij nog zoo beschamend laag Wij leven in een democratisch land, dat het eens is met de stelling uit het Atlantische Handvest: „Ieder burger zal een menschwaardig bestaan gegarandeerd worden Hier ligt een taak voor den staat De staat heeft te zorgen voor behoorlijke pensioenen, zoodat degene, die zich voor dezen staat heeft gegeven, niet behoeft aan te kloppen bg lief- dadigheidsvereenigingen. Het is volkomen verkeerd, dat de invalide militair en de nagelaten betrekkingen van een gesneuvelde dankbaarheid zouden moeten gevoelen voor de vergoeding waarop zij ten volle recht hebben. De dank baarheid moet bij het volk le ven en tot uiting komen in de vaststelling van zoodanige pensioenen dat zjj. die geheel of gedeeltelijk invalide zijn, in derdaad ook een menschwaar dig bestaan hebben dooden en één gewonde. In de omgeving van Batavia wordt het onderzoek in de kampongs voortgezet. Voor het overige is het hier, evenals in Buitenzorg en Bandoeng, rus tig. Generaal-maj. H. M. Cham bers heeft gistermorgen het zwaard van lt. generaal Mori- take Tanabe, bevelhebber van het Japansche 25ste leger, in ontvangst genomen, als teeken van overgave van alle Japan ners op Sumatra, „BEVORDER HET WEL ZIJN DER NEDERLAN DERS." Luit. gen. Christison heeft zich met een brief tot de Brit sche en Br.-Indische hoofd officieren in Ned.-Indië ge wend, waarin hg het belang rijke onderwerp van weder- zgdsch begrip ten aanzien van en samenwerking met de Ne derlandsche bondgencoten be spreekt. De Britsche critiek neemt hand over hand toe, waardoor helaas aan een vol komen gemis aan dankbaar heid voor de edelmoedige rol, die de Nederlanders gedurende den oorlog vervulden, uiting gegeven wordt. Zijde aan zgde met onze militairen hebben zij gestreden en een grootsch werk verricht. Nederland ver klaarde Japan den oorlog, voordat dit land zich er van bewust was, dat, gezien de beschikbare militaire hulpbron nen in Ned. Indië, de kans op succes gering was. Na uitvoerig te hebben be schreven, dat de Nederlanders bijna alles verloren hebben, dat de Nederlandsche en inheem- sche troepen in een vernede rende positie zgn geplaatst en dat de Nederlandsche moraal, de gezondheid en soms de geestkracht door de Japanners vernietigd is, zegt luit. gen. Christison, dat de volgende plichten moeten worden nage komen: wij moeten: a. ver draagzamer zijn en meer sym pathie en begrip toonen; b. al les doen wat in onze macht is om den goeden geest onder de Nederlanders hoog te houden, him welzgn te bevorderen en een voorbeeld voor hen te zgn. Vernieuwing bestrating, havenboorden en rioleering noodzakelijk. Tekort aan menschen en materiaal struikelblok. Uitbreiding sportterrein en betere badinrichting gevraagd. In een Woensdag jL gepu bliceerd artikel over het her stel van de oorlogsschade te Goes, werd gewezen op het groote woningtekort, dat den bouw van minstens 500 wonin gen noodig maakt, Wg willen thans enkele an dere punten bespreken. Om te beginnen een dat ook veel hoofdbrekens kost en waar- schgnlgk nog zal kosten, nl. de bestrating in Goes. De hoofdverkeersweg (Wil- helminastraat, v. d. Spieghel- straat, Middelburgsche straat) ligt er slecht by, waaraan het zware verkeer in de oor logsjaren veel schuld heeft. Het wegdek moet hier geheel vernieuwd worden. De plannen daartoe zgn reeds in 1940, in overleg met den Rijkswater staat, opgemaakt, waarbg het Rgk 75 subsidie zou verlee- nen, maar de benoodigde steen is in een dergelgke hoeveel heid nog niet beschikbaar. Het ligt in de bedoeling den weg breeder te maken en een weg dek van klinkerkeien op fun deering aan te brengen, ter wijl ook voor fietstegelpaden van zware tegels zal gezorgd worden. Er bestaat eenige hoop, aldus deelde de heer Rothuizen, directeur van ge meentewerken, ons mede, dat deze noodzakelijke verbetering in 1947 tot stand zal komen. Misschien nog wat vroeger, als het benoodigde materiaal af komt. In de stad is vorig jaar hier en daar aardig wat herlegd, zonder dat dit nieuwe steen kostte. Er zgn echter nog meer straten, die een beurt verdie nen. In 1941 is voor de be strating een tien jaren-plan gemaakt, dat nu evenwel op bepaalde punten wel gewyzigd zal moeten worden. Wat de scheepvaart betreft, kon de heer Rothuizen ons de verheugende mededeeling doen, dat deze nu onbelemmerd kan worden uitgeoefend. De zwaar beschadigde sluizen zy'n weer geheel hersteld. Alle wrakken (behalve het lichtschip bg de brug) zgn opgeruimd. Dat dit alles niet eerder gebeurde, lag in het tekort aan menschen en werktuigen. Er is echter nog een belang, ryk werk, dat op het program staat. De havenboorden langs het geheele havenkanaal moe ten vernieuwd worden. Dit is dringend noodig. Deze boorden hebben vooral in het voorjaar van 1945 door de Engelsche marine-vaartuigen ontzettend geleden. De vernieuwing van de riolee ring is in den gemeenteraad vóór 1940 reeds meermalen aan de orde geweest. Ze is nog steeds noodzakelgk. Het mate riaal zou hier de grootste moeilgkheid niet zgn, maar voor de uitvoering zou een aannemer met veel personeel noodig zgn en het is de vraag, of die er in dezen tgd, waar zooveel werken urgent zgn, zal zgn. Ende financiën spre ken ook hier een woordje mee. Zooals bekend, zal te Goes een klein vliegveldje worden. aangelegd langs den Vogel- zangsweg, op het stuk grond van de familie Peman Kake- beeke en op de zoogenaamde weidjes. Da onderhandelingen met de eigenaars en de pach ters dezer gronden zgn reeds tot een eind gekomen. De ter reinen zullen geëgaliseerd en ge draineerd worden. Slooten wor den gedempt, enz. Een gedeel te van deze gronden ligt in het uitbreidingsplan der gemeente. Maar voorloopig is er nog el ders bouwterrein disponibel. En is men later zóóver, dat ook hier gebouwd moet wor den, dan zal het vliegveldje verlegd moeten worden. Wij spreken alleen de hoop uit, dat er voor gezorgd zal worden, dat de Goessenaars niet be roofd zullen worden van hun mooie wandeling door „de weidjes". De voetpaden, die door deze weilanden loopen, staan echter, naar wg meenen, op den legger der wegen en voetpaden en kunnen dus niet zonder meer tot verdwgnen gedoemd worden. Wat het Gemeentelijk sport terrein betreft kan worden op gemerkt, dat de stichting Goe- sche sportbelangen uitbreiding daarvan vroeg. Dit verzoek is echter nog in behandeling en een beslissing is nog niet ge nomen. De sportliefhebbers zul len zeker hopen, dat het mo- gelgk zal blijken aan dit ver langen te voldoen. Ook de totstandkoming van een behoorlijke badinrichting is een groot volksbelang, Hier over is vóór 1940 in den Ge meenteraad ook wel terloops gesproken, maar tot een b ïslis- sing is het niet gekomen. De tegenwoordige, veel te kleine badinrichting eerst bg de militairen maar nu ook bg de burgers in gebruik, - is echter zoo in trek, dat het verlangen naar een goed geoutilleerde badinrichting er veel sterker door geworden is. Moge het Gemeentebestuur hieraan zoo spoedig moge'ük ójn volle aan dacht schenken! Uit de provincie. Goede vorderingen bij Rammekens. VOLGENDE WEEK NIEUWE POGING OM HET GAT TE BLOKKEEREN. De werkzaamheden bij Ram mekens maken, ondanks de s.cchte weersomstandigheden, goede vorderingen. Nog steeds is men doende om geweldige hoeveelheden steen In, het gat storten- In 14 dagsn tyds heeft men er 18000 ton steen ingegooid, een gewicht dat ge lgk staat met de vervoersca paciteit van 1800 goederenwa gons- Sedertdien is dat zoo v oortgegaan en alleen op Don derdag jl. werden er 1750 ton steon in het dgkgat gestort. Indien er geen tegenslag komt, zal in de tweede helft van de volgende week een po ging worden gedaan om het it te blokkeeren en te sluiten. 3 groote Phoenix-ponton die daartoe gebruikt zal worden, is reeds in Vlissingen gearri veerd en bevindt zich op de Scheldewerf. Zü wordt daar voorzien van metalen sluit stukken, die ten doel hebben, zoodra het gat geblokkeerd is, een verbinding tot stand te brengen tusschen de ponton en den wal en dus een hechte af sluiting te scheppen. Van Terneuzen naar Vlissingen. LOODSWEZEN EN MARINE HEBBEN TERNEUZEN VERLATEN. Met ingang van 15 Jan. heb ben het Ned. en Belg. loods wezen en de Kon. NecL Marine officieel Terneuzen verlaten. Het loodswezen is weer naar Vlissingen teruggekeerd, waar de normale toestand is her steld. Beteekent dit voor Vlis singen vyeer een flinken sprong naar herstel, voor Terneu zen is het een terugkeer naai den normalen toestand, zij her dan een minder prettige. Ongeveer 15 maanden heeft Terneuzen a.h.w. boven haar stand geleefd. De bevrijding van deze havenplaats in Sept. 1944, bracht gelukkig weinig schade. Het gevolg was, dat Terneuzen weldra voor de ge allieerden een havenplaats van beteekenis werd, zulks in ver band met de vaart op Ant werpen. Het anders zoo rustige stadje werd overstroomd met militai ren en na de bevrgding van VVest-Zeeuwsch Vlaanderen, ook met bewoners van dit zoo zwaar geteisterde gebied. Dat bracht voor Terneuzen groote moeilgkheden met zich mee, zulks in verband met de huis vesting. Tal van openbare ge bouwen en particuliere wonin gen werden gevorderd, terwgl vele ingezetenen, hetzg vrij willig of gedwongen, een ge- deelte van hun woning asm anderen afstonden. Het heeft vele maanden geduurd aleer daarin eenige verandering kwam. Eerst trokken de geal lieerde miltairen weg, later de geëvacueerden, waardoor ove rigens de woontoestanden beter werden. Nu zijn ook het loodswezen en de marine ver dwenen. Wat missen wij de vrooüjke drukte van onze Jantjes, wat is 't stil op den Boulevard, nu we de snelle afhaalbootjes niet meer de haven uit en in zien varen. Wat is het leeg aan de steigers van het loodswezen, nu de loodsbooten zgn ver dwenen en waar is de gezellige bedrijvigheid aan het „Pilot House" bij het postkantoor Vele ingezetenen van Ter neuzen zullen met heimwee te rugdenken aan de afgeloopen 15 maanden, waarin banden van hechte of minder hechte vriendschap zijn aangeknoopt en zelfs vele banden voor Het leven zgn gesloten! Noodziekenhuis Heinkenszand gesloten. Verleden week is het nood- ziekenhuis te Heinkenszand ge sloten. Het was gevestigd in de L-O.-school aldaar en in 1939 gesticht door het Lucht be schermingsgebied Zuid- er Noord-Beveland. Reeds in 1940 bij den Duitschen inval, deed het goede diensten. Zijn groot ste waarde bleek evenwel na de inundatie van Walcheren, toen Bethesda in Vlissingen ontruimd moest worden, het St. Joseph-ziekenhuis zwaar werd beschadigd en de andere ziekenhuizen in Zeeland over vol waren. Op 2 Dec. 1944 werden de eerste patiënten binnen gebracht en sedertdien werden er 168 patiënten ver pleegd met een aantal ver- pleegdagen van plm. 52.000. De laatste patiënten werden verleden week overgebracht naar het als ziekenhuis dienst doende „Huize Irma" te Dom burg, het Gasthuis te Goes en het noodziekenhuis te Middel burg. Het verplegend perso neel heeft uitermate nuttig en dankbaar werk verricht, waar voor het een woord van hulde niet mag worden onthouden. Het gemeentebestuur van Goes deelt mee dat men zich alleen op het ijs aan de Vesten aldaar mag begeven indien daartoe bij openbare kennisge ving vergunning is verleend en wanneer de bordjes „ijs be trouwbaar" geplaatst zijn. Men wachtte zich dus het ijs te betreden zoolang deze bordjes niet of wanneer deze niet meer zijn aangebracht. Woensdagavond hield de Zondagsschoolver. te Krabbcn- dijke haar jaarvergadering. De stand der kas is zeer goed. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren J. Geense en J. Schou ten. Tot den voorzitter, den heer J. Tolhoek. werden woor den van dank gesproken we gens 25-jarigen dienst als on derwijzer en bestuurslid. Ds. Baarslag sloot de vergadering. Apotheken. Van heden tot enmet volgen de week Vrijdag is des avonds, des nachts en den geheelen. Zondag geopend te Middelburg apotheek van Pienbroek, te Vlissingen apotheek Enge ring en te Goes apotheek la Porte. Het Nutsdepartement „Krab- bendijke" gaf te Rilland Bath een Nutsavond, waaraan me dewerkten de tooneelistenver- eeniging te Kruïningen en een band uit Yerseke. Opgevoerd werd de klucht „De Spaanschc Vlieg". Er werd bijzonder ge noten van dit voortreffelijk gespeelde stuk. De band zorg de voor muziek in de pauze. Met een gezellig bal werd avond besloten. Tot onderwijzer aan de Her vormde School te Yerseke is benoemd de heer J. Hageman uit Willemsstad. Wegens de zeer drukke werkzaamheden op het kantoor van de Boerenleenbank te Wc- meldinge is tot tgdeüjk admi nistrateur aangesteld 'de heer M. Felius Gz. Tot wijkzuster van de afd. „Groene Kruis" te Wemeldin- ge is aangesteld zr. Borms, werkzaam in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam. HEINKENSZAND. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven brj den agent. M. DE REGT. Troepenschepen terug aan eigenaars Volgens mededeeling van het Amerikaansche departe ment van oorlog zullen in de itomende 4 maanden 114 sche pen, welke voor troepentrans port hebben dienst gedaan, aan iiun eigenaren in Amerika oi het buitenland worden terug gegeven. Hieronder zgn ook 16 Nederlandsche schepen, o.a. de Bloemfontein, Weltevreden, Brastagi, Kota Baroe, Kota Inten. Nieuwe rantsoenbonnen. Binnenkort zullen nieuwi rantsoen bonnen voor voedings en genotmiddelen in gebruik worden genomen. De nieuwt bonnen zgn lichtblauw var kleur. De huidige rantsoenbonnei jlijven geldig tot 17 Febr. De .visselbonnen blijven ook nè 16 Febr. geldig. Eveneens blijven geldig d< bonnen voor bijzonderen arbeid en voor a.s. on jonge moeders (het artikelnummer op deze bonnen wordt voorafgegaan door de letter N.). Kerknieuws Ned. Herv. Kerk- Bedankt voor Kralingen dr. W. H. Bee kenkamp, Middelburg. Beroe pen te Biezellnge (toez.) ds. J. Voorsteegh te Driel (Geld.). Laatste nieuws GEEN NED. TROEPEN NAAR DUITSCHLAND. In tegenspraak met andere berichten wordt van officieele zgde medegedeeld, dat de lich ting 1945, die vermoedelijk >n Mei onder de wapenen zal zgn, teheel voor Indië bestemd is. leehts een gering contingent zal in Nederland kunnen blij ven. Van deelneming aan de bezetting van Duitschland zal geen sprake kunnen zgn. Dit zou veel te veel troepen ver gen, een luxe, die wij ons niet kunnen veroorloven. PRINSES JULIANA LICHT ONGESTELD. Naar wg vernemen is H.K.H. Prinses Juliana licht onge steld. Zij moet het bed houden. VERSNELDE REP ATitlEEiviN G. De repatrieering uit Indië geschiedt thans in versneld tempo. De „Johan van Olden- barneveldt" is met 2004 repa- trieerenden onderweg. Op 19 Jan. vertrekt de „Boissevain" met 1882 repatrieerenden, op 20 Jan. de „Noordam" mot 1500, terwgl de „Johan de Witt" 20 Jan. begint met in schepen. „HERRIJZEND NEDER LAND" GAAT VERDWIJNEN Met ingang van Zondag a.s. zullen de Nederlandsche radio- uitze«.dingen geschieden door de „Stichting Radio Nederland in den overgangstijd", waarin de vroegere omroepverenigin gen gezamenlijk de program ma's zullen verzorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3