PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT BELGIE HERSTELT ZICH. De kolenslag gewonnen. - Plannen voor het jaar 1946. De maatregelen te Batavia. Admiraal Helfrich minder macht dan gewoonlijk. Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z,C, I.o., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C. Zwagerman» M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 3 Jan. 1946 189e Jaargang Nummer 2 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 345 per kwartaal- Losse nummers 5 cent TENTIEPRIJS 12 cent per minimum per advertentie ADVER- Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedlepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant^Midilelborg. OPEN DEUR. Eén van de jeugdproblemen Kijft de zorg der georganiseer de jongeren voor de slenter- jeugd. Dit vraagstuk is van internationale beteekenis. In Glasgow ziet het op Zon dagavond op straat ook zwart van de jonge menschen en de Schotsche jeugdraad aldaar legde dit vraagstuk niet naast zich neer. De kerkelijke jeugdleiders knoopten onderhandelingen tan met de leiding van één ▼an de opvallendste restau rants in Glasgow. Deze bespre kingen slaagden en dezen win ter verzamelen zich honderden jongens en meisjes eiken Zon dagavond in genoemd hotel. Aan de cantine werken jonge kerkleden en in de „open deur", de naam van het in- Auifrestaurant, beluistert men muziek, converseert men en zyn films over godsdienstige en opvoedkundige onderwer- Sen te zien. Een Schotsch pre- jkant sluit met 'een korte toe spraak. Hoe is de toeloop? Overwel digend! Van buiten Glasgow kwam men. Den 2en Zondag avond moest de politie een paar uur van te voren de wach tende schare opstellen. De Jeugdraad zoekt reeds naar een tweede „open deur". W. H. B. TWEEDEHANDSCH FIETSEN. De Engelsche tweedehandsch fietsen die niet »n de getroffen gebieden in distributie komen, worden ter beschikking gesteld van personeel van groote be drijven, vitaal voor de Ned. volkshuishouding. Aanvragen collectief indienen bij Rijksbu reau voor metalen te Den Haag- In den linkerbovenhoek van couvert vermelden .Rij wielen". Nieuws in een notedop Maarschalk Sir B. Mont gomery komt 17 Jan. a.s. naar den Haag, om Britsche onder scheidingen uit te reiken aan Nederlandsche militairen. Er komen voor 3 mll- lloen gulden aan Engelsche werktuigmachines naar Neder land. Voor bekostiging van de rijksbureaux, die tot dusver vrijwel geheel uit de staats kas werden betaald, zal m.i.v. 1 Jan. j.l. een contentgeldre- geling worden ingevoerd. Mr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de Kath. volkspartij mee- fedeeld dat hij zich niet meer eschikbaar stelt voor het Ka merlidmaatschap- Het overleg tusschen C. D.U., N.V.B., S.D.A.P,, V.D.B. en een deel der Christofocr- groep. tot stichting van een nieuwe soc. volkspartij heeft geleid tot het vaststellen van een kort programma beginsel. Voorgesteld wórdt den naam: Partij van den Arbeid aan te nemen. Hitiers fotograaf, Hoff mann, heeft verklaard, zeker te weten, dat Eva Braun, die door hem met Hitler in ken nis werd gebracht, geen eigen kinderen had. Zij hield wel veel van kinderen en werd dikwijls met de kinderen van Bormann, Hitiers plaatsver vanger, gefotografeerd. De Egyptische regeering heeft bij de drie groote mo- fendheden geprotesteerd tegen et besluit der conferentie van Moskou, waarbij Egypte wordt Uitgesloten van deelneming aan de besprekingen over de vredesverdragen. Irak en Per- zië hebben soortgelijke protes ten gezonden. Het Fransche budget ver toont een tekort van ruim tweehonderd milliard francs. Naar te Washington ver luidt, zijn plannen voor een conferentie te Londen van de militaire leiders der 5 groote mogendheden voor de bespre king van het oprichten van een internationaal leger bijna ge reed. Op 't station te Lichtfield- Stanfordshire is een goederen trein op een personentrein in gereden. 15 passagiers werden gedood. Senator Vandenberg heeft medegedeeld, dat hij van Tru man de definitieve verzeke ring heeft gekregen, dat geen geheimen der atoom-energie aan andere landen zullen worden prijsgegeven voor een afdoend contróle-systeem is geschapen. Op 1 Jan. is in Frank rijk het brood weer op den bon gekomen daar het brood- verbruik abnormaal was ge- stegen. Het dagelijksch rant soen zal 300 gr. per dag be dragen. De eerste schepen van de Duitsche vloot, twee tor pedojagers, welke volgens de overeenkomst van Potsdam aan Engeland moeten worden overgegeven, zijn in de Schot sche Firth of Forth aangeko. men. De Turksche minister van buitenlandsche zaken zal te Londen met politieke lei ders van de geallieerden be sprekingen voeren over de Sovjet-Russische territoriale elschen t.a.v. Turkije en over de kwestie van de Dardanel les. Het Wereldgebeuren Perzlë en Spanje, twee vraagstukken. Proces te Neurenberg hervat Ook in België is veel bereikt in de maanden na den oorlog. De eerste minister van Acker heeft een radiorede gehouden, waarin hij mededeelde dat de kolenslag in België gewonnen was. Dank zij de stijging in de kolenproductie was het mo gelijk de werkloosheid aanzien lijk te verminderen, belang rijke hoeveelheden goederen als textiel, glas, machines, kunstmeststoffen enz. voort te brengen, het vervoer per schip te verbeteren, de gas- en elec- triciteitsproductie op te voe ren tot boven het vooroorlog- sche peil, de rantsoenen kolen •elijk te stellen met die der Dngelsche bevolking en welke veel hooger zrjn dan in andere Europeesche landen. De ravi tailleering, waarover in Fe bruari zoo geklaagd werd, is beter dan om het even in welk land, dat door Duitsch- land werd bezet. De economi sche hervatting is een feit, dat niet te loochenen is. Wat 1946 betreft moet binnen 3 maanden de kolenproductie dusdanig opgevoerd worden, dat de nijverheid op maximale Êroductiekracht kan werken, tan zal het mogelijk zijn doeltreffende maatregelen te nemen op het gebied der pry- zen. Met den uitvoer zal ook een begin worden gemaakt; in 1946 zullen wy voor 20 mil liard francs uit moeten voe. ren om werkloosheid te ver mijden en onze economie te handhaven. Van de ten uit voer te leggen maatregelen noemde van Acker nog: de in werkingtreding van het fonds voor de huishoudelijke uitrus ting, waardoor de koopkracht der arbeiders en bedienden met 6 milliard francs wordt opge voerd, verhooging van het voor de bedrijfsbelasting vrij. gestelde gedeelte, voltooiing van het werk der maatschap pelijke zekerheid, definitieve regeling van hetlot der oor logsgetroffenen, toenemende vrijheid voor handel, volkomen uitschakeling van den zwar- ten handel en structuurher vormingen in verschillende sec toren van het nijverheidswe zen. Engeland heeft volgens de Daily Tel. in weerwil van de bezwaren der Sovjet-Unie aan de Perzische regeering verzocht toestemming te ver- leenen, dat een commissie, be staande uit vertegènwoordi- gens van de V.S., Rusland en Engeland, Perzlë zal bezoe ken. Indien deze toestemming wordt verleend zal Engeland deze aangelegenheid wederom bij de Sovjetregeering naar voren brengen. Op deze wijze denkt men het Perzische vraagstuk tot een goede oplos sing te brengen. De minister van verkeer, Firuk, heeft als derde zijn ontslag genomen uit het Perzi. sche kabinet en waarnemers verwachten dat de ontkrach ting van Hakimis' kabinet tot een crisis zal lelden. Ook Spanje vraagt weer de aandacht door het bericht van de London Evening News, dat de nota van Bevin en Byrnes verbreking der diplomatieke betrekkingen met dit land voorstaat. De geallieerden zouden volgens dit blad een drieledig plan opmaken, namelijk af snijding van allen militairen toevoer aan Franco, propagan- distischen steun aan de repu blikeinen en het verlagen van de geallieerde ambassades te Madrid tot gezantschappen. De kwestie van erkenning van een republikeinsche emigran- tenregeering zal overwogen worden. De Evening News weet voorts nog te melden, dat de vroegere republikein sche minister-president Juan Negrin aanwezig zal zijn bij de eerste zitting der Veree- nigde Volken. Gisteren is het proces te Neurenberg hervat. Jackson, de Amerikaansche aanklager, verwacht, dat het tot April zal duren. Kaltenbrunner, die aan bloeduitstorting in de hersenen lijdt, was niet in de beklaag denbank aanwezig. Overgelegd werden bewijs stukken tegen de S.S. en daar na tegen de Gestapo en de S.D. De nadruk werd gelegd op de door Kaltenbrunner als leidende figuur in de Gestapo gespeelde roL De repatrieerenden uit Indlë. Het s.s. „Nieuw-Amster- dam" is op Nieuwjaarsdag te Southampton aangekomen. Volgens de laatste berichten ging de eerste helft der pas sagiers aan boord van de „Almanzora", die Dinsdag te 13 uur uit Southampton zou vertrekken en vanmiddag om streeks 17 uur te Amsterdam verwacht wordt. Vermoede lijk worden vanavond alleen de zieken en de passagiers, die hun bestemming te Amster dam hebben, ontscheept. De andere passagiers debarkeeren Vrijdagmorgen. Daarna gaat de „Almanzora" terug naar Southampton, teneinde de an dere helft der passagiers van de „Nieuw-Amsterdam" over te nemen. 6 Januari 's avonds of 7 Januari 's ochtends komt de „Almanzora" opnieuw te Amsterdam aan. Van het hospitaalschip „Oranje", dat inmiddels nog niet te Southampton is aan gekomen, zullen de passagiers worden overgenomen door het s.s. „Atlantis", dat Dinsdag 8 Januari in Amsterdam ver wacht wordt en wellicht even eens twee reizen zal moeten maken. Plan van den Arbeid? Naar minister Drees in een vergadering mededeelde zal aan de Staten-Generaal bim.en. kort een principieele beslissing worden gevraagd, of men de ideeën van het Plan van den Arbeid wil aanvaarden. Er moet nl. een groot plan van herstel en vermeuwing komen, dat de behoeftevoorziening van de bevolking regelt en de ar beiders een vast bestaan waar. borgt- Ook moet een loon systeem worden ingevoerd, waarbij ook de zwaks ten aan hun taak komen. Daarnaast zijn er plannen voor uitbouw der sociale verzekering- BELASTINGBET ALEN DOOR GEDUPEERDE BOEREN EN TUINDERS. vragen van het Tweede Kamerlid V: Op Tijdens den storm van vorige week is op de nieuwe veemarkt te Den Bosch een huis ingestort waarbij de ge- heele familie, bestaande uit 5 personen, werd bedolven. Een der bewoners werd gedood, de anderen werden gewond- an den Heuvel be .reffende het vragen van ze kerheidstelling voor komende belastingen aan boeren en tuinders in de geïnundeerde gebieden heeft minister Lief- tinck geantwoord, dat de be lasting voor velen beperkt blijft tot gewone belastingen naar inkomen enz. Alleen zwarte handelaren e.d. en zij. wier vermogen in belangrijke mate is gestegen, komen voor hooge vermogensheffingen voor eenmaal in aanmerking. De boeren en tuinders in de ge teisterde gebieden worden, naar de meening van den mi nister, reeds sterk tegemoet gekomen door de maatregelen tot herstel in natura, welke van overheidswege worden j troffen. De minister is niet 1 reid den inspecteurs voor te schrijven vrijstelling van stor ting te verleenen, op den en kelen grond, dat een belasting plichtige zijn aanwezige gelden voor hersteldoeleinden wil be stemmen. Wel kan uitstelvan storting of zekerheidstelling in anderen vorm dan geld worden Het officieele Britsche com muniqué meldt dat tijdens de zuiveringsoperaties van de kampongs te Batavia 98 ver dachten zijn gearresteerd en naar de gevangenis op Glodok te Batavia overgebracht om te worden ondervraagd. Zonder incidenten is een convooi te Buitenzorg aange komen. Te Bandoeng duren de schietpartijen en de aanvallen in het Noordelijk deel der stad voort. Uit een sanatorium werd op twee Britsche offi cieren geschoten, waardoor een van hen werd gedood. Te Boeah Batoe hebben Indone siërs op de Japanners gescho ten. Semarang was over het algemeen rustig. Gemeld wordt dat de Indo nesiërs bezig zijn de dorpen ten Oosten van Semarang te zuiveren van vrouwen en kin deren. De Chineezen bevesti gen, dat Indonesische verster kingen zjjn aangekomen. Het dragen van vuurwapens is met ingang van gisteren krachtens bevel van den geal lieerden militairen bevelheb ber in Batavia verboden. De genen, die dit bevel overtre den zullen gearresteerd en zwaar gestraft worden. In een Interview, verleend door admiraal Helfrich in ver band met zijn aanstaand ver trek naar Nederland, waar hij het opperbevel over de geheele Nederlandsche vloot zal aan vaarden, heeft h|j verklaard, dat hij nog niet was ingelicht omtrent de redenen waarom de regeering het beginsel van eenheid van het militaire op perbevel heeft verlaten, waar aan nog steeds de voorkeur wordt gegeven, zoolang de voorwaarden voor een t|jd van algemeenen vrede daar niet hersteld zijn. Helfricht zeide, dat hem als Nederlandsch opperbevelheb ber niet zulk een macht was gegeven als gewoonlijk aan een opperbevelhebber in zijn positie wordt gegeven. Hij voegde er aan toe: „Voor hei eerst in de geschiedenis van Nederland hebben wij met nauwgezette zorg een organi satie opgebouwd, waarin de drie componenten van de Ne derlandsche strijdkrachten in staat gesteld zijn op de meest harmonische wijze samen te werken. Ofschoon veel is be reikt, bevinden wij ons nog in den groei van de construc tie, omdat terwijl hier aan. vankelijk geen Nederlandsche soldaat aan land mocht, thans koninklijke Nederlandsche strijdkrachten te Batavia zijn aangekomen. Ik heb nooit een moeilijker taak gehad dan hier in Indië. „Mijn werk hier is afge- loopen. Meer dan ooit ben ik bereid alles te dóen, wat in mijn macht is om de konink lijke Nederlandsche marine weder op te *ouwen". toegestaan. De inspect DE NEDERLANDSCHE ACTIVA IN DE V. S. Naar A.N-P.-Aneta ver neemt, zijn de besprekingen over de ontdooiing van de Ne derlandsche activa in de V. S. gisteren hervat. De onderhan delingen hebben thans het laat ste stadium bereikt en de do cumenten zijn naar Nederland gezonden ter goedkeuring. Het ministerie van financiën verwacht de ontdooiing der be vroren activa binnen veertien dagen te kunnen mededeelen- De bevroren Nederlandsche ac. tiva die op twee na de groot ste in de V. S. waren, zijn bijna een milliard dollars groot. Hoe de H.A.R.K. in Goes werkt. Meer dan 1500 gezinnen geholpen De behoeften der gezinnen worden vrij nauwkeurig geschat. Laten we 't maar ronduit bekennen: vóór 1940 wisten de meeaten van ons maar bitter weinig af van het werk van het Roode Kruis. Het werk sprak niet tot de massa van ons volk. Maar daarin is tij dens en na den oorlog gron dig verandering gekomen. We hebben allemaal het verheven en belangelooze werk van de Roode Kruis-mannen en -vrou wen gezien en er grooten eer bied voor gekregen. Er wordt nu graag en royaal voor ge offerd. Ook de H.A.R.K., een van de onderdeelen van het Roode Kruis-werk, is in korten tijd populair geworden. Natuurlijk is er plaatselijk wel eens cri- tiek op de manier, waarop soms een comité is samenge steld en de goederen distri bueert. Misschien hapert daar aan hier en daar wel eens wat. Maar juist daarom wil len we in het kort iets ver tellen van het werk, dat de commissie voor de kleeding- voorziening te Goes nu al ver schillende maanden in alle stilte en bescheidenheid pres teert. Deze commissie bestaat uit zuster ten Hoeve en de hee- ren Buijs, Bos, Klooté en Maartense, personen van ver schillende richting, die van de diverse schakeeringen onder de burgerjj de afspiegeling zijn. Met de omstandigheden In de gezinnen van allerlei groepen der bevolking zijn zij bekend. Zij vatten het lidmaatschap der commissie geenszins als een eerebaantje op. Zeker één keer, maar als het noo- dig is twee keer per week, wordt vergaderd. Gemiddeld worden zestig gezinnen per avond geholpen. De ingekomen aanvragen worden stuk voor stuk beoordeeld. Uit het met zorg bijgehouden kaartsysteem kan direct worden nagegaan, wanneer een gezin den vorigen keer is geholpen en wat het toen toegewezen is. Doordat het comité veelzijdig is sa mengesteld en er ook contact is met huisbezoeksters, kunnen de behoeften van de vragende gezinnen vrij nauwkeurig wor den geschat. Zoo wordt er voor gezorgd, dat niet een zekere, eenigszins vrijpostige groep, een onevenredig deel van de goederen zou krijgen. Immers men moet vooral niet denken, dat de H.A.R.K. voor één bepaalde groep der bevol king is aangewezen. Het te kort aan kleeding doet zich in burgerkringen even goed voor als in de meer behoeftige gezinnen. Momenteel zijn ongeveer 2200 aanvragen behandeld. Meer dan 1500 gezinnen zijn geholpen aan kleeding. schoei sel, enz. Ongeveer 6500 stuks kleeding werden uitgedeeld. Cijfers, die voor zichzelf spre ken. De beruchte en vrijwel aller wegen voorkomende bureau cratie wordt hier buiten de deur gehouden. Er wordt ge werkt en geholpen en de co mité-leden voelen zich geens zins ambtenaren. Alles wordt gratis uitge reikt. Wil men uit dankbaar heid iets geven, dan is daar voor gelegenheid. In het depót staat voor dit doel een busje. Zij, wier aanvraag is be handeld en toegestaan, krijgen daarvan per kaartschrrjven be richt. Zij kunnen zich met deze kaart aan het depót vervoe gen en het toegewezen artikel in ontvangst nemen. Tot nu toe was dit depót onderge bracht bij de fa. Joosse in de Lange Vorststraat, maar begin Januari wordt het gevestigd in de spijskokerij aan Kleine Kade. Daar worden ontvangen goederen uitge pakt, gesorteerd en opgesla gen. Een persoon is hiervoor aangesteld. Het ligt in de bedoeling voortaan twee dagen per week ('s Dinsdags en 's Woensdags) uitdeeling te houden, waarvoor de belangelooze medewerking van een aantal dames is ge vraagd. Is er dan in Goes geen crl- tiek? Natuurlijk. Maar in vele gevallen vloeit ze hieruit voort, dat het comité in een bepaald geval niet k&n geven, wat wordt gevraagd, omdat het er niet is. Den laatsten tijd bijv. kwamen er weinig inspecteur der belastingen zal door het verleenen van tijdelijk uitstel van storting in geld aan gerechtvaardigde be zwaren tegemoet kunnen ko men. RANTSOENKAARTJES. Er zijn thans rantsoenkaar tjes voor bijzonderen arbeid en voor a.s. en jonge moeders in omloop, met rantsoenbonnen, van een model afwijkend van de gewone rantsoenbonnen. De bonnen der rantsoenkaartjes zijn vierkant, de kleur is groen met in bruinen opdruk het ar tikelnummer, voorafgegaan door de letter N, de hoeveel heid en den naam van het ar tikel- FUSIE ONDERWIJZERS BONDEN. In een te Utrecht gehouden vergadering van het Ned. On derwijzers Genootschap werd besloten tot fusie met den bond van Ned. Onderwijzers. De naam van de nieuwe orga nisatie is Ned. Onderwijzers Vereeniging en de titel van het orgaan „Het Schoolblad" Het N.O.G. zond nog een motie aan den min. van onderwijs, waarin werd aangedrongen op het met spoed tot stand bren gen van de in uitzicht gestelde verbetering der onderwijzers- salarissen. In een den volgen den dag gehouden gecombi neerde vergadering met den bond van Ned- Onderwijzers werd een motie aan den mi nister gezonden om de spelling Marchant te handhaven, om dat de Ned.onderwijzer niet anders meer wil. Sport De 6de ronde om het dam kampioenschap van Zeeland gaf de volgende resultaten: BlomKaat 20, de Jonge— v. Biemen 11, v. d. Weele Anderson 02, Stroobandde Smet 20, v. d. BulckTaas 20, SinkeFlikweert 2—0. Met elk nog 5 partijen te spelen is de situatie aan de kopgroep thans: 1. J. Blom, 11 punten; 2 en 3 de Jonge en Sinke, elk 9 pt, 4. Anderson, 8 punten. HET K.N.G.V. GEZUIVLKD Het Nederlandsch Christe lijk Gymnastiek Verbond nam na de bevrijding een motie van afkeuring aan ten aanzien van de houding, door het bestuur van hec Kon. Nederlandsch Gymnastiek Verbond, tijdens de bezetting van ons land aan genomen. Deze zaak is door de com missie voor de zuivering van de sport behandeld. Het K.N G.V.-oestuur kan geen laak bare feiten in verband met houding en gedragingen tiiöens de bezettingsperiode ten laste worden gelegd- Het Ned. Chr. Gymn. Ver bond is medegedeeld dat ver wacht wordt, dat de motie v*»u afkeuring zal worden inge trokken. nieuwe kleeren aan, uitgezon derd voor kleine kinderen. Er moesten dus veel gedra gen kleeren worden uitgedeeld. Bij de laatste zending schijnt echter weer wat nieuw goed te zijn. Zoo was er bijv., om nog iets te noemen, veel vraag naar heerenkleeding, maar de voorraad was klein. Critiek was er dus ook. Maar sterk overheerschend was de erkentelijkheid. De vergoeding der oorlogsschade. Een noodwet Walcheren? In antwoord op een onlangs in ons blad opgenomen brief van mr. P. Loeff te Koude- kerke aan den Minister-Presi dent en den Minister van Fi nanciën, ontving mr. Loeff van den Secretaris van den Minis ter-President een schrijven, ge dateerd 27 December 1945 van den volgenden inhoud: „Ten antwoord op uw schrij ven van 12 dezer aan Zijne Excellentie den Minister-Pre sident kan Ik u berichten, dat de ondenverpelijke aangelegen heid momenteel b|j de door het Ministerie van Landbouw, Vissclierij en Voedselvoorzie ning ingestelde Commissie voor de Noodwet Walcheren In studie is. Bedoelde Commissie heeft tot taak het doen van voor stellen aan de regeering in zake den wederopbouw van Walcheren en het lenigen van den nood op dit eiland. In het bijzonder zal z|j na gaan of, en zoo ja. In hoe verre er aanleiding is om ter zake van de door de bevolking van Walcheren geleden schade op den voet van artikel 13 van het Besluit op de Materieele Oorlogsschade 1945 (Staats blad F 255) een bijdragenrege- ling te ontwerpen, welke ulf- gaat van hoogere vergoedings normen dan die, welke z|jn neergelegd in artikel 6 van genoemd Besluit". Aldus de woordelijke volledige inhoud van gemeld schrijven, waaruit duidelijk blijlsï, dat het laatste woord in de onderhavige materie nog niet is gesproken en er dus een kans blijft bestaan, dat althans voor Walcheren rechtvaardiger regeling van de vergoeding van de geleden oorlogsschade zal komen, dan eerst in uitzicht was gesteld. Een gelijkluidend antwoord ontving de heer L. A. Stof- koper, voorzitter der Ver. Handelsbelang Middelburg op door een hem aan den Minister president gezonden felegrara, d.d. 19 Dec. van dezelfde strekking. DOODELIJK ONGELUK. Maandagmorgen heeft zich op den Nieuwen Vliss. weg te Souburg een droevig ongeval voorgedaan. Het 9-jarig zoon tje van de fam. Tissink liep daar met zijn hoepel achter een wagen te spelen. Plotseling schoot hjj achter den wagen vandaan met het noodlottig fevolg, dat hij door een uit e tegenover gestelde richting komenden vrachtauto werd overreden. Het knaapje was bijna op slag dood. VEERTIG JAREN BIJ DE P.T.T. De heer A. J. Limonard, ad junct-commies bij de P.T.T. te Vlissingen, heeft op Nieuw jaarsdag het feit herdacht, dat hij veertig jaren geleden in dienst van de P.T.T. trad. Van deze 40 jaren heeft hfl ongeveer 37 doorgebracht in Vlissingen. De directeur van de P.T.T. de heer A. Buyterse, felici teerde den jubilaris, hoopte nog jaren van prettige samen werking te mogen hebben en te profiteeren van de ervaring van den heer Limonard. Namens het lagere perso neel dankte de heer M. A van Popering voor de hulp al die jaren geboden en de prettige wijze, waarop de voor lichting altijd gegeven werd. Vele collega's hebben den jubilaris, wien o.m. boekwer ken werden aangeboden, te zijnen huize geluk gewensebt De opbrengst van de Kerst- potten van het Leger des Heils te Middelburg bedroeg 428.03. van de wagencollec- tes 719.85. Van deze op brengsten kon aan 150 gezin nen een levensmidelenpakket worden uitgereikt, een aantal zieken ontving een kerstgave en verscheidene gezinnen kon met een gift in geld worden geholpen. Bovendien heeft men aan bijna 500 kinderen een Kerstfeest kunnen berei den. PASSAGIERSLIJST „ORANJE". De passagierslijst van de „Oranje" ligt, behal ve te Vlissingen, ook op ons bureau te Middel burg, alsmede ten kan tore van den vertegen woordiger der Mij. ..Ne derland", den heer L. .A Stofkoper, aldaar. Aan de Chr. Burgerschool Singelstraat te Middelburg, is benoemd tot onderwijzer de heer H. van Langevelde, thans in gelijke betrekking aan de Chr. schooi te St. Laurens. Tijdens de Kerstdagen gaf het Zeeuwsche Amateurs Ca baret „Zeamca" uit Vlissingen een 2-tal geslaagde uitvoerin gen voor de dijkwerkers van de Nolle en van Rammekens. Allen hebben zich kostelijk ge amuseerd. Woensdag (2en Kerstdag) en Donderdag 27 Dec. j.l. heeft de Chr. Zangver. „Sursum Corda" te Oostkapelle in de Geref. kerk aldaar onder groo te belangstelling een program ma ten gehoore gebracht dat den aanwezigen niet slechts muzikaal kunstgenot verschaf te, doch ook eenige uren .geestelijk genieten" bood. Het hoofdnummer bestond uit een Kerst-Oratorium, dat keurig werd gezongen. Tijdens den Oudejaarsdienst is in de Ned. Herk. kerk te Souburg mevr. Deurwaarder onwel geworden. Zij is naar huis gebracht, waar zij ander half uur later overleed. Voor de vacante betrekking van secretaris der gemeente Veere zal de alphabetische volgorde der namen v,'orden toegepast. Het zün de heeren A. J. de Broekert, wnd. secre taris te Oostkapelle en L. v, d. Hiele, le ambt. eer secreta rie te Kruiningen. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aange nomen naar Zuidzande F. J. ter Beek, cand. te Bilthoven, die bedankte voor Chaam c.a. en als pred. voor het rnter- neeringskamp Amersfoort; naar Cadzand (toez.) M. En- ker, cand. te Utrecht; naar Yerseke B. Baks te Vianen- Bedankt voor Fijnaart: F- Six Dijkstra te Kamperland. Geref. kerken «iaar art. SI. Beroepen te Hoek P. Lok, canu. te Delft. Geref. gemeenten. Beroepen te Middelburg W. C. Lamain te Rijssen. Geref. gem. Beroepen te Boskoop A. Verhagen te Lis- vroeger te Middelburg. Laatste nieuws Naar aanleiding van de ten toonstelling „Behouden Schoon heid" hield :°rof. Dr. F. W. S. van Thienen voor de Z.V.U. te Middelburg een causerie met lichtbeelden: „Rondom de Ne- derl. schilders van de 17e eeuw". Een beeld werd o.m. gegeven van de maatschappe lijke positie van deze schil- ders, die in een ongekende pro ductiviteit aan de zeer groote vraag konden voldoen. Want de liefhebberij voor schilderijen was algemeen. Een andere bij zonderheid, waar op in de in teressante lezing de aandacht gevestigd werd, was de ont wikkeling van het zien b|j de schilders, hetgeen bjjv. op te merken is bij landschappen uit verschillende perioden, waarbij steeds meer de sfeer tot uit drukking werd gebracht. Ook in de portretkunst ontmoet men deze voortgaande verin nerlijking; men denke aan Ti tus in monninksdracht. Een gelijke ontwikkelings gang is op te merken in ar chitectuur en costuum. Ook hier verdiept zich het gevoel voor het schilderachtige en in contour en kleur wordt steeds minder met sterke plaatselijke effecten gewerkt. WERKNEMERS IN GETEISTERDE GEBIEDEN. Bindend vastgesteld la een regeling van arbeidsvoorwaar den voor werknemers, die in de geteisterde gebieden buiten hun woonplaats voor wederop bouwwerkzaamheden arbeid verrichten en dagelijks heen en weer reizen. De regeling is 31 iDec. jl. in werking getreden. VIJFDE EN ZESDE K0LENB0N AANGEWEZEN. In het tijdvak van 4 t.m. 19 Jan- a-s. dienen de bezitters van een bonkaart T 509 en T 505 de daarop voorkomende bonnen 47 en 48, bjj hun leve rancier in te leveren, op elk waarvan zoo spoedig mogelijk één eenheid voorradige brand stof zal worden geleverd. De klantenbinding blgft ge handhaafd, zoodat het met is toegestaan van brandstoffen- handelaar te veranderen. Aan gezien de voorraden o|j de orandstoffenhandelaara gering zyn, en bovendien nog niet iedereen op de bonnen 45 en 46 is bevoori'aad, zal prompte levering op de thans aangewe zen bonnen 47 en 48 in het al gemeen niet mogelijk z|jn. Er is reeds eerder op gewe zen. dat aan verzoeken om le vering van gewilde soorten, zooals anthraciet, eierkolen, parelcokes en dergelijke niet altijd gevolg zal kunnen wor den gegeven, omdat groote hoeveelheden andere soorten voor huisbranddoeleinden moe ten worden ingezet, ten einde het in het vooruitzicht gestel de rantsoen te kunnen ver strekken. Zelfs heeft het rijkskolen- bureau zich genoodzaakt ge zien, om hoeveelheden Ameri kaansche kolen voor huis branddoeleinden in te deelen- Ten einde den verbruiker in staat te stellen, deze vr|j veel gruis bevattende kolen op de meest effectieve w|jze te be nutten, zullen binnenkort hier voor stookadviezen worden ge geven-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1