PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT r;.'LTsclct. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT NIEUW AANBOD AAN INDONESIËRS? Spoedig algemeene verkiezingen verwacht NEDERLAND VOOR EEN JAAR IN DEN VEILIGHEIDSRAAD Tholen dient Walcheren van advies. Hoofdredacteur G. Ballintljn (reet redactloneete medewerking van dr \V. H. Beckcnkamp). Uitgave: Stich ting P.Z,C. Middelburg. Druk. firma F van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Maandag 14 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 11 ABONNEMENT SFKIJS cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post, 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent psr mm., minimum oer advertentie 3—. Bureaux gevestigd të Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 12 lijnen l. Middelburg" Londcnsche Kaai 29. teleloon 2077 en 2924- Goes Turlkade 15. telefoon_2475^Terneuzen^Nleuwed»epstraa^ Prov Xecuwsche V^uiani Middelburg. STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945 OPGERICHT. In een dezer dagen te Mid delburg gehouden bijeenkomst, weike onder leiding stond van den Commissaris der Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, is besloten tot de oprichting van de Stichting Herstel Zeeland 1945. Aan de besprekingen werd deelgeno men door Ged. Staten en af gevaardigden van de stichting „Oorlogsgetroffenen Zeeland", de stichting „Nieuw Walche ren", de stichting „Geïnun deerde grondgebruikers op Walcheren", de Samenwerken de Landbouworganisaties in Zeeland, de stichting „Scho- du.v" te Zierikzee, alsmede de Kamer van Koophandel, de U. V.V. en de H.A.R.K. De stichting heeft ten doel overkoepelend op te treden over de vele in Zeeland be>- staande organisaties, die ijve ren vcor wederopbouw en her stel, dan wel de belangen der oorlogsgetroffenen behartigen. Tevens zal de stichting de werkzaamheden van het Com missariaat Noodvoorziening, dat opgeheven is, voortzetten. Aanvankelijk zal de werk zaamheid der stichting gericht zijn op den wederopbouw en de belangen der oorlogsgedu peerden, doch zal ook de eco nomische wederopbouw niet verwaarloosd worden. Voor verschillende takken van nijverheid zullen commis sies van bijstand worden ge formeerd om in overleg met de bestaande corpcraties ge meenschappelijk de belangen hij de centrale autoriteiten te behartigen, een taak, waarbg de stichting haar krachten zoowel coördineerend, als acti- veei-end zal kunnen ontplooien. De afgevaardigden waren met het college van Ged. Sta ten unaniem van oordeel, dat de totstandkoming der stich ting inderdaad urgent is te achten en dat zg zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden dient aan te vangen. Evenals de stichtingen ln de provincies Limburg, Ncord- Brabant en Gelderland, zal de Stichting Zeeland in direct contact staan met den Raad voor Herstel en Wederopbouw, bestaande uit den min.-presi- dent en 6 ministers. Het stichtings- of hoofdbe stuur zal naast den Commissa ris der Koningin, ambtshalve voorzitter, bestaan uit een lid van het college van Gedep. Staten, vertegenwoordigers van meergenoemde organisa ties en enkele afgevaardigden uit de kringen van landbouw, handel en ngverheid. Aan het hoofdbestuur zal naast com missies van bijstand in ieder deel der provincie Noord- Midden- en Zuid-Zeeland - een regionale adviescommissie met een werkbureau worden toegevoegd. Aan het hoofd van elk bureau komt een directeur te staan met naast zich een administratieve kracht. Voor- loopig wordt aan de Stichting een levensduur toegedacht van 5 jaar. In de financiering der stich ting zal worden voorzien door bgdragen van rijk, provincie en gemeenten en door subsidies van andere instellingen, die belang hebben bij of streven naar net welzgn der provincie. Getracht zal werden de stichting nog deze maand haar werkzaamheden te doen aan vangen. Wij ontleenden bovenstaande bizonderheden aan een com muniqué, dat ons over de op richtingsvergadering werd toe gezonden. De nieuwe stichting zal on getwijfeld nuttig werk kunnen doen en wij zien dan ook met belangstelling de resultaten van haar arbeid tegemoet. Or van Mook weer naar Indië 2000 geëvacueerde!) naar Nederland onderweg. De Nederlandsche regeering zal volgens den Amerlkaan- scheu correspondent Kuh zeer binnenkort 'n nieuw belangrgk door de Britsche regeering goedgekeurd aanbod aan de Indonesische nationalisen doen. Deze voorstellen zouden het volgende inhouden: 1. Een spoedige algemeene verkiezing in Indonesië, mis schien al binnen twee maan den. 2. Vóór de verkiezingen zal een uitvoerende raad van door Nederlandsche zgde gewilde Indonesiërs gevormd worden. 3. De Indonesische kiezers zullen hun eigen parlement kiezen, waaraan de uitvoerende raad verantwoording ver schuldigd is. De raad ver tegenwoordigt het opperste binnenlandsche gezag, terwijl de internationale economische betrekkingen en de defensie in handen van de regeering van het Nederlandsche gemeenebest zullen berusten. 4. Een belofte voor onafhan kelijkheid van Indonesië bin nen een nader fce bepalen aan tal jaren. Voor dit laatste punt zou de Ned. regeering 20 k 25 jaar in gedachten hebben. Volgens Kuh zou het bekend zgn, dat de Nederlanders het idee voor staan om Ned.-Indië, Surina me, Curasao en Nederland in een „rijksregeering" voor bui- tenlandsche betrekkingen, in ternationalen handel en defen sie op basis van een gemeene best te doen vertegenwoordi gen. DR. VAN MOOK VERTROKKEN. Dr. van Mook is Zaterdag weer naar Indië vertrokken. Gedurende drie dagen zal hij in Cairo verblgf houden om zich daar op de hoogte te stel len van den gang van zaken bij de repatrieering uit Indië. Voor zgn vertrek deelde dr. Van Mook tgdens een pers conferentie mede, dat men in de groep Sjarir een wederpar ty voor samenwerking en overleg kan vinden. Nieuws in een notedop Min.-pres. Schermerhorn zal in de komende week ge durende enkele dagen de ver gadering der Vereenigde Vol keren bijwonen en dan de lei ding hebben van de Nederland sche delegatie. In het nieuwe partijbe stuur der C.P.N. „De Waar heid" Is tot voorzitter aange wezen de heer Gerben Wage naar en tot alg. secretaris Paul de Groot. Twee P O.D.-ambtenaren, Heek en v. de Voort en een em ployé van het Bur. Beheer ont vreemdden goederen van W.S. B-era te Velzen. Fisher, diens vrouw en zoon zgn op ver denking van goederen van ge detineerden ten eigen bate te hebben aangewend en gevan genen tegen betaling te heb ben vrijgelaten, gearresteerd. Het congres dor C.P.N. „De Waarheid" heeft het Tweede Kamerlid Roestan Ef. fendi als lid geroyeerd. In Frankrgk dreigt een regeeringscrisls in verband met de economische moeilgk- heden. Steeds feller wordt de critiek op de Gaulle. De staking van 800.000 arbeiders in de Amerikaan- sche staalindustrie, die heden, Maandag, zou ingaan, is een week uitgesteld, als gevolg van een persoonlijk ingrijpen van president Truman. De staking in het telefoonbedrijf neemt steeds greoter afmetin gen aan. Tot dusver zQn 12 van de 14 groote telefoonver bindingen buiten bedrgf. en kinderen, zgn van Ban doeng naar Batavia overge bracht. DE „JOHAN VAN OL- BARNEVELDT" VER TROKKEN. De „Jchan van Oldenbarne- veldt" is Zondag met 2000 ge- evacueerden uit Tandjong Pri- o!" vertrokken. Het schip zal 10 Febr. in Engeland aanko men. Alle kinderen, die nog geen mazelen hadden gehad, werden voor het vertrek ver wijderd in verband met de ernstige mazelen-epidemie, die op de Nieuw Amsterdam"' uit brak. Het was een harde maat regel voor vele opvarenden, die echter noodzakelijk was omdat anders de gevolgen fataal had den kunnen zijn. DE STERFTE IN DE BIRM A-KAMPEN. Van de 80.000 Engelschen, Nederlanders en Indonesiërs, die door de Japanners in Bangkok verplicht te werk wa ren gesteld, stierven er 60.000. In een ander Birma-kamp stierven 17.800 geallieerde krijgsgevangenen en 35.000 In donesiërs. In sommige kampen werden de gevangenen ge dwongen 18 uur per dag te werken. Het aantal sterfgeval len wordt volgens officieele ge gevens op 50 tot 60 van het totaal geschat. ZUIVERINGSACTIE IN PADANG. In Semarang is het rustig, behalve ten Zuiden van de stad. waar het nog tot eenige incidenten is gekomen. In Pa- dang hebben de Engelschen, gesteund door goedwillende In. donesiërs, een zuiveringsactie gevoerd, waarbg 10 Indiërs werden gearresteerd die be trokken zijn geweest bg den moord op 5 Europeanen en de ontvoering van ongeveer 20 andere Europeanen in Nov. van het vorige jaar. In Bandoeng hebben extre misten aanvallen gedaan op Europeanen in het Noordelijke deel der stad. Een aantal In donesiërs is gearresteerd. Bi*itsch-Indische lichte artille- ie beschoot doelen, die als centra van Pemoedda-concen- traties werden beschreven. Ten Zuiden van het Kemajoran- vliegveld bij Batavia vielen In donesiërs kazernementen aan. EVACUATIE VAN OUD- GEïNTERNEERDEN. De laatsten van het trans port per vliegtuig van meer dan 1400 oud-geïnterneerden, voor het grootste deel vrouwen Rijnland en Roergebied. Volgens de Evening Stan dard zou komende week door Bevin, Byrnes, Bidault en Wis- jinski (plaatsvervangend volks commissaris van buitenland- sche zaken van de Sovjet- Unie) een plan tot politieke en economische afscheiding van het Rijnland en het Roerge bied van Duitschland in be spreking worden genomen. Volgens dit plan zouden Rgnland en Roergebied voor onbepaalden tijd onder Inter nationaal beheer komen. Binnenkort luchtdienst New YorkAmsterdam. Vrijdagmiddag is een DC. 4- machine van de American Overseas Airways op Schip hol geland, komende uit New- York, via Stockholm. Aan boord bevonden zich de vice-president van genoemde Mg. met H deskundigen. On. middellijk werden besprekingen gevoerd. Zeer vermoedelgk zal midden Febr. of begin Maart een regelmatige vliegdienst worden geopend op Amster dam, met doorverbinding via Frankfort naar Berlijn. De vroegere Duitsche am bassadeur in Tokio, Stahmer, is als oorlogsmisdadiger in Ja pan gearresteerd. In Albanië is de republiek uitgeroepen. In de kringen rond koning Zog en koningin Geraldine, die te Londen ver toeven, wordt verklaard, dat men niet anders verwacht had. Christiansen wordt naar Nederland overgebracht. Vandaag zal de voormalige „Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden". Fr. Chris tiansen, als oorlogsmisdadiger van Bad Oehlhausen naar Den Haag worden overgebracht. Hg wordt er o.m. van verdacht het bevel gegeven te hebben In Oct. 1944 het dorp Putten plat te branden en de manne lijke bevolking te fusilleeren als represaille-maatregel in verband met het doodschieten van twee Duitsche officieren. Ook O berst Fritz Fullriese, die in naam van Christiansen het jevel gaf om ln Putten huizen ln brand te steken en de mannen naar Duitschland te transporteeren, is door ge. noemde commissie gearres teerd. Zijn uitlevering aan de Nederlandsche autoriteiten is binnenkort te verwachten. De president van Haiti is onder den druk van volks demonstraties afgetreden» Een driemanschap van militairen heeft de macht in handen ge nomen. De Nederlandsche strijdkrachten in Indië. De minister van overzeesche gebiedsdeelen heeft medege- deld, dat volledige voorlichting over Indië onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is, daar groote deelen nog on toegankelijk zijn. Eind December waren de volgende Ned. strijdkrachten in Z.O. Azië aanwezig, dan wel bevonden zich op weg daar heen: a. op Java troepen ter sterkte van een regiment in fanterie; b. op de overige ei landen troepen ter sterkte van een of meer bataljons; c. bui ten Ned. Indië: 17 bataljons in fanterie. aangevuld met een aantal bataljons gevormd uit voormalige krijgsgevangenen, 3 afd. luchtstrgdkrachten en reserve-eenheden, een brigade mariniers. 2 kruisers, 3 tor pedojagers, 6 onderzeeërs, 1 kanonneerboot, mijnenvegers, mijnenleggers en overig klein materieel en een afd. lucht strijdkrachten van den Marine Luchtvaartdienst, In verschillende deelen van Indië schrijdt het herstel van orde, rust en veiligheid gelei delijk voort; elders laat zich het einde van dit proces nog niet schatten. Vergane glorie. Volgens inlichtingen uit kringen van de Ameri- kaansche handelsvloot, bestaat de mogelijkheid, dat de „Normandië" en de „Europa" voor oud roest zullen worden ver acht. De „Normandië" is door den brand van Febr. 1942 onbruikbaar geworden en ligt thans verlaten aan de kade van Brooklyn. De „Euro pa" zou evenmin nog aan de vereischten vol doen. Het opkalefateren der schepen zou waar- s schynlgk te duur worden. TWEEDE KAMER VER WERFT MOTIES-JOEKES EN DONKER. Prof. Schermerhorn heeft ln de voortgezette vergadering van de Tweede Kamer mede gedeeld, dat hg geen anderen uitweg ziet dan de methode van herstel, gericht op een vastomlijnd program, dat een nieuw perspectief voor de toe komst opent. Als straks Wal cheren droogvalt, dan kan het niet anders of het herstel dient te geschieden volgens vaste richtlgnen, welke door de overheid moeten worden gegeven. Hetzelfde geldt voor den wederopbouw. Na uitvoerige discussies ver wierp de Kamer de motie Joe- kes met 17 tegen 49 stemmen en de motie Donker met 24 tegen 49 stemmen. Hierna werd beraadslaagd over de zuivering, waarbij aangedrongen werd op het vol gen van één lijn bg de beoor deeling. Op een vergadering te Leeuwarden is medegedeeld, dat een groot aantal gerepa- trieerden uit Ned.-Indië in Friesland zal worden onderge bracht. Het Wereldgebeurer Rusland had liever Noorwegen gezien. ook meer naar den zin van de Amerikanen zou zgn ge weest. De Amerikanen hebben het bij deze poging gelaten en schijnen trouwens bereid om loyaal mede te werken. Van de Russische oprechtheid moet men zich geen al te groote voorstelling maken. De Russen hebben hun wantrouwen nog allerminst opgegeven. De andere leden van den Veiligheidsraad zijn Brazilië, Egypte, Mexico, Polen en Australië. Voorts werden Za terdag de leden van den eco- nomischen en socialen raad ge kozen, waarvan Nederland geen deel uitmaakt. Bg de stem ming over de aanwijzing van de niet-permanente leden van den Veiligheidsraad, is overi gens aan het licht gekomen, dat de vertegenwoordigers van Z.- en Centr. Amerika, samen met de vertegenwoordigers van het Midden-Oosten, de stem ming geheel kunnen beheer- schen en dat het dan geen en kele groote mogendheid moge lijk is, de anderen een beslis sing op te dringen. Door het toetreden van nieuwe leden zal het wellicht mogelijk zgn, het evenwicht te herstellen, het geen gewenscht is met het oog op de Sovjet-Unie, die tegen werking vreest van de Russi sche belangen. Reeds heeft de Sovjet-Unie bezwaar tegen den Raad van Vgf (den raad der ministers van buitenlandsche zaken der groote mogendheden) omdat Frankrijk en China daarin de Sovjet-belangen tegenwerken. Bij de verkiezing van de niet- permanente leden van den Vei ligheidsraad was het nu zoo, dat Rusland liever Noorwegen dan Nederland gekozen zag als vertegenwoordiger van West-Europa. De kleine mo gendheden waren echter in staat, dezen Russischen wensch te dwarsboomen. Ook Engeland, Frankrijk en de V.- S. steunden trouwens de Ne derlandsche candidatuur. Uit alles blijkt overigens wel dui delijk, dat er weinig voor noo- dig is, om ernstige moeilijk heden te doen rgzen. Moeilijkheden verwacht. Voor Nederland is de ver gadering der U.N.O. Zaterdag uitermate belangrgk geweest, omdat toen de verkiezing der niet-permanente leden van den Veiligheidsraad aan de orde kwam, Nederland zich voor den tijd van één jaar een zetel zag toegewezen in dit lichaam. Mi nister Van Kleffens heeft met dankbaarheid deze uitverkie zing aanvaard, daar Nederland, gezien de zware offers, die het ter wille der geallieerde over winning heeft gebracht, een dergelijke onderscheiding ook wel verdiende. De Russen hadden tevoren nog getracht om de verkiezing der niet-permanente leden op de lange baan te schuiven. De rol. die zij spelen, draagt er weinig toe by het toch al niet groote optimisme, waarmede deze conferentie is begonnen, te versterken. Molotof achtte het beneden zgn waardigheid, de conferentie bij te wonen, Wisjinsky, die leider van de Sovjet-delegatie is, vond het niet noodzakelgk om bg den aanvang van de conferentie aanwezig te zgn en laat een reis naar den Balkan voorgaan. Gromyko, die thans waarne mend de leiding van de Sovjet delegatie heeft, heeft in San Francisco al getoond, dat hg voortreffelijk obstructie kan voeren. Hg wendt daartoe ook ditmaal zgn beste krachten aan en stelde voor geen niet- permanente leden van den Vei ligheidsraad te kiezen, omdat de delegaties eerst rqggespraak moesten kunnen houden met hun regeeringen. Gelukkig werd deze vertragingspoging, dank zij de krachtige protes ten van den Amerikaan Byrnes en den Engelschnian Bevin, terstond getorpedeerd. Trouwens, ook bg de ver kiezing van Spaak tot voor zitter der conferentie hadden de Russen zich al niet onbe tuigd gelaten. Als het aan hen gelegen had, had de conferen tie geen Europeeschen voor zitter, maar een Amerikaan- schen gekregen, wat overigens Over de bebouwing van den drooggekomen grond Er moet regen komen. Op Tholen, dat veel eerder dan Walcheren droog viel en waar men tijdens de Duitsche bezetting clandestien begon te spuien, heeft men reeds een oogst achter den rug en heel wat geleerd, waarmee ook de Walchersche land- en tuin bouwers in de toekomst hun voordeel kunnen doen. In een bg eenkomst te Middelburg, ge organiseerd door de Districts Landbouwcommissie voor Wal cheren, heeft de heer F. de Ronde, hoofd-assistent van den Landbouwvoorlichtingsdienst op Tholen, een en ander om trent die ervaringen meege deeld. Hierbij kwam ook ter sprake het „Wonder van Tho len", een tegen de verwach ting rglce gerstoogst op een deel van het eiland. Dit was niet zoozeer een wonder, dan wel een gevolg van de over vloedige regens, die er in Mei nog gevallen waren en den grond extra hadden ontzilt, waardoor het gewas er plot seling veel beter bg ging staan. In het algemeen is een regen val van 150 tot 200 mm. tus- schen het droogvallen van den bodem en het inzaaien ver- eischt. Op Tholen was er by dien overvloedigen Meiregen nog een 125 nm. extra bgge- komen. Op Walcheren zal er nog heel wat regen moeten vallen, voordat men ook hier wonderen mag verwachten. Na de eigenlijke ontzilting heeft men een tweede en niet minder groot probleem op te lossen, dat van het structuur- bederf van den grond. De grond moet met rust gelaten worden. De invloed van een slechte grondbehandeling doet zich na jaren nog gelden- Er was een perceel op Tholen, dat na de overstrooming van 1906 meteen veel te diep geploegd was. Het gevolg is, dat men nu, 34 jaar later, daar nog met slechte oogsten te kampen heeft. Een dergelgk gevaar doet zich speciaal voor bij zeer zware gronden. De behandeling van geïnundeerde gronden met gips had, zooals men ook wel verwachtte, op Tholen uit stekende resultaten. Van dit gips, dat gratis door Land- bouwherstel werd verstrekt en uit België wordt aangevoerd, kreeg men 1500 kg. per ha. Vele landbouwers hadden reeds een tweede gift ontvangen. Vervolgens sprak de heer de Ronde over de keuze en de inzaai der gewassen. Gerst komt in de eerste plaats in aanmerking, verder tarwe en haver. De opbrengst van de laatste was tegengevallen- In het algemeen bleek het graan tamelijk vochtig te zijn, zoodat werd aangeraden den oogst niet al te vlug binnen te ha len. Van de suikerbieten was het suikergehalte eenige pro centen minder dan normaal, de voederbieten zouden waar- schgnlgk minder houdbaar zgn. Met vlas had men heel goede resultaten bereikt, het was echter nogal zoutgevoelig ge bleken. Aardappelen zgn voor geïnundeerde gronden nog minder geschikt. De smaak bleek zeer ver schillend te zijn. Sommige par tgen waren behoorlijk, andere niet om te eten. Waarschgnlgk zullen ook de aardappelen niet goed houdbaar zgn. Ook aan de behandeling van net gras land werd aandacht gewgd. Om voor het vee spoedig voedsel te hebben, raadde spre ker de Walchersche landbou wers aan een hooggelegen stuk bouwland tijdelijk met raygras te bezaaien, daar vooral de eerste zomerperiode voor het vee niet gemakkelijk zal zgn. Ook het onkruid, waaronder vooral de zoute melde, bleken de koeien in het geheel niet te versmaden; ze hadden alleeli, door den zouten kost, wat meer drinken noodig gehad. Als de plant, die na een inundatie het meest voor in zaai in aanmerking komt, noemde de heer De Ronde lu- cerneklaver. Met de beste wenschen voor het herstel en de resultaten op Walcheren eindigde spr. zgn uitvoerige en overzichtelgke uiteenzetting. Uit de provincie. Graf van gefusflleerden ontdekt? OPGRAVINGEN BIJ VALKENISSE BEGONNEN. Hedenmorgen te omstreeks negen uur is men ln Je duinen by Valken is se begonnen met liet opgraven van eenige Igken. Voorlooplge onderzoekingen hebben namelgk uitgewezen, dat hier personen begraven liggen. Vermoedelgk betreft het vyf slachtoffers van de Na- zi-terreur, drie Belgen en twee Zeeuwen, die omstreeks Sept. 1944 door de Deutsche Wehr- macht zgn neergeschoten. De plaats, waar de stoffe- lgke resten begraven liggen, kon vastgesteld worden dank zg de aanwijzingen van den Pooi Jan Rebeczky, die ver plicht in het Duitsche leger diencje, maar direct nadat con tact met de geallieerden tot stand was gekomen, zich aan sloot bg het Poolsche leger. TENTOONSTELLING „BEHOUDEN SCHOONHEID' GESLOTEN. Zondagmiddag is t'e tentoon stelling „Behouden Schoon heid", die met medewerking van de Z.V.U., te Middelburg werd gehouden, gesloten- Ge durende 4 weken heeft men van deze prachtige collectie Oude Meesters kunnen genie ten en er is van deze mogeüjk- heid een dankbaar gebruik ge maakt. Bg de sluiting noteerde men 9517 bezoekers wo. 2000 leer lingen van middelbare-. Ulo- en vakscholen, afkomstig uit alle deelen van de provincie en zelfs daarbuiten. O.m. kwam er een school uit Bergen op Zoom naar de Zeeuwsche hoofd, stad. Hieruit spreekt wel een groote waardeering voor het gebodene en men kan dan ook, nu de deuren van het gebouw aan de Wagenaarstraat voor de laatste maal gesloten wer den, eenvoudig zeggen, dat de ze tentoonstelling van „Behou den Schoonheid" in de Zeeuw sche hoofdstad een succes is geweest- Het is de bedoeling dat de schilderijen eerst naar Amster dam teruggaan. Hier zal ren nieuwe collectie worden samen, gesteld die waarschgnlijk half Febr. in Brussel zal worden ge- exposeerd Een Belgische col lectie zal dan naar Amsterdam gezonden worden. De leerlingen der middelbar scholen die deelnemen aan den opstellenwedstrijd naar aanlei ding van „Behouden Schoon heid", moeten deze opstellen vóór 25 Jan. a.s. inleveren bij den heer H. Pieters, Span jaardstraat 74, Middelburg. NEDERL. POMOL. VEREENIGING. De afd. Zeeland van de Ned. Pomol. vereeniging, hield Vrg- dag een druk bezochte verga dering in de „Prins van Oranje" te Goes, die o.m. werd bijgewoond door den inspec teur van den tuinbouw, ir. A- W. v. d. Plassche. Na een openingswoord van den heer J. Q. C. Lenshoek, die o.m. wees op de goede re sultaten van de fruitteelt in '45 na een verzoek van den heer Fhaff van den planten- ziektekundigen dienst cm me- dedeeling van gevallen van bladluis op %-ruchtboomen, sprak ir. G. de Bakker, rijks- tuinbouwconsulent over: „De bodem als productiefactor in de fruitteelt Spr- besprak uit voerig de wordingsgeschiedenis der Zeeuwsche gronden en kwam tot de conclusie dat de jonge polders veel betere re sultaten opleveren dan de oude, door de regelmatige grondsoortenverdeeling en grooten kalkrnkdom van den bodem. In oude polders dient het veen minstens 1.20 m. diep te liggen om goede resultaten te bereiken. Spr. adviseerde voor slechten grond een onder, zoek ter plaatse te doen in stellen. Op deze inleiding volgde een interessante discussie. Des middags hield de heer dr. D. J. Kuenen, ethnoloog bg den Proeftuin Zeeland, een inleiding over „De ziektebe- strgding in de fruitteelt in Engeland en wat wg er van kunnen leeren", dit n.a.v. een reis naar Engeland, waar hg een en ander bestudeerde. Ook op deze inleiding volgden eeni ge vragen. De voorzitter sloot daarop den door plm. 600 personen uit alle deelen der provincie be zochten Tuinbouwdag. De RAJUL Er doen In Hoedekenskerke en omgeving booze geruchten de ronde. Enschede, dat Hoe dekenskerke heeft geadop teerd, heeft deze gemeenit» bedacht met vorstelgke gaven, die met groote dankbaarheid ontvangen zgn en nog ontvan gen worden. Er zouden echter bg de verdeeling onregelmatig heden hebben plaats gevonden en leden van het H.A.R.K.- comité zouden zichzelf aan zienlijk hebben bevoordeeld. De politie zon zich tot ingrgpen genoodzaakt hebben gezien. Bg informatie bleek ons even wel, dat eeu lid van het H.A. R.K.-oomité zich wederrechte lijk in het bezit schijnt te heb ben gesteld van een winterjas. De jas is in beslag genomen, het comitélid uitgetreden. De andere leden van het HAU. K.-comité treft geen blaam. Met ingang van Dinsdag a.s. wordt het Nederlandsch Loods wezen, enz. i.h. 6e district thans verplaatst van Terneu- zen naar Vlissingen. De fanfarevereeniging „O.K. K." te Wemeldinge gaf in hotel Kortstanje haar jaarlgksche uitvoering. Behalve een 6-taj. op verdienstelgke wijze uitge voerde muzieknummers, werd het tooneelstuk: „Oude bokken, groene blaren" opgevoerd- Verder werd de avond ge vuld met eenige attracties. Een en ander viel zeer in den smaak. Donderdag en Vrijdag gaf het fanfaregezelschap „Mo zart" een uitvoering in de Concertzaal te Yerseke. Een vijftal muzieknummers werd zeer verdienstelgk uitgevoerd. Daarna voerde de tooneelclub „E.M.M." uit Kruiningen het kluchtspel in 3 bedrgven „De Spaensche Vlieg" op, hetwelk een waar succes werd. Onze motorvoertuigen. De minister van verkeer en nergie, ir. van Schaik, hieft medegedeeld, dat het Regee- rings Directoraat Motorrg- tuigen spoedig opgeheven zaï worden. Zgn werkzaamheden zullen worden overgenomen door het gewone ambtelijke apparaat. Sprekende over het aanta, motorrijtuigen, zeide de minis ter, dat er nu een 30.000 mo torrgwielen op den weg zgn tegen 65.000 in 1939, 37.001 vrachtauto's tegen 48.000 in 1939, 1000 autobussen teger 4500 in 1939, 50.000 personen wagens tegen 100.000 in 1939. KRABBENDLJKE. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen wc -'en opgegeven bö den agent. J. HUIJSSEN. Burgerlijke stand Goes. Overleden: M. J. W. J. Peöe- grino, 32 j., m. van T. Loop stra. M. van der Kempe, 78 V. wed. van P. Liplijn. J. P. F. Dcdmond, 18 d., z. L. Walhout. 34 j., vr. v. Jacob van der Weele. M. Ossewaarde, 87 j.. wedn. v. M. Nonnekes. A. C. von Staedel, 69 j., m. v. J. van Boven. Geboren: Elizabeth Adriana, d. v. F. H. J. Minnaar en W. Molhoek. Jakoba Cornelia, d. v. A. Enjg-else en J. P. Wolse. Marijke Cornelia, d. v. C. Ka- relse en P. Butler. Jan Corne lls, z. v. J. J. van der Peyi en C. C. Liebeman. Leuntje Aal tje, d. v. D. A. Schrijver en J. C. Sinke. Janna Elizabeth, d. v. C. Broerse en L P. Wisse. Laurens Hubert, z. v. M. Moer man en C. S. Poortvliet. Ja cob, z. v. J. van Anroog en H. Faase. Ondertrouwd: A. L Bak, 31 J. en P. Vinke, 29 j. Getrouwd: Th. de Kubber. 18 j. en W. Wgs, 20 J. J. A. Dekker, 23 j. en C. Sonke, 23 j. C. Visser. 25 j., te Rotter dam en L. A. Oosterling, 21 j. C. A. Dean, 29 j., te Newmar ket en H. Bruggeman, 21 j. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Zwolle da G, W. Ko- revaar te Goes. Cand. B. Breek, die zooals reeds gemeld Zondag 20 Jan. zijn intrede hoopt te doen bij de Ned. Herv- gemeente te Kattendyke, zal worden be vestigd door ds. J. H. H. van Beem te Amsterdam. Officieele publicaties Handelaren in den distribu tiekring Goes, die nog in het bezit zyn van punten „Keu kengerei extra' (blauw en/of rood) kunnen deze op Woens dag 16 Jan. a.s. by den dis- tributiedienst inleveren. De in levering dient te geschieden in een veelvoud van 100 punten met een minimum van 100 punten. Eventueele restant- punten dienen door de hande laren te worden bewaard. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat geen formulieren te Goes in behandeling worden genomen, die in de brievenbus van het Distributiekantoor worden gedeponeerd of per post woraen toegezonden. Al le formulieren moeten aan de betreffènde afdeeling worden aangebeden onder overlegging van de stamkaart (en). UITREIKING BRANDSTOFFENKAART T 505. De Leider van den Distribu- tiedienst 's-Heer Arendskerke maakt bekend, dat ieder gezins hoofd, al dan niet een zelfstan dige huishouding voerende, thans in aanmerking komt voor een brar.dstoffenkaart T 505. Dit geldt ook voor evacué's welke tot op heden rantsoen- bonnen brandstof ontvingen en niet in het bezit zijn van een T.D. van den Distribu'iekring 's-Heer Arendskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3