PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT SOLDATEN, VOOR WIE DE OORLOG NIET VOORBIJ IS. Prof. Schermerhorn spreekt. OUVERTURE IN LONDEN. Uit de provincie. Hoofdredacteur G. Ballintljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C, i.o.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. Zaterdag 12 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 10 ABONNEMENTSFWIJS 2b cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post. ƒ5.43 per kwartaal. Losse nummers 5 cent auvck- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT minimum oer advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen: Waistraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londcnsche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedlepstraat 23 Postrekening 359300 Prov Zeeuwsche Courant. Middelburg- MEMORANDUM- GERBRANDY GEREED Min.-pres. Schermerhorn heeft Donderdag in de Tweede Kamer de belangwekkende mededeeling gedaan, dat prof. Gerbrandy zijn memorandum over het beleid der in Londen gevestigde Nederlandsche re- ge&ringen voltooid heeft. En met gespannen verwachting alen wy thans de publi catie van dit document te gemoet, in de hoop, dat de in stanties, die nog altijd aan de dagbladen een minimale hoe veelheid papier toewezen, de mogelijkheid zullen scheppen om aan dit document de aan dacht te besteden, waarop het recht heeft. Immers: er hangt over het beleid der Londensche kabinet ten nog altijd een sluier van geheimzinnigheid en er zyn vele Nederlanders, die zoowel in den bezettingstijd, als daar na scherpe critiek hebben ge uit op deze ministeries. Deze critiek is van ernsti- gen aard. Men verwijt de Lon densche regeering, dat zy in de moeilijke oogenblikken, die het Nederlandsche volk onder het juk der Duitschers moest doormaken, onvoldoende lei ding heeft gegeven aan ons volk. Er wordt haar verweten, dat zij beloofde, alle mogelijke maatregelen te nemen om de bevrijding van ons volk te be spoedigen, maar dat van die maatregelen in de practijk weinig gebleken is. Er werd beloofd, dat alles gedaan zou worden om onmiddellijk na de bevrijding den nood van het volk te lenigen en ook hier van zou in de practijk weinig te merken zijn geweest. De verzetsbeweging zou onvol doende zijn gesteund en onvol doende zijn bewapend. Wie weet, wat er gebeurd zou zijn, als in Sept. 1944 in den tijd van den Dollen Dinsdag toen alles wat Duitscher of N.S.B.-er was in paniek ge raakte en hals over kop de beenen nam, een flink bewa pend onder grondsch leger Krachtdadig in had kunnen grij pen. Het is niet denkbeeldig, dat ons land dan zich zelf had kunnen bevrijden dat het hel dendrama van Arnhem zich niet had behoeven te voltrek ken, dat het Westen den hon- Serwinter en het geheele land e massa-deportatie, bespaard zouden zijn gebleven Dan wordt het verwijt hoord, dat V m het Zuiden bevrijd was, *..et energiek be gonnen is mee de vorming van een eigen vrijwilligersleger, dat de dienstplicht met is in- fevoerd. Als dat wel was ge- eurd, zou er in den zomer van 1945 een heel wat sterker leger gereed hebben gestaan om naar Indië te worden gezonden, dan nu helaas het geval was. Zou de situatie zich dan op dezelf de wijze ontwikkeld hebben Niemand zal natuurlijk de ongelooflijke moeilijkheden wegcijferen, waarmede de Londensche regeeringen te kampen hadden. Niemand was bovendien in bezet Nederland in staat, zich een juist oordeel te vormen over het beleid van de kabinetten. Het is dus zeer goed mogelijk, dat deze critiek onjuist is, misplaatst. Maar zij leeft bjj velen. Daarom is het goed, dat ook deze zaak wordt opgehelderd, dat klaarheid wordt verschaft. Hoe vaak hoort men niet be weren, dat de Nederlandsche regeering in Londen zich te veel in een hoek heeft laten drukken, niet voldoende op de bres heeft gestaan voor de be langen van het Nederlandsche volk Als dat zoo is en het zal blijken na de publicatie van het memorandum-Ger- brandy en het daarop volgen de parlementaire debat dient de verantwoordelijkheid daar voor in alle openbaarheid vast gesteld te worden. Als dat niet zoo is, zal ongerechtvaardigde critiek ook voor goed den kop in worden gedrukt. Vandaar de algemeene be langstelling voor het memoran dum van prof. Gerbrandy. Eén ding pleit al biJ voor baat voor den toenmaligen min-pres. Churchill had voor hem en zijn beleid een groot respect en heeft daaraan in het openbaar uitdrukking ge geven. Maar Churchill had meer aan zijn hoofd, dan de Neder landsche aangelegenheden en wij. Nederlanders, achtten die Nederlandsche belangen pri mair. Het is daarom geenszins uit gesloten, dat Churchills oor- ceel en dat der Nederlanders in deze materie sterk uiteen zullen loopen. De Kabinetsformatie. De herverkaveling van Walcheren Memorandum-Gerbrand- gereed. Moties ingediend. De minister-president, prof. Schermerhorn, heeft Donder dag in de Tweede Kamer me degedeeld, dat de begrooting voor 1946 vermoedelijk 1 Mrt. a.s. zal kunnen worden in gediend. De kabinetsformatie bespre kende, wees spr. er op, dat verschillende ministers uit de verzetsbeweging zyn voortge komen en dat anderen den geest van herstel en vernieu wing onderschrijven. By de sa menstelling van het kabinet werd ook de heer Schouten geraadpleegd. De eischen der a.r. om de oude Kamers ter stond in het leven te roepen om een bepaalde porte feuille door een bepaalden partijgenoot te doen bezetten, konden niet ingewilligd wor den. Niettemin heeft een harer leden, de minister ven oor. log, in het kabinet zitting ge nomen. Spr. handhaaft de meening, dat het kabinet na tionaal is. Wrok en teleurstelling wor den gewekt omdat leden van dc illegaliteit, die hun paata nog niet hebben gevonden, velen, die voor den vyand hebben gewerkt, op goede plaatsen zien. Dit wordt gehanteerd door lieden, die onrust zoeken en dat geeft aanleiding tot gebeurtenissen, die ons ver ontrusten. De ontbinding van de gebundelde georganiseerde illegaliteit sal zich geleidelijk voltrekken. De opheffing van de Groote Advies Commissie, die geschieden zou by het op treden der tydelijke Staten Generaal, is verschoven naar het tydstip van het optreden van de gekozen volksvertegen woordiging. Voor alles moet voorkomen worden, dat de illegaliteit po litiek tot gelding wordt ge bracht, doch dat zal alleen kunnen geschieden als de so ciale verhoudingen worden hersteld. By de behandeling van grondslag en program van het kabinet zeide spr., dat puin ruimen, straatvegen en res tauraties noodig zijn, maar dat daarachter het perspectief van den opbouw van een na tionale democratie gericht op herstel en vernieuwing, welke een socialistischen inslag zal vertoonen, geopend wordt. Een wetsontwerp tot nationalisa tie van de mynen ia in voor. bereiding. Gemeenschap^beheer zal in bepaalde gevallen noodzake- lijk zyn. Socialisatie van den landbouwgrond is geenszins een programpunt van de re geering. Op Walcheren wordt met medewerking van de bevolking niet anders be oogd dan een herverkaveling van den grond, waarbij een groot gedeelte weer aan de particuliere eigenaren zal wor den teruggegeven. Van in breuk op de persoonlijke vrij heid op Walcheren is geen sprake. Spr. herinnert er In dit verband aan, op hoeveel tegenstand de eerste ruilver kavelingen stuitte. Thans denkt men er heel anders over. Van dit kabinet is geen staatssocialisme te Wachten. De nieuwe Partij van den Arbeid, welke gesticht wordt, DE ANTLJOODSCHE ACTIVITEIT. Hoe naüw Anton Mussert by de maatregelen tot joden- vernietiging was betrokken, hlgkt uit zijn voornemen tot bijwoning van het Internatio naal anti-Joodsch congres, dat op order van Hitier 11 Juli 1944 te Krakau zou gehouden worden. Mussert was hiertoe speciaal uitgenoodigd door Rosenberg tijdens het bezoek van dezen laatste aan Neder land, zoo wordt uit Neuren berg gemeld. De militaire gebeurtenissen in het Westen noopten de na zi's van het congres af te is niet hetzelfde als de S.D. A.P., al steunen vele vooraan staande figuren dezer laatste partg haar. Het memorandum van prof. Gerbrandy is gereed. Hy wil echter eerst nog overleg ple gen met zyn Londensche col lega's. Wat de zaak-De Geer be treft, het zou wenschelyk zyn om ook dit onderwerp aan de openbaarheid prys te geven, Mogelijk dat het witboek van prof. Gerbrandy hierover licht brengt. De Kamer kan zich, b.v. door een parlementaire enquête, hierover licht ver schaffen, hetgeen eveneens geldt voor wat zich heeft af gespeeld. Rondom het ontslag aan gen. Reynders vóór den oorlog. Wat de Zondagrust be- treft, verwachtte spr., dat op den duur in Europa een 5- daagsche werkweek voldoende zal zyn; de Zaterdag zou dan aan sport en ontspanning kunnen worden besteed. Minister Kolfschoten achtte de wetsbesluiten rechtsgeldig tot stand gekomen. Zoowel de heer Donked (s.d- a.p.) en Joekes (v.d.) dienden moties in om onverwyld tot le galisatie der noodbesluiten e komen- De toestand in Indië. Gen.-majoor van Str&aten vraagt ontslag. Ook generaaLmajoor N. L. W. van Straaten heeft ontslag uit den militairen dienst ge vraagd. De redenen hiervan weigerde hg op te geven, maar wel legde hg er den nadruk op, dat zijn ontslag-aanvrage niet in verband stond met de mog< lijkheid, dat een jongere offi cier tot commandant van het K.NJLL. zou worden benoemd. Alle gewapende leden van de T.KR. zyn te Buitenzori geconcentreerd en ontwapend Eerst dan, wanneer hun intégri- tei£ vaststaat zullen de wapens teruggegeven worden. Bandoeng wordt door pest geteisterd. De voedseltoestand is door boycot der Pemoeda's slecht. Te Batavia is een con ferentie begonnen betreffende de evacuatie van de ongeveer 13.000 geïnterneerden uit de door de Indonesiërs bezette ge bieden. Het aantal Japansche krygsgevangenen, dat uit con centratiekampen op Java moet worden geëvacueerd bedraagt naar schatting 56.000. Belangrijke tarwe-invoer. Tot 1 Dec. 1.1. werden ln ons land 1.183.428 ton inge voerd, w.o. 397.155 t. tarwe, 107.836 t gerst, 6025 t. rogge, 2039 t. thee, 3918 t. koffie, 13% millioen k.g. ryst, 14.053 t. suiker per maand, 10.853 t. vleesch en spek, 225.798 t. kunstmest, 16.821 t. land- bouwzaden en 2964 t, land bouwmachines, 112.886 t vee- voeder, 1874 paarden en 1897 ossen- Het Wereldgebe'-^n Attlee's groote openingsrede. Vrede In China. Het proces te Neurenberg Donderdag ia de conferentie der Vereenigde Volkeren in Londen begonnen en het was een grootsche ouverture. Het heeft geen zin om de redevoe ringen, die op deze eerste bgeenkomst werden gehouden, uitvoerig weer te geven. Woorden zyn woorden en dl- plomatenwoorden wegen licht. Het gaat om den geest, die er heerschbe en die geest was goed. Hier kwamen politici byeen, die voelden welk een ondraaglyke taak op hun schouders rust en beseften, tot welk een schoone vol einding zy deze taak kunnen brengen. De Columblaan Angel open de de bgeenkomst. De belang- rykste redevoering evenwel werd gehouden door den Brit- schen premier Attlee. Attlee sprak indrukwekkende woor den, goede w-oorden, die uiting gaven aan slechts één verlan gen: een wereld op te bou wen, die de geesel van den oorlog niet meer zal kennen, een wereld, waarin vrede en geiykheid voor allen zal be staan, een wereld zonder vrees, wantrouwen en na ijver. Moge dit doel worden be reikt. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, is tot voorzitter der confe rentie gekozen, met 28 tegen 23 stemmen op zyn Noorscnen collega Trygve Lie. Onze Ne derlandsche minister van bui tenlandsche zaken van KI ef fens kreeg dus geen kans. Spaak ia zoo langzamerhand een Europeesche figuur ge worden, ln veel sterkere mate dan van Kleffens, die den laatsten tijd nog al op den achtergrond is geraakt en van wien men niet veel hoort. Spaak verdient deze hooge onderscheiding ten volle. Nu maar afwachten, wat er tot ftand wordt gebracht. Is het een gunstig voortee ken, dat de opening van de Conferentie der Vereenigde Volkeren de U(nited) N(ati- ons) O(rganisation), samen valt met het einde van den beginnenden burgeroorlog in China? De Amerikaansche ambas sadeur ln China (de ex-op perbevelhebber voor Oost- Azië), generaal Marshall, heeft bemiddeld tusschen de aanhangers van Tajang Kal Tsjek en de Chineesche com munisten. De vyandelykheden zyn gestaakt, het kanonge bulder zwygt ook daar. Moge het een gunstig voor teeken zyn voor de U.N.O.- conferentie! In Neurenberg is Donder dag de beschuldiging voorge lezen tegen den ex-gouverneur- generaal van het gouverne ment-generaal, Frank. Hy dacht dat men weinig van hem wiet. maar al zyn dag boeken bleken gevonden Frank vond het niet leuk, hetgeen begrijpeiyk is. KORTE PREDICAT1E AAN DEN ONBEKENDEN ARBEIDER. Wij loopen aUeh weer in het gareel Na de véle .vrije dagen vóór en van en na het Kerstfeest volgen nu weer dagen van ge- stagen arbeid. De scholen (voorzoover ver- xoarmd) zijn begonnen. De bedrijven voorzoover van materiaal voorzien) wer ken op volle toeren. De kantoren voorzoover voor grïepbacïllen onvatbaar maken overuren. Allen, die werkwillig zijn, zien het jaar 19^6 als jaar van den wedcropbouiv en herbouw veronderstelt inspanning. In alle landen van de wereld staan monumenten voor den onbekenden soldaatHi) gaf zijn leven voor de vrijheid en, schoon onbekend, hy verdient den dank van het nageslacht. Er is echter ook een slag. veld van den arbeid en ter zy de van dit operatieterrem staat het gedenkteeken ter eere van den onbekenden arbeider, den harden werker in de stilte. Wat een zegen is het om dit nieuwe jaar je werk met plezier te doen. Er is, ook in onze moderne maatschappij, nog arbeidsvreugde. En wie die arbeidsvreugde mist, hoore en overdenke het woord van Jezus Christus Myn Vader werkt tot nu toe en ik werk ook. Ik geloof in God, den Vader, den Almachtige, die werkt en 't werk van Jezus is de bron van myn kracht voor mijn dage- Itfksch werk. Het Evangelie vraagt om de volle ontplooiing va» al mijn krachten i» dienst van God en i» dienst van mijn medemensch. Hulde aan den onbekenden arbeider Span u in. Werk door. Wees standvastig, onwankelbaar, te allen tijde overvloedig in het werk van God en weet, dat uw arbeid in den Heer nooit tevergeefsch is. Want Jezus de Gekruisigde zeide: Het is vol bracht. B. Nieuws in een notedop Tusschen de N.V. Frits Diepen vliegtuigen te Tilburg en de N.V. Ned. vliegtuigen- fabriek Fokker te Amsterdam zijn besprekingen gaande over den bouw van een belangryk aantal zakenvliegtuigen. Aan boord van de „At lantic", liggende hy de scheepswerf Piet Hein te Bol- nes, ontstond een woorden wisseling tusschen de schip pers A. G. Wassink en den 55-jarigen H. Wisgers. De twist liep zoo hoog, dat Was sink Wisgers met sen stuk yzer op het hoofd sloeg, waardoor deze onmiddellyk werd gedood. Wegens het niet-inwil ligen van looneischen heeft de E.V.C. besloten de directie van de hoogovens te IJmuiden een ultimatum te stellen, dat Woensdag 16 Jan., 12 uur, af loopt. De Japansche min.-pres. Sjidehara heeft besloten, dat zijn regeering niet zal aftre den. De voormalige premier van Hongarye, von Bardossy, is ter dood gebracht. Zuid-Afrika heeft te lij den onder een droogte-periode. De opbrengst van mais, vleesch, zuivelproducten en aardappelen is sterk geredu ceerd. Dag in dag uit onder het verraderlijkste vuur. Vuur-discipline gaat voor Parade-discipline. Onze artikelen over de „Vrye Krygsgevangenen" heb ben nog al wat stof doen opwaaien, zooveel zelfs, dat Overste van Hasselt dezer da gen in De Gouden Poorte" te Middelburg een persconfe rentie belegde ten einde een en ander te bespreken. Zooals men zich zal herinneren, viel de inhoud van onze artikelen in twee gedeelten uiteen. Eén deel had betrekking op een gebrek aan discipline by de Nederlandsche militairen, die met de bewaking der in Mid delburg vertoevende Duit schers zyn belast. Het andere gedeelte sloeg op het feit, dat men in Middelburg Duitschers zonder geleide kon zien rond- loopen. 9 Welnu: het gebrek aan dis cipline werd toegegeven. Deze militairen zyn geen model gedrilde soldaten, die keurig kunnen marcheeren en op een parade een schitterend figuur zouden slaan. Wat er op den Eersten Kerstdag geschiedde was niet zooals het behoorde en degenen, die zich aan een overtreding schuldig maak ten, zyn gestraft. Ook andere incidenten hebben zich voor gedaan. Heb is een dezer da gen onder meer voorgekomen, dat een wachtpost, die in ge prikkelde stemming verkeer de, waarschuwingsschoten los te toen Iemand zich niet ver genoeg van het trottoir ver wijderde en dit schob verge zeld liet gaan van den uit roep: Volgende keer Is het raak, denk daaraan De medaille heeft echter ook een andere zyde. En het is niet meer dan biliyk, dat men ook daarop het volle licht laat vallen. De thans ln Middelburg gelegerde soldaten zyn man nen, die zich in November van het vorige jaar als vrywilliger hebben gemeld en dadelyk be gonnen zyn met het ruimen van mynen. Zy hebben daarby een buitengewone heldhaftig heid aan den dag gelegd. Het 2de R.I., waartoe zy behoo- reü, heeft zich, eigen lyfsge- vaar niet tellend, gewyd aan de taak, het land vrjj van mynen te maken en heeft dat op een voorbeeldige wyze ge daan, zoo voorbeeldig, dat wy, wat het mynenruimen betreft Frankryk, België en Dene marken byvoorbeeld verre vooruit zyn. Dit werk heeft zware offers gekost. Ongeveer 40 procent van de manschappen heeft er het leven by ingeboet, of werd zwaar gewond, verminkt. Het is goed, dat men zich ccn oogenblik rekenschap geeft van dit feit. En daarna be denkt, dat deze mannen zich door deze hooge verliescyfers niet lieten afbrengen van hun taak, maar vastbesloten mee door zyn gegaan. En hoe! Het is voorgekomen, dat een hunner in een mijnenveld op een S-mifn trapte. Er res ten dan nog ruim 4 seconden voor de explosie volgt. De man had zichzelf kunnen dekken, maar z(jn kameraden zouden dan het slachtoffer zyn ge worden. Daarom hield hy z(Jn voet op de myn, riep: Dek ken! De anderen dekten zich, maar het kostte dezen held een voet. Een compagnie zag in kort tijdsbestek enkele onderoffi cieren verongelukken, juist toen nieuwe recruten voor het eerst medehielpen bij het my nenruimen. Bleek lagen na. thuiskomst de nieuwelingen op hnn britsen. Eten lustten ze niet meer. Toen sprong er echter een korporaal op en En verdtoch die mynen ruimen! En de recruten gingen het mijnenveld weer in en maak ten de helsche projectielen onschadeiyk. 9 9 9 Deze mannen hebben dan misschien geen paradediscipli ne, zeer zeker hebben zy vuurdiscipline, zoo merkte Overste van Hasselt op. Hun leven heeft dag in dag uit gevaar geloopen en loopt het by het mynenruimen nog. Voor hen is de oorlog nog aller minst voorby, zy staan in het mynenveld nog uur na uur bloot aan het meest verrader lijke vuur dat men zich den ken kan. En my, aldus Over ste van Hasselt, kan het daarom niet zoo veel schelen, of zy zich eens een enkelen keer ondisciplinair gedragen ploeg van Nederlandsche mtj- nenruimers heeft al meer ver liezen geleden, dan de geheele Prinses Irene-brigade en stuk voor stuk zyn deze mannen geen gewone soldaten, maar „specialisten", die zich op bui tengewone wyze hebben onder scheiden. Nu zyn er Duitschers om de mynen te ruimen. Die Duitschers moeten worden bewaakt. Een compagnie Ne derlanders op Walcheren hun aantal is ingekrompen, mede doordat contingenten vry willigere naar Indië zyn vertrokken, want 75 van deze vrywilligers gA&t naar Indië! heeft tot taak 600 Duitschers te bewaken. Daar toe is het noodzakelyk, dat de Nederlanders drie. vier da- en achtereen wacht kloppen, iy hebben een zeer, zeer zwa- ren dienst. Maar zy houden vol. En gaan voort met het verrichten van hun taak, ook als straks de Duitschers weg zullen zyn en als zrj wéér duizenden my nen moeten ruimen. 9*9 Dit zy'n feiten, die ons on bekend waren. Feiten, die een ander licht op de zaak wer pen. En zeer zeker niet on vermeld mogen blijven. Als men deze dingen weet, zal men bereid zyn, als er eens iets geschiedt, dat niet volledig door den beugel kan, een anderen kant uit te kij ken. Want deze mynenrui- mers doen een uitermate nut tig werk, waarby zy hun Ie- ven in de waagschaal stellen. En vuurdiscipline is daarby inderdaad van heel wat meer waarde, Donderdagmiddag is de „At lantis" met 699 zieken en 14 dooden uit Indië, gekomen met dan paradediscipllne. de „Oranje", te Amsteidam e— 0vcr jj», ..Vrije Krijgsge- gearriveerd. Prinses Juliana en or hun schoenen altyd even i vangenen in een volgend ar- was aanwezig om de terug- netjes gepoetst zijn. Deze(tikeL keerenden te begroeten. OVERDRACHT WERKZAAMHEDEN C.N.V. Zooads bekend zyn de werk zaamheden van het Commis sariaat Noodvoorziening Ge teisterde gebieden thans afge- loopen. Alles, dat in verband staat met de distributie van handgereedschap en met de afwikkeling van alle distribu- tie-contröle geschiedt van dien datum af door het ryksbureau voor metalen, afd. machines. Daar tevens het volledig ar chief is overgedragen, kan zoo noodig in brieven worden verwezen naar vroegere cor respondentie met de subsectie acquisitie en gereedschappen van het C.N.V. gevoerd. GEEN VERPLICHTE LEVERING VAN REGEERINGSGOED AAN GETEISTERDE GEBIEDEN. In het kader der beperking van overheidsmaatregelen is bepaald, dat na 1 Januari '46 de verplichting om door de re geering aangekochte goederen volgens een bepaald verdee- lingsschema aan de geteis terde gebieden te leveren, Is vervallen. AARDENBURG. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen wc den opgegeven by den agent. J. BRUUNOOGE. BURGEMEESTERS VAN BIGGEKERKE EN WESTKAPELLE BENOEMD. BH K B. is me* ingang van 15 Januari 1946 benoemd tot burgemeester der gemeente Biggekerke de heer J. L. Dreg. mans, die sinds 1935 burge meester der gemeente Koude- kerke is- Gedurende den bezet tingstijd heeft hy zyn ambt 2 jaar en 4 maanden onderbro ken. Hij zal ook in Koudekerke zyn functie blyven vervullen. Met ingang van Dinsdag 15 Januari 1946 is tot burgemees ter van de gemeente Westka- peile benoemd jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland- Bij KB. van 28 Dec. is tot kantonrechterplaatsvervanger herbenoemd in het kanton Middelburg: mr. C. M. Kegge; in het kanton Ternezen: mr. G. Tichelman en mr. H. B. L. de Rechter en in het kanton Zie- rikzee: mr. Ch. J. B. Du Croo. Radlopeilstation te Westkapelle. Te Westkapelle wordt thans een radiopeilstation voor de scheepvaart ingericht. Het niet terug. station te Vlissingen keert In den Zuiveringsraad voor spoorwegen, luchtvaart energiebedrijven werd ojn. tot lid benoemd de heer C. A. van Woelderen, oud-burgemeester van Vlissingen. By KB. van 2T Dec. 1945 zyn benoemd by het tribunaal voor het arrondissement Mid delburg voor 1646: tot voorz. van de eerst, kamer tevens president van het tribunaal, mr. M. Vlaming, advocaat en procureur te Yerseke; tot voorz. van de tweede kamer J. J. Rus, Inspcteur der belas tingen te Oostburg; tot plaats vervangend voorz. jhr. mr. T. A. J. W. Schorer t- Middelburg. FILMVOORSTELLING VOOR DE DIJKWERKERS. De Bataafsche Import My. heeft voor de, by de Droogma king Walcheren te werkgesteL de arbeiders, 5 filmvoorstel lingen gegeven in de cantines by Rammekens, Vrouwenpol der, De Nolle en Westkapelle. In Westkapelle vonden 2 voor stellingen plaats wegens het groote aantal arbeiders. De zeer interessante film van het wereldgebeuren „Van put tot pomp", waarby door den heer Slr-ian een duldelyke en populaire toelichting werd gegeven, viel zeer in den smaak. Den organisatoren en de heer Moermond en den operateur-Verhoeff komen voor hun initiatief en moeite een woord van lof toe. Centralisatie van bouw- en woningtoezicht op Zuid- en Noord-Beveland. Met ingang van 1 Jan. 1946 is een centralisatie van open bare werken en van bouw- en woningtoezicht op Z.- en N„ Beveland tot stand gekomen. De dienst, die den naam Dienst Openbare werken Bevelanden kreeg, wordt uitgeoefend door het bur. van gemeentewerken te Goes en 5 districtsopzich- Volgende periode weer boter. Dank zy het optreden van e nige verruiming in de ba terpositie, zal voor de periode van 20 Jan. tot 2 Febr. be halve de gewone 250 gr. bo ter voor de kinderen van 0—4 jaar, ook weer 125 gr. boter aan personen van 4 jaar en ouder kunnen worden toege wezen, hoewel dit aanvanke- lyk met in de bedoeling lag. De veehouders en hun gezins leden zullen op hun margari nebonnen, geldend voor bo vengenoemde periode, even eens boter ontvangen op de wyze zooals voor 25 Nov. jl. ïebruikelyk was. Tenzy de joterproductie ook verder nog byzonder mocht meevallen, terwyl daarnaast de geïmpor teerde boter zal helpen, dan zullen ook na 2 Febr. veehou der zoowel als gewone consu. menten van 4 j. en ouder, voorloopig weer met marga rine genoegen moeten nemen DE „ATLANTIS" GEARRIVEERD tere, die verspreid zyn over de beide eilanden. De opzichters zyn gestation- neerd te Yerseke, Kruiningen, 's-Heer Arendskerke, Ove- zande en Wissekerke. Vrijdag 18 Jan. a.s. houdt de Coöp. Veilingsver. „Walche ren" W.A. een groententeelt- dag in Schuttershof te Middel burg. Op deze bgeenkomst, die toegankelijk zal zyn voor iede- ren land- en tuinbouwer, zul len als sprekers optreden de heeren ir. den Bakker, Wattel en de Wilde. Woensdagavond hield de Domburgsche V.V.V. de eerste ledenvergadering na 10 Juni 1940. Het bestuur heeft 3 le de.. verloren: de heeren Van Tuyll en J. de Jonge (seer.) door vertrek, den heer W Trielier (penn.) door overlij den. Met byzondere waardee ring herdacht de voorz., dr. B. Vaandrager, de heeren De Jonge en Trieller. Het gansche archief, het re clamemateriaal enz. gingen in vlammen op. De aantrekkeiyk- heden der badplaats t-w. boaeh, duin enz. zyn vernield, ge schonden of onveilig. Het bestuur wilde zich door deze bgeenkomst oriënteeren in de meeningen der leden om binnenkort daaruit een werk plan te projecteeren Als nieu we bestuursleden werden ge kozen de heeren A. Bosdyk, P. de Kam Az. en G. Tiche laar. Om de hotels en pensions op gang te brengen zou men ze moeten vrymaken van eva- cué's, maar de trage voortgang van den woningbouw te West kapelle geeft geen hoop op een snelle oplossing. Ook te Dom burg zyn herstel en nieuw bouw zeer urgent alsmede de veiligmaking van strand en duin. In de Ned. Herv. kerk te Westkapelle is herbenoemd tot ouderling L. Minderhoud Lzn. en benoemd P. Westerbeke in de plaats van P. E. Fijn. Tot diakenen zijn herbenoemd A. Lievense en K. Boogaard. Offlcleele publicaties De Leider van den Distribu- tiedienst te Ooetburg, maakt bekend dat nog eenige werk- kleeding van geallieerde goe deren aanwezig is. Aanvragen daar\'oor kunnen tot 15 Januari 1946 ingeleverd worden. Burgerlijke stand IJZENDUKE. Geboren: Egbert Albert Ma rie, z. van R. de Pauw en M. Boerjan; Marie Antoinette Jacqueline, d. van A. M. van Oers en L. J. de Clerck; Bea trix Maria, d. van. P. J. v. d. Broucke en J. M. Goossens; fheophilus Johannes, z. van 1'. B. Goole en van A, van Daele; Theo Camilius Petrus, van J. J. Coryn en M. M. van Voren; Roger George Ma rie, z. van G. V. Doens en I. M. Buyse; Germania Maria, d. van J. de Keyzer en C. L, M. Herteleer. Overleden: P. Tourné, 83 j., wedn. van St. van de Veire; W, Suwyn, 53 j., echtg. van H. Versteeg. Getrouwd: C. Goossens, 66 j., wedn. van L. M. Mullaert en M. S. J. de Deckere, 55 j„ wed. van P. B. Dellaert. Kerknieuws Geref- kerken. Aangenomen naar Vlaardingen Th. H. van Andel te O. en W. Souburg. Ds. V. W. F. B. SCHMIDT OVERLEDEN. Op ruim 49-jarigen leeftyd overleed dezer dagen ds V. W. F. B. Schmidt, sedert 30 Mei 1926 Evang. Luthersch predi kant te Schiedam, die van 19251926 predikant te Groede waa PREDIKBEURTEN. Biervliet: 10 ds. v. d. Ham; Groede: 10 ds. Derksen: Nieuwvliet: 2 ds. Derksen: Oostburg: 2 ds. v. Roy en, Re- tranchement: 11 dB. v. Ype- ren; Schoondyke: 1.30 ds. Franke; LJzendyke: 10 ds. v. 't Hooft (H.D.); Hoek: 10 en 2.30 ds. Kromhout; Terneu zen: 10 en 2.30 (H.A. en Dankz.) dr. Cazemier. Geref. kerken: Aardenburg: 9.30 en 3 ds. Tiemens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1