PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Aanklacht tegen Seyss Inquart werd uitgebracht. Indonesiërs bij Soerabaja actiever. Goes heeft nog wenschen. Hoofdredacteur O. Balllntljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch. Vlissingen. Verschijnt dagelijks, behalve op ZM- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Zaterdag 19 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 16 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per ueek, 3-20 per kwartaal, franco per post, 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 3593CO. Prov. Zecuwsche Courant. Middelburg. Het Wereldgebeuren Zondag eerste vrije verkiezingen in Zuid-Duitschland De Uno-conferentie. De aanklacht tegen Seyss ïnquart is in Neurenberg uit gebracht En de man, die door de Duitschers vijf bezettings jaren lang is voorgesteld als een zachtmoedig mensch en die zelf beweert, dat hij slechts eeu loopjongen was van de leidende nazifiguren, blijkt een duivel in menschengedaante te maatregelen, die hij in Oostenrijk tegen de Joden nam, blijken als model te heb ben gediend voor eerst later in Duitschland toegepaste me' thoden. In Polen leerde hjj on der Frank hoe een overwonnen volk kan worden onderdrukt en in Nederland bracht hij het daar geleerde in practjjk. De aanklacht tegen Seyss Inquart was tweeledig. De Arnerikaansche aanklager bracht de beschuldiging tegen Seyss Inquart persoonlijk uit en de Fransche aanklager, die Donderdag het woord heeft gevoerd en de Duitsche wan daden tegen West-Europa heeft behandeld, deed er over Seyss Inquart nog een schepje boven op Voor Nederland bevatten deze aanklachten geen nieuws meer Wij weten zoo langza merhand hoe Seyss Inquart onze wetten heeft verkracht, ons geheele leven heeft gedes organiseerd, 140.000 Joden heeft gedeporteerd, onze kunst schalen heeft geroofd, de weerbare burgerbevolking heexc laten wegvoeren, land en volle heeft geruïneerd, zender vorm van protest tallooze bur gers heeft laten neerschieten na sabotagedaden, kortom ma teloos leed heeft veroorzaakt. i.iaar het doet het Neder- landsche hart goed, te weten dat dit alles ook in Neuren berg niet aan de aandacht ont snapt. Niet onvermeld mag hier blijven, dat Menthon, de Fran- ache aanklager, die zooals be kend ook de Nederlandsche be langen behartigt, een poging heeft gedaan om te verklaren, hoe Duitschland terug kon vallen tot de primitiefste bar barij. Hjj verklaarde, dat de oorzaak gezocht moet worden in een veel te snelle, niets ont ziende industrialisatie, gepaard aan een moreele en geestelijke inzinking zonder weerga. De Franschman was niet mis in zijn aanklacht. Zijn uiteen zetting maakte Donderdag diepen indruk. Voor het eerst was Nederland in de rechts zaal vertgenweordigd door onzen gevolmachtigde kolonel van Tuyll van Serooskerken. De conferentie der Vereenig. ide Volkeren te Londen duurt voort. Donderdag heeft Bevin, de Britsche minister van bui- tenlandsche zaken gesproken, die onder meer aankondigde, dat Transjordanië onafhanke lijk zal worden en dat de vroe- fere Duitsche koloniale gebie- en onder internationaal be stuur zullen komen. Voorts vergaderde de Veilig heidsraad. De redevoeringen, die werden gehouden, waren van formeelen aard. Ten slotte dient vermeld, dat voor het eerst sedert 13 jaren ln Zuid-Duitschland Zendag en volgende week weer vrije ver kiezingen zullen worden ge houden. Op 20 Jan. en 27 Jan. zullen er in gemeenten tot 20.000 inwoners gemeente raadsverkiezingen worden ge houden. De drie groote partij en, die candidaten hebben ge steld, zijn de soc.-dem., de communisten en de chr. sociale unie. Omtrent den uitslag if niets te voorspellen. Het feit echter, dat de eer- ste verkiezingen gehouden worden, is op zichzelf zeer ze ker waard, geregistreerd te worden! Nieuws in een notedop De „Johan v. Oldenbarne- veldt" die ruim 2000 repatriee renden aan boord heeft, wordt 10 Februari a.s. te Southamp ton venvacht, Nadat de directie der N.V. Kon. hoogovens te kennen had gegeven niet aan het verzoek om loonsverhooging uitgaan de van de E.V.C.. te kunnen voldoen, is besloten dat 12 ovenisten in staking zullen gaan zoodat dan het werk in ae walserjj geen voortgang kan vinden. Het vaandel van de Prin ses Irene brigade is op uit drukkelijk verlangen van H. M. de Koningin opgeborgen in het archief der Kon. landmacht met de bedoeling het vaandel opnieuw uit te reiken aan een nieuw op te richten regiment infanterie „Prinses Irene'" Noodkachels en noodfor- nuizen mogen thans zonder vergunning worden af gele VercL De Noordzee schijnt mo menteel rijk aan kabeljauw te zijn. O.a. heeft de trawler ..Poolzee" ruim 4000 stuks aangevoerd. Donderdagavond is even buiten Utrecht een auto in het Merwedekanaal gereden. De chauffeur kon gered, worden doch twee liftende dames zjjn verdronken. Van de overtollige Arne rikaansche legervoorraden is reeds voor lJ/2 millioen dollar aan Nederland verkocht en er loopen nog bestellingen, w.o. papier, vrachtauto's, kleeren en voorwerpen voor tandheel kunde ter waarde van 8i/, mil lioen dollar. TWEEDE KAMER. DEBATTEN OVER INDIË EN DE ZUIVERING. De Tweede Kamer zette Donderdag de debatten over Indië voort. Verscheidene le den repliceerden. De heer Van Poll (r.k.) diende een motie in, waarin de regeering uitgenoo- digd wordt een commissie uit de beide Kamers naar Ned- Indië af te vaardigen. Minister Logemann vulde zijn betoog van den vorigen dag aan en ontkende dat de personen uit de groep-Sjahrir van pro-fas cism e kunnen worden beschul digd. De regeering bewandelt den we| dien de wereld ver langt. Nadat de minister het zenden van een commissie had afgeraden, werd daarop de motie aangenomen met 49 tegen 30 stemmen. Vervolgens werd het debat over de zuivering voortgezet. Mej. Tendeloo (v.d.) besprak de verschillen in de richtlijnen, waarlangs gezuiverd moet worden, waarover wij in een doolhof zijn geraakt. Ook wenschte spr. een betere op lossing voor de studentenzuive ring en de zuivering van kun stenaars en het bedrijfsleven. De heer Krol (c.h.) leverde critiek op de zuivering van ambtenaren alsmede van de studenten, welke laatsten volgens spr. niet zwaarder ge straft moeten worden dan de 'hoogleeraren. De heer Sweens (r.k.) wjjtte de fouten bjj de ambtelijke zuivering aan het niet voldoende op de hoogte zijn van de regeering in En geland en aan ondeskundigheid big M.G. Spr. pleitte voor mild heid tegenover ambtenaren. De heer Van der Goes van Naters (s.d.) becritlseerde o.m. het Persbesluit. Dhr. Van Bocho- ven (S.G.) wil de studenten die eenmaal teekenden, 1 Febr. weer laten beginnen. De heer Van Kuilenburg (s.d.) betreur de dat het niet tot een ordening in het perswezen is gekomen, NIEUWE JAPANSCHE TROONPRETENDENT. Hiromitsji Kamazawa, een vjjftigjare kruiden koopman, maakt aan spraak op den keizers troon van Japan. Hij heeft een verzoekschrift aan Gen. Mac Arthur gericht en ondersteund zijn aanspraak met historische documenten die bewijzen dat 554 jaar geleden zijn familie door moord en intrige door de voorouders van kei zer Hirohito van den troon is verdreven Het verhaal klinkt fan tastisch maar vele leden van Hiromitsji's familie zjjn vermoord bij hun poging om hun rechten op den troon te verzeke ren, terwijl hij zelf mee- doogenloos door de Ja- pansche ges tapo werd achtervolgd. Mijnen in Saargebied moeten weer Fransch worden. De Fransche minister van buitenlandsche zaken verklaar de in de Assemblee, dat er geen redenen bestaan om de motie ven, die geleid hebben tot de grensherzieningen in het Oos ten van Duitschland, geen rol te doen spelen t.a.v. grens wijzigingen in het Westen van Duitschland. De mijnen in het Saargebied moeten weer Fransch worden. Dit breng! met zich mede dat een gedeel te van het Saargebied inge schakeld wordt in het Fran sche douane- en monetaire sy steem. Er moeten daar voor goed Fransche strijdkrachten gelegerd worden. Met betrekking tot het Ruhrgebied zei minister Bi- dault, dat hg van meening is. dat dit gebied als een politie ke eenheid, onafhankelijk var. Duitschland. behandeld moet -rden. onderworpen aan een Internationaal economisch be stuur. Pensioenen zijn niet belastingvrij. Wij hebben in Nederland tal rijke vergeten menschen. Het zijn degenen, die bg her denkingsredevoeringen ver heerlijkt worden als de helden van Nederland, de kerels, die vochten voor vrjjheid en recht vaardigheid, de mannen, die de hel van den Grebbeberg mee maakten of op een andere plaats in Nederland bezweken onder de hopelooze taak den Duitschers een halt toe te roe pen. Zij zijn vergeten En even goed zijn vergeten degenen, die aan de bevrijding deelnamen bij een of ander Ne- derlandsch onderdeel. Iedereen, die regelmatig de radio uit Londen beluisterde, zal zich helder voor den geest kunnen halen, hoe daar indertjjd ver zekerd werd, dat zij, die bg de Binnenlandsche Strijdkrachten dienst deden en daarbij ver wond of gedood werden, be schouwd zouden worden als militair en als zoodanig recht zouden hebben op pensioen. Men heeft toen niet gezegd, hoe groot deze pensioenen zou den zgn, hoewel ook deze ver schrikking geen enkelen oru dergrondschen strjjder zou heb ben doen. aarzelen. Zjj waren immers ai zooveel gewend! De gewonrlen en de gesneu velden van 1940 of van de vol gende jaren, zij zrjn vergeten. Hetzelfde is het geval met de genen, die zich in 1944 vrij willig beschikbaar stelden voor het opruimen van mjjnen en daarbg verwond of gedood zijn. .Adlerwege maakt men zich zorgen over den toestand, waarin de politieke delinquen ten verkeeren, die allen hebben bijgedragen aan de ellende, die over ons land gekomen is. Waarom wordt er niet over de militaire invaliden, of de na bestaanden van de voor onze vrijheid gesneuvelden gespro ken Omdat de Nederlandsche militair niet graag met zgn ellende te koop loopt en zoo doende het publiek aus niet op de hoogte is met de zeer ver ouderde pensioenregeling. Het pensioen van een wedu we van een soldaat bedraagt 500 per jaar en voor elk kind 100 extra, met dien verstan de, dat het maximumpensioen slechts 800 kan bedragen. Dus vier, vjjf of meer kinderen in Limburg woont een weduwe met 9 kinderen het pensioen komt niet boven de 800. Een soldaat, die 100 invalide ls, ontvangt 700, terwijl daarop nog een toeslag kan worden verleend van 20 öf 40 voor het gemis van een of meer ledematen. Men kan 20, 30 of meer per. centen invalide zijn; dan ont vangt men een gelijk percen tage van 700. Naast deze personen ver leent de staat in sommige ge vallen een onverplichte uitkee- ring. Dit is, wat de staat be taalt. Tegelijkertijd vordert de staat echter ook terug Zij, die alleen maar pensioen trekken moeten loonbelasting betalen en degenen, die we gens invaliditeit een pensioen boven de 200 ontvangen, maar daarnaast werkzaamhe den verrichten, moeten Inkom stenbelasting betalen Zoo is er het geval van een ser geant, die wegens 20 inva- Frankrijk gaat accoord met vredesconferentie. Officieel is medegedeeld, dat de Fransche regeering ac coord gaat met 't voorstel der Big 'Three betreffende eên vredesconferentie voor het op stellen van de verdragen met de voormalige bondgenooten van de As. De Fransche regeering is voldaan over het antwoord dat zij heeft ontvangen op de vra gen, die zij gesteld heeft n.a.v. de voorstellen. Scheermesjes van den bon. Scheermesjes zullen binnen kort vrij mogen worden afge leverd. In het buitenland is een voldoende hóeveelheid grond stoffen aangekocht, waardoor de voorziening van ons land gewaarborgd is. Geldigheidsduur schoenenbonnen beperkt. Binnenkort wordt een nieuw type schoenenbon uitgegeven met beperkten geldigheids duur- De thans uitgereikte schoenen bonnen, welke onbe perkt geldig waren, zullen Dinnenkort ongeldig worden. Indien nog in het bezit var. schoenenbonnen wordt men ge. adviseerde, zoo spoedig moge lijk het daarop vermelde schoeisel te koopen of indien geen passend schoeisel ln voor raad is, den bon bij een schoen, handelaar in te leveren. Om wisseling van oude schoenen bonnen tegen nieuwe zal niet mogelijk zijn. Sympathieke brief van generaal Christison. Overgave van alle japanners op Sumatra, Over het algemeen worden de Indonesiërs ten Westen en ten Zuiden van Soerabaja ac tiever. Op Oost Java is een artilleriestelling bij Srdeni van uit het Oosten beschoten. De kampong is daarna door Brit sche troepen aangevallen. Vier Britten werden gewond. Brit sche troepen, die een groep van 50 tot 60 Indonesiërs bij Tebel aanvielen, verloren twee liditeit 230 pensioen per jaar ontvangt. Hij verricht daar naast werkzaamheden, waar voor hij een redelijk salaris ge niet en waarover hg loonbelas ting betaalt. Het pensioen wordt echter beschouwd als bij-inkomen en dus mag hij 223 inkomstenbelasting be talen. Voor zjjn 20 invalidi teit ontvangt hij dus 7 per jaar of ruim andcrhalven cent per dag! Nu is dit wel een heel sterk geval, maar het ls schering en inslag, dat de invaliden 50 van hun pensioen weer moeten afstaan aan belasting. Waarom zgn deze pensioenen nog niet belastingvrij, zooals in België? En waarom zijn zij nog zoo beschamend laag Wij leven in een democratisch land, dat het eens is met de stelling uit het Atlantische Handvest: „Ieder burger zal een menschwaardig «bestaan gegarandeerd worden Hier ligt een taak voor den staat. De staat heeft te zorgen voor behoorlijke pensioenen, zoodat degene, die zich voor dezen staat heeft gegeven, niet behoeft aan te kloppen bij lief- dadigheidsvereenigingen. Het is volkomen verkeerd, dat de Invalide militair en de nagelaten betrekkingen van een gesneuvelde dankbaarheid zouden moeten gevoelen voor de vergoeding waarop zij ten volle recht hebben. De dank baarheid moet bij het volk le ven en tot uiting komen in de vaststelling van zoodanige pensioenen dat zij, die geheel of gedeeltelijk invalide zijn, in derdaad ook een menschwaar dig bestaan hebben 1 dooden en één gewonde. In de omgeving van Batavia wordt het onderzoek in de kampongs voortgezet. Voor het overige is het hier, evenals in Buitenzorg en Bandoeng, rus tig. Generaal-maj. H. M. Cham bers heeft gistermorgen het zwaard van lt. generaal Mori- take Tanabe, bevelhebber van het Japansche 25ste leger, in ontvangst genomen, als toeken van overgave van alle Japan ners op Sumatra. „BEVORDER HET WEL ZIJN DER NEDERLAN DERS." Luit. gen. Christison heeft zich met een brief tot de Brit sche en Br.-Indische hoofd officier^ in Ned.-Indië ge wend, waarin hg het belang rijke onderwerp van weder zij dsch begrip ten aanzien van en samenwerking met de Ne derlandsche bondgencoten be spreekt. De Britsche critiek neemt hand over hand toe, waardoor helaas aan een vol komen gemis aan dankbaar heid voor de edelmoedige rol, die de Nederlanders gedurende den oorlog vervulden, uiting gegeven wordt. Zjjde aan zijde met onze militairen hebben zij gestreden en een grootsch werk verricht. Nederland ver klaarde Japan den oorlog, voordat dit land zich er van bewust was, dat, gezien de beschikbare militaire hulpbron nen in Ned. Indië de kans op succes gering was. Na uitvoerig te hebben be schreven, dat de Nedei'landers bijna alles verloren hebben, dat de Nederlandsche en inheem- sche troepen in een vernede rende positie zijn geplaatst en dat de Nederlandsche moraal, de gezondheid en soms de geestkracht door de Japanners vernietigd is, zegt luit. gen. Christison, dat de volgende plichten moeten worden nage komen: wij moeten: a. ver draagzamer zjjn en meer sym pathie en begrip toonen; b. al les doen wat in onze macht is om den goeden geest onder de Nederlanders hoog te houden, hun welzijn te bevorderen en een voorbeeld voor hen te zjjn. Vernieuwing bestrating, havenboorden en rioleering noodzakelijk. Tekort aan menschen en materiaal struikelblok. Uitbreiding sportterrein en betere badinrichting gevraagd. In een Woensdag jl. gepu bliceerd artikel over het her stel van de oorlogsschade te Goes, werd gewezen op het groote woningtekort, dat den bouw van minstens 500 wonin gen noodig maakt. Wjj willen thans enkele an dere punten bespreken. Om te beginnen een dat ook veel hoofdbrekens kost en waar schijnlijk nog zal kosten, nL de bestrating in Goes. De hoofdverkeersweg (Wil- helminastraat, v. d. Spieghel- straat, Mlddelburgsche straat) ligt er slecht bjj, waaraan het zware verkeer in de oor logsjaren veel schuld heeft. Het wegdek moet hier geheel vernieuwd worden. De plannen daartoe zijn reeds in 1940, in overleg met den Rijkswater staat, opgemaakt, waarbjj het Rijk 75 subsidie zou verlee- nen, maar de benoodigde steen is in een dergelijke hoeveel heid nog niet beschikbaar. Het ligt in de bedoeling den weg breeder te maken en een weg dek van klinkerkeien op fun deering aan te brengen, ter- wjjl ook voor fietstegelpaden van zware tegels zal gezorgd worden. Er bestaat eenige hoop, aldus deelde de heer Rothuizen, directeur van ge meentewerken, ons mede, dat deze noodzakelijke verbetering in 1947 tot stand zal komen. Misschien nog wat vroeger, als het benoodigde materiaal af komt. In de stad is vorig jaar hier en daar aardig wat herlegd, zonder dat dit nieuwe steen kostte. Er zijn echter nog meer straten, die een beurt verdie nen. In 1941 is voor de be strating een tien jaren-plan gemaakt, dat nu evenwel op bepaalde punten wel gewijzigd zal moeten worden. Wat de scheepvaart betreft, kon de heer Rothuizen ons de verheugende mededeeling doen, dat deze nu onbelemmerd kan worden uitgeoefend. De zwaar beschadigde sluizen zjjn weer geheel hersteld. Alle wrakken (behalve het lichtschip bjj de brug) zjjn opgeruimd. Dat dit alles niet eerder gebeurde, lag in het tekort aan menschen en werktuigen. Er is echter nog een belang, rijk werk, dat op het program staat. De havenboorden langs het geheele havenkanaal moe ten vernieuwd worden. Dit is dringend noodig. Deze boorden hebben vooral in het voorjaar van 1945 door de Engelsche marine-vaartuigen ontzettend geleden. De vernieuwing van de riolee ring is in den gemeenteraad vóór 1940 reeds meermalen aan de orde geweest. Ze is nog steeds noodzakeljjk. Het mate riaal zou hier de grootste moeilijkheid niet zjjn, maar voor de uitvoering zou een aannemer met veel personeel noodig zijn en het is de vraag, of die er in dezen tijd, waar zooveel werken urgent zjjn, zal zijn. Ende financiën spre ken ook hier een woordje mee. Zooals bekend, zal te Goes een klein vliegveldje worden aangelegd langs den Vogel- zangsweg, op het stuk grond van de familie Peman Kake- beeke en op de zoogenaamde weldjes. De onderhandelingen met de eigenaars en de pach ters dezer gronden zjjn reeds tot een eind gekomen. De ter reinen zullen geëgaliseerd en ge draineerd worden. Slooten wor den gedempt, enz. Een gedeel te van deze gronden ligt in het uitbreidingsplan der gemeente. Maar voorloopig is er nog el ders bouwterrein disponibel En is men later zóóver, dat ook hier gebouwd moet wor den, dan zal het vliegveldje verlegd moeten worden. Wij spreken alleen de hoop uit, dat er voor gezorgd zal worden, dat de Goessenaars niet be roofd zullen worden van hun mooie wandeling door „de weldjes". De voetpaden, die door deze weilanden loopen, staan echter, naar wij meenen. op den legger der wegen eri voetpaden en-kunnen dus niet zonder meer tot verdwijnen gedoemd worden. Wat het Gemeentelijk sport terrein betreft kan worden op gemerkt, dat de stichting Goe- sche sportbelangen uitbreiding daarvan vroeg. Dit verzoek is echter nog in behandeling en een beslissing is nog niet ge nomen. De sportliefhebbers zul len zeker hopen, dat het mo- geljjk zal blijken aan dit ver langen te voldoen. Ook de totstandkoming van een behoorlijke badinrichting is een groot volksbelang, Hier- over is vóór 1940 in den Ge meenteraad ook wel terloops gesproken, maar tot een bsslis- sing is het niet gekomen. De tegenwoordige, veel te kleine badinrichting eerst bjj de militairen maar nu ook bij de burgers in gebruik, is echter zoo in trek, dat het verlangen naar een goed geoutilleerde badinrichting er veel sterker door geworden is. Moge het Gemeentebestuur hieraan zoo 3poedig mogelijk zijn volle aan dacht schenken! Uit de provincie. Van Terneuzen naar Vlissingen. LOODSWEZEN EN MARINE HEBBEN TERNEUZEN VERLATEN. Met ingang van 15 Jan. heb. ben het Ned. en Belg. loods wezen en de Kon. Ned. Marine officieel Terneuzen verlaten. Het loodswezen is weer naar Vlissingen teruggekeerd, waar de normale toestand is her steld. Beteekent die voor Viis- singen weer een fiinken sprong naar herstel, voor Terneu zen is het een terugkeer naar den normalen toestand, zij het dan een minder prettige. Ongeveer 15 maanden heeft Terneuzen a.h.w. boven haar stand geleefd. De bevrijding van deze havenplaats in Sept. 1944, bracht gelukkig weinig schade. Het gevolg was, dat Terneuzen weldra voor de ge allieerden een havenplaats van beteekenis werd, zulks in ver band met de vaart op Ant werpen. Het anders zoo rustige stadje werd overstroomd met militai ren en na de bevrijding van West-Zeeuwsch Vlaanderen, ook met bewoners van dit zoo zwaar geteistérde gebied. Dat bracht voor Terneuzen groote moeilijkheden met zich mee, zulks in verband met de huis vesting. Tal van openbare ge bouwen en particuliere wonin gen werden gevorderd, terwjjl vele ingezetenen, hetzij vrij willig of gedwongen, een ge deelte van hun woning aan anderen afstonden. Het heeft vele maanden geduurd aleer daarin eenige verandering kwam. Eerst trokken de geal lieerde miltairen weg, later de eëvacueerden, waardoor ove rigens de woontoestanden berer werden. Nu zijn ook het loodswezen en de marine ver dwenen. Wat missen wij de vroolijke drukte van onze Jantjes, wat is 't stil op den Boulevard, nu we de snelle afhaalboocjes niet meer de haven uit en in zien varen. Wat is het leeg aan de steigers van het loodswezen, nu de loodsbooten zjjn ver dwenen en waar is de gezellige bedrijvigheid aan het „Pilot House" bij het postkantoor Vele ingezetenen van Ter neuzen zullen met heimwee te rugdenken aan de afgeloopen 15 maanden, waarin banden van hechte of minder hechte vriendschap zijn aangeknoopt en zelfs vele banden voor het leven zgn gesloten! Twee gefusilieerden geïdentificeerd. Er is weer een eind gekomen aan de onzekerheid van een tweetaf slachtoffers van de Nazi-terreur. De P.O.D. nit Middelburg heeft thans de identiteit van 2 lijken van bur gers kunnen vaststellen die eind Oct. 1944 in Hoogerheide, in een kuil nabjj het gehucht Oude Tol. eenige tientallen me ters van den Antwerpsehen straatweg gevonden zijn. Na sectie onderzoek van dr. Hulst echter wei te zijn opgemerkt en even later werden ze door een „Feldgendarme" aange houden, die in zgn agitatie, Janse in den buik schoot. De jongens werden in een vracht auto naar het bureau van de Feldgendarmerie in Middel burg gebracht. Van der Weij werd daarna naar het huis van bewaring gebracht en een week later naar Valkewsse, waar hij werd terechtgesteld. Janse, die een schot door de lever en een nier had gekre gen, werd naar het Gasthuis te Middelburg overgebraciit, waar hij onder behandeling kwam van dr. Nauta, die zgn genezing en duszijn te rechtstelling met allerlei listig heden wist uit te stellen. Den Zondag voor de bevrgaing moest Janse echter genezen verklaard worden, maar hij kon in de algemeene verwar ring naar huis gaan. Aan het schot in zijn buik, had hg het leven te danken. Noodziekenhuis Heinkenszand gesloten. Verleden week is het nood ziekenhuis te Heinkenszand ge sloten. Het was gevestigd in de L.O.-school aldaar en in 1939 gesticht door het Luchtbe- schermingsgebied Zuid- en Noord-Bevexand. Reeds in 1940 bij den Duitschen inval, deed het goede diensten. Zijn groot ste waarde bleek evenwel na de inundatie van Walcheren, toen Bethesda in Vlissingen ontruimd moest worden, het St. Joseph-ziekenhxxis zwaar werd beschadigd en de andere ziekenhuizen in Zeeland over vol waren. Op 2 Dec. 1944 werden de eerste patiënten binnen gebracht en sedertdien werden er 168 patiënten ver pleegd met een aantal ver- pleegaageai van plm, 52.000. De laatste patiënten werden verleden week overgebracht naar het als ziekenhuis dienst doende „Huize Irma" te Dom burg, het Gasthuis te Goes en het noodziekenhuis te Middel burg. Het verplegend perso neel heeft uitermate nuttig en dankbaar werk verricht, waar voor het een woord van hulde niet mag worden onthouden. Dinsdagavond vertrok een flink aantal kinderen uit ver schillende West-Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten voor een drie-maandelijksch verblijf naar Friesland. Het verzamel punt was de Ambachtsschool ui Oostburg, waar zjj voor de koude-in een lokaal, waar ver schillende klassen van de o.l.s. onderwijs ontvangen, werden toegelaten. Den volgenden, morgen vonden de onderwijzers echter leei'boeken en schriften moedwillig vei'scheurd op den grond en van de hoogste klas sen bijna alle schoolëtui's leeg. Het is te hopen dat iets derge lijks in Friesland niet kan ge beuren, anders zullen de Frie zen aan de West-Zeeuwsch- Vlaamsche jeugd wel geen prettige herinneringen be waren. Uit Leiden bleken het f. zi|„: de Groot, 44 jaar, win ,lSiervIiet Zijn gouden huweljjks- keiler te Goes en W. J. D&nxen, De muziek bracht des 43 jaar, drogist te Middelburg. Beiden waren illegaal werker. Na op 1 Oct. 1944 door de Grüne Polizei gevangen te zjjn genomen en enkele dagen te Middelburg gevangen te heb ben gezeten zijn op 8 October '44 beide mannen door 4 S.Ders weggevoerd. Ondanks het feit dat de Kreekrakdam reeds onder geallieerd vuur lag is het gelukt deze te passec ren. In de buurt van Hooger. heide hebben de Dui^ehers het echter raadzamer geacht zich van hun last te ontdoen en zijn de beide slachtoffers ter plaatse gefusilleerd. Als tragische bijzonderheid kunnen wjj nog opmerken dat deze dag de verjaardag van den heer Damen was. Een van de da ders werd reeds door den P.O. D. verhoord en legde een be kentenis af. De lijken zullen dezer dagen naar Goes en Middelburg ver voerd worden om daar op nieuw ter aarde besteld te worden. Hel zesde slachtoffer van Valkenisse. VAN DER WEY WERD GEFUSILLEERD WEGENS HET VERBERGEN VAN GEWEREN. Thans kunnen wij ook de ge schiedenis van het zesde slachtoffer dat door de Duit schers te Valkenisse werd ge fusilleerd, den 20-j. J. van dex Weij uit Middelburg, meedee- len. Op 11 Sept. '44 ging v. d. Weij met een jongen kameraad T. Janse, eveneens uit Middel-' burg een kjjkje nemen bij den Sloedam, waar ze, toen ze vooi laagscherende jagers dekking de zooveelste maal voor de moesten zoeken, in een Duit sche loopgraaf terecht Kwa men. Ze volgden de gang waarin hier en daar bunkert waren gebouwd en ontdekten aan het eind een hoeveelheid geweren, die hun, naai zx; dachten, wel van pas konden komen. Toen het dan ook vei lig geworden was en geen Duitscher was te zien, namen ze de wapens mee en verbor gen ze een eind verder in een hollen wilg. Hun daad bleek avonds een serenade. R.K. STAATSPARTIJ. In de vergadering van de afd Hoofdplaat van de R.K. Staatspartij werd als afgevaar digde naar de Staten Kies kring gekozen de heer A. Spin- newijn, plaatsvervanger de heer J. van Dierendonck. Als bestuurslid Staten Kies kring werd gekozen de heer G. Nelissen. Als candidaten Prov. Staten werden voorgedragen de hce- ren G. Nelissen, Hoofdplaat; L. Cammaert, Schoondijke en C. Vercraye, Aardenburg. Als candidaat voor de Twee de Kamer werd voorgedragen de heer A. Cornelia, Uzendjjke. G ROEDE. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven bjj den agent. H. A. MEULENDUR. Troepenschepen terug aan eigenaars w.o. 16 Nederlandsche schepen. Volgens mededeeling van het Arnerikaansche departe ment van oorlog zullen in de komende 4 maanden 114 sche- oen, welke voor troepen trans- oort hebben dienst gedaan, aan hun eigenaren in Amerika of het buitenland worden terug zegeven. Hieronder zijn ook 16 Nederlandsche schepen, o.a. de Bloemfontein, Weltevreden, Brastagi, Kota Baroe, Kota Intern. Nieuwe rantsoenbonnen. Binnenkort zullen nieuwe rantsoenbonnen voor voedings- en genotmiddelen in gebruik worden genomen. De nieuwe oonnen zijn lichtblauw van kleur. De huidige rantsoenbonnen olijven geldig tot 17 Febr. De -.visselbonnen bljjven ook n& 16 Febr. geldig. Eveneens blijven geldig de bonnen voor bijzondere» arbeid en voor a.s. en jonge moeders (het artikelnummer op deze bonnen wordt voorafgegaan door de letter N.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1