PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COUQAHT SFJARANG CENTRUM VAN ONRUST. Voedselnood riep zwarten handel in 't leven. Poolsch-Russische overeenkomst. DE WEDEROPBOUW VAN GETEISTERDE GEBIEDEN. Hoeveelheid arbeidskrachten bepaalt het bouwplan 1946. Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C. i.o.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Commissie van Bijstand W. 't it w!'sicLh. «r- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 10 Jan. '46 189e Jaargang Nummer 8 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post, ƒ3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADV ER- TENTJEPRIJS 12 cent per mm- minimum per advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turikade 15. telefoon 2475. Temmen Nieuwedlepslreel 23. Poetfekeolee 359 300 Pr.v Z.cuwacln Cnu„nl. MiddtUum.'. AAN WIE DE SCHULD? Men zal zich wellicht herin neren, dat op 6 Febr. 1940 Ne derland opgeschrikt werd door het bericht, dat de toenmalige opperbevelhebber, generaal 1. H. Reynders, ontslag had ge nomen uit deze functie. Zes jaren zijn sedert dien verstreken, maar nimmer is bekend geworden, welke facto ren den generaal tot dit zeer belangrijke besluit hadden ge bracht. Jarenlang was generaal Reynders stafchef geweest, se dert het najaar van 1939 was hij opperbevelhebber. Iedereen wist, dat vooral sedert het in cident bij Venlo Nederland in permanent oorlogsgevaar ver keerde, men begreep, dat er iets bizonders aan de hand moest zyn, maar hoorde van niets. Nu is de sluier der geheim zinnigheid echter weggetrok ken en wel door middel van een brochure van. den oud opperbevelhebber, waarvan de inhoud betrekking heeft op gijn aftreden. De voornaamste oorzaak van aijn heengaan blijkt gelegen te hebben in een verschil van meening tusschen den toenma- ligen minister van oorlog Dyx- hoorn, die gesteund werd ooor inin.-pres. en minister van bui- tenlandsche zaken aan den eenen kant en den opperbevel hebber aan den anderen kant. Op grond van jarenlange atudie was generaal Reynders tot de overtuiging gekomen, dat ten Zuiden van de groote rivieren zoo krachtig mogelij ken tegenstand diende te wor den geboden op de zgn. Peel- otelling, ten einde een snellen opmarsch van den tegenstan der naar België te voorkomen, terwijl de tegenstand ten Noor den van de groote rivieren ge concentreerd diende te zijn op de Vesting Holland, waarbij evenwel reeds in de Grebbe- linie krachtig verzet moest worden geleverd, om ontrui ming van het gebied tusschen Grebbelinie en Vesting Holland mogelijk te maken. De minister van oorlog was het hiermede niet eens. H\j vond; dat we het in het Zuiden kalmpjes aan konden doen, desnoods alleen symbolisch weerstand moesten bieden en dat tegenstand .bieden in de Grebbelinie weinig zin zou hebben, omdat het toch wel uiterst moeilijk zou zijn, het bovenbedoelde gebied ordelijk te ontruimen. De practijk heeft uitgewezen, dat gen. Reynders het bij het rechte eind had. Onder de al lermoeilijkste omstandigheden slaagde de terugtocht van Grebbelinie op Vesung Holland volkomen. De Duitschers spra ken zelfs van een meesterstuk je. En inderdaad lag de groot ste kracht van den Duitschen aanval op de Peelstelling bij Mill, waar de Duitsche door braak zoowel voor Nederland, als vcor België noodlottig werd. Een geschil tusschen minister van oorlog en opperbevelheb ber schopte niettemin drie maanden voor'het uitbreken van den oorlog ons geheele de fensieplan in de war. We leven nu in een periode, waarin het alles zuiveren is, wat de klok slaat. En er wor den menschen ter verantwoor ding geroepen, die minder ern stige dingen hebben gedaan dan drie maanden voor een oorlog de verdediging desorga- niseeren. Is het daarom niet noodza kelijk, dat deze aangelegenheid volledig uit de doeken komt en dat vastgesteld wordt, wie hier de verantwoordelijkheid droeg Generaal Reynders vraagt om een onderzoek. Hij heeft er recht op. Want het is niet meer dan billijk, dat ook de hoogstge- plaatsten verantwoording af leggen. HEBBEN DE RUSSEN GEJOKT? President Truman heeft verklaard, dat de regeering van de Ver. Staten geen redenen heeft te gelooven, dat Sovjet-Rusland in het bezit is van de atoom bom. Elf schepen wachten In de Het hoofdbestuur van de Li berale Staatspartij heeft er by de régeering op aangedrongen, dat de door de regeering nage- Australië om goederen te laden. Semarang is nog steeds een centrum van onrust op Java. De bcostand voor de burgers in de stad verergert snel. Er is een acuut voedseltekort en voor drinkwater worden hoo- prijzen betaald. De Britten rebben in dit 35 mijl groote gebied slechts de beschikking over 28 kanonnen. Te Buiten zorg wordt de toestand beter. Geallieerde troepen hebben een cverval gedaan op een ver dachte wapenfabriek, waar groote hoeveelheden munitie werden gevonden. In de overi ge deelen is het over het alge meen rustig. Zoo kon te Ban doeng het tijdstip, waarna men niet meer in de open lucht mocht verblijven, van 20.00 tc-t 22.00 verlaat wonden. In Zuid-Bandoeng zyn 192 gijzelaars losgelaten. De voodselncod heeft een zwarten handel van groot- schen omvang in het leven geroepen, waardoor de arbei ders niet meer op het werk komen. Hierdoor wordt het ge heele sociale en economische leven te Batavia lamgelegd. De republikeinscSie radii o- heeft de arbeiders gewaarschuwd zich uiterlijk 14 Januari weer te melden, aangezien anders vergeldingsmaatregelen zullen worden genomen. TEKORT AAN RIJST. Tn de eerste drie maanden van dit jaar zal het tekort aan rijst in geheel Ned.-Indië 159.000 ton bedragen, waar van 120.000 ton in de gebieden, waar de republikeinen de macht uitoefenen. De directeur van den Austra- lischen Bond voor exoort en import, kolonel Liïchfield, heeft verklaard, dat goederen ter waarde van 5 millioen pond sterling liggen opgeslagen in Australische havens. Elf sche pen wachten om deze goede ren, machines, handgereed schappen, rijstbouwmachines enz., alle van vitaal belang voor den wederopbouw van Indië, weg te brengen. De actie tegen de Ned. schepen heeft reeds een schade van 20 millioen pond sterling over een jaar gerekend veroor- CIRCULAIRE VAN CHRISTISON. Gen. Christison heeft in een circulaire een beter begrip voor het lijden van de Neder landers in Ned. Oost-Indië dcor de ontberingen gedurende en thans na de Japansche be zetting gevraagd. BEZORGDHEID OVER BELEID. De besturen van de anti-revo. lutionnaire kiesvereenigingen in den kamerkieskring 's-Gra- venhage hebben hun zeer ern stige bezorgdheid over het door de regeering gevoerde be leid t.o.v. Ned. Indië uitgespro ken. De vrees werd bovendien geuit, dat de regeering verder, gaande beslissingen zal nemen, zonder te voren overleg te streefde oplossing der moeilijk, heden in Indië in geen enkel opzicht afbreuk zal doen aan de eenheid van het Koninkrijk en alles zal vermeden worden waardoor de Staten-Generaal zouden belemmerd worden hun beslissingen in vrijheid te ne men. De Radicaal-Democratische Volkspartij heeft onder de aan dacht van de regeering ge bracht, dat erkenning van de republiek Indonesia de ver houding tot de Indonesische bevolking zou kunnen verbe teren. Tweede Kamer over het Kabinet. De Tweede Kamer, die vol gende week Dinsdag de ge beurtenissen in Indië zal be spreken, begon Dinsdag met de algemeene beschouwingen over de kabinetsformatie. De heer Deckers (R.K.) verklaar, de dat zijn groep niet tegen over het kabinet staat. Wel liet spr. waarschuwende woorden hooren o.m. t.a.v. uitbreiding ambtenarenapparaat, voorzich tig hanteeren van noodstaats- recht en het gevaar van split sing van ons volk in een „ille- zaa1" en een „legaal" deel, dat leidt tot een gezagscrisis waarvan de symptomen reeds zichtbaar zijn. De heer Van der Goes van Naters (S.D.AJP.) schetste dit kabinet als een nationaal en een democratisch kabinet. De S.D.-groep aanvaardt het geeringsprogram. Spr. vroeg of de Londensche Kon. beslui ten niet op de helling moeten en uitte klachten over het pas- seeren van soc.-dem. bij be. noemingen van burgemeesters en Commissarissen der Konin gin. De A.R.. voor welke de heer Schouten sprak, was in de op positie. De signatuur van het kabinet wordt volgens spr. be. paald door de 6 ministers die de doelstelling van de N.V.B. onderschreven en de 3 soc. mi nisters. Spr. noemde het pro gram van het kabinet ook overladen. De problemen van de bedrijfsorganisatie en de ge leide economie had de regee ring volgens hem moeten laten rusten, om alle krachten voor den opbouw te besteden. Het voortwoekeren der bureaucra tie achtte spr. ook een gevolg van het overladen program. De A.R. wil wel samenwerken, maar niet in een samenwer king tusschen Christendom en humanisme. De heer Goedhart (Parool) vroeg maatregelen t.a.v. de zaak-de Geer en uitte o.m. bezwaren tegen terugkeer der* omroepvereenigingen. Als verdacht van den moord op de 6-jarige Susanne Degnan te Chicago heeft de Solitie den concierge van het uis gearresteerd, waar het lijk van het kind gevonden werd. PETITIE AAN H.M. DE KONINGIN. Inzake 's Lands defensiebeleid. Een aantal officieren, zich noemende soldaten van het „oude leger", heeft een petitie gericht tot H.M. de Koningin, waarin 7.\j him bezorgdheid uitspreken over het behoud van het koninkrijk en over de wanordelijkheid en ondoelma tigheid van 's lands defensie beleid. De petitie gaat verge zeld van een uitvoerig' memo randum. De petitie besluit met het verzoek aan H.M. evenals in 1941, hun nogmaals haar ver trouwen te willen schenken, en „dit wel te willen belicha men in een legerleiding en hoogste legeraanvoering door een volkomen en beproefd vakkundige, dien niet alleen wij, uw leger van 1940, maar de groote meerderheid van ons werkelijk vaderlandslie vende volk als zoodanig ken nen en vertrouwen, ook om dat hy, de schepper van het nieuwe leger van Juni 1940, evenals wfj voor het vader land gestreden en geleden heeft. Het schijnt ons overbodig Uwer Majesteit zjjn naam in dit petitionnement te noemen. 1941 sprak hierin een duide lijke taal". Nieuws in een notedop Binnenkort zal worden bericht op welke wijze alsnog aanvragen voor na-inlevering van oud bankpapier kunnen worden ingediend. Het heeft dus geen zin, in dien tusschen- tyd over dit onderwerp correspondeeren. Daar de hoofdagenten van de voormalige briefjesmaat schappijen nog voor de 497e staatsloterij als medeverkoo- pers van staatsloten zijn in geschakeld en de verkooptyd voor hen te kort zou worden, zullen de trekkingen van deze loterij aanvangen op 4 Febr. e k In Breda is het eerste vensterglas uit België aange komen. Iedere maand is nu een party glas te verwach ten rut België. In Januari kan nog ongeveer 2000 M2 kathe draalglas en 3000 M2 dubbel dik vensterglas verwacht wor den. Het glas is bestemd voor het district Breda. Binnen 3 5 jaren volgens een Amerikaan sche deskundige de atoomenergie kunnen worden benut voor groote fabrieken, vaartuigen of groote vliegtuigen. De conferentie over N. Atlantisch luchtverkeer is af- gebroken en verdaagd tot 1 Febr., omdat de Amerikaan- sche regeering de vergunning tot het bespreken van prijzen en regelingen van Trans-At lantisch luchtverkeer had inge. trokken. Het Wereldgebeuren Goering In sommige opzichten gevaarlijker dan Hitler! Polen en Rusland hebben overeenkomsten gesloten, waardoor volgens den Pool- schen minister-president de eeuwenoude geschillen met de Oekrainsche, Litausche Roetheensche bevolking voor altijd geregeld zijn en de Poolsehe grens ver zekerd is. Deze wel zeer posi tieve beweringen werden ge uit n.a.v. de regeling van het afstaan aan de Sovjet- Unie van het Poolsehe gebied ten Oosten van de Curzon- linie. Dit heeft een opper vlakte van 150.000 vierkante kilometer met een beyolking van 7 millioen personen, van wie meer dan een millioen Polen. Hiervan zullen er nog 800.000 gerepatrieerd worden. Als vergoeding krijgt Polen een gebied, dat zich uitstrekt van den Oder tot aan de Neisse en een strook van 523 vierkante kilometer langs de Oostzeekust. De vroegere grens met Duitschland 1.912 km. lang; de toekomstige grens zal een lengte hebben van 420 km. Nog meer over eenstemming werd er in deze omgeving bereikt. De inter- gesdlieerde commissie inzake de uitbreiding van de Roe- meensche regeering heeft haar taak succesvol beëindigd. Twee leden zyn aan het Roemeen- sche kabinet toegevoegd, na- melyk Emil Hatiganoe voor de Boerenpartij en Romni- ceanoe voor de Liberale partij. In het proces te Neuren- bergisde zaak Goering, die door Albrecht, optredende voor den Amerikaanschen aanklager, „Nazi no. 2" werd genoemd, geopend. Albrecht gewaagde van Goerings snoevende uitla ting in 1939 een luchtmacht te scheppen, die als het uur zou slaan op den vijand zou losbarsten als ,,een koor der wraak". Ook zijn decreet van 20 Januari 1942, waarbij werd besloten, dat arbeidskrachten uit de bezette gebieden, des noods met geweld moesten worden aangeworven, werd al3 bewijsmateriaal aangehaald. Goering wérd in sommige opzichten gevaarlijker genoemd dan Hitier en andere voor aanstaande nazi's. Zonder een spier van zyn gezicht te ver trekken, hoorde Goering Al brecht aan. In de besehuldi ging tegen von Ribbentrop is opgenomen, dat voor 1933 Hitler en von Papen in zijn huis bijeen kwamen. Ciano heeft in zijn dagboek beschre ven hoe hij von Ribbentrop had gevraagd: „Wat wil je: de Corridor of Danzig?" Von Ribbentrop had hierop geant woord: „wij willen oorlog". Een Anglo-Amerikaan- sche commissie is begonnen een onderzoek in te stellen naar de Palestijnsche kwestie. B^ Madrid, Barcelona en Bilbao zal de Spaansche regee ring stoorzenders oprichten tegen uitzendingen uit Frank rijk en Rusland. 40-jarlg bestaan N.V.V. herdacht. Ter gelegenheid van zijn 40- jarig bestaan heeft het N.V.V. Dinsdag een herdenkingsbij eenkomst te Amsterdam ge houden. De voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, hield een herdenkingsrede. Het ledental is thans 7 maanden na de bevrijding reeds tot 240.000 gestegen. Verwacht wordt dat voor het einde van 1946 het oude leden, tal van meer dan 300.000 weer zal zyn bereikt. Voorts hield o.m. nog de minister van handel en nijver heid, ir. Vos, een korte toe spraak. Te Kopenhagen is een ge wezen Deensche SS-man door een vuurpleton geëxecuteerd wegens moord op een corre; pondent van de Daily Tel. Dit is de eerste executie in Dene marken sinds 50 jaren. Materiaalpositie niet ongunstig. (Van onzen specialen verslaggever). In het begin van het volgen- de jaar zal met den nieuwbouw van woningen begonnen wor den; bet jaar 1946 zal nog ge heel gewjjd zyn aan herstel werkzaamheden, aldus deelde de algemeen commissaris voor den wederopbouw, dr. Ir. Z. Y. van der Meer, op een Dinsdag te Nijmegen gehouden pers conferentie mede. De politiek van de regeering is er op gericht geweest voor den winter 19451946 zooveel mogelijk menschen onderdak te brengen en grootendeels is dat geslaagd. Om dit te berei ken werd aan het herstel van woonruimten voorrang gege ven boven het herstel van in dustriegebouwen, die niet di rect voor het productieproces noodzakelyk waren. In ons land werden 130.000 woningen vernield of zwaar beschadigd, terwyl 300.000 woningen lichte schade, d.w.z. tot een bedrag van minder dan 3000.op liepen. Van deze laatste cate gorie zijn thans 240.000 wo ningen weer in bewoonbaren staat. Zeeland, Limburg, Gelder land en Brabant behooren tot de zwaarst geteisterde pro vincies. In Zeeland zyn 7364 (10,9 woningen verwoest en 10.538 (15.7 huizen zeer zwaar beschadigd. Tot de .zwaarst getroffen streken be hoort VVest-Zeeuwsch-Vlaan deren, waar 38.8 van de woningen werd vernield, 17.7 zwaar en 20 licht beschadigd werd. In het ge heele land werden 200 kerken totaal verwoest en 300 zwaar beschadigd, terwn'l een groot aantal lichtere schade opliep. Het groote aantal vernielde woningen maakte het noodza kelijk over te gaan tot den bouw van noodwoningen, een nicodzakelyk kwaad. Van do volgens het plan te bouwen 7000 noodwoningen zjjn er nu 2500 gereed of op het punt ge. reed te komen. Voorts zyh er 3600 noodboerderyen gereed of op het punt van gereedkomen. 45.000 paarden en koeien zyn ondergebracht in 4000 nood stallen. In aanbouw zijn 1400 noodboerderyen en 1600 nood- stallen. NIEUWE GEMEENTE LIJKE INDEELING. By het opmaken van de plannen tot wederopbouw wor 1946 bleek het gewenscht in verschillende deelen van ons land tot een nieuwe gemeente lijke indeeling te komen. Dit houdt niet in, dat de dorpsker nen verplaatst zullen worden, integendeel. Het belang van verspreiding der landbouwende bevolking wordt wed degelyk ingezien. Daarom zal in de plannen voor fraaieren en greoteren opbouw het zaken- voerende deel der bevolking In de kern van de gemeente wor den geplaatst, terwijl de wo ningen aan den buitenkant ko men. Zoodoende begint de we deropbouw dus met het uit voeren van een uitbreidings plan op die plaatsen, waar de grond reeds bouwrijp is. In West Zeeuwsch-Vlaande ren hebbenwy„ om 'n voorbeeld te noemen Oostbnrg en Sluis. Oostburg kunnen w\j als een centrum beschouwen, waar byv. een landbouwschool gevestigd zou kunnen worden, Natuurlijk wordt Sluis ook herbouwd en zal het als kern bljjven bestaan. OPBOUWPLANNEN ZULLEN BEKEND WORDEN GEMAAKT Hoewel volgens Kcninklyk Besluit het College voor den Wederopbouw een plan voor herbouw van een gemeente formeel kan vaststellen, wordt materieel aan de bevolking ter plaatse gelegenheid gegeven kennis te nemen van het plan, terwijl met eventueele opmer kingen rekening gehouden wordt. Gezegd kan dus wor den, dat de nieuwe plannen in onderling overleg worden sa mengesteld, waarby het ge meentebestuur zeer sterken in vloed uitoefent. Tot nu toe is geen enkel plan definitief vastgesteld. Spoedig is dit ook niet te verwachten, omdat men de gelegenheid tot het aan brengen van wyzigingen wil behouden. Voor deai wederopbouw zyn materiaal en arbeidskrachten noodig. Met het materiaal staan wij er, aldus spr., naar ik geloof, niet ongunstig voor. Cement is al van den bon en overwogen wordt om teorpa- pier en asfalt, benevens een aantal andere artikelen, ook vrij te geven. In verband met de kolenpo. sitie zal de productie van bak steen het eerste halfjaar nog moeiiyk blyven. Dakpannen leveren geen probleem op, maar hout, dat vrywel geheel moet worden geïmporteerd, Is een minder leuke kwestie. En geland en andere landen wil len hun bouwplannen verwe zenlijken en spreken dus ook Zweden aan. wy hcuden er re- Aardappelen De vlasindustrie In binnenkort vrij. Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar wy van bevoegde zjjde vernemen kunnen de aardap pelen in de provincie Zeeland met Ingang van 20 Januari a.s. zonder bon worden ge kocht en verkocht. „Civil Affairs" in Zeeland opgeheven. Met ingang van 10 Januari '46 is „Civil Affairs", de afd. Burgerlijke Zaken van het Engelsche leger in Zeeland, die in verband met de droogma king van Walcheren hier nog was gebleven, opgeheven. Het „Civil Affairs-detachment" dat tegelykertyd met de ge vechtstroepen in Vlissingen landde, had als eerste taak vlak na de bevrijding de rege ling van den voedseLtoevoer. organisatie van het verkeer en het nemen van de noodige vei ligheids-maatregelen. Ook de evacuatie van Walcheren werd voor een deel door Civil Af fairs geregeld, o.m. werden hiervoor de vervoersmiddelen beschikbaar gesteld. Begin Mei 1945 werd het Detach ment teruggetrokken en bleef Capt. F. G. Bignell als verbin dingsofficier achter, wiens taaie het gedurende 10 maan den is geweest te bemiddelen tusschen den Dienst Droogma king Walcheren en de Engel sche autoriteiten voor leve ranties van het noodige mate riaal en materieel, dat van zeer uiteenloopenden aard is geweest. Behalve een groot aantal beetles en andere cais- srns, waarmee de dijksgaten by Vlissingen. Westkapelle, Veere en höpelHk binnen niet al te langen tijd ook Ramme- kens konden worden geblok keerd. stelden de Engélsche autoriteiten bijv. ook 500 rub berlaarzen beschikbaar, een 100-tal nissen-hutten met in ventaris. electrische installa ties. radio-zendapparaten, door middel waarvan de M.U.Z. ver binding hield met de werken, 1 millioen zandzakken, drag lines en bull-dozers. „We hebben een eiland tot zinken gebracht", schreven de Engelsche bladen, toen Wal cheren enderstroomde. „Maar vanzelfsprekend moeten we het ook weer naar boven ha len", is er later door een of ficier van Civil Affairs in een toespraak aan toegevoegd en dat Walcheren weer herryst, is naast het prachtige werk van den Waterstaat, voor een deel ook zeker te danken aan het Engelsche materiaal. PROTEST VAN ZEEUWSCH V LAAM SCHE ARCHITECTEN. De architecten in Zeeuwsch Vlaanderen hebben gepro testeerd tegen het feit, dat op de keuzelyst van de voor den wederopbouw van Zeeuwsch Vlaanderen noodige archi. tecten slechts personen van boven de rivieren voorkomen. Geen enkel; Zeeuwsch Vlaam- sche architect zal, als deze keuzelijst gehandhaafd blyft, de gelegenheid krygen in eigen streek aan den wederopbouw mede te werken. kening mee, dat het moeiiyk te krijgen zal zyn. Met het glas is het precies zoo, hoewel vry behoorlijke hoeveelhe den uit België geïmporteerd zullen worden. TE WEINIG BOUWVAKARBEIDERS. Dit jaar moeten de verwoes te gebieden het eerst geholpen worden. Nu is het zoo, dat juist de geteisterde streken geen greote bouwcentra zyn en de bouwvakarbeiders dus naar deze streken getrokken moe ten worden. Voor den oorlog waren er 200.000 bouwvakar beiders, thans zy'n er 150 éi 160.000. Om den achterstand aan wo ningen in tien jaar in te halen zal het noodig zyn per jaar 70.000 woningen te bouwen. Voor den oorlog werden jaar- lijks 40.000 woningen gebouwd. Om den achterstand met een aanvankelyk kleiner aantal arbeiders in te halen zal het dus noodzakelyk zyn nieuwe bouwvakarbeiders op te leiden, of wel opnieuw te scholen voor de speciale methoden, die zullen moeten worden toege past om sneller te kunnen bouwen. Het bouwplan 1946 zal be paald worden door de beschik bare hoeveelheid arbeidskrach ten- Wat betreft de vergoeding voor de geleden schade, deze is nog niet vastgesteld. Van den regiebouw moeten wy af. Tot nu toe was het zoo, dat aannemers vcor den bouw van noodwoningen hun kosten betaald kregen plus een zeker percentage of plus een vastgesteld bedrag. In het vervolg zullen zy echter eerst bestek moeten maken. Uit Zweden zullen er 800 en uit Engeland 1000 prefabrica ted noodwoningen komen. De ze zullen verdeeld worden over de getroffen gebieden en naar de plaatsen gaan, waar de in dustrie ingeschakeld wordt voor onzen zoo noodigen ex port, b.v. Philips te Eindhoven. Stichting Partij van den Arbeid. GRONDSLAGEN GELEGD. De vergadering van het po litiek overleg tusschen N.V.B. S.D.A.P., VJJ.B, C.D.U. en een deel van de Christofoorgroep van 5 Januari, is met haar voorstellen betreffende de stichting eener party van den arbeid gereed gekomen. De voorstellen, welke met alge meene instemming zyn aan vaard, zyn gezonden aan de samenwerkende partyen. De constitueerende verga dering van de party van den arbeid zal plaats vinden begin Februari, terstond na de ver schillende partycongressen. De nieuwe party, die uiter aard zal optreden met eeD nieuw bestuur, een nieuwe vertegenwoordiging in de open bare lichamen en een nieuwe vlaf. heeft er volgens de com missie t.z.t. recht op beoor deeld te worden naar haar eigen daden en program. T.a.v. de symbolen erkent de commissie het als wenscheiyk, dat de leidinggevende kringen genieenschappelyk de verant woordelijkheid aanvaarden voor het groeiproces, dat te dien opzichte gaande Ia Daar. by wordt uiteraard eenerzyds van niemand verloochening gevraagd van wat hem lief anderzijds van allen gevergd elkander niets op te dringen en een geest van verdraag zaamheid te waarborgen. Bon F 04 voor Sinaasappelen Het C.D.K. deelt mede, dat behoudens in deelen van hel land waar reeds sinaasappelen werden ontvangen op bon F 03, het publiek op 9, 10 en 11 Januari bon F 04 der fruit- kaart by een handelaar in groenten en /of fruit moet in leveren. Op dezen bon zullen t.z.t.. 500 gr. sinaasappelen be schikbaar worden gesteld. De aflevering der sinaasar. pelen zal in de verschillende provincies op verschillende tijdstippen plaats vinden, naar mate de sinaasappelen worden aangevoerd. Op bet ©ogenblik worden er in de Zeeuwsch Vlaamsche vLasindustrie besprekingen ge voerd over de mogelijkheid tot oprichting van een spin nerij en wevery in Z.-Vlaan deren. Indien deze plannen verwezenlijkt kunnen worden, zou dit voor Z.-Vlaanderen van groote beteekenis zijn. De Z.-Vlaamsche vlasin dustrie haait weer ca. 80 pet. van de voor-oorlogsche produc tie. Er zyn echter tal van problemen. Een van de eerste vraagstukken is de prys van het product. Deze acht men te laag. Een andere kwestie is het gebrek aan personeel. Hierin heeft men moeten voorzien door meer Belgische arbeiders in dienst te nemen. Momenteel werken in Z.- Vlaanderen niet minder dan 700 Belgische grensarbeiders in de vlasindustrie. Een ander wryvingspunt is dat der toewyzingen. verhou- dingsgewys krijgen de kleine vlassers minder toegewezen dan ze kunnen verwerken, terwyl de grootbedrijven met groote voorraden zitten, die ze door gebrek aan personeel niet kunnen verwerken. Geef de kleine vlassers meer toe wijzing, zoo redeneert men nu, en de zaak komt in orde; de uit de geldsaneering voort vloeiende zekerheidsstellingen kunnen zich niet in de groote belangstelling van de kleine vlassers verheugen. De ge vraagde som was dikwijls grooter dan de waarde van het betreffende bedrijfje. Vol gens de kleine vlassers had de overheid een anderen weg kunnen bewandelen ta.v. de zekerheidsstelling en alle vlas sers over één kam te scheren. De bezwaren zyn reeds aan den minister kenbaar ge maakt. Was de export van Z. Vlaanderen eerst vrijwel gericht op België, deze heeft nu, voor zoover mogelijk, Ïilaats naar Amerika, Enge- and. Frankrijk en België en loopt voor een niet gering gedeelte over Rotterdam. Men zou gaarne zien, dat er meer aandacht geschonken werd aan de byzondere positieen de groote moeilykheden van dit nyvere stukje Nederland, RAAD VAN ARBEID MIDDELBURG. Mr. A. C. VAN EPEN- HUYSEN GEÏNSTALLEERD. In tegenwoordigheid van het voltallige personeel en de leden van den Raad van Ar beid van Middelburg, zoomede van verscheidene autoriteiten, is Woensdagochtend mr. A. C. van Epenhuysen als voor zitter van dit lichaam ge ïnstalleerd. Als eerste spreker voerde het woord mr. H. B. Wildt Meyboom, die naast het vooi*- zitterschap van den Raad van Arbeid te Dordrecht sedert 1942 ook plv. voorzitter is geweest van den R. v. A. te Middelburg. Spr. zeide des- tyds deze taak te hebben aanvaard om te voorkomen, dat N.SJB. en S.D. vat kre gen op den Raad en dat als gevolg hiervan alle Duitsche maatregelen gedurende den oorlog „iet vrucht gesaboteerd konden worden. Hulde bracht spreker aan de leden van den Raad van Arbeid en het per soneel, dat hem zoo trouw ter zijde had gestaan en wees erop, dat de Midaelburgsche Raad steeds een uitstekende reputatie in den lande heeft ;enoten c ook nu nog geniet. >pr. zeide dankbaar te zijn, zyn krachten in dienst te hebben kunnen stellen van Zeeland en sprak zijn bewondering uit voor de wijze, waarop de Zeeuwen nun leed dragen. Uitvoerig belichtte mr. Wildt Meyboom vervolgens de ideëele -de van het werk van den Raad van Arbeid vooral op sociaal gebied, om ten slot te zyn taak over te dragen aan mr. van Epenhuysen. Dit ge schiedde onder aanbieding van een nieuwen voorzittershamer met een zilveren beeltenis van H-M. de Koningin en de jaar tallen 19421946, gedurende Welke de R. v. A. van Dor drecht en Middelburg onder eenhoofdige leiding stonden. De hamer was een geschenk van den R. v. A. te Dordrecht. Mr. van Epenhuysen aan vaardde daarna het voorzitter schap. het een eer noemend de ze functie in Zeeland te mogen bekleeden, uiting gevend aan zijn voorneme zyn werk te verrichten in den geest van aanpakken, die de Zeeuwen kenmerkt. Spr. deed een be roep -op de medewerking van het personeel en den steun van de leden van den Raad. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heeren Van Jden nam as de Rijksverzeke ringsbank, mr. A. C. van der Weel, wnd. burgemeester van Middelburg, den heer Harts, voorzitter van de Ver. van Ra den van Arbeid, alsmede door de voorzitters der Raden van Arbeid te Breda en Eindhoven en den heer Ultee namens de leden van den Middelburgschen Raad. Nadat de heer Epenhuysen de sprekers dank had gebracht, werden ververschingen rond gediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1