PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT „De toekomst der wereld ligt in uw handen" Koning George spreekl tot de Ver. Volkeren. Het reizen in Z.-Vlaanderen Bestaande verbindingen onvoldoende. Uit de provincie. Hoofdredacteur G- Ballintij'n (met redactloneete medewerking van dr. W. H, Beekenkamp). Uitgave: Sllch- ting P-Z.C, i.o.. Middelburg. Druk: firma F van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlisslngen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 11 Januari 1946 lS9e Jaargang Nummer 9 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. t 3-45 per kwartaal. Loss© nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 3~— Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turtkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov Zeeuwsctie Courant. Middelburg. DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. Er is den 5den Jan. door dc leden van 't politiek overleg tusschen de N.V.B., deS.D.A.P., de V.D.B., C.D.U. en 'n deei van de Christofoorgroep 'n be langrijk besluit genomen. Nog in den loop van deze maanu zullen aan de verschillende partijcon. ressen voorstellen worden gedaan om de eigen partij-organisatie te ontbinden en te doen o ~aan in de nieuw te vormen Party van den Arbeid. Men kan dit besluit niet an ders dan toejuichen. Reeds voor den ooriog oetreurden ve len de hopelooze verdeeldheid van het Nederlandsche volk, dac by verkiezingen de keuze had tusschen c-ndidaten van een belachelijk grcot aantal partijen. Velen gevoelden toen reeds de behoefte aan samen bundeling, zagen echter geen kans hun veriangen daarnaar in werkelijkheid om te zetten. Tydens de oorlogsjaren nam het verlangen naar eenheid nog in aanzienlijke mate toe en als resultaat daarvan mag men thans de stichting van de Party van den Arbeid begroe ten. Nog in Februari zal de nieu we party worden geconstitu eerd en zij zal dus deelnemen aan de komende verkiezingen. In de practijk zal men dus naast de A.R., de C.H., R.iC-Partij en C.P.N. een nieuwe groote party den verkiezingsstrijd zien aan binden, de Partij van den Arbeid. Ware het mogelijk ge weest nauwe bindingen tot stand te brengen tusschen A.R. en C.H., dan zouden dus 4 groote partijen in het strijd perk zyn getreden. Nu zijn het er nog 5, waarmede ongetwij feld toch een belangrijke schrede in de goede richting is gedaan. Engeland en de V.S. hebben nooit nadeel, wel voordeel on dervonden van hun geringe aantal politieke partijen. In Frankrijk is het drie-partijen stelsel automatisch gegroeid. Ook in Nederland gaat bet den goeden kant uit. De politieke studiecommissie Van de wordende partij heeft een beginselprogramma gefor muleerd. Het omvat le de erkenning Het Wereldgebeuren DUITSCHE CRITIEK DE GEALLIEERDEN Ribbentrop was geen echie „von". door de partij van de democra tie als beginsel, 2e een zich richten van het economisch leven op een rechtvaardige en doelmatr voorziening in de behoeden van allen, waarbtf Winstbejag als richtsnoer wordt verworpen. In deze par. wordt de socialisatie van de beschikkingsmacht of van den eigendom der voortbrengings- middelen voorgesteld. In een derde punt wordt de noodzake lijkheid van een rechtsorde van den arbeid voorgesteld; in punt 4 de staat als rechtsstaat erkend. Hieraan wordt toege voegd, dat van den staat „kan noen mag worden gevraagd, dat hij zich stelt op den grond slag van een kerkelijke uelijde- nis". maar als „mede verant woordelijk voor ons geestelijk erfgoed, zich gebonden behoort te achten aan zedelijke nor men". In punt 5 worat de ge. lijkberechtigdheid en vrijheid van elk lia der gemeenschap omschreven; in punt 6 de taax van de overheid jegens het geestelijk en zedelijk leven van het volk en van haar stand punt t.a.v. de kerken. In een volgend programmapunt be paalt de partij haar standpunt t.a.v. huwelijk en gezin en ver volgens dat jegens de rechten en plichten van ouders inzake onderwijs. Een voorloopig partijbestuur zal worden geformeerd, dat na de verkiezingen door een defi nitief zal worden vervangen. Aan den vooravond van de Conferentie der Vereenigde Volkeren hebben de 51 minis ters van buitenlandse!) e za ken, die te Londen vertoeven, aangezeten aan een eenvoudl- gen maaltijd, die door Ko ning George werd aangeboden in het paleis van St. James. Een eenvoudig maal. dat evenwel genuttigd werd van gouden borden, met gouden vorken, lepels en messen, van gouden schalen. Het bestond uit soep, kreeft met mayon naise, gebraden patrijs en ijs. Ook de Nederlandsche mi nister van buitenlandsche za ken, mr. van Kleffens, nam aan den maaltijd deel. Koning George hield een welkomstrede, waarin hij de beteekenis van deze confe rentie recht deed wedervaren. „Het is u in handen gege ven", zeide hij, „het geluk van millioenen medemenschen en millioenen nakomelingen te maken of te breken. Gij zult fundamenten moeten leg gen voor een nieuwe wereld, waarin geen conflict, als waardoor onze wereld nog pas op de grens van algeheele ver nietiging is gebracht, meer mogelijk mag zijn. Een nieuwe wereld, waarin mannen en vrouwen de gelegenheid zullen kunnen vinden het goede, dat in hen is, ten volle tot ont plooiing te brengen'' Refereerend aan de in het charter der Vereenigde Vol- keren tot uitdrukking gebrach te principes van gelijke rech ten voor alle menschen en alle naties, wees de koning er op, dat het lidmaatschap van de UNO beteekent: dienst baarheid aan de geheele ge meenschap van volkeren en niet alleen maar zelfzuchtige verdediging van nationale be langen en dat de taken van de nieuwe organisatie ten dienste van de menschheid niet onmiddellijk in hun ge heel tot uitvoering gebracht kunnen worden, zelfs in het geheel niet uitgevoerd kun nen worden, indien men zich niet toelegt op zelfbeheer- sching, geduld en verdraag, .mheid. np bekend gemaakt wordt, ver- wacht men, dat de Duitsche staalproductie tot minder dan een derde van die in 1929 toen 18.500.000 ton zal worden gereduceerd. Zelfs een capaciteit van 6.000.000 ton per jaar kan echter som migen geallieerden bezwaar lijk schijnen in verband met een oorfogspotentieel. Voor 2 Februari moeten dus enkele Telefoonstaking in de V. s. Byna 8000 arbeiders van den teleioondienst in 44 staten zyn in staking gegaan, waardoor een onderbreking dreigt van de telefoondiensten in het heele land. De staking van 7000 em- ployé's van de telegraafmaat- flchappy Western Union blyft voortgang vinden zonder dat een spoedige regeling valt te verwachten. De Trans-Oceani sche telegraaf- en radiodienst ia naar schatting tot 60 pro cent van het normale gedaald. Nieuws in een notedop Te Delfzijl is de kust vaarder „Wilda" aangekomen, niet o.m. de korbegolfzender installatie van Kootwijk aan boord, die in Blumenthal by Bremen werd teruggevonden. De waarde cfer goederen wordt 2P enkele millioenen geschat, fw worden ook nog 2 schepen roet machines en plaatijzer voor fabrieken en werven in Nederland verwacht. Britsche officieren heb ben generaal N. von Below, die waarschijnlijk de eenige nog overlevende onderteekenaar is van Hitler's privé-testament, gearresteerd. Van de 25.441 door de nazis gedeporteerde Belgische Joden zijn er slechts 1196 te ruggekeerd. ~tVo!gens de Daily Mail Y°4 j ui£ Stockholm gemeld, 2? T.6 ?ov3et-Unie aan de vjnsche kust, tegenover Zwe- «en, versterkingen aanlegt. In Duitschland gaat het proces in Neurenberg voort, zonder dat er op dit oogen- blik groot nieuws over valt te vermelden. Het merkwaar digste is eigenlijk de onthul ling, dat von Ribbentrop, die een ouden, afgeleefden indruk maakt, geen echte „von" was. Hij kreeg het „von" pas in 1929 voor zijn naam, toen hij door een zekere Gertrud von Ribbentrop in Hamburg ge adopteerd werd. Belangwekkender is, dat de Duitschers allerminst tevreden zijn over het geallieerde be stuur en dat tot uiting bren gen ook. Het Amerikaansche opperbe vel in Duitschland heeft zich n.l. genoodzaakt gezien om te waarschuwen, dat indien de Duitsche „eerste-ministers" in de Amerikaansche zóne geen einde maken aan de Duitsche critiek op de politiek der ge allieerden ten aanzien van Duitschland, door het militair gezag maatregelen genomen zullen worden om er een einde aan te maken. Clay deed deze waarschuwing hoo- ren op een bijeenkomst van den raad van eerste-ministers te Stuttgart. Er is namelijk gebleken, dat leiders van de Duitsche sociaal-democratische party op plaatselijke bijeenkomsten hun afkeuring uitspreken over de politiek der geallieerden in het algemeen en 4at zij de door de Amerikanen uitge voerde vernietiging van Duit sche wapenfabrieken „unfair" noemen en „een poging om Duitschland te vernietigen". Dat hadden de door Duitsch land overweldigde volkeren tijdens den oorlog eens moeten doen! Toch gaan de Amerikanen voort meer vrijheid te ver- leenen. Er komen nu voorloo- pige parlementen in Beieren en Wurfcemberg. Of men er goed aan doet zoo snel weer een parlemen tair leven te herstellen is de vraag. Belangwekkend is de tij ding, dat de geallieerden thans bezig zijn ae industri- eele positie Van Duitschland in de toekomst vast te stellen. Speciaal aan de staalproductie zal aandacht worden gewijd. Ofschoon hieromtrent niets MEER INCIDENTEN OP SUMATRA. Op Java vrij rustig. Op Sumatra en vooral in Atjeh nemen de incidenten in aantal toe. De toestand schijnt chaotisch. Er worden zware gevech ten gemeld tusschen Indone siër^ en Japanners, die vol gens Amerikaansche radio berichten, onder geallieerd commando, de orde en rust moeten herstellen. Op Java Is het oude vlieg veld bij Semarang van Indo nesiërs gezuiverd. In de stad braken branden uit. Ook wor den weer concentraties ten Z. en W. der stad gemeld. Ten Z. van Bandoeng en in Buitenzorg is het rustig. Ook in Soerabaja wordt het leven weer normaal. Wel schijnen, met de burgers, veel onge- wenschte elementen in de stad terug te komen. In het gebied van Boedoe- ran, ten Z. van Soerabaja, hoorde men Dinsdag zwaar geschut. In Batavia duren de huis zoekingen in Kramat voort. Te Pekalengan en Tegal von den eenige gevechten plaats, veroorzaakt door „jonge heet hoofden", aldus Nasir, de nieuwe republikeinsche „minis, ter van voorlichting". „Gen. majoor" Soebardjo is benoemd tot opperbevelhebber. Sjahrir zal voortaan persoon lijk alle zaken tusschen Indo nesiërs en Britten, Nederlan- ers en niet-Indonesiërs be handelen. Eenigen tijd geleden werd 'n „relief-drop"-vlucht naar Ma- lang ondernomen, waar 3000 Europeanen en 3000 Neder landsche onderdanen (Indo- Europeanen) geïsoleerd waren onder Japansche bewaking. Het neergeworpene werd echter door inheemschen ge stolen. Later werden opnieuw 1000 kg. medicamenten en een hoeveelheid voedingspakketten uitgegooid. Deze tocht is vei lig kunnen geschieden door overleg met Indonesische lei ders. Te Colombo zijn weer ruim 1850 evacuee's uit Semarang aangekomen, w.o. 700 Neder landers. Tevoren waren reeds een 500-tal personen aange komen met de „Prinses Bea trix". 4 MIJNENVEGERS VOOR DE NED. MARINE. De Ned. marine zal 4 in Australië gebouwde mijnen vegers van 938 ton van de Britsche marine overnemen, die den naam „Ternate", „Ti- dore", „Ambon" en „Banda" zullen krijgen. NIEUWE BONNEN Van 6 tot en met 19 JanuarL BONKAARTEN KA, KB, KC 601. Jam: 554 250 gr. jam, stroop ed. Aardappelen: 555 en B 56 1 kg. Melk: A 55 1% 1-, B 55 en C 55 3 1. BONKAARTEN KD, KE 601- Jam: 649 250 gr. jam, stroop ed. Melk: 650 5 1. Aardappelen: 651 11". TABAKSKAARTEN ENZ. T 08 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 08 100 gr. chocolade of sui kerwerken- X 08 100 gr. chocolade of sui kerwerken- Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 11 Jan. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst m.i.v. Maandag 14 Jan. mag worden afgele verd- Op bon 555 wordt 1 kg. aard. appelen voor personen van 4 jaar en ouder beschikbaar ge steld. Gerekend wordt, dat dit door de weersomstandigheden zeer lage rantsoen uit de eer der verstrekte wekelijksche voorschotten met 2 kg. kan worden aangevuld. Bij deelneming aan maaltij- den van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 551 of 646 voor vleesch en 555 voor aardappelen worden ingeleverd. NIEUWE TEXTIELKAARTEN. Nieuwe textielkaarten zul len in het voorjaar worden uitgereikt, meldt „De Tijd". Er zal o.m. in vrij ruime mate tricot ondergoederen op gekocht kunnen worden. Groo. te stukken, als mantels, jas- sen en costuums blijven voor alsnog alleen op speciale ver gunningen verkrijgbaar. Strijd in China geëindigd. Namens de Centrale Chinee- sche regeering en de Chinee- sche communisten is Donder dag het bevel gegeven tot hel onmiddellijk stopzetten van de vijandelijkheden door de ge wapende strijdkrachten van beide martijen. Ontwricht familieleven in Engeland. Het familieleven in Engeland is meer ont wricht dan ooit en zeer groot is het aantal bui tenechtelijke geboorten. In 1943 bedroeg het aantal 12% van het totaal aantal geboorten, ofwel 1 op 8. Ook in het huwelijk waren de verhoudingen niet veel beter, want in 1944 wa ren er meer dan 17.000 echtscheidingen en meer dan 16.000 paren werden fescheiden van tafel en ed. Als men daaraan diegenen toevoegt die zoo uit elkaar gegaan zijn, zouden er ongeveer tusschen 50.000 en 60.000 huwelyken zijn, die mislukten. Sinds lang mislukt er op de 5 huwelyken één. HET REGEERINGSBELEID BESPROKEN. De Tweede Kamer heeft Woensdag vergaderd. De heer Joekes (v.d.) wees er op dat aan het memorandum, dat prof. Gerbrandy samenstelt over de gestes der Ned. re geering te Londen, ook de overige ministers dienen mede te werken. Mocht dit niet het geval zyn, dan moeten deze oud-ministers uitgenoodigd worden zelfstandig een me- morandum samen te stellen. Spr. betreurde het dat er geen anti-revolutionnairen in het kabinet zijn opgenomen. Her stel van de democratische instellingen en den rechts staat moet een der eerste ta ken van de regeering zijn. Beperking van het ambtena ren-apparaat is noodig. Hoe groot is het bureau Nationale Veiligheid en wat doet dit bu reau nu nog? Het optreden van dit bureau doet nog wel eens denken aan de dictato riale allures uit den bezet tingstijd. Vrouwelijke candi- daten moeten bij de benoeming van burgemeestersambten in aanmerking komen. Oudere officieren moeten bij den op bouw van onze weermacht niet gepasseerd worden. Nood maatregelen dienen gelegali seerd te worden door het par lement. De heer Bierema (lib.) vroeg snelle indiening van het me morandum van prof. Gerbran dy. Deze is benoemd tot af gevaardigde van Nederland by de algemeene vergadering der Vereenigde Volkeren te Londen. Beteekent deze be noeming dat het memorandum gereed is? Spr. vroeg of be paalde afdeelingen van het Militaire Gezag na de ophef, fing van dit instituut niet onder anderen naam zyn blij ven bestaan. Aan de geld smijterij en de erge corruptie in het ambtenarencorps dient onmiddellijk een einde te wor den gemaakt. De heer Zandt (s.g.p.) ver zocht maatregelen om de hei liging van den Zondag te be- vorderen, o.m. door het ver bieden van sportwedstrijden op Zondag en het beperken van den treinenloop. Oud-minister Burger over zijn ontslag. De oud-minister van binnen- landsche zaken in het Londen- sche kabinet, mr. J. W. A. Burger, heeft in een vergade ring van de S.D.A.P. te Gro ningen o.m. over zijn ontslag medegedeeld, dat hij destijds den toenmaligen min.-pres. had geschreven zijn ambt neer te leggen, indien het M,G. niet binnen de grenzen van zijn bevoegdheden zou blyven, in dien er geen vertegenwoordi gende lichamen zouden komen en l i slotte indien er geen ka tholieke ministers in het kabi net zouden worden opgenomen Dit. ontslag voigde inderdaad, aldus mr. Burger, maar de regeering greep voor de moti veering ervan terug op een door mr. Burger reeds veertien dagen eerder gehouden radio rede inzake de zuivering. Mr. Burger weerlegde de beschul digingen. Zijn ontslag-aan vrage kwam ongeveer gelijk tijdig met die van dé ministers ALbarda en v. a. Tempel. Ra dio-Oranje deelde eerst alleen het ontslag van eerstgenoemde mede. 14 dagen later, toen radio-Hilversum het bericht van het ontslag der beide an dere ministers uitzond, ont leend aan de Amerikaansche radio, kwam Radio-Oranje er ook mee. - In Finland dreigt er een regeeringscrisis. De positie van maarschalk Mannerheim schijnt onhoudbaar, als gevolg van onthullingen over zijn houding tydens den oorlog. Ook contact met Walcheren en Beveland laat te wenschen. Het reizen in Zeeuwsch- Vuianderen is geen onverdeeld genoegen en speciaal de ver bindingen van Oost naar West en omgekeerd laten nog veel te wenschen, terwijl de reizi gers naar en van Walcheren over een onuitputtelijk geduld moeten beschikken. Wilt U eenige voorbeelden? De Z.V.T.M heeft drie maal per dag een dienst naar Bres- kens. De eerste om 6.30 van Terneuzen, Westsluis (pl.m. uur loopen van de stad); 6.25 van Sas van Gent; aankomst Breskens 8.25; dus aansluiting op de boot BreskensVlissin- ;en van 8.40. De tweede tram vertrekt 11.15 van Terneuzen; 11.10 van Sas van Gent; aankomst Breskens 13.20. De boot ver trekt 12.50 van Breskens, dus moeten de reizigers wachten tot 14.50. of wel 1% uur. De derde of laatste gelegen heid is om 16.15 uit Terneu zen: 16.10 uit Sas van Gent: aankomst Breskens 18-22, met aansiuiting op de boot van 18.50. Om van Terneuzen naar Vlissingen te reizen, heeft men dus noodig resp. pl-m. 3, 4% of 3 k 3% uur. Maar lezers, nu reizen we van Vlissingen naar Terneu- zen en vertrekken met de boot van 7.40, zijn te 8.10 in Bres kens en te 10.50 in Terneuzen dus ook hier pl.m. 3% uur. Neemt men de boot van 9.50 uit Vlissingen, dan moet men wachten tot 13.40 in Breskens, om te 15.45 in Terneuzen te zijn, dus doet men er dan pl.m 6 uur oiver. Reist men daarentegen met de boot van 11.50 uit Vlissin- fen, dan behoeft men slechts uur en 20 minuten in Bres kens te wachten en is men eveneens om 15.45 in Terneu- de booten van 13.50 en uit Vlissingen is., geen aansluiting, daar de eerstvolgende en laatste tram vertrekt om 18.45 uur. Wij vestigen speciaal de aandacht op deze dienstrege ling, omdat zoovele reizigers, niet alleen van Terneuzen en Sas van Gent, maar ook uit de gemeenten, gelegen aan deze lijn, op den veerdienst VlissingenBreskens zyn aan gewezen. De verbinding via Terneuzen •Hoedekenskerke (nog steeds een particuliere onderneming), of PerkpolderKruiningen, is voor deze reizigers heelemaal een hopeloos geval. Met groote dankbaarheid hebben zeer vele reizigers reed3 gebruik gemaakt van de gastvrijheid van het loods wezen, dat een vrij geregel- den dienst onderhoudt van Terneuzen naar Vlissingen, 's morgens vertrek 7-30 uit Ter neuzen en 10.30 uit Vlissingen. Voor honderden is dit een uit komst geweest. Helaas zal ook deze dienst, met de overplaatsing van het loodswezen naar Vlissingen, wel spoedig worden gestaakt. Hoe treurig het is gesteld met de verbindingen in Z. Vlaanderen zelf, toonen de volgende voorbeelden: Wanneer men vanuit Ter neuzen een bezoek wil bren gen aan Aavdenburg, is men aangewezen op de vroegtram, dus 6.30 uit Terneuzen. Men is dan, bij normaal verloop, 10.25 in Aardenburg, dus maar 4 uren. Men moet dan wachten tot 16.50 om weer een verbin ding te hebben naar Terneu zen, alwaar men om 20.50 ar riveert, alzoo eveneens een reisduur van 4 uur. Nog hopeleozer is een be zoek aan Sluis, waar men des morgens eveneens na 4 uur boemelen arriveert, doch dat men reeds om 15.25 weer moet verlaten, om te 20.50 in Ter neuzen te arriveeren; dus een reisje van slechts5% uur. Wij hebben hier slechts eeni- voorbeelden aangehaald, waaruit blijkt hoe droevig het met het verkeer in Zeeuwsch- Vlaanderen is gesteld. Wij zijn overtuigd, dat ook de tramweg-maatschappijen met groote moeilijkheden heb ben te kampen, speciaal de S. B.M., met haar materieel. Toch zyn wij van meening, dat door gemeenschappelijk overleg tusschen de tramweg- maatschappijen, de Provinci al Bcotdienst en de Nederl. Spoorwegen, betere resultaten kunnen worden verkregen. UITREIS VERGUNNINGEN. Mt ingang van 15 Jan. zullen voor reizen naar het buiten land geen uitreisvergunningen meer noodig zijn. Hiermede komt de toestemming van het Bureau Nationale Veiligheid te vervallen. Noodig blijven voorloopig een geldig Neder- lansch paspoort en het visum voor het land waar men heen wenscht te gaan, evenals voor de landen, waar men doorheen reist. Voor zakenreizen, waarvoor men deviezen wenscht, blyven de zgn. .dres de mission", te verkrijgen bij het ministerie van handel en nijverheid, Be- zuidenhout 58, noodig. BELGISCHE REGEERING SSTEUN AAN VISSCHERU. Te Oostende wordt verno men, dat de regeering er mede instemt voor 50 tegemoet te komen in de kosten van het herstel of van de nieuwe in stallaties van de Belgische .sloepen en trawlers voor de viscnvangst, die tijdens den oorlog verschillende opdrach ten voor de Royal Navy heb ben verricht. AXEL. Advertenties voor en abonne menten op ons blad kunnen worden opgegeven bij den agènt. F. VAN TATENHOVE. ZUIVERINGSRAAD DETAILHANDEL EN AMBACHT. Tot voorzitter van den zui veringsraad voor detailhandel en ambacht voor Zeeland benoemd mr. B. D. H. ellegen te Middelburg en tot leden o.m. C. Caljouw, mr. J. J. Snoep, L. A. Bouwman, A. A. de Troye, L. J. v. 't West- ende en A. C. J. Maljers, allen te M'burg; A. C. van Malland, L. Schmelzer, beiden Vlissingen; M. Siervogel, M. A v. d. Heli, A. de Roo. J. J. van Melle, allen te Goes; A. G. M. Markusse, Wissekerk'e, C. Douw en L. G. Joosse, Oude- lande, S. Groenleer, Kapelle, D J. Sinke. Yerseke, mr. G. Ti chelman, W. de Groene, J. B. Ruben, allen Terneuzen, P. Vergouwe, Biervliet, J. Hoofd man, Breskens, I. de Hulster, te Groede, mr. H. B. L. de Réchter, Hulst, P. A. van Dongen, Zuiddorpe, A. Rade makers, Hontenisse. EERE-DOCTORAAT MEJ. DR. DINGEMANSE. Dinsdag werd aan de gem. Universiteit van Amsterdam het eere-doctoraat in de neeskunde overhandigd aan mej. dr. E. Dingemanse, ge boortig uit Nw.- en St. Joos- iand, conservatrice van het pharmaco-therapeutisch labo ratorium der Amsterdamsche Universiteit. Deze jonge doctor heeft uit gevonden om uit veel minder materiaal de dagdosis voor een diabetes te krijgen en de zui verheid van de preparaten tot 't twintigvoudige op te voeren, nog zuiverder aan ae gekristal liseerde insuline in Amerika. Onder haar leiding zijn o.m. ook nieuwe methodes gevonden om geslachtshormonen chemisch aan te toonen, waardoor de di agnose of men kanker heeft, eerder gesteld kan worden. DE STRIJD TEGEN DEN GIFHANDEL. De afgeioopen maanden heb ben ambtenaren van den C.C. D. en politie in den strijd tegen den gifhandel veel medewer king van het publiek onder vonden. Deze steun heeft in belangrijke mate bijgedragen cot hec verkrijgen van goede resultaten. Om de hulp zoo ef fectief mogelijk te doen zyn, is het gew *scht dat men weet waar vermeende overtredingen kunnen worden aangegeven. Hét Gewestelijke hoofd van den C.C.D. te Goes, Groote Markt 28. By besluit van den minister van openbare werken en we deropbouw is ir. H. A. Fer guson, ingenieur van den rijks waterstaat in bijzonderen dienst te Middelburg, aange wezen voor den dienst der opruiming in de groote rivie ren. Uitvoering „Bel Canto". De R.K. Cultureele Ver- eeniging te Middelburg, die in November als onderafd. van de PI. Kath. Gemeenschap werd opgericht, opende haar winterpi ogramma Woensdag jl. met een uitvoering door het jongenskoor „Bel Canto", onder leiding van Pierre van Hauwe. Na oen kort openings woord van den heer N. Tromp, voorzitter der cultureele ver- eeniging, bracht het koor een zeer gevarieerd programma ten gehoore, waarvan de num mers ook kwalitatief nogal uiteen liepen. Uitgevoerd wer den o.ra. een 3-stemmige mis van Pierre van Hauwe, oude Nederlandsche en Franse ne kerstliederen en eenige popu laire liederen. Zoowel pianiste als koor gaven een toegift. Voor de pianiste waren er na afloop bloemen. De heer C. J. Bouwens, mon teur bij de P.Z.E.M. te Mid delburg, herdacht Donderdag zyn zilveren dienstjubileum. Nadat de jubilaris namens de directie was gecomplimen teerd, werd hij toegesproken door ir. H. Everwijn, het hoofd van den dienst, den heer A. M. Koolwijk, onder wiens leiding hy te Vlissingen het eerst werkzaam was, den heer A. Baljé namens het personeel uit Vlissingen en den heer A. H. Donze, hoofd van de afd. inkoop, als tegenwoordig chef. Den jubilaris werden namens directie en personeel cadeaux. bloemen en een oorkonde aan geboden. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. M. NysseKorstanje, 33 j.* Wolphaartsdijk: huisarrest op geheven, ontzetting rechten. J. Hollestel--, 54 j., landar beider, Ovezande: 4 mnd inter fering, ontzetting rechten. A. M. Jansen, 45 j.. winke lier, Hans./eert: 22 mnd. in- terneering, verb, verkl. ver mogen boven bedrag van 2500, ontzetting rechten C. v, d. Klippe, 47 j., aan* nemer,' Vlissingen verb, ver kl. vermogen met uitzondering van de vermogens bes tanddee- len die hij bezat per 10 Mei '40, en ontzetting reen ten. Oorlogsschade aan huisraad RECELINQ VERSCHENEN Verschenen is de regeling oorlogsschade aan huisraad. Voor elk stuk verloren ge gaan huisraad wordt door het Ryk in het algemeen vergoed de aankoopprns verminderd met 'n redelijk bedrag vóór af schrijving. Mocht de op deze wijde berekende vergoedng evenwel beneden de verkoop waarde blyven, dan wordt deze verkoopwaarde aangehouden. Anderzijds worden by herstel baar beschadigde goederen de herstelkosten vergoed. Naast beperkende bepalin gen ta-v. luxe voorwerpen enz. zooals bontmantels, sieraden, olezierjachten. renpaarden enz. en de uitsluiting van eert vergoeding voor verloren gel den. geldswaardige papieren en genotmiddelen, wordt de bijdrage aan een maximum ge bonden dat verband houdt met de huurwaarde van de woning resp- de grootte van het schip. Zoo zal bij een huurwaarde van 500 per jaar in de groo te steden Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht ten hoogste 4500, in kleinere ste den ten hoogste 5550 en op het platteland ten hoogste 6000 worden toegekend, ter wijl voor het huisraad op een sleepschip van 300 m3 water verplaatsing niet meer dan 1500 beschikbaar zal worden gesteld. Het maximum wordt echter voor elk inwonend ge- zinslia beneden de 6 jaar ver hoogd met 75 en ieder ander inwonend gezinslid met 125, Ten behoeve van evacué s, wier goederen waren opgesla gen, jonge menschen, wier hu welijksuitzet verloren ging enz., dus huisraad dat niet meer of nog met in een be- >aalde woning tot een huis- ïouding diende, zyn de noo- dige waarborgen geschapen. Omdat de rijksbijdrage voorts allee, bestemd is om 'n getroffen gezin weer op de >een te helpen, moest aaar, waar geheele gezinnen zyn uit geroeid of uitgestorven, de vererving van de bijdrage worden beperkt. De uitbetaling van een ryksbijdrage, die op f iGO of meer is vastgesteld, geschiedt niet in contanten, maar door overschrijving op een spaar bankboekje van de Midden- standsbank N.V. Het tegoed, dat 2% rente bedraagt, kan slechts opgenomen wor den om de aanschaffing van ander huisraad te betalen. Geschiedde de aanschaffing reeds vóór de uitreiking van het spaarboekje, dan mogen na toestemming van de schade enquête-com missie de belanghebbenden het reeds uitgegeven bedrag op nemen. Bij aanschaffingen na de uitreiking van het spaar boekje moet de winkelier een koopbriefje teekenen, den be langhebbenden bij het spaar boekje verstrekt. Het getee- kende koopbriefje wordt daarna door den kooper inge leverd bij de Middenstands- bank, die het bedrag per giro aan den winkelier overmaakt. Bij de uitbetaling zal ten slotte met de belangen van de huurverkoopers en pandhou ders van verloren gegane goe deren rekening worden ge houden. Belgische kamer ontbonden Gisteren heeft de Belgische ministerpresident een decreet voorgelezen waarin beide ka mers van het parlement ont- bo~den worden verklaard. De datum der verkiezingen is op 17 Februari vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1