PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 77.009 Japanners zullen Java verlaten. Fascisme in Italië leeft weer op Turksch-Russische spanning duurt voort. De P.Z.E.M. in de oorlogsjaren Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Balllntijn (met redactioneele medewerking van dr. W- H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z,C. I.O.. Middelburg. Uruk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. \V. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Woensdag 9 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 7 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3.20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen»; Middelburg Londensche Kaai telefoon 2077 «n 2924. Go.s Tnrlk.de 15, ttleloon 2475. Terneuren Ni.uw.diens'rn.' 23. Postrekening 339?» Prov. Zetuw»c!.e lrmr.ru. OM DE TOEKOMST DER WERELD. Morgen komt in Londen de coni.er_ji.ie der Véreenigde Vomeren bijeen. De voornaamste taak, die verricht moet worden, zal be staan uit het vormen van een Incernationaien Veiligheids raad. Als deze taak tot een goed einde kan worden gebracht. en xnen het volledig eens wo'rdi over de bevocgoneden van de zen Raad, zal er een nieuw internationaal lichaam Zijn ontstaan ter handhaving van een duurzamen vrede. Van het slagan dezer confe rentie hangt uus om zoo te zeggen het lot der wereld ai'. Hier ligt de laatste kans op een bly venden vrede. Het klinkt zoo eenvoudig. Maar wie er zich toe zet, om nauwlettend deze Londen sche conferentie te volgen, dient te bedenken, dat tot uus- ver alle pogingen in de wereld; geschle ..enis om den oorlog uit te bannen tot mislukking wa ren gedoemd. De Volkenbonu van Lenève was het jongste trieste voorbeeld. Zoolang vrees, naijver, wan trouwen de handelingen der vol keren bepalen, zullen zy vroeg of laat een poging wagen om door miudel van geweid deze vrees overbodig te maken, di. wantrouwen uit de wereld te heipen, deze nayver te bevre digen. Tenzijtenzij zij reeds by voorbaat weten, dat zulk 'n gewelddadige actie tot geen enxel resultaat kan ïeiaen. Menschen, wier leven doo: dezelfde driften wordt be- heerscht, zouden tot misdaac. vervallen, als er geen wette:, waren om hen daarvan af te houden. Yvemu in Londen wordt een poging gewaagd, een soort van wereioregeering te vormen, met de voltallig© vergadering der Verecnigde Volkeren ais wereldparlgment, welke we- reidregeering een aanval op een anderen staat tot misdaad zal verklaren. Alle volkeren zullen zich verplichten, zien met wapengev/eid tegen zulle een aanvaller te keeren. Problemen en geschillen zul len voortaan slecnts op vreed zame wy'ze mogen worden be slecht. Ai3 alle volkeren zich in volle oprechtheid hiertoe bereid ver klaren, zal er een belangrijke schrede voorwaarts gedaan zijn op den langen en móet-ij ken weg naar een bly venden vrede. Maar als het in Londen tol gekrakeel komt, als het wan trouwen orn den hoek komt gluren, als machtsbegeerte zich dooi gelden, dan make men zich geen illusies. Zender goe den v/tl komt men niet verder, zonder vertrouwen evenmin, zonder volkomen oprechtheid nog minder. Wat zal Londen brengen Hernieuwde onrust dreigt bij Soerabaja Dagorder van admiraal Helfrich. Het ontslag van ll. gen. van Oyen. Volgens de laatste berichten uit Indië is er sprake van hernieuwde activiteit van de extremisten in de omgeving van Soerabaja. Engelsche ar tillerie heeft herhaaldelijk na tionalistische concentraties be schoten. Het radiostation van de ex tremisten, dat nu gevestigd is te Modjokerto, hoeft den In donesiërs van geheel Soera baja gevraagd „niet den moed te verliezen, daar de stad spoedig heroverd zal worden". Van de 400.000 inwoners zijn ongeveer 250.000 naar Soera baja teruggekeerd. 1500 tet 2000 Europeanen worden in Malang' gevangen gehouden. Hetzelfde bericht meldt, dat de Indonesiërs een „traning- kamp voor piloten" onder Ja- pansche instructeurs' hebben opgericht. Alle Japanners op Java en Sumatra zullen nu naar de woeste eilanden Galang en Rampang worden gezonden. In totaal zijn het op Java 70.000 man. Het leven op deze eilan den zal tamelijk s:mber zijn voor de Japanners. Diegenen, die nu in kampen rondom groote steden op Java verblij ven, zullen het heel anders vinden, dan het leven, dat zij nu leiden. De vrou .ven, die nog in kampen te Batavia vertoe ven, klagen er over, dat de Japanneezen belachelijk zacht behandeld worden. Zy dragen handschoenen gedurende hui: werk, genieten een dagelijk- sche Siësta en mogen eieren en fruit van de Indonesiërs ko:pen. INDONESISCH PRC TEST. <De Indonesische republikei nen hebben krachtig bij gene raal Christison geprotesteerd tegen de instelling van Nöler- landsehe militaire gerechtsho ven. De Britten hebben even wel verklaard, dat de instel ling ervan vólkernen in over eenstemming is met het inter nationaal recht. Onverklaarbaar wordt het genoemd, dat Ncderlandsche mariniers te Batavia werden ontscheept. Dit had nimmer in de bedoeling gelogen. Vandaar dat tie andere troepen naar Malakka terugkeerden. Wel licht zullen de mariniers, d e nu te Batavia zijn, spoedig vervangen worden door een bataljon infanterie, dat uit Ne derland onderweg Is. De mariniers zijn inmiddels met de Noordam en de Bois- seivain in Singapore aangeko men. DAGORDER VAN LT.-ADMIRAAL HELFRICH Luitenant-admiraal Helfrich heeft een dagorder uitgevaar digd, waarin hij op alle Neder- landsche militairen een beroep doet cm zich niet schuldig te maken aan represailles, of an dere daden van geweld, omdat deze slechts haat kunnen wek ken en het treffen van een re- gelmg kunnen bemoeilijken. Wél is hjj voorstander van krachtiger optreden van het geallieerde opperbevel, maar er moet worden vastgehouden aan recht en wet. HET ONTSLAG VAN LT.-GEN. VAN OYEN. Uit nadere berichten blijkt, dat de ontslagaanvrage van lt.-gen. van Oyen verband houdt met het d:or de Ned. regeering kenbaar gemaakte verlangen om de oudere offi cieren, wier persoonlijke over tuiging er niët op berekend is te leiden tot vlotte oplossing der moeilijkheden, te vervan gen d,:or jongeren. Er worden meer ontslagaanvragen van oudere officieren verwacht. DR. VAN MOOK TE LONDEN. De luit.-gouverneur-gen. van Ned.-Indië, dr. H. J. v. Mook, is Dinsdagmorgen op het vlieg veld Hendon aangekomen. Dr. van Mook zal slechts twee dagen in Londen blijven. N.euvvs in een notedop Alle cud-Sp^nje-s.i.j-— worden in. verband met hei tc rug'.Lrijgen van ue Hed. nt-Lo- nante.c uicgcnoocrlgd hun naai en voornamen, zoo moge'.jx in, blokiecLers, gebcorteöauuj ei. woonplaats binnen 14 dagen! op te gev_n aan het dep. va: jus'ade, onder vermelcLng, da- zij cud-Spanje-scrijder zy.i. Di. geldt ook v„or weduwen van oud-Span je-s-rijders, die neg niet hun Nederlanderschap hebben terug gekregen, Te S.esnbergon is ee: 12-j. jonge-je by het speleu met een z./ar_J mnraulour- kcgel, een arm afgerukt- Toen hu.p kwam, was de knaap reeds aan bloedverlies bezwe ken. De „Ramblers" hebben be sloten hun opa-eden in he. openbaar voorlcopig te s.aken in afwachting van een duide lijke openbaarmaking van do motieven, die den eereraad ge leid hebben tot een uitspraak op grond waarvan de Rambler:, mi 1 Jan. 194G weer met ccn cer-eeren zijn begonnen. Binnen enkele dagen zal voor he: eerst na den oorlo; een partij Killandsche haring worden geëxporteerd, bestemd voor Luxemburg. The Eritsh Council heef;. 10 beurzen voor den tijd van een jaar beschikbaar gestelo voor s..udie in Engeland, in- Saande herfst 1946, voor s.u eorenden in alle faculteiten, en kunstenaars, die hun oplei ding vvenschen te voltooien. Het komt den laatscen tijd vaak voor, cat, handelaren m zuivelproducten boter aan de taillisten afleveren op toewij zingen, welke nog niet geldig zijn. De C.C.D. zal hiercegen krachtig gaan optreden en overtreders v&rbaliseeren. Te 's-Gravenhage is, vni. nit de kringer dergenen, die hebben behoord tot de „Ver eniging voor Volkenbond en Vrede", opgericht de „VereenL ging voor Internationale Rechtsorde-'. Breda zal op 24 Jan. a.s. weer de beschikking krijgen over de schouwou .1— ce-o v - zaal „Concordia", die gevor derd is als NAAl'T-cau Het bestuur der K.N.A.C. heeft zich tot de ministers van omnsnlandsche zaken, van fi nanciën en van openbare wer ken cn wederopbouw gewend met verzoek de nog in ons land ™fa.vn:'s 55 tollen met plm. ,-4? onen 200 spoedig mo gelijk te doen opheffen. (iiiiiiiiiiini Rusland heeft een record atoombom. Vijf Sovjet-gcleerden. hebben een atoombom ontwikkeld, waartegen over de Enge'sch-Ame- rikr.anscho atoombom al v/eer verouderd lijkt. Aldus heeft dr. Raphaë» Armattce, directeur van hét instituut voor an thropologic on biologie te Londonderry, in een interview verklaard. De Sovjet-Russische atoom bom kan in verschillen, de grootten in massa's geproduceerd worden. Armattoe gelooft, dat c'e Sovjet-Russen spoe dig in staat zul'en zijn de atoomkracht vo'r mach'nebouwprojocten ie gebruiken. De experi menten zullen in een af gelegen bergstreek eind januari worden voortge zet. MINISTER VAN KLEFFENS IN LONDEN AANGEKOMEN De Nederlandsche minister •an binnenlandsche zaken. mr. E. N. van KLeffens, is Maan dagmorgen per vliegtuig in Londen aangekomen ter bij woning van de algemeene ver gadering van de U.N.O. Hij was in gezelschap van mi nister mr. Van Royen, plaats: vervangend leider van de Ne derlandsche delegatie. Als vertegenwoordiger van de Ned. regeering in de alge meene vergadering der Ver- eenigd naties, welke deze da gen te Londen bijeenkomt, is alsnog benoemd oud min.-pres. prof. mr. P. S. Gerbranüdy. BEPERKING OVERHEIDSBEMOEIING. In het kader van het stre ven den omvang van het overheidsapparaat te beper ken, onderzoekt het ministe rie van handel en nijverheid welke distributiebepalingen en welke werkzaamheden van de rijksbureaux voor handel en nijverheid met het oog op de verouderde omstandigheden kunnen vervallen. Kinderroof in Chicago. In Chicago is een zesjarig meisje door onbekenden uit haar bedje weggenomen en .ncvoerd. Heden heeft men in een riool het hoofdje van het kind gevonden. Van den vader was een losprijs van 20.000 dol lar geëischt en deze had per radio den ontvoerders verzocht het kind geen letsel te doen cn zich bereid verklaard den losprys te betalen. Niettemin nebben de snoodaards'de klei- :e Susanne Degnan, wier va. der ambtenaar is bij 't bureau voor de prijscontrole, laag- aartVj vermoord. De poLt.e stelt ijverig pogingen in he. werk het lichaampje te vinden Kostelooze maaltijden voor militairen. Het Tweede Kamer-lid Bajet- to heeft den minister van oor- log gevraagd de redenen te willen mededeelen om nog steeds de kostelooze verstrek king te handhaven van warme en koude maaltijden aan offi cieren en onderofficieren en in hoeverre in restaurants en dergelijke gelegenheden zulke kostelooze maaltijden, alsmede dranken tegen verminderd ta rief, kunnen worden genoten. Voorts vraagt de heer Bajetto of soortgelijke inrichtingen ook voor militairen beneden den rang van onderofficier bestaan en of de minister een opgave wil doen van de totale kosten (hieronder begrepen die van huur, bediening, verlichting, verwarming, muziek, enz.), daaraan tot dusverre door den staat besteed, en van het be drag dier kosten per maand. Voedsel in plaats van geld Groote aantallen Griek- sche arbeiders dreigen in staking te gaan, als zij hun loonen niet uit betaald krijgen in voed sel in plaats van in geld. Zooals bekend is de voedselpositie in Griekenland zoo slecht, dat een groot deel dei- bevolking dezen winter op water en brood zal moeten leven. Dinsdag is het eerste schip met sinaasappelen de Rotterdamsche haven binnen- geloopen, nl. de 1712 ton me tende „Titus" van de K.N.S.M. Het Wereldgebeuren Speer over de luchtaanvallen op Duitschland Wij hebben er al eens eerder op gewezen, dat het fascisme allerminst dood is en dat onder meer in Engeland de Mosley- aanhangers zich danig roeren. Bovendien bestaat er in Enge land nog een „Liga voor Chris- telyke hervorming", achter welken veelbelovenden naam zich 'n bond van bewonderaars van Hitier verschuilt. Deze bond gaat nu een blad uitge ven, waarvan de inhoud voor namelijk van godsdiensligen aard zal zijn, gebaseerd op de overtuiging, dat Hitier door God was gezonden om de wereld van zonde te zuiveren. Uit dit alles blijkt wel duidelijk, hoe ver bij sommigen de verdwa zing gaat. Niet alleen in Engeland, ook in Italië steekt het fascisme aetnocid veel opDe vroegere secretaris van de fascistische partij Scorza zou te Milaan op gedoken zijn en daar aan het hoofd staan van een fascisti sche organisatie, die clandes tien in Nocvd-Italië werkt. Doel van deze organisatie zou niet alleen 't voeren van fascis. ische propaganda en 't uit- oefenen van terreur zijn, maar evenzeer het plegen van een staatsgreep, die den steun zou hebben van vele monarchisten, die beschikken over geheime wapenopslagplaatsen. In hoeverre deze Italiaan- sche berichten juist zijn, valt moeilijk te controleeren. Maar bewijzen, dat het fascisme niet dood is. doen zij zeer zeker. Waakzaamheid blijft dus ge boden. Donderdag vangt in Londen de eerste conferentie der Ver- eenigde Volkeren aan, over de beteekenls waarvan men in ons hoofdartikel van heden bijzon derheden vindt. Niet minder dan 50 ministers van buiten- landsche zaken uit alle wind streken der aarde zullen zich dien dag vereenigen om over de Loekomst der wereld te beraad slagen en onder meer zal daar bij cok de verhouding tus schen Rusland en Turkije aan de orde komen. Sooals bekend eischt de Sov. iet-pers eenige Turksche ge-' bieden cp, die vroeger Russisch waren. Daartegenover verkla ren de Turken, dat zij geen duimbreed gronds zullen af staan. Bovendien kwam het in Turkije tot demonstraties, die voor Moskou aanleiding waren tot het zenden van nota's. - Zoo gespannen schijnt de si tuatie tusschen beide landen, dat een Parijsch blad dezer da gen het bericht de wereld in zond, dat Rusland aan Turkije den. oorlog zou hebben ver klaard. Wel noemt het offici- eele Russische persagentschap Tass dit bericht een leugen achtig verzinsel, maar toch blijkt eruit, dat het niet pluis is tusschen beide staten. Ook de Dardanellen-kwestie speelt daarbij natuurlijk een rol. In dit verband is van beteekenis, dat Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken; een nieuw voorstel in zake de regeling van het Dar- danellen-probleem mee naar de Londensche conferentie zou brengen. Vanzelf zal dan de geheele Turksch-Russische spanning wel ter sprake komen. Uit Neurenberg komt de laat ste dagen weinig sensationeel nieuws. Speer heeft onlangs verklaringen afgelegd over de doeltreffendheid der geallieer de luchtbombardementen en daarin was belangrijk zijn conclusie, dat deze aanvallen alleen voldoende zouden zijn geweest om Duitschland tot capitulatie te dwingen. Nog doeltreffender zouden de bom bardementen geweest zijn, als zij uitsluitend gericht waren ge. weest op de vernietiging van electrische centrales en gasbe drijven. De geheele industrie zou daardoor verlamd zijn. Speer deelde voorts mede, dat de dagaanvallen van de Ame rikanen gevaarlijker "waren dan de nachtaanvallen van de R.A. F., omdat de uitwerking veel grooter was. Pas in 1943 kregen de lucht aanvallen een omvang, welke de Duitsche oorlogvoering in fevaar bracht. Een fout was 'olgens Speer, dat men telkens aan de Duitsche leiding de ge legenheid gaf de schade te herstellen en de verwoeste fa brieken weer op te bouwen. Maar ronduit erkende Speer toch. dat tegen de geallieerde luchtmacht niets te beginnen was. Zij vernietigde de oorlogs industrie volkomen. DE „HULPACTIE SCHELDENOOD". De op 22 Dec. Jl. te Rot terdam voor de bevolking van Walcheren en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen gehou- dên collecte heeft in totaal 62.301,06% opgeleverd. Hier van bracht Hoek van Holland op 280,02%, Pernis en Hoog vliet 576,78, Overschie 1078. Hillegersberg en Schiebroek f 184,184 en LJselmonde 454,19. Het brandweercorps verzamelde met de dryvende en de rijdende motorspuit niet minder dan J 7529,35. Bij het hierboven genoemde bedrag van ruim 62.000 wa ren niet meegerekend de uit komsten van de verschillende inzamelingen welke gehouden werden en worden. WAAR BLEVEN DE ZEEUWSCH-VLAMINGEN In ons verslag van 2 Jan. over de Rotterdamsche „hulp actie Scheldemond" kwam bo venstaande vraag. Wij verne men thans van betrokkenen, dat er nog geen contact is tusschen de ver. „Zeelandia" en W.Z. Vlaanderen. Terecht wordt opgemerkt dat het con tact zoeken toch moeilijk van West Zeeuwsch Vlaanderen kon uitgaan, waar het hier om hulpverleening gaat. Deze wordt aangeboden en zal gaarne, zeer gaarne aanvaard worden. Er zijn in Rotterdam toch heel veel West-Zeeuwsch Vlamingen. Gemeend werd dat zy voor contact met W. Z.-Vlaanderen zouden zorgen. Ondertusschen is er een schrij ven van de „Ver. ter behar tiging van de belangen van West Zeeuwsch Vlaanderen" naar het bestuur van „Zee landia" gezonden, welke brief het zoo gewenschte contact tot stand kan brengen. Misschien over 3 maan- i, maar in elk geval in de eerte helft van 1946 komt er een interlocale telefoongids. Controleurs van den C.C. D. ontdekten te 's-Graven hage een partijtje clandestien geslacht vleesch, verstopt on der oude kleedwen cn jasser Over de kleeden en jassen sprongen vlooien lustig heen en weer. Tijdens het Kerstfest, dat op 7 Jan. in de Russische Or thodoxe kerk werd gevierd waren de kerkgebouwen in de ;eheele Sovjet-Unie overvol. Bela Vargha, lid van der Hongaarschen nationalen raad. heeft uit zijn ambt ontslag ge nomen aangezien hij als katho liek priester niet beredd is de doodvonnissen Legen oorlogs misdadigers te onderteekenen. De voedselsituatie in Hon. garije wordt met den dag slechter. De drie grootste ma chinefabrieken zijn daardoor in staking gegaan. Arbeiders heb ben gedemonstreerd tegen communistische leiders, die hen tot werken trachtten over te halen. Een Amerikaansche rechtbank in Japan he&j.c voo. den eersten keer de doodstra. door ophanging uitgesproke*' en wel tegen den commandar. van een krijgsgevangenen kamp in Foekoeoka op Hon- sjce. Tiols veie moeilijkheden is er hard gewerkt Grepen uit de oorlogs jaarverslagen. Bombardeniemen, opblazen van wegen, mijnen, en inunda tie zijn de termen, die in de vier verslagen over de oorlogs jaren van de N.V. P.Z.E.M., die thans voor ons liggen, re gelmatig voorkomen. En we re- öliseereu ons nog eens te meer, dat de afgeloopen jaren voor een zoo kwetsbaar bedrijf als de P.Z.E.M. uiters' moeilijk moeten zijn geweest Het be gon onmiddellijk in '1940. Van de centrale in Westdorpe werd door het opblazen van de twee schoorsteenen bovendien het dak zwaar beschadigd en te- gelyk met de toegangsbrug, vlogen de kabels en koelwater leidingen, die zich daarin be vonden, eveneens de lucht in. Door het uitbranden van de Abdijgebouwen te Middelburg, waarin tijdelyk het kantoor ge vestigd was, ging dé geheele inventaris met de meeste ad ministratieve bescheiden ver loren. Het nieuwe kantoorge bouw aan den Poelendal es.ngel werd, nog voordat het klaar was, door bominslag ernstig jeschadigd. De se room aflevering werd echter, hoewel de bevengrond- jehe netten door de oorlogshan delingen en de gewaardeerd bsmo 'ng van de Duitsche br zetting zwaar te lijden bed den (in verband met de „Kup- per-aktïon" moest bijv. het ko perdraad van de netten door -jzerdraad worden vervangen niet gescagneerd. Zelfs waren er nog lichtpunten: in 1941 werd de laatste gemeente in zeeland St. Maartensdijk op 't hoogspanningsnet aangesloten; net stroomverbruik Steeg in het algemeen sterk en de ver- voerscyfers van de t-ramdienst VlissingenMiddelburg ver. toonden, een opmerkelyke stij ging. In zooverre was de in vloed van den oorlog niet on verdeeld ongunstig. Wel viel in. Juni '43 de cen trale te Vlissingen door bomin slag gedurende een week uit, de drijvende centrale te Goes kon echter het bedryf gedeelte lijk vervangen. De inundatie van Schouwen bracht groote zorgen mee, maar de getroffen maatregelen bleken voldoende en de stroom- levering kon normaal door gaan, totdat op 29 Oct. '44 het P.N.E.M. station in Roosendaal werd opgeblazen. Later kon stroom geleverd worden vanuit de centrale van de suikerfa brieken te Steenbergen. Ook voor Walcheren was in 1944 een moeilijke lyd aange broken. Toen Eiggekerke op h Sept. 1944 zwaar gebombar deerd werd, 'werden ook de .nor.teurs\vcnlng en het scha "-.elslatlon daar vernield. Aa: de tramvo-b.nding Midde'.bur Viissin^n kwam ploteel.nj,, een einde, doordat in October" rambaan en bovenleiding by net vliegveld werden vernield. In Sept. -as de verbinding Vlissingen station/stad, wegens het stopzetten van aansluiten de boot- en treinverbindingen, reeds gestaakt. Kort daarna xwam de overstroom ing. In de verschillende stations werden de apparaten hooger gesteld of weggehaald en nadat het met veel moeite gelukt was de beschadigde netten te reparee- ren, kon aan de diverse dorp eilanden weer stroom worden geleverd. Bij de bevrijding liep de centrale te Vlissingen veei schade op. Zij was ruim 3 we ken buiten bedrijf. Ook later, o.m. door de lage kanaalwater- scanden, viel de centrale ver scheidene malen uit. De centra le te Westdoroe was al op 19 Sept. op last van de Duitschers stilgelegd, maar kon spoedig met toestemming van de geal lieerden weer in bedrijf worden gesteld. Het spreekt vanzelf dat net ten en stations in West-Z.- Vlaanderen groote schade op liepen. Wanneer we echter aan het eind van het relaas zijn geko men, blijkt ons maar een ge dachte achter: We -hebben naar verhouding, toch -werke lijk niet veel in het donker ge zeten en een woord van hulde aan de P.Z.E.M. is hier zeker op zijn plaats. De jaarverslagen vermelden o.m. de volgende cijfers: winst- saldi over 1940: 329.014.18: over 1941 266.023.24; over 1924 453.709.81; over 194? 193.921.07; over 1944 73.239.75. muzieknummers, die verdien stelijk werden gespeeld en het tocneelstuk „Haar andere man", een blijspel, dat op vlotte wijze werd opgevoerd. AUes bijeen een geslaagde uitvoering, die de gedupeerde vereeniging een bruto bedrag van bijna 400 opleverde. Zaterdag organiseerde de voetbalvereeniging „Retran- chement" in de zaal van mej. M. L. Luteijn een dansavond, waarvan de opbrengst ten joede kwam van „Nederland helpt Indië". Er kon een bedrag van 40 worden afgedragen. De heer P. F. Melzer te Bre da, die benoemi was als onder wijzer aan de O.L. School te Rétranchement, heeft deze be noeming helaas niet aangeno men, waardoor 't onderwysin deze gemeente veel stagnatie ondervindt. Op de Groote Kreek onder Axel maakten eenige jongens jacht op watervogels op het ijs, dat nog niet overal be trouwbaar bleek. Een der knapen raakte daarbij in een nas toegevroren wak en liep daarbij een nat pak op. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen dit gevaarlijke spelletje, dat op diepere plaat sen noodlottig kan worden. De eerste zending onbewerk natuursteen voor herstel van do St. Bavo-kerk te Aar denburg is ter plaatse aange voerd. Als alles bij den herbouw van dit monumentale gebouw zoo voorspoedig mocht gaan als deze eerste aanvoer, zou op een betrekkelyk vlug her stel gehoopt kunnen worden. Zondag werd het feit her dacht, dat de heer J. J. van der Hooft, 50 jaar entvanger der Doopsgez. gem. te Aar- denburg was. Na den dienst werd de jubilaris in de ge meentekamer toegesproken door ds. Nolthenius, die naar voren bracht hoe deze dienaar der kerk, die niet alleen ont vanger, maar ook secretaris van den kerkeraad en orga nist is, zijn werk op meer dan voortreffelijke wijze opvat en uitvoert. Als blyvend aanderu ken werd hem namens de ge meente een schilderij aange boden, terwijl de kerkeraad nog een oorkonde heeft laten opstellen, die door allen getee- kend werd. De jubilaris dank te bwogen met enkele woor den voor deze huldiging. De Aardenburgsche Korfbal club oefent zich des winters in tooneelspel. Vorige week gaf zij als eerste dorpsvereeniging in dit jaar, 2 geslaagde tooneel- avonden. Opgevoerd werden 2 eenakters t.w. „Knalgas" en „Klokslag 10" en het blijspel: „Een reuze idee". Na afloop werd tot in de kleine uurtjes gedanst. De heer J. H. de Vogelaar, onderwijzer aan de O.L. School A. te Biervliet is benoemd als onderwijzer eener O.L. School te Sliedrecht. In het lokaal van den heen P. Rijcke op de Wyk Hoogweg te Hoofdplaat, werd een post- auiventeci toonstelling gehou den. Ingebracht waren 123 vo- ge'.s. Ds uitslag was: kampioen doffers gebr. Spinneweijn, met eereprijs. Kampioen duivmnen Const. Soulimans. Oude dof fers le pr. E. Temmerman, 2e pr. Const. Soulimans, 3e pr. J. Klaassen, 4e pr. Temmerman. Oude duivinnen le pr. C. Sou limans, 2e pr. E. Temmerman, 3e pr. J. Klaassen, 4e pr. R. Scherbeijn. Als keurmeester trad op L. de Messter te Bres. kens. Vrijdagavond gaf de muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" uit Waterland- kerkje te Schoond(jke een uit voering, ten bate van de zwaar gedupeerde plaatselijke muziekvereeniging „Oefening Kweekt Kunst". De voorz., de heer Crans- berg, memoreerde de zware verliezen dezer vereeniging. Hoewel, als gevolg van gebrek aan instrumenten en muziek, de vereeniging nog niet op J kon komen, wisten ver schillende leden reeds mooie prijzen op de kort geleden ge houden solistenconcoursen te verwei*ven. Binnen afzienbaren tyd hoopt men weer aan den slag te kun nen gaan. Het programma van de zus tervereniging uit Waterland kerkje bestond uit een 6-tal DE „ALMANZORA" GEARRIVEERD. Maandagavond half tien Is de „Almanzora" voor de twee de maal in Amsterdam gearrL veerd met repatrianten uit In dië. Er waren totaal 1672 per sonen aan bo:rd, w.o. 4S2 van de „Oranje" en o.a. 60 zieken van de „Nieuw-Amsterdam". WATERLANDKERKJE. Advertenties voor en abon nementen op ons blad kunnen thans weer worden opgegeven bij den agent CARELS, Administratie Provinciale Zeeuwsche Crt. BIJZONDERE POLITIERECHTER. De 32-j. E. L. P. A. de M veekoopman uit Maldeghem (B.), had in W. Z. Vlaanderen ongerechtigd 3430 kg. lynzaad vervoerd. Bij verstek werd hij veroordeeld tot 6 mnd. gev. str. Eveneens by verstek werd veroordeeld de 68-j. B. A. B., landbouwer uit Biervliet, die ook bij deze zaak betrokken is geweest. Hij leverde n.l. 280 kg. zaaizaad af. Uitspr. 50 b. s. 20 d. h. Ook in verband met een overtreding van de zaaizaad verordening stond terecht de 32-j. D. D., zaadhandelaar te Oostburg. Deze had afgele verd, althans doen afleveren. ong. 1125 kg. voor zaaidoel- einden bestemd lijnzaad. Uit spraak 100 b. s. 20 d. h. Kerknieuws Onder groote belangstelling nam ds. Oort Zondagmiddag afscheid van de Ned. Herv. gemeente te Oostburg. Hij deed dit n.a.v. het bekende woord van Paulus uit Romei nen 8 „Niets zal ons ooit kun nen scheiden van de liefde Gods, welke is in Jezus Chris tus, onzen Heer". Na de prediking richtte de scheidende predikant zich in een persoonlijk woord tot zyn gemeente. Ds. van Oeveren uit Axel sprak namens de clas sis IJzendijke en herdacht wat ds. Oort, eerst als lid en later als voorzitter van het classi caal bestuur heeft mogen doen. Ds. van Yperen uit Waterland kerkje sprak namens den con sulent, ds. van Ro en uit Aar denburg, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Namens de gemeenteleden sprak de heer Germing, lid van den kerkeraad. Tenslotte voerde de wnd. burgemeester, de heer van Dongen, het woord. Ds. Oort pleitte hierna nog voor een goede samenwerking tusschen de verschillende kerk genootschappen. Na den kerkdienst was er gelegenheid met een handdruk afscheid te nemen. In een intieme bijeenkomst hadden de kerkelijke colleges Vrijdagavond reeds afscheid van hun predikant genomen. Daar werden door den hulp- orediker en verschillende ambtsdragers woorden van dankbaarheid gesproken en werd namens den kerkeraad ds. Oort een blyvende herinne ring aangeboden. Financiën AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS. Het was Dinsdag duidelijk, dat er op de effectenbeurs te Amsterdam minder materiaal te verhandelen was dan Maan dag. De affaire is op het oo- genblik geconcentreerd by da hoeklieden, zoodat van een normaal beursverkeer geen gewag kan worden gemaakt. De vrij hooge koersen, die Maandag waren besteed, had den klaarblijkelijk de kooplust bekoeld. De prijzen van alver- fondsen waren lager. Zoo werden de 3% Staatslee- ningen 1943, waarvoor Maan dag 104 geboden was, niet hoo ger dan 103% afgedaan. De 3% Staatsleening 1911. waarvoor Maandag 102 werd geboden, werden afgedaan te gen 102%. De 3 Indische leening gold 99. Voor de gem. en prov. obligatiën bestond bij na geen belangstelling. De om zetten in pandbrieven waren zeer klein. Voor de meeste in- custrieele oblibatiën .vas de si tuatie van dien aard. dat nog geen affaire werd gedaan. Pro clamatie 2%.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1