PRDVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT Overeenstemming te Moskou. De opstelling der vredesverdragen. Vandaag beginnen de Londensche besprekingen. Voldoening over Amerikaansche verklaring. Toekomstplannen voor Walcheren. Samenkoppeling met de Berelanden? Het Yerseksche damtournooi Uit de provincie. fl'oofdrtdtctwf O. BalUntiJn (met Mdtctloneele medewerking van dr. W.- H. Beekenkamp) Uitgave: Stich ting P.Z.C, J.o.. Middelburg. Druk: (irma F. van de Velde Jr.. VUsslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooit te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 27 Dec. '45 |8Se Jaargang Nummer 220 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. t 3-20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADvfcK* TENT1EPRIJS 12 cent per mm.. minimum per advertentie f 2—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen): Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924- Goes Turfkade 15. telefoon 2475- Terneuzen Nleuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant. MuMdhurg. SYNODALE KERSTBOODSCHAP De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk voelde aich gedrongen op den Kerst dag nog eenmaal tot de ge meente te spreken. De boodschap begint met •en terugblik. „Dit jaar om vatte een tijd van zoo groo- ten nood en zoo groote uit komst als ons volk in zgn geschiedenis tevoren wellicht nimmer heeft geleden en nim mer heeft beleefd. Het was ook het jaar, waarin, na onze wondere bevrijding, nieuwe uitzichten en mogelijkheden werden geopend om tot her stel en vernieuwing van den rechtsstaat en een betere sa menleving te geraken. Des te meer ontstelt ons de ervaring, dat breede kringen van ons volk zijn aangegrepen door een genotzucht, die ver klaard moet worden als een uiting van een bijkans bar- baarsche ondankbaarheid. Zgn wij nu al vergeten, uit welke geestelijke en zedelijke dienst baarheid wij werden bevrijd en voor welke verschrikkingen wij werden bewaard In- plaats van het brood en het licht, het leven en het lichaam, de arbeid en de schoonheid eerbiedig terug te ontvangen als even zoo vele wonderen, Saan velen, ook van de ltin- eren der kerk, daarmee om op een eigenmachtige wijze. Dit schandelijk vergeten vindt ztin oorzaak hierin, dat het onmogelijk is, de welda den, die wij verkregen als gaven van Gods genade te zien, indien wij niet van harte met de gemeente mede Delij- den: Gode zij dank voor Zijn onuitsprekelijke Gave! Onbe grijpelijk en onuitputtelijk is het heil. dat wH op dit heilit? feest vieren: Christus' kom3t en tegenwoordigheid in deze onze wereld. Alleen in het licht van de onuitsprekelijke gave. die Christus zelve is. verschenen de goede dingen der aarde, die ons gelaten of hergeven werden, als teekenen van Gods gunst en geduld. Wh' roenen een ieder, die ons hoort, maar allereerst ieder belijdend lid der Kerk per- soonliik op, zich te bekeeren van deze grove ondankbaar heid en zich in dezen kersttijd oonieuw te wenden tot den Heiland der wereld, tot den Koning der aarde. Jezus Christus heeft onze menschelijke natuur aangeno men en onzen menschelijken tijd geheiligd, opdat wij in Hem blijde zouden rijn met het leven. Hij heeft met ziel en lichaam onze vernedering gedeeld, opdat wij met ziel en lichaam zouden deel hebben aan Ziin heerlijkheid. Gij weet de genade van orfzen Heere Jezus Christus, dat Htj om uwentwil is arm geworden, daar Hij rijk was, ondat gij door Zijn armoede zoudt rijk worden. Dat dan allen die ZNn ver schijning hebben liefeehad. hun lichamen stellen tot een heilige, levende en Gode wel- behagelijke offerande. Dan zullen wij niet licht meenen tekort te komen, maar veel eer vreezen. tekort te schie ten in den heiligen arbeid van den lof Gods, om geene van Zijn weldaden te vergeten en om al Zijn werken te vertel len. Want het is ons genoeg dat wfl den voorgaanden tijd des levens der heidenen-wil volbracht hebben; het gaat er om, nu niet meer naar de be geerlijkheden der menschen. maar naar den wil van God den tjjd, die nog rest, te leven". Nieuws In een notedop De door de Duitschers weggevoerde ..Drechtdijk" van de H.A.L. is uit Kiel naar Rot terdam teruggesleept. Het schip zal bij Wilton gerepa reerd worden. Dinsdagmorgen hebben H.M. de Koningin. Prinses Ju liana en Prins Bernhard in de oude Ned. Herv. kerk te Soest den kerkdienst bijge woond, waarin voorging ds. J. L van Schalk. Een uit Amerikanen, En- gelschen en Franschen be staande missie zal toezicht moeten uitoefenen op de a.s. verkiezingen in Griekenland, dat deze op waarlijk democra tische wijze plaats vinden; de Sovjet-Unie heeft geweigerd rich in deze missie te doen vertegenwoordigen Er wordt gevreesd dat een algemeene staking in Grieken land zal worden afgekondigd. Schout-bij-nacht Sjigama- toesakaibara, Japansch com mandant op het eiland Wake tijdens de Japansche bezetting is met zijn plaatvervanger, Soitsji Tachbana veroordeeld tot den dood door ophanging wegens het executeeren van 98 employé's van de Pan-Ameri can Airways op 7 Oct 1943. Radio Moskou meldt, dat volgens een bericht van Tass, Franco bezig is met het vor men van een „Sociaal Christe lijke Partij", welke de rugge- graat van rijn regime moet worden. Libanon heeft 5000 Po len toestemming verleend zich in dat land te vestigen. Het Wereldgebeuren De Fransche franc gestabiliseerd. Geen kabinetscrisis in Iran. Zelden zal er een Kerstmis geweest zgn. waarin een zoo groote politieke activiteit is ten toon gespreid als die van 1945. Het brandpunt was de Moskousche conferentie. De drie groote mogendheden be reikten overeenstemming en zullen Frankrijk en China uitnoodigen met haar tot een accoord te geraken inza ke een te volgen procedure betreffende de voorbereiding van vredesverdragen. Slechts zg, die de wapenstilstandsver dragen hebben onderteekend, zullen hun handteekening plaatsen onder de vredesver dragen. Nederland behoort hierbij. Alle groote mogend heden, met uitzondering van China zullen aan het opstel len van het verdrag met Italië medewerken. Finland zal bij de onderhandelingen slechts tegenover Groot Brittannië en Rusland staan. Men verwacht ook overeenstemming inzake het probleem van en de con trole over de atoomenergie- Te Londen zal een zitting van een raad van ministers van buitenlandsche zaken gehou den worden. Na voorbereiden de werkzaamheden zal de raad op 10 Januari een conferentie der Vereenigde Volkeren bij eenroepen voor de bespreking van de vredesvoorwaarden met Italië, Roemenië, Bulgarije en Finland. De verdragen worden van kracht onmiddellijk na onderteekening. Uit het feit, dat Stalin een groot diner aan geboden heeft aan Bes'in en Byrnes en hen hartelijk heeft ontvangen, mag geconcludeerd worden, dat de aanvankelijke verkoeling blijkbaar tot het verleden behoort. De koers van den Franschen franc is vastgesteld op 119.1 franc tegen een dollar en 480 francs tegen een pond ster ling. Londen en Washington reageerden gunstig op dit be richt. Het schijnt, dat de onder linge verdeeldheid van China spoedig beëindigd zal zijn en ook dit land eindelijk eens vrede zal krijgen. Reuter meld de, dat de communistische partij een voorstel voor on voorwaardelijke wapenstilstand zou overleggen, indien de re- geeringspartrj na een onderbre king van vijf weken de on derhandelingen officieel weer hervatte. Griekenland heeft de Yoe- goslavische republiek erkend. De afschaffing van de mo narchie heeft in omliggende landen weerklank gevonden. In de Bulgaarsche Volksver gadering eischte de commu nistenleider Dimltrof de vesti ging van een republiek. Zjjn uiteenzettingen werden met luid gejuich ontvangen. De Sovjet-Unie heeft het kiesrecht uitgebreid tot per sonen van 18 jaar. In Iran werd een kabinets crisis voorkomen door het aftreden van den minister van binnenlandsche zaken Kheli Fahiml. Htf zou een der oorzaken zjjn van de moeilijk heden in Azerbeidzjan door zjjn weigering om samen te werken met linksche en pro Russische elementen, toen de gouverneur in die provincie een autonome regeering vorm de. Om de rjj van bewijzen van den wil tot samenwerking te sluiten, zjj vermeld, dat Frankrijk en China het eens geworden zjjn over het be wind in Noord Indo China. Voor het eerst sinds het einde van den oorlog met Japan staat geheel Indo-China weer onder Fransch bewind. Herplaatsing gedemo- blllseerden marine personeel. Hoewel omtrent het tijd stip van demobilisatie over de geheele lijn nog geen beslis sing kan worden genomen, heeft de minister van ma rine reeds een commissie ge ïnstalleerd voor herplaatsing van gedemobiliseerd marine personeel, event, na herscho ling of omscholing, in voor hen passende werkkringen. De me dewerking der daarvoor in aanmerking komende onderne mingen wordt ingeroepen. Na dere inlichtingen verstrekt het bureau der commissie, Kneuterdijk 8, Den Haag, ten kern tore van het Centraal Soc. Werkgevers-Verbond. Zwitserland stuurt 10-000 tor. voedsel, kleeding. medicijnen en speelgoed naar Zuid-Duitschlafid ter verdeeling onder de gezinnen van vroegere concentratiekampbewoners. De Indische kwestie Auto van Sjahrir beschoten. Woensdagochtend zjjn de minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, de minister v. Overzeesche gebiedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Logeman, de luit. gouv. generaal dr. H. van Mook en de minister mr. J. H. van Roijen, die minister van Kleffens wegens ziekte vervangt, pér vliegtuig in En geland aangekomen voor het voeren van besprekingen met de Britsche regeering over den toestand in Indië. De besprekingen zullen van daag beginnen. DE AMERIKAANSCHE VERKLARING. De belangrijke Amerikaan sche regeeringsverklaring zet uiteen, dat namens de geal lieerden admiraal Mountbatten de verantwoordelijkheid is op gedragen om: le. de Japansche overgave In Ned. Indië te aanvaarden; 2e. de Japanners te ontwa penen en uit Indië te ver wijderen; 3e. de overgave van Ja pansch krjjgsmateriaal te ver zekeren; 4e. de geallieerde krijgsge-, vangenen te bevrijden en voor zooveel noodig te repatrieeren 5e. de veiligheid van meer dan 100.000 geïnterneerden te verzekeren. Deze verklaring heeft ver helderend gewerkt, zoo wordt in een regeeringstoelichting gezegd. Thans is eindeljjk dui delijk geworden, welke op dracht de Engelsche troepen uitdrukkelijk hebben gekregen. De Nederlandsche regeering zal zoo spoedig mogelijk trachten de taak der Britten over te nemen. Naar regeling met de Indonesische leiders wordt gestreefd. In een interview verklaarde de lult, gouv. generaal, dr. H. J. van Mook, o.m-, dat geen vergoelijkende houding tegen over de excessen wordt aan genomen. In een rustiger sta dium zullen wtf meer kunnen verwachten van het contact tusschen de uit Nederland uitgezonden Indonesiërs en de republikeinen. Er is nimmer sprake geweest van het terug trekken der inheemsche solda ten van het K.NJ.L. van het eiland Java. Zjj verrichten nog steeds hun bewakingsdiensten bij de kampen. INCIDENT MET SJAHRIR. Volgens het „republikein- sche" ministerie van voorlich ting Is gistermiddag een mis lukte moordaanslag op Sjahrir gepleegd. De aanslag zou door een Indo-Europeaan in Neder landsche uniform gepleegd rijn, toen Sjahrir in zijn auto reed- De kogels ketsten af op den motorkap- Volgens een gezaghebbende Britsche bron echter, was er een auto-aanrijding die ruzie veroorzaakte tusschen Ambon, neesche soldaten van het Ned. Ind. leger en een of andere te genpartij- Toen Sjahrir langs reed. heeft een der Ambonnee sche soldaten erop los gesla gen, De Ambonneesche sol- daat die met drie anderen en een meisje in zijn auto zat. is daarna naar Sjahriris auto ge reden en de reeds gemelde ge beurtenissen hebben plaats ge vonden- Op een desbetreffende vraag verklaarde Sjahrir: „Ik geloof niet dat zij wisten wie ik was." De Britsche militaire politie heeft de vier mannelijke daders gearresteerd- Men is van mee ning dat Sjahrir het slachtof fer werd van een poging tot autodiefstal- In Buitenzorg duurden de schietpartijen voort. In Ban doeng is het vrij rustig. De In donesiërs trokken naar het O- der stad terug- Door toedoen der Britten werden 73 Neder landsche gijzelaars losgelaten De „Nieuw Amsterdam", met repatrieerenden aan boord, is Port Said gepasseerd. Kreken blijven wellicht bestaan. Naarmate de droogmaking van Walcheren voortgang vindt, gaan de toekomstproble men, die zich voor ons eiland voordoen, steeds meer de pu blieke belangstelling vragen. Hoe zal ons mooie Walcheren, eenmaal „de tuin van Zee land", dat op het gebied van natuurschoon een weiklinken den naam had tot ver over de landsgrenzen, weer tot nieu wen bloei komen? Het stemt tot voldoening te kunnen ervaren dat door de bevoegde instanties hieraan ruime aandacht wordt ge schonken en reeds grootsche plannen zijn ontworpen, hoe wel met de verwezenlgking hiervan ongetwijfeld, vele, vele jaren gemoeid zullen zijn Wat de indeeling van het landschap betreft, zal getracht moeten worden een compro mis te vinden tusschen den landbouw, die een rechtlijnige indeeling vraagt en het land- schapsschoon, dat meer pit toresk dient te zijn. Bij al wat er verloren ging, is er gelukkig toch nog veel schoons behouden gebleven. We hebben nog de duinen en de schilderachtige dorpsker nen en het zal daarom zaak zijn het nieuwe landschap hierbij aan te passen. De commissie die de plan nen voor de toekomst van Walcheren bestudeert, stelt ook den eisch van verschillen de boschcomplexen, niet alleen langs de duinen van Vlissin gen tot Westkapelle, doch ook in het midden van het eiland. Bij het herstel van de buitenplaatsen, waarvan de bosschages geheel werden verwoest, zal overheidssteun onontbeerlijk rijn, hetgeen ook bij de ruilverkaveling het ge val zal moeten zijn. Tengevolge van de dijk doorbraken zijn er ook ver schillende kreken ontstaan, sommigen kilometers groot- Het dlchtspuiten zou groote kosten met zich meebrengen, terwijl de verkregen grond van slechte kwaliteit zou zijn. Er wordt daarom overwogen deze kreken dienstbaar te maken aan de recreatie. In de omgeving is veel zandgrond ontstaan, die men voor bosch- bouw zou willen bestemmen. Zou dit plan worden uitge voerd, dan krggt Walcheren verschillende boschrgke meer tjes, die ongetwijfeld veel zul len bijdragen tot verfraaiing van het landschap $n voor recreatiedoeleinden, tw. zwem- en watersport, bruik baar zullen zijn. AANLEG VAN NIEUWE WEGEN. De in voorbereiding zijnde ruilverkaveling zal ook den aanleg van verschillende nieu we wegen met zich meebren- fen. Het ligt in de bedoeling e wegen zooveel mogelijk, met het oog op het plaatse lijke en toeristische karakter van de wegen, door de dorps kernen te leiden. Tusschen Middelburg en het badcen- trum Domburg wil men echter een grooten weg aanleggen. Voor Westkapelle, Zoute- lande. Domburg en Biggeker- ke zijn reeds uitgewerkte we deropbouwplannen gereed. Domburg is voorbestemd een rustige, moderne familiebad plaats van internationaal for maat te worden, waartoe men groote hotels wil doen bou wen. De geheele kuststrook tusschen Vlissingen en West kapelle zal voor ontspannings doeleinden worden ingericht. Behalve de reeds bestaande golflinks te Domburg, wil men deze ook in de omgeving van Vlissingen trachten aan te leggen. EEN LANDVERBINDING MET DE BEVELANDEN? Voorts wordt overwogen het vliegveld van Vlissingen te verplaatsen naar een ander terrein, waarvoor gedacht wordt aan de schorren van het N. Sloe. Zouden deze plan nen verwerkelijkt kunnen wor den, dan zal men door af damming van de Zandkreek Walcheren ook met Zuid- en Noord-Beveland kunnen ver binden. Bovendien zouden op deze wijjze nog ongeveer 3000 ha. landbouwgrond gewonnen kunnen worden, hetgeen weer van groot belang zou zijn, in verband met de in een on langs gepubliceerd artikel ge noemde plannen tot vergroo ting van de landbouwbedrijven op Walcheren tot op zijn minst 10 ha., waardoor er voor vele boeren geen plaats meer zou zijn. Het behoeft geen betoog, dat al deze toekomstplannen die wij hier slechts in het kort aanstipten, zeer groote financieele offers zullen ver gen. Alleen de herverkaveling reeds zal zeer veel geld kos ten. De boeren krijgen hun bedrijf in een beteren staat terug- De autoriteiten ver wachten een 25 hoogere op brengst. Voor de wegbeplan- ting zullen honderdduizenden boomen en heesters noodig zijn. Zeer vele huizen en boer derijen moeten worden hersteld en het zal daarom nog wel iaren duren, eer de laatste sporen van den oorlog uitge- wischt zullen zijn. BELGEN LIJDEN ZWARE NEDERLAAG Gedurfd initiatief met succes bekroond. „Vijf en veertig jaar zijn de Nederlandsche dammers op ons voor", aldus vertelde ons de aan het Yerseksche interna tionale damtournooi deelne mende Belg A. v- d- Berghe. „De klassieke speelwijze wordt niet gevolgd ene er worden zet ten gedaan, die wij in 't geheel wn niet weten wat wij moeten doen Springer, P. Roosenburg enz- zijn geen dammers, het zijn artisten! Het eenige wat ik men! Wij Belgen zijn Iets gehan dicapt door de lange reis en het feit, dat bij ons op de witte en hier op de zwarte velden gespeeld wordt, maar ik weet, dat ook, al werd op de witte velden gespeeld, wij zouden verliezen. De orga nisatie van dit tournooi is su bliem en wordt zelfs door de groote steden niet geëvenaard! Een beter compliment kan moeilijk gedaan zijn aan de organisatoren van het tour nooi, dat gehouden werd in de gezellige, feestelijk met vlag gen en kerstgroen versierde zaal van café-restaurant Nol et te Yerseke en aan de dammers, -die deelnamen. Op Eersten Kerstdag werd dit damfeest geopend door mr. M. Vlaming, voorzitter van het plaatselijk eere-comité. Vervolgens spraken nog de heeren P. de Koeyer, wnd. burgemeester van Yerseke en J. Blom, voorzitter van het organisatiecomité. De heeren F. Damoiseau, voorzitter van den Belgischen Dambond en A. v. d. Berghe van „Le Damier Mosan" te Luik, uitten hun bewondering, dat Yerseke zooiets aangedurfd had en verklaarden, dat zy Belgen, zich heel klein voelden bij een dergelijke prestatie! Een uit daging voor den Ned. Dam bond noemde de heer W. H. Lieve, secretaris van dezen bond, het tournooi. Spr. had groote bewondering voor het initiatief der Yerseksche Dam club. De heer P. Streefkerk sprak namens de damvereeniging ,Het Oosten" te Rotterdam- Nergens in Holland, aldus spr., zal men een gastvrijheid vinden als hier in Yerseke, waar meer dan 30 dammers zijn ondergebracht by particu lieren. In 1946 zal „Het Oos ten" de dammers van Yerseke uitnoodigen voor een wed strijd en trachten zich te re vancheeren voor het hier ge boden onthaal. Vervolgens deed de heer P. Koeyer den openingszet in de party J. Blom (Yerseke) tegen Vaessen (België), waar mee den spelers aan de 32 borden van eere-groepen, hoofd-, eerste-, tweede en derde klassers, alsmede aan de 10 borden van de junioren klasse het sein gegeven werd om den vriendschappeUjken stryd te openen. De eerste dag eindigde met een zware ne derlaag voor de Belgen, die geen enkele party wonnen. Een fraai succes behaalde J. Blom (Yerseke) door den kampioen van België, Vaes sen, te verslaan. Belangrijk waren voorts de partijen H. Kinneginmr. P. Roosenburg 02 en SpringerDamoiseau 20- Tweede Kerstdag bracht den Belgen het eerste succes, toen dps ochtends J. Demes- macker won van J. Sinke (Goes). Des middags konden rij het niet verder brengen dan de verovering van een punt door de remise door Da moiseau tegen P. J. v. Bulck (Terneuzen) behaald. M. F. de Jonge (Middelburg), J. J. Kaan (Terneuzen) en P. Roozenburg rekenden af resp met v. d. Berghe, Demesmac- ker en Vaessen. De Belgen hebben dus slechts magere resultaten behaald in dit sterk bezette tournooi. Sprin ger (Amsterdam). P. Roosen burg (R'dam) en Gordyn( Den Haag) bleven ongeslagen. De leiding van de wedstrij den was in handen van de heeren P. Hoogstrate (Yerse ke) en P. Streefkerk (Ussel- monde). Zij vervulden hun moeilgke taak met toewyding en voor een niet gering ge deelte is het aan hen te dan ken, dat dit tournooi zoo goed geslaagd is. Zoo groot was de belang stelling voor dit tournooi, dat op Eersten Kerstdag velen met toegelaten konden wor den. Ook Tweeden Kerstdag waren er vele damliefhebbers. Na afloop der partyen ver- eenigden de deelnemers zich aan een oester- en mosseldiner. Fraaie prijzen werden des avonds uitgereikt, waarna tot vier uur gedanst werd. Voor de uitslagen venrijzen wy naar de sportrubriek. Principieele uitspraak. Inzake verbreking dienstbetrekking. De Groningsche rechtbank deed een principieele uitspraak in de zaak tegen een bont werker, die zonder toestem ming van het arbeidsbureau en den rijksbemiddelaar zonder geldende reden zijn dienstverband verbrak. De rechtbank oordeelde dat de man weer naar zyn firma terug moest gaan en voor eiken dag, welken hy niet zou werken, aan zgn firma 50 zou moeten betalen. Deze uitspraak is eenig in de Nederlandsche jurispruden tie. Den bontwerker staat nog hooger beroep open. GENERAAL PATTON BEGRAVEN. Generaal George Patton, tijdens den oorlog bevelheb ber van het 3e Am. leger, is met alle militaire eer op de Amerikaansche militaire be graafplaats te Hamm by Lu xemburg ter aarde besteld. Binnenkort regeling radiovraagstuk. In een vergadering van den N.V.B. te Groningen heeft de minister van O., K. en W., prof. dr. G. v- a, Leeuw, een rede uitgesproken, waarin hij ook het radiovraagstuk be sprak. Binnenkort zal een noodwet, ter regeling van deze materie, door het nood- parlement behandeld moeten worden, in afwachting van de definitieve wet, door het defi nitieve parlement te behande len. Een commissie tot reorgani satie van het hooger onder- wgs is ook spoedig te ver wachten. De minister zal ook zgn uiterste best doen naar verbetering van de onderwg- zerssalarissen te streven. De radio-omroep kan niet op het M.G. blgven drijven tot na de verkiezingen. Met 1 Jan. gaat het M G. nu absoluut weg- ZEEUWSCH PILOOT HEEFT VLIEGONGEVAL. De bekende Zeeuwsche pi loot A. van der Poest Clement is. terwyi hy met een militaire opdracht op weg was, boven het Teutoburgerwoud in Duitschland, tengevolge van den mist, tegen een berg ge vlogen. Het vliegtuig werd vernield. De piloot, die er met verwondingen afkwam, is in Den Haag opgenomen. Zyn toestand is redelgk wel. Gedurende de Kerstdagen heeft men op de tentoonstel ling „Behouden Schoonheid" te Middelburg meer dan 1100 bezoekers genoteerd. Het bestuur van het Gast huis te Goes stelt het gemeen tebestuur voor de functie van geneesheer-directeur in te voeren en als zoodanig te be noemen den heer J. F. O- Huese, chirurg te Goes- Tot bestuurslid van het Alg ziekenfonds voor Z. en N. Be veland is in de vac-, ontstaan door het vertrek van dr. J. M. Planteydt te Goes, benoemd de heer J- F. O. Huese, chirurg te Goes- De vereeniging „Zeelandia" te Goes hield tridena de Kerst dagen een konijnen- en pluim veetentoonstelling in het Vei lingsgebouw. Een 450-tal ko nijnen en een 100-tal kippen en enkele eenden uit verschil lende deelen der provincie werden geëxposeerd. Voor de liefhebbers was er veel te ge nieten. In de „Prins van Oranje" te Goes werden de aan Beve land toegewezen 9 koppels Engelsche kweekpostduiven tentoongesteld. De dieren mo gen ongetwyfeld een aanwinst voor de duivensport in ons ge west genoemd worden. Tot ouderlingen van de Herv gem. te Goes zgn gekozen de heeren M. B. de Munck Czn-, W- Barendse en J- Vleugel. Tot diaken werd herkozen de heer K. T. Bakker en gekozen de heeren L- J. de Jongh en J. M. Verhoeks. Betaal niet te veel. Het Direetoraat-Qeneraa voor de Prijzen deelt mede. dat een aanvullende bepaling is gemaakt op de Jongste be schikking voor bloemprijzen. Daarin was de prijs der bloemstukken geheel vrij gela ten. Later Is bepaald dat deze prijs niet hooger mag zijn dan de gezamenlijke prijs voor de daarin verwerkte bloemen, ver meerderd met 100 voor het aanklecden en opmaken. Te 's Heer Abtskcrko werd op initiatief van enkele inwo ners een bgeenkomst van de Ned. Volksbeweging belegd, met als spreker de heer A. van Uxem. Na afloop van een uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten tot het oprich ten van een plaatselgke af- aeeling. Ook de klok van den toren te 's-Gravenpolder is behouden febleven. De klok is met an- ere klokken by vervoer per schip naar Duitschland, op het IJsselmeer bg Urk in de diepte verdwenen. De klokken konden worden opgehaald en thans is die van 's Gravenpolder ook te Goes aangekomen en zal naar de gemeente worden terugge bracht In de Ned. Herv. kerk te DriewegenOvezande zgn her kozen tot ouderling de hee ren P. Koeman en M. Som- meger en tot diaken herkozen de heeren Joh. Otte en W. MoL Te Oudelande arriveerden dezer dagen de groote en de kleine kerkklok, die door de Duitschers indertgd meegeno men waren. Velen verheugden zich er over, dat deze zeer oude klokken ze dateeren van 1577 spoedig weer in dienst zullen worden gesteld. Voor de verkiezing van 5 leden van het Kiescollege van de Ned. Herv. gem. te Yerse ke zgn de aftredende heeren J. Pikaar, D. H. van de Vrede, M. C. Eckhardt, G. Schouwenburg en P. de Regt herkozen. De collecte van het Roode Kruis „Nederland helpt Indië" bracht te Oudelande f 199,58 op. Aan de Chr. Kleuterschool „Eben Haëzer" te Yerseke is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot 2e helpster, mej. Tannie Kole. Voor het eindexamen Z.T.I. slaagden voor Waterbouw de heeren: I. Bil te Kerkwerve, J. Boonman te Heinkenszand, J. J. de Bourgraaf te Wilhel- minadorp, C. D. Catshoek te Kerkwerve, S. M. Haverhoek te Bergen op Zoom, M. J. op 't Hof te 's Heer Arendskerke (met lof), J. C. de Kater te Kortgene, W. Keiler te Mid delburg, M. van Liere te EUe- woutsdgk, J. Rus te Goes (met lof) en C. M. IJzerman te Biezelinge. TRIBUNAAL TE GOES. De 21 j. Leendert Huissen, landarbeider te Waarde, die eenigen tijd donateur van de N.S.B. was en de 27-1. landar beider Jan Weststrate, even eens uit Waarde, die in 1941 sympathiseerend lid was ge weest, verklaarden beiden ver keerd te hebben gehandeld. De 19-j. hulp in de huishou ding Adriana Zuidweg uit Hein- kenszand was in 1942 lid van den Jeugdstorm geweest. La- ter begreep zg het verkeerde hiervan en trad uit. De 41-j. grondwerker Wil lem Cornells de Jong te 's- Heerenhoek was lid of aspi rant-lid van de N.S.B.. ging in 1943 als Oostboei' naar de Oekraïne en was in 1944 voor man bg de Ocker Action. Be schuldigde zei aspirant-lid te zyn geweest en eerst niet be grepen te hebben hoe verkeerd het was naar het Oosten te gaan. Hij is echter spoedig te ruggekomen. Bg de Ocker-Ac- tion zou hg door de andere te- werkgestelden tot voorman zyn uitgeroepen. Hg staat z.i. goed bekend in het dorp. De 67-j. bakker Cornells van Halst uit Wissekerke had in een brief aan Jan Dekker in 1943 geschreven, dat de druk ker Marcusse biljetten voor de distributie drukte met een oranje rand, met het oog op een komenden verjaardag van Prinses Juliana. Voorts had v. H. veel aan Duitschers ver kocht en ging veel met hen om, gaf Nederlanders by de Duitsche politie aan, was lid van den N.V.D. en trok veel voordeel van de bezetting. Zgn 33-j. zoon Lamb. Paulus, die in tegenstelling met zgn vader, thans niet geïnterneerd is, verkocht ook veel aan de weer macht, was lid van den N.V.D., had veel omgang met Duit schers en trok voordeel uit handel met Duitschers. De vader zei den bewusten brief in drift te hebben ge schreven. Hg leverde volgens hem niet bijzonder veel aan de Duitschers en zei niet te we ten als pro-Duitsch bekend te staan. De zoon zei als zaken- min te hebben gehandeld, doch niet als iemand die met de Duitschers samenspande. Na verhoor van 2 knechts als getuige a décharge en de vrouw van den zoon, verklaar de de verdediger, mr. F. W. Adriaanse, dat van Halst Sr. een goeden naam heeft gehad, Spr. vroeg voor den vader cle mentie in verband met zijn leeftgd en voor den zoon een milde straf. Voor den vader hoopte pL dat niet het geheele vermogen verbeurd zal worden verklaard. Uitspraak in alle zaken Don derdag 3 Jan. a.s. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Zwolle ds. G. W. Korevaar te Goes. Doopsgez. Broederschap. Aan genomen naar Grijpskerk- Noordhorn, dr- S. S. Smeding, wnd. burgemeester van Goede reede. Ds- T. J. v. Oostrom Soede-1 Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 66 jaar overle den ds. T. J. van Oostrom Soe- de, oud-hoofdpredikant van de Prot. kerk In Ned.-Indië, waar hy vele jaren een zeer voor aanstaande plaats heeft inge nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3