PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Koninklijke oproep aan gerepatrieerden Soekarno verhuist naar Djokjakarta. Prins Karei van België als koning genoemd. Vaststelling Duitsche Westgrens wordt actueel. Hoofdredacteur Ballintijti (met redactloneele medewerking van dr. W. H, Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z,C. i.o.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C- Zwagerman» M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Maandag 7 Januari '46 189e Jaargang Nummer 5 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. x Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 3*—» Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen): Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzcn Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. ^Hddelburg. ILLEGALITEIT GAAT VRIJ UIT. De politieke moord, die op Oudejaarsdag te Dordrecht werd gepleegd, heeft de ge moederen in het land danig in beweging ?e?racht' v00r^ omdat een A.N.P.-communl- qué verklaarde, dat weliswaar 3e leidende figuren van de Dol'dtsche illegaliteit nJet te voren van de moordplannen op de hoogte waren geweest, maar den moord zelf goed- keurden. Wij hebben na dit A.N.P.- commentaar een eigen be schouwing even ingehouden, er de voorkeur aan gevend na dere bijzonderheden af te wachten. Nu deze gekomen zijn, blijkt gelukkig, dat de Dordtsche illegaliteitsleiders den moord wel degelijk ten scherpste afkeuren. Iets an ders ware moeilijk aan te nemen geweest. De moord moet vermoedelijk gezien wor den als een persoonlijke wraakneming. Helaas zrjn er bladen, die dezen moord goedkeuren en opvatten als een waarschu wing aan het adres der regee- ring om voorzichtiger te zijn met het vrijlaten van politieke gevangenen. Onbewust geven zij daardoor steun aan het eigen rechter spelen, dat in het jongste verleden reeds tot zooveel betreurenswaardig on recht heeft geleid. En al te Semakkelijk kunnen heethoof- en instemming met een moord als die te Dordrecht werd gepleegd, opvatten als een aansporing om op dezen weg voort te gaan. Kort en bondig dient daar om vastgesteld, dat het Ne- dcrlandsche volk zich met ver ontwaardiging afwendt van al diegenen, die eigen rechter wenschen te spelen en van hen, die, vaak gedreven door onzuivere motieven, zuiveren en berechten volgens maatsta ven, die geen maatstaven zyn, doch slechts als willekeur kunnen worden aangemerkt. Hier en daar schijnt men nog steeds niet te hebben begre pen, dat rechtsherstel en her stel der rechtszekerheid niet een-, maar tweezijdig zijn. Ze ker, het is van het allergroot ste belang, dat diegenen, die door den Duitschen onderdruk ker onrechtvaardig werden be handeld, weer in het bezit worden gesteld van hetgeen hen rechténs toekomt, of be hoorlijk schadeloos worden gesteld. Maar omgekeerd heb ben ook degenen, die thans ter verantwoording worden ge.oepen voor hun handelin- ge?, in oorlogstijd, het recht, te verwachten, dat zij recht vaardig zullen worden behan deld. Naar beide kanten ont breekt hieraan nog steeds te veel. 1 Wat in Dordrecht is ge. schied, zal door geen wel denkend mensch worden goed. gekeurd. Veemgerichten be- hooren in Nederland niet thuis. Gelukkig daarom, dat de door het A.N.P. gevvekten indruk, dat de illegaliteit uit wassen van dit gehalte goed zou keuren, volkomen onjuist is- TOT GEESTELIJKEN EN STOFFELIJKEN STEUN BIJ DEN OPBOUW. Nieuws in een notedop De Kon. Ned. Marine heeft Ln Engeland een aantal Firefly-toestellen besteld, twee persoonsjagers, die geschikt zijn cm te starten van vlieg dekschepen. Het Londensche kleeding- comité heeft zijn werk be ëindigd. Meer dan 1% millioen kleedmgstukken werden naar Nederland gezonden. De Ned. autoriteiten heb ben den SS-brigade-comman- dant Schoengarth, die het be vel gaf tot het doorsteken van de dijken in Nederland, tijdelijk aan- de Britsche uit geleverd, datr hij terecht moet staan wegens moord op een geallieerden piloot die boven Enschede uit een beschadigde machine sprong. Op 10 Jan. a.s. opent de Batavierlijn een passagiers- dienst tusschen Rotterdam en Harwich, voorloopig tweemaal per week. De Ned. regeering heeft voor 685.965 dollar aan bouw materialen gekocht uit Ame- rikaansche surplusvoorraden, w.o. meer dan 1 millioen voet Ljzerdraad en henneptouw, 4 millioen pond spijkers, 22.550 handzagen enz. Het Deensche comité ..Holland Hjaelpen" schonk de H.A.R.K. 100.000 paar kinder schoenen van vischleer met rubberzolen. het sloopen van een door JJuitsehers gebouwden muur te Trimunt (Gr.) door geïnterneerden, werden 2 N S B-ers gedood, toen de muur plotseling viel. - De voedselpositie in Grie kenland is zoo slecht, dat een groot deel' der bevolking de zen winter op water en brood zal moeten leven- Amerika, Engeland, Fran- ryk. Canada en China hebben op het laatste oogenblik nog een voorstel ingediend om op de conferentie der Vereenigde volkeren een commissie samen te stellen ter bestudeering van het atoomvraagstuk. Men ver. moedt, dat Rusland zich bij dit voorstel zal aansluiten. Radiorede H M. de Koningin H.M. de Koningin heeft Zon dagavond een radio-toespraak tot gerepatrieerden uit Ned, Indië en tot de uit gevangen kampen teruggekeerden gehou den. Zich allereerst tot de uit Insulinde gekomen landgenoo- ten richtend, zei H.M. o.m.: „Gij zijt voor ons in Neder land de verpersoonlijking van hetgeen geleden is drie en een half jaar onder de hiel van den meedoogenloozen Aziati- schen overweldiger en van de daarop gevolgde geestelijke en lichamelijke martelingen na den val van Japan. Met open armen ontvangt u het veilige, gastvrije Nederland, dat u ze ker alles zal geven, wat het te geven heeft. Vol eerbied en bewondering zijn wij voor uwe onoverwin. lijke geestkracht, taaiheid er volharding in die tijden van vernedering en smaad. Dat vervult ons met vertrouwen, dat gij de toekomst met de zelfde geestkracht tegemoet zult gaan. En thans, gij die eerder van elders en langs anderen weg, het vaderland liebt bereikt, gij vróuwen en mannen, die daar ginds de verschrikkingen van concentratiekamp en gevan genis hebt doorstaan of wel ,ij, die in het vaderland door _eze hel zijt heengegaan, ik weet hoe zwaar gij geleden hebt naar ziel en lichaam, Maar ik weet ook, hoe gij bovenal, door de diepten van uw geestelijk lijden heen, kunt opklimmen tot een punt, waar op gij u keert naar de toe komst om met nieuwen moed een nieuw leven aan te dur. ven. Ik begrijp uw teleurstelling en ontgoocheling waar alles niet zoo geloopen is, als gij u de toekomst nad voorgesteld. Toch lijdt net geen twijfel/ dat Nederland weet wat gij over gehad hebt voor de zaak der vrijheid en de bevrij ding de3 vaderlands en dat het trots op u is. Wij mogen cn zullen dit niet vergeten. In een tijd, als waarin wij thans leven, kunnen wij uw bezielend voorbeeld en de kracht die van u uitgaat als strijder en strijdster niet mis sen, willen wij een. nieuw en beter vaderland bouwen. Wil ons ook nu voorgaan met de inspiratie, die u. bezield heeft en de geestkracht, die gij aan den dag gelegd hebt tijdens de verschrikkelijke jaren, die achter ons liggen. Gij kunt vertrouwen, dat ieder die op dit punt verant woordelijkheid draagt, zich van die verantwoordelijkheid bewust is en dat de resulta ten van hun handelen, naar mate het herstel toeneemt, steeds duidelijker zullen wor den". Vervolgens richtte; H.M. zich hebben moeten verduren. Hun allen roep ik toe: wij hebben ook u noodig. Vervult uwe roeping, bouwt allen me de, geestelijk en ook stoffelijk aan het nieuwe vaderland en aan het nieuwe rijk". Tot slot sprak H.M. tot alle Nederlanders. „Wij zijn aan onze driekleur, die ons in deze jaren zoo dierbaar is gewor den, verplicht te toonen dat het •-**-■ onze al deze vrouwen en mannen, die het beste gaven voor Nederland, voor ons rijk en voor ons. Het is onze eere plicht hen niet teleur te stel len". Springstofaanslag te Haarlem. Kort nadat een vergadering van het bestuur met een aan tal vertrouwensmannen in het Chr- lyceum te Haarlem Vrij dagavond was geëindigd, is een hoeveelheid explosieve stof in een hoek van het raam van het natuurkunde-lokaal aan den buitenkant van het ebouv tot ontploffing gekomen, waardoor de ramen het moesten ontgel den en ook in den omtrek vrij aanzienlijke glasschade werd veroorzaakt. Een stuk is uit Zaterdag werd officieel be- den muur geslagen. Op den kj«nd gemaakt, dat de Kwo- muur staan met Inrit de woor- mintang (regeeringsparty) en den: ,.Van der Eist terug, weg ons1"1dieDeLCernflt"is' mët de «'oromAniste,, tof overeen- net feestuur. Recht" stemming zijn gekomen over de1 Verondersteld wordt, dat de dankbaarheid tegenover Mprocedlfre utot het beëindigen^ explosie in verband staat van vijandelijkheden en 't her- met h*t geschil tusschen den stel van de verbindingen". rector en het bestuur, Twee dooden bij vliegtuigongeval. Teen een Nederlandsch Aus- tertoestel Vrijdag op Valken burg landde, werd het tijdens de landing geraakt door een eveneens landende Spitfire. De vleugel raakte de Auster by de cockpit De 2 inzittenden, de serg.-vliegers Ottes en Zwaai, werden op slag gedood; OVEREENSTEM MING IN CHINA. Bezorgdheid over de zuivering. Een aantal zeer vooraan staande ingezetenen van Gel derland heeft in een request aan de Tweede Kamer zijn be zorgdheid geuit over den gang van zaken bij de zuivering. Met bezorgdheid constateeren dat na de bevrijding van het Duitsche juk, de op wet en recht gefundeerde cude be proefde Nederiandsche vrijheid niet volkomen binnen het ko ninkrijk is teruggekeerd, doch in menig opzicht ia vervangen door een sfeer van rechte loos heid, waarin een gebondenheid heerscht, welke h.i. allerminst op democratischen grondslag sfcur.t. Als een der voornaamste oorzaken van dezen zorgwek- kenden toestand beschouwen zy de v:oral aanvankelijk schier onbeperkte macht en in vloed, welke aan de zgn. ille galiteit werd toebedeeld. By het wraken van een der- gelijken toestand wijzen adres- santen als symptomatisch vuorbeeld op het verloop van zaken bij de „zuivering1'. Vol gens adressanten wekken vooral de aanvankelijke advie zen en maatregelen op het stuk van de zuivering veelal Ln hooge mate den indruk van willekeur, welk euvel nog is vergroot door het dikwijls ge-. heel achterwege blijven van een behoorlijken procesvorm, hetwelk zelfs de regeering door het geven van onjuiste voorschriften nog in de hand heeft gewerkt. ZH verzoeken met klem aan de Tweede Kamer om sterken aandrang te willen oefenen, om het proces der zuivering, hetwelk tot dusverre niemand bevredigt en ook niet kan be vredigen, in betere banen te leiden, zoowel door het geven van juistere vcorschriften, ge grond op de aanwijzingen van 1937, als door 't scheppen van een rechtvaardige en snellere procedure. Ned. delegatie naar Londensche conferentie Minister-president S 'hcrmer- De ontslagaanvrage van Lt.-Gen. van Oyen. tot de aappere strijders te h0™ Ml <*n gedeelte bijwonen land, in de lucht, ter zee en de op 10 Januari te Lon- bij de koopvaardij, die hetzij den beginnende eerste verga- gewond werden in den strijd ofdering der V ereentgde V olke- wel als gevangenen de daar- Dr. van Mook naar Caïro, Twee feiten hebben, de laat. ste dagen in Nederlandsch- Indi veel stof doen op waaien, nl. de ontslagaanvra ge van It. generaal L. H. van Oyen en het vertrek van Soekarno en eenige van rijn naaste medewerkers uit tavia naar Djokjakarta. Gen. van Oyen heeft, zoo als reeds gemeld, ontslag ge nomen omdat hij de politiek der Nederiandsche regeering niet goedkeurt, wel die van den geallieerden opperbevel, hebber op Java, gen. Chris- tison. Met betrekking tot de toe standen op Java zei hij in een interview, dat dit eiland zohder Nederlandsch gezag binnen een jaar weer in de zelfden primitieven staat zou zijn als 200 jaar geleden. De openbare werken, die de Indo nesiërs onder controle hadden, waren gedesorganiseerd. Over al waar de Indonesiërs maar een gering gezag hadden, is geplunderd. De zakenwijk van Bandoeng, een van de mooi ste van de wereld, is ontluis terd. De Nederlanders waren erin geslaagd dertién batal jons blanke veiligheidstroepen op Java te krijgen en nog een. aantal wachtten nog slechts om aan land te gaan. Hij was van meening dat de moeilijkheden spoedig vooi'bij ;ouden zijn. Overigens schijnt behalve gen. van Oyen nog een aan tal andere Nederiandsche officieren ontslag te willen nemen. SOEKARNO NAAR DJOKJAKARTA. Soekarno heeft eenige wy. zigingen in zijn kabinet aan gebracht en zich met eenige van zyn naaste medewerkers in Djokjakarta gevestigd, het hart van het Indische na tionalisme. Daardoor is de Indonesische regeering nu ver- déeld over twee steden. Hiel en daar vat men dit op als een poging om verder over leg met de Nederlanders te bemoeilijken. In dit verband hebben mede gepaard gaande ellénde staat onder leiding van den -ïlet-Nederlandsche Kringen m'nister van buiteni nsclic ;a- verklaard, dat een afwijzen ken van Kleffens, Plaatsver-1 van de voorstellen, die door. d leider is minister van van Mook naar voren zullen i voorstellen, die dr. van Mook Royen. j worden gebracht en waar- medebrengt. Goering „protesteert". Goering heeft in d<- gevangenis te Neuren berg geprotesteerd tegen het feit, dat zijn bewa kers een insigne dragen met een op den grond gevallen adelaar met ge broken vleugels. Goering zei: Ik houd er niet van om een adelaar zoo te zien. Kolonel Andrews, het hoofd van den veilig heidsdienst te Neuren berg, antwoordde: Luister eens, dik zak, daar had je eerdei om moeten denken, vóór je je adelaar liet vlie gen!" De Fransche regeering heeft geantwoord op de mede deelir.gen, die haar zyn ver strekt over de jongste bespre kingen van Byrnes, Bevin en Molotof in Moskou. Zij ver zoekt cp de meeste punten na dere inlichtingen. Rusland heeft geweigerd' zich aan te sluiten by de inter nationale financieele overeen komsten van Bretton Wcods. De weigering wordt gemoti veerd met de omstandigheid, dat Rusland niet deelneemt aan het internationaal finan cieel fonds. - Men verwacht het spoe dig aftreden van de Japansche regeering, omdat van alle mi nisters er slechts drie zijn, die niet onder de Zaterdag ver melde zuiveringsvoorschriften van Mac Arthur vallen. - In Leningrad zelf elf Duitschers, die wreedheden hadden begaan, ter dood ver oordeeld. Joego-Slavië heeft gepro testeerd tegen de vrijlating van Horthy en wenscht zyn uitlevering. In Spanje verwachten de monarchisten, dat binnen 6 maanden de monarchie her steld zal zyn. 'voor hij den steun van de Britsche regeering schijnt te hebben de Indonesiërs in een kwaad daglicht zouden stellen. In het bijzonder zou de Britsche houding jegens hen in dat geval een belang rijke verandering ondergaan. Dit zou kunnen verklaren waarom Sjarifoedin zrjn ,,mi- nisterie" van voorlichting heeft verlaten en zich nu be paalt tot zijn functie van „mi- nister" van binnenlandsche veiligheid. Verwacht wordt, dat Sjari foedin spoedig complete plan nen zal indienen om de eva. cuatie te bespoedigen, omdat het algemeen aan de Indone siërs geweten wordt, dat 4Vj maand na de bevrijding var Azië nog steeds duizenden tn duizenden Europeanen in con centratiekampen en gevange nissen vertoeven. Soekarno zelf heeft een radiorede gehouden, waarin hij zich richtte tot d2 demo cratische mogendheden en aandrong op erkenning van zijn republiek. Op Soembawa is de NICA aan land gegaan. De bevol king heeft de Nederlanders met spontaan vreugdebetoon ontvangen. VLIEGVELD VAN SEMARANG ONDER VUUR. Het vliegveld van Sema- ring ligt sedert eenige dagen onder Indonesisch vuur. De R.A.F. heeft thans pamflet ten uitgeworpen, waarin met repressailles wordt gedreigd. De vredelievende bevolking wordt aangeraden de kam pongs te verlaten, daar bom bardementen niet uitgesloter zyn. DR. VAN JÏOOK NAAR CAIRO. Naar ANP-Aneta mede deelt, zal dr. van Mook op zijn terugreis naar Indië eenige dagen te Cairo verblij ven om zich op de hoogte te stellen van de repatriee- ring. De repubiikeinsche reactie op de rede van dr. van Mook wordt thans bekend. Men noemt den toon sympathiek, maar zegt, dat de rede geen die door opheldering geeft over de Oud-Spanjestrijders herkrijgen Nederl. nationaliteit. De Nederiandsche oud-Span- je-strrjders zullen weldra hun Nederiandsche nationaliteit te rugkrijgen vermoedelijk op 'r. dusdanig tijdstip, dat zij zul len kunnen deelnemen aan de komende verkiezingen. Hier door zal een misstand worden opgeheven. Immers, de Neder landers, die destijds aan de zijde der Spaansche regeering deelnamen aan den Spaanschen burgeroorlog verloren hun na tionaliteit, omdat zij in krijgs dienst traden van een vreemde mogendheid zonder de ver- eischte toestemming, terwijl degenen, die de zijde van Fran co kozen, hun nationaliteit niet verloren, omdat Franco niet als staathoofd, maar als opstandeling werd beschouwd. Canadeesche officieren gearresteerd. Blijkens mededeeling ran lt.-generaal C. G. Simonds, bevelhebber van het Canadee sche leger in Nederland, zijn drie officieren onder streng arrest gesteld, wegens tegen hen ingebrachte beschuldigin gen aangaande beweerde on rechtmatige verscheping van. drie automobielen van Rotter dam naar New-York. Andere hoogere officieren zrjn gedu rende het onderzoek in hun functie geschorst. Weer incidenten in i Indo-China. De nationalisten hebben te Saigon de rubberopslagplaat sen in brand gestoken. Reeds is 5000 ton rubber, de helft van de productie van 1945, verlo- ren gegaan. Uit de provincie. Het Wereldgebeuren Rusland blijft „merkwaardig" doen. Een politieke moord in Egypte. Het is den laatsten tijd stil geweest rondom de Belgische koningskwestie. Het min of meer gedwongen vertrek van koning Leopold naar Zwitser land is ten goede gekomen aan de rust in het land. Dit beteekent evenwel allerminst dat het probleem is opgelost. Onder meer komt dit aan het licht door artikelen in de En- gelsche pers, waarin verklaard wordt, dat men getracht heeft den koning over te ha len om afstand te doen ten gunste van zijn zoon Boude- wijn. Leopold zou dit echter vastbesloten hebben gewei gerd. Mag men de Britsche bla den gelooven, dan zouden de gevolgen ernstig kunnen zyn en hierop neerkomen, dat prins Karei, de broer van Leopold, tot koning zou worden uit geroepen. Na de verkiezingen, die ver moedelijk in April gehouden worden, zou de kwestie actu eel worden. Men zou dan op nieuw overleg met koning JLjeopold willen plegen. Mocht hij dan nog weigeren afstand te doen, dan zou de regeering maatregelen nemen om prins Karei, die thans ala regent optreedt, tot koning te doen proclameeren. Na de Yoego-Slavische zou daardoor ook de Belgische tot het verleden komen te behoo- ren. Er resten dan nog Griek- sche, Albaansche, Roemeen, sche en Bulgaarsche konings kwesties Niet alleen het Belgische koningsvraagstuk, ook het pro bleem van de -Duitsche West grens is plotseling weer ac tueel. De opperbevelhebber in de Amerikaansche zóne van Duitschland, gen. Mc. Narny, heeft n.l. verklaard, dat niet tot vorming van een centrale Duitsche regeering zal kun nen worden overgegaan voor het probleem van het Roer gebied en de Duitsche West grens is geregeld. Dit zou het eenige middel zijn om uit de impasse te geraken, die ont staan is door de Franache weigering om mede te wer ken aan de vorming van een centraal Duitsch bewind. De generaal verklaarde verder, dat er geen enkele reden is om de regeling van het Roer- vraagstuk en de vaststelling van de Westelijke grenzen uit te stellen, omdat immers ook de Oostelijke grenzen van Duitschland reeds geregeld zijn. Zou men dit probleem niet regelen, dan zal de opheffing der bezetting worden ver traagd, hetgeen ongewenscht is, omdat de Amerikaansche soldaten naar huis verlangen. Ook Egypte vraagt weer eens even om aandacht. De leider van de Wafd-partij (de nationalisten), Osman Pasja is n.1. op klaarlichten dag met geweerschoten van het leven beroofd. De daders wisten te ontkomen, maar later kon een 20-iarige Egyptenaar worden gearresteerd. Egypte is den laatsten tijd sterk in politieke moorden. In November 1944 werd de Britsche hooge com missaris, lord Moyne, ver moord, in Februari 1945 mi nister-president Maher Pasja, in Juli van het vorige jaar de afgevaardigde Elzomor. Een onveilig land dus voor politici! Ten slotte dient vermeld, dat Rusland zijn merkwaar dige houding nog steeds niet heeft opgegeven, ook niet na de conferentie in Moskou. Is het niet onbegrijpelijk, dat bijv. Molotof niet naar de deze week in Londen beginnende conferentie der Vereenigde Volkeren komt? Verleden week heeft Molo tof besloten door afwezigheid te schitteren en terecht neemt men daar in de rest van de wereld aanstoot aan. Ameri kaansche bladen spreken zelfs van „een klap in het gezicht van Byrnes". Byrnes, aldus de bladen, ging naar Moskou, in de hoop, Molotof tot bijwo ning van de assemblee te be wegen, Hij hoopte, dat de Sov. jet-Unie haar ondubbelzinni- gen steun aan de Vereenigde Volkeren zou verleenen door een zoo gezaghebbend moge lijke delegatie te zenden. Bo vendien komen in Londen alle groote problemen aan de orde. Maar Molotof, na Stalin toch de belangrijkste figuur in de Sovjet-Unie, blijft thuis. En de kans is niet denkbeel dig, dat daaruit moeilijkheden zullen voortspruiten. ROODE KRUIS-GAVEN VOOR GETEISTERD ZEELAND. Een dezer dagen meldden wy dat de door het Roode Kruis uitgereikte sigaretten voor mannelijke personen in geteis terde gebieden van Zeeland in Middelburg slechts gedeeltelijk konden worden uitgereikt Naarde Kringcommiss. van het Ned- Roode Kruis mededeelt, zal deze tegenvaller worden goed gemaakt. Voor Middel burg werd destijds opgegeven dat er ongeveer 7500 rookers- kaarten in de gemeente waren, later werd dit nog verhoogd tot 8500. omdat er ?le g -c- evacueerden waren. De aanvul lende 10.000 sigaretten waren toen beschikbaar. Toen echter bleek dat door een foutieve tel ling van den distributiedienst nog 15.000 sigaretten noodig waren, kon hieraan helaas n'.-t worden voldaan. Ook de inwo ners van Tholen die hun siga retten nog niet kregen, omdat er bij het transport 15.000 ge stolen zijn, kunnen gerust zyn. De rest 'komt. Van de vele goederen, die den laatsten tijd voor de ge teisterde gebieden zijn aange voerd, is een dezer gen voor de kinderen een stuk zeep be schikbaar gesteld on voor de volwassenen een pond zachte zeep voor het schoonmaken der woningen- Eind Jan. krij ?en alle bewoners van de ge troffen gebieden 'n Zeeland nog een stuk zeep.cn de kin deren een doos havermout en gedroogde groenten. Half Dec. tregen de ziekenhuizen e d. ha vermout, vleesch, rozijnen, abrikozen, zeep enz., terwijl dezer dagen nog velen een blikje melk ontvingen. Alles is geschonken door het Roode Kruis of andere liefdadige in stellingen in het buitenland en bestemd voor de getroffen ge bieden. DE BEKER VAN MA.XIMILIAAN WAS ONDERGEDOKEN. De beroemde Goud Vergulde Zilveren beker, welke sinds een viertal eeuwen het eigendom is der gemeente Veere, is weer op het Raadhuis te Veere. Deze beker, in 1551 door Maximiliaan van Bourgondië geschonken aan de stad Veere. is in de oorlogsjaren op listige wijze door den heer J. Martin destijds burgemeester te Veere. in veiligheid gebracht. Hij heeft hem in de moeilijke oorlogs dagen zelf weggebracht en on. langs weer terug gehaald. Door bemiddeling van het Maurits- huis is hij in de Rijksbergplaats ie Paaslo opgeborgen geweest. Tevens zyn weer gearriveerd de prachtige gobelins die tij dens de oorlogsjaren in het Rijksmuseum te Amsterdam waren opgeborgen en thans weer dienen ter verfraaiing van het interieur van de Raadszaal. Binnenkort wordt ook de Oud heidskamer weer ingericht. Uitslaande brand. Zaterdagnacht omstreeks half twee. werd de brandweer ge alarmeerd voor een uitslaanden brand aan den Boulevard Ban- kert 34 te Vlissingen. Terstond werd uitgerukt met een mo torspuit. Daar de waterstand in den Spuiboezem uiterst laag was, werd een slang gekoppeld op een brandkraan aan de Badhuisstraat, zoodat dus veel slangenmateriaal benoodigd was. Binnen zeer korten t$d DE „ORANJE" TE SOUTHAMPTON. Zaterdagmiddag is het hos pitaalschip „Atlantis" met 685 gerepatrieerden uit Indië, w-o. i00 ziekeii te Amsterdam aan gekomen. Zaterdagmorgen is ook de „Oranje" te Southampton aan gekomen met 1271 repalriee- renden, waarvan de helft zie ken. De zieken lijden hoofdza kelijk aan de kampziekten, zooals bijv. hongeroedeem. De medische verzorging is uitste kend. Tijdens de reis van to- dië naar Engeland zyn nog 14 zieken overleden. Op den dag van aankomst overleed nog een kapitein de Vries, reden waarom de vlag halfstok hing- De passagiers zullen in twee groepe: naar Nederland reizen met de „Almanzora" en de „Atlantis". kon men reeds het vuur aan tasten- Het vuur was inmid dels door den vrij sterken wind aangewakkerd tot een feilen vuurbloed, weshalve ook de tweede motorspuit. de ladder wagen en enkele babyspuiten werden gerequireerd. Hierop werd het vuur met 3 stralen bestreden. De nieuwe ladder wagen bewees goede diensten. Na ruim een uur van hard werken was de brand ge- bluscht. Genoemd pand moet als ver loren worden beschouwd, doch cie belendende perceelen, welke geruimen tijd gevaar liepen konden behouden blijven. Zondagmiddag werd de brandweer te Vlissingen an dermaal gealarmeerd, thans voor een hardnekkigen schoor steenbrand aan de Molenstraat 25. Na ongeveer 2 uur werk, waarbij de schoorsteen gedeel telijk moest worden uitgebro ken, had men ook hier het vuur weer onder de knie. 6500 bezoekers hebben thans, na 3 weken, de ten toonstelling „Behouden Schoonheid" te Middelburg be zocht. De laatste week gaat nu in. De tentoonstelling zal s. Zondag gesloten worden. De muziekver. „Crescendo" te Middelburg gaf Zaterdag 1.1. in het Schuttershof een herhaalde uitvoering ten bale van de onlangs opgerichte afd. Zeeland van de Neder:. Ver. van Lieh. Gebrekkiger Ook de tooneelafd. van ..Crescendo" verleende hierbij haar medewerking. In den loop van den avond werd het woord gevoerd door den heer R. van de Zee te Rotterdam, hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. v. Lich. Gebrekkigen en den heer D. M. Poppe, secr.- penningmeester van de afd. Middelburg. De zaal was slechts matig bezet. Kerknieuws Encycliek ,'Quemadmodum". De Paus heeft een encycliek „Quemadmodum" uitgegeven, waarin de aandacht wordt ge vraagd voor het lijden van duizenden kinderen, die dooi den oorlog van alles beroofd zijn. De Paus herinnert aan de belangstelling, die de R.K, kerk in den loop der eeuwen zootoel geestelyk als materieel voor de kinderen gehad heeft. Hij looft het werk, dat reeds gedaan is, maar de nooden der tinderen zyn zoo groot, dat een intense activiteit ten bate van het kind nu geboden is. AFSCHEID DS. C. F. NOLTE Na ruim 13 jaar de Evang. Luth. gemeente van Vlissin gen en Middelburg te hebben gediend, heeft ds. C. F. Nolte Zondag afscheid genomen we gens vertrek naar Utrecht. Des morgens vond de af- scheidsdienst te Vlissingen plaats en des avonds in Mid delburg. In beide diensten had de scheidende voorganger als tekstwoord gekozen Rom. 15 vers 33 „Dé God des vredes zij met u allen". In den oienst te Vlissingen werd as. Nolte na de gebrui- helyke toespraken aan kerke lijke colleges en ambtsdra gers, namens den Evang. Luth. kerkeraad en gemeente door den heer F. C. WysveJd, dank gebracht voor zijn velen pastoralen en kanselarbeid, terwijl ir. Kempert hem na mens de Doopsgez. gemeente dankte voor de goede samen werking. Tot slot zong de ge meente hem staande „Dat Heeren zegen op u daal" toe. Te Middelburg werd ds. Nofte na de predikatie toege sproken door den heer A. Y. Lafeber naméns Kerkeraad en jemeeute, door dr. H. de Noo Bzn. namens niet-Lutheranen die regelmatig de diensten van ds. Nolte bijwoonden en door dr. W. H. Beekenkamp, na mens den kerkeraad der Ned. Herv. gem., het uestuur van het Ned. Bijbelgenootschap en het Interkerkelijk Overleg. Ned. Herv. Kerk. Be noemd tot Zendingsdirecloi te Oegstgeest: dr. W. F. Dank baar te GoesWilhelmina- dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1