PROVINCIALE ZEEUWS» COUDAHT WISSEL BEVELANDEN Ongerustheid over te vroegtijdig Duitsch zelfbestuur. ONZE INDISCHE POLITIEK. De Moerdqkbrug opengesteld. Hitiers politieke testament. Hoofdredacteur O. Bnlllntljo (met redactioneele meuewcrlciiig van dr W. H. Bcckenkamp). Uitgave: Stich ting P-Z.C, i o„ Middelburg. Druk. firma F- van de Velde Jr.. Vlissiiigen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen. A. van Verre. C. Zwagerman. M'burg WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Woensdag 2 Jan. 1946. ïrSe Jaargang Nummer 1 ABoNNfcMliN I SPRIIS 25 tent pci week. 1 3-20 per kwartaal. Iranco p« mul. 3.41 Losse nummers 5 cent. ADvhK TENTIF.PRUS 12 cent per mm., minimum ner advertentie f 2— Bure-ux revestitd te Vlissin™ -i Walstraat 58-60, telefoon lil fi t'" mdt-nsche haai 29. tilefor.n 2:>77 en 2924. Gne* Turlkade 15 telefoon 2475 Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Pnsirtlf ning XW.tiili IV v Zeeuw-. Mr t ..m Oudcjaarstoespraak minister-president. De vrede wil nog niet komen. Ons volk wacht een zware taak. Op Oudejaarsavond hield de mims Ier-president prof. ir. W. Schermerhorn een radiorede, waarin hjj een terugblik gaf op het moeilijke jaar, dat ach ter ons ligt. Spr. herdacht in de eerste plaats de duizenden landgenooten, die in dezen oorlrg op eenigerlei wijze om het leven kwamen, om daarna te wijzen op de verwoesting der geesten en de aantasting van onze menschelrjkheid, die misschien een van de ergste gevolgen van den oorlog is. Zich tot H.M. de Koningin richtend, sprak prof. Scher merhorn de hoop uit, dat het H.M. gegeven moge zijn, ook dit jaar bij te dragen tot en getuige te zijn van het samen brengen van alle nationale krachten om deze cp te voeren tot de hoogste geestelijke po tentie. die noodzakelijk is om van 1946 het jaar te maken, dat aan ons volksleven den beslissenden stoot in den koera ten goede zal geven. Er staat veel voor ons volk op het spel. Niet alleen als Sevolg van hetgeen er in In- ie gebeurt. De ocrlog is voor bij, maar de vrede wil nog niet komen. Zijn de stuiptrekkin gen, die wij aanschouwen de barensweeën van een nieuwe were d, die in vrede leven kan of zijn zij nieuwe uitingen van denzelfden geest, die eens den tweeden wereldoorlog deed ontbranden? De menschheld houdt den adem In by de bepaling van het lot van ons oude wereld deel. Zal men in Duitschland dezs'fde fout maken van 1918, nl. door het te vroeg verschaf fen van zelfbestuur aan Duitsch land met gehruik van de weinige beschikbare werke lijk democratische elementen? Opnieuw zullen dan alle na- ©crlogsche catastrofen door een verblind volk op de reke ning der Rathenau's en Strese- mann's worden geschreven, zooda'j nog eens de democratie in het hart van Europa ln dis- craiiet wordt gebracht. Daar ügt in wezen een der aller grootste vragen, op welker be antwoording wij helaas niet zeer gerust zijn. De grooten der aarde hebben de macht, laten zU bedenken, dat daaruit ook de verantwoordelijkheid voorvloeit. T.a.v. Indonesië was de mi nister kort. Des middags had hij een rede uitgesproken voor Oo3t en West, waarin uitdruk king werd gegeven aan het sterke vertrouwen, dat de grondslagen zullen kunnen worden gelegd voor een voor de grocte meerderheid aan vaardbare oplossing. Over den toestand in het binnenland sprekende, wees spr. op de vele moeilijkheden van allerlei soort. Ons volks leven is zwaar belast door twee der bedenkelijkste ge volgen der bezetting, nl. de politieke delinquenten en de zuivering. Een tekort der over heidsadministratie is hier niet da hocfdzaak, doch ook hier ligt, volgens spr., een conflict der geesten. Spr. eindigde met een harts tochtelijk 'beroep op allen. „Weet dat Nederland een levende werkelijkheid is, weet, dat wij allen met elkaar ver antwoordelijk zijn voor de wij ze waarop in ons dierbaar va- HET EERSTE VREDESVERDRAG. Gisteren is te Singa pore als eerste vredes verdrag na den twee den wereldoorlog, het verdrag tusscheü Siam en de regeeringen van Indië en net Vereenigd koninkrijk geteekend. Groot-Brittannië zal Si am voordragen als lid van de Ver. Volkeren. Si- zal alle aanwezige rijstvoorraden vrijelijk s ter beschikking stellen zoomede, tegen den gel- denden prijs, alle toe- komstige overschotten l| tot September 1947. derland menschelijkheld een gerechtigheid tot gelding zullen komen". Weet, dat het er in öe diepste diepten om gaat, wat u van uw leven maakt, hoe de Heer van leven en Dood u ontmoet ontmoet in al onze mensche- lijke tekortkomingen, maar ook in de zekerheid van het feit, dat Hij het is, die ons roept, die ons Zijn lijden en Zijn zegen gaf in het jaar, dat achter ons ligt. die ons roept tot éen taak in uw gezin, in ons volk en in de wereld, in het jaar, dat vcor ons ligt. Mogen wij allen deze innerlij ke stem verstaan, moge nie- van leven en dooq u ontmoet. De Gaulle dre.'gt met aftreden. Generaal de Gaulle heeft gis termiddag in de nationale ver gadering gedreigd af te tre den, indien een socialistische motie, welke voorstelt de uit gaven van het leger met 20 te verminderen, wordt aan genomen. Hij verklaarde: „in dien de vermindering wordt aangenomen, kan de regeering niet in functie blijven". Nader wordt gemeld, dat er overeenstemming inzake het amendement is bereikt. De vermindering zal nl. pas na 15 Febr a.s. in werking treden en dan alleen indien de regee ring voor dien datum geen wet tot reorganisatie van het le ger heeft ingediend. Deze toe voeging is zoowel door de so cialisten als de regeering goed gekeurd. Het dagelijksch bestuur van den A.N.W.B. is met 5 leden uitgebreid, w.o. jhr. mr. A. F. C. de Casembroot te Middelburg. Het Wereldgebeuren Orde en veiligheid worden hersteld Gerecht vaardigde Indonesische eischen worden erkend. Radiorede prof. ir. Schermerhorn. Prof. ir. W. Schermerhorn heeft Zaterdagavond voor de radio gesproken over de be sprekingen te Londen gehou den inzake Ned. Indië. Eerst als in Ned. Indië vre de heerscht, aldus spr., is er zekerheid, dat zal worden vol daan aan de woorden van H. M. de Koningin ln haar rede van 7 December 1942, toen zij zeide: „Ik weet, dat geen po litieke eenheid of nationale band kan blijven bestaan, wan neer deze niet vrywillig wordt aangenomen en gesteund door het vertrouwen van het over groot® deel der burgers". Het nationalistische probleem is door de Japanners toegespitst en zij hopen op deze wijze na hun eigen nederlaag ook Ne derland en direct of indirect ook Engeland een vorm van nederlaag te bezorgen. In dit licht bezoet de regeering wat er in Ned. Indië geschiedt. Dat feit vormde den moree!en grondslag waarop de Ned. re geering gesprek met de re geering van het Britsche im perium heeft gevoerd Te Che quers heeft de Ned. regeering het noodzakelijk geacht in groote lynen kennis te geven jvan de plannen, die zjj koestert, opdat duidelijk komt vast te staan, dat beide regeeringen over de noodzakelijke oplossing der problemen op gelijksoortige wijze denken. Op de basis van wederzijdsch vertrouwen kon men een aantal practische maatregelen bespreken, die het perspectief bieden, dat men langs alle daartoe geëigende en gepaste wegen zal komen tot geordende toestanden niet alleen voor het oogenblik, maar ook voor een verdere toe komst, toestanden, die in overeenstemming zijn met het handvest van de Vereenigde naties. Na overleg, dat tot vast stelling van definitieve richt lijnen voor het te voeren be leid kan leiden, zal dr. van Mook zich op 5 Jan. naar In dië begeven. De regeering staat onveranderd op het standpunt, dat zij bij herstel van vrede en veiligheid, zoo wel langs den weg van mili taire maatregelen als door overleg een taak heeft te ver vullen. Om dat fundamenteele punt draait alles. Onze doelstellingen zijn het scheppen van zoodanige toe standen en verhoudingen, dat het vrijwillig samengaan van Nederland en Indonesië voor beide landen voor nu en de toekomst tot erkende voordee- len zal leiden. Het antwoord op de vraag of wij de ver beeldingskracht op de ervaring zullen weten te enten, zal be palend zijn voor de plaats, die Nederland in de geschiedenis van de 20ste eeuw zal inne men. Direct na zijn terugkeer uit Londen heeft prof. irj-Scher- merhorn verslag uitgebracht aan H. M. de Koningin. Sjahrir heeft verklaard: „Wrj z\jn oereid alle voorstellen, die dr. van Mook mee terugneemt te besprken, mits zij gebaseerd zrjn op het algemeene prin cipe van zelfbeschikking". Na eenige dagen van rust is er weer activiteit van de ex tremisten gemeld op Midden- en Oost-Java, in het bijzonder te Samarang. Op West-Java was het rustig als gevolg van de succesvolle poging der Brit ten om Batavia geheel onder hun contröle te brengen. Alle belangrijke punten werden hier bezet, waaronder politie bureaus, krachtstations, wa terleiding en telefooncentrale. De geheele Indonesische politie te Batavia is ontbonden en ontwapend. Hiervoor in de plaats is een Britsch-Neder- landsche-Indonesische politie samengesteld. In totaal werden in Batavia 743 burgerlijke po litieambtenaren in hechtenis genomen. Tot gevechten kwam et niet. Na onderzoek van een Inheemsch gebouwencom plex werden 91 verdachten gearresteerd, w.o. 7 bekende te rro ris tienleiders. Alle bur gerauto's te Batavia zullen worden geregistreerd. Zondag ls een bataljon Nederlandsche mariniers in Tandiong Priok aangekomen. Groote verbeteringen In verkeer tusschen Zeeland en Holland. Nieuws in een notedop Op 10 Januari a.s. zullen de fusiebesprekingen tusschen N.V.V. en E.V.C. worden voort gezet. Winston Churchill krijgt de hoogste onderscheiding, die de koning kan verleenen aan een man, die een gewoon bur ger wenscht te blijven nl. de orde van verdienste. De veld maarschalken Montgomery en Alexander, alsmede sir Alan Brooke werden tot burggraaf benoemd. Tot baron werden o.m. verheven sir Arthur Ted der, admiraal Fraser en veld maarschalk Haitland-Wilson. De uitvinder der vermarde Bailey-bruggen, ir. Bailey kreeg den titel van „Knight". Spoorbrug vermoedelijk in Augustus gereed. VOORLOOPIG NOG EENRICHTING VERKEER. Op Oudejaarsdag, des mid dags om drie uur, is do ver- keersbrug over Het Hol- landsch Diep bij Moerdijk door den directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, ir. W. J. H. Harmsen, weer open gesteld. In Juni zal waarschijnlijk de spoorbrug over de Ouae Maas bjj Dordrecht gereed zijn, ter wijl twee maanden daarna, vermoedelijk 1 Augustus 1946, de spoorbrug over het Hol landsen Diep, die veel zwaar der beschadigd is clan de ver- keersbrug, üi gebruik zal worden genomen. Tot dien tUd zullen autobussen, rijdende tusschen -Lage Zwaluwe en Zwijndrecht, den treinreizigers een aanzienlijk snellere verbin ding waarborgen. Het nieuwe jaar zet dus goed in voor de vele Zeeuwen, die relaties ln Holland hebben en thans met de reis er heen veel minder tyd zullen verliezen. Met de heropening van deze verkeersbrug binnen acht maanden na de capitulatie, heeft de Rijkswaterstaat een schitterende prestatie geleverd, te meer daar groote moeilijk heden overwonnen mcesten worden. VOORLOOPIGE HERSTELLING. Tijdens die aan de persconferentie de opening vooraf ging, deelde ir. Harmsen mede, dat men zich na de capitulatie voor de vraag gesteld zag, welke wegen het eerst weer ln gebruik moesten worden genomen, de scheepvaart-, de spoor- of de autowegen. De aanvoer van steenkolen uit Zuid-Limburg was van het grootste belang en dus werden in eerste instantie de rivieren m kanalen weer bevaarbaar Semaakt. Wederom waren het e steenkolen, die den doorslag gaven ora de rivierovergangen orde te maken voor de spoorwegen, zulks ten koste van de verkeersbruggen. Het gewone verkeer kan immers ook gebruik maken van een veer of een schipbrug. Ballyebruggen en schipbrug- brug voorloopig hersteld, zij het eenigszins primitief, om dat slechts éénrichtingverkeer ogeln'k is. De hoocd-ingenieur-directeur van de Directie Bruggen, ir. H. C. P. de Bruijn, zeide, dat de opruiming der wrakstuk ken van de vier vernielde over spanningen een groot deel van den zomer en het najaar heeft gevorderd. Materiaal om de oude overspanningen door nieuwe te vervangen was er niet. Van de spoorbrug, welke voorloopig niet in gebruik kan worden genomen, stelden de Ned. Spoorwegen twee over spanningen tijdelijk ter be schikking. Voor de beide nog overblijvende overspanningen is gebruik gemaakt van tijdens de bezetting in Engeland ge kochte hulpbruggen, zgn. Ca lendar Hamilton bruggen Met deze bruggen was geen over- Oproep tot de jeugd den strijd voort te zetten. Spanje duldt geen inmenging. Een afdeeling der Britsche contrasplonnage heeft in Hit- Iers landhuis te Tegernsee vier afzonderlijke documenten ge vonden, die tesamen het poli tieke testament van Adolf Hit ler vormen. Dit definitieve be wijs van Hitiers dood is geda teerd 29 April 1945 en door Goebbels, Borman, Hans Erebs en Wilhelm Bergdorf onder teekend. Ook de orgineele hu- welïjksacte van Hitier en Eva Braun en een particulier testa ment van Hitier, waarin hij zijn persoonlijk vermogen aan de Nazi-partij vermaakt en een drietal foto's werden ge vonden. Hitier begint met te verklaren, dat liefde en loyali teit tot zijn volk hem uitslui tend bij al zijn daden en be slissingen hebben geleid. Nooit heeft hij of iemand anders in Duitschland den oorlog gewild. Deze werd gewenscht of uit gelokt door staatslieden, die of van joodschen bloede waren of voor joodsche belangen werk ten. Talrijke aanbiedingen heb ik gedaan, zoo vervolgt het testament, voor beperking van en contröle op bewapeningen en ook stelde ik voor de Duitsch-Poolsche kwestie op te lossen als in het geval van de Saar. Alles werd afgewezen en de joden zijn de schuldigen. Ik sterf met een biy hart, want ik verkies den dood bo ven laf berusten of zelfs ca- pituleeren. De jeugd, die mjjn naam draagt, moet den strijd onder geen enkele omstandig heid opgeven. Uit de opoffe ring van onze soldaten en uit mijn kameraadschap met hen tot in den dood wordt het zaad gezaaid, dat eens zal groeien tot een glorieuze we dergeboorte van het nationaal socialisme en daarbij de stich ting van een waarlijk ver eenigd volk. Den vroegeren rijksmaarschalk Hermann Goe- ring verwijder ik uit de partij en onthef hem van alle hem gegeven rechten. Ook Himm- ler, die met den vijand onder, handelde, werd uit zyn staats ambten en de partij gezet. Hit- Ier had een nieuw kabinet tot voortzetting van den oorlog samengesteld, waarin Doerutz rijkspresident, Goebbels rijks kanselier en Seyss Inquart mi nister van buitenlandsche za ken zouden zijn. De haat te gen het Duitsche volk zou vol gens Hitier na verloop van tijd verdwijnen en de wereld zou dan hem alleen verant woordelijk houden. Tot slot spoorde Hitier aan de rassen wetten hoog te houden n zon der genade tegenstand te bie. den aan den vergiftiger van al le landen: het internationale jodendom. Een gedeelte van de documenten moet nog geheim blijven. Sensationeede onthul, lingen worden nog verwacht o. m. over gebeurtenissen ln de Rijkskanselarij. Goebbels heeft in een aanhangsel op net testa ment van Hitier verklaard, dat hij zijn leven zou beëindigen aan de zijde van den „Führer". Eva Braun van wie Hitier zei de, dat hij „vele jaren van trouwe vriendschap" met haar had doorgebracht en die hem den dood heeft gevolgd, spanning van 100 meter te be reiken en daarom zijn hulp steunpunten aangebracht, waarover twee bruggen van elk 50 meter zjjn gelegd. Voor deze tusschenpijlers zijn be- tonpalen ingeslagen; hierover zijn ijzeren balken gelegd, waarop de brug draagt. In den loop van dezen zomer zullen de spcorbrugoverspanningen weer teruggegeven mceten worden. Tegen dien tijd zullen van de vier vernielde over spanningen, aangevuld met eenig nieuw materiaal, twee nieuwe overspanningen ge maakt zijn. Gedurende de wis seling der overspanningen zal de brug gesloten zijn, doch langer dan een dag zal dit werk niet in beslag nemen. De beide andere overspannin- gen zullen nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, aange zien gewacht moet worden op staal uit het buitenland. BAILEYBRUGGEN WORDEN OPGERUIMD. Baileybruggen en shipbrug- gen moeten opgeruimd zijn voor er ijsgang komt omdat zij hier niet tegen bestand zijn. Teneinde toch de verbin dingen met de andere deelen het land in stand te houden, is de spoorbrug bij Culemborg voor de helft ingericht voor wegverkeer,wordt de Heusden- sche brug met spoed hersteld, en zullen medio Jan. bruggen bij Zutphen, Kampen, Roer mond en Arnhem, bij welke laatste plaats een Baileybrug op het bestaande tracé van de vcormalige brug wordt gelegd, gebruik worden genomen Wijhelminabrug te Maas tricht is sinds 20 December weer In gebruik. NIEUW LA ND HO O FF IJ AAN DEN MOERDIJK Ir. A. H. Foest van de Ned Spoorwegen, deelde mede, dat werd volgens het huwelijks contract op 6 Februari 1910 te München geboren. Hitier trad op 29 April om 2 of uur 's nachts met haar in het hu welijk. Om vier uur dien nacht teekende hij zijn testament, om 10 uur 's ochtends trof hij maatregelen om de documen ten te verzenden. Op 1 Mei werd Doenitz getelegrafeerd, dat Hitier dood was. Byrnes heeft het Amerikaan- sche volk ingelicht over de conferentie te Moskou. De af spraken over de vredesverdra gen achtte hij niet ideaal. De V. S. zouden niet accoord gaan met eenig definitief vredesver drag. dat bemiddelende aan bevelingen van kleinere voxxen zou verwerpen. Korea zal weer onafhankelijk worden, terwjji Bulgarije en Roemenië meer representatieve regeeringen zullen krjjgen. Byrnes was niet ontmoedigd, dat geen oplossing t.a.v. Perzië werd verkregen. Spanje vindt, dat met de re gels der internationale hoffe lijkheid gebroken wordt en heeft een nota uitgegeven, waarin verklaard wordt, dal geen inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden ge duld zal worden. Het dictator probleem Franco zal volgens Reuter waarschijnlijk ten tijde van de vergadering der Ver eenigde Volken te _,onden door Amerika. Groot Brittan- nië a Frankrjjk besproken worden. Misschien wordt wel een onhoffelijke oplossing ge vonden om ook in Spanje de democratie te herstellen. Bunker met landmijnen ontploft. Waarschijnlijk doordat jon gens in de omgeving met vuur hebben gespeeld ,is Maandag middag op de Waalsdorper vlakte te Den Haag een bun ker vol met landmijnen ont ploft In wijden omtrek werd glasschade aangericht. Voor zoover bekend werd slechts een jongeman licht gewond aan den schouder door een stuk steen. De explosie ver oorzaakte een krater van 25 M. diep en een middellijn van 45 M. De ravage in de omge ving is geweldig. Politieke moord te Dordrecht. Zondagnacht is te Dordrecht een moordaanslag gepleegd op den heer J. van Dijk, directeur van de Comm. Venn. vil. van Dijk Co. steenfabriek, die onlangs voorloopig in vryheid was gesteld uit interneering, waarin hij was geraakt door leveringen aan de weermacht. Des nachts is vermoedelijk een bom of handgranaat door het raam van zijn slaapkamer ge gooid. Van Dijk was op slag dood. Zijn vrouw was ernstig gewond. Omtrent de daders is nog niets bekend. Uit de provincie. Twee kinderen gedood gj door landmijnen. Maandagmiddag vond te Oudelande een doodelyk onge- iuk plaats. De heer M. de Dreu ree-: met een wagen, juist toen hij wilde draaien, op een mijn. vermoedelijk een tankmijn. Op den wagen reden 3 kinderen mee, waarvan 2 onmiddellijk werden gedood, terwijl het derde er met een schram af kwam. De wagen werd gedeel telijk vernield de voerman be kwam geen letsel en ook het paard bleef ongedeerd. Een der jedoode kinderen was een rieinzoon, J. de Dreu uit Ber gen op Zoom. Het andere jon getje, J. van Zanten, was af- comstig uit Hillegom. Beide kinderen brachten nun vacan tia te Oudelande door. Vele artikelen bonvrij. Met Ingang van 1 Januari kunnen vrij gekocht worden: grutterswaren; gort en gort producten, gemengd meel (zgn. pannekoekenraeel), havermout, aardappeltapioca, tarwegries- meel, vermicelli-puddingpoeder: vermicelli, macaroni, spaghetti, puddingpoeder, vlapoeder, maï zena, aardappelmeel, aardap- pelsago, peulvruhten, zout. Bis cuits: biscuits, wafels, cra ckers, beschuit, toast (tot dus ver op den bloembon), paasch- brood: (maizes, tot dusver op den bloembon), paneermeel: (tot dusver op den bloembon). koekjes, banket, gebak, ont bijtkoek taai-taai. Poffertjes, olliebollen, Parji. sche- en Hollandsche wafels zullen voorlaan zonder inleve ring van bonnen, maar nog wel op wlssclbon voor boter, verkrijgbaar zijn. Cacaopoeder blijft voorloo pig nog distributiegoed. De industrie en winkeliers krijgen voor een aantal van bovengenoemde artikelen nog toewijzingen, zoodat deze pro ducten nog niet in onbeperkte mate verkrijgbaar zijn. Repalrieerenden uit Indië vandaag verwacht. Vandaag wordt te Amster dam het Engelsche s.s. „Al- mazora" verwacht, dat 1900 Nederlandsche gerepatrieerder uit Indië aan boord heeft, die met de „Nieuw Amster dam" tct Southampton zijn gebracht. De „Almazora" keert zoo spoedig mogelijk te •ug voor een tweede transport De passagiers van de „Oranje" zullen waarschijnlijk niet vóór 12 Januari in Nederland kun nen zyn. Met ingang van de distri butieperiode, welke begint op 6 Jan. mag op de vïeeschbon nen eerst Maandag worden gekocht, dus niet op den Vrij dag en Zaterdag voorafgaande aan de periode van geldigheid. ook al zijn de bruggen ln ge bruik genomen, de toestand van 1940 nog niet hersteld zal zrjn. Er wordt nu over enkel- spoor gereden i.p.v. dubbel spoor en ever vaste i.p.v. be weegbare bruggen. Het Noordelijke landhoofd van de Moerdttkbrug Is ge. heel vernield. Daarmee bewe zen de Dultschers ons een dienst. Wij wilden dit land hoofd namelijk kwyt om het uit te breiden. Hierdoor zullen vier overspanningen vervallen en vervangen worden dcor een aarden dam. De derde pijler van het Zuidelijke deel der brug is ernstig beschadigd. Voor het herstel der brug zal een overspanning worden ge bruikt van de Londensehe Wa- terloobrug, 1 Everail Standard Truss Bridge en 3 Calendar Hamilton bruggen. DE OPENING. De opening van de verkeers brug geschiedde op zeer een voudige wijze. De directeur- generaal van den Rijkswater staat, ir. Harmsen, heesch aan het Noordelijke deel van de brug de Nederlandshe vlag. terwijl degenen, die aan de herstelwerkzaamheden hadden deelgenomen, zich rond de driekleur geschaard hadden Vervclgens reed de stoet auto's over de karig met v:ag gen versierde brug, op de op ritten waarvan zich reeds vele voertuigen hadden opgesteld, aangezien het veer stilgelegd was. Repatrieerenden uit Indië. Voor belanghebbenden ligt op ons bureau te Vlissingen de passa gierslijst van de „Nieuw Amsterdam" ter inzage, die ongeveer 3800 re patrieerenden uit Indiè vervoerde. Ook verwachten wy dezer dagen een zelfde lijst met namen van per sonen die met de „Oran je" op weg naar ons land zijn. BURGEMEESTER VAN VEERE BENOEMD. Met ingang van 1 Jan. is tot burgemeester van Vee re benoemd jhr. L A. den Beer Poortugael, thans te Deventei De nieuw benoemde burge meester werd 24 Oct. 1897 te Leiden geboren. Na als voIod- tair ter gemeente-secretarie van Zeist en Maarssen werk zaam te zijn geweest, volj 22 Aug. 1922 zyn benoeming tct ambtenaar ter secretarie van Deventer en ambtenaar van den burg. stand aldaar. ROTTERDAM HELPT WALCHEREN EN VLAANDEREN. Dat de bevolking van Rot terdam Zeeland een warm hart toedraagt is dezer lagen gebleken, toen in de Maasstad een grootscheepsche actie werd ingeleid, die ten doel heeft steun te verleenen aan de zwaar getroffen bevolking van Walcheren en Westelyk-Z- Vlaanderen. De heer Kraak, voorzitter van „Zeelandia", opende Vrij dagavond 21 Dec. in het Lu xor-Theater een feestavond, waaraan de beste Nederland sche artisten, geheel belange loos, hun medewerking ver leenden.. Op dezen avond ver tolkte de heer J. L. Verhagen voorzitter der Stichting Nieuw Walcheren" der dank der Zeeuwen. Tevens gaf hij uiting aan de groote cage" rustheid, welke op het oogen blik in Zeeland heerscht t.a.v. van het besluit Materieele Oorlogsschade. Zaterdag stond Rotterdam geheel in het teeken van Zee land. Een 1200-tal collectan ten, w.o. plm. 200 Zeeuwsche gasten, deden een aanslag op de beurzen der Rotterdam, mers. De Rotterdamsche brandweer rukte met een brandweerauto en een drijvende spuit uit en boekte een rijken oogst 73C0. De Rotterd. Tramweg Mij. reed met speciale wagens door de stad. terwijl de kameeien uit de Diergaarde ook de be- langstelling voor Zeeland wak ker riepen. Het hoogtepunt voor de Zeeuwen was ongetwijfe'ö de ontvangst op het Rotter damsche stadhuis. Burgemees. ter Oud zei, dat zijn rtad de „Hulpactie Scheldemond" be schouwt als een plicht van dankbaarheid ten opzichte van Zeeland. e rede van den burgemees ter werd beantwoord door den voorzitter van „Nieuw Wal- cher Verwacht kan worden dat de opbrengst niet ver van de 100.000 verwijderd zal zyn ü>i .waarste dus bleek j 35C te bevatten. De gemeente Overschie offerde lluO. Op enkele plaatsen dwarie.den letterlijk de biljetten van 10 gulden naar beneden en een heel eenvoudig gezin offerde blijmoedig een gouden tientje. De St; ,.i\:euw wal- cneren". die door een drieta. bestuursleden vertegenwoor- zich gelukkig met het Rotter damsche comité in contact te hebben kunnen komen. De Rotterdamsche Zeeuwen, hebben al hun tijd en energie (en ook vaak hun nachtrust) gegeven om de actie te doen slagen. Wij willen hierbij in het bijzonder noemen den be zieler der actie, den heer v. d, Heuvel Sr. Rotterdam koestert nog vele olannen ten opzichte van Wal cheren en ook andere steden hebben medegedeeld een inza meling voor te bereiden. Op Oudejaarsmiddag ls op de tentoonstelling „Behouden Schoonheid" de 5000ste bezoe ker genoteerd. Met ingang van heden zal de tentoonstelling op werkda gen ook 's avonds geopend zijn. Eiken avond om 7.30 zal sen rondleiding plaats vinden. De handboogsocieteit „Wil lem Teil" te Kapelle gaf 2en Kerstdag haar jaarlijksch con cours op de liggende wip. Hieraan werd deelgenomen door 24 schutters van 6 socië teiten. De hoofdvogel werl behaald door den heer H. A. Mol, Wil lem Tel, Kapelle; le klep P. Schreurs van Zeelandia, Ove- zande; 2e klep A. v. Drie*, Willem Teil; 3e klep M. van Stee, Jacoba van Beieren, Goes; le znvogel J. van Dillen, Willem Teil; 2e A. van Driel, Willem Teil, beiden bij loting, le bovenkal H. Koens, Spes Nostra, Ovezande; 2e C. Rrjk, Zeelandia, Ovezande; le on- derkal J. Kole, Batavieren, Goes; 2e W. A. Reijerse, Wil lem Teil, bij loting. Meeste kieine vogels: nl. 6 W. A. Reijerse, Willem Teil. In de Ned. Herv. kerk te Wemeldinge werd een zang uitvoering gegeven door het Ned. Herv. kerkkcor, met me dewerking van het kinderkoor en het dubbelmannenkwartet „Octavo" uit Goes, het geheel o.l.v. den heer Kousemaker. Het programma werd vlot en correct uitgevoerd. Den 2en Kerstdag had in de Ned. Herv. kerk te Wemel dinge een Kerstsamenkomst plaats voor jongeren. Na een inleidend woord van ds. de Bruijn werden door de verschil lende combinaties een Kerst» declamatorium, zangnummers, voordracht en een nummer voor orgel en viool c-p voor treffelijke wijze uitgevoerd. In de jaarvergadering van de Coöp. aan- en verkoopver. „Helpt Elkander" te WemeL dingë, werd het verslag van den secretaris-penningmeester uitgebracht. Over 1944-'45 was ontvangen 9.276.33 en uitge geven 8.115.^6. Het ledental bedroeg 355. Salaris bestuur werd bepaald op 250. Bezol diging crisiswerkzaamheden op 200. In 1944 werd verstrekt 1447 H.L. anthraciet en 1703 H.L. eierkolen. Tot bestuurs lid werden herkozen Th. Vleu gel en M. Ferdinandusse, en gekozen (vac. J. J. Ortelee) P. Dekker Pz. Het lossen en ver voer werd resp. gegund aan C. Grjssel-Veerhoek en Ant. Hou tekamer e.a. TRIBUNAAL TE GOES. De 54-j. landarbeider Johan nes Hollestelle uit Ovezande, was sympathiseerd lid der be weging en lid van den N.V.D., werkte voor de organisatie Todt. Hij werkte vóór 1940 in Duitschland en slcot zich uit eigen belang bij de nazi's aan. Toen hij in ons land terug kwam, werd hij lid der N.S B. Hij ziet nu nog niet in ver keerd te hebban gehandeld. De vrouw' zegt, dat haar man onontwikkeld is. Dit was ook de kern van hét betoog van den verdediger, mr. P. C. Adriaanse. De 33-j. Marina Nijsse geb. Korstanje uit Wolphaartsoijk, is van Dec. 1941 tot Juli 1944 lid van de N.S.B. geweest en verzekerde nu daarvan veel spijt te hébben gehad. De 58-j. Maria Pieternella Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Kralingen als 4e predikant (vac. G. van Veldhuizen) W. H. Beekenkamp te Middel burg; te Almelo (tcez.) O. G. Bunjes te Borssele; te 's-Gra- venhage A. J. v. Rhjjn te Vlaardingen en mr. P. H. Th. Stevens te Zwolle. Gercf. kerken. Aangenomen naar Almelo (2e pred. pl.) K. J. Kraan te Grijpskorke (Z.) (verb. ber.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3