PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT FRANSCH GRONDWETSONTWERP IS GEREED Vertrek van Drvan Mook uitgesteld Wederopbouw in N. Zeeland Uit de provincie. Hoofdredacteur G-. Baliintijn (raet redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C. i.o.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. %-an Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Dinsdag 8 Januari 1946 189e Jaargang Nummer 6 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER» TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 12 lijnen)Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924- Goes Turf kade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nïeuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. AM1RIKA EN WIJ. De betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Ne derland zijn steeds goed ge weest, vriendschappelijk, men mag zeggen hartelijk. Er be stond tusschen beide staten een oprechte sympathie geba seerd op wederzijdsche bewon dering en geestelijke en cultu- reele verwantschap. Dreigt er thans een ken tering te komen In de V.S. is men boos, om dat wij te weinig uit de nieuwe we~eld importeeren en meer in Engeland koopen. Men spreekt er "van een openlijke bevoor deeling van Engeland door de Nederlandsche regeering. Tegelijkertijd slaan vele Amerikaansche bladen een zeer critischen toon aan in hun beschouwingen over het geen er in Indonesië geschiedt, waarbij niet alleen de Neder- landsche regeering, maar evenzeer de Koningin het nog al eens moeten ontgelden. Ar tikelen, als hier bedoeld, we melen dan weliswaar van on juistheden, maar wie weet dat onder de Amerikaansche lezers? Een feit Is dat ons dollar tegoed in de V.S. uitgeput is en dat de situatie in Enge land iets gunstiger voor ons ligt. Van een doelbewust we ren van Amerika van onze markten is geen sprake. Maar wij moeten zuinig zgn en tegenover import moet ook export staan. Wij zijn een arm land, dat met zijn deviezen woekeren moet, ook tegenover een staat, waarvoor wij de Smotste sympathie hebben. et is te hopen, dat men dit aan de overzijde van den Oceaan zal inzien en billij ken. Aan Nederlandsche zijde dient voor voorlichting dien aangaande van het Ameri kaansche publiek gezorgd te worden. En is het niet tevens uitermate vvenschelijk, dat men tracht het Nederlandsche standpunt inzake Indië voor het Amerikaansche publiek begrijpelijk te maken, or dat de campagnes in sommige Amerikaansche bladen, die een dagelijksche ergernis zijn voor In Amerika woonachtige Ne derlanders, eveneens uit de wereld raken? Het Wereldgebeuren I\ ar.vs in een notedop Hilversum zal een R. K. Volkshoogeschool worden gesticht. Toen een WA-man onder geleide iets uit zijn woning kan de Hoefkade te Den Haag moest halen, trachtten de buurtbewoners hem met pot ten en pannen te bewerken. De nolitie had de grootste moeite om hem te beschermen. De 43-j. oud-internatio naal Th. de Haas, die vroeger voor Be Quick (Groningen) uit kwam, werd door het bijzonde re gerechtshof te Groningen tot let jaar gtv. straf veroordeeld. Hij had een onderduiker aan de Duitschers verraden, wiens lijk later werd teruggevonden ir een massagraf. De Amerikaansche troe- pen in Duitschland zullen eind Juli tot ongeveer 300.000 man zgn teruggebracht. In Australië zgn tenge volge van een hittegolf menschen gedood. Op het eiland Man is Donderdag een Engelsch vliegtuig neergestort, waarbij vier personen den dood von den, onder wie de Nederland sche sergeant B. Commer. De Italiaansche commu nistenleider Togliattl heeft verklaard, dat de reaction- naire krachten nog sterk ge organiseerd zgn en dat het fascisme nog diep geworteld is. In België is het brengen van opschriften op wegen en gebouwen zonder toestemming der autoriteiten verboden De positie van bruik baar en van ruw ijzer en van ferro-legeeringen is thans zoo gunstig dat het handhaven van de beperkende bepalin gen t.a.v. den handel en het gebruik van dit materiaal niet langer noodzakelijk is. Ongeveer drie ton waar devolle goederen, die door de nazi's van de Luxemburgsehe groothertogelijke familie wer den gestolen, werden op het eiland Reichenau in het meer van Constanz door het toe doen van een Fransch officier teruggevonden. Te Brussel zijn 9 Belgen, <he tijdens de bezetting hand en spandiensten aan den vgand verleenden door mede te wer ken aan de radio, ter dood ver oordeeld. Een tiende kreeg le venslang, twee anderen kregen 20 jaar. Voorts moet het 12- fal een boete van 18 millioen francs betalen. In Engeland wordt thans overgegaan tot het verstrek ken van ruimere rants:enen een aantal artikelen, die in Nederland sedert 1 Januari bonvrrj zgn. In Frankrijk heeft het feit, dat het brood weer op aen bon ig gekomen, aanlei- gegeven tot ongeregeld heden in verschillende plaat sen. De Soc. Democratische partgen in Duitschlands Ame rikaansche zone hebben een Stemplicht. Stemgerechtigde leeftijd 20 jaar. Beperkte parlementsbevoegdheden. De positie van den president Frankrijk krijgt een nieuwe grondwet, (de dertiende sedert 1791 en een commissie uit de nieuwe Kamer heeft zich bezig gehouden met het vast- stellen van de voornaamste principes, waarop deze grond wet zal berusten. Het behoort tot de vele ver diensten van De Gaulle, die zijn naam in Frankrijk histo risch zullen maken, dat hij de ze grondwetsherziening krach tig heeft aangepakt. In Frank rijk was voor den oorlog de democratie tot een paskwil ge worden. Er heerschte een po litieke chaos als in geen ander land ter wereld, de kabinetten wisselden elkander af in re cordtempo en de corruptie vierde hoogtij, ook onder de politici. Het was duidelijk, dat een terugkeer van dezen onhoudbaren toestand moest worden vermeden, maar wei- nigen zullen vermoed hebben, dat de politieke capaciteiten van den generaal zoo groot waren, dat hg er in zou sla gen niet alleen het Fransche volk, maar ook de politici naar zijn hand te zetten. De Gaulle boekt evenwel ve le successen en een van de be langrijkste voor Frankrijks toe. komst belooft wel te worden deze nieuwe grondwet, die een geordend politiek leven in de zen staat mogelgk zal maken. De Kamercommissie is nu met haar voorbereidenden ar beid gereed. Wort het wets ontwerp nu door de Assemblee goedgekeurd en ook door het volk, dan zal het wet worden. Het bevat belangwekkende nieuwigheden. In de eerste plaats zal in Frankrgk de stemplicht wor den ingevoerd, terwijl hij in Nederland juist wordt afge schaft In de tweede plaats zullen de Franschen reeds op 20-jarigen leeftijd naar de stembus mogen gaan. Voorts wordt bepaald, dat candidaten voor het parlement aangesloten moeten zgn bij een politieke >arty en om partijtwisten en iet voeren van een eigen poli tiek door leden van een partij te voorkomen, wordt bepaald, dat als eenige leden zich niet onderwerpen aan de voor schriften van hun part\jl;eiding, zrj een eigen party moeten stichten. Van zeer veel beteekenls is verder, dat volgens de komen, dé grondwet de minister-presi dent niet meer door het staats hoofd, maar door het parle ment zal worden aangewezen. Bovendien kan de regeering alleen door een motie van af keuring ten val worden ge bracht. Zoodra echter twee regeeringen door het parlement ten val zijn gebracht, wordt het parlement zelf ontbonden! Een maatregel, die vooral voor Frankrgk nuttig zal blijken, omdat men daar verzot schéén op het torpedeeren van kabi. netten De Assemblee zal 5 jaar zit ten. Om haar werk te vereen voudigen, zal een permanente commissie uit de Assemblee *t recht krggen om besluiten en wetsontwerpen aan te nemen die rechtsgeldigheid bezitten, als een derde van de plenaire zitting geen discussie verlangt. Het eindelooze gedebatteer en Ide vertraging, welke een par lementaire verhandeling mede brengt, worden daardoor ver meden. Ten slotte wordt bepaald, dat de president der republiek door het parlement zal worden gekozen en wel voor 5 jaar, en dat hg niet meer dan één maal kan worden herkozen. De bevoegdheden van 't staats hoofd zgn zoo beperkt, dat zijn functies slechts representatief zgn. Zooala men ziet bevat dit grondwetsontwerp aardig wat nieuws Komt net er door, verwerft het de goedkeuring van het parlement en het volk, dan is daarmede de mo- gelgkheid geschapen voor een geordend politiek leven in Frankrgk, wearmede deze staat niet anders dan gebaat zal kunnen zyn. Belgische belangstelling. De Belgische minister voor oorlogsschade, Basyn,- zal zich Dinsdag naar Den Haag be geven tot bestudeering van de methodes, welke door de Ne derlandsche autoriteiten wor den gevolgd bg het herstel der oorlogsschade. Hy zal o.a. de ministers van financiën en voor wederopbouw ontmoeten en een speciale studie wgden aan de werking van de bank, die opgericht is, om de her stelwerken te financieren. PRIJZEN' VOOR LITERAIR VERZET. Het departement van O.. K, en W. heeft een aantal letterkundigen een prgs van 1000 toegekend voor hun bgzondere verdiensten voor de Nederlandsche literatuur gedurende de bezetting. De literatoren, wien deze eer ten deel is gevallen zijn A. Ro land Holst, Jan Engelman, Theun de Vries, H. M. van Randwgk, Jan H. de Groot, Koos Schuur, Yge .Foppema, dr. K. Heeroma (Muus Ja- cobse) en Fedde Schurer. Bovendien hebben veertig schrijvers van het departe ment een subsidie ontvangen. Ontroerende iooneelen op de „Almanzora". Eén der medewerkers van den persdienst van het Ned. Roode Kruis schryft nog over de ontroering die zich van hem meester maakte, toen hg dé .Almanzora" bezocht. Een vrouw, die hij sprak,, had baar man verloren en ging al leen naar haar ouders. Een jonge vouw, in de kracht van het leven. Een van de honder den vrouwen, die zco hun mannen en vaak hun kinderen verloren. Een oude dame uitte haar dank voor al de hulp en zeide ongeveer: Hetgeen het Roode Kruis in de wereld tot uitdruk king brengt, is Gods univer- seele liefde voor al zgn kinde ren. En moeder met 2 schijn baar zeer gezonde kinderen van 10 en 12 jaar. vroeg ik, hoe zij en de kinderen het hadden gemaakt „Mgn jongen ziet er wel goed uit, maar heeft t.b.c. in een kamp gekre gen, nadat hg door de Japan ners reeds op zyn 10de jaar bg mg is weggehaald en naar een mannenkamp werd gebracht". Een klein meisje met maze len lag maar te huilen en on- da'nks de lieve hulp van een verpleegster, riep net maar: „ik wil by mgn pappie slapen". Pannie was er niet meer Een ander kind, een meisje van 14 jaar, had haar beide onders verloren; leek reeds wat afgestompt door een te veel aan leed- Toen ik deze zieken zaal verliet, aldus deze mede werker. was ik diep ontroerd. Moge de lezer van deze re bels deze ontroering deelen, door haar uit te drukken in een daad, die een plicht van ons allen Is: Nederland helpt Jidië Vervoermiddelen voor artsen Wijziging samenstelling wittebrood. In verband met de wereld marktpositie van broodgraan hoewel onze behoefte voor geruimen tgd is gedekt ei ter besparing op de voor aan- koop noodige deviezen, is be sloten de hoedanigheid van ons brood iets te wijzigen door verhooging van het uit- malingspercentage bg de fa bricage van broodblcem. De kleur van het wittebrood zal hierdoor geleideiyk eenigszlns grys worden. De voedings waarde vermindert echter, niet. De samenstelling van bruin brood er. roggebrood blgft on veranderd. België bewondert ons leger „De Nieuwe Standaard" te Brussel wgdt een belangrijk artikel aan ae organisatie van het nieuwe Nederlandsche le ger en is ervan overtuigd dat dit, onder leiding van EngeL sche instructeurs, geen krach tiger scholing kon ontvangen. Technisch en organisatorisch zoowel als strategisch heeft de Britsche „efficiency" in nog geen vgf jaar tyd, won deren verricht. Met Neder landsche „degelgkheid" zal van deze lessen een dank baar gebruik worden maakt. Van regeeringszyde is me degedeeld, dat maatregelen zyn genomen om artsen en dierenartsen zoo spoedig mo gelijk in het bezit te stellen van een auto. De medische ver zorging zal dus dezen winter niet lijden onder gebrek aan vervoersmiddelen. BETAAL NIET TE VEEL Het Directoraat-Gene raal voor de Prgzen ves tigt er nog eens de aan dacht op, dat voor ge bruikte goederen pryzen worden gevraagd, die vaak aan het ongeloof- lgke grenzen. Dit is o.m. het geval met meubelen, kachels, radio's, keuken gerei etc. Nog steeds geldt echter het voor schrift, dat voor ge bruikte goederen hoog stens 75 mag worden gevraagd van den prijs, dien deze goederen thans nieuw kosten. Wie zich aan dit voorschrift niet houdt, is strafbaar. "V, Waar bleven de radio toestellen? Van de zgde van P-T.T. werd omtrent het lot van de in 1943 ingeleverde radiotoestellen me. degedeeld, dat destgds circa 825.000 toestellen werden inge leverd, terwgl er 1.200000 toe stellen waren ingeschreven voor de luisterbijdrage. Vele van de ingeleverde toestellen waren oude toestellen, die waren op gekocht om de toestellen „in Engelschen dienst" te camou- fleeren. Ongeveer 300.000 toe stellen werden naar Duitsch land overgebracht, terwgl de rest op verschillende plaatsen in ons land werd opgeslagen. De Duitschers hebben daar op beestachtige wgze huisgehou den. Veel gestolen en de rest voor het meerendeel in elkaar getrapt Er bleef niet veel meer dan schroot over. Men heeft nog bgna 90-000 toestel len kunnen terugbezorgen. Het schroot is thans verkocht aan een 8-tal groothandelaren op radio-gebied, die hef bruikbare materiaal zullen bestemmen voor bouwen van toestellen en voor reparaties. Intusschen lieten 2000 van de 9000 radioliefhebbers in Am sterdam. die bericht kreeren hun toestellen af te halen, ver stek gaan. Na-inlevering papiergeld. Hoewel er geen enkele na- inleveringsregeling bestaat ten aanzien van oud papiergeld, hebben toch velen een request tot den minister van financiën gericht om „vergeten" biljet ten alsnog te mogen Inwisse len, Het ministerie van finan ciën wijst er op, dat allen wier verzoek vóór 1 Januari 1946 in Den Haag werd ont vangen, te zgner tgd, hetzg door een individueel antwoord, hetzy door middel van een al- gemeene publicatie, een be slissing zullen vernemen. De geheele industrie van N. Frankrgk dreigt door gebrek aan kolen lam gelegd te wor den. Verscheidene textielfa brieken hebben him poorten reeds gesloten. De laatste ^■[hoogoven van Rgssel is reeds I {stil gelegd. Semarang door Indonesiërs gebombardeerd. Het vertrek van dr. Van Mook naar Ned.-Indië Is op nieuw uitgesteld en thans be paald op Zaterdag 12 Januari. Voordien begeeft de lt-gouv.- generaal zich naar Londen om den Nederlandschen ambassa deur by te staan by zijn be sprekingen met Britsche auto riteiten. Het officieele communiqué van Maandag meldt, dat 't cor don om Batavia, dat kort ge leden is opgeheven, opnieuw om de stad is getrokken. Het onderzoek van de kampongs is hervat. Te Buitenzorg zyn de TJK.R. en de politie overeengekomen met de Britsche autoriteiten samen te werken. Als bewgs van hun oprechtheid hebben zg 77 ongewenschte elementen uitgeleverd. Intusschen wordt het Zuldeiyk deel van de stad onderzocht. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat daar rust heerscht. Gedurende het weekeinde heeft een Britsche torpedo- bootjager Indonesiërs, die zich in ötellingen ten Oosten van Semarang hebben ingegraven, "ebombardeerd. De stad is iaterdag door Indonesische ka nonnen gebombardeerd. Het vliegveld werd tgdelgk on bruikbaar gemaakt, maar snel werk van de Britsch-Indisehe troepen maakte het spoedig weer voor gebruik geschikt In de buurt van Soerabaja heeft de artillerie het vuur ge opend op aanvallende Indonesi ërs. Deze trokken zich terug. MARINIERS VOOR EEN DEEL TERUG NAAR MALAKKA. Een Britsche zegsman heeft gemeld, dat een bataljon Ne derlandsche mariniers te Bata via is geland. De rest gaat niet naar Soerabaja, maar zal naar Malakka terugkeeren. Herstel der verwoestingen vordert goed. Complete herbouwplannen voor Brulnisse en Oosterland. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid om zeevisch van Neder land naar België en Frankryk te exporteeren. Op Terschelling is een peilstation voor de scheep. Swj zóne hebben een vaart gevestigd. Ook op Arae- de communisten af-1 land wil men een dergelijk J station vestigen. gewezen. WOONPEIL ZAL WORDEN OPGEVOERD. Al te licht vergeet de be woner van Walcheren of Z. Vlaanderen, dat niet alleen hei hart en het Zuiden van Zeeland: zwaar onder den geesel van den oorlog hebben geleden, maar dat ook Noord Zeeland zware offers heeft moeten brengen. Het hemd is nu een maal nader dan de rok en niet altgd is men doordrongen van het besef, dat men niet in zgn rampspoed aUeen staat! Maakt men echter de balans op, dan ziet men, dat ook in het Noorden van onze provin cie de toestand nog allerminst rooskleurig is. Wg doen slechts enkele grepen: Op Schouwen en Duivelanö werden 354 panden totaal ver woest, 284 zwaar en 3543 licht beschadigd. Op Tliolen werden 40 panden totaal verwoest, 81 zwaar, 2500 lichter beschadigd, op St. Philipsland 34 panden totaal verwoest, 5 zwaar en 1/50 lichter beschadigd. Het zwaarst getroffen wer den Bruinisse en Oosterland. In Bruinisse werden 3 kerken, 2 scholen en het gemeentehuis totaal vernield. Ook Haamste de had zeer zwaar te lgden. Men ziet, dat de schade niet gering is. Met kracht is echter de we deropbouw door den Centralen Dienst voör bouw- en woning toezicht en Gemeentewerken in samenwerking met den We deropbouw ter hand genomen Op Tholen en St. Philipsland is 6C procent van de geval len der Uchte beschadiging reeds definitief, 30 procent voorioopig hersteld. Op Schou-, wen en Duivel&nd, dat zooals bekend, tegelgk met het Noor den bevrgd werd, zijn de lichte beschadigingen voor 50 procent definitief, voor 35 voorioo pig hersteld. Een resultaat, dat respect afdwingt. Er zouden evenwel nog be tere resultaten mogelgk zgn geweest, als men ook in Noord Zeeland niet te kampen had gehad met dezelfde moeilijk heden, die zich ook elders doen gelden. Materiaalgebrek en fi- nancieeie problemen werken belemmerend. Een tekort aan aannemers doet zich niet ge voelen, ook werkkrachten zgn er in voldoende mate. Door deze belemmeringen blgft er een ernstig tekort aan woonruimte bestaan. Men tracht hierin te voorzien door samenwoning, noodbehuizing in stallen, schuren e.d. en den bouw van noodwoningen. On houdbare woontoestanden zijn echter in de geëvacueerde ge bieden nog niet ontstaan. Zg doen zich slechts voor in plaat sen, waar de Noord Zeeuwen nog niet zgn gerevacueerd. Vandaar ook, dat er betrek- kelijk weinig noodwoningen zgn gebouwd. Hun aantal be draagt slechts 76 van het of ficieele type, en 30 samenge steld uit voormalige Duitsche barakken, terwgl toch het aan. tal verwoeste huizen 376 be draagt. Vanzelfsprekend komt dit alles aan het toch al lage woon- peil van Noord Zeeland niet ten goede. Ongeveer de helft van de arbeiderswoningen in dit gebied is minder bewoon baar dan de toch zeer primi tieve noodwoningen! Ook aan dit probleem wordt echter aandacht geschonken. Behalve voor de YVeststreek. waar een screekprogramma bestaat, zijn overal uitbrei dingsplannen ontworpen, die mede op het scheppen van be tere woontoestanden zgn ge richt. terwijl voor de zwaarst getroffen gemeenten Bruinisse en Oosterland, en het gehuchi Anna-Jacobapolder complete herbouwplannen worden ont worpen. Voorts een urgentiewo- ningbouwprogramma opge. steld. Men zit dus ook in Noord Zeeland niet stil. Spoedig hcopt men door den rijstebrij berg van noodherstel etc. heer. te zgn en aan definitief herstel en vernieuwing. Wg ontleenden de bizon- derheden voor bovenstaand ar tikel aan een beschouwing, die- de burgemeester van Zierikzee. jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, in het Weekblad voor Gemeen tebelangen over de nooden van Noord Zeeland gaf, welke werd overgenomen door den Voor lichtingsdienst van de Provin cie Zeeland. zy toonen aan. dat ook het Noorden van onze provincie niet bg de pakken neerzit, maar dat de wederopbouw er goeden voortgang maakt! Jhr. Tjarda naar Parijs. ALS AMBASSADEUR. Onlangs deed het gerucht de ronde, dat de oud-gouver neur-generaal jhr. Tjarda van Starkenborch zich in de po litiek zou begeven. De Haagsche redacteur van het Hbld. verneemt thans even. !wel, dat jhr. Tjarda binnenkort den post van Nederlandsch am bassadeur te Parijs zal gaan bezetten. Generaal Tans territoriaal bevelhebber. Naar wg vernemen is met in gang van 1 Jan. jL benoemd tot territoriaal bevelhebber Ne derland kolonel ir. N. Tans, die daarbg tevens tgdelgk is be noemd tot generaal-majoor. Nieuw Ramblers-kabaal. Zondagavond zouden da Ramblers te Hilversum op treden. Het publiek begroet te hen met „Sieg heü"-ge- roep en wierp rookkaarsea naar het tooneel. Van spelen kon geen sprake zgn en de zaal moest door de politie worden ontruimd. De direc tie verklaarde zich bereid, de entreegelden terug te betalen en het publiek besloot daar op, deze te schenken "aan de Stichting 1940—'45. In de omgeving van Hanno ver zijn uit Nederland geroof de textielgoederen. w.o. 5000 baby-uitzetten, ontdekt. Dc goederen zullen binnenkort aan Nederland teruggegeven worden. SCHELDE BOUWT ZWEEFVLIEGTUIGEN VAN METAAL. Onlangs heeft de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart bg de Nederlandsche Vliegtuigindus trie 72 zweefvliegtuigen be steld, waaronder 36 E.S.G.- lestoestellen. Naar wg thans van de K.N.V.V.L. vernemen, worden er van deze 36 les toestellen 6 van metaal bouwd bij „De Schelde". Het betreft hier een proefneming waarbij in de practijk zal moe ten blijken of deze toestellen zullen voldoen, vooral met het oog op het repareeren of ver wisselen van onderdeelen door leeken. De vervaardiging van deze toestellen zal snel in zgn werk kunnen gaan, daar de onderdeelen als een mecano- doos in elkaar passen. De K.N. V.V.L. heeft deze proefneming willen steunen omdat, mochf deze slagen, zg van groot be lang kan worden voor onzen export. Gemeente-secretaris ontslagen. Na een onderzoek vanwege de Prov. Griffie hebben B. en W. van Souburg den gemeente, secretaris, den heer G., met in gang van 6 Febr. a.s. ont slagen met toekenning van wachtgeld, wegens gebleken ongeschiktheid. Dezer dagen werd hy ook door den politierechter tot 250 s. 2 mnd. h. veroordeeld wegens het onbevoegd voor handen hebben van een stam kaart met inlegvel van zgn zoon, die zich sedert eind 1944 reeds niet meer in Souburg bevond. OPHEFFING SPOOKHALTE SOUBURG. Naar wg vernemen is men voornemens binnenkort de spoorhalte Souburg op te hef fen. Hoewel dit niet eerder zal geschieden alvorens de bus dienst VlissingenMiddelburg in werking zal zyn getreden, zal dit voor de Souburgers een groote handicap beteekenen. Immers de vraag naar de bussen zal te Vlissingen en Middelburg zoo groot zgn dat de passagiers op het tusschen- station Souburg practisch niet aan bod zullen komen. Ook wanneer men met den trein op reis moet, zou men vooral des ochtends vroeg genood zaakt worden, hetzg naar Mid delburg of naar Vlissingen te gaan loopen, hetgeen vooral in dezen tijd van schaarschte aan schoeisel enz. geenszins pret tig is. Om al deze redenen heeft het gemeentebestuur van Sou burg daarom een telegram aan den minister van verkeer en energie gezinden, waarin wordt verzocht genoemde maatregel geen voortgang te doen vinden. ONTSPANNING VOOR ARBEIDERS BIJ DEN WEDEROPBOUW. Nadat destyds met succes getracht is, de werkkrachten, ie aan het herstel der dgken werkten, ontspanning te ver schaffen, is thans een com missie in het leven geroepen, die zich ten doel stelt ook voor de arbeiders bg den wederop bouw iets dergelijks te doen. Voorzitter is de heer L. On- derdgk te Middelburg, leden zgn mevr. E. C. N. van Heel- van Dissel (Goes), de heer J. Mys (Oostburg), de heer R. Gerritsen (Zienkzee), dr.' W. H. Beekenkamp (Middelburg) en mr. F.' W. Adriaanse (Mid delburg). Het ligt in de bedoe. .'mg te Middelburg een bureau te stichten, dat speciaal belast is met de organisatie van ie ontspanning. Als onderafde ling voor Walcheren treedt op de stichting „Walcheren moet droog". De commissie doet een beroep op alle vereenigingen en personen, die den arbeiders ontspanning kunnen verschaf fen Een beroep, dat weerklank behoort te vinden in breeden krmg. omdat het voor Zeeland var het hoogste belang is, lat aibeiders van buiten ae pro vincie, die hier aan den weder opbouw werken, inderdaad ontspanning kunnen vinden. DE „HULPACTIE SCHELDENOOD". De op 22 Dec. jl. te Rot terdam voor de bevolking van Walcheren en Westelgk Zeeuwsch Vlaanderen gehou den collecte heeft in totaal Hillegersberg en Schiebroek 184,184 en LJselmonde 454,19. Het brandweercorps verzamelde met de drijvende en de rgdende motorspuit niet minder dan f 7529,35. Bg het hierboven genoemde bedrag van ruim 62.000 wa ren niet meegerekend de uit komsten van de verschillende inzamelingen welke gehouden werden en worden. - „VRIJ EN ONVERVEERD". Filmvertooningen ten bate van Ned. Volksherstel. In de week van 1118 Jan; wordt in Alhambra te Vlissin. gen de film „Vrij en Onver- veerd" vertoond. Deze film is tgdens den oorlog in opdracht van den Regeeringsvoorliclu. tingsdienst in Londen vervaar digd om een beeld te geven van het aandeel van Nederland in de geallieerde oorlogvoering en is aangeboden aan Ned. Volksherstel. De huuropbrengst van deze film wordt door den Ned. Bioscoopbond geheel afgestaan aan Ned. Volksherstel, terwgl de bioscoopexploitanten de op brengst van de vertooningen gedurende de eerste week, r.a aftrek van hun onkosten,- ook ter beschikking stellen. Bijzonder interessant is de ze film door de opnamen van de leden van het Koninklijk huis in de oorlogsjaren. Nu Ned. Volksherstel ook in. Zeeland haar werkzaamheden heeft begonnen, wordt leder opgewekt om deze film te gaan zien. Zaterdagavond werd in de St. Jacobskerk te Vlissingen een concert gegeven ten bate van het Restauratiefonds, waaraan medewerkten mej. d. Garde, sopraan mevr. BonthuisDhont, viool en de heer Broerse, orgel. Den niet zeer talrijken bezoekers werd een avond van waar muzikaal genot geboden. Het comité der Chr, Ver. v. kunst, wetenschap en ontwik keling te Vlissingen vergader de dezer dagen voor het eerst sedert de heroprichting. Het ledental steeg reeds tot ruim 300 en het aantal aange sloten vereenigingen tot 12. Meerdere uitvoeringen zullen in dit winterseizoen nog ge geven worden. Op een volgende comité vergadering zal een definitief bestuur worden herkozen. In het Schuttershof te Mid delburg had Vrydag de op richtingsvergadering plaats van de Ver. v. Oud-leerlingen der Middelburgsche H.B.S.. Doel van de vereeniging is heb verstevigen van het onderling contact der leden waar ter wereld zg zich bevinden. Er werd een voorioopig bestuur gevormd waarvan de heer H. Nieuwdorp secretaris is. Met ingang van 7 Jan is de Christ, school te Westkapelle wederom in gebruik genomen. Hoofd der school is de heer J. Vrijhoef in plaats van den heer P. E. Fgn, die benoemd is bij het B.L.O. te Amsterdam. Tot onderwijzeres is benoemd mej. H. A. Trimpe. (Zie verder pagina 2.) Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Kats (toez.) D. Mor- reau, cand. te Hilversum. Geref. kerken. Tweetal te Veere L. Dorst te Geersdgk en J. C. Streefkerk te Lobith. Bedankt voor Utrecht F. Pgl- man Jr. te Mgdrecht. Laatste nieuws DE „ALMANZORA" GEARRIVEERD. Maandagavond half tien is de „Almanzora" voor de twee de maal in Amsterdam gearri veerd met repatrianten uit In. dië. Er waren totaal 1672 per sonen aan boerd, w.o. 482 van de „Oranje" en o.a. 60 zieken van de „Nieuw-Amsterdam". Alleen de zieken en de beman ningen van de „Nieuw-Amster dam" en de „Oranje" gingen gisteravond van boord. De rest 62.301.06^- opgeleverd. Hier-,volgt vandaag. De „Almanzo- van bracht Hoek van Holland ra" had ook 8 dooden, arkom- 280,02%, Pernis en Hoog-lstig van de „Oranje", aan f 1078.1 boord. vliet 576,78, Overschle f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1