PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Regeling der herstelbetalingen Aan den vooravond der besprekingen te Londen. WETSONTWERP TOT WIJZIGING DER KIESWET. Waarom Confectie-industrie Walcheren wil verlaten. Uit de provincie. Hoofdredacteur G. BaJIintïjn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever P. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F- van de Velde Jr.. Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B- A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 24 Dec. 1945 Nummer 219 188e jaargang ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, t 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ceut ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.. minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstra at 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedlepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courani^Middelbuig. Het Wereldgebeuren De zetel der Vereenigde Volkeren in het Oosten der Vereenigde Staten Dultsche industrieele basis practisch onaangetast. Franco probeert democratisch te worden. Op de Parysche conferentie over de door Duitschland te presteeren schadevergoedin gen is een indeeling van de voor vergoedingsprestatie be schikbare objecten in twee categorieën vastgesteld. Onder de eerste vallen alle Duitsche bezittingen en het geen de huidige Duitsche pro ductie oplevert. Onder de twee de valt de geheele industrieele en andere outillage in Duitsch land, w.o. ook de schepen voor binnenlandsch verkeer. Voor Nederland is het te ontvangen percentage vastge steld op resp. 8.9 en 5.6. De percentages voor andere landen zijn o.a.: Ver. Staten 28 en 11.8; Groot-Brittannië 28 en 27.8; Frankrijk 16 en 22.8; België 2.7 en 4.5; Canada 3.5 en 1.5.. Griekenland weigert de over eenkomst te teekenen, omdat het de aan dit land toegewe zen herstelbetalingen onvol doende en onrechtvaardig acht. In tegenstelling tot 1914 '18 heeft de conferentie de lijn gevolgd geen totaalbedrag van tevoren vast te stellen, noch een bepaalden termijn of einde van de betalingen, geen vergoedingen in buiten- landsche valuta, maar alleen in beschikbare waarden en nadien door middel van het productieoverschot toe te staan. Tot op heden zijn de resul taten der conferentie te Mos kou volgens Amerikaansche kringen positief. Radio Co lumbia weet te melden, dat op verscheidene punten reeds overeenstemming is bereikt. Het probleem van de atoom bom is tot nu toe het belang rijkste punt van bespreking feweest. Er wordt verwacht, at de Sovjet-Unie geen be zwaar zal maken tegen het denkbeeld van de instelling van een commissie voor atoom energie in verband met de Organisatie van de Vereenigde Volkeren. Bevin en Byrnes zullen wel tot na Kerstmis in Moskou blijven. De zetel van de Wereldorga nisatie van de Vereenigde Volkeren zal in het Oosten van de Vereenigde Staten worden gekozen. Twee derden van de leden, waaronder Nederland, stem den voor het Oosten. Een waarschuwend geluid liet de Amerikaansche direc teur van het Amerikaansche bureau voor buitenlandsch eco nomisch beheer, afd. vijande lijk bezit, hooren t.a.v. Duitschland. Volgens hem is de industrieele basis voor zijn agressie practisch gesproken onaangetast. De DuitSche ont wapening moet voorrang heb ben boven elke andere poli tiek voor de behandeling van Duitschland. De geheele indus trieele organisatie, die direct of indirect voor een Duitsche oorlogsvoering van belang zou zijn moet naar andere landen wordén overgebracht. De Britten hebben in hun zóne de rechtstreeksche con- tróle op 225 steenkoolmijnen op zich genomen. Men hoopt hierdoor spoedig de productie tot het voor-oorlogsche ge middelde van 140 millioen ton per jaar op te voeren. De steenkoolmijnen van het Saargebied zijn onder Fransch toezicht geplaatst. Franco probeert op een weinig bevredigende manier Spanje meer democratisch te maken. Tegen Maart a.s. zijn er ge- meenteraads-verkiezingen uit geschreven en de rechtstreek sche contróle vap de Falan- gisten op de pers is opgehe ven. Van de rond 100.000 Duitschers in Spanje zullen de verdachten aan de gealli eerden worden overgeleverd. Een wet is uitgevaardigd, waarbij landerijen van groot grondbezitters onder de noe- ren verdeeld worden. De eige naars zullen schadeloos ge steld worden. De Ver. Staten en Engeland hebben de nieuwe Zuid-Slavi sche republiek erkend, hoewel De pakjes voor de Oost Pakjes voor den luchtdienst AmsterdamBatavia zullen thans als aangeteekende stuk ken worden behandeld en kun nen slechts worden verzonden naar Java en Sumatra, indien bestemd voor Batavia, Ban doeng, Semarang, Soerabaja, Padang, Palembang en Medan. Brieven en briefkaarten zullen voorloopig nog niet kunnen worden aangeteekend- Corres pondentie voor andere bestem mingen dan de bovengenoemde, is aan groote vertraging on derhevig. zij het met met de politiek van Tito eens zijn. De nieuwe Oostenrykscne bondskanselier Figl, vroeg in zijn eerste toespraak tot net parlement om terugkeer van Zuid Tirol en geheel Carinthië tot Oostenrijk. Hij drong aan op vermindering der be zettingstroepen. Oostenrijks herstel wordt in niet geringe mate geremd door de groote bezettingslegers, voorname lijk Russische en het valt dus te begrijpen, dat Figl het Amerikaansche voorstel om deze troepen terug te trekken in gunstigen zin ondersteunt. Gezien de afwijzende houding der Russen zal vervulling van zijn wensch nog wel even op zich laten wachten. Horloges voor vier eminente staatslieden. Inwoners van Genève zullen aan Churchill, Truman, Stalin en de Gaulle een gouden hor loge aanbieden De horloges tullen den tijd in de meeste hoofdsteden van de wereld aangeven. De wijzerplaat van Churchill's horloge vertoont 'n afbeelding van St. George, die den draak doodt, waarbij de uurwijzer den vorm van een drietand heeft. Truman's horloge geeft het Vrijheidsbeeld met dc uurwij zers in den vorm van oiijl- takken te zien. De oorlogsinspanningen Van de Sovjet-Unie worden ge symboliseerd door een ar beider voor een hevig bran dende fabriek In Stalingrad Het horloge van de Gaulle vertoont een afbeelding van Jeanne d'Arc, die het Lotha- ringsche Kruis op het uur der bevrijding op de Fransche <ust plant. Ter nagedachtenis van Roo. sevelt heeft een kunstenaar een gouden klok, welke een voorstelling geeft van het Vrijheidsbeeld met Europa in /uur en vlam, vervaardigd- DE TOESTAND IN INDIË. Spoedig terugtrekken der Britsche troepen? Gespannen toestand in Kramat-district. Minister-president Scher- merhorn en de luit-gouver- neur-generaal van Mook gaan deze week naar Londen. Wel ingelichte kringen aldaar ver wachten, dat Attlee zal me- dedeelen, dat het een Britsch belang is haar troepen uit Ned. Indië terug te trekken, zoodra de veiligheid der ge- interneerden verzekerd is. Waarschijnlijk zal aangedron gen worden op onderhandelin gen met de Indonesische lei ders. ten einde overeenstem ming te bereiken. NEDERLAND ANTWOORDT AMERIKA. In antwoord op de verkla ring van' het departement van staat der Ver. Staten heeft de Nederlandsche regeering aan gedrongen, dat South East Asia Command het Japansche leger zal ontwapenen en eva- cueeren, zich in bezit zal stel len van de Japansche wape nen en de krijgsgevangenen en geïnterneerden in veiligheid zal brengen. De Nederlandsche regeering wenscht vurig in gemeenschappelijk overleg met de Indonesiërs een vreedzame oplossing te vinden. De besprekingen met de Indonesische leiders zijn niet onderbroken en zy zijn gericht door welomlijnde plannen, die in overeenstemming zijn met de beginselen van het hand vest der Vereenigde Volkeren. Ook de Nederlandsche re geering is bezield door den uitsluitenden wensch om een voor alle betrokkenen bevre digende regeling te kunnen bereiken. Dr. van Mook heeft een onderhoud gehad met een achttal vertegenwoordigers van de voornaamste Indonesi sche vereenigingen hier te lande. De delegaties vonden het onderhoud „bevredigend" Onder de Indonesiërs is een groeiende wensch voor een in terventie van de Vereenigde Volkeren. Twee nieuwe partijen zijn opgericht, te weten een Indo nesische party met linksch- nationale tendenties te Djok jakarta en de „Serindo" te Batavia, die deel uitmaakt van de socialistische groepee ringen. DE EVACUATIE DER JAPANNERS. In principe hebben de repu blikeinen zich bereid verklaard samen te werken bij de eva cuatie van de geall. krijgsge vangenen en geïnterneerden en de 25.000 Japanners uit Mid den en Oost-lava. Het initia tief voor deze besprekingen is door het Britsche hoofdkwar tier genomen. Thans wordt weer medege deeld dat op de conferentie te Singapore geen besluiten ge nomen zijn betreffende de te volgen gedragslijn. An dersluidende mededeelingen be rustten op een vergissing. GEVECHTEN VOORT. DUREN Verscheidene duizenden in Amerika geoefende Ned. mari niers zijn met de „Noordam* te Singapore aangekomen. In het Kramatdistrict te Batavia hebben extremisten een aanval op een Roode Kruls-hospitaal ondernomen. Na een gevecht van een uur werden de aanvallen afgesla gen. In de laatste 3 dagen zijn by gevechten in dit district 8 dooden en 9 gewonden geval len. Er is nu een gespannen toestand ontstaan die geleid heeft tot het afkondigen van speciale bepalingen. Ten O. van Semarang zijn de Britsche troepen verder doorgedrongen met hulp van vloot en artillerie, waarby vrij hevigen tegenstand werd onder- CEMENT GEEN BON ARTIKEL MEER. Van 1 Jan. a.s. af mag; ce ment, uitgezonderd aluminium- cement, o.m. afgeleverd wor den voor direct verbruik voor goedgekeurde bouwwerken en voor bouwwerken beneden 500, waarvoor geen gem. bouwvergunning noodig is. Voorts onder bepaalde voor waarden, voor verbruik in de betonwaren-industrie. Geleide lijk wil men alle bouwmate rialen weer zooveel mogelijk vrij maken. Binnenkort luchtdienst New York Amsterdam? De American Overseas Air lines is, volgens Reuter voor nemens een wekelykschen dienst te openen van New York op Amsterdam en Berlijn. In de 1ste week van Januari zou een proefvlucht worden ge. maakt. By de K.L.M- is even wel nog niets bekend. Begin Febr. zou ook een dienst van New York op Kopenhagen en Stockholm worden geopend. Verlaging kiesgerechtigden leeftijd. Stem plicht moet vervallen. Maatregelen voor evacuees. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het door de regee ring toegezegde wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, alsmede bijzondere voorzieningen met het °°S OP de i11 1946 te hou den verkiezingen. In het „blijvend gedeelte" wordt voorgesteld den leeftijd voor het actief kiesrecht tot 23 jaar te verlagen, daar tij dens de bezetting gebleken is dat velen van de 23- tot 25- jarigen de eischen van het staatsburgerschap verstaan. Ook is in de leemte voorzien dat bij volmacht stemmen alleen is toegestaan aan de vrouw die gehuwd is „met een kiezer". Voorgesteld wordt de leden en plv- leden van het hoofdstem bureau voor verkiezing raads leden door B. en W. en niet door den raad te doen geschie den. De verdere wijzigingen be oogen den stemplicht te doen vervallen. Verwacht wordt dat het politieke verantwoordelijk heidsbesef van het Ned. volk van dien aard is, dat ook zon der dwang aan de verkiezingen wordt deelgenomen- In de „tijdelijke afdeeling" van het wetsontwerp wordt voorgesteld de voor de verkie zingen In de onderscheidene wetten gestelde termijnen zoo veel mogelijk te bekorten, op dat de vertegenwoordigend' lichamen spoedig tot stand zullen kunnen komen. Maatre gelen zyn getroffen om ook militairen en zeelieden buiten 's ryks gren- vertoevende, te laten stemmen voor de Tweed Kamer. Daar velen door woningnood nog geëvacueerd zijn, doch de banden met hun oorspronkelij ke gemeente nog ïiet hebben verbroken, wordt het wensche- lijk geacht dat zy indien zij dit wenschen voor de verkie zing van den gemeenteraad, hun stem in de oude gemeente uitbrengen i.p.v. in de vlucht oordgemeente- Ook is het pas sief Kiesrecht voor den raad der oorspronkelijke gemeente aan deze personen toegekend. Voor de verkiezingen voor de Prov. Staten wordt een ana- vonden. In Bandoeng schynt de toestand rustig te zyn, ter wijl in Soerabaja het normale leven terugkeert. De evacuatie van uit Se- marang wordt voortgezet Te Medan op Sumatra zyn ook weer 1000 personen samenge bracht loge regeling voorgesteld. Om de raadsverkiezingen niet gelijk met die voor de Ka mer en de Prov. Staten te hou den, wordt voorgesteld den dag der candidaatstelling voor raadsleden vast te stellen op den tweeden Dinsdag van Juni 1946. De regeering wil bevorderen dat de stemming voor de Twee de Kamer en de Prov. Staten, indien eenigszins mogelijk, op één dag plaats vindt. Om te voorkomen dat over 4 jaar op nieuw de verschillende verkie zingen in hetzelfde jaar plaats vinden, wordt voorgesteld den zittingsduur van de thans te verkiezen gemeenteraden te verkorten tot 3 jaar. Een zelf de voorziening zal getroffen moeten worden voor de thans te verkiezen Prov. Staten, na dat de Grondwet hiertoe za) zyn gewijzigd. Rantsoenbonnen reparatie schoenen. Met ingang van 15 Dec. zijn rantsoenbonnen met opdruk „AA 1 rantsoen" in gebruik genomen voor het doen repa- reeren van schoenen. Hier voor komen in aanmerking groote instellingen en bedry- ven, waar de werkzaamheden het noodzakelijk maken, dat het personeel veelvuldiger schoenen kan doen reparee- ren. Aanvragen indienen by het rijksbureau voor huiden en leder te Amsterdam. Het heeft voor het publiek geen zin aanvragen in te dienen. Schoenherstellers moeten deze bonnen tezamen met de bon nen der lederkaart bij een le derhandelaar inleveren, die ze bij den distributiedienst moe ten inleveren. Enkele glassoorten vrij. Met ingang van 1 Jan. ko men nieuwe bonnen voor ver schillende soorten vlakglas (vensterglas, spiegelglas, tuin dersglas). Alle bestaande bon nen verliezen dan hun geldig heid- Enkele glassoorten worden vrijgegeven, zooals o.m. mat glas, gekleurd glas. alle glas soorten dikker dan 10 mm., seinglas, etc. Import van deze vrije glassoorten zal echter voorloopig vrijwel niet plaats hebben- Voorts zullen alle soorten substitute-glas nè. 1 Jan. a.s. buiten de distributie vallen, evenals strooken ven ster- en spiegelglas met een breedte van resp. 15 en 21 cm en smaller- ZEEUWSCHE INDUSTRIEPROBLEMEN. Gebrek aan werkkrachten eenige reden. Een belangwekkende enquête en haar resultaten. Het industrie-probleem in Zeeland is een nijpend pro bleem en allen, die de laatste weken kennis hebben genomen van de dreiging, dat belang rijke bedrijven, als de Zeeuw sche Confectiefabriek te Mid delburg, de fabriek der N.V. Philips-van Houten te Ame- muiden en de N.V. van Melle te Breskens, Zeeland zouden gaan verlaten, is de schrik om het hart geslagen, Meer en meer raakt men er ook in Zeeland van overtuigd, dat voor een volkomen herstel van onze zoo zwaar getroffen provincie, een industrieele op leving noodzakelijk zal zijn. Nu hier zooveel opnieuw moet worden opgebouwd, zyn de kansen om in dit opzicht iets te bereiken wellicht gunstiger dan ooit. Terecht merkte mi nister Van der Leeuw Zater dag te Middelburg op, dat Zee land voor een beslissende peri ode in zijn geschiedenis staat en het feit, dat vrijwel alle ge meenten van beteekenis in hun uitbreidingsplannen den aan leg van industrieterrein hebben opgenomen, bewyst, dat ook van overheidswege de waarde van een bloeiend industrieel le ven niet wordt onderschat. Te gelijkertijd echter moet meer en meer het besef door drin gen, dat men het paard achter den wagen zou spannen, als men eenerzyds industrie zou trachten te lokken, anderzyds evenwel reeds in Zeeland ge vestigde, bloeiende bedryven, onze provincie den rug toe zouden keeren. Gelukkig konden wfl kort ge. leden me) jn, dat de fabriek van Philips-Van Houten te Arnemuiden voor Zeeland be houden blijft. Ook het vertrek van de firma Van Melle uit Breskens blijkt gelukkig nog geenszins zulk een vaststaand feit te zijn, als onze Zeeuwsch- Vlaamsche redacteur kort ge leden meende te kunnen mel den (wij komen op deze kwes tie nader terug) en er rest dus alleen de Zeeuwsche Confec tiefabriek te Middelburg, die vasthoudt aan haar verhuis- plannén. Moeiiyke probemen. Met dit bedrijf staat men inderdaad voor een zeer moei- yke kwestie. r. fabriek mag tot een der best geoutilleerde en modernst ingerichte in den lande worden gerekend, de directie heeft een open oog voor de belangen van het personeel en geeft zich de meest mogelijke moeite om het haar werknemers prettig te maken, het bedrijf beschikt over een overvloed van orders, die eigenlijk in verband met het gebrek aan textielgoederen met den meesten spoed zouden moeten worden uitgevoerd. Maarer is niet genoeg personeel en welk bedryf kan werken zonder voldoende werkkrachten Een enquête en het resultaat. De N.V. Zeeuwsche Confec tiefabriek stelt er prijs op in Zeeland te blijven. De direc teur, de heer J. Brokmeier, verzekerde ons met de meeste stelligheid, dat als er maar vol doende werkkrachten waren, dit bedryf er niet ,aan denken zou Middelburg t® verlaten, omdat het zich met deze stad als het ware vergroeid acht. Een bewys voor dezen goeden wil kan men zien in het feit, dat de directie eenigen tyd ge leden aan het Centraal Bureau voor Documentatie te Den i.aag heeft opgedragen een onderzoek in te stellen naar de levensvatbaarheid qua beschik bare arbeidskrachten van een confectiefabriek op Walcheren en naar de oorzaken van het ontbreken van animo om in de eenige hier aanwezige confec tiefabriek te werken. Welnu: wy hebben de direc tie bereid gevonden ons inzage te geven van de resultaten de zer enquête en het resultaat is weinig bemoedigend. Noch aantrekkelijke arbeids voorwaarden, noch goede sociale verzorging- noch ©en behoor lijke belooning zijn voldoende voor de in Zeeland aanwezige vrouwelijke werkkrachten om zich aan te melden voor arbeid in een confectiefabriek, on danks het feit, dat ook de ver vaardiging van kleeding toch ongetwijfeld een middel Is om mede te helpen aan den op. bouw van Nederland. Men voelt nu eenmaal blijk baar weinig voor werk in een confectiefabriek. Het Centraal Bureau voor Documentatie adviseert de dl rectie dan ook om, rekening houdend met de mogelijkheid zonder te groote verliezen aan tyd en geld de Zeeuwsche Con fectiefabriek naar elders te verplaatsen» daartoe inderdaad over te gaan. Men zal moeten toegeven, dat zulk een resultaat inder daad verre van bemoedigend is. Steden als Middelburg, Vlis singen en Goes gezamenlijk, zouden toch voor een perso neelssterkte van circa 200 meisjes moeten kunnen zorgen Nu blijkt de productie te gering om het bedrijf loonend te doen zijn en de kans is groot dat, bij gebrek aan meisjes, de Zeeuw sche Confectiefabriek dus in derdaad Zèeland den rug toe zal keeren. Naar ons ter oore komt. gaat het gemeentebestuur van Middelburg na, wat het wel licht zou kunnen doen om hei verloren gaan van dit bedrijf te kunnen voorkomen en het heeft daarmede een zeer loffe lijk initiatief genomen. In de allereerste plaats is echter van belang, dat de Zeeuwsche meisjes zich melden voor werk. De vraag, waarom zij dit niet doen, wordt in bo vengenoemde enquête uitvoerig behandeld en verdient nadere beschouwing.. H.M. de Koningin schenkt goederen, H.AJt.K. DEELDE VOOR DE ELFDE MAAL UIT. De stroom van goederen by de H.AJt.K. voor het getrof fen Zeeuwsche gebied houdt nog steeds aan. Een dezer da gen werd een zending huis raad, textiel en aardewerk met 11 groote vrachtwagens aan gevoerd. Deze goederen, af komstig uit het paleis Het Loo, zijn geschonken door H.M. de Koningin. Zij zijn be stemd voor Walcheren en W. Zeeuwsch Vlaanderen. De laat ste maanden werden tiendui zenden stuks textiel, dekens, schoenen, huishoudelijke arti kelen enz. ontvangen, zoodat nog steeds op volle kracht gewerkt wordt om dit te ver spreiden. Reeds voor de elfde maal kon de H.AJLK. tot uitdeeling overgaan. Zwitser land schonk voor West Zeewsch Vlaanderen 90 en voor West ka pell e 10 zgn. aermo-garnituren, die bestaan uit een tafel, 6 stoelen. 2 bed den, een kastje, potten en pannen. Elders is een tweede adoptie-inzameling in vollen gang en binnen niet te langen tijd is nog heel wat meubilair e.d. te verwachten. BEHOUDEN SCHOONHEID. De tentoonstelling Behouden Schoonheid te Middelburg, welke, zooals bekend, een keurcollectie omvat van het schoonste schilderyenbezit van Rijksmuseum en Mauritshuis, trekt gelukkig een bevredigen, de belangstelling. Terwyl de expositie slechts bij dag ge opend was, kwamen er de eer ste week toch ruim 2500 bezoekers welk aantal vanzelf aanmerkelijk zal sty gen, nu ook op enkele avonden de ge legenheid tot bezoek open staat. Vooral ook van buiten Mid delburg is de belangstelling groot, ondanks de slechte ver. bindingen. Scholen uit Goes. Terneuzen, zelfs Hoofdplaat komen naar hier, hetgeen over duidelijk aantoont, dat er be langstelling waardeering is en dat de tentoonstelling iets zeer bijzonders biedt. De jeugd ziet de tentoonstelling onder deskundige leiding. Daar bleek, dat ook volwas senen toelichting wel zouden apprecieeren, heeft de bekende Zeeuwsche schilder L. Hey mans Zich bereid verklaard om Donderdag- en Vrijdagavond bezoekers der expositie van voorlichting te dienen. Ook onze verslaggevers ver dienen een Kerstrust en wij zullen daarom tijdens de Kerstdagen geen verslagen maken van uitvoeringen, con certen, enz. Organisatoren van dergelijke bijeenkomsten ver zoeken wij, zoo zij vermel ding op prijs stelten, zelf een kort verslagje aan onze re dactie in te zenden ENGELSCHE HULP AAN WALCHEREN. Friends Relief Service zal binnenkort gaan werken. De vernieling van het eco nomische leven en de schoon heid van Walcheren door de oorlogshandelingen heeft de oogen van de geheele wereld gericht op den moed van zyn bevolking en op de stoere po gingen, die zij doet om alles weer te herstellen. Het buitenland wil actief deelnemen aan dit groote her stelwerk en een ploeg van de Friends Relief Service uit Engeland zal met steun van het Amerikaansche Friend Service Committee binnen kort op Walcheren haar me dewerking verleenen. Drie le den van deze organisatie, die gekleed in grijze uniformen reeds de aandacht getrokken hebben, zyn in Middelburg ge arriveerd om de aankomst van de andere leden van de ploeg voor te bereiden. Zij leggen contact met de gemeen telijke autoriteiten en de lei ders van de verschillende phi- lantropische en godsdienstige instellingen, waarmee zy van plan zyn zoo nauw mogelyk samen te werken. De leider van dit kleine team, dr. Fred. C. Cprnelis- sen, die in Frankyyk op de zelfde wyze werkzaam is ge weest, is Nederlander. Aange zien de. Friends Relief Ser vice zijn werkwijze wil basee ren op de rijke ervaring, die de Zeeuwsche leiders reeds hebben verworven, verkeeren de voorbereidingen in een dus. danig beginstadium, dat ei nog geen bijzonderheden te geven zyn over wat de groeD van plan is te doen. Wel kan veeds gezegd worden, dat be- langryke zendingen goederen te verwachten zijn. Beschouwing over de doodstraf. In een openbare vergade ring te Middelburg hielden dr. N. J. Hommes, Geref. pre dikant, en ds. J. H. Hanne- man, vryz. Herv. predikant, een beschouwing over de dood straf; dr. Hommes sprak .vóór, ds. Hanneman tegen de toepassing van deze straf. Na een kort historisch overzicht van de toepassing van de doodstraf, door den voorzitter der vergadering, mr. J. Moolenburgh, was het woord aan ds. Hanneman. Spr. bracht na de inleidende op merking, dat sanctie van de Staten Generaal bij het ingrij pende regeeringsbesluit, waar by de doodstraf eigenlyk met terugwerkende kracht werd ingevoerd, noodzakelijk was, een aantal principieele bezwa ren tegen de toepassing van de doodstraf zelf naar voren. De doodstraf is in strijd met onze beschaving, heeft boven dien niet een gunstigen, maar een ongunstigen invloed op de gemeenschap; de straf be paalt zich te weinig tot den dader alleen; ook de familie wordt er door getroffen; de doodstraf is niet herroepbaar en voor de uiteraard niet ge lijk gerichte en geaarde ver oordeelden niet gelijk zwaar. De doodstraf is een poging van de gemeenschap, waarvan ook de misdadiger een product is, zich aan eigen verantwoor delijkheid te onttrekken; ter wijl zij in stryd is met het geloof, dat alleen aan God het recht van het/ benemen van het leven toekent en in strijd met den Geest van Chris tus. Vervolgens had dr. Hom mes het woord. Men moet het probleem uit de gevoelswereld halen, geen gevoelsreactie ia- ten meespreken, maar zich concentreeren op het wezen van de straf. In het eerste deel van zijn rede weerlegde spr. een aantal bedenkingen tegen de doodstraf, erop wij zend, dat vele hiervan, ook tegen 'gevangenisstraffen inge bracht kunnen worden. De doodstraf is in verschei dene gevallen de eenig juiste en rechtvaardige straf, en dit wordt ook bijna altijd door de veroordeelden zelf zoo ge voeld. Maar dan moet ook ge straft worden door de Over heid, die by de gratie Gods regeert en het zwaard niet te vergeefs draagt (Rom. 13 4) en niet door den enkeling uit gevoelens van wraak of wrok. Dit zou volkomen on christelijk zijn. Gestraft moet worden door de Overheid, die ter wille van de gerechtigheid over leven en dood mag be schikken. Na de pauze gaf ds. Han neman en vervolgens dr. Hom mes een korte repliek. De avond werd besloten met het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus. Te Middelburg werd 21 Dec. jl. een buitengewone algemee- ne vergadering van de aan deelhouders van de N.V. Stoomtram Walcheren gehou den, waarin o.m. de voorzitter den onlangs overleden wnd. di recteur, den heer J. P. Bak ker, herdacht. Tot commissaris, tevens lid van het dagelrjksch bestuur, werd benoemd jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg te Middelburg, terwyl tot direc teur der vennootschap met in gang van 1 Januari 1946 werd benoemd jhr mr. D. H. van Doorn, thans waarnemend di recteur. Het nieuwe college van B. en W. van Vlissingen heeft de functies onderling als volgt verdeeld: de heer L. P. van Oorschot, sociale zaken en wnd. burgemeester, de heer H. B. J. Knoop. ODenbare wer ken, de heer W. Poppe, on derwijs, de heer M. A. van t'opering, volkshuisvesting en financiën. De heer Popering zal in verband hiermede zijn functie als bestuurslid der woningbouwvereeniging „Goed Wonen" neerleggen. Dezer dagen hield de Vlls-sln- sehe Ouderraad by 't openb. on derwijs zyn algem. jaarlyk- sche ledenvergadering. De voorz., de heer L. Goedbloed, gaf 'n uitvoerig overzicht van hetgeen de laatste jaren werd bereikt. Tot leden van den Ouderraad, die in zijn geheel aftrad, wer den benoemd de heeren: L. Goedbloed, voorzitter, I. de Jonge, secretaris, C. H. Bouma, A. van Schyndel, J. C. Kögeler, A. J. Prince en H. W. Uylen- broek. De wnd. burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, bracht den v.m. wethouder van On derwijs, den heer A. Schout, na mens de Oudercommissies dank voor hetgeen deze in het afge- loopen jaar voor het onderwijs had venlcht. De smid P. v. S. te Westka- pelle, had het ongeluk, dat bij het lasschen een vonk in een bus benzine terecht kwam. waardoor deze vlam vatte. Met ernstige bramvonden aan ge laat en handen moest S. naar het nood-ziekenhuis „Irma" te Domburg worden overgebracht. Aan de tijdelijke Academie te Eindhoven slaagde voor het candidaatsexamen medi- cynen (le ged.) mej. W. v. d. Klippe te Vlissingen. De Provinciale Zeeuw sche Courant zal Dins dag en Woensdag (bel de Kerstdagen) NIET verschijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1