PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Britsche troepen worden niet teruggetrokken. KORTE PREDICAT1E Spaansche koningskwestie actueel. Drukste veren moeten op bruggen lijken" Tariefsverlaging voor Noord-Zeeland in Hoofdredacteur G. BallinHJn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z,C. i-o„ Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen- Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlisslngen. B. A. van.Verre. C-Zwagerman» M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Zaterdag 5 Januari 1946 189e Jaargang Nummer 4 ABONNEMENT SPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, ƒ3.45 per kw"'jaiL Losse nummer» 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ma, minimum per advertentie 1 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 |2 lijnen). Middelburg Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nleuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov- HOOPVOL PERSPECTIEF. Het probleem van de ver goeding der oorlogsschade heeft den laatsten tijd voor Walcheren een hoopvol perspec tief gekregen. Verklaarde minister-presi dent Schermerhorn eenige we ken geleden, dat de definitieve beslissing over de vraag, of er in bepaalde gevallen zal kun nen worden afgeweken van den regel, dat de schade vergoed aai worden op basis 1940, als mede dat uiteindelijk het den loop van dit jaar te kie zen parlement deze beslissing zal nemen, thans geven de ant woorden van minister-presi dent en minister van financiën aan mr. P. Loeff en de Ver. Handelsbelangen te Middelburg hierop een welkome aanvulling. De belangen van Walcheren hebben de aandacht, er zyn, dit werd nadrukkelijk bevestigd, geen definitieve besluiten geno men en er is dus alle reden tot goede hoop. Zeeuwsch-Vlaanderen echter werd in dit antwoord niet ge noemd. Evenmin het getroffen gedeelte van Zuid-Beveland. En ook Noord Zeeland niet. Speciaal op de weinig be nijdenswaardige positie, waar in dit laatste gebied verkeert, mag nog wel eens de aandacht worden gevestigd. Schouwen en Duiveland hebben bij de inundaties het spit moeten af bijten, de inundaties strekten zich hier uit over een veel grooter gebied, dan op Walche ren. De evacuatie heeft dit eiland zwaarder getroffen, dan eenig ander Zeeuwsch gebied, omdat zij veel volstrekter werd doorgeroerd. Wel was de inun- datieschade op Walcheren veel grooter, maar ook op Schou wen en Duiveland is alle land bouwgrond toch waardeloos geworden. Ook hier dient dus hulp te worden geboden en de zware last, die op de bewoners drukt, zooveel mogelijk te worden ge lenigd. Overigens behooren wij niet tot degenen, die meenen, dat een Dillijke schadevergoe dingsregeling gemakkelijk vast te stellen is. Er doen zich daar bij tal van problemen voor. Eenvoudige vergoeding voor 100 van de geleden schade op basis 1945 zou onbillijkhe den schermen ten aanzien van degenen, die geen schade ge leden hebben en dus' met oude bedrijven en gebouwen zouden blijven zitten, terwijl de ge troffenen alles nieuw zouden hebben. Er moeten hiervoor maatstaven worden vastge steld. Er bereiken ons over dit onderwerp tal van brieven, die wij eerstdaags aan een be schouwing zullen onderwerpen. Velen hebben wenschen, ande. ren bezwaren. Het is nuttig, dat deze thans ter tafel wor den gebracht- Nu is het de tijd daarvoor! En het onder werp is voor Zeeland dermate belangrijk, dat men er niet genoeg over schrijven kan. De toekomst van onze pro vincie hangt er van af! De toestand in Indië. Nederland zal grooteren politieken prijs betalen. CULBERTSON EN DE ATOOMBOM. De beroemde Ameri- kaansche bridge-expert, Culbertson, heeft een plan ontworpen om de atoombom te contin genteeren. Engeland Amerika en Rusland zouden elk 20 van de jaarlijksche produc tie mogen bezitten, Frankrijk en China ieder 10 De rest zou verdeeld worden onder de kleine staten. Horthy vrijgelaten. Naar te Neurenberg van of- ficieele zijde wordt meegedeeld ls admiraal Horthy, de voor malige regent van Hongarije, uit gevangenschap ontslagen. Horthy was gedetineerd als 'n mogelijk© getuige in het proces tegen de oorlogsmisdadigers. Naar men te Neurenberg be weert zouden hooge Zweedsche bemiddelaars stappen hebben ondernomen om de vrijlating van Horthy te verkrijgen. Hor thy zou vrijgelaten zijn om de getuigenissen die hij tegen Hit. Ie - I Ier heeft afgelegd. Frankrijk erkent Oostenrijk de jure. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft me degedeeld. dat Frankrijk de Oostenryksche regeering de jure heeft erkend. De woord voerder deelde mede, dat Frankrijk een dergelijken stap in de naö.,e toekomst ooit ver wachtte van Engeland en de Ver. Staten. JUWEELEXDDEFSTAL TE LONDEN. Ten huize vait den heer F. J. van den Beygh, hoofd van het bureau Londen van de af- deeling repatrieering van het Ned. ministerie van sociale zaken, aan de Gwendolen- avenue te Londen, is voor een bedrag van tweeduizend pond sterling aan juweelen ont vreemd. Het eenige spoor, dat tot nog toe voor de politie een punt van aanknooping zou kunnen zijn wordt gevormd door modderafdrukken van bloote voeten, vermoedelijk van een vrouw. Kabinet onder Van Mook? Militaire omsingeling van Batavia door Britten opgeheven. TALRIJKE INDONESISCHE AANVALLEN OP JAPANNERS IN ATJEH. „The Magazine Time" meldt, dat „een scherp omlijnd, of schoon algemeen plan" in de conferentie te Chequers ls aan genomen, dat voorziet in het niet terugtrekken van de Britsche troepen uit Indonesië en het zuiveren van een ge bied van voldoende uitge strektheid om de nationalis ten te imponeeren en den Ne derlanders een basis te geven van waaruit ze kunnen han delen. Het tweede punt van het plan is volgens het blad, dat de Nederlanders er in hebben toegestemd een begin te maken met besprekingen met de gematigden en een Eooteren politieken prijs te talen voor de orde. Attlee zou aan de Nederlandsche de legatie gezegd hebben, dat de Britsche regeering niet voor nemens is een onverlicht Ne- derlandsch imperialisme in Ne- derlandsch Oost-Indië tot in het oneindige te blijven steu nen, omdat te veel op het spel staat. Ingeval de Nederlanders zouden weigeren concessies te doen, dan zou, aldus „Time" de kwestie voor de Vereenigde Volkeren worden gebracht. Dr. van Mook zou met prof. Schermerhorn overeen ztfn ge komen, dat van volledig zelf bestuur binnen vijftien of twintig jaren geen sprake kan zyn, maar dat iets beperktere verleend moet worden. Hij zou hebben voorgesteld, dat een Indonesische volksvertegen woordiging in het leven zou worden geroepen en een kabi net onder zijn leiding. MÏNIMUMVOORW A ARDEN DER INDONESIËRS. Tijdens geheime besprekin gen zouden volgens Reuter aan dr. van Mook Voor zyn vertrek naar Nederland de mi nimumvoorwaarden, die voor de Indonesiërs aanvaardbaar zijn, zijn medegedeeld. In de eerste plaats zouden zjj er kenning van de huidige „re- geering" onder Sjahrir als „de facto" regeering hebben ge vraagd. Verdere onderhande lingen zouden langs drie mo gelijke lijnen kunnen worden voortgezet: le. Erkenning van de huidige „regeering", gevolgd door onderhandelin gen over de speciale positie van Nederland met betrek king tot Indonesië; 2e. Con federatie van Nederland en Indonesië; 3e. Zelfbestuur voor Indonesië binnen het Ne derlandsche gemeenebest. De Indonesische leiders zyn be reid elk voorstel, dat van Mook mee terug brengt, diep gaand te bestudeeren. DE TOESTAND TE BATAVIA. De militaire omsingeling van Batavia werd Woensdag opge heven, aldus meldde het Britsche officieele communi qué. Nederlandsche militaire kringen verklaren, dat men van het voornemen daartoe niet op de hoogte ia geweest. Zoo kon het gebeuren, dat de Ne derlandsche troepen plotseling bemerkten, dat de Britsche wachten te Meester Cornelis waren teruggetrokken. De Ne derlandsche wacht werd toen onmiddellijk verdubbeld, ochtends hebben Indonesiërs met sten guns en machinege- weren een militaire auto be schoten, waardoor een Euro. peesche vrouw en een Ambon- neesche soldaat werden ge dood. Verscheidene Chineezen werden beroofd. Kampongs ten Westen en Oosten van dit gebied werden door de Neder landsche troepen gezuiverd. Verscheidene branden ont stonden. Gisterochtend ont stonden gevechten tusschen Nederlandsche soldaten en ex tremisten in de kampen Pi- sangan Baru. Ook hier brak brand uit. Zonder tegenstand te ont moeten onderzochten lucht landingstroepen in de Tanah Abang-wtjk te Batavia twee kampen. Eenige wapens wer den gevonden en 20 verdach ten werden gearresteerd. Britsch-Indische troepen vie len in Buitenzorg de politie- barakken aan, waar 70 ge vangenen, onder wie 1 Ned. vrouw, werden bevrijd. 19 ont voerde Indo-Europeanen zijn door de burgerlijke autoritei ten te Bandoeng weer in Britsche handen gegeven. Ten Noorden van Soerabaja is een ammunitie-opslagplaats ontdekt, waar naar schatting 150 ton lag opgetast. Te Pa- dang hebben Britsche solda ten drukpersen onklaar ge maakt, waar bankbiljetten gedrukt werden. RONDOM ATJEH. Militaire eenheden, die kort geleden het grensgebied tus schen Atjeh en de Oostkust van Sumatra hebben bereikt, hebben talrijke Indonesische aanvallen te doorstaan gehad. De Japanners, die uit Panka- lan Brandan zullen worden geëvacueerd, worden bijna da gelijks door troepen Atjehers van dikwijls duizend man, aanvallen. Hetzelfde is den garnizoenen langs den spoor weg KoetaradjaBesitang overkomen. De Japanners zijn maar al te blij dit deel van Sumatra te verlaten. Zij wor den geconcentreerd op het eiland Rempang in den Riouw- archipel. Mc. Arthur aan het zuiveren. Generaal Mac Arthur heeft richtsnoeren bekend gemaakt, waarbij uit de Japansche re geering worden geweerd alle Jersonen en vereenigingen, die apans verraderlijken maar rampspoedigen aanval op den wereldvrede hebben ontketend en geleid. Tot de „ongewensch- ten" behooren o.a. alle oorlogs misdadigers, de leden van den marineraad, de admiraals en veldmaarschalken, de leden van den hoogen militairen raad en van het keizerlijk hoofd kwartier, de stafleden van le ger en vloot, leden van gehei me politie en terroristische groepen, enz. Voorts is verbo den het vormen eener politieke partij, die zich tegen de be zettende macht wil keeren. MINISTER VAN KLEFFENS TERUG. Minister van Kleffens heeft, na om gezondheidsredenen in het buitenland te hebben ver toefd, zijn ambtsbezigheden hervat. Maandag a.s. zal hij naar Londen vertrekken Ler bijwoning van de eerste alge- meene vergadering van de or ganisatie der Vereenigde Vol keren. RUMOER ROND DE RAMBLERS. Bij het eerste optreden van de Ramblers in het Concert gebouw te Amsterdam heefc een kleine groep oud-K-P.-era gedemonstreerd en traangas flacons in de zaal rondge strooid. Een 30-tal personen werd door de pclitle verwij derd. REPRESSAILLES PAD AN G. TE Het republikeinsche bestuur op Sumatra heeft de „cen trale regeering" te Batavia verzocht een scherp protest in te dienen tegen de repres- sailles te Padang, genomen na den moord op een Britschen majoor en een Roode Kruis werkster. Meer dan 200 hui zen waren afgebrand na be schietingen van dit gebied. MANIFEST VAN „NEDER LANDINDONESIË" De vereeniging „Nederland- Indonesië" heeft zich met een manifest tot het Nederland sche en het Indonesische volk gericht, waarin zij betoogt, dat het conflict slechts kan worden beslecht door overleg. De grondslag hiervoor moet zijn de onvoorwaardelijke er kenning van het recht van Indonesië op een eigen be wind. Onder constitutioneele goedkeuring van de weder- zydsche volksvertegenwoordi ging moet gekomen worden tot dien vorm van samen gaan tusschen het Nederland sche en Indonesische volk, welke in beider belang is welke een democratische rechtsorde waarborgt. De stijging der loonen. Verzekeringswetten en Ongevallenwet zullen gewijzigd moeten worden. Op desbetreffende vragen heeft de minister van sociale zaken geantwoord, dat wets wijzigingen in voorbereiding zijn om de loongrenzen, in de verschillende wetten gesteld, aan te passen aan de verhoog de loonen, teneinde te voorko men, dat tengevolge van ver hooging der loonen arbeiders, voor wie de sociale verzeke ring bedoeld is, buiten de toe- passing der sociale verzeke ringswetten zouden komen te vallen. Ook zullen voorstellen tot wijziging van de ongeval lenwetten gedaan worden om de maximale uitkeeringen In overeenstemming te brengen met de gestegen loonen. Of de inkomensgrens ingevolge het Ziekenfondsenbesluit een verhooging zal moeten onder gaan vormt nog een punt van i overweging. DE BOMVRIJE ARTIKELEN. Hoewel er reeds op gewezen is, dat het bonvry komen van verschillende artikelen niet be- teekent, dat zij voortaan in onbeperkte mate verkrijgbaar zijn, ia het publiek blijkbaar een andere meening toegedaan. De Vakgroep Brood- en Ban ketbakkerij deelt daarom mede, dat de producenten geen groo- tere toewijzing hebben ont vangen dan in de maanden No vember en December 1945. Per: persoon zal er dus ook thans per maand 75 gram gebak, 210 gram koek, 125 gram biscuits en 70 gram beschuit beschik baar zijn. Op meer mag men niet rekenen 1 Engeland voerde de meeste oorlogen. Een boek door prof. Quincy Wright van de universiteit van Chica go dat „Study of War" heet, behelst een lijst van het aantal oorlogen waaraan de verschillen de landen van 1480 tot 1941 deelnamen. Enge land nam deel aan 78 oorlogen, Frankrijk aan 71, Spanje aan 64, Rus land aan .61, Oostenrijk aan 52, Turkije aan 43, Zweden aan. 26, Italië aan 25, Duitschland aan 23, Nederland en Dene marken aan 20, Ame rika (in de laatste 150 jaar) aan 13, China aan 11 en Japan aan 9 oor logen. EPIPHANIB. Bet feest der verschijning. 1 la nacht Staat op! xoie kan er nu nog slapen als 't Eeuwig Licht de duisternis omstraalt en als het Woorddat alles heeft geschapen is uit den troon des hemels neergedaald Met deze uit het hart ge welde woorden vertolkt de Godlievende Guido Gezelle het goddelijk geheimenis van de neder daling ter aarde in den Kerstnacht. En morg-t, 6 Januari, Dne. koningenf is het de feestdag van de verschijning des Boeren .Ti de wereld. Nu neemt een aanvang zijn arbeid onder de menschen. Jo hannes doopt Hem en God ver. icondigtHier hebt ge mijn ge liefden Zoon. Ga Hem, wie' co by. Hoor hem. Hij gaat op deze bouwvallige aarde een i'.euwe,. grondslag leggen voor een nieuw rijk. Hij zal heer schen over allen met den schep- ter der onkreukbare gerech» tigheid en kracht en macht staan Hem tedienste. Ja, het behoort tot zijn Heüandstaak alles grort en sterk en nieuw te maken. Wy zyn den drempel van de schooldeur van 1946 over en wij zijn als kinderen, die vol verhalen zitten over hun eerste schoolervaringen. Het nieuwe schrift ligt v r ons en wij gaan de eerste bladzijde vol schrijven. Zal het zonder fouten en vlekken gaan f Ik ben bang van niet. Want 1*45 eindigde ook met een groot onvoldoende Het gaat alleen maar goed, als wy als wijzen van het WeS' ten de w'ysheid van het dwaze Gods, dat wijzer dan de men. schen is, begeer en. En wie die wijsheid voor het nieuwe jaar mist, vrage haar aan God. Vraag haar in geloof. Twijfel niet. En ge zult haar ontvan gen! Christus, die verschenen, is Gods w' 'leidt. B Morgan afgetreden. De leider van de Unrra in Europa, de Britsche generaal Frederick Morgan, is afgetre den in verband met de scherpe critiek op zyn, volgens hem slecht overgebrachte, mededee. lingen over de vorming van een joodsch geheim leger, dal een aanval op Palestina zou be oogen. Deze mededeeling wordt beleedigend voor de joden ge noemd. Het Wereldgebeuren Het proces in Neurenberg. Biologische oorlog blijft een gevaar. De Spaansche kv. estie is plotseling in bijzondere mate actueel geworden. De Portu- geesche regeering heeft n.l. aan den Spaan schen troon pretendent Don Juan, toe stemming gegeven om zich in Portugal te vestigen en generaal Franco zou hem heb ben uitgenoodigd den troon te bestijgen. De eenige voor waarde, die Franco stelt, is, dat hy premier blijft en dat ook zijn partij de macht in handen houdt. Duidelijk blijkt hieruit, dat Franco zich steeds onzekerder gaat voelen en er op alle mo gelijke manieren naar streeft om zijn positie zoo goed mo gelijk te consolideeren. De kans, dat hem zulks lukken zal is niet gering. Wel bestaat er, vooral van socialistische en communistische zijde in ge heel Europa scherpe tegen kanting tegen zijn regeering, maar de groote mogendheden vreezen na zijn te snelle heen gaan 'n nieuwen burgeroorlog en wenschen dit risico niet zonder meer te aanvaarden. Weet Franco de zaak dus zoo te plooien, dat hij een over gangsstadium voor terugkeer tot de democratie invoert, dan heeft liij zoowaar nog een kans zijn bestaan als dictator nog eenige jaren te rekken! In Neurenberg hebben zich 'een nieuwe opzienbarende Jelten voorgedaan. Het voor naamste was wel, dat als ge tuige werd gehoord de 38- jarige Ohlendorff, die generaal- majoor van de politie, chef van den veiligheidsdienst in Himmler'3 hoofdkwartier en chef van de 3.D. in Duitsch land is geweest. Ohlendorff gaf toe, dat on der zijn leiding negentig dui zend Joden in Rusland werden uitgeroeid, zoowel mannen als vrouwen en kinderen. Tot 1942 werden de ongelukkigen by massa's in antitankgrach ten en dergelijke overhoop ge schoten. Op bevel van Himm- ler werden later vrouwen en kinderen bij 15 h 25 tegelijk in gaswagens omgebracht. Vol gens Ohlendorff was bij ver schillende gelegenheden door de legerautoriteiten op be spoediging van de uitroeiing aangedrongen, in verband met het tekort aan huisvesting en voedsel. Ohlendorff deed verder verklaringen over de mobiele groepen, welke enkele weken voor den aanvang van de campagne tegen Sovjet- Rusland aan alle legers in het Oosten werden toegevoegd, en welke de uitroeiing van Joden en communistische functiona rissen tot taak hadden. Hij zelf was leider geweest van een groep in ae Zuidelijke Oekraine en op de Krim. Bij >r Wrakken voor Vlisslngen worden In voorjaar gelicht In November j.l. is het per sonenvervoer op de veren naar Zeeuwsch Vlaanderen koste loos geworden, met ingang van 1946 is ook het vervoer van bespannen voertuigen koste loos geworden. Wel een be wijs, dat men niet stil zit en er naar streeft om het feit, dat Zeeland uit eilanden be staat, zoo weinig mogelijk be lemmerend te doen werken op het verkeer. Alleen voor het vervoer van niet in vervoer middelen geladen goederen moet nu nog worden, betaald, terwijl ook het vervoer van vee anders dan in vervoers middelen niet kosteloos is. Er moet rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat vervoer van losse goederen en vee op den duur aan derden zal moeten worden toever trouwd en niet meer door de provinciale stoombootdiensten zal geschieden. Nog steeds is het streven erop gericht, de drukste ve ren zooveel mogelijk op een brug te doen gelijken. Voei men voor den eersten wereld- schen Vlissingen en Breskens heen en weer, in 1927 was dit aantal vaarten tot 8 geste gen, vlak voor den jongs ten oorlog werden er 12 vaarten heen en weer gemaakt en op het oogeriblik is het aantal weer als in 1927, op 8 ge bracht. Uiteindelijk is een uurdienst het doel, maar dit zal niet bereikt kunnen wor. den, voor men de beschikking heeft over voldoende motor- ferrybooten. NOG GEEN KOSTELOOS VERVOER NAAR NOORD-ZEELAND. Helaas is het vervoer op de veren naar Noord Zeeland nog niet kosteloos. Er is dien aangaande overleg gepleegd met het rijk, dat echter niet tot het gewenschte resultaat heeft geleid. Thans wordt overwogen, of van provincie- wege kan worden overgegaan tot gratis vervoer of eer. drastische tariefsverlaging op deze toch zoo belangrijke communicatiemiddelen. Ten aanzien van de veer diensten op Zeeuwsch Vlaan deren, voor welke het rjjk kosteloos vervoer mogelijk heeft gemaakt, worden maat regelen beraamd om te voor. het rtjk zouden worden over genomen. Mocht dit laatste geschieden, dan zou de exploi tatie van de andere provin ciale veren aanmerkelijk duur der worden. Verdere verbeteringen in de veerdiensten zullen zoo spoe dig mogelijk worden ingevoerd. Als in Maart van dit jaar de ferryboot „Koningin WilheL- mina" weer in de vaart zal komen, zal op een van de beide veren naar Zeeuwsch Vlaanderen de vervoerscapa citeit voldoende zijn en zoodra de ponton in Zierikzee her steld is, zal ook tusschen deze plaats en Katsche veer auto vervoer mogelijk zyn. Voorts wordt met kracht gewerkt aan het herstel der beschadigde schepen. GEZONKEN SCHEPEN Wat de tot zinken ge brachte schepen aangaat, kan worden medegedeeld, dat het wrak van de „215" uit den mond van de buitenhaven van Vlissingen is gelicht en op de slikken ten Westen van Vlissingen werd neergezet. Noch het tijdstip, waarop dit geschiedde, noch de plaats waar het wrak werd neerge zet, werden gelukkig gekozen. Men hoopt het schip naar Vlissingen te kunnen slepen, waar dan herstel mogelijk zal zyn. Het lichten zal op vernuf tige wyze dienen te geschie den, daar de in ons land aan wezige bokken niet beschik baar zijn voor dit werk. Nu wil men tanks op het rijdek plaatsen en deze daarna leeg- blazen. Hopelijk wordt er dan een bespreking met Himmier had deze gezegd, dat degenen, die de uitroeiing uitvoerden, zoowel leiders als manschap- per geen persoonlijke verant woordelijkheid droegen: die berustte alleen bij Himmler en den Führer. Van beteekenis ls voorts nog, dat uit Praag gemeld wordt, dat in Juli alle Duit- schers uit Tsjecho-Slowakije verdwenen zullen zyn. Reeds thans hebben 00.000 k J00.000 Duitschers het land verlaten. Tot dusver hebben 1.000.000 Tsjechen zich in de door de Duitschers verlaten grensgebieden gevestigd. Tenslotte is er nieuws uit Amerika en Engeland. President Truman heeft een feilen aanval op het Congres gedaan, omdat er onvoldoende medewerking wordt verleend bij de omschakeling van oor- logs- op vredesproductle. Be langrijker echter is het nieuws uit Engeland. Te Londen is bekend ge maakt, dat de biologische oor logvoering het gebruik van bacteriën voor het verspreiden van ziekte en sterfte onder menschen, dieren en planten door Duitsche en Japan- sche geleerden vóór 1939 werd bestudeerd. In Mei 1942 be gon men in Amerika, Oroot- Brittannië en Canada met het uitwerken van tegenmaatrege len. Het resultaat der proef nemingen was, dat men waar devolle gegevens verkreeg op het gebied van de volksge zondheid, den landbouw, de industrie en de wetenschap. Bovengenoemde bekendma king werd op den voet gevolgd door een waarschuwing van den Amerikaan schen specia- len adviseur voor de biologi sche oorlogvoering, ieorge Merck. In zijn rapport aan het ministerie van oorlog der V.S. schrijft Merck o.a., dat de middelen voor een biologi sche oorlogvoering, in tegen stelling tot de ontwikkeling van de atoombom en andere geheime wapens, in vele groote en kleine landen zonder groote onkosten of enorme lnsta.'a- ties kunnen worden ontwik keld. De ontwikkeling van de biologische oorlogvoering kan zeer goed geschieden onder het mom van geoorloofde medi sche en bacteriologische on derzoekingen. De biologische oorlogvoering kan niet zonder meer genegeerd worden. Het rapport van Merck eindigt ai. dus: „Terwijl het waar is, dat de biologische oorlogvoering meer in het stadium van de theorie dan van de practyk verkeert, hebben de bevindin gen van Amerikaansche, Brit sche en Canadeesche onder zoekers bewezen, dat deze ma nier van oorlogvoering niet kan worden genegeerd. Werk zaamheden op dit gebied, die uit oorlogsnoodzaak voortko men, kan men in vredestijd niet achteloos voorbijzien. Zy moeten gelijken tred houden met de afweermiddelen" HU- icgsicu UCIOQ1IIU u»« IC - UIaiCU, vvuiui Ct UcUI ooriog zesmaal per dag tus-komen, dat deze Yerea dooreen zoodanig dryfvermogen verkregen, dat vervoer naar Vlissingen kan geschieden. De wrakken van de ferry booten „Prinses Juliana" „Prins Hendrik" zullen ver moedelijk in het voorjaar wor den gelicht. Als dan tenslotte de aan- legplaatsen weer in orde zijn gebracht, zal het veryoer weer normaal worden en zullen de moeilijkheden, veroorzaakt door de oorlogshandelingen, tot het verleden behooren. Laatste nieuws Gen.-majoor van üyen afgetreden. Reuter meldt nit Melbourne dat geueraa -majoor J-~ H. van Oyen, 0-B.S.P. (Onderbevel- ncDDer stryuaracbieii Oosi; ia Nederlandsch-Indië, heeft mee gedeeld, dat hü zijn ontslag leeft ingediend. Hü verklaarde het niet eens te zyn met. de politiek der regeering, maar wei met die van generaal sir Philip Christison, den geallieer den opperbevelhebber op Java. Na een kort bezoek aan Bata via, zal generaal van Oyen, naar men verwacht, zich in 3 Iel bourne vestigen. Middelburg behoudt zijn Concertzaal. De Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, die eigendom was van de N.V. Concert- en Gehoorzaal, is thans officieel overgedragen aan de Stichting Concert- en Gehoorzaal 1945, opgericht vanwege het ge meentebestuur en genoemde N.V. De stichting zal deze zaal verder exploiteeren en speciaal als concertzaal voor Middelburg behouden. Daar de zaal met de bjjbe boerende ruimten voor een be langrijk deel door de Z.V.U. zal worden gebruikt, zijn ook afgevaardigden van de Z.V.U, in het stichtingsbestuur opge nomen. By het restauratieplan is rekening gehouden met de mogelijkheid de zaal met le aansluitende foyer te verlen- fen. Een deel van de andére amers en zalen zal meer de finitief door de Z.V.U. in ge bruik worden genomen als bibliotheek leeskamer enz., waardoor bereikt kan worden, dat hier een cultureel cen trum ontstaat. Hopelijk zullen spoedig de materialen voor de restauratie gevonden wor den, zoodat dit mooie, maar zeer gehavende gebouw, weer intens zal kunnen worden ge bruikt. ELECTRICITEITS. STORING. Door een storing in de cen trale te Vlissingen, heeft met uitzondering van Vlisslngen, ce geheele Middengroep Vrij dagavond enkele uren geen stroom gehad. NIEUWE DIENSTREGELING NED. SPOORWEGEN. Op Maandag 7 Jan. treedt een nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen in wer- king. De eerste trein van Goes naar Vlissingen zal voortaan te 6.01 vertrekken. Er komen 4 verbindingen LagezwaluweBreda v.v. Incidenten In Venezla Glulla. Volgens het Itallaansche blad „Italia Nuova" zouden er in Venezia Giulia, langs de de. marcatielün tusschen het ge bied van de geallieerden en de Joego-Slaven, ernstige inciden. ten voorkomen. Het blad meldt: „Nadat in de afgeloo- pen dagen een tiental soldaten is vermoord heeft het gealli eerde commando zyn troepen bevel gegeven de demarcatie lijn te overschrijden en ver schillende plaatsen te bezet ten. By Gorizia is een beschie ting aan den gang. De Anglo- Amerikaansche politie is over gegaan tot arrestatie van ver schillende agenten van Tito". De repatrieering uit Indië. Vrijdagochtend 11 uur wa ren alle repatrieerenden uit de „Almanzora" gedebarkeerd en op weg naar huls. De ^Al manzora" ls direct weer naar Southampton vertrokken. Vrij dagmiddag te 14.00 uur zou de „Atlantis" uit Southampton vertrekken met bestemming Amsterdam. Aan boord bevin den zich o.m. 440 liggende zie ken. Alle repatrieerenden, die met de „Nieuw-Amsterdam" uit Indië zijn vervoerd hebben dit schip nu verlaten. De „Oranje" wordt van ochtend 5 Januari te 10.00 uur in Southampton verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1