ZIEKENHUIS- INDRUKKEN Uit de provincie. Atoomenergie uitgeschakeld? (Vervolg van pagina S.J KABINET SCHERMERHORN AAN HET BEWIND Medegedeeld wordt, dat het Nederlansche leger uit 200.000 man zal komen te bestaan, waarvan 150.000 voor de be vrijding van Ned.-lndië en 50.000 voor de bezetting van Duitschland. Eindexamens voor gymnasia, H B.S.-en en Kweek, scholen werden dit jaar niet gehouden. Voor het lenigen van nooden van personen, die tydens de Duitsche bezetting aan het verzet hebben bijge dragen, wordt de Stichting 19401945 in het leven geroe pen, waaraan H.M. de Konin gin 500.000 schenkt. Dan verschijnt op 22 Juni de nieu we regeering-Schermerhorn met in totaal 16 ministers, weiks opdracht is samengevat in de woorden: herstel en ver nieuwing- Op twee na hebben alle ministers de Duitsche be zetting meegemaakt. De schade in Nederland. De maand Juli brengt ver rassingen. De vrijheid is een te groote weelde, hetgeen blijkt uit de stakingen o.m. in de Rotterdamsche havens, waar de goederen en levensmiddelen voor de Westelijke Nederlanders moeten gelost worden en in de Limbtirgsche mijnen, op welker producten heel Nederland zit te springen. Minister Lieftinck begint zijn offensief om het geldwezen te zuiveren met de verplichting af te kondigen, dat bankbiljetten van 100 ingeleverd moeten worden- Met Ingang van 9 Juli zijn z\j on geldig. In totaal blykt de oor. logsschade in Nederland 14 milliard 750 millioen gulden te bedragen. Naar schatting is 10 procent der bevolking alles kwyt, honderdduizend wonin gen zijn verwoest. De Duit- schers vernietigden 20 30 pet. van den landbouw, 40 pet. van de industrie en vernielden of roofden 80 pet van den han delsvoorraad. De schade aan den Nederlandsche spoorwegen toegebracht beloopt naar schatting 250 millioen gulden. Duitschland zal moeten be talen. maar hoe zal het volgend jaar beslist worden. Het zal misschien grondgebied moeten afstaan, want het annexatie- vraagstuk is nog niet afge daan. In ieder geval zal schadever goeding verkregen worden aoor uitlevering van kapitaals goederen. De Stichting Nederlandsche Radio Omroep wordt op 28 Ju li tijdelijk opgericht in afwach ting van de beslissing van de Volksvertegenwoordiging. De Nederlandsche Binnen- landsche Strijdkrachten wor den opgeheven en het Korps Gezagstroepen wordt ingesteld. Politieke delinquenten een moeilijke kwestie. De laatste vflf maanden van het jaar toonen steeds duide lijker aan, dat de kwestie van de politieke delinquenten een zaak is die niet voorziene moeilijkheden oplevert. Nadat het Zuiveringsbesluit gewyzigd was, werd het Tri- bunaalbesluit wat bijgevyld en toen dat niet voldoende ver lichting gaf zag het Besluit Politieke Delinquenten het licht, waardoor in lichte geval len de gedetineerden naar huis kunnen worden gezonden. Om de willekeur te beteugelen kwam de bepaling, dat nie mand langer dan 24 uur on verhoord van zijn vryheid be roofd mocht zijn. De tribuna len in het Zuiden draaien al geruimen tijd en die in het overige gedeelte van het land zullen wel spoedig volgen, 't Opmerkelijke is de verschillen de maatstaven, die by de uit spraken aangelegd worden. Doodvonnissen. Bijzondere Gerechtshoven behandelen vele zaken; op 4 September wordt het eerste doodvonnis uitgesproken. Max Blokzijl is de eerste der voor aanstaande N.S.B.-ers, die ter dood veroordeeld wordt en het Hof van Cassatie bekrachtigt het vonnis. Op denzelfden dag, dat Mussert ter dood veroor deeld wordt met het recht om in cassatie te gaan, pleegt de inmiddels ook ter dood ver oordeelde prof. dr. R. van Ge- nechten, zelfmoord. Mussert maakt gebruik van zijn recht om in cassatie te gaan. Om de zonnige zijde van het afgeloopen jaar weer op te zoeken op 3 Augustus keert H. K. H. Prinses Juliana met haar drie kinderen in Neder land terug, waardoor de ge- heele Koninklijke Familie weer in het vaderland is. De Billi- ton Mij. bestelt zes complete tinbaggermolens voor Ned. In- dië, de zoutindustrie hervat de werkzaamheden, textiel komt weer in distributie, Duitsch land levert electrische stroom, Plesman koopt vliegtuigen in de V. S., de Wieringermeer wordt gedicht en de kolenpo- ■itie wordt steeds beter. Minister Lieftinck doet van zich spreken. September ls de maand, waarin minister Lieftinck weer van zich doet spreken. Den 26sten verliest al het papier geld zfln waarde in verband met de afkondiging van de Beschikking Geldzuivering '45. Een week lang is iedere Ne derlander, van grijsaard tot zuigeling toe 10 rijk. Half Sept. worden de universitei ten van Leiden. Amsterdam en Delft heropend. Den 2östcn September komt de Tweede Kamer, gezuiverd van verkeer de elementen, voor de eerste maal bijeen; Prins Bemhard wordt benoemd tot inftptfiUur- genera&l van de Koninklijke Landmacht. Den lsten Oct. worden de provinciale militaire commissa riaten van het Militair Gezag opgeheven. De Eerste en Twee. de Kamer nemen z-h.st. het Handvest der Vereenigde Vol keren aan. Tot cef van den generalen staf wordt benoemd luit.-generaal Kruis, die me dedeelt. dat de legerleiding ge centra liseerd en een legerraad ingesteld wordt. Nederland en België voeren besprekingen in zake de spelling. Voor het eerst na zes jaren houdt H.M- de Koningin op 20 November een Troonrede voor de voorloopige Staten Gene. raai. Bekend wordt gemaakt, dat de lichting 1945 naar Ned. Indië zal gaan. Inflatiegevaar afgewend. December is de maand, waarin veel bekend wordt ge maakt. De K L.M. gaat drie maal per wee'- naar Indië vlie gen, terwijl bchiphol interna tionale luchthaven wordt. Op 11 December is de Wieringer- meerpolder droog. Voor de Hol land Amerika-liin is een zuster schip van de ..Nieuw Amster dam in aanbouw. De Rijksbe- grootlng over het tweede half jaar van 1945 wijst een tekort aan van 1812 millioen grilden. Er komt ®en ontwerp.wet tot verlaging van den kiesgerech tigden leeftijd, terwijl de ver. kiezingsplicht afgeschaft zal worden. Een voorontwerp voor de wet °P de bedrijfschappen tot organisatie van het be drijfsleven verschijnt. De regee ring zal streven naar verlaging van de staatsuitgaven. Alge. heele schadeloosstelling van oorlogsgetroffenen blükt onmo gelijk te zijn. Er wordt ge streefd naar evenwicht tus- schen loonen en prijzen- Als klao on de vuuroiil deelt mi nister Lieftinck op 22 D-mem ber mede, dat het inflatiege vaar is afgewend, het girale geld en het tegoed op de geld- kaart in 1946 vrijgegeven worden, de rente van de Rtfks- Dostspaarbank verlaagd wordt, sDaarcertificaten uitgegeven worden, een grootboek 1946 ge. creëerd is endat de geld- saneering geslaagd is. Putten wij tenslotte nog uit de talrijke gebeurtenissen, die niet alle vermeld kunnen wor den, de feiten, dat verschillen de artikelen door de distri butie zijn vry gegeven en meer zullen volgen, dat geen bereid verklaring meer noodig is voor textiel, dat de textielprflzen met 20 verlaagd zijn, onze handelsvloot weliswaar gehal veerd is. maar de wederop- bouwmaatregelen in voorberei ding ziin en de acties „Zuid helpt Noord". „Noord helpt Zuid" er duidelijk blijk van ge ven, dat de Nederlanders de handen in elkaar slaan, dan zal toch niet ontkend .kunnen worden, dat ondanks alle moei lijkheden 1945 een goed jaar is geweest voor Nederland, en 1946 vele beloften Inhoudt. Predikbeurten 80 en 81 Dec., 1 Jan. Ned. Herv. kerk. Biervliet: Z. 10 ds. v. Ham; Groede: Z. 10, M. 5 nm. ds. Derksen; Nieuwvliet: Z. 2, M. 7 (gebouw Chr. Evangeli sche gemeente- ds. Derksen Schoondijke: Z. 13.30 ds. Franke; LJzendiike: Z. 10, M. 5 nm. ds. v. 't Hooft; Terneu- zen: Z. 10 dr. Cazemier, 2.30 ds. Sickesz, M. 7 nm. ds. Sic- kesz, D. 10 dr. Cazemier; Sluiskil: Z. 10 ds. Sickesz, 2.30 dr. Cazemier, M. 5.30 dr. Ca zemier; Hoek: Z. 10 en 2.30, M. D. 10 ds. Kromhout. Geref. kerken: Axel: Z., M., D. ds. de Bonde; Aardenburg: Z. 9.30 en 3 ds. Tiemens. Doopsgez. gem.: Goes: M. 4.30 nm. mej. dr. Bakker Middelburg: M. 7.30 nm. mej. dr. Bakker; Aardenburg Z. 10 ds. Nolthenius. HET BUSVERKEER OP WALCHEREN. In de algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. P.Z.E.M., welke Don derdagmiddag jl. onder voor zitterschap van den heer L. Onderdijk te Middelburg werd gehouden, werd de beslissing genomen omtrent den verkoop van het trambedrijf van de P.Z.E.M.. Dit bedrijf zal per 1 Januari 1946 overgaan aan de Stocmtram Walcheren. Nader vernemen wij, dat er per schip een 10-tal trucks onderweg zijn. dio voor perso nenvervoer omgebouwd, o.m. tijdelijk den dienst Middel- burg-Vlissingen zullen on derhouden. Men hoopt ech ter nog in 1946 over veel be ter materieel te kunnen be schikken, zoodat de dienst Middelburg-Vlissingen niets meer te wenschen zal overla ten. Met ingang van Maandag zal in aansluiting op alle aankomende en vertrekkende treinen en booten te Vlissir.- gen een bus op het traject stadstation lcopen. De dienst DomburgWest- kapelle wordt zeer binnenkort geopend, waarschijnlijk ir aansluiting op den dienst Mid del burgDomburg. Zoodra de materieel-positie het toelaat, zal elk dorp cp Walcheren een verbinding krij gen. Het gebrek aan bussen en wagens is echter nog een ernstig probleem, aan de op lossing waarvan evenwel hard gewerkt wordt. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. „The Vitrite Works" te Middelburg, die Donderdag j.l. gehouden werd, trad de heer H. C. Ghijsen af als directeur. In zijn plaats werden benoemd de heeren W. A. Hesselink en ir. J. P. Ber denis van Berlekom. In de vergadering werd verslag uit gebracht over de jaren 1943 1944. J.l. Zaterdag is weer een contingent N.S.B.'ers te Mid delburg gearriveerd, gedeelte lijk afkomstig uit een kamp te Laren en te Den Helder. Het zijn: J. W. Bierens, J. M. Dnaeze (S.D.-agente), J. F. Eggel, J. M. den Engelsman, J. van Kempen, L. Scheybe- ler, C. Stam, allen te Middel burg; J. H. Goossens, D. J. Schallenberg te St. Laurens; A. de Wijze te Souburg; J. Machielsen, Terneuzen; Th. C. Dommisse en J. Janisse te Vlissingen. Behalve de S.D.-agente zijn allen naar het Militair hospi taal te Middelburg overge bracht. Begin volgende maand zul len te Vlissingen een 20-tal meisjes uit Leiden komen, die zich beschikbaar stellen voor het schoonmaken van wonin gen in het geïnundeerd ge weest zynde gebied. Zij zullen in „Bethesda" huisvesting krij. gen- Tijdens de Kerstdagen is te Axel een drukbezochte tentoon stelling gehouden van konijnen en allerhande soorten pluim vee. Vooral onder de konijnen waren prachtige dieren. Te Axel is het Kerstfeest voor de kinde/ren van de Ned. Herv. Zondagsschool voor het eerst sedert de bevrijding weer op vóór-oorlogsche wyze ge vierd in de Herv. kerk. De Chr. gemengde koren ,Asaf' te Axel en „Laudamus" te Terneuzen hebben op 2en Kerstdag in de Geref. kerk te Axel een goed geslaagde en druk bezochte Kerstuitvoering gegeven. RAAD VAN DOMBURG. Dezer dagen vergaderde de gemeenteraad van Domburg. De eerste wethouder wenschte namens de leden jhr. ir. H. L. Boogaert geluk met zyn be noeming tot burgemeester. De heer Jac. Wisse Pzn. werd herkozen als lid van het B.A. Een verzoek van den gemeente- omroeper om eervol ontslag, zal opnieuw worden behandeld na een nieuwe oproeping. Er heeft zich nog slechts één ge. gadigde gemeld. Vervolgens kwamen de gemeentebegrootin- gen over 1945 en 1946 in be-1 spreking. In de algemeene toe lichting wordt er o.m. op ge. wezen dat alierlei vragen, i.z terugbetaling van gemaaktr kosten voor bootverbindingen. groentevoorziening, evacuatie, centrale keuken, naar een ver houding tot het Rijk zoeken. Zal dit gedeeltelijk of geheel terugbetalen of zal na afloop van de eerste moeilijke jaren een groote streep onder de re kening worden gezet (een voorstel van ter zake kundi- gen) De watertoren, het ge meentehuis, de zuiveringsin stallatie, het pompstation, de schakelingsmechaniek leden groote schade. Een batig slot van den vorigen dienst is niet meer beschikbaar en ook niet in 1946. De gansche regeling van betaling en verrekening van de kosten van het onder wijs is weinig overzichtelijk, daar de beschikbare ge-bouwen ook gebruikt i. n ten behoeve van de Aagtekerksche en w'estkappelschc scholen. Vooi de kosten van het B.A. is over 1946 een hooger bedrag ge raamd dan over 1945 met het oog op den terugkeer van eva- cuées. Voor de V.V.V. word het normale subsidie geraamd De opbrengsten opcenten G.E. en P.B. zijn zeer laag gedaald; or wordt vertrouwd op de Ryksuitkeering van een belas» ingsuppletie. Het waterlei dingbedrijf boekt aanzienlijke tekorten; groote uitgaven wa ren noodig voor herstel leiding net en zullen in 1946 gevraagd worden ten behoeve van het Dompstation. Ook de Herstel- dienst doet een groot nadeelig slot verwachten. Vragen werden beantwoord kleeding en uitrusting brandweerlieden en i.z. school- artsendienst. Van 1 Sept. 1945 af zal weer schoolgeld worden geheven. De begreo ing wijst over J.945 een tekort aan van ruim 48.000, over 1946 van bijna 37.000. Hotels en pensions zullen zoo spoedig mogelijk op gang geholpen worden. Door rooiïng van dood hout op de begraafplaats komt een strook grond vrij groot genoeg voor een normale begraving van 10 jaren, terwyl nog ruim te overblijft voor herbeplan ting. De Raad was ten hoogste verwonderd en teleurgesteld, dat het bewaarschoolonderwys nog niet kon worden hervat, gelet op de aangeboden gele genheid tegenover de moeilijke omstandigheden waaronder op tal van andere plaatsen moet worden gezwoegd. Nog werd de aandacht geves. tigd op den aanleg van een sportveld in het kader van her verkaveling en wederopbouw. TAFELTENNISTOURN OOI. De Ping-Pongclub „S!a Raak" te Middelburg organi seerde op 26 en 27 December een Kersttcurnooi tafeltennis voor dames en heeren, waarbij gespeeld werd om het kam pioenschap van Zeeland. Aan den wedstrijd, die onder lei ding van den heer A. Imanse stond, namen 13 personen deel. Winnaar werd de heer H. Visch, Middelburg, met 47 pt., die hiermee voor de tweede maal den wisselbeker behaal de. 2e pr. (medaille) J. Seg- In dit laatste nummer van de krant van 1945 slaan w0 een blik terug. En wie enkele feiten van dit wondersnel omgevlogen jaar naast elkander stelt en zich een overzicht van het geheel gaat vormen, mag zich niet de moeilijkheden daarvan ontveinzen. Het is evenmin niet eenvoudig vanuit het licht van het heden in het ons ont- lippend verleden te kijken, /olledig is het overzicht, dat hier volgt, daarom allerminst. Het geeft slechts Indrukken. Wij stappen één van onze groote ziekenhuizen binnen en willen ons laten inlichten om trent de voornaamste gebeur tenissen in den kring van ver pleegden en verpleegsters in deze instelling. In de wandeling heet deze inrichting de kerk en het was Luther, die de kerk een zie kenhuis noemde. Het is niet tegen te spre ken, dat er in 1945 heel wat over dit huis gezegd, geschre ven en gedacht is. Bij het ont waken op een ziekenzaal spreekt de een meer dan de ander, maar ieders mond gaat toch weer open en ook de ontwakende kerk deed van zich spreken. „Ik loof heel wat uit als het u lukt één periode der va- derlandsch gereformeerde kerk aan te wijzen, waarin er zulk een krachtig Evangelisch ge tuigenis van die kerk uitging als nu", schreef onlangs iemand, die zelf nleto Her vormd is. En deze opmerking is merkwaardig genoeg om door te geven. Ds. A. A. Wildschut schrijft in zyn: Wat doeu wij met den vrede?" een uitgave van Voor hoeve (1945): „In ons volk is sinds Mei 1940 zeer levendig ge hoord de stem van de Kerk. De Kerk is ont waakt, is op de bres ge sprongen, heeft zich ge manifesteerd". Tot deze manifestatie be hoort als eerste het indruk wekkend schouwspel, dat aan den vooravond van Hervor mingsdag, dank zij de radio, voor iedereen te zien was: de gebedsdienst voor de nieuwe Generale Synode met vertegen woordigers van vele buiten- landsche kerken. Het voorstel om deze nieuwe Synode bijeen te roepen is in de verschil lende provincies als door een wonder zoo goed als éénstem mig aangenomen. Slechts 3 van de 68 slippendragers treur den bij het ten grave dragen van de oude Synode. Het driemanschap Kraemer, Gravemeyer en Banning spra ken daarom ook in tientallen plaatsen in ons land over den nieuwen medischen koers, dien wy in dit „Bethesda" uit wil len. Tot juichen over mensche- ljjke topprestaties is aller minst reden. Wel is het ver bindend, wanneer menschen, tot wederzijdsch dienen van elkander bereid, samen in ge loof een nieuwe verantwoorde lijkheid ten opzichte van een zxeke wereld aanvaarden. Op 20 November begon het instituut „Kerk en Wereld" haar lessen in de verpleeg- kunst voor aanstaande jeugd leiders en sociale werkkrach ten. In September verscheen het eerste nummer van het nieu we gezinsweekblad „De Her vormde Kerk", waarvan het Kerstnummer 16 bladzijden telde met een lezerskring van honderdduizenden. Vlak voor de Kerst kwam het tijdschrift Een der resultaten van de IVioskousche conferentie. Het communiqué van de conferentie te Moskou meldt o.m. dat overeengekomen is de U.N.O. uit te noodigen over te gaan tot net instellen van een commissie welke de pro- olemen betreffende de atoom energie moet bestudeeren. Deze commissie zal een voorstel in dienen tot het uitschakelen van atorr.iscne wapens uit de nationale bewapeningen, bene vens de uitschakeling van alle andere zware wapens, welke voor de vernietiging op groo te schaal zal kunnen worden gebruikt. Behalve de overeenstem ming. die bereikt werd ten ïanzien van de te volgen pro cedure bij het opstellen dei vredesverdragen, is met ki te miring van China besloten tot het instellen van een ad viescommissie voor het Verre Dosten. Ook Nederland maakt deel uit van deze commissie. Evt ns met instemming van China werd overeen stem ming bereikt ten aanzien van een geallieerden raad voor Ja- oan. Korea zal als onafhan kelijke staat herrijzen. Den koning van Roemenië zal .vor der geadviseerd een lid van de nationale boerenpartij en eer- lid van de liberale party in de regeering op te nemen. <4oo spoedig mogelijk moeten vrije verkiezingen worden ge- ïoucen. Rusland zal Bulgarije idviseeren nog twee vertegen- .voord'<»ers van andere demo cratische groepeeringen p te nemen in de vegeering. Ovei (ra^ kon geen overeenstem riing worden bereikt. Over de resultaten der con- ntie is men in Italiaan- •che kringen celeurgesteld, erwyl men in Frankrijk vol- 'aan is. DE K0ERD1JKBRUG. Volgende week reeds geopend. Dc K.N.A.C. meldt dat naar alle waarschijnlijkheid de ver- keersbrug bij Moerdijk over het Hollandsch Diep reeds de volgende weck voor het ver keer zal kunnen worden open gesteld. Over twee gedeelten zal éénrichtingsverkeer moe ten worden toegepast in ver band met de geringe breedte van enkele overspanningen. „Kerk en Eeredienst" van de pers, want: elk Gasthuis dient zijn kapel te hebben. Van den staf van mede arbeiders vielen er dit jaar eenige zeer begaafden: Dr. J. Eykman, de generaal van de Amsterdamsche asfaltridders, de directeur van de A.M.V.J., Dr. J. Koopmans, de prediker en Ds. C. J. Laarman, de Haagsche Jeugddominee. De meest besproken onder werpen in deze maanden wa ren: Indië, het humanisme, de geschonden wereld, de dood straf en de danswoede. De laatste opmerking over het dansprobleem stond in de Synodale Kerstboodschap. „De krampachtige drift, van het leven te halen wat ervan te halen is, die zich o.a. open baart in een danswoede, welke den zin van de levensvreugde en de heiliging van het li chaam minacht, wijst duide lijk aan, dat wij in een tijd zijn gekomen, waarin het bijzonder noodig is, ons zeiven en allen, die de oogen weer afwenden van het heil, aan ons volk bereid, toe te roepen: Ver geet toch geen van Gods wel daden". Ter samenvatting diene de 4e stelling van het proef schrift, dat door Dr. A. H. Oussoren, Ger. Pred. te Mid delburg, deze maand aan de V.U. verdedigde. „Het behoort met name ook in dezen tijd van groote, geestelijke crisis over de ge- heele wereld tot het welwezen en de roeping der kerk, min der haar volle aandacht te schenken aan de theologische verschillen, die de onderschei den kerken van elkander scheiden en zich sterker be- wusb te worden van haar mis sionaire taak in de machtige tegenstelling tusschen geloof en ongeloof". Nog is de kerk een zieken huis. W. H. B le Klasse. RKTW—Willem H, BWLONGA, RBC— NAC, VlissingenBaronie DNL, Eindhoven—NOAD. Willem II zal in de plaatse lijke ontmoeting de handen vol hebben, al zullen de punten wel by de tricolores blyven. De oenige le klasser zonder pun tenverlies krijgt een vuurproef te doorstaan nu Longa, num mer 2 van de ranglijst, op be zoek komt. Veel doelpunten zuilen wel niet worden ge maakt tegen deze twee wel heel sterke verdedigingen. Wellicht dat het terreinvoor deel den Bosschenaren haar fraaie record laat behouden NAC zal flink aan moeten pak ken wil ze de volle winst uit Roosendaal meenemen, terwijl Vlissingen gelegenheid krygt zich iets verder van de onder ste plaats af te werken. De ontmoeting in de licht stad is er een tusschen 2 ge lijkwaardige krachten, waar van de uitslag niet ver van gelijk spel zal blyven. De stand is thans boer Middelburg, 46 pt.; 3e pr. J. F. Verheul. Vlissingen, 42 pt.; 4e pr. A. Gabriëlse, Middelburg, 38 pt. De andere deelnemers speelden niet alle wedstrijden. De opbrengst van de Kerst- potten van het Leger des Heils te Middelburg bedroeg 428.03. van de wagencollec tes 719.85. Van deze op brengsten kon aan 150 gezin nen een levensmidelenpakket worden uitgereikt, een aantal zieken ontving een kerstgave en verscheidene gezinnen kon met een gift in geld worden geholpen. Bovendien heeft men aan bijna 500 kinderen een Kerstfeest kunnen berei den. Te Ovezande werd tot nota bel der Ned. Herv. gem. ge kozen de heer C. van Liere, herkozen Joh. Sommeyer; tot kerkvoogd werd herkozen de heer A. Bakker. Maandag werd de 83-jarige P. Schipper te Wolphaartsdljk aangereden door een motor- Mets. S. brak een been en is naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. UITSPRAKEN TRIBUNAAL. Het Tribunaal deed in de zit ting van 28 Dec. te Middelburg uitspraak van de op 18 Dec. jl. behandelde gevallen. Maatje Pieternella van Keu len, zonder beroep, wonende te Middelburg, 3 j. interneering en verb, verkl. van een deel van haar vermogen. Herman Gerhardus van Haftesveldt. electromonteur te Vlissingen, 1 j. interneering. Cornelis Maarten Geljon, boekhouder te Vlissingen, 2Vz j. interneering. Cornelia Wilhelmina Mun ter. huishoudster, te Middel burg, 2 j. interneering. Alle veroordeelden werden ontheven van het recht open bare ambten te bekleeden en ontzet uit actief en passief kiesrecht. Bijzondere Politiechter te Middelburg. De 58-j. oesterkweeker H. B. uit Yerseke, nam 1420 Engel, sche sigaretten in ontvangst in strijd met de distributiebepalin- fen. Dat kostte hem 750 b.s. mnd. h. met verb, verkl. De eisch was 1000 b.s. 3 mnd. h. en verb, verkl. O. F. de S., een 21 1. land bouwersknecht, te Aarden- burg, thans uit anderen hoofde gedetineerd, kocht 200 kg. blauwmaanzaad. Hij werd ver oordeeld tot 300 b.s. 2 mnd. h. Eisch 6 weken gev. str. De 32-j. veehandelaar D. P. van S. uit Goes slachtte een varken, terwyl hij hiervoor geen vergunning bezat. Hij kreeg 100 b.s. 1 mnd h. Eisch 4 weken gev. str. In verband met het niet ver- schijnen van ons blad op Twee. den Kerstdag verschijnen wij heden met een blad van dub- Ke'en omvang. Sport Weerbericht Buiïg. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt, regen buien, niet koud voor den tijd van het jaar, tijdelijk krach tige wind hoofdzakelijk tus sen enWest en Zuid. Wind- en storm waarschu wingsdienst. 28 December 4.30 uur. Dis- trie ten Midden, Zuid en JJssel- meer: Wordt verwacht tijde lijk harde Zuid-westelijke wind. BW Longa NAC NOAD Eindhoven Willem H Helmond RKTW 5 5 0 0 14—2 10 5 4 10 18—2 6 3 2 1 9—5 S 5 3 11 14—-7 7 5 2 2 1 9—5 5 2 2 1 10—8 6 1 2 3 5—9 6 12; Baronie DNL 6 12 3 Vlissingen 5 10 4 RBC 6 0 0 6 6—13 4 6—18 4 5—16 2 7—18 0 2e KI. C. Middelburg-Axel. BreskensDe Zeeuwen. Middelburg en Axel wachten beiden nog op de eerste over winning. Het zal dam ook wel spannen in deze ontmoeting waarbij wy de groen-witten de beste kansen toekennen. Bres kens en De Zeeuwen zullen el kaar ni~t veel ontloopen en feitelijk is de winnaar van de- zen wedstrijd nog slechts in staat Goes te bedreigen, ai lijkt het kampioenschap reeds nu voor de Goesenaren voor het grijpen, zooals uit den stand duidelijk blijkt. Stand 2e KI. C. Radioprogramma's Zondag. HUversum L 8.30 Van man tot man. 9.00 Ber. 9.20 Gitaar. 9.35 Gram. 10.00 Herv. kerkdienst. 11.30 Bachcantate. 12.00 Gram 13.20 Ork. Powder. 13.50 Spoorwegen. 14.00 We», reldprogr. 14.30 Gram. 15.30 Hoorspel. 16.00 Viool en piano. 16.30 Herv. Studleodienst. 17,30 Gram. 19.00 Ber. 19.15 Reportage. 19.30 Gram. 20.00 Ned. herryst. 20.15 Weder op b. 20.45 Ens. Cantor. 21.15 Lon- densche brief. 21.30 Solisten concert. 22.15 Mensch en Goes Breskens Terneuzen De Zeeuwen Middelburg Axel 5 4 10 19-4 3 2 0 1 7—9 4 4 2 0 2 8—9 4 2 0 2 0 5—5 2 3 0 1 2 7—10 1 3 0 0 3 2—11 0 e Klasse G. Goes 2Zee- landia, IersekeVlissingen H. EMM—Middelburg H. Het zou ons. gezien het vol komen falen der groen-zwar- ten, geenszins verwonderen als de Goes-reserves de eerste zege konden boeken. Ierseke zal het tegen de rood-witten niet ca deau krijgen, maar moet toch kunnen winnen. EMM krijgt eveneens gelegenheid haar eerste volle winst te be>- halen. Hier is de stand Ierseke 5 4 1 0 31—10 RCS 3 3 0 0 14—4 Vlissingen n 2 2 0 0 6—3 4 De Zeeuw. E 4 2 0 2 917 4 Middelb. H 4 112 12—13 3 Zeelandia 5 0 2 3 9—19 2 EMM 2 0 11 5—8 Goes II 5 0 14 -21 1 3e Klasse H. Corn Boys Sluiskil. SteenHulst. De Sassenaren krijgen gele genheid revanche te nemen voor de in Sluiskil geleden flinke nederlaag, terwyl Steen wel zal moeten toelaten dal Hulst de beide punties mee naar huis neemt en daarmede tevens de 2e plaats ovtrneemt, getuige den stand Clinge Steen Hulst Sluiskil Corn Boys 5 4 0 1 20—8 8 4 3 0 1 8—10 3 2 0 1 3 10 2 3 10 2 Terneuzen II 4 0 0 4 9—5 9—9 2—7 2 6—15 0 3e Klasse L OostburgBres kens n, IJzendijkeSchoondij ke, BiervlietAardenburg. Oostburg moet ook ten twee- denmale van de Breskens-re- servs kunnen winnen, terwyl IJzendijke kans krygt de eer tijds geleden nederlaag goed te maken. Biervliet zal ook nu wel weten te winnen, al zullen de cijfers wel heel wat minder zyn dan de 110 in Aardenburg Hier is thans de stand: Biervliet Hoofdplaat Oostburg Aardenburg IJzendijke Breskens n Schoondijke 4 3 1 0 21—5 4 3 10 13—7 5 2 2 1 15—16 6 4 112 8—21 3 5 113 12—11 3 1 0 2 7—11 2 5 1 0 4 9—14 2 Offlcieele publicaties Termijn aangifte oorlogsschade verlengd. Het ministerie van finan ciën brengt ter algemeene kennis, dat de termijn voor indiening van aangiften we gens oorlogsschade, nog een maal wordt verlengd, maar nu voor het laatst en wel tot 1 Maart 1946. De schade- enquête-commissies zullen dienovereenkomstig de aangif ten tot laatstgenoemden datum alsnog in ontvangst nemen zonder nader onderzoek naar de oorzaken der vertraging. ZON EN MAAN. Zondag komt de zon te 8.49 op en gaat te 16.36 onder. Maandag 8.49 en 16.36, Dins dag 8.48 en 1689, Woensdag 8.48 en 16.40. De maan komt Zondag te 4.37 op en gaat te 14.11 on der. Maandag resp. 5.45 en 14.34, Dinsdag 6.54 en 15.06, Woensdag 7.58 en 15.43. HOOG EN LAAGWATER VLISSINGEN. Zondag hoog: 11.27, 188 m. 4- N.A.P.; laag: 581 en 17.57, 1.46 en 1.74 m. N.AJP.J Maandag: hoog 0.02 en 12.16, 1.52 m. -f N.A.P.; laag 6.16 en 18.43, 1.59 en 1-80 NA. P. Hilversum Gram. 9.30 Gedachte. 9.45 Gram. 10.30 Hcogmis. 12.20 Ork. Petri. 13.00 Gram. 13.30 Orgel. 14.00 Trio. 14.30 Gram. 15.00 Radiodebat. 15.30 Gram. 16.00 Filmpraatje. 16.15 Caba ret. 17.00 Zang en piano. 17.30 Voor de kinderen. 18.00 Ber. 18.20 Jan Corduwener. 18.45 Denksport. 19.00 Trio. 19.30 Voor de Ned. Strydkr. 20.00 Gram. 20.15 Philh. ork. 21.45 Avondwijding. 22.00 Ber. 22.20 Dansmuziek. Maandag Hilversum L 6.45 Gymn. 7.00 Ber. 7.20 Gram. 7.50 Ochtendwijding. 8.00 Ber. 8.20 Gram. 10.45 Ziekenbezoek. 11.15 Viool en piano. 1.45 Ber. krtjgsgev. 12.00 Gram. 12.30 Reportage. 12.35 Ensemble Frank 13.00 Ber. 13.20 Sextet de Groot. 14.00 Wereldprogr. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Cabaret 16.00 Godsd. half uurtje. 16.30 Gram. 16.45 Voor de kinderen. 17.00 Ens. Dolce. 17.30 Roode Krui^pr. 17.35 Swing. 18.00 Gram. 18.15 Voor de rijpere jeugd. 18-40 Piano. 19.00 Herv. Kerkd. 20.30 Gram. 21.00 Internat, jaaroverzicht. 21.15 Gram. 22.00 Rede mln-pres. prof. ir. Schermerhorn. 22.30 Kon. MiU Kapel. 23.00 Klankbeeld 1945. 23.45 Gewyd progr. 0.10 Nieuwjaarsrede Rotterdam mer. 0.20—2.00 Vroclyk progr. Hilversum H. 18.80 Voor Ned. Strydkr. 19.00 A.J.C.- progr. 19.30 Remonstr. kerkd. 21.00 Gram. 21.30 Harp. 21.45 Ber. 22.00 Zie verder Hvs. L Dinsdag. Hilversum I. 8.30 Geref, kerkdienst. 9.00 gram. 10.00 R.K. kerkdienst, 11.30 gram., 12.30 orgel, 13.00 ber., 13.20 gram., 14.00 wereld progr., 15.00 Toespraak voorz. N.V.V., 15.15 gram., 15.45 Toespraak A. J. Koejemans, 16.00 gram., 16.15 kindercaba ret, 17.00 clavecymbel en vi oloncel, 17.30 Ned. helpt Indië, 17.35 Jan Corduwener, 18.00 gram., 18.30 Filmork., 19.00 ber., 19.15 reportage, 19.30 Bach-cantate, 20.00 Ned. herrijst, 20.15 Radioluisterwed- strijd, 20.45 gram., 21.00 Brui loft van Klorus en Roosje, 22.15 Mensch en maatschappij, 22 30 Componist van de week. 23.00 ber., 23.15 Avondwijding, Hilversum EL 8.20 gram., 9.00 gedachten, 9.05 gram., 9.45 Voordracht, 10.00 gram., 10.45 Zonnebloem, 11.15 Nieuwjaarsconcert, 11.45 gram,. 12.40 Boodschap Ned. jeugd, 13.00 gram. 13.45 Fol klore dr. P. J Meertens, 14.00 gram.. 14.30 Nieuwj.groeten, 14.50 gram, 15.15 Grjsbr. v. Amstel, fragmenten, 15.45 vi ool en piano, 16.30 ork. Louis. 17.00 voordracht. 17.05 Trio, 17.30 gram., 18.20 piano en zang, 18.50 Voor de kinderen, 19.00 Ensemble cantor, 19.30 Voor de Ned. strydkr., 20.00 Concertgeb. ork., 20.45 Voor dracht, 21.00 gram., 21.45 Avondwijding, 22.15 ork. SiL bermaru Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg door G. Th. Rotman. 36. Inderdaad waren meneer Kruizemunt'» kleeren den anderen dag droog, toen de piccolo ze terug kwam brengen. Maar o wee, toen meneer Kruizemunt ze aan wou trekken, kon hij er bijna niet In. Het pak was ver schrikkelijk gekrom pen; hij barstte er om zoo te zeggen letterlijk uit. Het pak was eenvoudig on bruikbaar gewor- den...,,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 10