PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Weinig sensaties in Neurenberg. Voor het laatst: de vrije krijgsgevangenen' Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Ballintijn (met rcdactioneele medewerking van dr W H Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C Middelburg. Druk firma P van de Velde Jr.. Vlissingen Commissie van Bijstand W- *t TscL». "L™ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 15 Januari '46 189e Jaargang Nummer 12 ABUNNKMfcN 1 sPKI |b 45 cent pej week. 1 3-20 per kwartaal, tranco per oost. I 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent- ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie t 3 Bureaux gevestigd Ie Vlissingen Wa'siraat r<8-6il, telefoon 10 12 lijnent. Middelburg l.onilensche Kaai 2U. tyleloon 2077 en 2924- Goes Turlkade 15 tcleloon 2475 Terneuren Nieuwediepstraat 23 Postrekening 3593mi Prnv /eeuwsvht WAAROM GEEN OORLOGSMUSEUM IN ZEELAND In verschillende deelen van het land worden thans oorlogs musea gesticht In Overloon zal er een komen, dat de her innering levendig houdt aan de hevige gevechten, die in Oost- Brabant zijn gevoerd, in Fries land komt 'n Centraal Friesch Oorlogsmuseum, dat, vermoe- dsi.j.i u\ uceuv.aiven voor net nageslacht zal behouden, wat er aan betrekkelijk weinig oorlogsherinneringen in deze p.o^-icle te vm..en is. In an dere provincies bestaan soort gelijke plannen- Welnu: da vraag rijst, of ook in Zeeland het initiatief niet dient te worden genomen voor de op-ichting van een Centraal Zeeuwsch Oorlogsmuseum. De vraag kan niet anders dan bevestigend worden beant woord. Zeeland heeft in het brandpunt van den strijd gele gen. Het is zoowel in 1940 als in 1944 het schouwtooneel ge weest van dramatische gebeur, tenissen. Er moet hier veel bg elkaar te brengen zijn- Daarbij doelen wg niet zoo zeer op schrifturen en doeu- mentair-waardevolle stukken, doch op datgene, wat niet be schreven kan worden, maar al leen gezien. Het is er mee als met zoovele dingen- Vertel iemand breedvoerig wat bier is en hij zal er nimmer zooveel van begrijpen, als na een enkel Slas bier, dat hij zelf heeft ge- ronken. Nu weten wij nog, hoe de Duitsche, Canadeesche en Britsche uniformen er uit hebben gezien maar over een paar jaar zal net moeilijk zgn. dit iemand duidelijk te maken. Modellen van de vliegtuigen, die zoo vaak met hun bommen- last over onze hoofden hebben gecirkeld, men zal ze zich over enkel; jaren nauwelijks meer kunnen voorstellen. Modellen van bommen, van mijnen, van geweren en machinegeweren, van kleine kanonnen, maquet tes van het verbunkerde duin landschap, van de schoonste Zeeuwsche steden, zooals ze waren- vóór en né. den oorlog. Zij vormen uitstekend museum, materiaal- Zoo is er zoo veel. Een kaartencollectie bg voor beeld, waarop het strijdverloop in Zeeland gedetailleerd is" weergegeven, een reeks van maquettes van Schouwen en Walcheren, waarmede zoowel de inundatie, als het jongste pronkjuweel van Nederland- «che waterbouwkunde, de droogmaking, aanschouwelijk kunnen worden gedemon streerd! Het materiaal ligt voor het grijpen- En zulk een museum zal in de toekomst een attractie kun nen ziin voor het vreemdelin genverkeer, dat toch als bron van provinciaal inkomen aller minst verwaarloosd mag wor den. Het materiaal is er dus. De stichting van een dergelijk cen traal Zeeuwsch Oorlogsmuseum zal echter moeilijk zijn. Er moet in Zeeland zooveel we den herbouwd, dat men. wel licht de eerste jaren niet aan een museumgebouw zal toeko men. Maar als men dit ge bouw tevens bedoelt als een monument ter eere van de na- Sedachtenis van de vele geal- eerden en Nederlanders, die in den zwaren strijd om het bezit van Zeeland hun leven offerden, zullen er wellicht toch mogelijkheden gevonden kunnen worden om het tot •tand te doen komen. Zelfs is het niet uitgesloten, dat er dan van de zijde onzer bondgenooten in eer.igerlei vorm medewerking wordt verleend. Nieuws In een notedop De Stichting „Bouw" heeft zich met een oproep tot de groote bouwvak arbeiders bonden gericht om een propa ganda te beginnen voor het zich vrijwillig melden om ieder een tijdlang in de geteisterde gebieden te gaan werken. In een interneeringskamp voor vrouwen bij Schiedam is Zondag brand uitgebroken in een loods met hooi en stroo. De brandbare inhoud had op 4 plaatsen tegelijk vlam gevat. De Jeugdbond voor Ont houding heeft besloten zich aan te sluiten bij de Ned. Jeugd Gemeenschap en in prin cipe een fusie met de Arbei ders Jeugd Centrale aanvaard. Opgericht ls een Lande lijk Comité voor Rechtszeker heid met o.m. als doei te be vorderen, dat de in de grond wet en andere wetten neerge legde beginselen omtrent recht, rechtszekerheid en grondrech ten weer worden geëerbiedigd, berechting van politiek-ver- volgden in overeenstemming met de daarvoor gegeven voor. schriften zoo snel mogelijk filaats vindt en geen noodeloos eed wordt toegebracht aan familieleden van zoodanig ver volgden- In de komende 6 maan den zal op de Berlrjnsche scho len geen onderwijs worden ge geven, omdat dan de leerboe ken gezuiverd worden. Tengevolge van de stor ng in dee ecricitei svooizieningvei- scheen de Provinciale Zeeuw* sehe Courant heden eenige uren later. let Wereldgebeuren Nut van het proces wordt steeds duidelijker. Partisanen berokkenden Duitschland enorme schade. Het proces te Neurenberg tegen de Duitsche oorlogsmis dadigers duurt voort en nog altijd is men doende met het uitbrengen van de aanklachten. Verhoord worden de beklaag den nog niet en daardoor ont breekt het sensationeele ele ment volkomen. Dit neemt niet weg, dat wat ter tafel komt uitermate belangwek kend is. Aan het einde der vorige week is bijvoorbeeld de aan klacht tegen dr. Schacht, die jarenlang de grootste Duitsche financieele en economische ex pert ia geweest voorgelezen. Het bleek, dat Schacht reeds jaren voor den oorlog de stu wende kracht is geweest, die de bewapeningsindustrie van grondstoffen voorzag. In 1939 was Duitschland - als gevolg van zijn bankroetierspolitiek practisch failliet en trad Schacht af. Hij bleef evenwel ook daarna een leidende rol spelen en begreep daarbij zeer goed, dat Hitiers politiek op een oorlog moest uitloopen. Voorts werd verleden week de aanklacht voorgelezen te gen Julius Streicher, den man. die de organisator was van de Jodenvervolging en door zijn iarenlange propaganda jaren lang de Duitsche volksziel heeft vergiftigd. Nog een tweede economi sche dictator moest het relaas aanhooren van zijn misdaden en wel Walter Funk. Ook hij zag, naar uit de stukken bleek, volkomen in, dat Hitler naar een oorlog streefde, maar dit weerhield hem er niet van me de te werken aan het in stand houden van het regime. Niet onvermeld mag verder blijven, dat de maarschalken Keitel en Jodl eveneens hun aanklachten hebben kunnen be luisteren. Zooals men weet hebben de Duitsche legerlei ders steeds getracht, het te doen voorkomen, alsof er een verschil bestond tusschen par- tg en leger. Uit allerlei uitla tingen van de leidende mili tairen werd echter te Neuren berg bewezen, dat de legerlei ders volkomen instemden met Hitiers oorlogspolitiek en later er geen bezwaar tegen hadden te gelasten, dat krijgsgevan genen ter dood moesten wor den gebracht. Even werd de herinnering weer wakker geroepen aan de gruwelen van het concentra tiekamp Dachau, toen de Tsjechische arts, dr. Blaha, als getuige werd gehoord. Hij was de man, die de lijken der gevangenen, die als gevolg van de vivisectie op menschen om het leven kwamen, moest on derzoeken. Hg deelde huive ringwekkende bizonderheden mede, te gruwelijk om hier te herhalen. Sensationeel vas de verklaring, dat de bekendste Nazileiders herhaaldelijk naar Dachau kwamen om zich op de hoogte te stellen van wat er gebeurde. Ten slotte dient nog ver meld. dat verleden week aan het licht kwam, dat de Duit sche legers zeer veel hinder hebben ondervonden van de actie der partisanen. Hitier had daarom de meest genade- looze bestrijding van de parti sanen gelast. Ook de gealli eerde commando-raids uit zee en uit de lucht deden veel af breuk aan de oorlogvoering en veroorzaakten groote schade. Zoo gaat het proces verder. Zonder veel sensatie. De einde loosheid der beschuldigingen maakt het grootste proces dat de wereld ooit gekend heeft, zelfs tamelijk vervelend. Maar als eenmaal in het eindverslag van dit proces, dat boekdeelen zal beslaan, alle misdaden der dictators zijn vastgelegd, zal op deze wijze een blijvende waarschuwing voor het menschdom zijn geschapen om zich nimmer meer op genade of ongenade over te leveren aan de macht van een dicta tor. Verliezen der Neder- landsche luchtmacht. Tusschen Mei 1940 en het einde van den oor log hebben 247 van het 521 man sterke vliegend personeel der Nederland- sche luchtmacht, opcree. rend vanuit Engeland, den dood gevonden. Nog 13 vliegers werden als vermist opgegeven, doch moeten nu eveneens ge acht worden den dood te hebben gevonden. Deze cijfers omvatten niet de verliezen onder de mannen die naar Enge land vlogen en later naar het Verre Oosten zijn gegaan. Evenmin zijn hierin begrepen de verliezen onder het per soneel van vliegdeksche pen. Staatsraad dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouverneur van Suriname, ls naar YVest-Indië vertrokken in opdracht van de regeering. Hjj zal in dat ge west besprekingen voeren over financieele en economische aangelegenheden. Bij een manufacturler te Varsseveld zijn 20.000 aan achtergehouden textielgoederen in beslag genomen. Alles is ter beschikking gesteld voor de repatrieerenden uit Indië en naar Port Said verzonden. Speciale verguningen WP 8178 voor Shaef-goederen zgn nog tot en met 31 Januari a.s. geldig. Na dien datum zullen zg niet meer door de aangewe zen uitdeelposten en winkels worden aangenomen. Uit een enquête van het Gallupinstituut blijkt, dat in de V.S. Scandinaviërs en Ne derlanders als de meest ge- wenschte immigranten worden beschouwd. Maarschalk Montgome ry is door ongesteldheid ver hinderd naar Nederland te ko. men. Op de ljjn BremenBle- deritz is een trein door ban dieten aangevallen, die er na een vuurgevecht met de Ame- rikaansche bewakers met een flinke hoeveelheid goederen vandoor gingen. Eervol ontslag mr. dr. K. J. Frederiks. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken op 11 Jan. 1946 overeenkomstig het advies van de commissie, bedoeld in art. 5 vierde lid van het zuiveringsbesluit van 1945, met toepassing van het besluit van 10 Oct. 1945, eer vol ontslag met wachtgeld heeft toegekend aan mr. dr. K. J, Frederiks, oud-secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken. De minister heeft daarbij overwo gen, dat uit een ter zake in gesteld onderzoek mede naar het oordeel van vorengenoem de commissie, is gebleken, dat mr. dr. K. J. Frederiks, secre taris-generaal van het depar tement van binnenlandsche za ken, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het vader land niet valt te twijfelen en hij inderdaad door zijn aanblij ven ook veel leed en schade heeft weten te voorkomen, niettemin door te veel toege ven aan de eischen van den bezetter en het verleenen van medewerking, waar een stelli ge weigering op haar plaats ware geweest, een verslappen den invloed uitoefende op den weerstand tegen den vijand en hij het vertrouwen verloor van hen, die zich onvoorwaardelijk en principieel tegen den be zetter en alle door deze ge propageerde beginselen te weer stelden. Een Amerikaansche vloot in de Middellandsche Zee. Admiraal Nimitz heeft me degedeeld, dat de naoorlogsche sterkte van de Amerikaansche vloot 30 van de oorlogs sterkte zal bedragen. De rest van de vloot zal als reserve worden opgelegd. Naar ver luidt zullen de Amerikanen in de toekomst een vlootafdeeling in de Middellandsche Zee sta- tlonneeren. Te Londen ls Zondag een anti-fascistische demonstratie gehouden, waaraan 3000 men schen deelnamen. Zij eischten, dat Mosley weer gevangen zal worden genomen. BLOKKEERINGS- MAATREGELEN VEROOR ZAKEN MOEILIJKHEDEN. De minister van financiën is door het Tweede Kamerlid v. d. Weijden gevraagd of het hem bekend is, dat vele bur gers, waaronder een groot deel van onze boeren- en tuinders bevolking ten gevolge van de blokkeeringsmaatregelen niet meer aan hun financieele ver plichtingen kunnen voldoen. Verzocht wordt te bevorderen, dat de bedragen, welke zg ont vangen of te goed geschreven zuiver als gevolg van norma len verkoop van producten, welke een bedrijf in 1945 heeft opgeleverd, worden vrijgege ven aan de rechthebbenden om him noodzakelijke betalingen te kunnen verrichten en daar door hun bedrijven te kunnen voortzetten. BOUWEN ALLEEN MET GOEDKEURING. Het college van algemeene commissarissen voor den we deropbouw waarschuwt een ieder, dat het verboden is, te bouwen zonder zijn goedkeu ring. Tevens kan datgene, wat zonder goedkeuring is ge bouwd, op last van voornoemd college worden afgebroken. Oostenrijksche kroonjuweelen waren geroofd. De Berlijnsche radio meldt, dat de kroonju weelen en de eereteeke- nen van het Heilige Roomsche keizerrijk door generaal Mark Clark, bevelhebber van de Ame rikaansche troepen in Oostenrijk op 12 Ja nuari aan Leopold Figl, den Oostenrgkschen kan selier, in tegenwoordig heid van de Oostenrgk- sche regeering werden overhandigd. Deze ju- weelen werden in een kelder onder het oude kasteel van Neurenberg door Amerikaansche of ficieren ontdekt. MINISTERS BEANTWOORDEN VRAGEN In antwoord op gestelde vra gen, heeft de minister van landbouw, visscherjj en voed selvoorziening geantwoord, dat boter slechts verstrekt wordt aan kinderen tot en met den leeftijd van 4 jaar, zieken en arbeiders van zuivelfabrieken. Toeslagen voor zwaren arbeid worden in den vorm van mar garine of vet verstrekt. Vol wassenen ontvangen slechts nu en dan boter, vermoedelijk driemaal 125 gr. in de periode eind November tot midden Maart. Voortdurend heeft de ver- betering der spoorwegverbin ding met het Zuiden des lands de aandacht van den minister van verkeer en energie. In de tweede helft van deze maand zal waarschgnlgk een bus dienst Geldermalsen's Herto- benbosch v.v. worden inge steld. In de Britsche bezettings zone in Duitschland zgn 11.000 onderwijzers ontslagen in het kader van het zuiveren van nazi-invloeden van het geheele opvoedingssysteem. DE TOESTAND IN INDIË. GEHEIM RAPPORT VOOR ATTLEE? Naar aanleiding van de pu- plicaties van. den journalist Kuh over een aanbod aan de Indonesische nationalisten wordt van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat het volkomen uitgesloten moet worden ge acht, dat eenige mededeeling terzake door wie ook is ge daan. Het is bovendien uitge sloten, dat onder de omstan digheden van het oogenblik van overheidswege iets wordt gepubliceerd omtrent deze aangelegenheid. Volgens den correspondent van de Daily Sketch in Bata via zal voor den Britschen mi nisterpresident, Attlee, een ge heim rapport over Java wor den opgesteld door het Labour- Lagerhuislid Arnold Davies, die met dat doei in Batavia per vliegtuig is aangekomen. DE TOESTAND OP JAVA. Te Batavia hebben Br. In diërs, met steun van Sherman- tanks Indonesiërs die de Ta- nah-Tinggi-kazerne aanvielen, uit elkaar geslagen. Zaterdag werd een auto fii een hinder laag gelokt. Een man werd gewond en drie ontvoerd. Te Kramat werden drie Chinee- zen ontvoerd. Tusschen Tjima- hi en Bandoeng werd hevig ge schoten, waarbij de Indone siërs artillerie en mortieren gebruikten. Een vlooteenheid bombardeerde wegversperrin gen en andere stellingen ten Z. van Semarang. Te Soempet, Z. W. van Soerabaja, gebruik ten de Indonesiërs ook artille rie. Schout-bij-nacht Pinke, op volger van admiraal Kelfrich. is te Batavia aangekomen. De „Noordam" is van Singa pore naar Batavia vertrokken om evacuees voor Nederland in te schepen. Van Batavia zal het waarschijnlijk naar Bela- wan varen om evacuees uit Medan op te nemen. MUSSERT VOOR DEN RAAD VAN CASSATIE. Mussert, die door het bij zonder gerechtshof te 's-Gra- venhage ter dood is veroor deeld, zal op Woensdag 20 Fe bruari a s. terecht staan voor den bijzonderen raad van cas-1 satie. Oss herleeft weer. Te Oss ls een opslagplaats ontdekt, waarbij de politie ong. 6 ton kolen en honderden dekens alsmede eenige nieuwe auto banden in beslag genomen heeft. Hiervoor is gearresteerd L. de Vos, bijgenaamd „Bys de Syp", die na 1935 10 jaar in de gevangenis gezeten heeft en slechts enkele maanden van zijn vrijheid heeft kunnen pro fiteered Tevens zijn gear resteerd J. Hendriks, bijge naamd „de Soep" en twee van zijn zonen. Duitsche kerkhoven worden ontruimd. Naar wij vernemen zullen de stoffelijke resten van Ne derlanders, die in Duitschland zijn begraven, te zijner tjjd naar Nederland worden over gebracht en in overleg met de nabestaanden worden herbe graven. Voorts is het plan in voor bereiding om in de toekomst alle hier te lande begraven Duitschers naar Duitschland over te brengen. Dit plan om vat ook de ontruiming van de door Duitschers tijdens de be zetting op verschillende plaat sen aangelegde Duitsche kerk hoven. Gevangenen, die geen gevangenen zijn ZIJ RUIMEN MIJNEN EN WORDEN SLECHTS BEWAAKT OM INCIDENTEN TE VOORKOMEN. Het blgkt, dat de „vrije krijgsgevangenen", waarover wjj enkele artikelen publiceer den, geen krijgsgevangenen zijn! Het zijn soldaten, die ge capituleerd hebben en die vol gens de capitulatieovereen komst mijnen moeten ruimen. Ze staan onder bevel van hun eigen officieren en als zij hun taak goed verrichten, heb ben de Nederlanders eigenlek niets over hen te vertellen. Ze worden bewaakt, maar alleen om te voorkomen, dat het tus schen hen en de burgerij tot incidenten komt. En het komt tot incidenten, want het is geen uitzondering, dat de Duitschers met steenen worden bekogeld. Door de stadsbevolking wel te verstaan, die niet ziet, wat deze Duitschers aan nuttig werk doen. Een boer, die af en toe zoo'n mijnenruimer de lucht in ziet vliegen en eens klaps beseft, dat als de mijnen ruimer niet verongelukt was, hij zelf met zijn paard of koe het slachtoffer zou zgn ge worden, bekijkt deze Duit schers anders. Daarom zal het contingent Duitsche mgnen- ruimers eerlang Middelburg verlaten en elders, in de dor pen, worden ondergebracht. Het bovenstaande werd ons medegedeeld door Overste van Hasselt in de, in ons artikel van Zaterdag reeds vermelde, persconferentie. Het is een beetje moeilijk om te wennen aan de gedach te. dat geüniformeerde Duit schers, nu de vrede nog niet gesloten is, al is de strgd dan ook geëindigd, op Nederland- schen bodem geen gevangenen zouden zijn. Nog moeilgker is het, om te wennen aan de ge dachte, dat we eigenlijk respect zouden moeten hebben voor onze aartsvijanden, omdat ze zoo netjes mijnen ruimen. Per slot van Tekening doen ze immers niets anders dan de moordwerktuigen opruimen, die ze zelf hebben neergelegd met de bedoeling, dat onze jongens en onze bondgenooten er door vernietigd zouden wor den. En moeiltfk is het, te wen nen aan de gedachte, dat Duit schers met fluweelen hand schoenen dienen te worden aangepakt en bjj voorbeeld el ke week 2 dagen rust krggen, omdat zij hun werk goed doen en bg een hardere behandeling, als gevolg van de aan hun werk verbonden gevaren, zeif- moordneiglngen bg hen zouden ontstaan. Maar het is nu eenmaal zoo, dat deze Duitschers inderdaad geen krijgsgevangenen zijn en een ietwat eigenaardige positie innemeg. Hoe nuttig hun werk ook moge zgn, we zien niettemin liever geen geüniformeerde Duitschers in onze straten, al of niet als gevolg van gebrek aan bewakingsmanschappen herhaaldelijk zonder escorte. Daarom is het goed, dat Over ste van Hasselt de aandacht heeft gevestigd op het feit, dat deze Duitschers geen krggsge- van ">nen zgn. En nuttig werk doen. Overigens nog een enkele opmerking over deze „perscon ferentie". De toon, waarop overste van Hasselt zijn betoog inzette, was niet de juiste en nood zaakte ons, daartegen onmid dellijk stelling te nemen. Zijn opvatting „Een soldaat liegt niet en dus hebben de jour nalisten uit hun duim gezo gen" leek naar niets. Het dé dain, waarmede hij zich later over het gemeentebestuur en den wnd. burgemeester uitliet, was, euphemistisch gezegd, ongepast. Allerminst werd door Over ste van Hasselt aangetoond, dat wat wij schreven onjuist was. De meeste feiten werden trouwens toegegeven. Dit alles doet echter weinig ter zake. Aan de discipline en aan de kwestie der „vrge krggs- gevangenen" zaten twee kan ten. En het nuttige resultaat van de mededeelingen van Overste van Hasselt is ge weest. dat wij, na de eene z\j- de belicht te hebben, ook de andere recht konden doen we dervaren. Het graf bij Valkenisse OPGRAVINGEN NEMEN VEEL TIJD IN BESLAG. De opgravingen in de duinen bil Valkenisse naar de de ver moedelijk gefusilleerde drie Belgen en twee Zeeuwen ne men veel tijd in beslag. Ver stuivingen hebben de graven van deze slachtoffers onder meters zand bedolven. Ten ein de de stoffelijke resten zoo gaaf mogelijk bloot te leggen, moeten instortingen voorko men worden. Daarom zgn ne gen arbeiders begonnen een kuil van tien bij vijf meter met een zacht glooiend talud te graven. Eerst heden denkt men zoo ver te komen, dat de lijken bloot gelegd zullen zijn. Waarschijnlijk morgen cullen de naaste familieleden van de vermoedelijke slachtoffers het graf bezoeken om te constatee- ren of het hier inderdaad de genoemde Belgen en Zeeuwen betreft. MATERIAAL VOOR MESTSTOFFENFABRIEK. De eerste wagons materialen zijn bij de groote meststoffen- fabriek te Sluiskil aangeko men. Weldra zullen nog meer transporten volgen. Het mate riaal, de machines en onder deden die indertijd naar Duitschland Lijn gebracht, om vatten een groot deel van den inventaris. Na de bevrijding is onmid dellijk een Nederlandsche com missie met een der fabrieks- Lngenieurs uitgezonden om de gestolen onderdeelen terug te halen. Groote partijen werden reeds opgespoord. Een aantal machines was in Duitsche fa brieken opgesteld. Het materiaal, dat niet meer teruggevonden wordt, zal zoo spoedig mogelijk worden ver vangen door nieuwe machines en onderdeelen. Zoo hoopt men deze voor ons land zoo belang rijke fabriek weer spoedig in het productieproces te kunnen inschakelen. LEZING OVER INDIR. In het Concertgebouw te Vlissingen heeft Vrijdagavond de heer L. Maurenbrecher, lt.- kol. bd. K.N.I-L., uit Naarden voor het departem. Vlissingen van de Mij. Tot Nut van 't Al gemeen, een lezing, met fraaie lichtbeelden geillustreerd, over Indië gehouden- De spreker, die gedurende 44 jaren in Indië verbleef, voerde de aanwezigen door eenige rrvooie streken van Indië. Spoedig hoopte spr., dat de gelegenheid weer zou bestaan om dit mooie deel van Neder land te bezoeken. De orde en rust zullen wederkeeren, als wij het roer recht houden en niet steeds van koers verande ren- Met kracht moet er opge treden worden. Niet praten, maar handelen om Indië te maken tot een zelfstandigen staat met een welwillende, medewerkende bevolking. De voorzitter van het depar tement, de heer W. M. van Al ler, die dezen eersten Nuts- avond na de bevrijding me' een kort woord geopend had, dankjte den heer Maurenbre cher voor zijn interessante le ring. De bekende oud-Spanjestrij - der en literator Jef Last gaf Zaterdagavond te Vlissingen voor de Z.V.U. een bloemle zing uit eigen werk. Spr. gaf eerst een uiteenzetting van wat schrijvers en dichters drong hun werk te publiceeren en deelde mee dat zgn eigen overtuiging hen er toe bracht in Spanje mede te strijden tegen het fascisme van Fran co, voor het behoud der de mocratie. Hij droeg enkele ge dichten voor, gemaakt als sol daat in de Spaansche loopgra ven. Na enkele fragmenten uit „Het eerste schip op de Newa" volgden verschillende gedichten uit den mobili satie- en oorlogstijd. Dank baar applaus beloonde den heer Last voor zijn boeiende causerie. De heer J. L. Verhagen sprak een dank woord. Een aurveilleerende ageni meende Maandagmorgen om 6.58 brand in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen waar te nemen. Hij deed wat hg in dergelijke gevallen te doen heeft en onmiddellijk rukten twee motorspuiten uit om., loos alarm te constateeren. Nu de dukws van de Markt te Middelburg zijn verdwenen, wii het gemeentebestuur deze aan zijn oude bestemming te ruggeven en de Markt als marktplaats weer in eere her stellen. In verband hiermee is de muziektent reeds afgebro ken. Binnenkort hopen we, naar voor-oorlogschen trant, op Donderdag de kraampjes weer voor het Stadhuis ta zien staan. AMERIKAANSCHE SCHOENEN. In Middelburg en Vlissingen zijn Amerikaansche schoenen verkrijgbaar. Van verschillende kanten bereiken ons klachten, dat de huisvrouwen uren en uren in de rij moeten staan om er een paar van «tachtig te worden en de vraag wordt gesteld, of er geen andere re geling getroffen kan worden. Het is inderdaad geen pretje om uren in een ijskouden wind te staan! De Middelburgsche Mandoli neclub „De Tokkelaars" gaf, met medewerking van „Tovi- do", de Vlissingsche mandoli- ne-vereeniging, Zaterdag j.l- in het Schuttershof te Middel burg een geslaagde uitvoering. Er werden o.m. een aantal waL sen en potpourri's, speciaal voor mandoline-orkest, waar onder eenige werken van den directeur, dhr. M. P. Ventevo- gel, ten gehoore gebracht Na de pauze bracht ,,'t Over. schotje" een gevarieerde caba ret-revue. Het Roosendaalsche TooneeL ensemble gaf Vrijdagavond in bet Schuttershof te Middelburg een vlotte ve ooning van Ge rard Nielens* blijspel: „Pukkel en Pukkel". Het heeft de zaal vele malen doen schaterlachen. Door Ged. Staten is afge kondigd een besluit tot wijzi ging van de verordening tot regeling der Bezoldiging van de ambtenaren, waarbij be paald wordt, dat de iaarwedde van den Griffier der Staten zal bedragen 5700 tot 7200. NOODKERK TE SLUIS GEARRIVEERD. In de afgeloopen week is de protestantsche noodkerk uit Zwitserland te Sluis aangeko men. De kerk is tweeden Kerstdag uit Zwitserland afge zonden. Het gebouw is 7 x 20 m. en zal plaats bieden aan pl.m. 200 personen. Het bestaat uit een ruimte waarin de dienst kan worden gehouden, een consisto riekamer, een kosterkamer ea toiletten. TRIBUNAAL MIDDELBURG. UITSPRAKEN J. Corbijn, hotelhouder te Zoutelande: 2 j interneering met verb- verkl. van een deal van zijn vermogen en de op brengst van de nieuwe meube len, die hij zich had aange schaft en ontzetting uit rech ten. J. H. van BeersMeulmees- ter, zonder beroep te Middel burg: 1 y2 interneering, verb, verkl. van een deel van ver mogen en ontzetting uit rech ten. J- P. Jacobse, varensgezel te Vlissingen, ontzetting uit rech ten De beschuldigingen tegen Lu Kooman, kellner te VlissingeD, en W de Kam, tuinder te Oostkapelle. werden vervallen verklaard. ARNEMUIDEN. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen w< *en opgegeven bij den agent. B. VAN BELZEN. VOORLOOPIG GEEN PASSEN. Het Vrfle Volk meldt, dat voorloopig geen passen meer worden uitgereikt, daar on betrouwbare elementen bij der. P.O.D. verklaringen van po litieke betrouwbaarheid heb ben afgegeven, over N.S.B. ers, die daarop passen kregen en naar het buitenland z$jn uitgeweken. De marine-officier H. v. Hensbergen die tijdens den oorlog in dienst stond van de Duitschers als verbindingsof ficier In de Amsterdamsche haven en door het bijzondei gerechtshof te Amsterdam to» 10 jaar gev.straf werd veroor deeld, heeft in zijn cel zelf moord gepleegd. Laatste nieuws Jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer ambassadeur te Parijs. De onlangs afgetreden gou verneur-generaal van Ned.-In- dië, jhr. mr. A. \V. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, is benoemd tot ambassadeur te Pargs. Prol. Schermerhorn op de vergadering der U.N.O. Vanmiddag zal de Neder landsche min.-pres., prof. Ir. W. Schermerhorn, tot de ver gadering der Ver. Volkeren spreken om Nederlands poli tiek en standpunt uiteen te zetten. Regeeringsnota over Indië. De minister van overzee- sche gebiedsdeelen heeft een nota over het regeeringsbeleid aan de Tweede Kamer doen toekomen, waarin hg o.m. me dedeelt dat de regeering hoopt dat de omstandigheden zuilen toelaten met spoed de bespre kingen met Indonesische lei ders weer op te vatten en ver trouwt dat deze in dat geval tot concrete bereidheid hun nerzijds om samen te werken binnen het staatsverband zul len voeren. CHRISTIANSEN AANGEKOMEN. Maandag namiddag is de voormalige „Wehrmachtsbe- fehlshaber in den Niederlan- den", Fr. Christiansen, in ons iand teruggekeerd, doch thans als gevangene. Hij is opgeslo- ;en in de strafgevangenis te Arnhem en zal waarschgm.jk voor het Bijz. Gerechtshof al daar terecht staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5