PMVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT Weinig sensaties in Neurenberg. Voor het laatst: de vrije krijgsgevangenen' Hoofdredacteur O. Baltintl]n (met redactionccle medewerking van dr W- H Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C Middelburg. Druk lirma F van de Velde Jr.. Vlissingen Commissie van Bijstand W. *1 Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Sclioch, Vlissingen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Dinsdag 15 Januari '46 189e Jaargang1 Nummer 12 ABONNt-.MLNIbF.RljS 4b ceru po week. f 320 per kwartaal, franco per post. 1 3.4b per Losse nummers 5 cent- AOVI-.k- TENTIEPRUS t2 cent per mm., minimum ne» advertentie t 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walst raat 58-60, telefoon |H l2 llineni. Middelburg Londensche haai 29, teletnor 2924. Goes Turtkade 15 telefoon 2475 Terneueen Nieuwediepstraai 23 Fostfeki-mne 459'tim l*r V»..l«telt>urg WAAROM GEEN OORLOGSMUSEUM IN ZEELAUD In verschillende deelen van het land worden thans oorlogs musea gesticht- In Overloon zal er een komen, dat de her innering levendig houdt aan de hevige gevechten, die in Oost- Brabant zijn gevoerd, in B'ries- land komt 'n Centraal Frieseh Oorlogsmuseum, dat, vermoe de. -n ivcau\yarden voor net nageslacht zal behouden, wat er aan bct-ekiieiijk weinig oorlogsherinneringen in deze pro.-.icie te v„n..eii is. In an dere provincies bestaan soort gelijke plannen- elna: de vraag rijst, of ook in Zeeland het initiatief niet dient te worden genomen voor de op. .chting van een Centraal Zeeuwsch Oorlogsmuseum. De vraag kan niet anders dan bevestigend worden beant woord. Zeeland heeft in het brandpunt van den strijd gele gen. Het is zoowel in 1940 als in 1914 het schouwtooneel ge weest van dramatische gebeur, tenissen. Sr moet hier veel bij elkaar te brengen zijn- Daarbij doelen wij niet zoo zeer op schrifturen en docu- mentair-waardevolle stukken, doch op datgene, wat niet be schreven kan worden, maar al leen gezien. Het is er mee als met zoovele dingen- Vertel iemand breedvoerig wat bier is en hij zal er nimmer zooveel van begrijpen, als na een enkel §Ias bier, dat hij zelf heeft ge- ronken. Nu weten wij nog, hoe de Duitsche, Canadeesche en Britsche uniformen er uit hebben gezien, maar over een paar jaar zal het moeilijk zijn, dit iemand duidelijk te maken. Modellen van de vliegtuigen, die zoo vaak met hun bommen- last over onze hoofden hebben gecirkeld, men zal ze zich over enke': jaren nauwelijks meer kunnen voorstellen. Modellen van bommen, van mijnen, van geweren en machinegeweren, van kleine kanonnen, maquet tes van het verbunkerde duin landschap, van de schoonste Zeeuwsche steden, zooals ze waren vóór en nó den oorlog. Zij vormen uitstekend museum, materiaal- Zoo is er zoo veel. Een kaartencollectie bijvoor beeld, waarop het strijdverloop in Zeeland gedetailleerd is weergegeven, een reeks van maquettes van Schouwen en Walcheren, waarmede zoowel de inundatie, als het jongste pronkjuweel van Nederland- sche waterbouwkunde, de droogmaking, aanschouwelijk lcunnen worden gedemon streerd! Het materiaal ligt vo^r het grijpen- E.n zulk een museum zal in de toekomst een attractie kun- nr"i ."':n voor het vreemdelin genverkeer, dat toch als bron van provinciaal inkomen aller minst verwaarloosd mag wor den. Het materiaal is er dus. De stichting van een dergelijk cen traal Zeeuwsch Oorlogsmuseum zal echter moeilijk zijn. Er moet in Zeeland zooveel we den herbouwd, dat men wel licht de eerste jaren niet aan een museumgebouw zal toeko men. Maar als men dit ge bouw tevens bedoelt als een monument ter eere van de na gedachtenis van de vele geal lieerden en Nederlanders, die in den zwaren strijd om het bezit van Zeeland hun leven offerden, zullen er wellicht toch mogelijkheden gevonden kunnen worden om het tot Stand te doen komen. Zelfs is het niet uitgesloten, dat er dan van de zijde onzer bonr'genooten in eenigerlei vorm medewerking wordt verleend. Nieuws in een notedop De Stichting „Bouw" heeft zich met een oproep tot de groote bouwvakarbeiders bonden gericht om een propa ganda te beginnen voor het zich vrijwillig melden om ieder een tijdlang in de geteisterde gebieden te gaan werken. In een interneeringskamp voor vrouwen bij Schiedam is Zondag brand uitgebroken in een loods met hooi en stroo. De brandbare inhoud had op 4 plaatsen tegelijk vlam gevat. De Jeugdbond voor Ont houding heeft besloten zich aan te sluiten bij de Ned. Jeugd Gemeenschap en in prin cipe een fusie met de Arbei ders Jëugd Centrale aanvaard. Opgericht is een Lande lijk Comité voor Rechtszeker heid met o.m. als doei te be vorderen, dat de in de grond wet en andere wetten neerge legde beginselen omtrent recht, rechtszekerheid en grondrech ten weer worden geëerbiedigd, berechting van politiek-ver- volgden in overeenstemming met de daarvoor gegeven voor. schriften zoo snel mogelijk plaats vindt en geen noodeloos leed wordt toegebracht aan familieleden van zoodanig ver volgden- In de komende 6 maan den' zal op de Berlijnsche scho len geen onderwijs worden ge geven, omdat dan de leerboe ken gezuiverd worden. Tengevo!ge van de stor.ng in des ecris.tei s/ooiziening ve - schesn dePr>/!.ic ris Zeeuw sche Coura it heden eenige uren later. Het Wereldgebeuren Nut van het proces wordt steeds duidelijker. Partisanen berokkenden Duitschland enorme schade. Het proces te Neurenberg' tegen de Duitsche oorlogsmis dadigers duurt voort en nog altijd is men doende met het uitbrengen van de aanklachten. Verhoord worden de beklaag den nog niet en daardoor ont breekt het sensationeele ele ment volkomen. Dit neemt niet weg, dat wat ter tafel komt uitermate belangwek kend is. Aan het einde der vorige week is bijvoorbeeld de aan klacht tegen dr. Schacht, die jarenlang de grootste Duitsche financieele en economische ex pert is geweest, voorgelezen. Het bleek, dat Schacht reeds jaren voor den oorlog de stu wende kracht is geweest, die de bewapeningsindustrie van grondstoffen voorzag. In 1939 was Duitschland als gevolg van zijn bankroetierspolitiek practisch failliet en trad Schacht af. Hg bleef evenwel ook daarna een leidende rol spelen en begreep daarbij zeer goed, dat Hitiers politiek op een oorlog moest uitloopen. Voorts werd verleden week i aanklacht voorgelezen te gen Julius Streicher, den man, die de organisator was van de Jodenvervolging en door zijn ïarenlange propaganda jaren lang de Duitsche volksziel heeft vergiftigd. Nog een tweede economi sche dictator moest het relaas aanhooren van zijn misdaden en wel Walter Funk. Ook hij zag, naar uit de stukken bleek, volkomen in, dat Hitier naar een oorlog streefde, maar dit weerhield hem er niet van me de te werken aan het in stand houden van het regime. Niet onvermeld mag verder blgven, dat de maarschalken Keitel en Jodl eveneens hun aanklachten hebben kunnen be luisteren. Zooals men weet hebben de Duitsche legerlei ders steeds getracht, het te doen voorkomen, alsof er een verschil bestond tusschen par- tp en leger. Uit allerlei uitla tingen van de leidende mili tairen werd echter te Neuren berg bewezen, dat de legerlei ders volkomen instemden met Hitiers oorlogspolitiek en later er geen bezwaar tegen hadden te gelasten, dat krijgsgevan genen ter dood moesten wor den gebracht. Even werd de herinnering weer wakker geroepen aan de gruwelen van het concentra tiekamp Dachau, toen de Tsjechische arts, dr. Blaha, als getuige werd gehoord. Hg was de man, die de lijken der gevangenen, die als gevolg van de vivisectie op menschen om het leven kwamen, moest on derzoeken. Hij deelde huive ringwekkende bizonderheden mede, te gruwelijk om hier te herhalen. Sensationeel was de verklaring, dat de bekendste Nazileiders herhaaldelijk naar Dachau kwamen om zich op de hoogte te stellen van wat er gebeurde. Ten slotte dient nog ver meld, dat verleden week aan het licht kwam, dat de Duit sche legers zeer veel hinder hebben ondervonden van de actie der partisanen. Hitier had daarom de meest genade- looze bestrijding van de parti sanen gelast. Ook de gealli eerde commando-raids uit zee en uit de lucht deden veel af breuk aan de oorlogvoering en veroorzaakten groote schade. Zoo gaat het proces verder. Zonder veel sensatie. De einde loosheid der beschuldigingen maakt het grootste proces dat de wereld ooit gekend heeft, zelfs tamelijk vervelend. Maar als eenmaal in het eindverslag van dit proces, dat boekdeelen zal beslaan, alle misdaden der dictators zijn vastgelegd, zal op deze wjjze een blijvende waarschuwing voor het menschdom zrjn geschapen om zich nimmer meer op genade of ongenade over te leveren aan de macht van een dicta tor. Verliezen der Neder- landsche luchtmacht. Tusschen Mei 1940 en het einde van den oor log hebben 247 van het 521 man sterke vliegend personeel der Nederland- sche luchtmacht, operee. rend vanuit Engeland, den dood gevoncjen. Nog 13 vliegers werden als vermist opgegeven, doch moeten nu eveneens ge acht worden den dood te hebben gevonden. Deze cijfers omvatten niet de verliezen onder de mannen die naar Enge land vlogen en later naar het Verre Oosten zijn gegaan. Evenmin zijn hierin begrepen de verliezen onder het per soneel van vliegdeksche pen. - Staatsraad dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouverneur van Suriname, is naar West-Indië vertrokken in opdracht van de regeering. Hij zal in dat ge west besprekingen voeren over financieele en economische aangelegenheden. Bij een manufacturier te Varsseveld zijn 20.000 aan achtergehouden textielgoederen in beslag genomen. AUes is ter beschikking gesteld voor de repatrieerenden uit Indië en naar Port Said verzonden. Speciale verguningen WP S178 voor Shaef-goederen zgn nog tot en met 31 Januari a.s. geldig. Na dien datum zullen zij niet meer door de aangewe zen uitdeelposten en winkels worden aangenomen. Uit een enquête van het Gallupinstituut blijkt, dat in de V.S. Scandinaviërs en Ne derlanders als de meest ge- wenschte immigranten worden beschouwd. - Maarschalk Montgome ry is door ongesteldheid ver hinderd naar Nederland te ko men. - Op de ljjn BremenBie- deritz is een trein door ban dieten aangevallen, die er na oen vuurgevecht met de Ame- rikaansche bewakers met een flinke hoeveelheid goederen vandoor gingen. Eervol ontslag mr. dr. K. J. Frederiks. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken op 11 Jan. 1946 overeenkomstig het advies van de commissie, bedoeld in art. 5 vierde lid van het zuiveringsbesluit van 1945, met toepassing van het besluit van 10 Oct. 1945, eer vol ontslag met wachtgeld heeft toegekend aan mr. dr. K. J. Frederiks, oud-secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken. De minister heeft daarbij overwo gen, dat uit een ter zake in gesteld onderzoek mede naar het oordeel van vorengenoem de commissie, is gebleken, dat mr. dr. K. J. Frederiks, secre taris-generaal van het depar tement van binnenlandsche za ken, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het vader land niet valt te twijfelen en hij inderdaad door zijn aanblij ven ook veel leed en schade heeft weten te voorkomen, niettemin door te veel toege ven aan de eischen van den bezetter en het verleenen van medewerking, waar een stelli ge weigering op haar plaats ware geweest, een verslappen den invloed uitoefende op den weerstand tegen den vijand en hij het vertrouwen verloor van hen, die zich onvoorwaardelijk en principieel tegen den be zetter en alle door deze ge propageerde beginselen te weer stelden. Een Amerikaansche vloot in de Middellandsche Zee. Admiraal Nimitz heeft me degedeeld, dat de naoorlogsche sterkte van de Amerikaansche' vloot 30 van de oorlogs sterkte zal bedragen. De rest van de vloot zal als reserve worden opgelegd. Naar ver luidt zullen de Amerikanen ln de toekomst een vlootafdeeling in de Middellandsche Zee sta- tionneeren. - Te Londen is Zondag een anti-fascistische demonstratie gehouden, waaraan 3000 men schen deelnamen. Zij eischter., dat Mosley weer gevangen zal worden genomen. BLOKKEERING S- MAATREGELEN VEROOR ZAKEN MOEILIJKHEDEN. De minister van financiën is door het Tweede Kamerlid v. d. Weijden gevraagd of het hem bekend is, dat vele bur gers, waaronder een groot deel van onze boeren- en tuinders bevolking ten gevolge van de blokkeeringsmaatregelen niet meer aan hun financieele ver plichtingen kunnen voldoen. Verzocht wordt te bevorderen, dat de bedragen, welke zg ont vangen of te goed geschreven zuiver als gevolg van norma len verkoop van producten, welke een bedrijf in 1945 heeft opgeleverd, worden vrijgege ven aan de rechthebbenden om hun noodzakelijke betalingen te kunnen verrichten en daar door hun bedrijven te kunnen voortzetten. BOUWEN ALLEEN MET GOEDKEURING. Het college van algemeene commissarissen voor den we deropbouw waarschuwt een ieder, dat het verboden is, te bouwen zonder zijn goedkeu ring. Tevens kan datgene, wat zonder goedkeuring is ge bouwd, op last van voornoemd college worden afgebroken, Oostenrij'ksche kroonjuweelen waren geroofd. De Berlijnsche radio meldt, dat de kroonju weelen en de eereteeke- nen van het Heilige Roomsche keizerrijk door generaal Mark Clark, bevelhebber van de Ame rikaansche troepen in Oostenrijk op 12 Ja nuari aan Leopold Figl, den Oostenrijkschen kan selier, in tegenwoordig heid van de Oostenrijk- sche regeering, werden overhandigd. Deze ju- weelen werden in een kelder onder het oude kasteel van Neurenberg door Amerikaansche of ficieren ontdekt. MINISTERS BEANTWOORDEN VRAGEN In antwoord op gestelde vra gen, heeft de minister van landbouw, risscherij en voed selvoorziening geantwoord, dat boter slechts verstrekt wordt aan kinderen tot en met den leeftijd van 4 jaar, zieken en arbeiders van zuivelfabrieken. Toeslagen voor zwaren arbeid worden in dén vorm van mar garine of vet verstrekt. Vol wassenen ontvangen slechts nu en dan boter, vermoedelijk driemaal 125 gr. in de periode eind November tot midden Maart. Voortdurend heeft de ver. betering der spoorwegverbin ding met het Zuiden des lands de aandacht van den minister van verkeer en energie. In de tweede helft van deze maand zal waarschijnlijk een bus dienst Geldermalsen's Herto- benbosch v.v. worden inge steld. In de Britsche bezettings zone in Duitschland zijn 11.000 onderwijzers ontslagen in het kader van het zuiveren van nazi-invloeden van het geheele opvoedingssysteem. DE TOESTAND IN INDIË. GEHEIM RAPPORT VOOR ATTLEE? Naar aanleiding van de pu- plicatie8 van den journalist Kuh over een aanbod aan de Indonesische nationalisten wordt van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat het volkomen uitgesloten moet worden ge acht, dat eenige mededeeling terzake door wie ook is ge daan. Het is bovendien uitge sloten, dat onder de omstan digheden van het oogenblik van overheidswege iets wordt gepubliceerd omtrent deze aangelegenheid. Volgens den correspondent van de Daily Sketch in Bata via zal voor den Britschen mi nisterpresident, Attlee, een ge heim rapport over Java wor den opgesteld door het Labour- Lagerhuislid Arnold Davies, die met dat doel in Batavia per vliegtuig is aangekomen. DE TOESTAND OP JAVA. Te Bataria hebben Br. In diërs. met steun van Sherman- tanks Indonesiërs die de Ta- nah-Tinggi-kazerne aanvielen, uit elkaar geslagen. Zaterdag werd feen auto in een hinder laag gelokt. Een man werd gewond en drie ontvoerd. Te Kramat werden drie Chinee- zen ontvoerd. Tusschen Tjima. hi en Bandoeng werd hevig ge schoten, waarbij de Indone siërs artillerie en mortieren gebruikten. Een vlooteenheid bombardeerde wegversperrin gen en andere stellingen ten Z. van Semarang. Te Soempet, Z. W. van Soerabaja, gebruik ten de Indonesiërs ook artille rie. Schout-bij-nacht Pinke, op volger van admiraal Helfrich, is te Batavia aangekomen. De „Noordam" is van Singa pore naar Batavia vertrokken om evacuees voor Nederland in te schepen. Van Batavia zal het waarschijnlijk naar Bela- wan varen om evacuees uit Medan op te nemen. 1MUSSERT VOOR DEN RAAD VAN CASSATIE. Mussert, die door het bij zonder gerechtshof te 's-Gra- venhage ter dood is veroor deeld, zal op Woensdag 20 Fe bruari a.s. terecht staan voor den bijzonderen raad van cas satie. Oss herleeft weer. Te Oss is een opslagplaats ontdekt, waarbij de politie ong. 6 ton kolen en honderden dekens alsmede eenige nieuwe auto. banden in beslag genomen heeft. Hiervoor is gearresteerd L. de Vos, bijgenaamd „Bys de Syp", die na 1935 10 jaar in de gevangenis gezeten heeft en slechts enkele maanden van zijn vrijheid heeft kunnen pro fiteered Tevens zijn gear resteerd J. Hendriks, bijge naamd „de Soep" en twee van zijn zonen. Duitsche kerkhoven worden ontruimd. Naar wij vernemen zullen de stoffelijke resten van Ne derlanders, die in Duitschland zijn begraven, te zijner tijd naar Nederland worden over gebracht en in overleg met de nabestaanden worden herbe graven. Voorts is het plan in voor bereiding om in de toekomst alle hier te lande begraven Duitschers naar Duitschland over te brengen. Dit plan om vat ook de ontruiming van de door Duitschers tgdens de be zetting op verschillende plaat sen aangelegde Duitsche kerk hoven. Gevangenen, die geen gevangenen zijn, ZIJ RUIMEN MIJNEN EN WORDEN SLECHTS BEWAAKT OM INCIDENTEN TE VOORKOMEN. Het blgkt, dat de „vrjje krijgsgevangenen", waarover wg enkele artikelen publiceer den, geen krijgsgevangenen zgn! Het zijn soldaten, die ge capituleerd hebben en die vol gens de capitulatieovereen komst mgnen moeten ruimen. Ze staan onder bevel van hun eigen officieren en als zg hun taak goed verrichten, heb ben de Nederlanders eigenlijk niets over hen te vertellen. Ze worden bewaakt, maar alleen om te voorkomen, dat het tus schen hen en de burgerij tot incidenten komt. En het komt tot Incidenten, want het is geen uitzondering, dat de Duitschers met steenen worden bekogeld. Door de stadsbevolking wel te verstaan, die niet ziet, wat deze Duitschers aan nuttig werk doen. Een boer, die af en toe zoo'n mgnenruimer de lucht in ziet vliegen en eens klaps beseft, dat als de mijnen- ruimer niet verongelukt was, hij zelf met zijn paard of koe het -slachtoffer zou zgn ge worden, bekgkt deze Duit schers anders. Daarom zal het contingent Duitsche mijnen- ruimers eerlang Middelburg verlaten en elders, in de dor pen, worden ondergebracht. O O Het bovenstaande werd ons medegedeeld door Overste van Hasselt in de, in ons artikel van Zaterdag reeds vermelde, persconferentie. Het is een beetje moeilijk om te wennen aan de gedach te. dat geüniformeerde Duit- scners, nu de vrede nog niet gesloten is, al is de strijd dan ook geëindigd, op Nederland- schen bodem geen gevangenen zouden zijn. Nog moeilijker is het, om te wennen aan de ge dachte, dat we eigenlgk respect zouden moeten hebben voor onze aartsvijanden, omdat ze zoo netjes mijnen ruimen. Per slot van rekening doen ze immers niets anders dan de moordwerktuigen opruimen, die ze zelf hebben neergelegd met de bedoeling, dat onze jongens en onze bondgenooten er door vernietigd zouden wor den. En moeilijk is het, te wen nen aan de gedachte, dat Duit schers met fluweelen hand schoenen dienen te worden aangepakt en bij voorbeeld el ke week 2 dagen rust krijgen, omdat zij hun werk goed doen en bij een hardere behandeling, als gevolg van de aan hun werk verbonden gevaren, zelf moordneigingen bjj hen zouden ontstaan. Maar het is nu eenmaal zoo, dat deze Duitschers inderdaad geen krijgsgevangenen zgn en een ietwat eigenaardige positie innemen. Hoe nuttig hun werk ook moge zijn, we zien niettemin liever geen geüniformeerde Duitschers in onze straten, si of niet als gevolg van gebrek aan bewakingsmanschappen herhaaldelijk zonder escorte. Daarom is het goed, dat Over ste van Hasselt de aandacht heeft gevestigd op het feit, dat deze Duitschers geen krrjgsge- van -men zijn. En nuttig werk doen. Overigens nog een enkele opmerking over deze „perscon ferentie". De toon, waarop overste van Hasselt zijn betoog inzette, was niet de juiste en nood zaakte ons, daartegen onmid dellijk stelling te nemen. Zijn opvatting „Een soldaat liegt niet en dus hebben de jour nalisten uit hun duim gezo gen" leek naar niets. Het dé dain, waarmede hrj zich later over het gemeentebestuur en den wnd. burgemeester uitliet, was. euphemistisch gezegd, ongepast. Allerminst werd door Over ste van Hasselt aangetoond, dat wat wij schreven onjuist was. De meeste feiten werden trouwens toegegeven. Dit alles doet echter weinig ter zake.'Aan de discipline en aan de kwestie der „vrije krijgs gevangenen" zaten twee kan ten. En het nuttige resultaat van de mededeelingen van Overste van Hasselt is ge weest, dat wij, na de eene zjj- de belicht te hebben, ook de andere recht konden doen we dervaren. Uit de provincie. Het graf bij Valkenisse OPGRAVINGEN NEMEN VEEL TIJD IN BESLAG. De opgravingen in de duinen bij Valkenisse naar de de ver moedelijk gefusilleerde drie Belgen en twee Zeeuwen ne men veel tijd in beslag. Ver stuivingen hebben de graven van deze slachtoffers onder meters zand bedolven. Ten ein de de stoffelijke resten zoo gaaf mogelijk bloot te leggen, moeten instortingen voorko men worden. Daarom zijn ne gen arbeiders begonnen een kuil van tien bij vijf meter met een zacht glooiend talud te graven. Eerst heden denkt men zoo ver te komen, dat de lijken bloot gelegd zullen zijn. Waarschijnlijk morgen zullen de naaste familieleden van de vermoedelijke slachtoffers het graf bezoeken om te constatee- ren of het hier inderdaad de genoemde Belgen en Zeeuwen betreft. MATERIAAL VOOR MESTSTOFFENFABRIEK. De eerste wagons materialen zijn bij de groote meststoffen- fabriek te Sluiskil aangeko men. Weldra zullen nog meer transporten volgen. Het mate riaal, de machines en onder deden die indertijd naai Duitschland zgn gebracht, om vatten een groot deel van den inventaris. Na de bevrijding is onmid dellijk een Nederlandsehe com. missie met een der fabrieks- ihgenieurs uitgezonden om de gestolen onderdeden terug te halen. Groote partijen werden reeds opgespoord. Een aantal machines was in Duitsche fa brieken opgesteld. Het materiaal, dat niet meer teruggevonden wordt, zal zoo spoedig mogelijk worden ver vangen door nieuwe machines en onderdeelen. Zoo hoopt men deze voor ons land zoo belang rijke fabriek weer spoedig in het productieproces te kunnen inschakelen. NOODKERK TE SLUIS GEARRIVEERD. In de afgeloopen week is de protestantsche noodkerk uit Zwitserland f® Sluis aangeko men. De kerk is tweeden Kerstdag uit Zwitserland afge. zonden. Het gebouw is 7 x 20 m. en zal plaats bieden aan pl.m. 200 personen. Het bestaat uit een ruimte waarin de dienst kan worden gehouden, een consisto riekamer, een kosterkamer en toiletten. Dezer dagen nieïd ir. L. W L. van Beekom, consulent voor de uientcelt bij de Ned. Uien- federatie, te Kruiningen een lezing over de beteekenis van de uiencultuur. Voor de bij eenkomst die gehouden werd vanwege de Veilingsvereenr ging „Krabbendgke", was veel belangstelling. Spr. lichtte uit voerig de nieuwe cultuurme thode ter winning van uien, door uit te gaan van in het eerste jaar door dik zaaien ge wonnen plantuitjes, toe. Hier door wordt het tijdsverschil tusschen ouden en nieuwen oogst zoo klein mogelijk ge maakt, hetgeen in verband met exportmogelijkheden van groot belang is. De oogst kar 2 maanden worden vervroegd. De gemiddelde opbrengst is ook hooger dan de teelt uit zaad en de uitgeplante uitjes zijn minder vatbaar voor ziek ten en plagen. Door Ged. Staten is afge kondigd een besluit tot wijzi ging van de verordening tot regeling der Bezoldiging van de ambtenaren, waarbij be paald wordt, dat de jaarwedde van den Griffier der Staten zal bedragen 5700 tot 7200. Nu de dukws van de Markt te Middelburg zijn verdwenen, wil het gemeentebestuur deze aan zijn oude bestemming te ruggeven en de Markt als marktplaats weer in eere her- stellen. In verband hiermee is de muziektent reeds afgebro ken. Binnenkort hopen we, naar voor-oorlogschen trant, op Donderdag de kraampjes weer voor het Stadhuis te zien staan. Met de eerste repatrieeren. den uit Indië zijn te 's-Graven- polder aangekomen de fam. Traas, vader, moeder en 3 kin deren. Van deze kinderen zijn verleden week resp. een van 3& en een van iy2 jaar als gevolg van de doorstane ellen de overleden. AMERIKAAN SCHE SCHOENEN. In Middelburg en Vlissingen zijn Amerikaansche schoenen verkrijgbaar. Van verschillende kanten bereiken ons klachten, dat de huisvrouwen uren en uren in de rij moeten staan om er een paar van machtig te worden en de vraag wordt gesteld, of er geen andere re geling getroffen kan worden. Het is inderdaad geen pretje om uren in een ijskouden wind te staan! TRIBUNAAL GOES. M. A. van de Boer, 31 j.* landbouwer, Waarde, werd in '37 of '38 lid van de N.S.B., was W.A.-lid en colporteerde met Vova. Van de B. zei slechts aan enkele W.A. oefe ningen te hebben deelgenomen en ook geeD uniform te hebben gehad. Verd. mr. Dirven riep clementie in. De 58-j. M. P. Gazan, wedu we van J. W. Korteweg, uit Borssele, hield fuiven met Duitschers, was lid van den N.V.D. en vroeg Jan Dekker haar radio te mogen houden, als gedachtenis aan haar man. De voorz. las een brief voor vn Dekker, waarin deze be kende een groote vergissing te hebben gemaakt door haar haar radio te willen ontnemen. Besch. toonde groot berouw. In haar huis werd ook nog een revol ver gevonden, waarvan zij de herkomst niet wist. Verd. mr. Kuipers wees op het felbewo- gen leven dat de vrouw achter den rug heeft en vroeg tenslot te clementie. De 52-j. caféhouder J. Moon- dert te Heinkenszand, was voorman bij de Ockeraktion geweest. Uit het getuigenver hoor bleek niet duidelijk of erg ijverig voor de Duitsche belangen is geweest. Wel had hij veel omgang met Duit schers. De 40-j. commissionnair G. J. Dek te Kruiningen, was N.S. B.er, lid van het Econ. front en het N.A.F., en noemde zich o.a. gouwleider van het Agr. front. Besch. bleek nogal een fantast te zijn. Hg is nooit „gouwleider" geweest. Als hij iets van de N.S.B. gedaan wil de hebben, overdreef hij ge weldig. Mr. F. W. Adriaanse wees op de fantasie van den man, maar ook op zijn moed. Hij heeft bijv. met levensgevaar een Canadees uit een mijnen veld gehaald. Zijn gedrag in het kamp was uitstekend. TRIBUNAAL MIDDELBURG. UITSPRAKEN J. Corbijn, hotelhouder t© Zoutelande: 2 j_ interneering met verb- verkl.' van een deel van zgn vermogen en de op brengst van de nieuwe meube len, die hij zich had aange schaft en ontzetting uit rech ten. J. H. van BeersMeuimees- ter, zonder beroep te Middel burg: 1% interneering, verb, verkl. van een deel van ver mogen en ontzetting uit rech ten. J- P. Jacobse, varensgezel te Vlissingen, ontzetting uit rech ten De beschuldigingen tegen L. Kooman, kellner te Vlissingen, en W. de Kam, tuinder te Oostkapelle. werden vervallen verklaard. KATTEN DIJKE. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen wc 'en opgegeven bij den agent. P. VAN KLEUNEN. VOOBLOOPIG GEEN PASSEN. Het Vrije Volk meldt, dat voorloopig geen passen meer worden uitgereikt, daar on betrouwbare elementen bjj den P.O.D. verklaringen van po litieke betrouwbaarheid heb ben afgegeven, over N.S.B.. ers, die daarop passen kregen en naar het buitenland zijn uitgeweken. De marine-officier H. v. Hensbergen die tgdens den oorlog in dienst stond van de Duitschers als verbindingsof ficier in de Amsterdamsche haven en door het bijzondei gerechtshof te Amsterdam tot 10 jaar gev.straf werd veroor deeld, heeft in zgn cel zelf moord gepleegd. Laatste nieuws Jhr. mr. Tjarda yan Starkenborgh Stachouwer ambassadeur te Parijs, De onlangs afgetreden gou verneur-generaal van Ned.-In dië, jhr. nir. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, is benoemd tot ambassadeur te Pargs. Prof. Schermerhorn op de vergadering der U.N.O. Vanmiddag zal de Neder landsehe min.-pres., prof. ir, W. Schermerhorn. tot de ver gadering der Ver. Volkeren spreken om Nederlands poli tiek en standpunt uiteen te zetten. Regeeringsnota oyer Indië. De minister van overzee- sche gebiedsdeelen heeft een nota over het reg eeringsbeleid aan de Tweede Kamer doen toekomen, waarin hij o.m. me dedeelt dat de regeering hoopt dat de omstandigheden zuilen toelaten met spoed de bespre kingen met Indonesische "lei ders weer op te vatten en ver trouwt dat deze in dat geval tot concrete bereidheid hun nerzijds om samen te werken binnen het staatsverband zul len voeren. CHRISTLAN SEN AANGEKOMEN. Maandagnamiddag is de voormalige „Wehrmachtsbe- fehlshaber in den Niederlan- den", Fr. Christiansen, in ons land teruggekeerd, doch thans als gevangene. Hij is opgeslo ten in de strafgevangenis te Arnhem en zal waarschijnlijk voor het Bijz. Gerechtshof al daar terecht staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3