PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT Indonesiërs willen samen werken met Britten. KORTE PREDICATIE Franco begint zijn dagen te tellen. Britsche regeering veroordeelt het Spaansche regime. MEISJES WILLEN NIET IN CONFECTIEBEDRIJF. En Zeeland verliest er een bloeiend bedrijf door. Rubens en Helene Fourment. Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting PZ,C. i-o.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vllssingen- Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vllssingen. B- A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 29 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 222 ABONNEMENTSPRIJS 23 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, ƒ3.45 per *w««"«- Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie f 2-- Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen). Middelburg l.ondensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turtkade 15. telefoon 2475- Temeuien Nleuwedlepsiraat 23 Poslrek.=nlngji59300J^_J£e^ Nederlandsche delegatie vandaag uit Londen terug - In Medan neemt de spanning toe Geen Nieuwj'aarswenschen per telefoon. P.T.T. doet een dringend be roep op het publiek om niet, evenals vroeger jaren, ln de eerste uren van den lsten Ja nuari en verder den geheelen Nieuwjaarsdag nieuwsjaars- wenschen per telefoon af te werken. Betrekkingen tusschen Christison en Indonesische leiders Prof. ir. W. Schermerhorn, prof. dr. J. H. A. Logeman, mr. J. H. van Royen en dr. H. J. van Mook komen heden morgen vroeg met de Har. wichboot in Nederland aan. Waarschijnlijk zijn de weers omstandigheden er oorzaak van geweest, dat de terug reis niet per vliegtuig kon geschieden. Uit de vlotheid, waarmede de besprekingen gevoerd zijn, concludeeren welingelichte kringen, dat er ten aanzien van heb te voeren beleid in Ned. Indië geen principieele verschillen tusschen de beide regeeringen zouden bestaan. De voorstellen van gene. raai Christison aan de Indo nesische leiders om mede te helpen de orde en rust op West-Java te herstellen, wer den door Sjahrir in principe aanvaard. Hij voegde er ech ter aan toe „een van onze voorwaarden voor samenwer king zal zijn, dat niet meer Nederlandsche troepen hier zullen landen". Hg zei dat de republikeinen het zeer belang rijk vonden, dat de verklaring „geen enkele zinspeling maak te op herstel van de Neder landsche souvereiniteit". Christison heeft nog ln een persoonlijk onderhoud met Sjahrir en zijn minister van voorlichting de voorstellen be sproken. De vriendschappelijke persoonlijke betrekkingen, die tusschen Christison en de In donesische leiders bestaan, werden geïllustreerd toen de geallieerde bevelhebber van zijn ontmoeting met Sjahrir naar een Indonesische militai re parade is gegaan, waar hij hartelijk door ir. Soekarno en leden van het Indonesische „kabinet" werd ontvangen en met hen voor de fotografen poseerde. TOENEMENDE SPAN NING AAN SUMATRA'S OOSTKUST. Met de betrekkelijke rust die aan Sumatra's Oostkust geruimen tijd geheerscht heeft, schijnt het gedaan te zijn. De bewoners van het Nederland sche kamp in Medan, Polonia, gaan tegenwoordig onder het geratel van machinegeweer vuur, handgranaat-explosies en revolverschoten slapen. Gewa pende extremistische elemen ten maken vooral des nachts de geheele stad onveilig en dringen zelfs het Nederland sche kamp binnen. Een ex- krijgsgevangene werd in zijn eigen huis door een Indonesiër met een geweerschot gedood. In een kampong bij Poeloe Brayan, in de omgeving van Medan, is het lijk gevonden van een Britschen zeeman, die aldaar door Indonesiërs op lafhartige wijze was vermoord. Van Britsche zijde zijn re presaille-maatregelen geno men. Plunderingen en beroo- vingen zijn aan de orde van den dag. Vooral Chineesche ingezetenen zijn daarvan het slachtoffer. Ook komen nu geregeld ge vallen van ontvoering voor. Als gevolg van intimidatie der leveranciers heeft men moeilijkheden met de voedsel voorziening van het kamp, waar de Nederlanders zijn ondergebracht. Met de .Noordam" die binnenkort naar Holland ver trekt, zullen ongeveer 700 Nederlanders uit Medan eva- cueeren, voornamelijk zieken, oorlogsweduwen en weezen. Nieuws ln een notedop In samenwerking tus schen de K.L.M. en de Ned. Spoorwegen zullen gecombi neerde luchtvaart-spoorbiljet- ten worden uitgegeven, waar door het voor het publiek mogelijk wordt zich aan één kantoor te voorzien van een reisbiljet voor aaneensluiten de lucht- en treinreizen. Een aantal ambtenaren zoowel vrouwelijke als manne lijke, van het distributiekan toor te St. Oedenrode is op vermoeden van fraude, in be waring gesteld. Zij zijn allen naar het huis van bewaring te 's-Hertogenibosch overgebracht. Het „Leave Camp" van de Canadeezen te Nijmegen zal spoedig worden opgeheven. Verschillei-de gebouwen zijn reeds vrijgegeven. Alleen de staf van het Canadeesche leger zal nog in Nijmegen blijven tot vermoedelijk Februari. Dezer dagen melddo de World's Press News, dat Britsche combinatie een aan bod heeft gedaan om „De Tele graaf' te koopen. Het A.N.P. verneemt, dat van een dergelijk- aanbod te bevoegaer plaatse niets bekend is. In de Sovjet-Unie zullen 10 Febr. erkiezingen worden gehouden. Te New York zijn twee tamelijk zware aardschokken, waarvan het centrum op on- §eveer 11.000 km. afstand in e richting van NederL Oost- Indië gelegen is, geregistreerd. Het epicentrum zou ten N.-W. van Sumatra liggen. De commandant van de Britsche troepen in Noorwegen is vertrokken naar Londen. En kele honderden Britsche troe pen blijven nu nog in Noor wegen achter. 43.000 Duitsche krijgsgevangenen zijn in Noor- sche bewaking gesteld. Internationale Roode Kruis lulsterwedstrijd. Op Nieuwjaarsdag, des avonds te 8.15 uur, zal over den zender Hilversum I onder den titel „Hallo, met wie?" een internationale Roode Kruis luisterwedstrijd worden uitge zonden ten bate van het fonds „Nederland helpt Indië". Koos Koen zal deze uitzen ding verzorgen. Hij zal daarin in willekeurige volgorde een aantal karakters uitbeelden en wel: 1. de ingebeelde zieke; de kwaadspreekster; 3. de nieuwsgierige; 4. de verliefde; 5. de pantoffelheld; 6. de fan tast; 7. de gemakzuchtige; 8. de gewichtige; 9. de nerveuze; 10. de tevredene. Het zal de taak der luiste raars zijn deze karakters in juiste volgorde van uitzending te plaatsen en in ch'fers, bijv. 8, 3, 1, 6 enz. ln te zenden. De oplossingen moeten, wor den ingezonden op een brief kaart aan het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag, met op de achterzijde in den linkerbovenhoek de vermelding „Hallo, met wie?" Op de brief kaart moet, behalve de nor male porto, minimum 0.30 tot maximum 1 aan postze- gels worden bijgeplakt. Dat extra porto komt ten goede aan het fonds „Nederland helpt Indië". Het Inzenden van meer oplossingen is mogelijk, en zelfs wenschelijk, des te meer kans heeft men op het winnen van een der 1000 fraaie prijzen, w.o. een aantal nieuwe complete fietsen. In verband met het goede doel en de uitgeloofde prijzen verwacht men, dat in elk Ne- derlandsch huisgezin aan deze prijsvraag zal worden deelge nomen. Schiermonnikoog weer Nederlandsch Dezit. Het eiland Schier monnikoog, dat het geen niet iedereen gewe ten zal hebben Duitsch bezit was, is krachtens art. 3 van het Besluit Vijandelijk vermogen, weer Nederlandsch bezit geworden, eigendom van den Staat. Tot ongeveer de 16e eeuw had het toebehoord aan het klooster Claer- kamp. Later ging het van hand tot hand, tot dat in 1892 mr. E. J. Banck te 's-Gravenhage het overdeed aan een Duitschen graaf, in 1903 opgevolgd door zijn zoon, G. E. A. Graf von Bernstorff. BEHOUDEN SCHOONHEID. OUDJAAR. Zie zoo, wij zijn er; tenmin- stezoo goed als. Dit is het laatste nummer van dit jaar. Wij zijn den 365 meter langen tunnel, die 19^5 heet, op een enkelen stap na uif. Deze marsch zit er dus weer op. Wij blazen op Oude jaars. avond in de kerk even uit en wachten in onze huiskamer op de laatste twaalf zware klokke- slagen. De tunnelloop van dit jaar viel niet mee. Vooral de eerste étappe kost te zweetdroppéls en bloed. Er waren in de hongerprovincies duizenden uitvallers. Na 5 Mei kwam er een licht streep. W\j herkregen toen als volk het brood en het licht het leven en het lichaam, de arbeid en de schoonheid". Aan de geestelijke en zedelijke dienstbaarheid kwam een einde en voor vele nog langduriger verschrikkingen werden wij bewaard. En krjjgen wij nu een prijs, een pluimpje, een lauwerkrans Ik aarzel. Ik overzie nog eens de wed loop van dit jaar onzes Heeren. En ik herinner mij mijn traag heid, mijn loomheid, mijn onwu. mijn booze woorden, mijn mts- stappen, mijn tekort. En hoe langer ik er over nadenk, hoe ik dieper poog te délven, hoe ik weer bederf ontmoet. En wat moet ik nu doen t Onmogelijk kan ik op 30 en 31 Dec. goed maken, wat dit geheele jaar mis was. Weet u een weg 1 De man, die Psalm 130 dicht te, zei: Ik hoop op Gods Woord. Dat -was voor hem het woord der vergeving, der vernieuwing en der verwachting. En dat woord is nog de eenige levens- grond, die mij overblijftals een geheel jaar wegzinkt. Ik hoop op Gods Woord! Dat is het hoogtepunt, waar ik aan het eind van den tunnel uit. kom na een pas gevierd Kerst feest en het is ook het uit- gangspunt voor een nieuw le ven in 19Jj6. Ik hoop op Zijn Woord. Want. het is God, die spreekt en schept en herschept. 1 Januari31 December 19/fS. Het Woord bleef, het Woord van recht en genade van wet en Evangelie, van oordeel en vrijspraak. Het Woord, dat mensch werd in Jezus Christus. Op Umijn Heiland, blijf ik hopen. W. E. B. Het Wereldgebeuren Frankrijk wellicht plaats vin den te Londen, als de minis ters van buitenlandache za ken bijeen zullen komen. Het ligt niet in de bedoeling van Frankrijk een eenzijdige actie tegen Franco te onder nemen. De spanning, welke bestond voor de conferentie te Mos kou, is weer verdwenen. De besprekingen werden in een hartelijke sfeer gehouden en het Russische wantrouwen schijnt overwonnen te zijn. Rusland verklaarde zich ten minste accoord met de in stelling van een commissie tot bestudeering van de atoomenergie, welke commis- sie bij de Vereenigde Volkeren een voorstel zal indienen tot uitschakeling van atomische en alle andere zware wapens welke voor vernietiging op groote schaal kunnen worden gebruikt. Om de nakoming van Japans verplichtingen te verzekeren zijn een commissie voor het Verre Oosten en een geallieerde raad voor Japan samengesteld. De geallieerde raad zal niet minder dan één keer ln de twee weken bijeen komen. Een voorlooplge de mocratische Koreaansche re geering zal gevormd worden. Deze regeering zal gesteund worden door een commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van het Amerikaan- sche en Russische opperbe- vel in Korea. Werd op alle ïanST de Ver. "staten ""en overige punten ten aanzien Het Russische wantrouwen schijnt weer overwonnen. Het begint er onplezierig uit te zien voor een der twee laatste Europeesche dictators, die op het Pyreneesche Schier eiland de bewindsteugels nog in handen hebben. Het is Franco, die zijn dagen begint te tellen, want de democra tieën beginnen zich te laten gelden. Na het bericht, dat de guerillabenden in de Spaan sche bergen ln actie waren, komt thans de verklaring van den minister-president der Spaansche republikein sche re geering ln ballingschap, Jose Giral, dat de republikeinen het oogenbllk van handelen nabij achten om de macht weer in handen te nemen. De diplomatieke correspondent van Reuter deelt mede, dat de Britsche regeering in prin cipe geenszins gekant is tegen interventie in de Spaansche binnenlandsche aangelegenhe den. Zij is onmiddellijk bereid tot onderhandelingen met Frankrijk en de Vereenigde Staten. Het huidige Spaansche regime wordt door de Brit sche regeering veroordeeld. Afbreken van de diplomatieke betrekkingen zal echter vol gens haar meening weinig practlsch effect hebben. Te Parijs neemt men aan, dat de besprekingen tusschen Enge. Volgende week 2 kg. aardappelen. 1 KG. UIT RESERVE. Moeilijkheden bij den aan' voer tengevolge van de feest dagen maken het noodzakelijk, dat reeds de volgende week de bij de verbruikers gevormde reserve van 9 kg. aardappelen wordt aangesproken. Het op den bon te verstrek ken rantsoen voor personen van 4 jaar en ouder zal voor de komende week één kg. minder bedragen dan tot dusver. Het ontbrekende kg. kan van de reserve worden afgenomen. TE VROEG AFLEVEREN OP NIEUWE BONNEN. Te Utrecht maakt de C.C. D. 43 processen-verbaal op te gen detaillisten die voortijdig op nieuwe bonnen afleverden. Ook in andere deelen van het land werden processen-ver- baal opgemaakt wegens voor- tijdigen verkoop, o.a. in den Achterhoek en te Den Haag. De Oostenrijksche regee ring, zou van plan zijn kanselier Schuschnigg tot ge zant voor het Vaticaan te be noemen. van bemoeiingen met andere landen overeenstemming be reikt, de uitvoerige bespre kingen over de Iraansche problemen brachten geen op lossing. Langs diplomatieke kanalen zullen de besprekin gen worden voortgezet. Op 2 Maart 1946, den verdragsda tum, zullen de troepen echter uit Iran worden teruggetrok ken. Italië is bitter teleurge steld: bij Potsdam vergeleken vindt zij de resultaten van Moskou een stap terug. Frankrijk daarentegen is vol daan. De vredesmachinerie is weer op gang gebracht en er is nieuwe hoop in de geheele wereld. ZeeuwscHe Indusirieproblemen. De Provinciale Zeeuw- sche Courant zal Maan dag 31 Dec. en Dinsdag 1 Jan NIET verschijnen Waarom elders wel werkkrachten en hier niet? Waarom zoeken de Zeeuw sche meisjes geen werk in de confectie-industrie, terwijl hier van toch het voortbestaan van dit belangrijke bedrijf in Zee- land afhankelijk Is? Het is een vraag, waarop de enquête van het Centraal Bu reau voor Documentatie een uitvoerig, doch ons inziens verre van volledig en verre van juist antwoord geeft, antwoord tevens, dat dusdanig uitvoerig is. dat wij ons de weelde niet kunnen ver. oorloven om het hier compleet te publiceeren. GREPEN UIT DE ENQUêTE. Wij doen echter enkele gre pen, die de kern raken van het probleem. Meisjes, zoo zeg gen de conclusies van het om vangrijke rapport, geven de voorkeur aan huishoudelijk, en kantoorwerk boven werk in een fabriek. Er is een zeer klein percentage menschen (12 dat een fabrieksmeis je nog altijd een tikje minder, waardig acht, vergeleken bij een kantoorjuf of een winkel dame. Er zijn menschen. die de overigens volkomen onbeves tigde opvatting huldigen, dat meisjes, die op een fabriek werken, meer dan andere zijn blootgesteld aan slechte In vloeden. Weer anderen hebben bezwaren tegen werk aan den loopenden band. dat zij „ze- nuwsloopend" achten. En we derom anderen meenen dat Je zoo weinig practisch werk leert op een confectie-atelier. Dan zijn er menschen, die mee nen, dat de meisjes in Middel burg niet „industrie-minded" zijn en dat Goes te veel werk gelegenheid op kantoren biedt om animo te doen ontstaan voor atelierwerk. Ziedaar de voornaamste be zwaren, die men meent naar voren te kunnen brengen. TEGENARGUMENTEN. Het zou ons weinig moeite kosten deze onjuiste denk beelden te weerleggen. Dat meisjes aan huishoudelijk werk de voorkeur geven lieve help, vraagt het den menschen, die huishoudelijk personeel zoeken Dat een meisje, dat op een confectie- atelier werkt minderwaardig zou zijn aan een meisje, dat andere werkzaamheden ver richt, het is een lang over wonnen standpunt, dat wel zeer strijdig is met de moder ne democratische opvattingen. Dat meisjes in de fabrieken en ateliers aan slechte invloeden zouden blootstaanwe we ten zoo langzamerhand, dat slechte invloeden zich ook doen gelden, als er van fabrieks- of atelierwerk geen sprake is. Hebben Engelschen en Cana deezen zulk een goeden In vloed uitgeoefend Bovendien: het la on» per soonlijk bekend, hoezeer de di rectie van de Zeeuwsche Con fectiefabrieken zich beijvert om niet slechts het personeel den arbeid te veraangenamen, doch ook om sociale voorzieningen in den breedsten zin des woords te treffen, die slechte invloe den uitsluiten. Op dezen weg is de directie bereid zelfs nog verder te gaan, terwijl schrij ver dezes uit persoonlijke erva ring weet, dat een bedrijf als het Middelburgsche in dit op zicht ten voorbeeld kan wor den gesteld aan „het" land der textielindustrie» aan Twente. De directie echter aarzelt om nog verder te gaan. ten deele uit vrees, dat dit in Middelburg verkeerd zal worden uitgelegd. Een fabriek in Raalte zat om personeel verlegen, f laatste een advertentie, waarin meis- es werden gevraagd, die bereid wa ren mede te werken aan den opbouw van Nederland en stelde onder meer een gratis abonnement haarverzorging in het vooruitzicht voor gegadigden. Het resultaat was opvallend. Er meld den. zich zooveel sollicitanten aan. dat er een wachtlijst moest worden opgemaakt van overcomplete gegadig den. Maar, zoo vroeg de directie ons. wat zon men in Middelburg zeggen, als wij met zooiets begonnen? EEN WONDEPLEK. Ter zake evenweL Een zeer belangrijke factor voor het ge brek aan vrouwelijke werk krachten wordt ln de conclu sies van het Centraal Bureau evenzeer vermeld. Ein zU is o.i. de belangrijkste, nl. de arbeids- onlust, den tegenzin om te wer. ken, het de voorkeur geven aan niets doen en uitgaan boven een gezond produceeren. Hier raken wij een wonde- plek. Het is jammer, dat wij het constateeren moeten, maar terwijl er in Twente en in Am sterdam. naast Groningen toch wel „de" centra der confectie- industrie, ruimschoots voldoen de werkkrachten te vinden zijn. zij het dan soms met eeni- bogen, ge moeite, lukt dat In Zeeland niet. En toch zou luist hier, ook van de Zeeuwsche meisjes een extra inspanning, een extra bereidwilligheid om dienst te nemen in het groote geheel, om mede te werken aan de herleving van Zeeland, ver wacht mogen worden. De Zeeuwen hebben een goeden naam in Nederland. Maar is het eigenlijk niet een tikje be schamend, dat terwijl elders aan de Zeeuwsche confectie fabrieken atelierruimte wordt aangeboden met voldoende werkkrachten, er hier in Mid delburg, Vlissingen en Goes samen geen 200 meisjes ge vonden kunnen worden, die ge. zamenlijk in staat zouden zftn om, tegen goede belooning, onder aantrekkelijke arbeids voorwaarden, met de zekerheid van een uitstekende sociale verzorging, een bedrijf als dit in stand willen helpen houden? Zeeland heeft zoo zwaar ge leden, dat het zich de luxe van het verloren gaan van geen enkel bedrijf kan veroorloven. Ieder bloeiend bedrijf en hier liggen de orders bij sta pels te wachten is een be langrijk element in het proces van het herstel dat zich toch al zoo langzaam voltrekt. Het is jammer, dat dit niet in breederen kring wordt in gezien en dat speciaal de vrou welijke werkkrachten dit niet beter beseffen en er naar han delen. Er dreigt hier een voor Zee land belangrijk bedrijf te ver dwijnen. Het is ons bekend, dat de beslissing eigenlijk al ge vallen is. Dit zal een schade post voor de toekomst be tee kenen, maar zon tevens een deel van het personeel van een goede verdienste berooven. Kunnen de Zeeuwsche meis jes dit, populair gezegd, over hun kant laten gaan? De toekomst zal het ant woord geven op deze belang rijke vraag. Bij een portret van Rubens vrouwenldeaal. Er hangt op de tentoonstel ling Behouden Schoonheid te Middelburg een portret van een jonge vrouw met een merk waardig, boeiend, ondanks zijn betrekkelijke forschheid ietwat verdroomd gelaat: het portret van Helene Fourment, de tweede vrouw van Rubens. Elf jaren was zij oud, toen Rubens' aandacht in 't patri ciërshuis van haar vader voor het eerst geboeid werd door de schoonheid van zijn nichtje. Hij vroeg haar voor hem te po seeren voor een doek, dat de opvoeding van Maria moest voorstellen en haar vader gar zijn toestemming. Uren lang zat zij tegenover hem, diep onder den indruk van de be langstelling, die, haar toen reeds wereldberoemden oom voor haar aan den dag legde. Rubens schilderde zijn latere vrouw met een vroom, aan dachtig, wonderlijk-rein gelaat met gevouwen handen. Enge len, die een kroon dragen, zwe ven boven haar hoofd, heur haren zijn in een stralenkrans van licht gevangen. Zij was niet het eenige mo. :del van Rubens, hoe vaak hij haar daarna ook afbeeldde. Rubens schilderde ook zijn vrouw, Isabella Brandt, die men onmiddellijk op doeken van den schilder herkent aan haar eenigszins spits gezicht met de schuinliggende oogen, een gezicht, dat vroeg oud was, oud, toen Isabella nauwe lijks dertig jaren telde. Ru bens heeft naar oprecht lief gehad, maar ook zrj was niet de eenige, die hij schilderde. Ook de oudere zuster van He lene Fourment, Suzanne, heeft hij bijzonder veel afgebeeld, met groote zorg en liefde. Wellicht heeft hij Helene na dit eerste peseeren vergeten. Het toeval echter bracht bei den opnieuw bijeen. Na den ood van Isabella, vestigde Rubens zich na een langen zwerftocht opnieuw in Erussel, met roem en eer overladen. Hij moet toen Helene Four ment opnieuw hebben aan schouwd. En als hij België dan ten tweede male verlaat en door Europa zwerft, laat de herinnering aan zijn jonge nicht hem niet meer los. Drie en vijftig jaren oud ls Rubens, zestien jaren oud He lene, als hij haar ten huwelhk vraagt. Haar vader aarzelt, maar stemt ten slotte toe. He lene is zich het zeer groote leeftijdsverschil niet bewust. Dringt het niet tot haar door, hoe ongewoon het is, dat zij jonger is, dan haar eigen stiefkinderen Er is niemand, die het raad sel van Rubens tweede huwe lijk nog kan ontsluieren, het raadsel, wat er in de jaren, waarin Helene Fourment met hem verbonden was, in haar is om gegaan. Rubens echter moet zich aan haar jeugd verkwikt hebben, zij heeft hem geïnspireerd tot ontelbare meesterwerken, zij is voor hem de ideale vrouw geweest, het begenadigde model. Hij heeft haar zijn beroemde „vrouwen van medk en bloed" ges een type, dat men wel hei- densch van zinnelijkheid heeft genoemd. Maar hij heeft haar ook vele malen geconterfeit met een peillooze genegenheid en overgegeven vroomheid. Zeer merkwaardig is, dat lang voor hij Helene kende, lang voor zij zijn vrouw werd, htf vele vrouwenportretten en vrouwenafbeeldingen schilder de, waarin men achteraf de trekken en de gestalte van Helene Fourment terugvindt. Zij moet zjjn vrouwenideaal van oudsher zijn geweest en weinig1 schilders zal het gege ven zrjn geweest in de geschie denis, dit ideaal ook in wer kelijkheid te vinden. Slechts weinife jaren heeft Rubens, die aan Helene een tweede jeugd dankte, die hem tot ongekende werkzaamheid inspireerde, van haar aanwe zigheid kunnen genieten. Ze ven jaren duurde zij, z' tweede jeugd. Toen werd hij enkele weken tijd een oud man, met glanslooze oogen, een gerimpelde huid, een ger en, gebrekkige houding, en twintig jaren oud was Helene Fourment, toen zij Rubens weduwe was. Drie jaren heeft zij hem, in zrjn ou derdom verpleegd. Met groote toewijding, wellicht met groo te liefde. Na zijn dood, nadat hij met pracht en praal ter aarde was gedragen, neeft zij zijn laat- sten wensch, een grafkapel* vervuld. Het inschrift in zijn grafsteen echter is eerst jaren ater aangebracht. Fluister stemmen zeggen, dat de jonge veduwe deze daad van pieteit 'erwaarloosd heeft. Het moge waar zijn, Helene Fourment heeft haar echtgenoot beta- mend betreurd, veel langer zelfs dan de gewoonte voor schreef. Rubens was vijf jaren dood, toen zrj ten tweeden male huwde. Zij stierf toen zij bgna zestig was, als gravin van Bergeyck. Duurte in België. De Nieuwe Standaard wijdt een lang artikel aan de duurte van het ontspanningsleven in België, speciaal in Brus sel. Een gewone consump tie in een café kost het jJk of zesvoudige van In 1939 had men een uitstekende plaats in een bioscoop vcor 6 7 francs, terwijl men nu 35 h 40 fr. moet neer leggen. Het kleinste taartje kost, tegen overgave van bonnen, 5 fr. en een <g. pralines 200 fr. Dit rijn geen zwarte markt- Drijzen, beweert „De Nwe Standaard", doch officieel goedgekeurde tarieven. Ook sigaren, cigaretten en tabak kos ten het tienvoudige van voor den oorlog. Op het oogenblik is „alleen voor een her- miet het leven nog mo gelijk", zegt het blad. Kerstgroeten uit Canada. Op eersten Kerstdag 's- avonds om 10 uur, werd het Wilhelmina-ziekenhuis te Nij megen opgebeld uit Ottawa. Aan de telefoon was een der secretarissen van den Cana- deeschen minister-president, Mackenzie King, die verzocht, aan het Zuidelijk deel van Nederland den wensch van den premier over te brengen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuw jaar, als onderdeel van een, vredige toekomst. Mackenzie King verzocht tevens den dank van Canada over te brengen voor alles, wat Zuid- Nederland had gedaan voor de Canadeesche militairen en vroeg deze boodschap ter kennis te brengen van de be volking. Op gelijke wijze zou een boodschap worden gericht tot Noord-Nederland. Dege- die deze telefonische me- dedeeling ontving, verzocht wederkeerig de beste wen- schen van Z.-Nederland aan de bevolking van Canada over te brengen en de Canadee sche strijdkrachten te .dan ken voor het vele, dat zij tot onze bevrijding hebben bijge dragen- Inhalen van verruimde werkuren. De minister van sociale za ken heeft aan ondernemin gen, die werken uitvoeren ten jehoeve van den wederop bouw, vergund, dat de met goekeuring van den dienst voor den Wederopbouw van. 24 December t.m. 31 Dec. verzuimde en doorbetaalde werkuren door werknemers van 16 jaar en ouder worden ingehaald tusschen 7 en 19 uur. Het verzuim op Maandag 24 en Maandag 31 Dec. mag door alle werknemers worden Inge haald door verlenging van den werktijd met 2 uren per dag op 8 achtereenvolgende Zater dagen, te beginnen met Zater dag 5 Jan. Deze regeling geldt niet voor werknemers die eenmaal per 2 of 3 weken met verlof gaan. Door deze werknemers mogen de op de dagen 24, 27, 28, 29 en 31 Dec. 1945 verzuimde werkuren tot een maximum van 39% uur, doch voor niet meer dan het aantal werkelijk verzuimde werkuren, worden ingehaald door verlenging van den werk tijd tot ten hoogste 10 uren per dag op alle werkdagen in het tijdvak van 2 Febr. t.m. 30 April. PRINSELIJK PAAR BEZOEKT KARDINAAL MGR. DE JONG H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Vrijdagmorgen een bezoek ge bracht aan den nieuw benoem den kardinaal mgr. de Jong, om hem geluk te wenschen met zijn benoeming. BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. BASTEN. Onder groote belangstelling heeft Donderdag in de kathe draal te Breda de plechtige bisschopswijding plaats gevon den van Mgr. J. W. M. Bae- ten, coadjutor met rechtvan opvolging van Mgr. Hopmans, bisschop van Breda. De pas benoemde Nederlandsche kar dinaal, mgr. de Jong, woonde de plechtigheid voor een deel bij. De Amerikaans che leger- autoriteiten hebben ca. 30 ton gereedschappen beschikbaar gesteld voor de automobiel- en garagebedrijven in ons land, die tengevolge van de oorlogs handelingen of door plunderin. ring van den bezetter gedu peerd zijn. De B.O.V.A.G. is met de verdeeling belast. Gedurende den oorlog werden er in Noord- en Zuid- Amerika meer dan 1500 spi onnen, saboteurs, propagandis ten en andere agenten van de as gearresteerd. In Amerika werden verder gedurende den oorlog 16.062 gewone vijande lijke onderdanen gearresteerd. Dit laatste om het optreden van een vijfde colonne te voor komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1