WAT HET AFGELOOPEN JAAR BRACHT 1945: het overwinningsjaar Veel kwam in 1945 tot stand DE ZEEUWSCHE BALANS Het einde van den oorlog in Europa. - De ineenstorting van Japan. - De verschij ning van de atoombom. Wantrouwen, achterdocht HET PERSPECTIEF. Tot ln lengte van dag-en zal het jaar 1945 in de wereldge- «chiedenis bekend blijven als 't Jaar, waarin èn Duitschland èn apan het hoofd moesten bui gen en de wapens in den schoot moesten leggen. Het is het jaar geweest, waarin de mensch- neid verlost werd van een on. menscheiyke barbarij, een jaar waarin aan het licht kwam. tot welk een vernederende ver- dier lg king de mensch kan af dalen. Een jaar echter ook, waarin na den roes der over winning het moeizame worste len om den vrede is begonnen. Het zette vrij somber in, dit Jaar- De Duitschers hadden in )ecember nog eenmaal alle krachten ingespannen voor een tegenoffensief in de Ardennen, dat gepaard had moeten gaan met een tegenoffensief in Bra bant. Het doel was de verove ring van Antwerpen en het «luiten van den ravitaillee- ringsweg via de Schelde. Z\j boekten verbluffende aanvangssuccessen en wisten de geallieerde stellingen volle dig te doorbreken en op enkele punten de Maas te bereiken. Toen werden zij echter opge vangen en toen het jaar 1945 inzette, was reeds een vijfde deel van het door de Duit- echers in dit offensief bezette srebied weer heroverd. Eind Januari verbonden de geallieer den zich weer in hun oorspron kelijke stellingen. De zege in Europa. Terwijl deze bloedige strijd, die de Duitschers van Run laat ste restje aanvalskracht be roofde, nog in vollen gang was, zetten de Russen tusschen Oostzee en Zuid-Ka rpathen hun weergalooze offensief in en zy beukten zoo zwaar, dat reeds ln den eersten aanloop Warschau kon worden her overd. Eerst in Febr, begon evenwel de groote debacle voor 't Hit- Ierregime. Op 30 Jan. voerde Hitier voor het laatst 't woord en sprak daarbij de gedenk waardige woorden: Als een maal na dit werelddrama de vredesklokken luiden, dan zal waarneembaar zijn, wat het Duitsche volk aan het natio naal socialisme te danken heeftProfetische woorden, al zal het Duitsche volk min der dankbaar zijn, dan Hitier meende Begin Februari begon im mers de groote aanval der ge. allieerden in het Westen, ge combineerd met een luchtof. fensief. dat tot ongekende in tensiteit werd opgevoerd. Over de geheele linie werden de Hit- lerianen zoowel in Oost Europa als ijl het Westen teruggedron gen; geen Duitsche strategie was bestand tegen de aanvals- kracht der oprukkende keur- scharen en op de eerste dagen van Maart Was de Rijn reeds over een breed front bereikt. Den 6en Maart viel Keulen, den 7deu trokken de Amerika nen by Remagen over den Ryn, den 14den ontbrandde de slag om Saar en Palts en den 24 sten trokken Britten en Cana- deezen by Wezel over den Ryn. Nu begon de bevryding van Nederland, maar tegeiykertyd duurde de opmarsch naar het hart van Duitschland voort, uit Oost en West en toen het einde van April in zicht kwam, was het pleit beslecht. Op 24 April stortte het Ita- llaansche front volkomen Ineen, denzelfden dag konden Ameri kanen en Russen elkaar aan de Elbe de hand reiken, op 26 April overschreden de Ameri kanen de Oostenryksche gren zen. op 27 April werd Potsdam door de Russen veroverd, op 30 April beroofde Hitier zich van het leven. Den 2den Mei capituleerde Italië, werd Berlijn door de Russen veroverd, den 5den Mei capituleerden de Duitschers in Nederland, N.W. Duitschland en Denemarken en den 7den Mei werd in Reims de onvoor- waardeiyke capitulatie der Duitsche strijdkrachten een feit. De 8ste en de 9de Mei wer den over de geheele wereld als de V.E. dagen gevierd, ala de dagen der overwinning in Europa. Toen viel er een wonderiyke stilte over de geheele mensch- heid en het kostte moeite, zich te realiseeren, dat de oorlog nu werkeiyk voorby was. Men had de maanden, die aan de capitulatie voorafgingen ge leefd in een adembenemend tempo, men had geen tijd meer gehad om zich te verdiepen ln de beteekenis van alles wat er zich afsoeelde. men had ge leefd by den dag, bij het uur.,. Nu kon men de balans opma ken. Problemen na den storm. De onthullingen kwamen los over de gruwelen der Duitsche martelkampen, eensklaps ont stonden «r vredesproblemen. accentueerden zich, nu het ge meenschappelijke einddoel, de overwinning, bevochten was, scherper geschillen tusschen de overwinnaars. Waar eendracht en vertrouwen geweest waren, kwamen eensklaps wantrou wen, achterdocht en hebzucht zich aanmelden. Nu de wape nen rustten, kreeg de diploma tie weer haar kans en helaas, wy hebben aan die achterdocht, aan die hebzucht, aan dezen angst voor eigen veiligheid, een reeks problemen te dan ken, die, als men niet waak zaam biyft, den vrede weder om in gevaar kunnen brengen. Een Poolsch probleem en een Balkanprobleem, een Itall- aansch probleem en een Duitsch probleem, 'n Iraansch irobleem en een Turksch pro- ileem. Oliegeschillen, Roerge schillen, strijd om Zuid-Tirol, om Fransch-Italiaansch grens gebied, stryd om het grootste aandeel in de schadeloosstellin gen, die Duitschland op zal moeten brengen, stryd over den bestuursvorm van Duitsch land, stryd over de vredesvoor waarden en de toekomstige vredespolitiek De overwinning heeft ons waariyk niet in een paradys gebracht. Potsdam Het bleek reeds onmlddeliyk toen in Mei in Potsdam de groote Drie bijeenkwamen om de in de eerstvolgende maan den te volgen politiek vast te leggen. Churchill was nog aan wezig, Stalin eveneens, presi dent Roosevelt evenwel had op den 12den April het tydelrjke met het eeuwige verwisseld en was geen getuige meer ge weest van de eindoverwinning. Het viel moeilijk in Potsdam overeenstemming te bereiken en een schok ging door de we reld toen tydens de conferen tie net resultaat bekend werd remaakt van de op 5 Juli in Ingeland gehouden verkiezin gen en aan het licht kwam, dat Churchill en de zynen een verpletterende stembusneder laag hadden geleden en dat het Engelsche volk in over- groote meerderheid de voor keur gaf aan een socialisti sche boven een conservatieve geering. Nieuwe mannen kwamen in Engeland aan het roer; zooals Truman en Byrnes Roosevelt en Hull vervangen hadden, zoo vervingen Attlee en Bevln Churchill en Eden. Nieuwe ge zichten Frankrijk. Petaln verscheen voor zyn rechter en werd ter dood ver oordeeld wegens verraad je gens FrankryX Laval ver scheen voor zgn rechters en werd eveneens ter dood ver oordeeld. Maar terwyi eerstge noemde begenadigd werd en levenslang kreeg, kwam Laval voor het vuurpeleton te staan, evenals de Noor Quisling. Ko fels maakten een eind aan lun leven. Frankryk worstelde met het probleem van een nieuwen staatsvorm, een probleem, dat steeds niet geheel is opge lost. Toch kan reeds met be- trekkeiyke zekerheid worden voorspeld, dat de Gaulle zich als leider van Frankrgk zal kunnen handhaven. Hg heeft fetoond onvermoede kwalitei- :en als staatsman te bezitten, handig gebruik te kunnen ma ken van de mogeiykheden, die een tijd als deze hem biedt, om de verschillende scherp te genover elkaar staande par ijen tot samenwerking te dwingen. Hy heeft echter meer gedaan. Hg heeft tevens de In ternationale positie van Frank rijk op behendige wgze weten te consolideeren ondanks de devaluatie van den franc, en Frankryk onverwacht snel een nieuw aanzien in Europa te ge ven. Nog steeds staat hy op bres om op betere wgze dan na den vorigen oorlog ge schiedde, Frankrijk te beveili gen voor een nieuw gevaar van Duitschen kant. De laatste dictators. Ten Zuiden van Frankryk zitten de twee laatste Euro- peesche dictatoren nog op hun zetel: Franco en Carmona, die zooals bekend is samenwerki met prof. Salazar. Hun stoel wankelt, maar indachtig aan de perloden van onrust, die aan hun tot de macht komen voor afgingen, behandelen de groo te mogendheden hen niet ai te hardhandig. De stoelen staan nog. Maar voor hoe lang? Te reent eischen velen, dat ook de laatste dictators uit Europa verdwHnen. Italië is een probleem op zich zelf. In Centraal Europa, Duitschland inbegrepen, is het als gevolg van de tegenstrijdi ge belangen der domineerende staten, weinig minder dan een warboel. In Ret Oosten houdt Moskou er den wind onder, verschaft zich een steeds groo teren invloed en schijnt aller minst bereid om van dien in vloed ook maar iets prgs te geven. En op den Balkan. onvoorwaardelijke overgave ge dwongen. Het Is in een tempo gegaan, veel sneller, dan ook maar iemand kon vermoeden. Op den 9den Januari landden de Amerikanen op Luzon, na dat zg zich in den loop van 1944 sprongsgewyze van eilan dengroep tot eilandengroep een weg daarheen hadden ge baand en met hun vloot en luchtwapen de Japansche oor logsvloot vleugellam hadden geslagen. Op 4 Februari werd Manilla, de hoofdstad van de Pijnen door Mac Arthur en kon deze veldheer, de Philippynen was verdreven er zgn glorierijken intocht hou den. Op 19 Febr. volgde de landing op Iwoiima, waar de Jappen zich letterlgk tot den laatsten man verdedigden, maar dat toch op 15 Maart ge heel gezuiverd was. Op 20 Maart werd de Japansche vloot opnieuw verpletterend ver slagen, ditmaal in de Japan sche wateren zelve en zoo schreed van maand tot maand de zegetocht tegen Japan voort. Een einde aan de worsteling kwam er echter toch nog on verwacht, toen de Amerikanen op 6 Augustus voor den dag kwamen met een nieuw wa pen, de atoomhom, dat sedert dien de geheele wereld in op schudding heeft gehouden, om dat het het vreeseiykste en vernietigendste wapen is, dat de menschheld ooit heeft ge kend. Twee Japansche steden wer den elk door een enkele atoom bom getroffen: Hiroejlma op 6 Augustus en Nagasaki op 9 Augustus. Het wae voldoende om Japan te doen capituleeren. Zoo afschuwwekkend waren de gevolgen, zoo moordend was de uitwerking van dit bombarde ment, dat de Japanners inza- we zullen er maar over zwjj- ;en. Niemand weet, hoe in het ;omende jaar de toestand wor den zal in Joego Slavlë, in Griekenland, in Bulgarye, Roe menië en Albanië, zelfs weet niemand, wat het lot 'oor ur- kye in haar schoot verborgen houdt. Maar dat hier proble men op oplossing wachten, die schier onoplosbaar zgn, we weten het maar al te goed- De overwinning In Azië. Ook hebben zich buiten Europa echter groote dinL gespeeld. Ook Japan is tot ngen af- vrgd die drie jaar en vyf daarvoor door de Ja maanden fappen van gen, dat de volledige vernieti ging van Japan en net Japan sche volk voor de deur ston den, zoo pens streki Op 10 Augustus vond de ca pitulatie plaats .Ook de laatste vyand van vryheld en demo cratie was verslagen. Atoomvrees. Sedert dit oogenbllk is er in het Oosten veel gebeurd. De Japanners hebben in Indonesië een erfenis achter gelaten, die voor Nederland wel zeer zwaar te aanvaarden valt. Zal, als de rust eindeiyk terugkeert, hier nog iets van onze oude glorie resten? En buiten het Oosten? De atoombom heeft de menschheid met vrees bezield. Overal ter wereld vraagt men zich af, of dit nieuwe wapen vooruitgang of ondergang zal beteekenen, of het den vrede dan wel den oorlog zal die nen En er is niemand, die het antwoord weet Terwijl de schuldigen aan den voorbyen oorlog in Neurenberg voor hun rechters staan, is Ret wapen voor een nieuwen oorlog reeds gesmeed. Tenzy niet slechts de men- schen, doch ook de volken tot inkeer komen en eendrachtig besluiten om voort te bouwen aan de groote organisatie der Vereenigde Volkeren, 'ot wel ker oprichting in San Fran cisco werd besloten en haar macht zoo groot te maken, dat inderdaad een gewapend con flict tusschen haar leden een onmogeiykheid wordt. Maar dat is de muziek van een verre, verre toekomst. Nederland vóór en na de bevrij ding. - Uit diepe poelen van ellende naar het licht der vrijheid. Toch een goed jaar. 1946 HOUDT BELOFTEN IN. Het jaar 1945 is voor een groot gedeelte van de Neder- landsche burgery een jaar ge weest van de groot3te tegen stellingen; uit de diepste poe len van ellende kwam zg in het licht der vrijheid. De groote dag van 1945 was 4 Mei, toen 's avonds even na half negen o.m- de capitulatie van het in de Vesting Holland verblgven- de DuitscRe leger door de ra dio werd bekend gemaakt. Ein- delgk was geheel Nederland vry! En heeft het deze vrij heid p-ebruikt om een begin te maken met den opbouw van alles wat door den oorlog en de Duitschers vernield of uit zijn verband gerukt werd? Men is licht geneigd te zeggen, dat er nog niets geschied Is en dat de verbeteringen op de vingers van één hand te tellen zijn. Werpt men echter een blik achterom, zooals dat by de jaarswisseling een goede tra ditie is, dan zal men by het zien der feiten moeten toege ven, dat er heel wat tot stand fekomen is en men, wat het innenland betreft, de toe komst met vertrouwen tege moet mag zien. Honger en razzia's. V.'ij gaan terug met de Se uachien naar Januari. Zeelan. was bevrijd, maar het Noorden van Nede and had te lgden jnder hongersnood en brute ter. reur der Duitschers. In het reeds bevrgde deel van ons and begon men mee het vor men van een voedselvoorraad, welke onmiddellijk na de over winning ter beschikking zou worden gesteld van rende landgenooten. De Duit schers hielden razzia's in xvot- NA DB BEVRIJDING. Er terdam, Schiedam. Delft, Den komt weer voedsel. Glunder Haag, Haarlem, 't Gooi, Apel- laohend gaat het moedertje doorn, de Veluwe en talrgke huiswaarts. andere gemeenten. De mannen (AnefojDe Bruyn P.) moesten uit het bezette gebied worden weggevoerd om te voorkomen, dat de Duitschers in den rug verzet zouden on dervinden- In het Zuiden werd diezelfde maand het College van Algemeene Commissaris sen voor Landbouw, Nijverheid en Handel ingesteld, welke commissie belast werd met zorg voor de volkshuishouding in bevrgd gebied. Nieuw offensief en een nieuw kabinet. In Februari bood Zweden hulp aan de bewoners van 't be zette gebied; vrachtschepen met levensmiddelen werden ge- zonden en ter beschikking van de groote steden gesteld. Op 10 Februari werd ten Zuiden van Nymegen door de gealli eerde legers, die naar den zin van de nog niet bevryde be- volking al veel te lang gerust hadde-j, een nieuw offensief in. gezet. Den dag daarvoor had min,-pres- Gerbrandy het ont slag van het kabinet aangebo den, waarop hy opdracht kreeg 't te reconstrueeren met krachten uit bet bevryde ge bied. Reeds 14 dagen daarna was er een nieuw Nederlandsch kabinet in Londen. Terwyi in het Noordelgke deel bevol kingsregisters door de K.P- worden vernietigd, distribu tiekantoren worden geledigd, de electriciteit volkomen wordt afgesneden voor burgeriyk ge bruik, de Duitschers willekeu rig gekozen slachtoffers bg wgze van „represaille" in de steden neerschieten, hun lyken ten voorbeeld laten liggen en een ieder dwingen er naar te kgken, wordt er in het Zuiden hard gewerkt en gevochten. Nederlandsche kinderen naar het buitenland. Op 5 Maart ia de provincie Limburg bgna geheel gezui verd. Nederlandsche kinderen uit bevryd gebied gaan naar Engeland en Zwitserland. Ge memoreerd dient te worden 't betreurenswaardige bombarde, ment op 3 Maart van 's-Gra- venhage door de R.A.F., waar- door 28.000 inwoners dakloos werden en velen den dood von den. Snelle opmarsch der Canadeezen. Tydens de Paaschdagen be gint de bevryding van Noord- Nederland, Enschede. Hengelo, Winterswyk en tal van andere plaatsen worden op de Duit se 'ïers veroverd en fn snel tem po gaat bet deze maand April door. De Betuwe wordt gezui verd. Zutphen wordt, evenals Assen. Coevorden en Doesburg door d" geallieerde troepen be. zet. Op 11 April zet de aanval op midden Nederland in. By Deventer trekken de Canadee zen den IJsel over. Het gaat ontzettend snel en op 16 April is N.-O.-Nederland practisch bevrgd met den val van Zwol le, Leeuwarden, Winschoten en Groningen. Den dag daarop valt Apeldoorn in handen der bevrgdingstroepen. De Duit schers hebben nog niet genoeg gruwelen bedreven aan de Ne derlanders; zg willen het volk nog zooveel mogeiyk slagen toebrengen. In enkele uren tgds moeten de bewoners van Een jaar van herstel en wederopbouw. Wij kunnen tevreden zijn- Een jaar van harden ar beid loopt ten einde. Een jaar dat voor onze geteisterde pro vincie geheel ln het teeken van herstel en wederopbouw stond. 1945 werd, ofschoon onze provincie op Schouwen na, reeds geheel bevryd was, een bijzonder moeiüjk jaar. Moei- lgk en zwaar, doch tegelijk ook ongeloofiyk schoon. Want al bleven nog vele wenschen onvervuld, al zyn wy op veler lei gebied nog lang niet waar wy zyn moeten, by het opma ken van de balans over dit jaar mogen wy toch ongetwy- feld constateeren, dat de krachtsinspanning by den op bouw van ons gewest, tot Drachtige resultaten heeft ge leid. Resultaten, die ons alle vertrouwen schenken voor de toekomst, voor de herryzenis van ons zoo zwaar getroffen Zeeland, De droogmaking van Walcheren Wanneer wy teruj ons geheugen naar 1 ten in het afgeloopen jaar, dan denken wii allen ongetwy- feld ln de eerste plaats aan de droogmaking van Walcheren, een werk waarvan het bestaan van zoovele duizenden Zeeuwen afhankelijk is, een werk van nationale beteekenis, waarop ook het oog van de geheele wereld is gericht. Herinneren wy ons nog hoe medio Januari de eerste oproepen voor arbei ders voor de droogmakings werkzaamheden werden ge daan? Er werd betrekkelijk klein begonnen, de groote stroom van materiaal en werk krachten kon eerst na de al- fjeheele bevryding van Neder- and en het eind van den oor. log komen, dus in Mei. En nu, nog slechts byna 8 maanden later, zgn ruim 13.500 H.A. van 't eens zoo vruchtbare land weer aan de zee ontworsteld. In den letterlgken zin van het woord: ontworsteld! Welke Zeeuw heeft niet in spanning meegeleefd, toen de Water- staatsmenschen op den 25sten September opnieuw den stryd moesten aanbinden tegen de woeste elementen, üe den op den 3den September reeds ge dichten Nolledyk opnieuw doorbraken Op October mocht men erin slagen het fat ten tweeden male te dlch- en. Slechts 10 dagen later werd daarop het 600 m. bree- de gat by westkapelle geslo ten en nog dezelfde maand was de dichting van het gat bg Veere een feit. De overlaat in den Kanaaldyk en de sluisjes by Vlissingen konden in wer king worden gesteld om de millioenen kubieke meters water te loozen, met het ge volg dat begin Dec. het deel van het eiland bewesten het Kanaal vrywel geheel droog kwam. Deed het betrekkelijk vlot verloopen van deze werk zaamheden het beste verwach ten voor het welslagen van de ilannen: Walcheren vóór 1 Jecember droog, helaas heeft dit niet zoo mogen zgn. Pre cies 1 December kwam ook het gat by Rammekens dicht, de vlaggen werden uitgesto ken, dochnóg had men te vroeg gejuicht. De zee gaf zich niet gewonnen, een storm stak op en in één enkelen nacht deden de woedende gol ven al het werk, door weken lang zwoegen en sjouwen be reikt, te niet. De ponton die het gat blokkeerde, een kolos saal gevaarte, werd onder- spoeld en opnieuw stroomde het water met volle kracht landinwaarts. Niet ontmoedigd door dezen grooten tegenslag, gaan de Waterstaatsmenschen verder, hun feestdagen er aan opofferend. De strijd moét ge wonnen worden. Mogen zy hierin spoedig slagen, tot heil van ons gewest en als be kroning van een werk dat als een der grootste in de geschie denis van de Nederlandsche waterbouwkunde zal blijven voortleven! Ook op het gebied der huls vesting zyn in het afgeloope: jaar vele verbeteringen gekc men, al dient hieraan direct te worden toegevoegd, dat er op vele plaatsen nog toestan den heerschen die dringend om inlossing vragen. Bezien we echter met welk een ener- thans het herstel van de ischadigde woningen en de bouw van noodwoningen in verschillende geteisterde dee- len van onze provincie worden aangevat, dan mogen wy ze ker t-a.v. dit vraagstuk met een zeker optimisme de toe komst tegemoet zien. De vele, onontbeeriyke hul] die ons by dit opbouwweri door overig Nederland en ook door het buitenland geschon ken wordt, is zeker niet het minst het resultaat van de vele hooge bezoeken die dit jaar aan onze provincie wer den gebracht. fel Historische dagen. Een gebeurtenis van de grootste historische beteeke nis voor Zeeland, ja voor ons geheele land, mochten wy be leven toen H. M. de Konin gin op den 13den Maart in het door het oorlogsgeweld van den aardbodem wegge vaagde Zeeuwsch-Vlaamsche dorpje Eede, na 5 jaren bal lingschap, weer voet op va- derlandschen bodem zette. On- vergetelgke dagen zgn dit voor ons geworden, deze drie dagen van haar bezoek, waarin de Koningin zich persoonlgk op de hoogte stelde van de ellende en de verwoestingen, die over het Zeeuwsche land waren ge komen. In Mei mochten wg daarop ook onze Kroonprinses verwelkomen. Eerst bg haar bezoek aan Westkapelle, toen zg de jeugdige bunkerbewo ners met speelgoed kwam ver blijden en veertien dagen la ter bij haar bezoek aan Z. Vlaanderen. Wellicht nimmer ln de ge schiedenis van onze provincie, hebben wg ook zulk een druk ministersbezoek gehad, als in het afgeloopen jaar. Verschei dene malen bezochten verschil lende ministers Zeeland, waar bij vooral aandacht werd ge- wgd aan de wederopbouwpro- blemen. Voorts mocht vooral Walcheren zich in buitenland- sche belangstelling verheugen. Zoo bezocht o.a. op 13 Maart de toen nog plaatsvervangen de premier van Engeland, Att lee, Vlissingen, waarbg hg de dgkdoorbraken enz. in oogen- schouw nam. Herstel van het verkeer. Ten aanzien van het ver keer, dat tengevolge van het oorlogsgeweld totaal was ge desorganiseerd, zyn in 1945 vele verbeteringen ingetreden, op 19 Maart de spoor- Roosendaal—Vlissingen Nadat oi lUn was heropend, hoewel deze dienst nog gedeeltelijk met bussen moest worden uitge voerd in verband met het ver nield zyn van de Vlake-brug, kon in Juni een rechtstreek- sche treinverbinding met Bra bant tot stand komen, later aansluiting gevend naar overig Nederland. In Juli begon ook het treintje Goes-Hoedekens- kerke weer te rgden, Arnemui- den kreeg een vliegveld voor kleine vliegtuigen, terwgl de aanleg van vliegvelden ln Z. Vlaanderen en Goes nu ln voorbereiding is. Oolt in de bootverbindingen tusschen de eilanden is allengs verbetering gekomen, al zal net materiaal, door het vrgwel geheel verlo ren gaan van de provinciale vloot, voorloopig een p-ront probleem biyven. Een belang- fQke verbetering voor de Z.- Vlamingen kwam op den 19den November tot stand, toen de veerverbindingen over de Wes- terschelde kosteloos werden. Ongetwgfeld zal deze reeds ja ren vurig verlangde maatregel veel bijdragen, om de bewoners van dit deel van ons vader land uit hun Isolement te ver lossen. Het cultureele- en vereenigingsleven. Naast den materieelen op bouw, maakte ook de geeste- Ujke opbouw in 'Seeland goede vorderingen. Als een hoogte punt mag hlerbg zeker ge noemd worden de stichting van de Zeeuwsche Volksuni versiteit, een instituut, dat, aanvankeiyk in Middelburg opgericht, zich weldra over de geheele provincie uitbreidde en zgn duizenden leden in den ko.*ten tgd van zijn bestaan reeds een keur van kunst- en wetenschappelgke avonden heeft geboden, waarvan wg jaren verstoken zgn geweest en waarmee wy eigenlijk voor den oorlóg ook reeds stiefmoe derlijk werden bedeeld, üp 28 November hervatte ook het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zgn normale werkzaamheden. Voorts kwam het organisa tie- en vereenigingsleven tot nieuwen bloei. De 100 jaren oude Zeeuwsche Landbouw Maatschappg hervatte haar werkzaamheden, de verschillen de vakbewegingen herleefden, nieuwe organisaties, werkend op het terrein van de jeugd, o.a. de L.J.O., werden opge richt enz. Om tenslotte nog enkele gre pen te doen uit dit op veler lei gebied rijk aan gebeurtenis sen zynde jaar de beperkte plaatsruimte laat nu eenmaal geen volledige opsomming toe willen wg nog memoreeren de prachtige hulp, die Zeeland bood aan de honger-Drovincies in het kader van de actie „Zuid helpt Noord", den dank van boven de rivieren in den vorm van het adopteeren van vele getroffen gemeenten, de bigde bevrydlngsfeesten, die hun climax vonden in de Ko- ninginnefeesten op 31 Aug., de instelling van de tödelijke ge meenteraden, de ontstane ac ties in verband met de 3Cha deloosstelling aan ooriogsge troffenen. waarvan voor ons geteisterde gebied zoo veel af hangt. Resümeerend: wg mogen over 1945 tevreden zyn, al heeft het ons nog tang niet alles gebracht, vat wg ervan verwachtten en hoopten. In leder geval hebben wg toch ook getoond, dat het Zeeuwsche wapendevies „Luc- tor et Emergo" geen gdele leus is. Wg worstelen, wg zgn er nog lang niet, doch wy zti'Ion er komen!!! den Wieringermeerpolder hun huizen verlaten en de dijken worden opgeblazen. Ron<I,. Weesp, tusschen den Haarlem mermeerpolder en den spoor weg Amsterdam Abcoude, is het land geïnundeerd, terwyi voorts de sluizen by IJmuiden woi'den opengezet. De Cana deezen bereiken ln de tweede helft van April het IJselmeer en staan voor de Grebbelinie. Arnhem, dat inmiddels ook bevrgd is, is een doode stad geworden. Op 21 April trekt de Irene Brigade den Bomme* lerwaard in, waar zware ver liezen worden geleden. Dan op 29 April, werpen geallieer de bommenwerpers voedsel af boven bezet Nederland; in vier dagen K000 ton! De uitgehon- ferde bevolking der groote ste en kan weer behooriyk voed sel eten! Capitulatie. Het einde ls naby, lederen dag kan de beslissing vallen. H. M. Koningin Wilhelmlna richt voorloopig haar residen tie in Breda in, terwyi ook Prinses Juliana zich ln deze plaats vestigt. Den dag daar op, den 4en Mei, des avonds om half negen, wordt bekend gemaakt, dat de Duitsche troepen Zaterdag 5 Mei zou den capituleeren. Slechte en goede berichten. De vryheid kwam en wie moest trachten uit de chaoti sche toestanden een weg te vinden, die Nederland naar herstel zou lelden? Eerst ruim twee maanden daarna zou het antwoord op deze vraag komen. Voorloopig had men het te druk onder lei ding van het Militair Gezag met het uitsnyden van het na zi-ettergezwel. N.S.B.-ers, ver dachten, collaborateurs, allen werden door de Binnenland- sche Strijdkrachten in bewa ring gesteld en geïnterneerd. Het Zuideiyke deel was een sprong voor en de tribunals- begonnen hier naar bulten van hun werkzaamheden blgk te geven. Westelgk Nederland krggt nu 2500 ton voedsel per dag toegevoerd en niet minder dan 29 voedselteams zgn er aan het werk. Op 10 Mei. pre cies vgf jaar na den inval, worden de verduisteringsvoor schriften opgeheven. De Ne derlanders kunnen het licht weer naar buiten laten schy- nen. En dan komt de tyd, waarin slechte berichten af wisselen met goede, maar hoe meer het einde van het jaar nadert hoe beter de berichten worden. In Westeiyk Neder land zyn de waterwegen alle onbevaarbaar, de havens der steden zgn verwoest, spoor bruggen zyn kapot. Mr. L. J. A. Trip, de president van de Nederlandsche Bank, vertelt, dat de nationale schuld tot rond 18 milliard gulden zal stygen. Het kabinet Gerbran dy treedt op den 17en Mei af, de Duitsche troepen verlaten in grooten getale Nederland, de departementen keeren terug uit Engeland en er worden bu reau's voor oorlogsvrywilllgers opgericht. Bgna is de mairnd Mei ten einde als prof. ir. W. Schermerhorn en W. Drees be noemd worden tot kabinets formateurs. Voor de xerste maai in onze geschiedenis wor den er twee formateurs be noemd. De maand Juni begint met de opheffing van de de- marcatielgn, waardoor het Westen van Nederland, zy het ook met reisvergunning, weer bezocht kan worden. Arnold Meger, de leider van Nationaal Front, ontsnapt -iit Vught en heeft zich dit jaar nog niet laten pakken. Misschien heb ben de P.O.D.-en .n 1946 meer succes? Den 2en Juni brengt de laatste uitzending van Ra dio Oranje, waarmee ?en der weinige aangename herinne ringen aan ien oorlog ver- dwgnt. Vier dagen tater is het briefverkeer hersteld. Rost van Tonningen durft zgn rech ters niet af te wachten en pleegt zelfmoord. -/*rervola on jvagina 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 6