PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Inflatiegevaar afgewend Regeling der herstelbetalingen Aan den vooravond der besprekingen te Londen. Spoedig terugtrekken der Britsche troepen? WETSONTWERP TOT WIJZIGING DER KIESWET. Waarom Confectie-industrie Walcheren wil verlaten. Uit de provincie. Hoofdredacteur O- Batltntljn (act redactioneele medewerking van dr. W. tl. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van dc Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooit te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Maandag 24 Dec. 1945 ISSe Jaargang Nummer 219 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weck. f 3-20 per kwartaal, franco per post. ƒ3.45 per Losse nummers 5 cent. ADVEK TENTIEPR1JS 12 cent per mm-. minimum per advertentie t 2—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924- Goes Turlkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedlepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant1_Middelburg, Het Wereldgebeuren De zetel der Vereenigde Volkeren in het Oosten der Vereenigde Staten Duitsche industrie'ele basis practisch onaangetast. Franco probeert democratisch te worden. Op de Parysehe conferentie over de door Duitschland te presteei'en schadevergoedin gen is een indeeling van de voor vergoedingsprestatie be schikbare objecten in twee categorieën vastgesteld. Onder de eerste vallen alle Duitsche bezittingen en het geen de huidige Duitsche pro ductie oplevert. Onder de twee de valt de geheele industrieele en andere outillage in Duitsch land, w.o. ook de schepen voor binnenlandsch verkeer. Voor Nederland Is liet te ontvangen percentage vastge steld op resp. 3.9 en 5.6. De percentages voor andere landen zijn o.a.: Ver. Staten 28 en ll.S; Groot-Brittannië 28 en 27.8; Frankrijk 16 en 22.8; België 2.7 en 4.5; Canada 3.5 en 1.5. Griekenland weigert de over eenkomst te teekenen, omdat het deaan dit land toegewe zen herstelbetalingen onvol doende en onrechtvaardig acht. In tegenstelling tot 1914 '18 heeft de conferentie de lijn gevolgd geen totaalbedrag van tevoren vast te stellen, noch een bepaalden termijn of einde van de betalingen, geen vergoedingen in buiten- landsche valuta, maar alleen in beschikbare waarden nadien door middel van het productieoverschot toe te staan. Tot op heden zijn de resul taten der conferentie te Mos kou volgens Amerikaansche kringen positief. Radio Co lumbia weet te melden, dat op verscheidene punten reeds overeenstemming ls bereikt. Het probleem van de atoom bom is tot nu toe het belang rijkste punt van bespreking geweest. Er wordt verwacht, dat de Sovjet-Unie geen be zwaar zal maken tegen het denkbeeld van de instelling van een commissie voor atoom energie in verband met de Organisatie van de Vereenigde Volkeren. Bevin en Byrnes zullen wel tot na Kerstmis in Moskou blijven. De zetel van de Wereldorga nisatie van de Vereenigde Volkeren zal in het Oosten van de Vereenigde Staten worden gekozen. Twee derden van de leden, waaronder Nederland, stem den voor het Oosten. Een waarschuwend geluid liet de Amerikaansche 'direc teur van het Amerikaansche bureau voor buitenlandsch eco nomisch beheer, afd. vijande lijk bezit, nooren ta.v. Duitschland. Volgens hem is de industrieele basis voor zijn agressie practisch gesproken onaangetast. De Duitsche ont wapening moet voorrang heb ben boven elke aiidere poli tiek voor de behandeling van Duitschland. De geheele indus trieele organisatie, die direct of indirect voor een Duitsche oorlogsvoering van belang zou zijn moet naar andere landen worden overgebracht. De Britten hebben in him zóne de rechtstreeksche con trole op 225 steenkoolmijnen op zich genomen. Men hoopt hierdoor spoedig de productie tot het voor-oorlogsche ge middelde van 140 millioen ton per jaar op te voeren. De steenkoolmijnen van het Saargebied zijn onder Fransch toezicht geplaatst. Franco probeert op een weinig bevredigende manier Spanje meer democratisch te maken. Tegen Maart a.s. zijn er ge- meenteraads-verkiezingen uit geschreven en de rechtstreek sche contróle van de Falan- gisten op de pers is opgehe ven. Van de rond 100.000 Duitschei-s in Spanje zullen de verdachten aan de gealli eerden worden overgeleverd. Een wet is uitgevaardigd, waarbij landerijen van groot grondbezitters onder de ooe- ren verdeeld, worden. De eige naars zullen schadeloos ge-, steld worden. De Ver. Staten en Engeland hebben de nieuwe Zuid-Slavi sche republiek erkend, hoewel De pakjes yoor de Oost. Pakjes voor den luchtdienst AmsterdamBatavia zullen thans als aangeteekende stuk ken worden behandeld en kun nen slechts worden verzonden naar Java en Sumatra, indien bestemd voor Batavia, Ban doeng, Semarang, Soerabaja, Padang, Palembang en Medan. Brieven en briefkaarten zullen voorloopig nog niet kunnen worden aangeteekend- Corres pondentie voor andere bestem mingen dan de bovengenoemde, is aan groote vertraging on derhevig. zij het niet met de politiek van Tito eens zijn. De nieuwe Oostenryksche bondskanselier Figl, vroeg in zijn eerste toespraak tot net parlement om terugkeer van Zuid Tirol en geheel Carinthië tot Oostenrijk. Hij drong aan op vermindering der be zettingstroepen. Oostenrijks herstel wordt in niet geringe mate geremd door de groote bezettingslegers, voorname lijk Russische en het valt dus te begrgpen, dat Figl het Amerikaansche voorstel om deze troepen terug te trekken in gunstigen zin ondersteunt. Gezien de afwijzende houding der Russen zal vervulling van zgn wensch nog wel even op zich laten wachten. Horloges voor vier eminente staatslieden Inwoners van Genève zullen aan Churchill, Truman, Stalin cn de Gaulle een gouden hor loge aanbieden De horloges lullen den tijd" In de meeste hoofdsteden van de wereld aangeven. De wijzerplaat van Churchill's horloge vertoont 'n afbeelding van St. George, die den draak doodt, waarbij de uurwijzer den vorm van een drietand heeft. Truman's horloge geeft het Vrijheidsbeeld met de uurwij zers in den vorm van olijf takken te zien- De oorlogsinspanningen van de Sovjet-Unie worden ge symboliseerd door een ar beider voor een hevig bran dende fabriek in Stalingrad- Het horloge van de Gaulle vertoont een afbeelding van Jeanne d'Arc. die het Lotha- ringschc Kruis op het uur der bevrijding op de Fransche cust plant. Ter nagedachtenis van Roo. sevelt heeft een kunstenaar een gouden klok, welke een voorstelling geeft van het Vrijheidsbeeld met Europa in zuur en vlam, vervaardigd- CEMENT GEEN BON ARTIKEL MEER. Van 1 Jan. a.s. af mag ce ment, uitgezonderd aluminium- cement, o.m. afgeleverd wor den voor direct verbruik voor goedgekeurde bouwwerken en voorbouwwerken beneden 500, waarvoor geen gem. bouwvergunning noodig is. Voorts onder bepaalde voor waarden, voor verbruik in de betonwaren-industrie. Geleide lik wil men alle bouwmate rialen weer zooveel mogelgk vry maken. DE TOESTAND IN 1NDIË, Gespannen toestand in Kramat-district. Minister-president Scher- merhorn en de luit-gouver- neur-generaal van Mook gaan deze week naar Londen. Wel ingelichte kringen aldaar ver wachten, dat Attlee zal me- dedeelen, dat het een Britsch belang is haar troepen uit Ned. Indië terug te trekken, zoodra de veiligheid der ge- interneerden verzekerd is. Waarschijnlijk zal aangedron gen worden op onderhandelin gen met de Indonesische lei ders, ten einde overeenstem ming te bereiken. NEDERLAND ANTWOORDT AMERIKA. In antwoord op de verkla ring van het departement van staat der Ver. Staten heeft de Nederlandsche regeering aan gedrongen, dat South East Asia Command het Japansche leger zal ontwapenen en eva- cueeren, zich in bezit zal stel len van de Japansche wape nen en de krijgsgevangenen en geïnterneerden in veiligheid zal brengen. De Nederlandsche regeering wenscht vurig in gemeenschappelijk overleg met de Indonesiërs een vreedzame oplossing te vinden. De besprekingen met de Indonesische leiders zijn niet onderbroken en zij zijn gericht door welomlijnde plannen, die in overeenstemming zijn met de beginselen van het hand vest der Vereenigde Volkeren. Ook de Nederlandsche re geering is bezield door den uitsluitenden wensch om een voor alle betrokkenen bevre digende regeling te kunnen bereiken. Dr. van Mook heeft een onderhoud gehad met een achttal vertegenwoordigers van de voornaamste Indonesi sche vereenigingen hier te lande. De delegaties vonden het onderhoud „bevredigend" Onder de Indonesiërs is een groeiende wensch voor een in terventie van de Vereenigde Volkeren. Twee nieuwe partijen zgn opgericht, te weten een Indo nesische party met linksch- nationale tendenties te Djok jakarta en de „Serindo" te Batavia, die deel uitmaakt van de socialistische groepee ringen. DE EVACUATIE DER JAPANNERS. In principe hebben de repu blikeinen zich bereid verklaard samen te werken by de eva cuatie van de geall. krijgsge vangenen en geïnterneerden en de 25.000 Japanners uit Mid den en Oost-Java. Het initia tief voor deze besprekingen is door het Britsche hoofdkw&r. tter genomen. Thans wordt weer medege deeld dat op de conferentie te Singapore geen besluiten ge nomen zgn betreffende de te volgen gedragslgn. An dersluidende mededeelingen be rustten op een vergissing. GEVECHTEN DUREN VOORT. Verscheidene duizenden ln Amerika geoefende Ned. mari niers zgn met de „Noordam" te Singapore aangekomen. In het Kramatdistrict te Batavia hebben extremisten een aanval op een Roode Kruis-hospitaal ondernomen. Na een gevecht van een uur werden de aanvallen afgesla gen. In de laatste 3 dagen zgn bg gevechten in dit district 8 dooden en 9 gewonden geval len. Er is nu een gespannen toestand ontstaan die geleid heeft tot het afkondigen van speciale bepalingen. Ten O. van Semarang zyn de Britsche troepey verder doorgedrongen met hulp van vloot en artillerie, waarbij vry hevigen tegenstand werd onder- Binnenkort luchtdienst New York Amsterdam? De American Overseas Air lines is, volgens Reuter voor nemens een wekelgkschen dienst te openen van New York op Amsterdam en Berlgn. In de 1ste week van Januari zou een proefvlucht worden ge maakt. By de KL.M- is even wel nog niets bekend. Begin Febr. zou ook een dienst van New York op Kopenhagen en Stockholm worden geopend. Verlaging kiesgerechtigden leeftijd. Stem plicht moet vervallen. Maatregelen voor evacuees. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het door de regee ring toegezegde wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, alsmede bijzondere voorzieningen met het °°S op de in 1946 te hou den verkiezingen. In het „blijvend gedeelte" wordt voorgesteld den lëeftyd voor het actief kiesrecht tot 23 jaar te verlagen, daar tij dens de bezetting gebleken is dat velen van de 23- tot 25- jarigen de eischen van het staatsburgerschap verstaan. Ook is in de leemte voorzien dat bg volmacht stemmen alleen is toegestaan aan de vrouw die gehuwd is „met een kiezer". Voorgesteld wordt de leden en plv. leden van het hoofdstem bureau voor verkiezing raads leden door B. en W. en niet door den raad te doen geschie den. De verdere wijzigingen be oogen den stemplicht te doen vervallen. Verwacht wordt dat het politieke verantwoordelgk- heidsbesef van het Ned. volk van dien aard is, dat ook zon der dwang aan de verkiezingen wordt deelgenomen- In de .tijdelijke afdeeling" van het wetsontwerp wordt voorgesteld de voor de verkie zingen in de onderscheidene wetten gestelde termynen zoo veel mogeüjk te bekorten, op. dat de vertegenwoordigende lichamen spoedig tot stand zullen kunnen komen. Maatre gelen zyn getroffen om ook militairen en zeelieden buiten 's rijks grenr vertoevende, te laten stemmen voor de Tweed.' Kamer. Daar velen door woningnood nog geëvacueerd zy'n, doch de banden met hun oorspronkelg- ke gemeente nog niet hebben verbroken, wordt bet wensche- Igk geacht dat zij, Indien zy dit wenschen. voor de verkie zing van den gemeenteraad, hun stem in de oude gemeente uitbrengen i-P-v. in de vlucht oordgemeente. Ook is het pas sief kiesrecht voor den raad der oorspronkelgke gemeente aan deze personen toegekend. Voor de verkiezingen voor de Prov. Staten wordt een ana loge regeling voorgesteld. Om de raadsverkiezingen niet gelgk met die voor de Ka mer en de Prov. Staten te hou den, wordt voorgesteld den dag der candidaatstelling voor raadsleden vast te stellen op den tweeden Dinsdag van Juni 1946. De regeering wil bevorderen dat de stemming voor de Twee de Kamer en de Prov- Staten, indien eenigszins mogelijk, op één dag plaats vindt. Om te voorkomen dat over 4 jaar op. nieuw de verschillende verkie zingen in hetzelfde jaar plaats vinden, wordt voorgesteld den zittingsduur van de thans te verkiezen gemeenteraden te verkorten tot 3 jaar. Een zelf de voorziening zal getroffen moeten worden voor de thans te verkiezen Prov. Staten, na dat de Grondwet hiertoe zal zgn gewijzigd. vonden. In Bandoeng schijnt de toestand rustig te zyn, ter wijl in Soerabaja het normale leven terugkeert. De evacuatie van uit Se marang wordt voortgezet Te Medan op Sumatra zgn ook weer 1000 personen samenge bracht. Rantsoenbonnen reparatie schoenen. Met ingang van 15 Dee. zyn rantsoenbonnen met opdruk „AA 1 rantsoen" in gebruik genomen voor het doen repa- reeren van schoenen. Hier voor komen in aanmerking groote instellingen en bedrg- ven, waar de werkzaamheden het noodzakelgk maken, dat het personeel veelvuldiger schoenen kan doen reparee- ren. Aanvragen indienen by het rijksbureau voor hinden en leder te Amsterdam. Het heeft voor het publiek geen zin aanvragen in te dienen. Schoenherstellers moeten deze bonnen tezamen met de bon nen der lederkaart by een le derhandelaar inleveren, die ze bg den distributiedienst moe ten inleveren. Enkele glassoorten vrij. Met ingang van 1 Jan. ko men nieuwe bonnen voor ver schillende soorten vlakglas (vensterglas, spiegelglas, tuin dersglas). Alle bestaande bon nen verliezen dan hun geldig heid- Enkele glassoorten worden vrijgegeven, zooals o.m. mat glas, gekleurd glas. alle glas soorten dikker dan 10 mm., seinglas. etc. Import van deze vrge glassoorten zal echter voorloopig vrijwel niet plaats hebben- Voorts zullen alle soorten substitute-glas nA 1 Jan. a.s. buiten de distributie vallen, evenals strooken ven ster- en spiegelglas met een breedte van resp. 15 en 21 cm. en smaller- ZEEUWSCHE INDUSTRIEPROBLEMEN. Gebrek aan werkkrachten eenige reden.' Een belangwekkende enquête en haar resultaten. Het industrie-probleem in Zeeland is een nypend pro bleem en allen, die de laatste weken kennis hebben genomen van de dreiging, dat belang rijke bedrijven, als de Zeeuw sche Confectiefabriek te Mid delburg, de fabriek der N.V. Philips-van Houten te Arne- muiden en de N.V. van Melle te Breskens, Zeeland zouden gaan verlaten, is de schrik om het hart geslagen, Meer en meer raakt men er ook in Zeeland van overtuigd, dat voor een volkomen herstel van onze zoo zwaar getroffen provincie, een industrieele op leving noodzakelgk zal zgn. Nu hier zooveel opnieuw moet worden opgebouwd, zijn de kansen om in dit opzicht iets te bereiken wellicht gunstiger dan ooit. Terecht merkte mi nister Van der Leeuw Zater dag te Middelburg op, dat Zee land voor een beslissende peri ode in zijn geschiedenis staat en het feit, dat vry wel alle ge meenten van beteekenis in hun uitbreidingsplannen den aan leg van industrieterrein hebben opgenomen,' bewyst, dat ook van overheidswege de waarde van een bloeiend industrieel le vert niet wordt onderschat. Te gelijkertijd echter moet meer en meer het besef door drin gen, dat men bet paard achter den wagen zou spannen, als men eenerzyds industrie zou trachten te lokken, anderzyds evenwel reeds in Zeeland ge vestigde, blpeiende bedrgven, onze provinóie den rug toe zouden keeren. Gelukkig konden wij kort ge. leden mei jn, dat de fabriek van Philips-Van Houten te Arnemuiden voor Zeeland be houden blgft. Ook het vertrek van de firma Van Melle uit Breskens blijkt gelukkig nog geenszins zulk een vaststaand feit te zijn, als onze Zeeuwsch- Vlaamsche redacteur kort ge leden meende te kunnen mel den (wij komen op deze kwes tie nader terug) en er rest dus alleen de Zeeuwsche Confec tiefabriek te Middelburg, die vasthoudt aan haar verhuis plannen. Moeilijke probemen. Met dit bedryf staat men inderdaad voor een zeer moei lijke kwestie. De fabriek mag tot een der be6t geoutilleerde en modernst ingerichte in den lande worden gerekend, de directie heeft een open oog voor de belangen van het personeel en geeft zich de meest mogelgke moeite om het haar werknemers prettig te maken, het bedrgf beschikt over een overvloed van orders, die eigenlijk in verband met het gebrek aan textielgoederen met den meesten spoed zouden moeten worden uitgevoerd. Maarer is niet genoeg personeel en welk bedrijf kan werken zonder voldoende werkkrachten Een enquête en het resultaat. De N.V. Zeeuwsche Confec tiefabriek stelt er prijs op in Zeeland te blgven. De direc teur, de heer J. Brokmeier, verzekerde ons met de meeste stelligheid, dat als er maar vol- doende werkkrachten waren, dit bedrgf er niet aan denken zou Middelburg te verlaten, omdat het zich met deze stad als het ware vergroeid acht. Een bewgs voor dezen goeden wil kan men zien in het feit, dat de directie eenigen tyd ge leden aan het Centraal Bureau voor Documentatie te Den I.aag heeft''opgedragen een onderzoek in te stellen naar de levensvatbaarheid qua beschik bare arbeidskrachten van een confectiefabriek op Walcheren en naar de oorzaken van het ontbreken van animo om in de eenige hier aanwezige confec tiefabriek te'werken. Welnu: wy hebben de direc tie bereid gevonden ons inzage te geven van de resultaten de zer enquête en het resultaat is weinig bemoedigend. Noch aantrekkeiyke arbelds voorwaarden, noch goede sociale verzorging, noch een, behoor' iyke belooning zUn voldoende voor de ln Zeeland aanwezige vrouweiyke werkkrachten om zich aan te melden voor arbeid in een confectiefabriek, on danks het feit, dat ook de ver vaardiging van kleeding toch ongetwyfeld een middel ls om mede te helpen aan den op. bouw van Nederland. Men voelt nu eenmaal blgk- baar weinig voor werk in een confectiefabriek. Het Centraal Bureau voor Documentatie adviseert de di rectie dan ook om, rekening houdend met de mogelijkheid zonder te groote verliezen aan tyd en geld de Zeeuwsche Con fectiefabriek naar elders te verplaatsen* daartoe inderdaad over te gaan. Men zal moeten toegeven, dat zulk een resultaat inder daad verre van bemoedigend is. Steden als Middelburg. Vlis singen en Goes gezanpenlgk- zouden toch voor een perso neelssterkte van circa 200 meisjes moeten kunnen zorgen. Nu blijkt de productie te gering om het bedrgf loonend te doen zgn en de kans is groot dat, bg gebrek aan meisjes, de Zeeuw sche Confectiefabriek dus in derdaad Zeeland den rug toe zal keeren. Naar ons ter oore komt, gaat het gemeentebestuur van Middelburg na, wat het wel licht zou kunnen doen om hc> verloren gaan van dit bedryf te kunnen voorkomen en het heeft daamnede een zeer loffe lijk initiatief genomen. In de allereerste plaats is echter van belang, dat de Zeeuwsche meisjes zich melden: voor werk. De vraag, waarom z\i dit niet doen, wordt in bo vengenoemde enquête uitvoerig behandeld en verdient nadere beschouwing.. Giraal geld en tegoed geldkaart ln 1946 vrij. Renteverlaging Rijkspostspaarbank. Uitgifte spaarcertlflcaten. Grootboek 1946 gecreëerd. Geldsaneering geslaagd. Prof. Lieftinck spreekt „Op de Brug". De minister van financiën, prof. dr. P. Lieftinck, heeft Vrijdagavond in zyn radiorede over de slotacte van de geld saneering medegedeeld, dat met ingang van 1946 het gi rale geld zal worden vrij gegeven, alsmede het geld, dat nog op de geldkaart staat. De splitsing van geld in gi raal en vry, wordt opgeheven. De hervatting van den et- fectenhandel in de eerste da gen van Januari, moet voor loopig nog beperkt blgven tot overdracht van binnenland- sche obligaties en pandbrie ven tegen betaling van ge blokkeerde rekening op geblok keerde rekening. Vrij geld kan tot den handel in oud effectenbezit nog niet worden toegelaten, daar op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieuwe kapitaalvorming ten behoeve van den wederopboüw. Voor belegging van dit geld zal begin Januari begonnen worden met uitgifte van ver- STRAKS NIET MEER OP DEN BON. Om zoo spoedig moge lijk tot normalere ver houding te komen by de levensmiddelendistribu tie, wil de legeeriug niet alleen de mogeiykheid openen van keuze tus- schen goedkoopero en dnurdere artikelen van geiyke voedingswaarde, byv. suiker i-p.v. jam. doch een aantal produc ten, nl. vermicelli, ma caroni en spaghetti, pud dingpoeder, gort en ha vermout, peulvruchten er zout niet meer ~n dfcii bon binden. Cacao, biscuit, beschuit, koek jes, koek en gebak niet de versnaperin gen, gedistribueerd op de versnaperingskaart zullen volgen. Thans mo gen al deze artikelen echter nog niet bonloos worden verkocht. handelbare spaarcertificaten van 100 met 2% rente en m looptyd van hoogstens 5 jaar. Nieuw uit te geven lang- loopende staatsleeningen zul len voorloopig 3 °fo rente ge ven. Hieruit behoeft niet de gevolgtrekking te worden ge maakt dat .'n algemeene ren teconversie van reeds bestaan de obligatieleeningen op kor ten termijn ter hand zal wor den genomen. Voors deelde de minister mede dai begin 1946 de rente van de Rykspostspaarbank van 2.64 tot 2.16 pet. wordt verlaagd. De beleggingen in spaar certificaten zullen kunnen die nen voor betalingen van ko mende byzondere heffingen en van de successiebelasting. Ook kan op deze speiarcertificaten worden ingeschreven tot 300 uit geblokkeerd tegoed en tot een onbeperkt bedrag uit tegoed op voormalige girale rekening en andere vrije gel den. Met het tegoed op geblok keerde rekening zal kunnen worden ingeschreven op het Grootboek 1946, rentende 3 en ten hoogste S jaar niet overdraagbaar. Ook met inschryvingen in het Grootboek kunnen byzon dere heffingen worden voldaan. In zgn rede wekte de mi nister verder op van deze De- leggingsmogelgkheden gebruik te maken en deelde mede dat 't economisch herstel van ons land sneller verloopt dan in eenig ander land. Voor 1946 openen zich hoopvolle pers pectieven, doch alleen w-nneer wy de ruggen krommen en ons veel blgven ontzeggen van wat wy ca jaren van schaarschte zoo gaarne ter stónd weer zouden genieten. Tot slot deelde prof. Lief tinck mede dat de geldsanee ring ges'aagd is en niet her haald zal worden. Op verdere deblokkeering van geblokkeer de gelden geeft de minister geen hoop, behoudens in indi- vidueele gevallen. Het gevaar voor inflatie ifc afgewend. Mocht het onver hoopt opnieuw den kop op steken, dan zullen tydig an dere middelen worden gebe zigd om het optreden daar van te voorkomen. H.M. de Koningin schenkt goederen. H.A.R.K. DEELDE VOOR DE ELFDE MAAL UIT. De stroom van goederen bij de H.A.R.K. voor het getrof fen Zeeuwsche gebied houdl nog steeds aan. Een dezer da gen werd een zending huis raad, textiel en aardewerk met 1'. groote vrachtwagens aan gevoerd. Deze goederen, af komstig uit het paleis Het Loo, zyn geschonken door H.M. de Koningin. Zg zgn be stemd voor Walcheren en W. Zeeuwsch Vlaanderen. De laat ste maanden werden tiendu, zenden stuks textiel, dekens, schoenen, huishoudehjke arti kelen enz. ontvangen, zoodat nog steeds op volle kracht gewerkt wordt om dit te ver spreiden. Reeds voor de elfde maal kon de H.A.R.K. tot uitdeeiing overgaan. Zwitser land schonk voor West Zeewsch Vlaanderen 90 en voor Westkapelle 10 zgn. aermo-garnituren, die bestaan uit een tafel, 6 stoelen, 2 bed den, een kastje, potten en pannen. Elders is een tweede adoptie-inzameling in vollen gang en binnen niet te langen tijd is nog heel wat meubilair e.d. te verwachten. BEHOUDEN SCHOONHEID. De tentoonstelling Behouden Schoonheid te Middelburg, welke, zooals bekend, een keurcollectie omvat van hel schoonste schilderyenbezit van Rijksmuseum en Mauritshuis, trekt gelukkig een bevredigen, de belangstelling. Terwyl de expositie slechts bij dag ge opend was, kwamen er de eer ste week toch ruim 2500 bezoekers, welk aantal vanzelf aanmerkelyk zal stggen, nu ook op enkele avonden de ge legenheid tot bezoek open staat. Vooral ook van buiten Mid delburg is de belangstelling groot, ondanks de slechte ver bindingen. Scholen uit Goes, Terneuzen, zelfs Hoofdplaat, komen naar hier, hetgeen over duidelijk aantoont, dat er be langstelling en waardeering is en dat de tentoonstelling iets zeer bgzonders biedt. De jeugd ziet de tentoonstelling onder deskundige leiding. Daar bleek, dat ook volwas senen toelichting wel zouden apprecieeren, heeft de bekende Zeeuwsche schilder L. Hey- mans zich bereid verklaard om Donderdag- en Vrydagavond bezoekers der expositie van voorlichting te dienen. EIGEN OMROEP IN Z—VLAANDEREN Er schijnen plannen te be staan om. evenals in andere deelen van het land, in Z.-Vlaanderen een eigen regi onale radio-omroep op te rich ten. DOODELIJK ONGEVAL. By den landbouwer Dhont te Sint. Kruis was men Don derdag aan het dorschen. Toen de motor weigerde, werd de dichtbywonende Leenknecht, die eenige motorkennis had. er bg geroepen. Toen L. den mo tor weer wilde aanzetten, sloeg deze met een hevigen knal uit elkaar. L. werd door een stuk zoodanig getroffen, dat hij op slag dood was. Hg laat een vrouw met twee kinderen ach ter. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar Worden te Breskens de eerste 10 steenen noodwo ningen betrokken benevens 2 van de 16 Zwitsersche nood woningen. Dit zijn de eerste officieele noodwoningen in W. Zeeuwsch-Vlaanderen, die ge reed zgn. De Zwitsersche worden een voudig gemeubileerd. Het meu bilair bestaat uit 4 tabouret- jes, tafel, kachel, lamp, 2 ledi kanten met bed en 2 dekens, eenige pannen en keukenge- rief Ze zien er werkeiyk aan trekkelijk uit. De steenen noodwoningen worden, voor zoover het voor handen is, door de H.A.R.K. gemeubileerd. Juist déze week is hiervoor een schip meube len uit Utrecht gearriveerd, zoodat althans de eerste bewo ners betrekkelyk goed kunnen geholpen worden. De Roode Kruis Collecte, gehouden bg de verstrekking van havermout en cigaretten, gratis beschikbaar gesteld door het Ned. Roode Kruis, bracht te Retranchement op 52.48. De Provinciale Zeeuw sche Courant zal Dins dag en Woensdag (bei de Kerstdagen) NIET verschijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 9