PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT NIEUW AANBOD AAN INDONESIËRS? Tkolen dient Walcheren van advies. NEDERLAND VOOR EEN JAAR IN DEN VEILIGHEIDSRAAD Uit de provincie. Hoofdredacteur Q. Bafllntljn (met fsdactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z,CV Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen- Commissie van BijstandW. Tl .ViTsii. SLST- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag 14 Jan. 1945 189e Jaargang Nummer li ABONNEMENTSPRIJS itó cenl per week. 1 3-20 per kwartaal, franco per post, r 3 43 pet kwiet.al- Losse nummers 5 cent. AUvtK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie t 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelhurg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turlkade 15, telefoon 2475. Temeuzcn Nieuwediepslraal 23 Postrekening 359300 Pro^Jteeuwsche_Lmir^ M'üdclburg- STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945 OPGERICHT. In een dezer dagen te Mid delburg gehouden bijeenkomst, weike onder leiding stond van den Commissaris der Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, is besloten tot de S)richting van de Stichting eratel Zeeland 1945. Aan de "besprekingen werd deelgeno men/ door Ged. Staten en af-; gevaardigden van de stichting „Oorlogsgetroffenen Zeeland", de stichting „Nieuw Walche ren", de stichting „Geïnun deerde grondgebruikers op Walcheren", de Samenwerken de Landbouworganisaties in Zeeland, de stichting „Scho- duw" te Zierilczee, alsmede de Kamer van Koophandel, de U. V.V. en de H.A.R.K. iDe stichting heeft ten doel overkoepelend op te treden over de vele in Zeeland be staande organisaties, die ijve ren vcor wederopbouw en her- «tel, dan wel de belangen der fsrlogsgetroffenen behartigen, evens zal de stichting de erkzaamheden van het Com missariaat Noodvoorziening, 'dat opgeheven is, voortzetten. Aanvankelijk zal de werk- aaamheid der stichting gericht zijn op den wederopbouw en de belangen der oorlogsgedu peerden, dcch zal ook de eco nomische wederopbouw niet verwaarloosd worden. Voor verschillende takken van nijverheid zullen commis sies van bijstand worden ge formeerd om in overleg met de bestaande corporaties ge meenschappelijk de belangen t>ö de centrale autoriteiten tel behartigen, een taak, waarbij de stichting haar krachten aoowel coö min eerend, als acti- veerend zal kunnen ontplooien. De afgevaardigden waren met het college van Ged. Sta ten unaniem van oordeel, dat de totstandkoming der stich ting inderdaad urgent is te achten en dat zrj zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden dSent aan te vangen. Evenals de stichtingen In de provincies Limburg, Ncord- Brabant en Gelderland, zal de Stichting Zeeland in direct contact staan met den Raad voor Herstel en Wederopbouw, bestaande uit den min.-presi dent en 6 ministers. Het stidhtings- Of 'hoofdbe stuur zal naast den Commissa ris der Koningin, ambtshalve voorzitter, bestaan uit een lid van het college van Gedep. Staten, vertegenwoordigers van meergenoemde organisa ties en enkele afgevaardigden uit de kringen van landbouw, handel en nijverheid. Aan het hoofdbestuur zal naast com missies van bystand in ieder deel der provincie Noord-, Midden- en Zuid-Zeeland oen regionale adviescommissie met een werkbureau worden toegevoegd. Aan het hoofd van elk bureau komt een directeur te staan met naast zich een administratieve kracht. Voor- loopig wordt aan de Stichting ■een levensduur toegedacht van 5 jaar. In de financiering der stich ting zal worden voorzien door bijdragen van ryk, provincie en gemeenten en door subsidies van andere instellingen, die belang hebben bij of streven naar het welzijn der provincie. Getracht zal werden de stichting nog deze maand haar werkzaamheden te doen aan vangen. Wij ontleenden bovenstaande bizonderheden aan een com muniqué, dat ons over de op richtingsvergadering werd toe gezonden. De nieuwe stichting zal on getwijfeld nuttig werk kunnen doen en wij zien dan ook met belangstelling de resultaten van haar arbeid tegemoet, Spoedig algemeene verkiezingen verwacht Dr van Mook weer naar Indiê 2000 geëvacueerden naar Nederland onderweg. De Nederlandsche regeering zal volgens den Amerikaau- sehen correspondent Kub zeer binnenkort 'n nieuw belangrijk door de Britsche regeering goedgekeurd aanbod aan de Indonesische nationallsen doen. Deze voorstellen «ouden het volgende inhouden: 1. Een spoedige algemeene verkiezing in Indonesië, mis schien al binnen twee maan den. 2. Vóór de verkiezingen zal een uitvoerende raad van door Nederlandsche zijde gewilde Indonesiërs gevormd worden. 3. De Indonesische kiezers zullen hun eigen parlement kiezen, waaraan de uitvoerende raad verantwoording ver schuldigd is. De raad ver- .tagenwoordigt het opperste binnenlandsche gezag, terwijl de internationale economische betrekkingen en de defensie in handen van de regeering van het Nederlandsche gemeenebest zullen berusten. 4. Een belofte voor onafhan kelijkheid van Indonesië bin nen een nader bepalen aan tal jaren. Voor dit laatste punt zou de Ned. regeering 20 25 jaar in gedachten hebben. Volgens Kuh zou het bekend zijn, dat de Nederlanders het idee voor staan om Ned-Indië, Surina me, Curasao en Nederland in een „ryksregeering" voor bui- tenl&ndsche betrekkingen, in ternationalen handel en defen sie op basis van een gemeene best te doen vertegenwoordi gen. DR. VAN MOCK VERTROKKEN. Dr. van Mook is Zaterdag weer naar Indië vertrokken. Gedurende drie dagen zal hij in Cairo verblijf houden om zich daar op de hoogte te stel len van den gang van zaken bij de repabrieering uit Indië. Voor zijn vertrek deelde dr. Van Mook tijdens een pers conferentie mede, dat men in de groep Sjarir een wederpar tij voor samenwerking en overleg kan vinden. en kinderen, zijn van Ban doeng naar Batavia overge bracht DE „JOH AN VAN OL- BARNEVKLDT" VER TROKKEN. De „Jtohan van Oldenbarne- veldt" is Zondag met 2000 ge- evacueerden uit Tandjong Pri- ok vertrokken. Het schip zal 10 Febr. in Engeland aanko men. Alle kinderen, die nog geen mazelen hadden gehad, werden voor het vertrek ver wijderd in verband met de ernstige mazelen-epidenne, die op de Nieuw Amsterdam'" uit brak. Het was een harde maat regel voor vele opvarenden, die echter noodzakelijk was omdat anders de gevolgen fataal had den kunnen zijn. DE STERFTE IN DE BIK MA-KAMPEN. Van de 80.000 Engelschen, Nederlanders en Indonesiërs, die door de Japanners in Bangkok verplicht te werk wa ren gesteld, stierven er 60.000. In een ander Birma-kamp stierven 17.800 geallieerde krijgsgevangenen en 35.000 In donesiërs. In sommige kampen werden de gevangenen ge dwongen 18 uur per dag te werken. Het aantal sterfgeval len wordt volgens officieele ge gevens op 50 tot 60 van het totaal geschat. ZUIVERINGSACTIE IN PADANG. In Semarang is het rustig, behalve ten Zuiden van de stad, waar het nog tob eenige incidenten i3 gekomen. In Pa- dang hebben de Engelschen, gesteund door goedwillende In donesiërs, een zuiveringsactie gevoerd, waarbij 10 Indiërs werden gearresteerd die be trokken zijn geweest bij den moord op 5 Europeanen en de ontvoering van ongeveer 20 andere Europeanen in Nov. van het vorige jaar. In Bandoeng hebben extre misten aanvallen gedaan op Europeanen in het Noordelijke deel der stad. Een aantal In donesiërs is gearresteerd. Britsch-Indische lichte artille rie beschoot doelen, die als centra van Pemoedda-concen- traties werden beschreven. Ten Zuiden van het Kemajoran- vliegveld bij Batavia vielen In donesiërs kazernementen aan. EVACUATIE VAN OUD- GEÏNTERNEERDEN. De laatsten van het trans port per vliegtuig van meer dan 1400 oud-geïnterneerden,1 voor het grootste deel vrouwen Nieuws in een notedop Min.-pres. Schermerhorn zal in de komende week ge durende enkele dagen de ver gadering der Vereenigde Vol keren bijwonen en dan de lei ding hebben van de Nederland sche delegatie. In het nieuwe partijbe stuur der C.P.N. De Waar heid" is tot voorzitter aange wezen de heer Gerben Wage naar en tot alg. secretaris Paul de Groot Twee P-O.D.-ambtenaren, Heck en v.. de Voort en een em. ployé van het Bur. Beheer ont- vreemdaen goederen van N.S. B-ers te Velzen. Fisher, diens vrouw en zoon zyn op ver denking van goederen van ge detineerden ten eigen bate te hebben aangewend en gevan- Cen tegen betaling te heb- vrijgelaten, gearresteerd. Het congres der C.P.N. „De Waarheid" heeft het Tweede Kamerlid Roestan Ef- fendi als lid geroyeerd. In 'Frankrijk dreigt een regeeringscrisis in verband met de economische moeilijk heden. Steeds feller wordt de critiek op de Gaulle. De staking van 800.000 arbeiders in de Amerikaan- sche staalindustrie, die heden, Maandag, zou ingaan, is een week uitgesteld, als gevolg van een persoonlijk ingrijpen van president Truman. De staking in het telefoonbedrijf neemt steeds gre-oter afmetin gen aan. Tot dusver zijn 12 van de 14 groote telefoonver bindingen buiten bedryf. Christiansen wordt naar Nederland overgebracht. Vandaag zal de voormalige „Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederianden", Fr. Chris tiansen, als oorlogsmisdadiger van Bad Oehlhausen naar Den Maag worden overgebracht. Hy wordt er ó.m. van verdacht het bevel gegeven te hebben in Oct. 1944 het dorp Putten plat te branden en de manne- lyke bevolking te fusilleeren als represaille-maatregel in verband met het doodscliieten van twee Duitsche officieren. Ook O berst Fritz Fullrlese, die in naam van Christiansen het oevel gaf om ln Putten hulzen in brand te steken en de mannen naar Duitschland te transporteeren, is door ge noemde commissie gearres teerd. Zyn uitlevering aan de Nederlandsche autoriteiten is binnenkort te verwachten. De president van Haiti is onder den druk van volks demonstraties afgetreden. Een driemanschap van militairen heeft de macht in handen ge nomen. De Nederlandsche strijdkrachten in Indiê. De minister van overzeesche gebiedsdeelen heeft rnedege- deld, dat volledige voorlichting over Indië onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is, daar groote deelen nog on toegankelijk zijn. Eind December waren de volgende Ned. strijdkrachten in Z.O. Azië aanwezig, dan wel bevonden zich op weg daar heen: op Java troepen ter sterkte van een regiment in fanterie; b. op de overige ei landen troepen ter sterkte van een of meer bataljons; c. bul ten Ned. Indië: 17 bataljons in fanterie aangevuld met een aantal bataljons gevormd uit voormalige krijgsgevangenen, 3 afd. luchtstrijdkrachten en reserve-eenheden, een brigade mariniers, 2 kruisers, 3 tor pedojagers, 6 onderzeeërs, 1 kanonneerboot, mijnenvegers, mijnenleggers en overig klein materieel en een afd. lucht strijdkrachten van den Marine Luchtvaartdienst. In verschillende deelen van Indië schrijdt het herstel van orde, rust en veiligheid gelei delik voort; elders laat zich het einde van dit proces nog niet schatten. Rijnland en Roergebied. Volgens de Evening Stan dard zou komende week door Bevin, Byrnes. Bidault en Wis- jinski (plaatsvervangend volks commissaris van buitenland- sche zaken van de Sovjet- Unie) een plan tot politieke en economische afscheiding van het Rijnland en het Roerge bied van Duitschland in be spreking worden genomen. Volgens dit plan zouden Rijnland en Roergebied voor onbepaalden tijd onder inter nationaal beheer komen. Binnenkort luchtdienst New YorkAmsterdam. Vrijdagmiddag is een DC. 4- machine van de American Overseas Airways op Schip hol geland, komende uit New. York, via Stockholm. Aan boord bevonden zich de vice-president van genoemde Mij. met 11 deskundigen. On middellijk werden besprekingen gevoerd. Zeer vermoedelijk zal midden Febr. of begin Maart een regelmatige vliegdienst worden geopend op Amster dam, met doorverbinding via Frankfort naar Berlijn. Over de bebouwing van den drocggekomen grond De vroegere Duitsche am bassadeur in Tokio, Stahmer, is als oorlogsmisdadiger in Ja pan gearresteerd. In Albanië is de republiek uitgeroepen. In de kringen rond koning Zog en koningin Geraldine, die te Londen ver toeven, wordt verklaard, dat men met anders verwacht had. Vergane glorie. Volgens inlichtingen uit kringen van de Ameri- kaansche handelsvloot, bestaat de mogelijkheid, dat de „Normandië" en de „Europa" voor oud roest zullen worden ver acht. De „Normandië" is door den brand van Febr. 1942 onbruikbaar geworden en ligt thans verlaten aan de kade van Brooklyn. De „Euro pa" zou evenmin nog aan de vereischten vol doen. Het opkalefateren der schepen zou waar schijnlijk te duur worden. TWEEDE KAMER VER WERPT MOTIES-JOEKES EN DONKER. Prof. Schermerhorn heeft In de voortgezette vergadering van de Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij geen anderen uitweg ziet dan de methode van herstel, gericht op een vastomlijnd program, dat een nieuw perspectief voor de toe komst opent. Als straks Wal cheren droogvalt, dan kan het niet anders of het herstel dient te geschieden volgens vaste richtlijnen, welke dicor de overheid moeten worden fegeven. Hetzelfde geldt voor en wederopbouw. Na uitvoerige discussies ver wierp de Kamer de motie Joe- kes met 17 tegen 49 stemmen en de motie Donker met 24 tegen 49 stemmen. Hierna werd beraadslaagd over de zuivering, waarbij aangedrongen werd op het vol- fen van één lijn bij de beoor- eeling. Op een vergadering te Leeuwarden is medegedeeld, dat een groot aantal gerepa- trieerden uit Ned—Indië in Friesland zal worden onderge bracht. Het Wereldgebeuren Rusland had liever Noorwegen gezien. Moeilij'kheden verwacht. Voor Nederland is de ver gadering der U.N.O. Zaterdag uitermate belangrijk geweest, omdat toen de verkiezing der niet-permanente leden van den Veiligheidsraad aan, de orde kwam, Nederland zich voor den tijd van één jaar een zetel zag toegewezen in dit lichaam. Mi nister Van Kleffens heeft met dankbaarheid deze uitverkie zing aanvaard, daar Nederland, gezien de zware offers, die het ter wille der geallieerde over winning heeft gebracht, een dergelijke onderscheiding ook wel verdiende. De Russen hadden tevoren nog getracht om de verkiezing der niet-permanente leden op de lange baan te schuiven. De rol. die zij spelen, draagt er weinig toe bij het toch al niet groote optimisme, waarmede deze conferentie is begonnen, te versterken. Molotof achtte het beneden zijn waardigheid, de conferentie bij te wonen, Wisjinsky, die leider van de Sovjet-delegatie is, vond het niet noodzakelijk om bij den aanvang van de conferentie aanwezig t« zijn en laat een reis naar den Balkan voorgaan. Gromyko, die thans waarne mend de leiding van de Sovjet delegatie heeft, heeft in San Francisco al getoond, dat hij voortreffelijk obstructie kan voeren. Hij wendt daartoe ook ditmaal zijn beste krachten aan en stelde voor geen niet- permanente leden van den Vei- ligheidsraad te kiezen, omdat de delegaties eerst ruggespraak moesten kunnen houden met hun regeeringen. Gelukkig werd deze vertragingspoging, dank zij de krachtige protes ten van den Amerikaan Byrnes en den Engelschman Bevin, terstond getorpedeerd. Trouwens, ook bij de ver kiezing van Spaak tot voor zitter der conferentie hadden de Russen zich al niet onbe tuigd gelaten. Als het aan hen gelegen had. had de conferen tie geen Europeeschen voor zitter, maar een Amerikaan- schen gekregen, wat overigens ook meer naar den zin van de Amerikanen zou zijn ge weest. De Amerikanen hebben het bij deze poging gelaten en schijnen trouwens bereid om loyaal mede te werken. Van de Russische oprechtheid moet men zich geen ai te groote voorstelling maken. De Russen hebben hun wantrouwen nog allerminst opgegeven. De andere leden van den Veiligheidsraad zijn Brazilië, Egypte, Mexico, Polen en Australië. Voorts werden Za terdag de leden van den eco- riomischen en socialen raad ge kozen, waarvan Nederland geen deel uitmaakt. By de stem ming over de aanwijzing van de niet-permanente leden van den Veiligheidsraad, is overi gens aan het licht gekomen, dat de vertegenwoordigers van Z.- en Centr. Amerika, samen met de vertegenwoordigers van het Midden-Oosten, de stem ming geheel kunnen beheer- schen en dat het dan geen en kele groote mogendheid moge lijk is, de anderen een beslis sing op te dringen. Door het toetreden van nieuwe leden zal het wellicht mogelijk zijn, het evenwicht te herstellen, het geen gewenscht is met het oog op de Sovjet-Unie, die tegen werking vreest van de Russi sche belangen. Reeds heeft de Sovjet-Unie bezwaar tegen den Raad van Vijf (den raad der ministers van buitenlandsche zaken der groote mogendheden) omdat Frankrijk en China daarin de Sovjet-belangen tegenwerken. Bij de verkiezing van de niet- permanente leden van den Vei ligheidsraad was het nu zoo., dat Rusland liever Noorwegen dan Nederland gekozen zag als vertegenwoordiger van West-Europa. De kleine mo gendheden waren echter staat, dezen Russischen wensch te dwarsboomen. Ook Engeland. Frankrijk en de V- S. steunden trouwens de Ne derlandsche candidatuur. Uit alles blijkt overigens wel dui delijk, dat er weinig voor noo- dig is, om ernstige moeilijk heden te doen ryzen. Er moet regen komen. Op Tholen, dat veel eerder dan Walcheren droog viel en waar men tijdens de Duitsche bezetting clandestien begon te spuien, heeft men reeds een oogst achter den rug en heel wat geleerd, waarmee ook de Walchersche land- en tuin bouwers in de toekomst hun voordeel kunnen doen. In een bijeenkomst te Middelburg, ge organiseerd door de Districts Landbouwcommissie voor Wal cheren, heeft de heer F. de Ronde, hoofd-assistent van den Landbouwvoorlichtingsdienst op Tholen, een en ander om trent die ervaringen meege deeld. Hierbij kwam ook ter sprake het „Wonder van Tho len", een tegen de verwach ting ryke gerstoogst op een deel van het eiland. Dit was niet zoozeer een wonder, dan wel een gevolg van de over vloedige regens, die er in Mei nog gevallen waren en den grond extra hadden ontzilt, waardoor het gewas er plot seling veel beter by ging staan. In het algemeen is een regen val van 150 tot 200 mm. tus- schen het droogvallen van den bodem en het inzaaien ver- eischt. Op Tholen was er bij dien overvloedigen Meiregen nog een 125 mm. extra bijge komen. Op Walcheren zal er nog heel wat regen moeten vallen, voordat men ook hier wonderen mag verwachten. Na de eigenlyke ontzilting heeft men een tweede en niet minder groot probleem op te lossen, dat van het* structuur- bederf van den grond. De grond moet met rust gelaten worden. De invloed van een slechte grondbehandeling doet zich na jaren nog gelden. Er was een perceel op Tholen, dat na de overstrooming van 1906 meteen veel te diep geploegd was. Het gevolg is, dat men nu, 34 jaar later, daar nog met slechte oogsten te kampen heeft. Een dergelijk gevaar doet zich speciaal voor bij zeer zware gronden. De behandeling van geïnundeerde gronden met gips had, zooals men ook wel verwachtte, op Tholen uit stekende resultaten. Van dit gips, dat gratis door Land- bouwherstel werd verstrekt en uit België wordt aangevoerd, kreeg men 1500 kg. per ha. Vele landbouwers hadden reeds een tweede gift ontvangen. Vervolgens sprak de heet de Ronde over de keuze en de inzaai der gewassen. GersL komt in de eerste plaats in aanmerking, verder tarwe en haver. De opbrengst van de laatste was tegengevallen. In, het algemeen bleek het graan tamelijk vochtig te zijn, zoodat werd aangeraden den oogst niet al te vlug binnen te ha len. Van de suikerbieten was het suikergehalte eenige pro centen minder dan normaal, de voederbieten zouden waar schijnlijk minder houdbaar zijn. Met vlas had men heel goede resultaten bereikt, het was echter nogal zoutgevoelig ge bleken. Aardappelen zijn voor geïnundeerde gronden nog minder geschikt. De smaak bleek "zeer ver schillend te zijn. Sommige par. tijen waren behoorlijk, andere niet om te eten. Waarschijnlijk zullen ook de aardappelen niet *Toed houdbaar zijn. Ook aan le behandeling van net gras land werd aandacht gewijd. Om voor het vee spoedig voedsel te hebben, raadde spre ker de Walchersche landbou wers aan een hooggelegen stuk bouwland tijdelijk met raygras te bezaaien, daar vooral de eersie zomerperiode voor het vee niet gemakkelyk zal zijn. Ook het onkruid, waaronder vooral de zoute melde, bleken de koeien in het geheel niet te versmaden; ze hadden alleen, door den zouten kost, wat meer drinken noodig gehad. Als de plant, die na een inundatie het meest voor in zaai in aanmerking komt, noemde de heer De Ronde lu- cerneklaver. Met de beste wenschen voor het herstel en de resultaten op Walcheren eindigde spr. zyn uitvoerige en overzichtelijke uiteenzetting. Graf van gefusllleerden ontdekt? OPGRAVINGEN BIJ VALKENISSE BEGONNEN. Hedenmorgen te omstreeks negen uur is men in de duinen by Valkenis se begonnen met liet opgraven van eenige lyken. Voorloopige onderzoekingen hebben namelyk uitgewezen, dat hier personen begravien liggen. Vermoedelijk betreft het vySf slachtoffers van de Na- zi-terreur, drie Belgen en twee Zeeuwen, die omstreeks Sept. 1944 door de Deutsche Wehr- inacht zyn neergeschoten. De plaats, waar de stoffe lijke resten begraven liggen, kon vastgesteld worden dank zy de aanwijzingen van den Pool Jan Rebeczky, die ver plicht ia het Duitsche leger diende, maar direct nadat con tact met de geallieerden tot stand was gekomen, zich aan sloot bij het Poolsche leger. TENTOONSTELLING „BEHOUDEN SCHOONHEID" GESLOTEN. Zondagmiddag is de tentoon stelling „Behouden Schoon heid", die met medewerking van de Z.V.U., te Middelburg werd gehouden, gesloten- Ge durende 4 weken heeft men van deze prachtige collectie Oude Meesters kunnen genie ten en er is van deze mogelijk heid een dankbaar gebruik ge maakt. Bij de sluiting noteerde men 9517 bezoekers, w-o. 2000 leer lingen van middelbare-, Ulo- en vakscholen, afkomstig uit alle deelen van de provincie en zelfs daarbuiten. O.m. kwam er een school uit Bergen op Zoom naar de Zeeuwsche hoof dl stad. Hieruit spreekt wel een groote waardeering voor het gebodene en men kan dan ook, nu de deuren van het gebouw aan de Wagenaarstraat voor de laatste maal gesloten wer den, eenvoudig zeggen, dat de ze tentoonstelling van „Behou den Schoonheid" in de Zeeuw sche hoofdstad een succes is geweest- Het is de bedoeling dat de schilderijen eerst naar Amster dam teruggaan. Hier zal een nieuwe collectie worden samen gesteld die waarschijnlijk half Febr. in Brussel zal worden ge- exposeerd- Een Belgische col lectie zal dan naar Amsterdam gezonden worden. De leerlingen der middelbar scholen die deelnemen aan den opstellenwedstrijd naar aanlei ding van „Behouden Schoon heid", moeten deze opstellen vóór 25 Jan. a.s. inleveren bij den heer H. Pieters, Span jaardstraat 74, Middelburg. NEDERL. POMOL. VEREENIGING. De afd. Zeeland van de Ned. Pomol. vereeniging, hield Vrij dag een druk bezochte verga dering in de „Prins van Oranje" te Goes, die o.m. werd bijgewoond door den inspec teur van den tuinbouw, ir. A. W. v. d. Plasscihe. Na een openingswoord van den heer J. Q. C. Lenshoek, die o.m. wees op de goede re sultaten van de fruitteelt in '45 en na een verzoek van den heer Phaff van den pianten- ziektekundigen dienst cm me- 'dededing van gevallen van bladluis op vruchtboomen, sprak ir. Gl de Bakker, rijks- luinbouwconsulent over: „De bodem als productiefactor in de fruitteelt". Spr- besprak uit voerig de wordingsgeschiedenis der Zeeuwsche gronden en kwam tot de conclusie dat de jonge polders veel betere re sultaten opleveren dan de oude, door de regelmatige grondsoorten verdeeling en grooten kalkrijkdom van den bodem. In oude polders dient het veen minstens 1.20 m. diep te liggen om goede resultaten te bereiken. Spr. adviseerde voor slechten grond een onder zoek ter plaatse te doen in stellen. Op deze inleiding volgde een interessante discussie. Des middags hield de heer dr. D. J. Kuenen, ethnoloog by den Proeftuin Zeeland, een inleiding over „De ziektebe strijding in de fruitteelt in Engeland en wat wy er van kunnen leeren", dit n.a.v. een reis naar Engeland, waar hij een en ander bestudeerde. Ook op deze inleiding volgden eeni ge vragen. De voorzitter sloot daarop den door-plm. 600 personen uit alle deelen der provincie be zochten Tuinbouwdag. De gemeentewerkman B. te Aardenburg moest op den donkeren zolder der openbare school de ieiding der centrale verwarming nazien, waarbij hij naast de loopplank stapte en midden in een klas met kin dereu terecht kwam. Gelukkig werd geen der kinderen ge deerd. B. zelf echter, die van een hoogte van 5 meter naar beneden viel, bezeerde zich nog al en werd duizelig naar huis vervoerd. Hem werd vol slagen rust voorgeschreven. De tijdelijke Raad van Oost- burg kwam Woensdagavond voor de eerste maal Ln open bare vergadering bijeen. We gens gebrek aan ruimte in het gemeentehuis, werd deze ver gadering gehouden in de bo venzaal van café de Vuijst. zittend den eed aflegden) wer den tot wethouders gekozen de heeren Daansen en v. Kam pen. Burg. v Dongen bracht dank aan de heeren Mijs en Modde, die als wethouders en waar nemend burgemeester zooveel werk hebben verricht en zoo veel hebben bereikt. De tijd van puin en nood- herstel, aldus spr., ligt nu ach ter ons. Spr. sprak den wensch uit, dat in 1946 met den we deropbouw kan worden begon nen. Tot afgevaardigde naar de vergadering Waterleiding Mij. „Zeeuwsch Vlaanderen", werd benoemd de heer Daansen en tot plaatsvervanger de heer v. Kampen. Uit de rondvraag bleek dat er zeer veel critiek is op de wijze waarop het noodherstel van diverse werken wordt uit gevoerd. De voorzitter deelde mede, de toezegging te hebben gekre gen dat het herstel van de openbare school en ook de ambachtsschool nu met den meesten spoed ter hand zal worden genomen. Na afloop van de vergade ring toonde de heer Zuidweg, zulks by verhindering van ir. Klokke, een zeer duidelijke maquette van het ontwerp- herbouwplan Oostburg. Te Axel is de gasprys met 1 cent per m3 verhoogd. De raad van Zuidzande heeft na een Nieuwjaarsrede van den burgemeester, eervol ont slag verleend aan mej. J. C. L. van Male, onderwijzeres, we gens benoeming te Vlissingen. Adhaesie werd betuigd aan een adres van den raad te Kortgene, aan den minister van onderwijs, inzake afschaf fing van den standplaatsaftrek. De gemeentebegrooting voor 1945 werd vastgesteld voorden gewonen dienst in ontvang en uitgaaf op 73.571.26, met eer. bijdrage van den kapitaal- dienst ad 6000. De kapitaal- dienst laat als eindcijfer zien: inkomsten f 690.84, uitgaven 13.654,84, nadeelig slot 6750. Hierna werd vastge steld de gemeentebegrooting 1946: inkomsten en uitgaven gewone dienst 52.450, met bijdrage van den kapitaaldienst van 11.000. Kapitaaldienst: inkomsten 6904,84, uitgaven 18.554.84, nadeelig slot i 11.750. Het bedrag per leer ling der o.l. school werd voor 1945 en 1946 resp. vast gesteld op 9.15 en 12.49. Tenslotte gaf de burgemeester een uiteenzetting van het We- cleropbouwplan. In de alg. vergadering van de afd. Zuidzande van het Groene Kruis werd tot bode- magazijnmeester benoemd de heer J- v. d. Vijver. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren dr- Buma, Iz. Lu- teijnBouwens, J. Catsman, P. Hubregtse en H. P. Everwijn. In de vacatures J- I. Bril en A Brakman werden gekozen de heeren A. J. Lako en P. Lu- teijnBouwens. De bestuurs functies werden als volgt ver deeld: dr. Buma, voorz-, H. P Everwijn, secretaris-penning meester, en de overigen lid. Als vertegenwoordiger in het be stuur van de ver. voor wijk verpleging werd herbenoemd de heer H. P. Everwijn- De torenklok van Zuidzande is thans weer terug. Aange zien de toren verwoest is, werd de klok voorloopig opgeborgen, cloch het ligt in de bedoeling haar dit jaar in een voorloo- pigen klokkenspel te montee- ren- Na beëédiging der raadsle den (waarbë raadsleden BKESKENS. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen wc -'en opgegeven bij den :ent. G. DE MEIER. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Zwolle ds. G. W. Ko- reva&r te Goes. Onze motorvoertuigen. De minister van verkeer en nergie, ir. van Schaik, heeft medegedeeld, dat het Regee- rings Directoraat. Motorrij tuigen spoedig opgeheven zal worden. Zyn werkzaamheden zullen worden overgenomen door het gewone ambtelijke apparaat. Sprekende over het aantal motorrijtuigen, zeide de minis ter, dat er nu een 30.000 mo torrijwielen op den weg zijn tegen 65.000 in 1939, 37.000 vrachtauto's tegen 48.000 in 1939, 1000 autobussen tegen 4500 in 1939, 50.000 personen wagens tegen lOU.dOO in 1939. WEER KOFFIE EN THEE. Op 18 Januari zai een nieu we bon voor 100 gram koffie worden aangewezen. Op 1 Februari wordt wederom een rantsoen van 50 gram thee beschikbaar gesteld. De conclusie trekken, dat de distributie van deze arti kelen regelmatig voortgezel za! worden, is echter voorba rig. Voorshands zijn we nog zoo a hankelijk van de groot te van den aanvoer van thee en vooral koffie, dat niet ver der dan één of twee perioden vooruit kan worden gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1